PAJOTTENBOERKEN ZIT IN DE RATS AALST K.W.B. WIL NAAR DE GROND VAN DE ZAAK DAVIDSFONDS LEDE JUBILEERDE MOORSELAAR BEHAALDE BRONS TE MUNCHEN ZO ZIE JE DAN MAAR WEER TREINKLAP VEROORZAAKTE CHAOS IN AALSTERSE PENDELVERKEER 4-16-11-1973 De Leedse afdeling van het Davidsfonds vierde zijn 50-jarig bestaan. In het kader van deze viering werd priester-dichter Gerv Helderenberg, gewezen proost van de afdeling, reeds gevierd en vorige week werden de feestelijkheden besloten met een boeken- en platententoonstelling. Aan het slot van de tentoonsteling werd de uitslag bekendgemaakt van de opstelwedstrijd voor de Leedse schooljeugd. In het Kultureel Centrum werd de boeken- en platententoon stelling geopend door DF-voor- zitter Marcel Sonck. Hij pleitte voor een betere en ruimere behuizing voor de openbare biblioteek. waarvoor de ge meente reeds eerder toezeggin gen deed. De toestand is echter onhoudbaar geworden. De boeken staan werkelijk opge stapeld en er is noch plaats noch geld om nieuwe werken bij te kopen. Het Davidsfonds ontvangt immers slechts 25.000 fr. van het gemeentebestuur maar hiervan de bibliotecaris betalen. Voor de zo noodzake lijke aankoop van nieuwe boeken blijft er dus niet veel meer over. .Voorzitter Sonck dankte het gemeentebestuur voor de reeds verkregen steun maar hoopte toch dat men zou inzien dat er dringend naar nieuwe lokalen en een leeszaal zou uitgekeken worden. MEER DAN 50 JAAR Hubert Grysouille schetste dan de historiek van de afdeling, vanaf de niet-officiële periode tot heden. In 1906 werd Adolf De Munter. voorheen leraar te Aalst, benoemd tot gemeenteontvan ger te Lede. Van Aalst bracht hij de ideeën van het Daensisme mee naar Lede en was in 1908 medestichter van het Vlaams Christelijk Verbond, samen met burgemeester Moens. pastoor De Muynck en Dr. Rubbens. Uit deze «Volksontwikkeling» zou in 1912 het Davidsfonds groeien onder onderpastoor Clem Van Asch. Na de eerste wereldoorlog was er reeds een zekere kernwerking rond een bestaande biblioteek en in 1923 werd deze biblioteek doorge speeld aan de Davidsfonds- afdeling. Dr. Karei De Smet werd de eerste voorzitter en wijlen Marcel De Munter zou gedurende 40 jaar bibliotecaris zijn. In de dertiger jaren beleefde Lede heel wat hoogtepunten met de bouw van «het Vlaams Huis» en de «Volkskring» en er was een grote heropbloei van de kulturele en politieke groepen die een enorme bedrijvigheid aan de dag legden. Na de tweede wereldoorlog, in 1946 schaarde onderpastoor Van Hoolandt enkele mensen rond zich en Prof. Dr. Gustaaf Keppens wordt voorzitter van het Davidsfonds en zal dat gedurende meer dan 25jaar blijven, met sekretaris Marcel Praet naast zich. In de jaren 50 wordt prof. Dr. Gustaaf Keppens optenomen in het hoofdbestuur van het Davidsfonds en in die jaren zullen er weinig aktiviteiten te noteren vallen, vooral mede door de samenwerking met de zustervereniging «Volksontwik keling» o.l.v. Dr. Tony Rub bens. Julien Meuleman en Albert Schatteman. In de jaren 60 komt er een nieuwe bloeiperiode, mede door de geboorte van het Jong- Davidsfonds dat onder de voorzitters Wilfried Roels. Godfried Van den Abbeele en Mare Corthals een enorme bijval kent. Maar het Jong- Davidsfonds leefde krachtig maar kort. Tijdens de laatste jaren valt er in de Davidsfondsafdeling dan een nieuwe bloei waar te nemen. Er komen meer en meer aktiviteiten. waarvan deze viering nu de bekroning werd. Hubert Grysouille drong op zijn beurt nog eens aan bij het gemeentebestuur om zo snel mogelijk een einde te maken aan de te enge behuizing