AVONDKLOK INGESTELD DENDERSTREEK VOOR JAARMARKT IN n MAARimzura LES UUHS MODESNES DU ODEBIE OPNIEUW IE MIST Weekblad van Dender - Durme- en Scheldestreek IDOD IAN ARBEIDS- NTENSIEVE BEDRIJVEN mare de roeck TEINTURIA GELATEN K IN DE STEEK Slenteren op een jaarmarkt tussen de koeien en de kraampjes lokt steeds veel vo!k.(jdI) WOU DERTIENJARIGE 0NTUCHTHUIS UITBATEN? schoonheidssalon pedicure -sauna visagisme capucijnenlaan 23, 9300 aalst - tel. 053 270.46 exclusiviteit van technieken van methoden van produkten - fernand aubry - nelly de vuyst (bul maak) De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 - 1e JAARGANG - Nr. 11 -10 F. Drukkerij - Uitgeverij A. De Cuyper-Robberecht pvba 052/240.60 Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PCR 115692 (De Cuyper) Jaarabonnement445 F Halfjaar: 230 F Trimester: 120 F >n 1968 werd de derde striezonc van Erembode- ïlix fem aangepast, op initiatief delckn de interkommunalc Land "luban Aalst. Het Ercmbodcgem- laurj gemeentebestuur /.elf zorg- Slechts hoge uitzonderingen ontsnappen zondag a.s. aan fiets- en voettochten. Iedereen wordt over dezelfde kam geschoren, iedereen is op eigen initiatief aangewezen en op eigen ludieke kreativiteit. De rand- en buitengemeenten worden enkel nog wat meer afgesloten, de stad wat meer op haarzelf aangewezen en dient haar heil in deen onderonsje te zoeken. Zo ook de stad en het land van Aalst. Toch zullen er wellicht onverlaten zijn die door welke duistere motieven dan ook gedreven, stad of gemeente bij het krieken van de zondagmorgen of in het holst van de zondagnacht willen verlaten of binnendringen. Deze individuen zijn aangewezen op het openbaar vervoer... .'kent reeds eerder voor de lakening van de eerste en -eedc zone. van bij de stichting van l I2.|e interkommunalc, maart •2, tekenden zich gunstige LGljerspek lieven af voor de irichting van een nieuwe idustriczone. let Amerikaans aandeel in de neetrembodegemse industrieën 'Vo4 belangrijk te noemen. Naast p 1ict belangrijk expansieve teledrijf van de Erembodegcm- e familie De Kerpcl, met een li (ilfwerkstelling van circa 250 )kuiVerkncmcrs, neemt een Ame- ganfkaans bedrijf, gespeciali- irerd in het vervaardigen van ïr Opdustriële handschoenen, vaierk biedend aan 125 5 vapensen, een belangrijke ir tdlaats in. Kleinere bedrijven Opgeplant in de tweede indus- 3 dfriële zone bieden werk aan 72 in 20 arbeiders. Het derde pdustrictcrrcin, gelegen aan Ie snelweg, en omgrensd door k Ninoofsesteenweg, de Ge- irdsbcrgsestcenweg en de dijn Brussel Kortrijk, in spijts zijn goede ligging n arbeidsintensieve onder mingen aanlokken. 21 Wie dc wellicht hoopvolle klank, voor deze eerste autovrije zondag, in het hoesten der vogeltjes wil aanhoren, zal zich dan toch maar kunnen vergenoegen in een herhalings- uitzending, want inderdaad wat het trein- en autobusverkeer betreft, verloopt alles volgens de normale zondagdienstregeling. Hierover ondervraagd kon de Aalsterse stationschef alleen meedelen dat met een dienst nota verzocht werd wel reserve trcinwagens achter de hand te houden, om deze bij mogelijke overbelasting aan te koppelen, doch supplementaire ritten, evenals het inschakelen van de doordeweekse dienstregeling, waar heel wat meer treinen en ook bussen de verschillende haltes aandoen, komt er niet bij kijken. Dit betekent voot vele inwoners van de gemeenten in een wijde boog rond Aalst dat het een dagje thuisbljven wordt. Quasi alle bussen komen op zondag slechts hooguit om de twee uur voorbij, in het kwaadste geval van halfzeven tot halftien. Staat men op zondag doorgaans niet vroeg op, dan wordt het voor velen toch dikwijls laat naar huis toe gaan. Wie in de richting Dendermonde zijn slaapstede