Gesjilp en gefluit te Lede WIJNGILDE HEFT HET GLAS WALTER SCHELFHOUT MIDDEN ANTIEKE FOTOTOESTELLEN «ARBEID EN KUNST» MET «BLAISE HOOREBEEKVELD ONTEIGEND VOOR SOCIALE WONINGBOUW AALST FILM DEZE WEEK Hongaarse ambassadeur te Aalst ontvangen MINISTER CLAES TE AALST «ENERGIEMIDDELEN NIET ENKEL PRIVE-INITIATIEF B.S.P. HIELD OPEN VERGADERING OVER IDEOLOGISCHE BOODSCHAP AALST 4 - 30-11-1973 Vogclliefhebbersklub «De Glansmerel» was het voorbije weekeinde aan haar twaalfde vogeltentoonstelling toe. Meer dan driehonderd vogels vulden het Kulturecl Centrum met hun gesjilp en gefluit en lokten heel wat belangstellenden. Achiel Van Den Steen uit Lede en De Trover en zonen uit Aalst, deelden de eerste prijs. Er werd andermaal een prijskamp voor de jeugd ingericht. In samenwerking met het gemeentebestuur en het ge meentelijk feest- en sportkomi- tee. organiseerde «B.O.F. De Glansmerel» (lokaal café De Grafmaker) haar twaalfde vogeltentoonstelling. Voor de zesde maal konden zij beschik ken over het Kultureel Cen trum. waarin liefst 334 vogels werden ondergebracht. Deze klub organiseert geregeld dia avonden en spreekbeurten om de jongeren en de debutant vogelliefhebbers wegwijs te maken in de kennis van de vogels en hun vereiste onder houd. Ze spaart moeite noch geld om de belangstelling van de jeugd te wekken en hen de lielde tot de vogels bij te brengen. Het sukses van de tentoonstel ling groeit van jaar tot jaar en heeft in de streek reeds grote weerklank gevonden. Dit is vooral te danken aan volgende bestuursleden: erevoorzitter Al- bert Van Hove, voorzitter Lucien Ottoy. ondervoorzitter Leo De Neef. sekretaris Arthur Matthijs. schatbewaarder Jozef Rasschaert, boekhouder Jozef Eeckhoudt. Ringer Norbert De Smedt. kommissarissen Alfred De Smet en René Temmerman en leden Polydoor Lemmens en René Van der Eecken. UITSLAGEN DER KAMPIOENEN Kanarie vetkleurigen jonge vogels: Van Hoorde Lucien. Serskamp. Kanarie vetkleuri gen oude vogels: Van Impe Gustaaf. Herzele. Kanaries gepigmenteerde jonge vogels: Van den Steen Achiel. Lede. Kanarie gepigmenteerde oude vogels: Noël Omer. Aalst. Postuurkanaries: Derder Lede. Kleine Europese: De Vriendt Ghysels. Bambrugge-Helder- gem. Grote Europese: niet toegekend. Kleine exoten: De Troyer en zonen. Aalst. Grote exoten: niet toegekend. Gras parkieten De Troyer en Zonen. Aalst. Grote parkieten lang staart De Vriendt-Ghyssels, Bambrugge-Heldergem. Grote Parkieten kortstaart: Matthys Vcrleysen. Lede. Kruisingen met kanariebloed Van Den Steen Achiel. Lede. Kruisingen zonder kanariebloed: Van Der Straeten Remi. Hoenderachti- gen niet toegekend. Europese eigen kweek niet toegekend. UITSLAG PER VUFTAL Van Den Steen Achiel. Lede 451 p. De Troyer en zonen. Aalst. 451 p. Van Der Straeten Remi, Merelbeke. 449 p. De Vriend-Ghysels. Bambrugge, 448 p. Van Den Bossche Jean, Aalst. 447 p. Van Hoorde Lucien, Serskamp. 447 p. Noël Omer. Aalst. 446 p. Matthys Désiré. Wichelen, 446 p. De Paepe Antoon. Wichelen. 445 p. De Witte Albert. Aalst. 445 p. Gebroeders Derder, Lede. 445 p. Impens Paul. Oordegem 443 p. Matthys-Verleysen, Lede 443 p. Van Guchl Gebroeders, Aalst. 443 p. Matthys Gustaaf. Impe. 443 p. Van Impe Gustaaf. Herzele. 443 p. Van Hoorde Alfons, Wanzele. 442 p. De Clercq Denis. Oordegem. 44lp. De Schrijver Serafien, Hofstade. 440 p. Bosteels Louis. Aalst. 