Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek DENDERSTREEK VERKEEK MET COTE D'OR KANS 't Is ongelooflijk Trillingen en lawaai vormen leefmilieu voor Hertshage T mare de roeck HOFSTADE DODEN ACHTERUIT PARKEERPLAATS VOOR AALST IEUGDHUIS KREJA EEN HEET HANGHZER jqngerenkdnthktcentrumKRE jR schoonheidssalon pedicure-sauna visagisme capucijnenlaan 23, 9300 aalst - tel. 053 270.46 exclusiviteit van technieken van methoden van produkten - (ernand aubry - nelly de vuyst (bul mask) De Voorpost VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 - 1e JAARGANG Nr. 12 - 10 F EEN UITGAVE VAN Drukkerij - Uitgeverij A. De Cuyper-Robberecht pvba 052/240.60 Verantwoordelijke uitgever: A DECUYPER PCR 115692 (De Cuyper) 445 F 230 F 120 F Jaarabonnement Halfjaar: Trimester: Ie kopers Ht taken, de s Tie» MOEITE VOOR NIKS «is n owel te Zele, Aalst als "c )endermonde, ijveren de s liddenstanders elk jaar op- 'T lieuw om de kopers tijdens jst<j Ie eindejaarsfeesten naar un winkelstraten te lok- mik en. gebeurt dit door het aangenaam straten mooi te er lichten, kerstbomen te ük ilanten en dies meer. De Hmrichters van dergelijke eestelijkheden zweten en iwoegen maanden vooraf >m de inschrijvingen binnen krijgen, de prijzen erzanielen die bij die akties vorden uitgedeeld, de meer cbnische zaken te regelen. worden kerstbomen •lant, lampjes gehangen en ngewikkelde sierverlichtin- n boven de straten gespan- ten. Dat kost heel wat werk :owel aan de stads- lemeentcbesturcn als aan de ...*.„~nstanders. folgens een artikel in het Staatsblad van dinsdag wor den de lichtakties echter tot iet minimum beperkt vegens de energieschaarste. Aen zal voorlopig de straat- scl( lersieringen niet mogen ver- ichten. Er bestaat nog een l< nogelijkheid dat tijdens de ten jcrsl- en nieuwjaarsdagen leze regel wat zou gemil- lerd worden zodat we toch (j liet volledig dat stemmings- >eeld in onze straten gaan nocten missen. Wij weten ïu niet of die maatregel een p-ote invloed gaat hebben >p de verkoop in de betrok- (en zaken, daar er naast die verlichting nog andere dingen te zien zijn, maar het zal alleszins een domper letten op de vreugdevolle (temming tijdens de cinde- aarsfeesten, een stemming die mede wordt geschapen 'aa' door die feestelijke verlich lie \E\ ijkt Woensdagmorgen mochten wij alleen een zeer lakonisch berichtje in de dagbladpers lezen: «Cote d'Or naar Halle». De grootste Belgische chocoladefabrikant en een van de belangrijkste in Europa, een bedrijf dat circa duizend personeelsleden te werk stelt bovendien een kerngezonde familie onderneming is die tot dusver geen beroep op staatstussenkomsten heeft moeten doen, is aan Aalst, aan Ninove, kortom aan de Denderstreek, voorbij gegaan. Het is bijna ergerlijk dat wij er zo gelaten bij blijven... of is het de macht der gewoonte geworden Het is immers een routine geworden dat bedrijven mét een hoge arbeidsintensiteit aan het land van Aalst voorbijgaan. Het chofröladebedrijf wenste sinds geruime tijd over een nieuwe inplanting te beschik ken. buiten Brussel, maar toch centraal gelegen. Dit voorname lijk met het oog op de steeds ruimere expansie op de Franse markt. Het nieuwe industrieel complex dient operationeel te zijn in 1974. De kontakten die de firma Cote d'Or met Aalst had. dateren niet van gisteren. Vorig jaar werd trouwens de pers verzocht over de kontakten met de firma geen informatie te brengen om de besprekingen niet te