opzoekt kan nog wel in de Keizerlijke stede de bioskoop aandoen, want deze botïerds kunnen de laatste zondagsbus inpikken om half- twaali'; voor alle andere lijnen wordt het tien. halftien. Adieu, gezellig avondje uit, want de avondklok gaat in... LUDIEK Op de dienst der Buurtspoor wegen te Hofstade, naar men meedeelde, wacht men nog steeds op instrukties van de centrale dienst voor Oost- Vlaanderen, waar men de ministeriële instrukties afwacht. Konklusie, er zullen niet meer stadsbussen dan op een doodgewone zondag rondtoe ren. Voor de taxichauffeurs zal de ekonomische bezuinigings maatregel beslist geen wind eieren leggen. Enkele van de Aalsterse taximaatschappijen mochten nu reeds oproepen boeken voor het weekeinde... Was de verkoop van rijwielen misschien iets hoger dan normaal, toch wensen deze handelaars de bezuinigings maatregelen naar de verdomd - hoek, want van her en der komt men met oude fietsen opdagen, om voor een prikje, enkel het hoogstnodige en dan nog dadelijk de verroeste vehikels wat op te lappen. Dancinghouders vrezen een verlieslatend weekeinde, want reeds zaterdagnacht, wanneer het om drie uur. zonder pardon uit is met autorijden, zullen de dansminnende automobilisten vroeger dan normaal huiswaarts keren. Of de randgemeenten en de stad werkelijk een spookachtig uitzicht zullen hebben zal uitsluitend afhangen van de ludieke zin van de bevolking. Wij mochten geen initiatief vernemen noch van enig gemeentebestuur, of het Aal- sters stadsbestuur, noch van het Aalsterse feestkoniitee. Wel licht was deze autovrije zondag een unieke gelegenheid om een parkeerverbod op de Grote Markt uit te vaardigen en zonder hinder fotografen of muziekmaatschappijen hun hartje te laten ophalen. Het kon nog een beetje prettiger worden. Verlost van autoproblemen hadden de bewoners van de stenen woestijn niet de hulp van de overheid elkaar op een andere en menselijker wijze kunnen treffen. LIEVEN MATTHIEU Zon, een massa vee, luidschreeuwende marktkramers en dichte drommen mensen waren de ingrediënten waarmee de stad Aalst vorige zondag de traditie van haar jaarmarkt hooghield. Toen de inwoners rond en om de Houtmarkt zondag in de vroege ochtend van de lange uitgangsnacht nog aan het rekupereren waren, staken bange en verdwaasde koeien, ossen, stieren en kalveren, hun snoet schuchter uit de geopende vrachtwagens en bliezen ze dikke ademwolken doorheen hun bolle neusgaten. timmerden de marktkramers hun kramen op. Vier straten lang stonden er weldra de kramen gerijd. En toen kwam de Aalstenaar uit zijn bed. Rond halftien was de Hout markt in een bont palet herschapen. Tussen de koeien Je hoorde het hier en daar. Hij is weer in Aalst. Zij zijn terug. Die hij Hugo De Pot is een 31-jarige Aalstenaar en zij negen Canadese dansers horen bij hem. Samen vormen ze LES BALLETS MODERNES DU QUEBEC. Tot het einde van dit jaar «uitstapjes» naar Zwitserland en Griekenland niet te na gesproken toeren ze door ons land. Ze doen hier de voornaamste centra aan en dansen er hun moderne balletten uit. Dat we geen zaal ter beschikking hebben waar een dergelijk evenement volledig tot zijn recht kan komen is er de oorzaak van iderncmingen stellen zowat dat Hugo Dc Pot in eigen stad nog geen voorstelling gaf gedurende 10Q werknemers tewerk, deze rondreis. En toch omzeilde men de zaaiperikelen. Dit staat vast: in december zien we «Les Ballets modernes du Quebec» aan het werk te Aalst. opnieuw uitnodigde deze keer voor een langere periode waren de Canada-koffers dan ook vlug klaar. Buiten zijn dagelijks werk-algauw kwam daar nog een job aan de universiteit van Quebec bij richtte hij een eerste groep op. «Ars Gymnastica» beperkte zich aanvankelijk tot kunstturnen a