440 p. Van Der Eecken René, Lede, 439 p. De Corte Etienne, Lede. 439 p. De Smet Norbert. Hofstade. 439 p. Coppens Caspard. Lede, 426 p. KLUBKAMPIOENEN: Van Impe Gustaaf uit Vlierzele en Matthys Désiré uit' Impe (eigen kweek). MARCOLE De Vlaamse Wijngilde werd vorige vrijdag door burgemeester De Bisschop op het stadhuis ontvangen en meteen telde de gilde een erelid meer. Voor één keer was de tong eerder smaak- dan spraakorgaan: zowel burgemeester De Bisschop, voorzitter Jef D'Haese als eregast René Cazaban hielden hun toespraken kort en bondig. Of de wijnproeversavond die achteraf in De Borse van Amsterdam doorging even snel werd afgehandeld, weten we niet... de zaak rond. Van dan af was •goede wijn behoeft geen krans» het parool. ANDRE HEYVAERT Feestpaleis: KNT «LA GRANDE BOUFFE» verlenging, tot met donderdag 6 december. Rio: KNT «THE BIG MATCH» van vrijdag tot maandag. Alia: KN I »VLJF WOESTELINGEN» van vrijdag tot zondag. KNT «PORNOMANIA» van maandag tot donderdag. Palace: Kf OOSTERSE JAMES BOND OPERATIE DRAAK» van vrijdag tot donderdag. Maandagnamiddag werd de Hongaarse ambassadeur te Brussel op het Aalstcrs stadhuis ontvangen. In aanwezigheid van burgemeester De Bisschop, schepen van kuituur G. Van den'1- Ecde, stadssckretaris C. Willems, de heer R. De Smet, overhandigde de ambassadeur het stadsbestuur een exemplaar in uitwisseling van de anastatische herdrukken van de eersti Dirk Martens-werken, van de Chronica Hungarorum, waarvai in het colofon van dit eerste gedrukte werk in Hongarije, staat a; «Beëindigd te Budo in het jaar des Heren 1473 op de vooravoni l'c van Pinksteren door Andreas Hess». Het bock zal samen met de Dirk Martens- en dc Gutenbergafdrukken en al de persreakties rond het Dirl Martensjaar, ondergebracht w orden in een speciale kamer die ii M het Stedelijk Museum zal ingericht worden en voor het publiel !<-' zal opengesteld worden in het komende vooijaar. Minister van Ekonomische Zaken Claes gaf vorige dinsdag op het Aalsterse stadhuis zijn beleidsvisie op de huidige cnergiekrisis en de problemen die daarmee samengaan. Behalve de inmiddels alombe- kendc 'tot 20 uur autovrij zondag-beslissing' kwamen er geen nieuwe verklaringen of maatregelen uit de bus. De Vlaamse wijngilde, afdeling Aalst, stelde zich bij haar oprichting in 1971 tot doel op niet-kommerciële basis zowel praktische als teoretische wijn- kennis aan te scherpen. De gebeurtenissen tijdens de vijf proefavonden die elk jaar worden ingericht, via bezoeken aan beroemde wijnstreken. Na twee jaar proeven wordt men gezel-proever, na vijf jaar volwaardige proever en vijftien jaar lidmaatschap leveren de «grootmeester»-titel op. Vermel den wc nog dat het principe «matig maar regelmatig» wordt gehuldigd, de Aalsterse afdeling honderdtwintig leden telt en dat ze van start ging onder impuls van de huidige voorzitter D'Haese. ondervoorzitters Mor tier en De Veylder en wijnmeester Vijverman. De ontvangst werd ingezet door Jef D'Haese die in een paar smaakvol uitgekozen woorden het stadsbestuur dankte voor de uitnodiging. De burgemeester ontpopte zich in zijn welkomst woord tot een tweetalig specialist in de culinaire wetenschap. Op die wijze heette hij de heer Cazaban. zelf een vermaard meester-kok met tal van gastronomische eretitels, welkom. In zijn dankwoord beaamde deze Franse