en hij dankte ten slotte allen die vroeger en nu hadden meege werkt om het Davidsfonds in stand te houden. MARCOLE Paul Scheerlinck is een eenvoudige jongen, pas 20 jaar en wonende in de Kat- testraat 13 te Moorsel. Zes jaar geleden begon Paul in het bedrijf «Gilbos» te Her- dersem met leerkontrakt. Bij zijn eksamen behaalde hij zulkdanig mooi resul taat dat men, twee jaar na het beëindigen van zijn kontrakt, een afvaardiging vanuit Brussel ontving te Herdersem. Deze mensen kwamen de toestemming van de firma vragen om Paul Scheerlinck te laten deelnemen aan de 21e In ternationale Beroepenwed- strijden 1973 die doorgin gen te München. Paul kreeg de zegen van zijn ba zen en reisde, samen met 19 andere Belgen, mee naar Duitsland om ons landje te verdedigen in de proef «Frezen». Onze Moorselaar moest het opnemen tegen kandidaten uit Duitsland, Spanje, Ne derland, Ierland, Italië, Ja pan, Portugal en Zwitser land. Gedurende 3 dagen dien den de kandidaten te wer ken aan stuk voor stuk nieuwe machines. Wanneer uiteindelijk de uitslagen werden bekend gemaakt, bleek dat België drie me dailles had veroverd: stu kadoor Roels uit Stekene en meubelstoffeerder Nero- ni uit La Bouverie, behaal den zilver, terwijl onze Paul Scheerlinck een bronzen medaille meebracht naar Moorsel. Achteraf ontving Paul ook een plakket met het wapen schild der gemeente Moor sel, uit de handen van bur gemeester Uyttersprot. Wij wensen Paul hartelijk profi- Er dienden helemaal geen ekonomische bezuinigings maatregelen aan te pas te komen toen we de gaspedaal loslieten vip de voorvaderlijke Terlindenbaan te Asse. Het kronkelende straatstenen weg je leidde naar het lage huisje van Dominique Jansegers, of beter gekend het Pajotten- boerken. De toedracht is heel kort: ter gelegenheid van dc huldiging van wereldkam pioene Nicole Van den Broeck en dc ontvangst op het Aalsterse stadhuis, zong ons pajottenboerken in de raads zaal zijn supportersverknocht heid aan de snelrijdende Nicole met een eigen gemaakt liedje uit. Het was geen ccndags-optreden, want Do minique zingt reeds vijfen twintig jaar op kermissen, vriendcnfeesljes en folkloris tische bijeenkomsten, waar hij zijn verliefdheid op zijn mooi Pajottenland, zonder begelei ding, spontaan en entoesiast uitzingt. Dc huldedag te Aalst, voor onze volkszanger zo mooi begonnen, eindigde op een treurige noot. Wij mochten hel vernemen uit de brief die op de rcdaktic van «De Voorpost» toekwam, en waar in Dominique onze hulp inriep. De koffer met de folkloristische kledij waarmee hij al zijn optredens sedert jaren doet, is zoek. Waar hij zoveel van houdt, is spoorloos verdwenen. Met dc handkof fer, dc fluwelen broek, een donkerblauw bocrenjacquet, de zwarte Vlaamse boeren- klak, dc toebaksblaas, de ouderwetse pijp met het onafscheidelijke konijnen beentje, de rode zakdoek, de doornwandelstok en de ge schilderde klompen. De her innering van de dag, het supporterspetje van Nicole en de dikke sigaar die hij van dc burgemeester kreeg, zijn ook foetsie. Wie steekt 'jet pajottenboerken een handje toe «Ik snap er niets van,» zegt ons Dominique, ergens tussen het supporterslokaal aan de Den- dermondsc steenweg en de bushalte van de Sint-Anna- brug is het euvel gesch'ed. «Het heeft niks met zatte toeren te maken,bevestigt hij. Misschien zat hem het entoesiasme om die schone dag wat hoog. Niets mocht tot op heden baten, eigen naspo- ringen en aangifte bij de politie brachten geen pajot- tenkostuum terug. Hoewel hij niet bij dc pakken is blijven zitten en alle attributen voor zijn