bemoeilijken. Ondervraagd over het misluk ken van de inplanting van de llrma op een industrieterrein in het Aalsterse. verklaarde burge meester De Bisschop persoon lijk niet over alle nuttige gegevens te beschikken en niet rechtstreeks bij de onderhande lingen betrokken geweest te zijn. Aalst kon het bedrijf niet onderbrengen daar de stad aan de eis van de firma. nl. tw intig hektaren, geen voldoening kon geven. De industrieterreinen Wijngaard veld en de drie Erembodegemse zones zijn volzet. Voor direkte uitbreiding is er niet zo dadelijk ruimte. VERWIJTEN ln het regionale weekblad «De Donderklok» en in de gemeente- De moloch van het verkeer, momenteel wel een ogenblik in vertwijfeling gebracht, bijt verder van zich af, en dit niet langer alleen in de steden, doch eveneens in de dorpskernen. Hofstade ziet het niet zitten, wanneer op zondag, de ouderwetse dan, en beslist wanneer begrafenissen, huwelijken voor een toeloop voor de kerk zorgen en de wagens her en der dienen geparkeerd te worden. Het is een je reinste ellende, aldus raadslid Lena Goeman tijdens de jongste gemeenteraadszitting. Je kan er je auto gewoonweg niet kwijt, met als finaal resultaat: het flagrant negeren van alle verbodstekens in de te smalle Kerkstraat. Een geval van heirkracht. Het projekt in de Zijpstraat, dat de aanleg van een parking behelst zal de hoogste nood alvast lenigen. Volgens het raadslid dienen er echter andere initiatieven genomen te worden. Namens haar groep stelde mevr. Goeman ook voordat de doden op het voormalige kerkhof rond de kerk maar een eindje zouden opschuiven om de plaats te ruimen voor de opdringerige auto's. De kerkhofmuur zou men graag behouden zien doch deze zover mogelijk achteruit heroptrekken. Voorgesteld werd op de ge meentegrond tussen de nieuwe Rijksweg en het Kerkhof' voor parkeerruimte voor te behou- oor jeugdhuis Kreja worden de komende weken erg belangrijk, den weet dal het huidige gebouw niet langer voldoet. Kreja diende laai om een verhuizingsprojekt in bij het stadsbestuur. Er is vroeger n kontaktvergadering geweest waarop schepen Bogaerl de d^ndere jeugdhuizen om hun mening vroeg. iaai 'origc dinsdag kwam men nogmaals, met dezelfde bedoeling, fd( amen en gisteren was er tijdens de gemeenteraadszitting een aktinierpellatic over dit projekt van Eddv Monsieur. Wij hadden een onderhoud niet Guido Mocns. vrijgestelde van Kreja. Horst even in het kort het projekt samenvatten. De stad zou de bouwgrond van de h. Cassinian kopen. Kreja gaat een lening aan. Met dat bedrag bouwt men een jeugdhuis. Kreja betaalt de lening terug en als tegenprestatie neemt de stad de interesten op de lening voor het gebouw voor haar rekening» Het jeugdhuis staat in voor alle onderhoud. Lokalen en terrei nen kunnen eventueel ook door andere organisaties worden gebruikt. Na twintig jaar wordt alles de volle eigendom van het stadsbestuur. Guido Mocns: «Onze mensen worden stilaan wrevelig omdat liet zolang blijft aanslepen. Wij hebben de zaak immers al van in de maand juni aangepakt en als het zo doorgaat is de kans om hel projekt op de begroting van volgend jaar in te schrijven, ook al verkeken.» Of zo'n bedrag, tenslotte gaai hel om anderhalf miljoen, geen le grote risico's inhoudt voor de siad? Wij zouden met stadswaarborg lenen. Als Kreja die lening niet zou afbetalen zou alles meteen eigendom worden van het stadsbestuur. Hr /it hier ook wel een addertje in 't gras: liet