gast en fijnproever de woorden van voorgaande spreker «dat het in het Breugels» land goed om wonen is, en hij verheugde er zich in door de stad Aalst te worden ontvangen. Verder had hij ook woorden van lof en dank voor zijn Vlaamse vrienden proevers. Met het tekenen van liet gulden boek. het aanbieden van een plakket aan de heer Cazaban en een glas stads- schuimw ijn met uitleg zat Walter Schelfhout voorstellen hoeft praktisch niet. Elke Aalstenaar zal wel al op een of andere manier kennis met hem gemaakt hebben. Ten slotte is hij kunstschilder (momenteel niet meer zo bedrijvig), museumbewaarder in het Oud-Hospitaal en een verwoed verzamelaar van alles wat met foto's, kamera's en filmtoestellen te De minister begon zijn uiteen zetting met een korte historiek waarbij hij erop wees dat we tot 1970 steeds spotgoedkope ener gie kregen en dat het verbruik om dc tien jaar verdubbeld. Daarop maakte hij de bilan van de geschiedenis der laatste maanden waarin de Arabische landen het petroleumwapen als politick-diplomatiek middel gingen gebruiken. Volgende konklusies werden hieruit ge trokken: Daar 2/3 van de Bel gische petroleum langs Rotter dam passeert, zal een bevesti ging van dc boycot van deze haven voor ons dramatische si tuaties scheppen. Gezien de be voorrading het voorlopig nog haalt op de prijs, kunnen we ons aan gevoelige stijgingen ver wachten. Dit alles leidt tot onvermijdelij ke verstrakking van de bespa ringsmaatregelen. In het tweede gedeelte van zijn toespraak maakte minister Claes het proces van de overige energie bronnen: op elk terrein steenkool, gas. elektriciteit en kernenergie kohit de zwakte van de Europese Gemeenschap duidelijk" naar boven. In geen van genoemde takken beschik ken wij over voldoende infra- strukturen. wat een volledige hulpeloosheid tot gevolg heeft. Ook al heeft België opties en participaties voor wat betreft opgezette eksperimenten en proefnemingen die stilaan tot resultaten leiden, toch wordt in dit land de energie onvermijde lijk een stuk duurder. Wat dan weer geringer konkurrentiemo- gelijkheden inhoudt. De minis ter pleitte verder voor grotere samenwerking tussen de Euro pese landen om aldus op mid dellange termijn de achterstand op energieniveau te overbrug gen. In zijn slotkonklusie oor deelde hij deze sektor te belang rijk om enkel aan het privé-ini- tiatief over te laten. Volgens spreker is het duidelijk dat we niet buiten struktuurverande- ringen kunnen die aan allen toelaten grotere kontrole uit te oefenen op de mechanismen die van het energiegebied. Volgde nog een debat waaruit bleek dat de huidige problemen door de meesten ernstig w orden opgeno men. dat er steeds meer naar nieuwe bronnen wordt uitgeke ken en dat sommigen niet zonder enige argwaan het ener giebeleid volgen. AM Het «martelaarsontwerp» van de ideologische boodschap van de B.S.P. werd vrijdag jl. aan dc kritische bespreking van een open vergadering waarbij partij en niet-partijledcn aanwezig waren, onderworpen. Volksvertegenwoordiger B. Van Hoorick lichtte de inhoud van het ontwerp toe. Hij stelde als fundamenteel voorop dat het alleen mogelijk is de individuele mens geestelijk, kultureel en materieel te ontvoogden wanneer de huidige maatschappij omgevormd wordt tot een socialistisch geïnspireerde samenleving, waar het algemeen belang primeert. In