"GENEESHEER INVLOEDSGENEES - MIDDEL VOOR RATIENT UP WITH PEOPLE BEZIELDE SHOW :'ja Belofte maakt schuld N IKWIS 73 met medewerking van De Voorpost AALST ff LEDE - MELDERT 4 A, 16-11-1973 - 5 egint >rt en elijk. vend, ndere siloos ir we n reel dal ■oken lang i het >zoek istant g een ir de vader onze zocht dj de inder szegd Ook i boel meer lat ze 1st te luden die uit te edrijf mdat i. Zij atsen i van en te Dirk rden, eer te t he chtig d var svriji leeft i nie 'oiets r nie hier r nog ons isehe i ooi >ieter BOB Men kan bezwaarlijk onverschillig blijven t.o.v. ideeën en de figuur van dr. Herman Le Compte. De roemruchtige geriater is een kontroversieel iemand. Hij wenst het zelf, hij gaat de moeilijkheden, volgens zijn «lieve kollega's», als een idiote opstandeling en verlate kontestant niet uit de weg. Herman Le Compte stopt zijn redenen niet onder stoelen noch banken, de publikatie van vier boeken, beter ware het van pamfletten en verweerstukken te praten, en zijn voortdurende moeilijkheden met de «Orde van de Ge neesheren», schreeuwen zijn opstand als mens en als ge neesheer tegen muilkorvende diktaten uit. Raker dan hijzelf, neergeschreven in de eerste alinea van zijn boek «Wie nog is er bang van mij», kan niemand dr. Le Compte omschrijven: «Ik, dokter Herman Le Compte, vreedzaam geriater te Knokke in Het Zoute (Fabiolalaan 12 iedereen is welkom. De beeldhouwwerken van Begga D'Haese staan er te kijk en te koop) ben een opstandeling, een halve gare, een gek, een idioot, een provo-arts, een hippie, een kwakzalver, een tovenaar, een boef, een kom- munist, een naïeveling, de Salvador Dali van de genees kunde, een ingebeelde dokter met ingebeelde zieken, een show-man, een patati en patata... zeggen mijn lieve kol lega's». Einde citaat. de snelheden, Aalstenaar Herman Le Compte, echt genote Begga D'Haese met de negenkoppige kroost, in de geïmproviseerde «aula» alias eetzaal van de firma Le Compte op het Wijn- gaardveld aankwam. Je weet tenslotte nooit met een niet-gestroomlijnde persoonlijkheid... Inleider Louis-Paul Boon gaf in een nogal erg weten schappelijk lijkend betoog, een schets van de eeuwen oude pogingen, gaande van het vergane kontinent en beschaving Atlantis, oer oude bijbeltijden, over de alchimisten en Galileï, wiens teorieën evenmin pasten in de puzzel die de toenmalige geleerden op bouwden. «Ketterijen» die niet in het kraam van de bestaande opvattingen passen, krijgen weliswaar de brandstapel, maar dan toch nog de ge vangenis voor hun deel. KRITISCH Doorheen de zeer vlotte causerie van dr. Le Comp te, heel dikwijls zichzelf anekdotisch onderbrekend, niet wars van een vleugje ijdelheid en kommercièle feeling de resultaten van het boekenstandje zullen niet aan de magere kant ge- i Uitstekend causeur, dr. Her man Le Compte.(Ib) I De gastheren vanavond I burgemeester De Bischop politiekommisaris Van [Cauter slaakten wel een zuchtje van opluchting toen I met enige vertraging, je I weet wel zachtjes aan met weest zijn liep als een zilveren draad door zijn be toog, zijn eigenste stel ling: meer kritische zin ontwikkelden. Voorde logi- ka en de kritische geest kregen de Aalsterse Jezuïe ten een posthuum saluutje voor de opvoeding van Her man Le Compte zelf. Van de hak op de tak sprin gend, maar steeds boeiend onderhoudend, haakte Le Compte bij het Aalsterse publiek aan met herinnerin gen aan pekeieren-gooien- de-avonden in de Molen straat, waarna hij steeds refererend naar zijn werken, verhaalde hoe