la Michel Bottu maar kende toch zo'n sukses dat er op een ;n k<*< 'aarvan de Amerikaanse ebbnrma Gates, gespecialiseerd de produktie van rubber- je ^langen en riemen het uwenaandcel voor zijn Iphifekening neemt. Met de rvalfolledige nplanting, incluis de Brusselse administratiekern, rek{al het rubberbedrijf in de nsctabije toekomst een acht- a nserfcegenhonderd mensen in h'Sépjenst hebben. Dc diversiteit 21 ondernemingen is liezonder groot, doch slechts een tewerkstelling van ■middcld vijftig man per 'drijf. lu de interkommunalc plan- koestert om deze derde nc uit te breiden in de ichting tan Welle en Terjoden, dient ernstig over- rauKogen te worden, gezien de ian aanwezigheid van een arbeids ter potentieel, samenhangend iet de ongunstige situatie van ganse Denderstreek, om grotere inspanningen op te irengen om grote arbeidsin- nsieve bedrijven aan te 'kken. Met alle middelen lient ingegaan te worden gen dc krachten die deze en steeds naar reeds ontwikkelde industriële ;ebiedcn overhevelen, andl LIVINAGEERTS ïrkei ook ekiei n h< HUGO DE POT We gingen Hugo De Pot opzoeken in het huis dat hij mét zijn groep aan de Ninoofse steenweg betrekt. Veel vragen hoef je hem niet te .stellen als het over ballet gaat.!. Vloeiend vertelt hij een massa boeiende anekdotes, geeft uitleg over hun dansopvattingen en werkwijze, schetst de geschiedenis van de groep en situeert haar. Met zijn 31 jaar heeft deze Aalstenaar er al een aardige carrière opzitten. Na zijn humaniorastudies aan het Sint- Martinuskollegc trok hij naar de Alma Mater en behaalde er het licentiaatsdiploma in de lichamelijke opvoeding. Net het Leuvens «sportkot» achter de rug. werd hij in 1965 uitgenodigd op een zomerstagc voor leraars lichamelijke opvoe ding in Montreal. In de school waar hij terecht kwam kreeg hij het fysische materiaal in handen om, wat lichaamsex pressie aangaat, te gaan experimenteren. .Wat voor Hugo ongekende perspektieven opende... en toen diezelfde school hem het jaar daarop bepaald ogenblik meer dan 250 mensen bij aangesloten waren. Daar kwam de Canadese televisie op af en bezorgde hen zo een heleboel ongevraagde publiciteit. Hugo De Pot voelde dat kunstturnen echter nogal inhoudloos aan en bleef daardoor zoeken naar mogelijk heden en technieken voor een nieuwe vorm van lichaams expressie. Zonder het feitelijk grondig te beseffen evolueerde de ondertussen helemaal uitge dunde groep naar een zekere vorm van dansen. Gezien hel voortdurend experimenteren, de vrijheid van bewegen en de vrje keuze van de muziek, die hierbij centraal stonden en de fysische voorbereiding van de dansers werd het onvermijdelijk modern ballet. Ars Gymnastica hette voortaan «Les Ballets Modernes du Quebec-. Lees door blz. 6 grote verscheidenheid aan inplantingen bracht slechts -geringe toename van dc nrbeidsgclcgcnhcdcn met zich mee.(lb) De ververij Teinturia, met een kleine driehonderd werknemers, in moeilijkheden gekomen na de sluiting van het aanpalende Fabelta-bedrijf en hel aflopen van het bestaande handelskontrakt, dat voorzag dat de waterwinning en lozing, levensnoodzakelijk voor Teinturia, en gelegen op de voormalige Fabelta-terreinen, was mede het onderwerp van de bespreking vrijdag jl. op het kabinet van staatssekretaris L. D'Hoore. Een afvaardiging bestaande uit de Aalsterse parlementairen, vakbondsverantwoordelijken en leden van de ondernemingsraad van de sluitende Mcrckx-luciferfabriek te Ninove, praatten over de verslechte ekonomische situatie van de Denderstreek. Uit de bespreking over Teinturia bleek dat dc Tussengemeentclijke Maatschappij voor Watervcrdeling (TMVW) wel een oplossing voor het waterwinningsprobleem uitkiende, doch dat de diepere motieven die aanleiding