een uitvoerig pleidooi omschreef hij de situatie die het neo-kapitalisme kreëerde. Spreker hield voor dat de organisatie van de samenleving op socialistische grondslag, gesteund op rechtvaardigheid, vrijheid en broederlijkheid de mens centraal stelt, terwijl dc uitbating van de natuurlijke hulpbronnen in dienst van de volledige bevrediging van alle individuele en gemeenschappelijke behoeften van alle mensen staat. Een demokratische planckonomie dringt zich op, aldus Bert Van Hoorick. Hij riep op, opdat de B.S.P. zich radikaal links zou opstellen. Er dient met demokratische metodes en op basis van konkrete gemeenschappelijke programma's een «historisch blok» gevormd van arbeiders en bedienden, kaderpersoneel en technici, intcllektuelen, jongeren en misdeelden uit de samenleving. De bespreking, met talrijke tussenkomsten, kon zich over de fundamentele stellingnamen eens stellen, doch het bleek dat dc uitgangstckst als vaag aangevoeld werd. maken heeft. Twaalf jaar is hij aktief kunstschilder geweest van abstrakte werken, wat nu niet wil zeggen, dat hij ook niet het andere genre beoefende. Een feit is dat hij alleen maar met abstrakt werk «naar buiten kwam». Acht jaar heeft het geduurd voor hij de nodige aandacht kreeg van het publiek. Dan kwam het sukses! En gaf hij er ook de brui aan. Reden: op het ogenblik dat hij werkelijk doorbrak, kreeg hij teveel verplichtingen. De ene tentoonstelling volgde op de andere en werd zoals hij het zelf noemde «een klein fabriekje». Zijn laatste tentoonstelling schilderde hij in een veertiental dagen samen. Kortom, de kunstenaar verloor zijn vrijheid. Dan kwam de interesse voor oude fototoestellen. Zelf had hij er al een paar op de kop getikt, maar door het breken met de schilderkunst ontstond nu pas zijn enorme belangstelling voor de fotografie. Zodat je kan stellen dat het ene het andere ging vervangen. Dat duurt nu zoal een drietal jaren en in die periode verzamelde hij zo'n 200-tal toestellen, plus heel wat oude foto's en al wat er aan donkere- kamermateriaal nog bijkomt. BRONNEN Al deze oude toestellen vond Walter Schelfout op de oude markten en in antikwariaten. Het makkelijkst te vinden zijn natuurlijk de fototoestellen omdat hiervan het meest geproduceerd werd. Moeilijker wordt het vooral met donker kamer-materiaal. Om in zo'n korte tijdspanne zoveel te verzamelen is Walter zowat dag en nacht op straat geweest. Zo beschikt hij momenteel over kodak-apparatuur van 1891 en 1893. Verder vinden we in de verzameling nog balgcamera's, diverse boxen, platenkamera's, stereoskopen en -kijkers, een «Lanterne Universelle» van midden de 19e eeuw, een toverlantaarn met handvat en rookzak uit het einde van de 18e eeuw. een ciné projektor Pathé, een filmprojektor met plaatjes cn schouw, enzomeer. Een biezonder mooi stukje is de projektor. cassette en opname toestel van Pathé 1923. Het oudste systeem van Pathé die ten slotte de film in de huiskamer bracht. Met al deze toestellen zal Walter Schelfhout volgende maand een tentoon stelling opbouwen te Dender- monde. Te Aalst heeft hij het al in een beperkte mate gedaan in de Galerij Borghmans. FOTO'S Anderzijds beschikt hij nog over een massa oude foto's en prenten. Ook voorlopers van onze dia's, zoals glazen beeldjes Walter Schelfhout werkt gra^ met oud fotomateriaal. in cirkels. Deze dingetjes d men kon projekteren daten van voor de fotografie. 