hij als ge neesheer de bestaande kringloop van de gevestig de «Orde van de Genees- heren»-macht in botsing kwam. De niet aanvaarding van de endoktrinatie en het ingaan tegen een misopvat- ting van de eer en de waar digheid van de geneesheer, aldus dr. Le Compte, zijn een vloek tegen de Orde, evenals de reklame voor volksgezondheid. Wat hij naar voor brengt is een herontdekking, met de grootst mogelijke lef ge bracht, zoals hijzelf aan haalt, van een gezond- heidsteorie die zo oud is als de straat, en met de grootste vanzelfsprekend heid. In verschillende sta dia zal men deze heropge nomen profetische bood schap, eerst als crazy be stempelen, om naderhand schouderhalend voorbij te lopen daar ze open deuren instampt, om tenslotte ze zo belangrijk te vinden en te beweren ze zelf uitge vonden te hebben. GEK Dr. Le Compte acht zich al lerminst schuldig aan de hem ten laste gelegde fei ten. De uitputtingsoorlog tussen de Orde en de ge neesheer gaat verder. In tussen komen niet alleen uit eigen land, maar voor namelijk uit Nederland en de Skandinavische landen de patiënten in grote getale naar zijn kabinet, om een kuur tegen ouderdomsver- schijnselen te volgen. Stemmen gaan op om hem voor te dragen voor de No belprijs geneeskunde en klinkende namen uit de me dische wereld in het bui tenland zijn lid van de In ternationale Vereniging tot Kunstmatige Verlenging van het Menselijk leven, waarvan dr. Le Compte stichter-voorzitter is. «Een goede geneesheer moet een beetje gek zijn.» Een stoplap van Herman Le Compte om zijn oproep voor meer menselijk kon- takt, sympatie, interesse, begrip die de geneesheer voor zijn patiënt dient op te brengen, dit in een genees kundige wereld, waar alles aan de techniek en steriele analyses overgelaten wordt. De techniek, po neert Le Compte, gaat over tot fetisjisme én verliest alle zin, wanneer er geen menselijke terapie gesteld wordt. Dit alles bracht de kontro- versiële dokter met een overvloed aan voorbeelden en anekdotes, en waar het non-konformisme of de show niet steeds duidelijk af te bakenen viel. Wil de maatschappij ergens wijzigen, dan is er een nood aan een grote bek, en in de «grootste onthech ting» dixit Le Compte, de Orde zegt «egoïsme» vaagt hij zijn voeten aan alles en iedereen. JOHAN VELGHE Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen beloofde de groep Raes voor een oplossing te zorgen in verband met de slechte en te enge behuizing van de openbare biblioteek. De oprichting van een diskoteek werd eveneens vooropgesteld. Tot nog toe is van deze beloften bitter weinig in huis gekomen. Het Davidsfonds ontvangt elk jaar zowat 25.000 fr. vanwege de gemeente (hiervan zijn zowat 20.000 fr. wettelijk verplichte uitkeringen) en van dit bedrag moet de bibliotecaris betaald worden. Er blijft dus bitter weinig over om nieuwe boeken aan te kopen. «We kunnen ze niet kopen, zeker niet de gespecialiseerde werken waar we regelmatig vraag naar hebben, maar zelfs indien we ze konden kopen, dan zouden we toch geen plaats hebben om ze te bergen», aldus bibliotecaris De Gussemé. Deze man zit inderdaad «opgesloten» in een onooglijk klein zaaltje waar de boeken werkelijk opgestapeld liggen. Het probleem van de verwarming kan volgens het gemeentebestuur niet opgelost worden, alhoewel er door de biblioteek een buis van de centrale verwarming passeert. Om en bij de 4.000 leerlingen uit Lede en omliggende zijn grotendeels aangewezen op de Leedse biblioteek, maar zijn het slachtoffer van deze te enge behuizing. Het moet de gemeenteraad nochtans bekend zijn dat de staat voor 40% tussenkomst in de kosten voor veranderingswerken of aanpassingswerken aan een openbare biblioteek. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat hier werk van gemaakt wordt. Een grotere en beter geschikte ruimte en een klein leeszaaltje voor de openbare biblioteek zouden de eerste bekommernis moeten zijn voor de raadsleden, en dan spreken we nog niet over de wenselijkheid van een diskoteek die ook in Lede heel wat bijval zou kennen, en waar overigens vraag naar is. De Ledenaars in het algemeen en het Davidsfonds in het biezonder, verdienen dit ten volle. MARCOLE In de Oktoberhalle te Wieze op vrijdag 23 en zaterdag 24 november a.s. treedt na een afw ezigheid van meer dan twee jaar, met een even groot entoesiasmc en een prima show de internationale groep «Up with People» op. Het is één van de drie rondtrekkende groepen die na een drie maand durende trip doorheen Spanje, ons land aandoet. Wc mochten reeds met een stukje van hun nieuwe show kennis maken, bij de eerste uitzending van «Ontdek de Ster». De nieuwe show die in première doorging te Gent. bewaart dezelfde typische «Up with People»-geest en zin. waaraan geen de minste afbreuk wordt gedaan. Er valt evenwel een grotere inbreng van ritme en koreogratïe te noteren. Zeer geslaagd is hun direkter kontakt met het publiek. Zaal en podium worden één. «Up with People» zijn niet langer de hongerdvijftig jongens en meis jes uit zowat alle landen van de vijf kontinenten, maar tijdens liet optreden wordt gans de zaal •all people everywhere». Up with People is ritme en zang. waar men in de rijkheid van de verscheidenheid der volkeren zichzelf herkent. Hun eigen gekomponeerde en andere folkloristische liederen begelei den ze zelf met een rijke waaier van allerlei instrumenten. Zij komponeren de muziek op de wijsjes van folk. rock en country music, of op volksliederen van de landen die ze aandoen en die bij de toeschower samen met de zeer verzorgde koreogratïe dadelijk overkomen. BEDOELING «Upwith People» is niet zomaar een showgroep op de kommer cièle toer. Tijdens een perskon- ferentie te Wieze. met het oog op hun optreden aldaar, vertelden een Amerikaans meisje, deel uitmakend van de groep en mej. Van der Meeren. die een vol jaar bij de groep als Voor de derde maal is men te Meldert gestart met een reeks kwisavonden. Deze keer gaat de opbrengst recht streeks naar de zieken en gehandicapten van Meldert. Promotor Jan De Geyselaer, Lieve Vastenavond, Lieve Baert, Herman Bruyninckx, Guy De Backer, Linda Ghy- sens en Theo Hebbelinck vragen dan ook dat iedereen die zieken en gehandicapten te Meldert kent, de namen zou willen signaleren. De kwisreeks omvat een interwijkenkermis en een inter- kommunale superfinale. mer lakt ass VOO paa dez it oi e oi iene ;elij e b iktit Dew n o< INTERWIJKENKWIS De interwijkenkwis bestaat uit vier schiftingsavonden en een finale. Na twee wed strijden had elke wijkploeg éénmaal gespeeld. De stand luidde toen: Doment 127, Nievel 116, Dorp 105,5, Eeckhoutstraat 99, Klaarhaag 96, Kokerij 95,5. Putstraat 91 en Huizekens- Parijs 86 punten. Er kwamen echter drie klachten binnen die allen werden aanvaard zodat de ze stand enigszins gewij zigd werd. De klachten handelden over de Affli- gemse cider die niet van kersen, doch van krieken zou worden gemaakt, over «Marseillaanse humor» dat zou gebruikt worden naast «Marseilse humor», en over