v.u. I jOT I c.v.p. VRIJE TRIBUNE VUFDAGENWEEK IN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS Interview EDDY MONSIEUR: P.V.V. B.S.P. *2 - 16-1V1973 De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten De minister van Nationale Opvoeding en Kuituur heeft van de heersende malaise in de oliesektor dankbaar gebruik gemaakt om de vijfdaagse schoolweek in het middelbaar onderwijs «bij noodwet» verplicht te maken. Al is het niet zo eenvoudig zich uit te spreken over de noodzakelijkheid van deze maatregel, dan kan men zich in onderwijskringen moeilijk van de indruk ontdoen dat men te Brussel de oliekwestie dankbaar gebruikt heeft om er de vijfdagenweek in het M.O. bij wijze van experiment door te drukken. Men heeft te Brussel echter heel wat zaken over het hoofd gezien. Men heeft daar blijkbaar niet beseft welke organisatorische moeilijkheden daarmee in het leven geroepen werden, om niet eens te gewagen van de pedagogische aspekten van de zaak. Wat het eerste punt betreft zijn er een reeks onoverbrugbare moeilijkheden. Eén voorbeeldje volstaat. Een leraar, met een onvolledig betrekking in een bepaalde school, geeft in een technische school, waar de vijfdagenweek reeds vroeger ingevoerd werd, de ontbrekende uren om een full-time job te hebben. Die bijkomende uren vallen nu precies op de woensdagnamiddag. Wat moet die man doen Op de beeldbuis komt de minister met brede glimlach vertellen dat men in noodgevallen de lessenroosters mag veranderen. Als minister van Nationale Opvoeding moet hij echter weten dat men dergelijk iets zo maar niet in een handomdraai kan doen. Want wanneer men aan een lessenrooster het minste durft veranderen, geeft dat een kettingreaktie, waarvan de gevolgen nauwelijks kunnen vermoed worden. De studenten zijn op hun beurt ook de dupe van de historie. «Plaats de uren van de zaterdavoormiddag naar de woensdagnamiddag» is een dooddoener. Dat betekent immers dat bepaalde afdelingen de woensdag niet minder dan acht lesuren te verwerken krijgen. De opmerking dat men in bepaalde technische en vakscholen eveneens acht lesuren per dag heeft, houdt immers geen steek, wanneer men weet dat die leerlingen naast de teoretische vakken heel wat uren praktijk hebben, waardoor een te lange geestelijke inspanning kan vermeden worden. Die regel is echter niet van toepassing in het algemeen vormend onderwijs, waar jonge knapen van dertien-v eertien jaar acht uur per dag teorie moeten v erw erken. Er is nog meer. Daar de lessenroosters derwijze opgevat worden dat bepaalde vakken gespreid zijn, ontstaat nu in bepaalde klassen een ware koncentratie van een bepaald vak op één dag. Als het waar is dat men de vijfdaagse schoolweek alleen omwille van de heersende olieschaarste ingevoerd heeft, dan moest men te Brussel de scholen tenminste de tijd gegeven hebben om gedurende een paar weken nieuwe lessenroosters uit te knobbelen en om naar middelen te zoeken om de lessen van de zaterdagvoormiddag eventueel over andere dagen te spreiden. Het gaat immers evenmin op de vije woensdagnamiddag zo maar eenvoudigweg op te doeken. Alle pedagogen zijn het roerend eens over het feit dat de schoolgaande jeugd en dan vooral zij die alleen met teoretische vakken gekonfronteerd worden die vrije dag meer dan nodig heeft. En dan stellen we nog niet eens de vraag wat er moet gebeuren met al de bijschoolse aktiviteiten zoals sport, hobby klubs en dgl. meer, die tijdens de woensdagnamiddag de jonge student uit de dagelijkse sleur van teorie en studeren haalden. Het toppunt van alles is echter dat heel wat scholen pas dinsdag vanwege het ministerie officieel in kennis gesteld werden van de nieuwe maatregel, en dat de noodwet