v.u. VRIJE TRIBUNE EDDYBLOOT CVP-JONGEREN HIELDEN STUDIEDAG OVER VEILIGHEIDS PROBLEMATIEK C.V.P. K.P. B.S.P. P.V.V. 2 - 23-11-1973 De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten Een Antwerpse uitgeverij komt met een interessant boek voor de dag, een boek bestemd voor de fervente adepten van de wielersport, titel «De Flandriens». Het zou een prijzenswaardig initiatief kunnen zijn ware er opnieuw niet de ongepaste publiciteit die gedreven door onbeheerste sensatiezucht de boel moet verpesten. Het boek is rijkelijk geïllustreerd. Misschien is het beter te schrijven «achterlijk», want een der illustraties is niets anders dan de derrière van ons aller Eddy Merckx. De uitgeverij kocht deze foto van een Italiaans agentschap, wiens fotograaf Eddy knipte toen hij net zijn koersbroekje over zijn knieën liet glijden. Men zjet duidelijk aan Eddy's tronie dat de historie hem helemaal niet bevalt. Voor enkele weken reeds konden we in de «Achterkrant» van het weekblad «De Nieuwe» de foto bewonderen. Voor de Italiaanse fotograaf is het waarschijnlijk wel een hele krachttoer geweest om die foto te nemen, maar of wij hem daarvoor moeten prijzen is toeh nog iets anders. Aan de sensatiezucht van de perslui zijn geen grenzen meer. Om toch maar iets meer prikkelends, iets originelers te vinden dalen zij af naar het laagste niveau. Niemand die iets of wat betekent in onze maatschappij kan nog gerust zijn broek afsteken of hij staat de gevoelige plaat op. Als men daarmee zijn boterham moet verdienen... Op de foto is duidelijk een donkere plek te zien op de rechterdij van de superkampioen. We gaan ons hier niet bemoeien met dopingsaffaires en zo, maar we hoorden reeds kommentaren waarin duidelijk wordt geïnsinueerd dat dat wel eens de plaats kon zijn waar Eddy zijn spuitjes steekt. Op dit ogenblik is die foto voor de toogpratere dus zeer welgekomen. Het is triestig gesteld met onze pers en onze sportliteratuur als de aandacht van het publiek moet getrokken worden door dergelijke laag-bij-de-grondse vondsten en niet door de degelijkheid van de teksten. Tot overmaat van ramp werd van die foto een poster gemaakt die op duizenden exemplaren naar verscheidene adressen in Vlaanderen werd gezonden en dan liefst naar goed beklante staminees. De uitgever hoopt dat die vulgaire poster de klanten zal aanzetten om ook het boek te kopen. Welk een misprijzen voor de lezer schuilt niet in die kampanje Meent die uitgever nu echt dat de Vlamingen niets liever zien dan de blote k... van Merckx en dat die onmiddellijk naar de boekhandel lopen om die ook thuis een beetje te kunnen bezichtigen Wij hebben medelijden met diegenen die zich door deze stunt laten vangen. Iemand die op dergelijke sensatiezucht spekuleert gunnen wij geen cent. Het is een algemeen verschijnsel dat geweld, sex en platvloereheden de laatste tijd veel geld waard zijn. Getuige daarvan de fantastische verkoopscijfers van blote bladen als «Kwik» en «Zondagnieuws», waarvan de bladzijden gevuld zijn met bibberende blote madammen, met nymphomanen, homofielen, sadisten, pastoors die een seksshop uitbaten, doktere die sekstherapie toepassen en weet ik veel. Het pleit niet voor het peil van een volk als dergelijke waardeloze dingen gelezen worden. Het wordt nu stilaan tijd dat de mensen gaan inzien dat alles wat in die bladen verschijnt geprefabrikeerd is, dat er geen letter waarheid inzit en dat die artikels netjes achter een bureel worden geschreven, terwijl nadien door aan de grond geraakte fotomodellen de scènes op foto worden gebracht. De reportages worden dan meestal nog gekocht van buitenlandse agentschappen zodat er geen enkele kontrole over de echtheid ervan mogelijk is. Het wordt tijd dat ook de uitgevers gaan beseffen dat wij niet alleen een volk van gluurders zijn en dat hun vuilspuiterij uiteindelijk op hun eigen hoofd gaat terecht komen. Dat verschijnsel doet zich reeds voor in de landen waar pornografie reeds lang vrij was. Bij ons is het allemaal nog een beetje gekamoefleerd, maar