BEKRONING VOOR LERARES AAN AALSTERSE KUNST AKADEMIE Door de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaandercn werd een biczonderc prijs uitge schreven voor de Oostvlaamse deelnemers aan het 2de Nationaal Forum van de Grafiek. Het verheugt ons te kunnen melden dat deze prijs, ten bedrage van 20.000 fr., op voorstel van de door de provincie aangestelde jury, toegekend werd aan mevrouw De Volder-Van der Eecken Micki, lerares aan de Akade- mie voor Schone Kunsten te Aalst. De/e artieste geeft aan de Aalsterse Akademic lessen in etsen, lino- en houtsnede. Ze is eveneens akticf in de opleiding van de kinderen tussen 8 en 11 jaar, in de afdeling «Voorbe reidend lager sekundair». Het is met ware voldoening dat, zowel de bcstuurskom- missic, direktie, leraars en leerlingen, dit verheugend nieuws onthaald hebben. We hopen dal deze bekroning het- beginpunt zal zij: mor mevrouw Micki Van der Eecken van een schitterende loopbaan. de «Toy-symfonie» van Haydn die ook zou toege schreven worden aan Leo pold Mozart, de vader van Wolfgang Amadeus. Doment won hierdoor 1 p. bij, Dorp 2,5, Eeckhout straat 2,5, Klaarhaag 2, Ko kerij 2,5, Putstraat 1 en Huizekens-Parijs 5 punten. DERDE SCHIFTING Op zaterdag 10 november nam Doment weer onmid dellijk de leiding na de vra gen over aktuele geschie denis, popmuziek en sport. Putstraat kon het vlugst een draad door het oog van een naald krijgen (met één hand op de rug), zodat dezen even aan de leiding kwamen. Ook de onver wachts opgedoken Lambert Van der Sijpe deed het niet feilloos bij een vraag over «20 jaar televisie». Bij de subjektieve proef moesten de verschillende ploegen een show brengen bij varië rende muziek. Klaarhaag kon hierbij het best de rit meveranderingen opvangen en kreeg hiervoor 10 pun ten. Doment behaalde een 8, Huizekens-Parijs 6 en Putstraat 4 punten. Put straat had het ogenblik nogal ongelukkig gekozen om hun joker in te zetten bij «Toerisme» wat hen slechts (2 x 4 8 punten opleverde. Bij de volgende praktische proef toonde Putstraat zich echter het vlugst in het uit- en aan trekken van een lange on derbroek. Bij de laatste vraag, handelend over «Ne derlands» zetten nog 3 van de 4 ploegen hun joker in, wat volgende einduitslag gaf: Doment 115 p., Klaar haag 107,5 p., Putstraat 105,5 p., en Huizekens-Pa rijs 83,5 p. VERDER VERLOOP De huidige stand ziet er nu uit als volgt: Na twee beur ten Doment 243, Klaar haag 205,5, Putstraat 197,5 en Huizekens-Parijs 174,5. Na één beurt: Nievel 116, Dorp 108, Eeckhoutstraat 101,5 en Kokerij 98. Deze laatste vier ploegen komen tegen elkaar uit op zaterdag 24 november te 20 uur in «Het Parochiecentrum». Op 1 december zullen de 4 ploegen met de beste kwo- tering de finale spelen in de gemeentelijke jongens school. SUPERFINALE Op 15 december krijgen wij de superfinale tussen de gemeenten Baardegem, Es- sene, Hekelgem, Meldert en Moorsel. Niet alleen te Meldert is men druk bezig met oefenen, ook te Esse- ne is men reeds geruime tijd bezig met schiftings reeksen en te Baardegem ging eveneens reeds een oefenkwis door, deze krijgt een tweede uitgave op 7 december. Te Moorsel is men praktisch klaar met de samenstelling van de ploeg zonder voorbereiding echter terwijl men voor lopig geen nieuws heeft over Hekelgem. De juryleden: voorzitter Hugo Peeters, E.H. Pas toor Standaert, de heren Constant Van den Broeck, Jozef Muylaert, Alfons Roggeman en Paul Beek, zijn pas halfweg. Zij hebben zich reeds op mooie wijze van