Hoger op met meespeeltriller CANTATE DOMINO NEEMT NIEUWE GRAMMOFOONPLAAT OP JAZZ IS The Dutch Swing College Band OPEN DOEK VOOR EEN BOEK- 16-30-11-1973 TENTOONSTELLINGEN KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM Tot zondag 2 december wordt in het Kultureel Centrum een groepstentoonstelling gehouden, met volgende kunste naars FREDDY BAETEN, kunstschilder FRANCE BOSELIER, kunstschilderes ALFONS VAN DEN BOSSCHE, beeldhouwer JAN VAN SAENE, graficus-tekenaar BOB WILLEKENS, kunstschilder Open zaterdag, 1 december van 14.30 tot 20 uur; zondag, 2 december van 14.30 tot 20 uur. GALERIJ ELIAS WIEZE Tentoonstelling van Verdegem. Tot 2 december, op maandag gesloten. GALERIJ V. DE SAEDELEER De tentoonstelling Arte 2 heeft plaats in de galerij Valerius i De Saedeleer, Keizerlijk Plein 53, tot en met 17 december, i Pol Spilliart, Emile Souply, Jef Claerhout, Luc Hoenraet, Jef Van Teurenhout, Roland De Volder, Etienne Le Compte, Luc Crombé, Maurits Van Saene, Koenraad, Gustaaf Camus en Roland Massa stellen hun werken tentoon. De tentoonstelling isopen van 14 tot 19 uur en 's zondags van 10 tot 13 uur. Maandag gesloten. BELFORTKELDER Tentoonstelling tot 9 december, alle dagen van 14 tot 19 uur, 's zondags van 9 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Stellen tentoon J. De Nijs, J. Uyttersprot en P.A. Van San. BELFORTZAAL Kunstschilder-etser Emïel De Cooman, tot 3 december. Iedere dag. van 14 tot 19 uur. Zondag en zaterdag van 10 tot 13 en van 15 tot 10 uur. 't APOSTELKEN Tentoonstelling TUUR DE RIJBEL. De tentoonstelling blijft toegankelijk van 1 tot 12 december 1973. Donderdag gesloten. VOOROPENING op vrijdag 30 november te 20 uur in kunstgalerij 't Apostelken, Mijlbeek (kerk) te Aalst. Inleiding door de heer Achilles Vermeiren. In de Augustinuszaal bracht Hoger Op in première, de meespeel-thriller Hoger Op vermoordt pianiste van Paul Pörtner, in een vertaling van Walter Kous. Louis Pauwels, in de regie, heeft alle technische middelen uitgetest en benut om van dit stuk een sukses te maken. Slechts gedeeltelijk is hij daar in geslaagd. Het gebeuren werd overgeplaatst naar een bekend Aalsters kapperssalon. Onmiddelijk bij het binnen komen in deze mooie zaal, stapt de toeschouwer in het spel. Op de scène heerst een losse en ongedwongen sfeer, pratend over koetjes en kalf jes doden de wachtende klan ten de tijd. Ongemerkt begint dan het eigenlijke toneelstuk. Mijn heer Romain, herenkapper, scheert. Mej. Jacqueline Raes, kapster, legt een watergolf. Op de bovenverdieping woont de pianiste. Met haar spel werkt zij bovenmatig op de zenuwen van Mr. Romain, die herhaaldelijk zijn zelfbeheer sing verliest, de klant houdt er zelfs een sneetje van over. Juffrouw Jacqueline kapt, on verschillig voor de overdreven aanstellerij van haar enige klant. Op de ene of andere manier hebben elk van deze personen een relatie met de pianiste. Om beurt verlaten ze dan ook het salon. Ondertussen wordt mevrouw Scherny vermoordt. Wie is de moordenaar, moor denares Hier begint het steekspel tussen B.O.B. inspecteurs, pu bliek als getuigen en vermoe delijke daders. De inspec teurs, eerste klanten van de kapper, zetten de ondervra ging in. Verschillende verdachten heb ben elk een gegronde reden om de waarheid geweld aan te doen, wat door de toeschou wers luidop kan tegengespro ken worden. Zo ontstaat de hoofdverdachte, door het pu bliek bij stemming weerhou den. Vandaag was het Mej. Jacqueline. Wie zal het mor gen zijn De zaal beslist. Fons Janssens in de rol van Mr. Romain zal uren in een kaperssalon gesleten hebben. Zijn handelingen waren over tuigend gelijkend aan die van de echte kapper. Wat zijn vertolking betreft, moet ge zegd worden dat zijn overdre ven zenuwachtig gedoe, alle schijn van echtheid verloor, Vrijdag 16 en vooral zaterdag 17 november heerste in de Sint-Pièters- en