reeds 's anderendaags van toepassing werd. Van kunst- en vliegwerk gesproken. KM JEUGDBELEID IN STAAT VAN ONTBINDING. Eddie Monsieur is aan zijn eerste gemeenteraadsperiode toe. Misschen is hij nog geen doorwinterde en gehaaide politicus, doch hij is een van die raadsleden, die zijn taak ernstig opneemt, gepast interpelleert, werkt om zich de niet altijd even gemakkelijke dossiers eigen te maken, beslist een ideologie uitdraagt en toch niets aan hartelijkheid en menselijk kontakt inboet. Het jong socialistische gemeenteraadslid te Aalst, is zoals hij het zelf zegt, een produkt van de syndikale beweging.Via de ABVV-kadetten, de Aalsterse Jong-Socialisten mede-heroprich ter een tiental jaar geleden, door niet aflatend dagelijks werk groeide hij naar de direkte partijwerking toe. Zo vreemd was de BSF trouwens niet voor Eddie Monsieur, want enkele familieleden waren aktieve socialisten. In 1969-70 ontwikkelden de Jongsocialisten een grote aktivi- teit. mede onder invloed van deze werkzaamheden werd E. Monsieur in het partijbestuur opgenomen. Bij dc samenstel ling van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen was een derde plaats achteraf gebleken, met sukses voor deze jonge socialistische kandidaat weggelegd. Ondervraagd over zijn «entree» in de raad. stipt hij zijn ongenoegen over dc verlooche ning van het akkoord aan. F.cn intrede, niet in de politiek zomaar, maar in de vuile politie, aldus onze gastheer. De oppositie leerde hem evenwel meer de knepen van het gevecht in dc politieke arena. Een van de taken als BSP-raadslid is het volgen van het Aalstcrs jeugdbeleid. Wij lieten de h. Monsieur over zijn werkterrein en stokpaardje aan hetwoord. DRAMA Spijts de betrekkelijk jonge samenstelling van de raad. is de meerderheid er niet in geslaagd de raad in mentaliteit een verjongingskuur op te dringen. Bovendien zijn jeugdbeleid en dc sportaangelcgcnheden dc verwaarloosde gebieden van het mecrderheidsbcleid Dc maatregelen, met financiële gevolgen, getroffen door het Aalsters sportkomitee. heelt enkel een remmende invloed op de verdere ontplooiing van de sportbeoefening. Door de ver huring van de stadsterreinen kunnen kleine klubs. lokale liefhebbersploegjes niet 7.0 maar zonder kompleksen de sport beoefenen. resultaat ofwel opdoeking van goede initiatie ven of een uitwijking naar de randgemeenten. Individuele sportbeoefenaars komen helemaal niet aan hun trekken, wel als belastinsbeta- ler. Terreinen die vroeger vrij waren, Rozendrecf en Immer- zee ld reef. zijn ook gesloten voor sportieve Aalstenaars die op eigen houtje sport beoefenen. Een afschaffing van deze bijwijlen luttele vergoeding, maar die toch afschrikt, ligt voor de hand evenals het terug in gebruik kunnen nemen door de enkeling. De 100.000 fr. inkomsten van deze terreinen staat niet in evenredigheid met het bedrag van 20 miljoen die naar aankoop van meubilair gegaan zijn. Het jeugdbeleid te Aalst is een drama. Het schepenkollege koestert geen de minste belangstelling ervoor. Dc kom- binatic van financiën, perso neelsbeleid en daarbij jeugdbe leid is al onzinnig. JEUGDRAAD Verre van .e beweren da? de bestaande jeugdland, opgericht ABORTUS EEN STRUIKEL STEEN Het regeerakkoord voorziet in de wijziging van de wetgeving inzake de etische problemen als abortus en kontraceptiva. De drie regeringspartijen hebben hierover verschillende en in men of meerdere mate uiteenlopende opvattingen. Binnen de rege ringsploeg zelf bestaat geen akkoord, alleen zijn de meesten ervan overtuigd dat men naar een grotere vrijheid moet en dat men de gevallen waarin abortus toegelaten is wettelijk moet vastleggen om de klandestiene praktijken uit te schakelen. Het