hun taak gekweten. F.VB, landgenote verbleef, de bedoe ling van een opzet zoals Up with People. Als een leidmotief houdt de groep de tolerantie voor zich. De mens en de volkeren worden in hun eigengerichtheid geres- pekteerd en benaderd. Opgericht in 1%8 is deze werkelijk internationale groep, een volledig onafhankelijke vereniging, zonder winstbejag. De leden dienen zelf een financiële inbreng te verzorgen, naast de ontvangsten van kontributies en de opbrengsten van shows en platen. Dit alles met de bedoeling aan de jongeren, zonder onderscheid van stand, ras of godsdienst overtuiging. een fijnere opvoe ding te geven. Tijdens de optredens drukken de leden hun toekomstverwachtingen, zeer hoopvol, misschien wel utopisch, entoesiast en met talent uit. In het totaal nemen aan het jaarlijks muzikaal programma en toernee een 350-tal jongens en meisjes, afkomstig uit meer dan twintig verschillende landen, deel. Een tiental landgenoten, in kontakt gekomen met de groep tijdens hun vorig toernee. hebben een vol jaar deel uitgemaakt van de groep. Ook dit jaar zijn er enkele in het kosmopolitische gezelschap. Daar de hoofdbetrachting van de initiatiefnemers niet zozeer de show doch de opvoeding is. wordt tijdens de rondreizen aan de leden de mogelijkheid geboden hun studies verder te zetten, waarbij de nadruk gelegd wordt op de ontwikke ling van de eigen gerichtheid ten opzichte van de anderen, trouw aan de uitgangspunten, en terzelldertijd een ruime visie, vergemakkelijkt door de veel vuldige kontakten met de gast families waar «Up with People- uitsluitend onderdak zoekt, over de dimensie van onze maatschappij De mogelijkheid bestaat om in samenwerking met de universi teit van de staat Arizona (USA) een volledig hoger- en universi tair programma af te werken. Tijdens de trips begeleiden leraars de studenten en putten uit de kontakten met de zo verscheidene kuituren en le venswijzen het maximum aan leerstof. OPTREDENS Sinds de stichting heeft «Up with People» meer dan 28 landen op de vijf werelddelen aangedaan en hebben ruwweg vijfhonderd miljoen mensen, hetzij rechtstreeks, hetzij via de teevee, de opvoeringen meege noten. Opvoeringen waar geen plaats is voor vedettenkultus en waar de Amerikaanse klemtoon van bij de stichting totaal verdwenen is. Zij vinden niet alleen een podium bij koncert- abonnees van een Carnegie Hall of een Paleis voor Schone Kunsten. Niet alleen bij een studentenpubliek op een uni versitaire c'ampus, maar even zeer bij het publiek van een tot het nok gevuld Sportpaleis in alle grote steden. Zelfs tijdens hun verblijf in verafgelegen gebieden van Kenia werden hun opvoeringen op prijs gesteld, net als de voorstellingen tijdens tie Olympische Spelen te Miinchen in 1972. als op de binnenkoer van een gevangenis op de Bermuda-eilanden. Tij dens de jongste twee jaar alleen reeds gal «Up with People» in Europa alleen reeds honderd en tien voorstellingen. Dit houdt in dat voor onderdak meer dan 3.MX) families aangesproken werden. Dit jaar traden zij reeds op in Rome. Madrid. Londen, terwijl talrijke TV-zenders hun optreden uitzonden. In een eigentijds ritme vertol ken de leden van Up with People het Wieze-motief «Alle Mensehen werden Briider». anders, jonger, vol verwachtin gen. Een show met een bezielend idee. dat is «Up with People-. Johan VELGHE •It don't help nobody up When you put somebody dow n Up with People everywhere (uit het nieuw lied «Up with People II»

De Voorpost | 1973 | | pagina 5