let jeugdhuis Kreja zit krap in het nauwe en kaduke gebouwtje bedrag voor de jeugdhuizen zou nde Dr. De Moorstraat. (JDL) vei H raad reageerde de Ninoofse schepen de h. De Riemaecker. ongemeen scherp tegen de Aalsterse handelswijze met Cote d'Or. Er waren effektief perspektieven voor het Ninoofse industrieterrein dat het bedrijf zich mogelijks daar zou vestigen. Dat Aalst de firma geen onderdak kon geven is nog geen reden om het voor Ninove te «verbrosselen». Deze zaak die te Ninove veel kwaad bloed zette, zal voorgelegd worden op de eerstkomende vergadering van de Interkommunale van het Land van Aalst. TEINTURIA De besprekingen op de vergadering van de aandeelhou ders van de groep w aartoe N.V. Teinturia behoort, gehouden te Parijs. blijken dan toch gunstige resultaten te hebben opgeleverd. De vergadering stelde zicli principieel akkoord om het bedrijf, dat gezien het waterwinningsprobleem en in wendige moeilijkheden in de knel was geraakt, toch alvast op korte termijn, de leefbaarheid te verzekeren. De voorziene sluiting eind december komt er alvast niet. Hel probleem van de watervoor ziening is virtueel opgelost. Het bedrijf zal gedeeltelijk omge schakeld worden. Een nieuwe produktie-afdeling wurdt op het getouw gezet, waarvoor in principe staatssteun toegezegd werd. Na de nieuwe vergade ring. op b december zullen er konkrete maatregelen uitge werkt worden. J. VELGHE den. De raad was het erover eens dat er een oplossing dient gestreefd te worden. Met het agendapunt over de parking van de Zijpstraat zat de raad voorgoed midden de auto perikelen. Reeds vroeger werd hierover een principieel ak koord gegeven, maar nu worden toch de eerste maatregelen ter uitvoering gewaarborgd. Uit het antwoord van schepen Van Den Nest en Lorie blijkt echter dat de realisatie van dit projekt eerst echt mogelijk zal zijn als het bijzonder plan van aanleg voor het centrum zal goedge keurd zijn. Intussen zullen in de begroting '73 reeds kredieten worden voorzien voor de eerste kosten. Lucien Baeyens noemde de nieuwe wegbedekking in de Kluizenstraat een prima en lof waardig werk. Ingevolge plaat selijke beperkingen ligt echter in sommige bochten een gracht onmiddellijk naast de wegrand, wat dan en vooral bij avond een gevaar oplevert voor voertuigen. Burgemeester De Smedt beloof de dat in de bochten een paar paaltjes niet reflekterende licht- platen zullen worden geplaatst. Aangezien vele inwoners van Hofstade dagelijks de autobus moeten nemen, werd voorge steld nog bijkomende waeht- liokjes te plaatsen aan de haltes op de Kortenhoek (Noenstraat). Sint-Annastraat en in de Zijp- straal. waar het mogelijk blijkt. Ingaand op het verzoek van raadslid De Ridder worden ver- beteringswerken in het vooruit zicht gesteld aan alle vroegere overwegen: Zijpstraat. Molen- straal. Lindeveld. Blekte en Heekhout. GEMEENTELIJKE SPORTTERREINEN? De gemeente telt na de officiële sporiklub W. Hofstade nog een viertal liefiiebbersvoetbalklubs. De terreinen zijn echter schaars en hun verdwijnen is bijna onaf wendbaar. Het terrein Molenkouter zowel als het Dendei land terrein zijn bedreigd. De heer Van der Biest stelde de vraag of de gemeente hieraan geen passende oplossing kan ge ien. Het is echter niet de bedoe ling een stadion te bouwen, wel terreinen te zoeken, eerst 111 eigen of KOO-bezit. zonodig privé, en die niet de hoogst no- dige akkomodatic. beschikbaar te stellen van liefhebbersploe- Dominique, het Pajottcnboer- ken, stond er warempel wat versuft naar te kijken. «Mijn valies... 