trekken van de grens voor het toelaatbare zal zeker cén van de moeilijkste taken worden voor de bewindsploeg. Reeds in het voorjaar, tijdens een debat, op initiatief van het koördinatiekomitee van de PV V-vrouwen, met minister Van der Poorten en de gynaecoloog Dokter De Mol. verklaarde de PVV-minister dat het abortusprobleem vooral met sereniteit moet worden bena derd. De PV V-vrouwen bepaal den toen hun standpunt en verklaarden abortus mag niet indruisen tegen het menselijk leven en het moet een noodoplossing blijven. het parlement moet eerst dan beslissen over de wetgeving, nadat in deze kiese aangelegen heid alle elementen grondig zijn onderzocht in de optiek van het hoger geluk van de mens. —zeer dringend is een wijziging van de wetgeving noodzakelijk om een ruime en degelijke seksuele opvoeding mogelijk te maken. Tot slot deed minister Van der Poorten toen een oproep opdat de passies die uit de diametraal tegen elkaar gestelde opinies naar voor komen niet tot een abortusoorlog zouden leiden. Het regeringsvoorstel Van der Poorten is de gemene deler van de thans heersende gedachten- stromingen over de abortus. Velen hopen dat dit voorstel snel door het parlement zal worden gehaald. Verrassend en misschien mis plaatst is dan ook de indiening van het socialistisch voorstel door BSP-senator Pierson. Men dient te bedenken dat wie alles wil hebben, eens niets kan hebben. Daarnaast kan de indiening van het voorstel een zwaar effekt hebben en de aanleiding zijn tot de zo gevreesde abortusoorlog. Het socialistisch voorstel gaat verder dan het tot heden besproken regeringsvoorstel Van der Poor ten. en dat wordt reeds door de CVP afgewezen. Bovendien wekken de socialisten de indruk dat zij de uitvoering van het schoolpakt. waarbij het katoliek onderwijs een aantal voordelen zal bekomen, koppelen aan de goedkeuring van hun abortus- voorstel. Dat het socialistisch voorstel niet welgekomen is voor de BSP-eerste-minister Lcburton en zijn krakende en waggelende regering lijkt overduidelijk. Het gevaar is niet denkbeeldig dat dergelijke socialistische politiek de regering ten val brengt en een abortusoorlog uitlokt. DIANE D HAESELEER HALT AAN DEZE CHANTAGE De Belgische Petrolcumfedera- tie. organisatie van de grote patroons van de petroleumin dustrie. slaat steeds op het gepaste moment toe. Misbruik makend van een dreigende toestand van betrekkelijke schaarste aan petroleumpro- dukten is ze naar de regering toegestapt, waarschijnlijk met het argument achter de hand de oliekraan nog wat meer toe te draaien, om er vlug nog een forse prijsstijging van bepaalde petroleumderivaten (mazout. benzine, fuel) door te duwen. Reeds maanden stond de Federatie op het gepaste ogenblik te wachten om haar eis. die dateert van voor het Midden-Oosten-konflikt, er door te krijgen. Dat ze van een krisismonient, waarvan de petroleunibonzen zelf de grote schuld op zich mogen nemen, misbruik maakt is de zuiverste chantage. Voor deze chantage is de regering gezwicht, voor de zoveelste maal. Minister Claes krijgt dan de opdracht het aan de bevolking diets te maken dat deze prijsverhogingen onver mijdelijk zijn omdat «er een prijsharmonisering moet komen in de verschillende E.E.G.