de tijd komt dat de mensen de sensatiespekulanten de rug zullen toedraaien. Wij houden er niet van om voor vuilikken te worden gehouden. MARC DE BACKER Ignacc Lindemans. hoofd van de studiedienst van het ACV. opteerde voor een realisatie van de veiligheid langs niet-militaire weg en verdedigde de idee van een «Civilian Europe» en een geleidelijke albouw van Euro pa's militaire macht. Daarin, zo zegde deze spreker, kunnen en moeten de kleine naties het goede voorbeeld geven. L. Crollen (assistent KUL) was het met deze zienswijze niet eens en stelde in zijn betoog met klem dat een eenzijdige militaire verzwakking onmoge lijk tot vrede kon leiden: militaire vacua, aldus de h. Crollen. trekken onvermijdelijk militaire grootmachten aan en de Sovjetunie zou vast van deze verzwakking langs Europese zijde gebruik maken om een aantal politieke desiderata te verwezenlijken. RESOLUTIES In de namiddagzitting werd. na een inleidende toelichting door R. Tavcrnier (lid van de administratieve staf van <lc universiteitsbibliotcek te Lcu ven) van gedachten gewisseld over de zogenaamde plannen Tijdens het afgelopen weekeinde hielden de CVP-jongeren van het Arrondissement Aalst een studiedag over de veiligheidsproblema tiek. In een kort welkomstwoord begroette arrondissementeel voorzitter Dirk Baert de talrijke aanwezigen, waaronder o.m. senator W. Verleysen, volksvertegenwoordiger R. Otte, burgemeester De Bisschop en nationaal sekretaris der CVP-jongeren, Lieven Lenaerts. Daarna bracht L. Van de Poele (assistent K.U.L.) die als moderator optrad zeer in het kort een analyse van de internationale politiek met betrekking tot de veiligheidsproblematiek. NONSENS Er zijn in de Volksunie twee statutaire funkties in het leven geroepen die vroeger niet bestonden: voorzitter en sekretaris van het Partij bestuur, zijnde het hoogste bestuursorgaan in de Vlaams-nationale partij. De reeds bestaande funkties van algemeen voorzitter en algemeen sekretaris blijven bestaan. Rond de verkiezing van de HH. Schiltz en Raskin op de twee voornoemde nieu we bestuursplaatsen werd in de Vlaamse kranten heel wat kommentaar geleverd. Alhoewel deze zaak een louter interne partij-aange legenheid was, hebben be paalde kranten het zelfs nodig gevonden vooraf reeds hun duit in het zakje te doen en hun voorkeur uit te spreken voor een van beide kandidaten. Deze be zorgdheid om de goede gang van zaken in de VU ontroert ons vanzelfspre kend... Wat ons evenwel niet belet hun kommentaar als non sens van de hand te wijzen. Inderdaad, wie kan er ern stig blijven wanneer uitge gaan wordt van de stelling dat de richting waarin de VU nu verder zal evolueren blijkbaar alleen afhangt van de man die voorzitter wordt van het Partijbestuur? Mis schien is dit het geval in de respektievelijke partijen waarvan bedoelde kranten de spreekbuis zijn. Mis schien heerst daar nog een persoonlijke diktatuur zoals in de tijd van Lodewijk XIV. In de Volksunie zijn ze dan toch al een beetje demokra- tischer geworden. In de Volksunie wordt richting en taktiek bepaald door het VOLTALLIG Partijbestuur, dat uit 14 mensen bestaat. Aan de samenstelling van dit Partijbestuur heeft ech ter geen enkele joernalist ook maar een regel tekst gewijd. Het is nochtans daar dat de beslissingen zullen vallen. Want zelfs als de overige partijen nog door Zonnekoningen gere geerd worden, de Volks unie is een demokratische partij. Zodat wij de krantenkom- mentaar rond de verkiezing van de HH. Schiltz en Ras kin als volmaakte NON SENS moeten afwijzen! Dr. R. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoordiger V.D.B. in verband mol de legerheryormingen. Enkele knelpunten zoals de regeling voor wat betreft het uitstel, de aanstelling van lekenaalnioeze- niers en de duur van de militaire dienstplicht kwamen ter sprake. In een slotresolutie drukten de CVP-jongeren unaniem de mening uit dat België een aktieve vredespolitiek moet voeren die gericht is op de realisatie van een negatieve (geen gewelddadige kontlikten) zowel als van een positieve vrede (geen struktureel geweld, grote re sociale rechtvaardigheid) en daarom voorlopig best lid van het Navo-bondgenootschap blijft. Ons land dient echter in dat kader alles in het werk te stellen oni te komen tot een reële ontspanning met het Oostblok door de gelijktijdige en wederzijdse afbouw van de bewapening en van het leger. Bovendien, zo besloot de vergadering. dient grondig nagedacht te worden over de omhouw van een politiek van militaire bewapening naar een polilick van morele en sociale bewapening. FRANS KI ECKENS 100 MILJARD VOOR OPVOEDING Dat is een biezonder grote investering, die het onder wijs en de opvoeding van ongeveer 2.300.000 meisjes en jongens als bestemming heeft. De 100 miljard wordt produktief^ besteed onder voorbehoud, dat aan ALLE meisjes en jongens, die kunnen en willen studeren, maksimale kansen worden geboden. Wat de bestem ming van het globaal volu me nationale investeringen betreft zijn op een paar uitzonderingen na geen diensten die voorrang mo gen hebben boven de op voeding en het onderwijs. Dat betekent echter niet dat het ritme van de miljarden- dans jaarlijks ongekontro- leerd mag blijven versnel len! ALLE inrichtende machten hebben financiële moeilijk heden en ongeacht het on- derwijsnet dat zij beheren, eisen zij terecht gelijke kri- teria en gelijke bestaans voorwaarden. Precies daar om heeft de regering op materieel vlak belangrijke opties genomen, die de nog bestaande diskrimina- ties moeten wegwerken. Ondertussen wordt eerder voorzichtig en langzaam gepraat over rationalise ring, over planning en over kwaliteitsverbetering van het onderwijs. DAT zijn nochtans onderwijsbeleids- problemen, die door de Na tionale Schoolpaktkommis- sie zonder uitstel moeten behandeld worden. Er moet voor de zojuist aangehaal de onderwijsproblemen DRINGEND een oplossing gevonden worden! Van de 100 miljard wordt een zeer groot gedeelte aan het onderwijzend personeel gespendeerd. Dat moet het mogelijk maken een radika- le progressieve leraarsop leiding en recyclage door te voeren. Het heeft inderdaad weinig zin o.a. het lager onderwijs en het sekundair onderwijs V.L.O. en V.S.O. te hervormen als onvoldoende aandacht wordt besteed aan de peda gogische opleiding van de leerkrachten. De moderni sering of de aktualisering van de leraarsopleiding zal meteen de leraarsfunktie valoriseren! Het Ministerie van Nationa le Opvoeding bepaalt het onderwijsbeleid. Voor de enorme nationale investe ring vraagt de bevolking dat het hele onderwijs- en op voedingssysteem produk- tief werkt. ROGER OTTE Volksvertegenwoordiger DE «NEGEN» BEREIDEN HUN SLAG VOOR! De inflatie, de waardever mindering van het geld, neemt in alle ontwikkelde landen alarmerende vormen aan. Neemt men de indeks der kleinhandelsprijzen als termometer, wat nochtans onder de werkelijkheid blijft, dan stelt men vast, dat waar hij in de periode 1959-62 gemiddeld jaarlijks met 1,12 steeg, dit in 1963-67 tot 4,75 opliep, voor 1968-72 tot 5,98 en dit jaar zal de stijging méér dan 7 bedragen! De speciale kommissie van de landen der Gemeen schappelijke Markt hebben zich over het probleem ge bogen en willen besparin gen doorvoeren op de openbare uitgaven en het krediet, op de investerin gen naar de gewesten en de minst aktieve sektoren. In Brussel greep begin no vember een vergadering plaats van de ministers van Financiën. En het is naar het schijnt de Franse mi nister Giscard d'Estaing die met zijn voorstellen het verst wil op die weg. Sa mengevat vinden we daar zes voorstellen die voor wie met werken zijn brood moet verdienen, uiterst be langrijk zijn, maar ook voor de steden en gewesten 1. omtrent de staatsbud getten zou men ertoe kun nen komen, om de belas tingen niet te moeten ver hogen, de betaling ervan te bespoedigen. Voor de be toelaging van Openbare Werken en gemeenschaps voorzieningen zou men zich een trager tempo moeten opleggen. In andere woor den, van beide minder; 2. minder geld in omloop brengen. Men spreekt van 10 Dit