optredens, waarvoor hij nooit een frank verlangt, weer samenzoekt, is Dominique er nog verdrietig om. Gezeten onder de kersverse varkensblaas, geven we een sprankeitje hoop, dooi de belofte de oproep te publiceren en dc vinder of dc grapjas, die waarschijnlijk zonder kwade bedoelingen de koffer inpikte, te overreden alles terug te bezorgen. Het kan gebeuren in alle anonimi teit op het redaktie-adres. Een ouderwetse goede daad, kan hier een klein leed helen, zodat het pajottenboerken niet langer treurig zijn nieuw liedje op dit spijtig voorval dient te zingen: «Ik ging naar Aalst met veel fatsoen 't Was feest voor onze kampioen... En alles was zo goed gegaan Fn toen ik dan naar huis wou gaan, toen is 'l ergste dan gebeurd Daar heb ik toch lang om getreurd». BAARDEGEM, HERDER SEM, MELDERT EN MOOR SEL VERZETTEN ZICH EENPARIG TEGEN FUSIE MET AALST Geen van de gemeenten Baardegem, Herdersem, Moor sel of Meldert zijn entoesiast met de naderende fusies in de streek. Zij verzetten zich met klem tegen elke mogelijkheid te moeten fusioneren met Aalst. Zij dringen echter aan op een onderlinge fusionering. Tijdens een speciale vergadering op ht Baardegemse gemeentehuis werd een motie opgesteld en door burgemeesters en schepe nen van bovengenoemde ge meenten eenparig goedgekeurd en ondertekend. De vier gemeenten verwerpen een fusionering met de stad Aalst, gezien het feit dat zij daaruit sociaal, ekonomisch en kultureel geen enkel voordeel kunnen halen. Zij dringen echter aan dat een fusie zou doorgevoerd worden met de gemeenten Baardegem, Herdersem, Moorsel en Meldert daar zij geografisch één geheel vormden en tevens kultureel vele banden hebben. Daarenbo ven vormen zij een agrarisch geheel met eigen karakter dat moet beschermd worden tegen dc steeds voortschrijdende verstedelijking en heeft deze voorgestelde fusie in het gewestplan een eigen opdracht te vervullen. Deze nieuwe gemeente zou een oppervlakte krijgen van meer dan drie duizend hektaren en ongeveer twaalfduizend inWbners tellen wat overeenkomt met de terzake geldende streefcijfers. Deze motie werd door de vergadering overgemaakt aan de minister van Binnenlandse Zaken, de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen en de Arrondissementskommissa- ris van Aalst. J. DE LOOSE Even na middernacht, zijn in de nacht van woensdag op donderdag, twee goederentreinen, net voor het station van Denderleeuw komende van de richting Aalst in elkaar gehaakt. Verschillende omgekantelde wagons ver nielden de sporen en hinderden het overige treinverkeer, 's Morgens vroeg reeds werd het bericht langs de radio omgeroepen en in de stations werd het een echte chaos. Treinen met vertraging, mensen die niet meer wisten waarheen... ciat voor zijn prestatie en nog veel sukses in de me taalbewerking. Voor hem staan alle poorten open om verder op te klimmen in de gekozen richting. F.V.B. De Moorselse Paul Scheerlinck behaalde brons. Het treinstel dat het trajekt Geraardsbergen-Aalst af legde, telde een stel lege wagons. Het sein stond op veilig voor de treinbestuur der. De andere trein Jette- Aalst reed echter eveneens door en beide goederentrei nen schuurden met een vre selijk geraas tegen elkaar. Wagens werden opengere ten en uit de sporen ge licht, wissels werden ver nietigd en de sporen wer den door de tegen elkaar beukende treinstellen uit elkaar gedrukt. Twee wa gens geladen met onge- blutste kalk, barsten kante lend helemaal open zodat het witte en gevaarlijke goedje zich over de trein reeds verspreidde. Nie mand werd gewond, ook de twee