-lan den. en ons land op dat gebied nog wat ten achter staat». Het kan al eigenaardig klinken dat deze Europese prijsgelijk- schakeling voor België precies nu moet gebeuren, maar de vraag kan ook worden gesteld waarom de prijzen naar het hoogste niveau moeten worden gericht en niet omgekeerd. Het antwoord is eenvoudig, als men weet dat overal in het kapitalis tische westen de petroleumba- zen dezelfde zijn nl. de beheerders van de grote petroleumtrusts over de wereld. Hun taktiek is eenvoudig: het volstaat ergens in een westers land een prijsverhoging er door te krijgen en met het argument van de harmonisering zullen de anderen wet volgen. Intussen stromen de aldus ontstane meerwinsten steeds naar dezelf de zakken. Intussen gaan wij allen een winter tegemoet die ons voor minder warmte heel wat meer gaat kosten. Geen enkele regering heeft het tot nu toe gewaagd aan de machtswillekeur van de petro- leumbazen te raken. Niemand behalve ingewijden heeft toe zicht op de manier waarop de struktuurprijs van bv. benzine wordt samengesteld. Wie er naar vraagt wordt wandelen gestuurd. De petroleumbazen staan in ons land boven en buiten de wet. Zij zijn er ook verantwoordelijk voor dat het onderzoek naar en het gebruik van andere energiebronnen wordt afgeremd. Als straks de petroleumvoorraden niet meer zullen voldoen (en het ogenblik is niet zo ver meer af) zal er moord en brand worden geschreeuwd. Maar intussen worden omwille van de winsthonger van enkelen reële bestaande mogelijkheden van energiewinning volkomen ver waarloosd. Om aan de privile ges van de petroleumtrusts een einde te stellen is nog niets gedaan. Het wordt nochtans hoog tijd. Deze vitale sektor van onze ekonomie mag niet verder uitsluitend in handen worden gerlaten van beheerders van enkele buitenlandse vennoot schappen. Hun belangen staan niet op dezelfde lijn als die van ons volk. Energievoorziening ook voor petroleum zoals voor gas en elektriciteit, is een openbare dienst. Een openbare dienst moet op zijn minst onder openbare kontrole staan. Dat is met al de misteries rond de pctroleumdossiers in ons land zeker niet het geval. Een Nationale Dienst voor de Petroleum met ruime bevoegd heden zou in het huidig stadium reeds enorme diensten kunnen bewijzen. JosDEGEYTER Sekretaris K.P.-Dender FUZIES Zoals de rest van het land. geraakt ook het arrondissement Aalst stilaan in een fuzie- koorts. De gesprekken gaan hun gang, thuis, in de herberg, op vergaderingen, enz... Wie voortdurend met veel mensen in kontakt komt. valt het daarbij op hoe weinig mensen in feite weten hoe een fuzie-proces verloopt. Er is blijkbaar een schrijnend gebrek aan klare en juiste informatie. Ook hier blijkt voorlichting niet de sterkste zijde te zijn van onze demokratische instellingen... Of zou dat misschien zo gewild zijn In de hoop dat de betrokkenen minder duidelijk zouden opmerken hoe er in feit met hun wensen geen rekening gehouden wordt Op dat stuk vergist men zich te Brussel dan schromelijk! Want weten de meeste mensen niet goed hoe de vork precies aan de steel zit. één zaak voelen ze zeer goed aan: dat het er met die fusies allesbehalve demokratisch aan toe gaat. Allesbehalve demokra tisch Een belangrijke zaak als het afschaffen van een gemeente in het arrondissement Aalst, worden minstens veertig ge meenten afgeschaft wordt inderdaad hoofdzakelijk achter gesloten deuren afgehandeld! Oh ja Er is een provinciale konsultatieve kommissie en het advies van de gemeentebesturen wordt gevraagd en nog een paar van die zaken. Maar of daarmee de zaak vanuit demokratisch oogpunt helemaal rond is We durven er een groot vraagteken achter plaatsen. Een heel groot vraagteken Hoe dan ook. het hoeft met een dergelijke procedure niemand te verwonderen dat het niet de wil van de plaatselijke bevol king zal zijn die veel gewicht in de schaal gaat werpen. De verhoudingen der partijfrakties in de toekomstige gemeente raden van de nieuw-gevormde gemeenten, dat zal doorwegen bij het beantwoorden van de vraag of een gemeente bij die of bij die groep moet gevoegd worden. En de werkelijke belangen van de betrokken inwoners Och kom. wie maakt zich