Paulusabdij van Affligem een gans speciale drukte. De Abdij, werd verkeersvrij gehouden en de ganse kerk werd herschapen in een geperfektionecrde klankstudio die naast kwadrofonische opname-apparatuur ook nog de beschikking had over een videosysteem waarmee opnamestudio en kerkruimte permanent verbonden waren. Reden voor dit alles: de nieuwe grammofoonplaat van de Schola Cantorum Cantate Domino uit Aalst. Dit koor is zeker het meest dynamische uit ons land. Met de grote koncerten van het verleden en de niet meer te tellen koncert- reizen ook voor de toekomst, beschikt koorleider Michaël Ghijs over een palmares dat beslist weinigen kunnen tonen. Daarom ook heeft men bij de voorbereiding van deze opna men en bij de opnamen zelf niets aan het toeval overgelaten. Het gebruik van de laatste technische vindingen en de hoogste eisen welke men stelde aan opname en weergave en ook aan de uiteindelijke presentatie van de in voorbereiding zijnde grammofoonplaat laten ons iets «bijzonders» verhopen. Met de koncertreis naar het Heilig Land voor de komende kerstdagen en haar huidige verplichtingen tegenover het bezoek van partïjsekretaris Gierek van Polen aan ons land heeft Cantate Domino hard werken achter de rug. Dat dit harde werk vruchten geeft was te horen tijdens de opnamesessies. Koorleider Ghijs heeft het aangedurdd een halve plaat volledig a capella op te nemen zonder de steun van een toetsinstrument, louter dus met de «votx blanches» die zo schitterend de gans eigen klankkleur waar maken van dit koor dat spijts zijn beperkte middelen ontegensprekelijk tot de beste koren (en hiermede bedoelen wij ook de zogenaam de professionele koren) van ons land behoort. De sfeer van zo een opname-dag is er een van ernstig werk. van spauning en van grote koncen- tratie. Dit waar maken bij jongeren vraagt een grote over redingskracht. Steeds maar opnieuw worstelen met die muzikale materie en met grote intensiteit de stemvoering altijd opnieuw korrigeren resulteert dan in een warme volle klank waarbij de stemvoering tot het uiterste wordt doorgevoerd en de muzikaliteit sterk wordt uitgediept. Wij waren hierbij getuige hoe dirigent Ghijs zijn jongens steeds wist te brengen tot delikate inzetten, tot gepast en juist neerleggen van de zinnen en tot een perfekte harmonie in de verschillende stemmen. Met sobere, gekoncentreerde en c gespannen bewegingstechniek en rijpe partituurkennis wist Michael Ghijs in het bij ons zo goed als onbekende «Gloria- van Caplet te komen tot een reëel hoogtepunt waarvan wij de aanwinst voor de diskografie nu reeds als revelerend durven bestempelen. De muziek krijgt hier de volheid van haar zeggingskracht doordat zij een dimensie bij krijgt, deze van de doorleefde en beleefde muziek. Daar waar deze muziek gebed wordt zou Dom Renaat van Hecke ons hebben voorgezegd. Opvallend blijft de gans eigen klankkleur van dit koor. dat. wij herhalen het. bijna hoofd zakelijk is samengesteld uit jonge «liefhebbers- het zijn geen muziekstudenten zoals de grote buitenlandse ensembles en zoals Montserrat en Regensburg en Kings en Johns of de Thomaners en de Wieners neen. het zijn natuurkinde ren voor de muziek gekneed met de eigen beperkte middelen en met heel veel inzet van Michaël Ghijs. En dat zijn inspanningen beloond worden bewezen reeds de opnamen die bij het verschijnen meerdere verrassingen zullen bieden. Ingezet werd met het indrin gende Gregoriaanse «Cantate Domino» dat enkel door de knapen wordt gebracht en dat ons herinnert aan de helaas vergane kathedraalschola's. de -choraelhuizen van weleer die nu teloor zijn gegaan en waarvan de schola van Aalst één der laatste dragers is. Hoe kan ik in dit Gregoriaanse gezang het timbre anders typeren als gevoelig en specifiek, bijna mystisch sereen. Die stemmen verheffen deze muziek tot zijn ware bovenaard se