't is ongelooflijk». De valies van 't Pajottenbocrken is terug. In onze editie van voor veertien dagen drukten wij de noodkreet van Dominique Janseghers af, toen hij na aangifte bij de politie en eigen nasporingen, zijn valies met zijn hele folkloristische uitzet waarmee hij her en der optreedt, met eigen volkse liedjes, na zijn vurige bewon dering uitgezongen te hebben voor wereldkampioene Nicole Van den Broeck, bij haar ontvangst op het stadhuis te Aalst, niet terug vond. De koffer was en bleef spoorloos. Het verlies van de fluwelen broek, de boeren- klak, de toebaksblaas, de klompen tot en met de sigaar van de burgemeester bleven op Dominiqucs hart liggen. De oproep via De Voorpost mocht redding brengen. De onbeheerd achtergelaten valies is inderdaad opgemerkt geworden door een lezer van ons blad. Hij nam Domini qucs vreugde en leed mee naar huis in de veronderstelling dat alles wel van één of andere Wieze-vierder was, die wel in de krant van zich iets zou laten horen. De valies belandde ergens in een hoekje, nulla! hel er <le eerste tlafien Alles is kompleet. De sigaar van de burgemeester gekregen, krijgt niet van gekomen was de politie op de hoogte te brengen. En die vrijdag gebeurde het. Het licht scheen in de duisternis. De oproep kreeg gevolg en het kostuum kwam op de redaktie terecht. Het wordt nu een historisch kostuum, een uniform met geschiedenis, zei ons zaterdag een betere bestemming dan de valies. (LB) 't Pajottenbocrken in zijn huisje te Asse. Er werd muziek gemaakt, een pint gedronken, Dominique wilde ons persé overladen met appels uil zijn tuin en steeds maar tussen door «'t Is ongelooflijk». Het treurig liedje over het grote verlies wordt van het reperto rium geschrapt en maakt plaats voor een dcklamatie over de terugkomst van de verloren valies. JV Hertshage is het hartstikke moe. Meer dan drie jaar reeds moeten zij het verduren. Lawaaierig geklop en trillingen zijn hun deel. Dag aan dag, nacht aan nacht. Niemand is verlekkerd op de woningen en de appartementen in de straat achter het fabriek, oorzaak van alle narigheid. Waar de klachten niet van gisteren dateren en de Hertshage-bewoners eerst alles met een zekere gelatenheid opnamen, groeit de ergernis om de administratieve sloomheid waarmee de klachten onderzocht worden en de aanpak van een mogelijke oplossing die nog steeds niet vooropgesteld wordt. In de appartementenblok vlak achter het bedrijf Plasti- Synthese aan de Pierre Corne- liskaai te Aalst leeft men reeds sedert de vestiging van het plastiekverwerkend be drijf op het onaangename ritme van een kompressor. Deze aandrijvingsmotor voor perslucht staat op de binnen plaats opgesteld en is totaal niet geïsoleerd, zodat de hele buurt kan meegenieten van zijn onregelmatig geklop. 'In februari '72 dienen de eigenaars van het appartemen tenblok, dat nota bene reeds opgetrokken was, voor de vestiging van het bedrijf, klacht in bij de Goeverneur en de Bestendige Deputatie. Op 16 februari volgt een klachtenbrief van de huurders aan de Bestendige Deputatie. Een onderzoek wordt inge- DEZE WEEK IN DE VOORPOST blz. 2 Interview Gilbert Bourlon blz. 3 Dokumenten van het daensisme blz. 4 Hoorebeekveld onteigend blz. 6 De "900", grote onbekende blz. 9 Streek nieuws blz. 11 Sport blz. 16 Hoger Op met meespeel triller

De Voorpost | 1973 | | pagina 1