daar nu druk over In elk geval, de Volksunie is niet bereid zich bij die gang van zaken zonder meer neer te leggen. Wij zullen ons verzetten en blijven verzetten tegen elk fuzie-voorstel dat de belangen van de plaatselijke bevolking al te duidelijk met de voeten treedt, tegen elk fuzie-voorstel dat al te duidelijk ingegeven is door partijpolitieke of private ondernemingen. Wij zullen later nog herhaalde lijk de kans hebben op de fuzie-problemen terug te ko men. Maar nu reeds wensen wij in alle klaarheid te zeggen dat de bevolking niet gediend is met mastodont-gemeenten zoals er vanuit een bepaalde hoek voorgesteld worden. Met een Groot-Aalst bv. dat zich zou uitstrekken tussen de driehoek Denderhoutem-Wanzele-Baar- degem is niemand gediend, de inwoners van Aalst niet en de inwoners van de plattelands gemeenten nog vel minder! Tegen private ambities van dergelijke afmetingen zal het verzet van de Volksunie onbuigbaar zijn. En zoals ondertussen reeds gebleken is. dat van de geslachtofferde bevolking trouwens ook! Dr. R. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoordiger Steeds korter wordt de termijn binnen dewelke een positieve inbreng kan worden gedaan, bij de herstrukturering van de gemeenten. Het is steeds onze mening geweest dat deze inbreng slechts zinvol is. wanneer hij gedaan wordt, vooraleer de officiële raadple ging van dc gemeentebesturen plaats heeft. Alhoewel er nog geen datum hiervoor werd bepaald, ligt het toch in de bedoeling van de heer minister van Binnenlandse Zaken zo vlug mogelijk te komen tot een plan voor gans het land. hetwelk dan in schijven zou worden uitgevoerd. De voorbereiding van dit algemeen plan wordt op provinciaal niveau gedaan, door een advieskommissie, die deze week de herstrukturering van het arrondissement Aalst on derzoekt. Wat ligt er nu op de werktafel van deze advieskommissie Vooreerst het werkdokument opgesteld door het ministerie van Binnenlandse Zaken, ver volgens een werkdokument opgesteld door de provinciale technische dienst, vervolgens een werkdokument opgesteld door de provinciale dienst vóór ekonomische aangelegenheden met als voorwerp grote gemeen ten en een ander met als voorwerp kleinere gemeenten, en ten slotte een studie over al deze voorstellen gemaakt door een groep van specialisten, die zelf nog bepaalde wijzigingen en/of verbeteringen voorstelt. Het is dus een heel omvangrijk dossier geworden, waar heel wat opinies en zienswijzen in naar voor komen. Eens het advies van deze kommissie gekend zal de Bestendige Deputatie haar zienswijze aan de heer minister van Binnenlandse Zaken mee delen. Dit moet geschieden vóór 15 december a.s. Benevens dit werk van de Bestendige Deputatie werden ook de heren goeverneurs aangezocht hun zienswijze bekend te maken. Dit zal intussen wel geschied zijn. want hun voorstel werd ingewacht vóór 15 november. Wanneer de heer minister in het bezit zal zijn van al deze voorstellen en adviezen zal hij het voorstel doen, hetwelk aan de adviezen van de gemeente besturen zal worden onderwor pen. Vaak wordt nu de bedenking geopperd: maar dit gebeurt allemaal zonder inspraak van de bevolking, dat is toch niet demokratisch Aan deze vrienden zouden we willen antwoorden, dat nie mand hen belet heeft, al wie zij wilden raadplegen, te raadple gen. Het plan van Binnenlandse Zaken werd in de dagbladen bekend gemaakt in augustus 1972. Om een raadpleging te kunnen doen. moet men aan de bevolking wat meer inlichtingen geven dan doorgaans bij z.g. volksraadplegingen geschiedt. Er zijn ons inderdaad «volks raadplegingen» bekend waar men aan de mensen vroeg «zijt U voor of tegen de fusie Zijt U voor of tegen een fusie met deze of gene