zou vooral bete kenen, de kredieten aan partikulieren, kleine en middelgrote ondernemin gen verminderen; 3. het sparen aanmoedi gen, de bevolking ertoe aanzetten of verplichten meer te sparen en minder te verbruiken 4. kontrole op de prijzen, maar daaromtrent blijven de ministers natuurlijk in het vage 5. de import uit landen buiten de «negen» van de Gemeenschappelijke Markt verhogen. Dit is een unila terale toegeving aan de USA; 6. de loon- en weddestij- gingen afremmen. Dit komt dus neer op een inkomstenpolitiek. De he ren kunnen de prijzen niet onder kontrole krijgen of willen dit niet doen, en ze gaan met hun volle gewicht op de lonen wegen. Waar bij ze natuurlijk de totale hulp zullen krijgen van het patronaat. Het is duidelijk dat de ver schillende regeringen me kaar willen steunen, zodat ze de verantwoordelijkheid steeds op anderen kunnen afwentelen. Iets in de aard van de verhoging der petro- leumprijzen, die er zgn. moet komen omdat wij ons moesten aanpassen aan de andere landen... In feite zullen deze maatre gelen niets aan de inflatie veranderen, omdat de su perwinsten van de grote ondernemingen niet wor den aangetast, de interna tionale spekulatie niet wordt ingedijkt en men ver der gaat met een reeks nut teloze uitgaven zoals voor het leger. Maar wij willen de lezer vragen daar eens ernstig over na te denken, en eventueel dit artikeltje weg te leggen om het bij nieuwe regeringsmaatrege len eens weer ter hand te kunnen nemen. De waarschuwingen van de KP zijn steeds gegrond. RAY DE SMET Voorzitter KP-Dender keuze van de socialisten i sinds lang gemaakt. Aan om het ook te doen. BERT VAN HOORlC Volksvertegenwoordigq Het paneel en de vergadering was het er unaniem over eens dat België een aktieve vredespolitiek dient te voeren (Ib) ZAL DE OLIEKRISIS HET LAND WAKKER SCHUD DEN? Nu wij een eerste autoloze zondag achter de rug heb ben en er gevraagd wordt te bezuinigen op de brandstof zullen wij ons afvragen waarbij het komt dat wij zo wel in de prijs als in de be voorrading van petroleum- produkten zo afhankelijk en zo kwetsbaar zijn? De waarheid is dat wij in ons bloot lijf staan en met het mes op de keel. Wij zijn de gevangenen zowel van de oliebronnen, de grote kapitalistische oliemaat schappijen, als van de feo dale oliesjeiks uit het Mid den-Oosten. De regering heeft moeten zwichten voor het argument van de drei gende olieschaarste om een prijsverhoging toe te staan aan de oliemaat schappijen die vorig jaar in ons land alleen 15 miljard fr. winsten maakten. Min der dan gelijk waar elders heeft de Staat in ons land zijn zeg in de energiesek- tor. Zo wilde het de politiek van het ekonomisch libera lisme, van het liberale «laisser faire». Men moet nu wel inzien waar men daarmee is beland. De tijd is dan ook aangebroken dat iedereen er zich rekenschap van geeft dat het zo niet verder kan. Dat het energie beleid van het land niet langer afhankelijk mag zijn van de petroleumfederatie en van de transnationale ondernemingen. Dat er zich struktuurhervormingen op dringen in alle sektoren van de energie, waarvan onze arbeid en ons bestaan af hangen, de petroleum, de elektriciteit, de kolen, het gas en de nukleaire ener gie. In de eerste plaats op dat vlak moet het gemeen schapsbelang voorrang krij gen op het privébelang. Wie het nog niet besefte zal het thans misschien aanvoelen en tevens begrij pen hoe fundamenteel juist de socialistische zienswijze is in dergelijke ekono- mische problemen. Op dit gebied liggen de grote vraagstukken van de mens en van de maatschappij waarin hij leeft. Ondertus sen trachten de taaipartijen de aandacht af te leiden en de tijd van iedereen te ver beuzelen met ofwel, langs Vlaamse kant, de diskussie over de kleur van de klau wen van de Vlaamse Leeuw ofwel, langs francofone kant, met de hetze tegen het dekreet over de verne derlandsing van het be drijfsleven in Vlaanderen. De B.S.P. herhaalt bijge volg haar voorstellen die dateren van vóór de oliekri- sis: oprichting van een kon- trplekomitee voor