oliëschaarëtë remedie BUURTWERKING ROND t FABRIEKSKEN AALSTERSE KEIZERHALLEN OMGETOVERD TOT DIERENRI AALST VRIJWILLIGE BLOEDGEVERS AAN DE EEI MIDDELEEUWSE STIL! OVER LAND VAN AALST 6 - 23-11-1973 Vervolg van biz. 1 ren, akliviteilen te organiseren waardoor het wijkleven aange namer wordt, problemen die zich in de buurt stellen samen op te lossen en nieuwe buren te verwelkomen. De buurtwerking heeft als lokaal het buurtcafé. Voorzien worden een kaarthoek. bloem bakken. zithoek waar men 's zondags rustig met de familie een pintje drinkt en uiteraard een toog. zoals je'r wellicht in Aalst geen tweede vindt. Om deze werking te starten werd een brochure aan de buren uitgedeeld, voorzichtig kwam men reeds een kijkje nemen en brachten voorstellen naar voor. Zo zal de buurtcafé vanop de binnenkoer rechtstreeks toe gankelijk zijn. en de ganse dag open gehouden worden voor de ouderen en ploegarbeiders. de binnenkoer zal tot tuintje omgebouwd worden met ban ken en tafels om 's zomers in het zonnetje te kaarten. PAN Deze groep vond boven in het centrum haar onderkomen, het is ook de enige groep die in Aalst omwille van haar vroegere werking, die drie jaar geleden om interne moeilijkheden werd gestopt, reeds gekend is. Voorzitter Jo Corthals, in toneelkringen wel bekendheid vindt, vindt de driejarige onderbreking goed. omdat men nu ondervindt wat de Pan betekende. Men hoopt terug te kunnen komen tot de vroegere werking die haar hoogtepunt vond in de Veertiendaagse van Pan. de eerste maal dat het Aalsters Oud Hospitaal ge bruikt werd voor experimenteel toneel, muziek... i.p.v. louter tentoonstellingen. Film- en toneelwerkgroepen staan reeds op het getouw. Pan is momenteel de grootste groep van het hele projekt. en vele van haar leden werken aktief mee aan de 'opbouw van de Info-Hall. De centrale bar en de konfron- tatieruimte die elk zowat 180 m2 oppervlakte hebben, vormen de gemeenschappelijke trefplaats van het centrum. De ontwerper van de plannen heeft de inrichting van de centrale bar zowel funktioneel als gezellig gemaakt. De konfron- tatieruimte is boven de Bar gelegen, in het midden komt er een podium dat met behulp van panelen gebruikt kan worden voor paneelgesprekken, mu ziekavonden. toneel... errond zit het publiek, men beschikt over mousse blokken waarmee men 300 zitplaatsen van verschillen de vorm en grootte kan maken. KENNISMAKEN Wat de medewerkekrs er zelf in zien: Volgens Chris, die leraar is. komt het er vooral op aan te leren samenleven met mensen zonder onderscheid van stand of beroep. Zo zou hij niet graag hebben dat men hem er als leraar beschouwt. Hij doet eraan mee omdat ook hij in het doel gelooft en niet omwille van een bepaalde status. Dat het opzet zal slagen gelooft hij vast en zeker, want zo zegt hij: ergens in het Evangelie staat: «Het geloof doet bergen verzetten». Als we er dus in geloven slagen we zeker, als we INSPRAAK Het bestuur van het centrum wordt geregeld door de leden zelf. men wil geen vorm van inspraak van het gewone lid volgens een trapjessysteem, maar komen tot een werkelijke samenspraak. Er zal dus geen autoriteit boven het bestuur staan, ook niet de beheerraad. Wie het niet eens is met een beslissing, genomen door een (toevallige) meerderheid van 50% plus één. hangt gewoon een pamflet op. op de bestuurs vergadering zet hij zijn standpunt uiteen en men zoekt naar een vorm die meer past bij de doelstellingen van het centrum. NOG PLAATS Men houdt eraan tot het centrum geopend is nog ruimte open te laten voor andere verenigingen. Wie er bij komt zal beslist worden door de huidige groepen (losse mede werkers. buurtwerking. Pan). Er wordt ondermeer gedacht om zelf verenigingen te laten ontstaan, bijvoorbeeld over weegt men een atelier te beginnen waar jong en oud kreatief kunnen werken, of laat men de ruimten die overblijven gebruiken door milieuvereni gingen. scholieren enz... Omdat dit experiment alle kanten uitgaat namen de stichters van het centrum kontakt op met d"e Volkshoge school De Cirkel. Deze zullen de werking van op afstand bekijken en beoordelen. Men denkt er aan maandelijks in de abdij van Drongen, waar deze hogeschool gevestigd is een weekend te organiseren voor alle medewerkers om vrij van de sfeer van het centrum met elkaar te praten. Ook werd reeds kontakt opgenomen met andere plura listische verenigingen in Aalst. Verleden week vond een eerste kontaktvergadering plaats met HAK (Hulp Advies Kontakt- centrum) en men is overtuigd