treinbestuurders kwa men er met de schrik vanaf. Dadelijk werd de stations chef verwittigd, die de hulpploegen alarmeerde. Om de schroothoop op te ruimen werd beroep gedaan op de hulpdiensten van Me- relbeke en de grote trein- kraan van Schaarbeek, en die van Antwerpen. Het hele treinverkeer werd via het station van Dender leeuw afgesloten. De enige spoorlijn die openbleef was die van Aalst naar Dender leeuw en verder naar Burst. Het reizigersverkeer van Aalst naar Brussel bleef echter behouden. Reizigers uit Aalst en Zottegem wer den met extra-bussen naar Denderleeuw vervoerd. Vrij dagavond was alles weer in orde. Tijdens het onderzoek bleek dat geen fout werd begaan door de seingevers, de bestuurder van de aan rijdende trein verklaarde dat de remmen van zijn machine niet helemaal per- fekt werkten. J. DE LOOSE We zijn een beetje in een trieste stemming vandaag. Het begint alweer te winteren. Dc avonden worden lang en de dagen kort en ons Dirk Martensjaar zit erop. We missen het verschrikkelijk. Twee maanden lang heeft men ons joernalisten echt verwend. Wij moesten gewoon van de ene persconferentie naar de andere opening hollen. Wij hebben er dan ook leren met leven. Nu is het allemaal voorbij en lummelen wij er zo maar doelloos bij. Zo van WHAM Recht de kulturele woestijn in. Waar we dan met z'n allen kunnen schreeuwen om een kultureel centrum, maar ons toch niemand zal horen. Triestig is dat mensen. Maanden, zelfs jaaren op voorhand had men er over gesproken en duchtig aangewerkt, aan ons D.M.-jaar. Twee maanden lang gonsde onze stad van kulturele aktiviteiten. Zelfs in het buitenland heeft men onze stad Ieren kennen en bij een bezoek leren appreciëren. Alle Horeca-bedrijven zaten konstant afgeladen. In het milde nazomer-zonnetje kon men rustig een biertje drinken op een vrolijk terrasje, luisterend naar de feestelijke klanken van de beiaard. Je kon de Grote Markt niet over of de een of andere familievader trachtte zijn kroost te vereeuwigen voor het standbeeld van onze Dirk Martens of het Belfort. Prachtig was dat allemaal! Naar het schijnt zouden 50.000 mensen onze stad bezocht hebben. Stel je voor 50.000 mensen. En toch hebben wij de indruk dat het allemaal te vlug voorbij is. En nu staan we daar weer. Zonder koncerten. Zonder konferenties. Zonder recepties (dat mag ook wel eens gezegd worden), zonder voordrachten en zonder tentoonstellingen. Ook zonder vakbeurs van de grafische nijverheid, waar wij een boel mensen met een hoop posters, drukwerkjes, kaarten enzomeer zagen sleuren. De mensen van Fegrab waren zo entoesiast dat ze prompt besloten hun volgende vakbeurs opnieuw te Aalst te houden. Hopelijk in een flink verbeterde feesthalle Maar het zou Aalst niet zijn als er geen sjagrijnigaards zouden rondlopen die het allemaal niet goed vonden. Mensen die blijkbaar geboren zijn om steeds maar de vervelende kwast uit te hangen. Zo bievoorbeeld enkele tiepen uit het horecabedrijf (hotels, restaurants en cafés, weet-je-wel), die boos waren omdal er bloemen, planten en banken voor het Belfort stonden. Zij namen het niet dat hierdoor een beperking van parkeerplaatsen op de markt ontstond. Sommigen spraken zelfs duidelijk van een petitie naar het stadsbestuur te zenden om de banken te verwijderen. Men heeft het dan maar gelaten omdat Dirk Marlens toch maar eens om de 500 jaar zal gevierd worden. Maar bij een volgende gelegenheid wenst men zoiets niet meer tc dulden. Anderzijds waren er dan een heleboel voorstanders tot he behouden van deze rustplaatsen, waardoor men een