gedaante. En dan komt dat prachtige «Rorando Coeli» van Vodnansky. In tegenstelling tot de vorige opname waar ditzelfde werk reeds onder Folydor label verscheen, heeft hier een rijping plaatsgevonden, een en alrustbrengend en klinkt het daarenboven opna- metechnisch magistraal en interpretatief superieur aan het voorgaande. Het anonieme Gaude Mater Polonia en het onbekende Poolse motet «Ego sum pastor bonus», het zijn nog enkele van de pareltjes die op de te verschijnen grammofoonplaat voorkomen. Wanneer wij zo het rijke palet Volledige koncentratie Domino. (Ib) overlopen waaruit het program ma van deze nieuwe koorplaat is opgebouwd, vinden wij een evenwicht in deze ganse conceptie en een innig verband tussen dit alles: tussen de opdracht van het koor «te zingen voor de Heer» en hun repertorium, tussen hun kon certen en hun verwezenlijkin gen. Dit volmaakte evenwicht, krijgt nog meer achtergrond wanneer men weet dat een niet gering aandeel van deze plaat fragmenten ontleent aan het onvergetelijke Huldckoncert in memoriam Dom Renaat van Hecke dat in de Sint-Pieters- en Paulusabdij te Dendermonde plaats vond met medewerking \an het Ensemble d'Archets Eugène Isave onder leiding van Lola Bobesco. en op momenten zelfs lach wekkend was. An De Baets-Pauwels, in de rol van kapster Jacqueline Raes, kende de knepen van het kappersvak, en vertolkte tot het einde toe, aangepast improviserend, haar moeilijke rol als beschuldigde. In het nauw gedreven als ze was, zagen we haar graag nog razender in de gevechtsscène. Frans Pauwels, in de figuur van Mr. Alfons Collin, was goed, doch soms onverstaan baar. Monique Daelman-Van de Velde, als de mondaine dok tersvrouw, is een zeer goede aktrice, akteerde echter op momenten zo hevig, dat het onnatuurlijk leek. Nest Verhofstadt als inspek- teur, verzorgde zelfs in de stille periode zijn deel in het stuk. Louis Pauwels, als hoofd- inspekteur, gaf een voortref felijke weergave zijn vertol king getuigde van een jaren lange ervaring. Algemeen beschouwd, mag gezegd worden dat in dit stuk een groot gebrek aan diepte is. Het tempo moet dusdanig opgedreven worden, dat het geheel meer aktie gaat verto nen. De rekonstruktie was traag en onduidelijk, het verhoor tam. Gelukkig waren in de zaal enkele mensen aanwezig die het ijs braken,,,, te spontaan, vandaar een onbehaaglijke in druk van doorgestoken kaart, Achteraf kwamen natuurlijke reakties, die het spel een vlot verloop gaven. De technische kant was zeei goed verzorgd. Het dekor (L. Slagmolen) was mooi en na tuurgetrouw. Klank (V. Uyt tersprot) was goed afgewerkt, de belichting (Van De Nest en De Maegdt) aangepast. Tot slot dient gezegd dat aan dit stuk nog één en andei bijgeschaafd moet worden vooraleer aan een provinciaal tornooi deel te nemen. Niettegenstaande het moeilij ke werk, hebben alle akteurs een groot applaus verdiend ROEL VAN DE PLAS ooo Vandaag beste jazzvrienden, willen wij het toch even hebben over één van die formaties die de dixieland en de New Orleansjazz-stijl in Europa populair maakten. Momenteel is de band wel een beetje op zijn retour, maar hij zal toch altijd één van de beste formaties blijven: The Dutch Swing College Band uit Nederland. Ook omwille van zijn bezetting de band van de halve- en de dubbele meters genoemd... Door de echte jazzliefhebber worden ze een beetje in de kou gezet, omdat ze de echte autentieke New Orleans-stijl verlaten hebben voor een steeds verder doorgedreven kommercialisatie van de Dixieland-stijl. Wij kunnen daar in komen Wat niet weg neemt dat ze toch altijd één van de bands zullen blijven die jazz (een bepaalde vorm ervan) ontzettend populair maakten. En daarom even deze historiek. tijdens de opnamen van Cantate Wij menen dat het ook speciaal mag vermeld worden hoezeer op deze opnamen zowel van het huldekoncert dat wij nadien in de studie met ontroering herbeleefden als met de nieuwste realisatie waarin Ca- plets «Gloria» ontegensprekelijk liet hoogtepunt vormt, een perfekte harmonie in de programmering wordt gevon den. Een harmonie waarin vroomheid en piëteit. en muzikaliteit en sensibiliteit, hand in hand gaan en verwerkt zijn tot een dokument van indringende en hoge intrinsieke w aarde. Men kan reeds vooraf inteke nen. schriftelijk, op het adres: Schola Cantorum «Cantate Domino». Esplanade 6. 