2 werden met de hand getekci op glas. Een van de waardevc ste stukken is een foto genonu ni: door Nadar, de man die tfM< fotografie beroemd maakt Vt Walter vergelijkt hem m Er Rubens. Wat Rubens was vo^m de schilderkunst is Nadar zek jc voor de fotografie. Ook bezit nog enkele ferrotypies. foto's metaal. waarvan er v miljoenen gemaakt zijn ma niet zoveel meer over blijv omdat ze enorm broos waren. Verder zijn er nog Dagucriot pies. Talhottypies en Amfet pies. maar wat dat allema g, betekent zal Walter Schelfho u zelf uitleggen. Na jar speurwerk heeft hij een enort biblioteek opgebouwd fotografie en de geschiede! ervan. RO st kc De «Rederijkerskamer Siiit-Barbara» debuteert in het seizoen 1973-74 met de opvoering van «Blaisc», een vaudeville in drie bedrijven, van de Fransman Claude Magnicr, in de regie van Jef Bcttcns, die de zieke Clcmy Van Outryve vervangt. Deze week verwierf de Samenwerkende Maatschappij voor Goedko pe Woningen te Aalst, in de volksmond doorgaans de «Maatschap pij van Moyersoen» genoemd, via een onteigening van algemeen nut met het oog op het aanleggen van een nieuwe woonwijk, definitief dc eigendom over het Hoorebeekveld. Dit gebied, nu nog weiden en akkerland, meet ongeveer 5 ha en ligt ingesloten door de Boter- melkstraat, hel pad Bosveld en, langs noordelijke kant, door de Ou de Dcndermondsesteenweg. Met deze transaktie vatte «Goedkope Woningen», die reeds geruime tijd dit projekt voor de inplanting van een nieuwe wijk op het ge- touw had staan, de konkrete realisatie van haar plannen aan. Begin 1976 moet de wijk er zijn. KERKFABRIEK Dc reden waarom het kerkfa briek van Sint-Martinus. dc vroegere eigenaar, zich van deze gronden wenste te ontdoen, is vrij eenvoudig. Reeds vele jaren zijn de inkom sten van deze instelling, die be last is met het onderhoud van de kerk en met het beheer over tie goederen en gelden, bestemd voor de uitoefening van de ere dienst. ontoereikend om alle uitgaven tc dekken. Jaarlijks dient de stad. die hiertoe wette lijk verplicht is. aldus een be grotingstekort van om en bij de 350.000 IV. bij te passen. Dc inkomsten van dc parochie konden dus best een opkikker- tje verdragen en ook daarom besloot men het Hoorebeekveld. dat toen werd verpacht aan een aantal landbouwers uit de om geving en jaarlijks slechts 11.980 IV. aan huur opleverde, als bouwgrond van de hand te doen en uit te kijken naar een meer rendabele belegging. SOCIALE WONINGBOUW Om sociale redenen en overeen komstig een rondschrijven vanwege de provincie, waarin aan projekten voor sociale wo ningbouw de voorkeur wordt gegeven, opteerde de kerkfa briek niet voor een verkaveling in villagronden maar koos men voorde bouw van goedkope wo ningen. Te Aalst bezitten drie maat schappijen onteigeningsbe voegd iieid voor sociale woning bouw. namelijk het socialis tische DEWACO (Dender en Waalse Koöperatieve). «Veilig Wonen- van het ACV en. ten slotte. de «Maatschappij voor Goedkope Woningen-, Met dc instemming van de kerkraad dit is het beraad slagend orgaan van de kerkfa briek stelde de h. L.. Moyer soen (die zowel in tie kerkraad als in de raad van beheer van •Goedkope Woningen» zitting heeft) aan deze maatschappij voor tot onteigening over te gaan. Dar de kerkraad juist op deze maatschappij een beroep deed is volkomen normaal. Zij is immers de enige langs kato- lieke zijde die in Aalst zeifin dc praktijk aan sociale woning bouw doet. HOTEL DES ARCADES Voor dc aldus vrijgekomen gelden alles samen ongeveer "(XX).