gemeente(n) Op welke redenen moet het antwoord geformuleerd worden Eigenaardig is wel. dat diezelfde «volksraadplegers» zich steeds beroepen op wetenschappelijke studies (bv. Sodegee. uitgevoerd in 1963) maar aan de mensen niet zeggen, waarin dit wetenschap pelijk werk bestond. De CVP is naar haar plaatselijke afdelingen gegaan en bracht al de gegevens van deze studie ter kennis van haar leden, vooraleer er aan die leden gevraagd werd. hun mening te zeggen. Het resultaat van dc mening van deze degelijk geïnformeerde mensen: «Ziet niet te klein, maar laat ons in solidariteit de wedergeboorte van onze streek bewerkstelligen». Laat ons hopen dat werkelijk iedereen in die geest van bekommernis om het welzijn van de mens zijn inbreng za doen. WIM VERLEYSEP Senato B.S.P. WAAROM NEEN AAN BRASIL-EXPORT Op maandag 5 november, op d« vooravond van de opening vat de tentoonstelling Brasil Expor hebben Georges Debunne algemeen sekretaris van he ABVV en Jet' Houthuys voorzitter van het ACV eei perskonferentie gehouden on de motieven uiteen te zette? warrom hun verenigingen ziel hardnekkig blijven verzettei tegen een handelsmanifestatu van een land dat in grote mat verantwoordelijk is voor lie scheppen van een gevaarlij! klimaat in Latijns-Amerika ei dat daarbij nog de lef heef zichzelf als voorbeeld te stelle; voor de ontwikkelingslanden Een verwerpelijk voorbeeld dan. De ekonomische vlucht kon? niet aan de Brazilianen toe: De lonen liggen laag en d koopkracht daalt. In dit lan met veeteelt op grote schaa moest men in 1965 gemiddel 4 uur werken om 1 kg. vlees n kunnen kopen. In 19696 uur. In 1972 schommelde h< Braziliaanse minimum maan? loon. naargelang de streel tussen 1.500 en 2.000 B.F. De kinderarbeid op 12 jaar algemeen verspreid en bovendien nog uitgebuit. Te Sao Paulo heerst werk! heid. er zijn daar 2 milji werklozen. De burgerlijke syndikale vrijheden zijn pra! tisch voleldig afgeschaft, tenei; de de schaamteloze uitbuitii van de arbeidersklasse toe laten. Overal heerst terreur repressie. Brazilië is een onmenselij: ontwikkelingsmodel dat vcrwor pen en bestreden dient worden. Brasil-Export schuift Brazill naar voren als het neo-kapit? listisch ontwikkelingsmodel d; dient uitgebreid tot de ande? landen van de derde wereld. Oj het ogenblik echter dat Belgische bevolking gevoeli begint te worden voor ontwikkt lingssamenwerking en waar? te Brussel onderhandeling» plaatsvinden tussen de E.E.» en talrijke ontwikkelingsland' dient gezegd dat de Vakorgai saties de Europese Staten dringend toe aanzetten na: meer humane ontwikkeling! mcxlellen te verwijzen en bewijzen dat de samenwerkii en de solidariteit onder Staten dient te gebeuren mi eerbiediging van iedere volk gemeenschap, zonder aansp ring tot het plunderen van a natuurlijke, menselijke rij (lommen der onontgonm landen, zonder opdringing v; politieke, ekonomische, soeia en kulturclc overheersing de rijken en de armen. Europa dient het neo-koloni lisme te begraven. Bij de opening van Bras Export, dat zich aanbiedt een bedrieglijk uitstalraam een onmenselijk regime, hec ten de vakorganisaties era: van een Ylaadwerkelijke solid ritcit te getuigen met h Braziliaanse volk dat strij voor de herovering van zi vrijheden en van het recht zi eigen lot te bepalen. Wij zullen er bij dc regering bij de Europese overheid aandringen niet met Bras Export in te stemmen. Aan alle werknemers vragen dringend deze belediging vi het Braziliaanse volk niet nemen en te getuigen van hi daadwerkelijke solidariteit. W. VERNIMME Senat onder impuls van de toenmalige schepen B. Van Hooriek. ideaal werkte, doch op zijn minst werden er initiatieven genomen of gesteund, zoals dc inspraak