9300 Aalst. De heren en knapen van "Cantate Domino" tijdens de opnamen voor een plaat in het klooster van Affligem. (Ib) De oprichting door Frans Vink en Peter Schilperoort van de Haagse Orchestra of The Dutch Swing College Band geschiedde in de zg. «hongerwinter» van 1944-45. Men leefde toen in oorlogstijd en iedereen snakte uiteraard naar de bevrijding. Het symbool voorde individuele vrijheid was voor de Haagse amateursmusici de stijlzuivere jazz. Zij voelden zich gegrepen door de bezieling van de jazzpioniers en hun doel was via aktieve propaganda de jonge mensen van die tijd daar degelijk attent op te maken. TWEELEDIG In de begintijd was de muzikale richting van de DSC tweeledig: gericht op de sfeer van Duke Ellington onder invloed van Frans Vink en de New Orlcans- cn Chicagostijlen in arrange menten van Peter Schilperoort. Wanneer echter Schilperoort het roer overneemt wordt definitief stijlzuiverheid hun wapenkreet en de traditionele jazz als het ware hun heilig fort. De DSC noemde zich quasi- ernstig «College», omdat hun •doelstelling was. onderricht te geven in uitsluitend jazzmuziek, later uit te breiden met het maken van grammofoonplaten en banden, lezingen houden, de radio te stimuleren in het uitzenden van jazz en ten slotte het «livc»-optreden in koncert- zalen. BELGIE Het eerste officiële optreden vond plaats in Den Haag op 5 mei 1945, de dag dat Nederland werd bevrijd. De eerste uitbundige aanmoedigin gen kregen zij echter in België. In 1946 op het Internationale jazzkonkoers Ie Brussel won de DSC vijl prijzen: 1. beste orkest. 2. beste klein ensemble. 3. beste ritmesektie en twee prijzen voor Schilperoort. als beste solist en als beste klarinettist. Sindsdien werd de DSC meer en meer op de radio gehoord. In 1949 kwam Armstrong naar Amsterdam en vanaf dat ogenblik groeide het verlangen bij de DSC om met één der pioniers te spelen. Het werd Sydney Bechct. waarmee twee maal te Amsterdam en éénmaal in Parijs werd opgetreden. Ook enkele platen deden ons aan die kombinatie terugdenken. PANIEK In 1955 is er plots paniek. Peter Schilperoort aanvaardt een ingenieursbaan bij Fokker en laat de band achter, nu o.l.v. Joop Schrier. Maar enkele jaren later zegt Schilperoort «Ik kan niet buiten de muziek». Op 1 januari 19b0 gaat de D.S.C. o.l.v. Peter Schilperoort over op het beroepsvlak en meteen begint de tijd van spelen, rennen en reizen. Het is wellicht het orkest met het grootste aantal toernees op zijn aktief. Alle Europese landen. Maleisië. Bangkok (2 x). Nieuw Zeeland. Australië (2 x), West-Afrika. Rodesië. Ethiopië (2 x). Zuid Amerika. Zuill- Afrika (2 x)cnz... enz... TRADITIE Privé heeft College-leider Schil peroort reeds een tijdje zijn muzikantenjubileum zilveren gevierd. Daarna was het de beurt aan heel de band. Zoveel jaar pure jazz maken en zo stijf mogelijk willen vasthouden aan zijn per definitie on-kommer- eiële uitgangspunt is geen kleinigheid. Zo stijf houdt de DSC aan zijn muzikale credo vast. dat de leider in 1963 een Edison weigerde, omdat deze hem was toebedacht in de kategorie «instrumentaal» en (,Ii niet in de kategorie «Nederland' |L( jazz». Heel de trouwt aanhang van de DSC waren nj,cl gelukkig met dit standpunt. cn. Dom zijn muzikanten die me alle winden meewaaien en zich ez( erliezen in hun modieuzq^ tendenzen. Het heilig waarmee de College-musici hunXpa| muziek