(XX) fr. zocht (en vond) men een andere bestemming. Ten gedeelte ervan zal aan de nieuwe Sint-Antoniusparochie (St.-Job)als bruidsschat worden afgestaan. Met het overblijven de kapitaal wordt het Hotel des Arcades (h^ck Stationsplein en Kol. laserstraal)aangekocht. Van een oorspronkelijk plan voor de aankoop van enkele appartementen werd om diverse redenen afgezien. Ook voor de- aankoop van staatsobligaties (met een rente van doch met een vaste nominale waarde) was de kerkraad. wegens de voortdurende waardeverminde ring van het geld. niet heel erg tc vinden. Het voorstel Arcades daarentegen bood de parochie het voordeel van een vast maandelijks (en geïndexeerd) inkomen aan huurgelden. En dat gaf uiteindelijk dc doorslag. Bondig samengevat werpen we toneelgroep. Dc Aloude Camere van Rhetorijeken Sinte Barbare werd officieel geboekt bij de Soevereine Hoofdkamer «De Fonlcijne» te Gent in 1540. lot in 1846 bleef de Barbarakamer aktief om daar na te sluimeren tot 1909. jaar waarin de jubilerende toneel groep «Arbeid en Kunst» ze weer tot leven riep. Na de tweede wereldoorlog kende de kring een grote bloei. In de jaren 50 bereikte zij een benijdenswaardig peil. Ze be- Men zou er de schuine opmerkingen van sommige policiii zowel katolieke als socialistische dan maar op de koop toe bijnemen. Op die manier slaagde dc kerkfabriek erin het oneven- wicht op haar begroting enigszins te milderen, het jaarlijks tekort tot om en bij de 2(X).(XX) Ir. terug te brengen, en. dit is toch niet onbelangrijk, mee te werken aan de bouw van ongeveer 190 nieuwe goedkope woningen in hel Aalsterse. olgciule week konten we op dit alles zeker terug. We hopen dan ruimere informatie tc kunnen brengen over. de preciesc ligging, grootte en aard van deze nieuwe wijk. FRANS KIECKENS i blik op dc historiek van deze haalde de overwinning in het tornooi van het A.K.V.T. Üost-Vlaanderen. een eerste plaats in het tornooi Lode Gcysen en de provinciale beker. Onder hel impuls van voorzitter Theo Van Gijsegem is «Arbeid en Kunst» vooral bekommerd om de leefbaarheid van het toneel. Zonder z.icli aan het publick te verkopen, zoeken zij toch in de eerste plaats stukken die het publiek behagen. ■Blaise- kan men een vaudevil le. een komedie noemen. Een frivool stuk dat dc mensen een paar uurtjes kostelijk amuset Blaise d'Ambricux. een joi arme schilder zonder talent, de minnaar van de veeleisei Genevieve, die zich onderhouden door de induing tricel Carlier. Intrige-rei |ei smeedt Nathalie een plan Blaise te laten trouwen met schatrijke, doch niet erg knap Laurc Carlier. Het plan verloo echter niet zoals voorzit Gezien het grote krachten die deze toneelgro bezit, hebben zij geen om een passende bezetting vinden voor hun 9 personagt In de titelrol zien veelbelovende 24-jarige Rom Schollaert aan het werk. stuk wordt opgevoerd i Stadsschouwburg te Aal donderdag 6 december te uur. (voorbehouden aan derde leeftijd - toegangspi 20 fr.) op zaterdag 8. zondaj en maandag 10 deeemb telkens te 20 uur. ROEL VAN DE PU Er valt hard te werken tijdens de repetities van Kunst".

De Voorpost | 1973 | | pagina 4