avonden -Heb je zeg». Deze avonden zouden trouwens de laatste ademtochten van de jeugdraad zjn. Na het aanhoren van dc wensen en grieven, via deze inspraakavonden tot uiting gekomen, werd door de schepen van jeugdbeleid van de nieuwe meerderheid de jeugdraad begraven. De schepen is niet ingegaan op het eisenpakket. De grondige afkeer van de schepen voor het bureau van de jeugdiaad. zal hier zeker voor iets tussen zitten. De zaak rot gewoon door. Na een interpella tie. april '73. door kollega De Brucker. weid de sektie jeugdbeleid van de gemeente raad samengeroepen. Een «new look» werd beloofd, en de uitvoering diende voor de vakantie te komen. Er is niets Van in huis gekomen. Het afwimpelen en doen verzinken in een hoeveelheid grieven van het konkrete voorstel van het enig pluralis tisch jeugdheuis in de stad. Krcja. die een uitgewerkt plan bezitten om via een tussen komst van twee miljoen van stadszijde en een verwerven van de zelf opgetrokken gebouwen op de ter beschikking gestelde gronden. 11a twintig jaar. stuit tegen de borst. Het valt te regelen op de huidige begroting, daar het ten slotte om een openbare nutsvoorziening gaat. Ook hier zit men weer op een dood punt. en nochtans kan het argument waarde schepen mee scherpt. geen verpolitiekt jeugdbeleid, hier voor dit pluralistisch opzet geen opgeld maken. Spijts de beperking in de fakulfuticve uitgaven deer stad. dient men toch een keuze te maken. Spijtig genoeg laat de PVV en de VU zich in deze misplaatste politiek mee ma- neuvreren. GRONDREGIE Ook 11a mijn interpellatie over de noodzaak van een stedelijke grondregic. blijft deze stelling- name mijn interesse wegdragen. De bedoeling van een dergelijk regiebeleid is het aanwerven van braakliggende gronden, niet ontgonnen terreinen, aan goed kope prijzen, ze bouwrijp maken en ze dan aan kandidaat-bouwers aan te bieden, aan een goedkopere prijs en een bouw verplichting. Dat betekent een zekere stabili satie van de grondprijzen. De schepen van Openbare Werken betuigde zijn instemming, doch spijts enkele studiedagen, blijft vooralsnog alles bij het oude. Gezien andere belangen in het schepenkollcge in het algemeen meespelen, zal men in dc voorgestelde richting, geen stap zetten. De modaliteiten die men vaststelde voor de bouw van sociale woningen op de wijk De BioIIey. los van dc richtlijnen van de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting, lokken de erkende bouwmaatschappijen niet aan. Zo iets kan laten vermoeden dat men ofwel met de erkende maatschappijen niet w il werken, of denkt aan privé- woningbouw. met een zoge naamd sociaal tintje, a la Elrimo. Met het zoeken van de moeilijk heden is de oplossing niet voor morgen. Weinig uitzicht voor direkte sociale woningbouw. Een kentering is nochtans zo spoedig mogelijk nodig, daar talrijke jonge gezinnen de stad verlaten. Men kan niet altijd de gedachte van zich afzetten dat dc meerder heid eerder een gegoede klasse wenst aan te trekken. INSPRAAK Een efficiënte medezeggtij schap van de Aalsterse wijkc bevolkings- en belangengroep kan een bestuurskollege ric ten. Tal van raden besta? Nochtans werken ze n doeltreffend, of zelfs heleni; niet. herinner dc jeugdraa Anderzijds worden bepaal raden, handig gebruikt, tcrw ook raden, zoals de Raad vc de Middenstand, bij aange genheden, zoals de mogelij inplanting van een M, winkelcentrum, exclusiev viesrechten toebedeeld krijg» zonder dat i"idcn, w bijvoorbeeld konsumenten zitten, de gezinsraad, eni inspraak genieten. Een st besturen dient totaal tebasec te zijn op medezeggingsch; w aarbij steeds naar de repres» tativiteit. zoals nu van de rad» gepeild wordt. JOHAN VELG!

De Voorpost | 1973 | | pagina 2