positief te kunnen samenwer ken. ook met de jeugdklub Kreja waren reeds gesprekken, verder zijn er uiteraard informele kontakten: INFO-HALL Wanneer je het fabrieksgebouw langs de inrijpoort binnenstapt kom je in één grote étalage: de Info-hall. de bedoeling is daar de informatie te verstrekken over «wat-je-in-de-kranten-niet- Ieest» en dit op een ruim terrein, voor jong en oud. Men richt zich vooral tot alternatieve groeperingen en minderheids groepen. zij kunnen er gerust met hun lektuur uitpakken. De verenigingen of personen die zich interesseren kunnen kon takt opnemen met het centrum. De opvatting en vorm waarin de ruimte verdeeld is, is een reaktie tegen de klassieke biblioteek- inrichting. Bij de ingang moetje eerst door een gang van verplaatsbare panelen vol affi ches in hokjes opgesteld: de nieuwsgierigheid wordt bij de bezoeker opgewekt door er hem aktief te betrekken, zo moet je zelfde affiche ontrollen of door een gaatje' kijken enz... Door een wirwar van stands komt men in het centrale gedeelte, dat wanneer je de maquette bekijkt, futuristische denkbeel den oproept. Overal lopen buigzame polyetyleenbuizen waarop de informatie geplakt wordt, terwijl men tevens via bandopnemers auditief gege vens te verwerken krijgt. Later komt daar een video-tent bij (televisie) deze installatie zal ook buiten het centrum kunnen gebruikt worden. De bedoeling ervan is zelf reportages te maken over verschillende temas en deze uit te wisselen met andere verenigingen die dit systeem toepassen. Men nam in dit verband reeds kontakt met Nederlandse groeperingen. Bij dit centrale gedeelte hoort ook een gezellige zithoek. Het laatste gedeelte leent zich vooral tot aktieve werking; het bestaat uit vertikaal opgestelde staven waartussen men met driehoeken naar believen een podium vooreen gespreksavond of een stand kan opbouwen. Om financieel over enige inkomsten te beschikken zal er konstant een info-markt zijn waar je boeken, brochures kan aanschaffen. BUURTWERKING Het opzet van dit alles is de andere initiatieven van het centrum die bedoeld zijn voor de ganse stad en al wie maar wil komen, speciaal open te stellen voor de dichtste buren. Hierdoor hoopt men ook het kontakt onder deze te stimule- Binnenhuisarchitekt Paul De Wilde steekt mede de handen uit de mouwen. (Ib) ENERGIEPROBLEMEN De oorlog in het Midden oosten in de beslissing van de Arabische landen om de petroleum als politiek wapen te gebruiken in de strijd tegen Israel, heeft onze Westerse wereld in een zeer scherpe energiecrisis gestort, waarvan hel einde en de omvang noet te voorzien zijn. De toestand heeft in België de ernstige gevolgen van het gebrek aan een ernstig energiebeleid in alle duidelijk heid gesteld: wij hebben onze kolenproduktie drastisch ver minderd en onze mijnen gesloten. Gewoon gas werd door aardgas vervangen. De overschakeling van de vroege re energiebronnen op petro leum is zonder overweging, zonder planning ongebreideld gebeurd. De overschakeling naar kernenergie blijft in het stadium van de wetenschappe er niet m geloven, beginnen we er beter niet aan». Voor Gerrit die in de Info-Hall werkt mag het zeker geen tweede HAK worden. Hoewel hij het nut van HAK zeker niet ontkent en zegt dat Hak reeds veel opvangt, vindt hij dat deze mensen in hun vernieuwing zijn blijven steken door hun emotionele binding met de oude strukturen. Hak geeft wel een richting aan. waarin sommige groepen in het CSV ook zullen werken en er zal vast een goede samenwerking met hen moge lijk zijn. Een andere jonge medewerkster zag het zo: «Ik vond dat er in Aalst iets moest komen, en dat we elkaar op alle gebied moeten leren begrijpen. Ik hoop dat we ook daar niet stomweg op café zullen gaan zitten maar samen iets verwezenlijken. MEDEWERKERS Hoewel je misschien denkt dat er alleen jongeren in het centrum werken, zijn er naast de stichters ook vele medewer kers die niet meer zo piepjong zijn. Het centrum wil voor iedereen een ontmoetingsplaats zijn. Momenteel is iedereen er druk doende met de inrichting, men hoopt in de maand januari te kunnen starten met een gedeeltelijke werking. Intussen ben je uiteraard hartelijk welkom; iedere avond is er iemand op het sekretariaat die je in het centrum kan rondleiden. Wie het wil sluit aan bij één der werkgroepen, of oppert zelf ideeën. LIEVEN MATTHIEU Het bestuur van de Kleinveevereniging "Het INfeerhof" (jdl) Van 21 tot en met 23 december a.s. organiseert de Aalsterse kleinveevereniging «Het Neer