verdedigd hebben, heeft crg{ hen juist het sukses gebracht, jeur dat geen enkele Europus-. a jazzband kan evenaren. Edoch maakten onze vriendei later een paar slippertjes dooi niet originele jazznummers om te werken tot dixieland. Wat oor de pure jazzliefhebber dat] ook het totale einde was. De|ajc totale afgang. Het spreekt vanzelf dat in dc/c lange geschiedenis van de band an(i de bezetting nogal eens wijzigde. Maar kom, voor dcan beginnende jazzliefhebber zou- den we sterk hun eerste elpees aanraden. Hun pure dixielani c hun beginperiode kat niemand onverschillig laten ei een bron zijn tot een vcrdei puren in de ouwe stijl jazz, RONY (ISt 1 out iltii iist< ang igcr cfa' De Dutch Swing College Band", een gegeerde gast HET LEVEN EN DE DOOD INDEN AST Kan iemand onder ons zich veroorloven nooit een werk van Stijn Streuvels te hebben gelezen Of zonder zijn beste werk te hebben gelezen. "Beste" is natuurlijk erg be trekkelijk. Vooral wanneer het gaat om een schrijver die zovele sterke romans heeft voortgebracht De Vla schaard, De Oogst, Lentele ven, Minnehandel, Het Keste- kind, Prutske, De teleurgang van de Waterhoek, Het leven en de dood in den Ast enz. enz. Onder die werken alle uit gegeven door Orion te Brug ge is De Vlaschaard onte gensprekelijk de gekendste. Van het boek werden in de Nederlanden alleen al onge veer 300.000 exemplaren ver spreid. Het verhaal werd als een der allereerste Nederland se prozawerken verfilmd en bezorgde hem, samen met o.a. De Oogst, de beroemde eretitel Als de zon kon schrijven, zou hij het min of meer doen als Stijn Streu vels (Albert Verwey) En toch is m.i. niet De Vlaschaard, maar Het leven en de dood in den ast het beste werk van Streuvels. Het is geen verhaal over zon en veld, over bange zaaitijd en weelderige oogst, over harde en blije arbeid. Het is integen deel het tragisch relaas van ondergeschikten, van loonsla ven die zware en troosteloze seizoenarbeid verrichten. Mannen die in hun hoofd geen flauw besef meer hebben van de naam der dagen, van 't leven en de doening der mensen op 't dorp weten ze minder dan niets, onverschil lig zijn ze geworden aan alles wal ginder gebeurt. Zij leven hier met hun vijven, afgezon derd, buiten alle gemeenschap met de wereld als op een schip in volle zee, dag en nacht aan 't porren hard zwoegen) en 't wroeten om den torenhoge stapel worte len die van ver aangebracht, altijd maar hoger wordt af te voeren, door den snijmolen te draaien, op den ast laden, waar de bonen gekeerd en gewend, boven de vuren gedroogd, in zakken gevuld, weer de wereld ingaan. Het geen zij hier uitrichten is hetl voortdurend herhalen en her-i doen, het wentelen in zo/fenll kring, het vullen van een uolll zonder bodem, het trappelenm] ter plaatse, arbeiden ten on-[ domme zonder zin), icoarl niemand het eind of 't beginM het doel of het nut vanr bespeuren kan L In de beeldende taal van een streek, die ook de taal van de landbouwarbeider is, tekent Streuvels de vijf mannen De Maf en Lot, jonge en sterkge- bouwde kerels, Blomme, Hut» sebollen en Fliepo, oude en gedesillusioneerde mannen. Hij beschrijft hun "doening" als een bitter-tragisch toneel spel. Alles speelt zich af op een zondagmiddag, -avond enl -nacht in de ast. Als het werl bij valavond geschorst wordt,l trekken de jongsten eruit, drank en plezier zoekend in het dorp. En de ouderen blijven waken bij de vuren en herbeleven in hun sluimer-] droom hun eigen wilde jeugd, hun eentonig leven als gehuw de mannen en vaders, hun desillusies in de arbeid. Intus sen waait de zwerver Knorre binnen in de ast, sterft er op geheimzinnige wijze en wordt de volgende morgen op een kruiwagen van het erg ge voerd. Dan hernemen allen weerom het werk, "in gestadigen beurtgang", onmachtig en node tevreden met hun lot. FRANS-JOS VERDOODT. ijiU

De Voorpost | 1973 | | pagina 16