geven tot een mogelijke sluiting, naar boven komen. De Franse groep Textil kontroleert de Belgische groep Alsberge en Van Oost, die een achttal ondernemingen van texticlveredcling konlroleren, waaronder Teinturia. Binnen deze groep blijkt men niet langer akkoord te gaan met de beleidsopties die door dc afgevaardigde-beheerder van Teinturia gevoerd worden, wat duidelijk lot uiting komt daar de voornoemde Gentse groep bijzondere kontrakten aanlokt voor haar andere bedrijven en niet langer voor Teinturia. Men blijkt in dit perspekticf dan ook niet geneigd van staatszijde tot een dadelijke financiële tussenkomst, wanneer een totale ineenstorting in het zicht is. Dc leefbaarheid van het bedrijf is niet langer gegarandeerd. Na dc interpellatie van parlementsleden van de diverse partijen uit de Dcndrstreck, dinsdag in de Senaat, antwoordde de staatssekretaris voor strcckekonomie dat bij bereid is uan de Denderstreek prioriteit te verlenen voor de inplanting van nieuwe en ruime werkgelegenheden. Er werd in dit verband reeds kontakt opgenomen met vijf buitenlandse firma's, die moest het tot enig resultaat leiden, circa 250U werkplaatsen zouden bieden. Alles klinkt echter nog vrij utopisch, daar tevens de staatssekretaris erop wees dal er vooraf ernstig aan het bouwrijp van de industrieterreinen dient gewerkt te worden. JV Onwillig en niet wijdopenge- spreidc voorpoten standen ze bovenaan de neergeklapte loopbrug van dc vrachtwagens en keken eerder onrustig naar de wijdse Houtmarkt In de kille morgen liepen de veeverko pers gelaarsd en gekield de mispelstok losjes in de hand druk heen en weer. Ze sleurden en zeulden niet koeien, klopten ongenadig op onwillige ossen. duwden niet beide handen op de kalverbillen gesteund de onwillige «nieuttekens» vooruit. Toen om en bij acht uur een schuchter winterzonnetje de prachtige Sint-Maartensdag aankondigde, was heel de Houtmarkt in een ranch herschapen. Het loeide er in alle tonaarden. In de omliggende straten liepen plattelandse boeren en keurden niet kennersblik het vee. Rond en achter hen slopen de veehandelaars, snoven de verkoopskansen en begonnen hun onschuldige kalfjes niet brede gebaren tot enorme koeien op te blazen. De boer stond er eerder skeptisch bij. Trok een beetje minachtend zijn mondhoeken naar beneden. Maar de veeverkoper liet niet af. Lees door blz. 6 Of de gangstcrfeuillctons op dc T.V. en de schandaalpcrs er voor iets tussen zitten weten we niet, maar dat kinderen er soms gevaarlijke fantasieën op na kunnen houden werd opnieuw bewezen in het Aalsterse. Een jongen van dertien jaar slaagde er zowaar in tot tweemaal toe geld af te persen van een 21-jarig meisje dat van haar werk kwam. Hij stond haar op te wachten en tot tweemaal toe gaf zij haar loon aan de jeugdige afperser. Het werd haar toch tc bont en ze legde klacht neer bij de politie die er snel in slaagde de gevaarlijke snotneus te grijpen. Toen men hem vroeg wat hij met dat geld zou gaan doen, vertelde hij fier dal hij zowat de chef was van een kleine bende die geld nodig bad om te Brussel een appartement te huren, waarop dan een meisje zou geplaatst worden dat voor hen geld zou moeten verdienen in bet oudste beroep ter wereld. Of de jonge pooier dat nu echt meende is moeilijk te achterhalen, misschien nam hij zijn wensen wel voor waarheid. Toch blijft er het feit van de afpersing, waaraan het hele plan ten grondslag lag. HDW DEZE WEEK IN DE VOORPOST blz. 2 Interview Eddie Monsieur blz. 3 Dokumenten van het daensisme blz. 4 Davidsfonds Lede jubileerde blz. 5 Geneesheer, invloeds geneesmiddel voor patiënt blz. 9 Streeknieuws blz.11 Sport blz.15 Voetbalref Godelieve De Bondt blz.16 Leslie Dauw

De Voorpost | 1973 | | pagina 1