hof» haar zevende nationale d ierenshow in de Aalsterse Keizershallen. Het wordt een bonte verzameling van neerhof diertjes die door «de» echte dierenliefhebbers werden sa mengebracht. Door de raad van beheer met: burgemeester Marcel De Bis schop. voorzitter Coppens. ondervoorzitters Vannieuwen- hove en Van Driessche. sekretaris De Block, penning meester Van De Perre en leden Vanderveken. Beerens, Schonck. Buggenhout, Decnijf wordt dan ook een geweldige inspanning geleverd om de interesse naar de mensen verder uit te dragen en vooral door hen. die niet zózeer geïnteres seerd zijn in neerhofdiertjes tot een bezoek aan te sporen. Zo kan men op woensdag 19 december met het inkooien het bonte gewemel meemaken van grote en kleine hoenders, konijnen, duizen. park- en watervogels allerhande. Bovendien wordt in de Keizers hallen alles afgebakend de dierenrassen en is deze nationale dierenshoi wedstrijd verbonden met duizenden franken prijzei het klassement in dej afzonderlijke die. ensoorti Voor de schoolgaande jei het zeker een enige gelegi om kennis te maken met neerhofdieren en teven: doende en interessante matie te vinden voor de op school. «Het Neerhof» Aalst heet bezoeker van harte welkoij De bond der vrijwillige bloedgevers van het gewest Aalst werd vorige zondag door schepenen Bogaert. Ringoir en Van den Eede en door raadslid De Bruecker op het stadhuis ontvangen. De verdienstelijke bloedgevers werden eerst met eretekens en regeringsiploma's bedacht. Bijzondere aandacht ging hier naar mevrouw Josephine Wailly. die als eerste vrouw de kaap der 100 bloedgiften overschreed. Zij ontving het gouden ereteken met lint. Voorzitter Van den Bossche vestigde er de aandacht op dat een heleboel Aalstenaars slechts door de bereidwlligheid van de bloedgevers in leven werden gehouden. Als voor beeld stelde hij de «mascottes» \an de bond voor. Hij pleitte verder ook voor een groter aantal leden. Zo zou het voor alle leden mogelijk worden de wachttijd van drie maanden tussen twee giften te respekte- ren. De voorzitter besloot zijn toespraak met een woord van dank voor de blijken van waardering en de Financiële hulp van het stadsbestuur. De heer Huylebroeck dankte op zijn beurt, in naam van de minister van Volksgezondheid, en de bewindvoerders en het bestuur. Alle bloedgevers wer den voor hun bewuste inzet en grote bereidwilligheid gelukge wenst. De feestzitting werd besloten met een drink op wat reeds werd verwezenlijkt en op de groei en de bloei van de vereniging. Met hier en daar een rustpauze trok men daarna door de autovrije Aalsterse straten. In de namiddag werd nieuw bloed aangekweekt: te Herdcrsem wachtte de bond immers een feestbanket. ANDRE HEYVAERT lijke experimenten. De grote petroleumtrusts zijn onze enige bevoorraders niet alle gevolgen vandien. «Ibranico» blijft het grote twistpunt tussen de voorstanders van het privaat-initiatief in handen van de multinationale petro- leummagnaten en de voor standers van diepgaande ckonomische en socialistische struktuurhervormingen. Wat zijn de problemen Wat zijn de oplossingen Daarover spreekt I Willy Clacs, minister van Ekono- miselie Zaken op dinsdag 27 november om 20 uur in de raadszaal van het stadhuis. Grote Markt te Aalst. Mensen die belang hebben \oor de huidige energiepoli- tiek of bepaalde vraagstukken die zich daaromtrent stellen mogen deze gelegenheid zeker niet missen, ingericht door C.S.C. «De Rank». Zervolg van blz. 1 De brandweer van Aalst slaagde er nog in na veel inspanningen de paarden op het droge te krijgen. De sjees werd naderhand uit de Dender opgevist. Voor de tweede autoloze zondag werden geen bij zondere schikkingen ge troffen. Politie en Rijks wacht zullen evenwel stren ger optreden tegenover voetgangers en fietsers die een loopje nemen met het verkeersreg lemen t JOHAN VELGHE MAAK GEBRUIK VR JE ZONDAG!!! Volgende zalen worden gratis ter beschikking gesteld: Vrij Technisch Instituut: volleybal: van 10 tot 12 uur en va'n 14 tot 18 uur, Zaal Okapi. Burchtstraat: basketbal: san 10 tot I2uur. —Zaal Black Boys. F. Cornelis- kaai. basketbal: van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Turnzaal Nieuwbeekl volleybal: van 14 tot 18 uu Bekwame monitoren va Stedelijk Sportkomitee ej Velloa (Vereniging van l| in de Lichamelijke Opvol staan gratis ter beschikkij het publiek. Een ongewoon aandoende "Zeshoek" (jdl) Op het Aalsterse stadhuis werden de verdienstelijke bloedgevers ontvangen (jdl)

De Voorpost | 1973 | | pagina 6