de petro- leumsektor en aktieve deel name van de openbare sek tor; doorvoeren van het Ibramco-projekt; vergroten van de plaats die de openbare sektor in neemt in het gas- en elek- triciteitsbeheer; behoud van een zeker heidskern inzake de steen kool oprichting van een open baar bedrijf voor de toepas sing en exploitatie van de kernenergie. De prijsverhoging van de benzine en stookolie is een nieuwe slag voor de koop kracht van de arbeiders en de ekonomisch zwakken De socialisten eisen dan ook dat in het indexcijfer van de levensduurte de fuel en lichte fuel wordt opge nomen. Het is tijd om in te grijpen, ledereen staat voor de keu ze: ofwel met de oliebaron nen voor de kapitalistische hegemonie en het profijt van enkelen ofwel met de gemeenschap voor het be lang, de zekerheid en de toekomst van allen. De HE rkei an o teg OLIEPROBLEMEN De regering heeft uit noojfi zaak beslist de olieprijz^® te verhogen. Zoals voor eiF kele weken hier werd g j schreven, was deze verh ging onvermijdelijk wilèism men verder de ekonom z< van het land niet in geva1 T brengen. Inmiddels stapf^ len de moeilijkheden roi^i, de olieproblemen zich ve hei der op. Alleen kan men ospe vraag stellen of de overhePrv° voldoende maatregel#;-.'' treft om het Jioofd aan 12 moeilijkheden te biedei^ De doelmatigheid van q var kommissie, zoals samefcvaa gesteld door de kabinet raad, lijkt te betwijfele Een dergelijke kommiss^ geeft de indruk de probl men rond het petroleumsta beleid op de lange baan IJ"*3 schuiven. Inmiddels zull#Pk bepaalde B.S.P.-kringe di^ verder de huidige oliekrisjnde gebruiken om hun oudng droom IBRAMCO, mi zij B.S.P.-machtsposities, aP^3 énige oplossing te 'do& doorgaan. Dat de verbruik^.de met dat projekt geen druibeg pel olie beterkoop zal krjet i gen werd reeds bewezer Er Wij hebben reeds aang^06 toond dat het Ibramco-prl^; jekt een politieke slogan die tevens plaatselij^n Luikse B.S.P.-verkiezingssch belangen moet dienen. :eep rt e. EN INDEXHERZIENING m< Het slachtoffer van de olij geschiedenis is echter verbruiker en dan vooral cberd werknemers en de oprui gestelden, samen met andere sociale kategorieëi Volgens de cijfers van nationale boekhouding, oritte. gesteld door het national d instituut van de statistiej heeft het privéverbruik vj olieprodukten in 1972 9,7 miljard frank bereil Dit is meer dan de uitgavt aan steenkool. Omgezet een gezinsbudget beteker|j.® dit dat anderhalve maai per jaar moet gewerkt wol den voor brandstof. Het gerlijke van deze zaak dat deze uitgaven niet vinden zijn in het indexcij fer. De stookolie is er n steeds niet vertegenwot digd, maar wel de verwi ming met steenkool, di met vier posten aanwezi| is. De keuze werd in 19( gedaan op basis van hi onderzoek naar de gezin: begrotingen. Inmiddels de toestand 12 jaar lati zeker gewijzigd en moet verwarming met stookolj in het indexcijfer word: opgenomen. Deze opnai zal het indexcijfer met oifcat geveer één punt doen stij gen. Zo zal dan de index werkelijke waarde opnieus,^ dichter benaderen. Alleen blijft de vraag hi veel van dergelijke toestar den nog in de indexvas»de stellingen schuilen. V< deze valse voorstelling: zijn de genoemde kateg< rieën van de bevolking h^dt slachtoffer. Waarom dan de opname van de stool olie, die dringend is, nij de volledige index 1973 o| nieuw onderzoeken. Het een kwestie van eerlijkhei en de regering heeft plicht met de index, drukking van levensduurti*^ zo dicht mogelijk de werl lijkheid te benaderen Het nationaal komitee v< ekonomische expansie dl^ eerstdaags zal vergaderaL( moet hieraan in de eersr plaats zijn aandacht bestfcir den. Een sociale politii ei zonder de eerlijke weergav van de levensduurte is ee ilii regering die zich socia as noemt onwaardig. Het we( nj moffelen van de weerspii geling van de levensduur!e I en daardoor de niet-aal passing van de lonen, wei den en sociale uitkeringe et is gelijk met het onrech lei matig achterhouden van c inkomsten van de gezii nen. DIANE D'HAESELEE

De Voorpost | 1973 | | pagina 2