prachti( uitzicht kreeg op Belfort, Borse van Amsterdam en het beeld vai onze Dirk. Zij spraken zelfs van een kompleet verkeersvrij» markt, zoals men dat al in andere steden verwezenlijkt heeft Hoe prachtig komen die oude gebouwen en monumenten tot hun recht, zonder al die verschillende auto's ervoor. Zoiets heeft men te Brugge allang ingezien! En het verbruik is er nie minder op geworden, integendeel. Maar zover zijn we hiei blijkbaar nog niet. Zo'n mentaliteitsverandering za! zeker nog niet voor morgen zijn, laat staan voor overmorgen. Kortom, het was een mooie en boeiende herdenking. Op ons kinderzieltje kunnen wc bevestigen dat de toeristisch! belangstelling voor onze mooie stad nog nooit, maar dan ooi nog nooit, zo groot is geweest! Wanneer herdenken we Pietei Coecke BOtf De trcinklap te Denderleeuw had nare gevolgen voor vele Aalsterse treinreizigers. Het K.W.B.-verbond Aalst organiseert een aantal ge- spreksavonden waarop de ruimtelijke ordening en het grondbeleid aan een nauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen. Dit in het kader van het jaartema «Naar de grond van de zaak». Die eerste gespreksavonden zijn er om de richting aan te duiden waarin konkrete oplossingen kunnen gezocht. Via de aanbreng van haar honderden af delingen wil de K.W.B. tot een georchestreerde aktie komen: wettelijke maatregelen op het vlak van het grond beleid blijven immers niet alleen achterwege maar men maakt ook niet altijd gebruik van bestaande mogelijkhe den om tot een adekwate ruimtelijke ordening en een rechtvaardig grondbeleid te komen. 30.000 Belgische vierkante HOE ZE HET DOEN ledereen wil graag prettig wonen. Als het kan in een eigen huisje met een tuin tje. Niemand is verkikkerd op pendel en niemand ademt met genoegen de zwaveldioxide van de fa briek aan de overkant, le dereen wenst speelpleinen voor de kinderen want de straten zijn onveilig. En we lopen liefst niet te ver voor onze inkopen. En ook het ziekenhuis, de school en het gemeentehuis wensen we in ons onmiddellijk be reik. Tijdens het weekend willen we wel naar een rustig plekje toe: een bos, park of gewoon de velden. Daar rijden we dan heen in ons autootje, als het kan langs brede wegen., we zijn immers met velen. We zijn inderdaad met bij na tien miljoen die alles en nog wat willen doen op die kilometer. Dat is niet mo gelijk: we moeten dus uit maken welke wensen voor rang krijgen. Zeggen wat voorrang heeft is echter niet voldoende, we moeten er ook voor zorgen dat wat het meest belang heeft voor iedereen een werke lijkheid wordt. En daar nijpt het schoentje. In onze maatschappij zijn het niet de samenleving en haar le den die over de beschikba re grond beslissen. Grond is hier koopwaar Grond moet je betalen, heel duur betalen. Wie dat kan, mag er gebruik van maken. Dat is zienswijze van de K.W.B en daar willen ze wel wat aan verhelpen. Aan teoretische pleidooien heeft een beweging als di K.W.B. niet zoveel, wordt over dit alles immei al genoeg gehakketak! Maar er met een mas: werkelijk wat gaan doen is een ander pa; mouwen. Precies daarom nodigt dei beweging haar leden uit oi op diepgaande wijze te oi derzoeken waartoe schaarse vierkante kilom ters die hun gemeente ri is zouden moeten dient en waarvoor ze in werkelij heid gebruikt worden Daaruit moeten om te b ginnen plaatselijke aktit volgen en een massabew ging als de K.W.B. kan o< verder doordrukken. ANDRE HEYVAEF INI De uit en str éér sta 127 10J Kla Pu' Par f BEI LEI aa: AK Doe van een schi deel Nat Gra Het mei bed

De Voorpost | 1973 | | pagina 4