KWIS'73 IMAAR FINALE TOE 900 - DIENST TOCH NOG GROTE ONBEKENDE BEL DE 900 MUZIEK EN POEZIE ROND DIRK MARTENSTUD Meldert Trillingen en lawaai vormen leefmilieu voor Hertshage DODEN ACHTERUIT VOOR PARKEERPLAATS HOFSTADE AALST Herdersem BELASTINGEN ONGEWDZIGD HEEL MOORSEL ZONDER ELEKTRICITEIT JEUGDHUIS KREJA HEET HANGIJZER 6-30-11-1973 De schiftingsreeksen zitten erop te Meldert. De vierde en laatste reeks van de interwijkenkwis ging door op zaterdagavond 24 november in het Parochiecentrum. Tot de laatste minuut bleef de spanning erin, de allerlaatste vraag van de allerlaatste schifting zou beslissen wie de vierde finalist zou worden. Bij de aanvang zag de stand eruit als volgt Hadden twee wedstrijden gespeeld Doment 243 p., Klaarhaag 205,5 p., Putstraat 197,5 p., en Huizekens-Parijs 174,5 p. Hadden er één wedstrijd opzitten en kwamen zaterdag in het strijdperk: Nieuvel 116 p., Dorp 108 p., Eeckhoutstraat 101,5 p. en Kokerij 98 p. Alles was dus nog mogelijk, alhoewel men Doment buiten het bereik van de andere ploegen waande en de sterke ploegen van Nevel en Dorp een grote kans maakten om de finale te bereiken. Om de vierde finalist te kennen zou men moeten wachten tot het einde van de avond. Klaarhaag stond tot nu toe op de tweede plaats, doch Eeckhoutstraat de winnaars van vorig jaar wilden ook kost wat kost naar de finale en de ploeg van Kokerij had zich versterkt met Paul De Plecker. Reeds na twee vragen (aktua- liteit en muziek) stonden Dorp en Nievel aan de leiding. Bij de volgende vraag, hande lend over sport, zette Eeck houtstraat hun joker in. Bij deze vraag behaalden alle ploegen het maximum, zodat Eeckhoutstraat 10 punten extra kreeg. Doch bij de vijfde vraag (algemeen) zetten Dorp en Kokerij hun joker in en zij kregen eveneens het maximum. Bij de pauze, juist na de praktische proef, was er nog steeds geen afscheiding. Dorp leidde toen met 69 p., gevolgd door Kokerij 68,5 p., Eeckhoutstraat 67 p. en Nievel die de joker nog niet hadden ingezet, hadden toen 60,5 p. Bij de praktische proef, waar van sprake, ging het erom het eiwit van een kippeëi zo vlug mogelijk stijf te kloppen met twee vorken, zodat men het eetbord kon omdraaien zon der dat iets van de inhoud het bord verliet. Bij deze proef bleek het zwakke geslacht wel het sterkst Mevrouw Jeanine De Coninck brak alle rekords en veroverde 10 punten voor Kokerij; tweede werd Eeck houtstraat, vertegenwoordigd door Mevrouw Walracvens, terwijl de heer apoteker van Nievel als derde het bord omdraaide. Meester Vermoe- sen (Dorp) had, naar onze mening de inhoud van een slecht ei in zijn bord. Na 11 van de 14 proeven zag de totaalstand eruit als volgt Doment 243, Nievel 212,5, Dorp 209, Klaarhaag 205,5, Putstraat 197,5, Kokerij 196,5, Eeckhoutstraat 194,5 en Huizekens-Parijs 174,5 punten. De laatste drie vragen van de schiftingswedstrijden werden gesteld en beantwoord, doch niet onmiddellijk verbeterd, dit zou gebeuren bij een tweede pauze waarna de offi ciële uitslag zou worden be kendgemaakt. Het kwam er dus voor Kokerij op aan bij deze laatste drie proeven maximum 1,5 punt te verlie zen ten opzichte van Eeck houtstraat. Toen uiteindelijk, na de eeuwigdurend lijkende pauze, de uitslag weerklonk, bleek dat alle ploegen 7,5 p. behaal den bij de twaalfde vraag. De toestand bleef dus onveran derd. De uitslag van de voorlaatste vraag (sport) luid de Nievel 2 x 10 is 20 p. (met de joker), Dorp 10 p., Eeckhoutstraat 6 p. en Koke rij 4 p. Hieruit blijkt dat laatstgenoemden op gelijke hoogte kwamen. De laatste vraag moest beslissen wie de vierde finalist zou worden. Er waren vijf fragmenten voorge lezen uit gekende boeken en men moest de titel en de auteur opgeven. Deze vraag leek ons nogal moeilijk, noch tans kreeg Eeckhoutstraat hierop 9 punten en meteen een kaartje voor de inter- wijkenfinale, aangezien Koke rij slechts de helft der punten behaalde voor deze laatste vraag. De einduitslag van de schiftin gen van de interwijkenkwis is uiteindelijk de volgende 1. Doment en Nievel 243 p.; 3. Dorp 233,5 p.; 4. Eeck houtstraat 217 p.; 5. Kokerij 213 p.; 6. Klaarhaag 205,5 p.; 7. Putstraat 197,5 p.; 8. Hui zekens-Parijs 174,5 p. Het meest teleurgesteld waren de mensen van Klaarhaag, die zaterdagnamiddag nog steeds tweede waren en de stille hoop koesterden in finale te geraken. Deze hoop was wel gewettigd en toch is het helemaal anders afgelopen dan zij hadden gehoopt. Zij beweren en misschien te- Vervolg van blz. 1 steld, doch de bevindingen krijgen geen gevolg. In april van dit jaar overwoog het bedrijf een nieuwe kom- pressor aan te schaffen van 40 pk. Volgens de gangbare normen wordt een onderzoek van commodo en incommodo ingesteld betreffende de ver gunningsaanvraag. Vanzelf sprekend tekenen de eige naars de gebroeders en gezus ters De Neef, van het apparte- mentenblok hiertegen verzet aan, om hun eigendom tegen verdere bntwaarding veilig te stellen. STRAATJE ZONDER EIND De gebouwen waarin Plasti- Synthese zijn intrek nam zijn eigendom van de stad Aalst. Burgemeester De Bisschop gaf te kennen dat er geen alterna tieve oplossing voor de neu tralisering van deze onrustver stoorder bestaat. Ofwel trekt de stad de vergunning van het plastiekbedrijf in Plasti- Synthese werkt sedert de aanvang van haar produktie te Aalst met een voorlopige vergunning die steeds om de drie maand verlengd wordt en komen enkele tientallen mensen de straat op te staan. En dit dan weer gezien in het perspektief van een streek die arm is aan werkplaatsen, ofwel blijft het bedrijf en dragen eigenaars en huurders de ongemakken verder. Volgens de betrokkenen, de rustverstoorden is er echter wel degelijk een wisseloplos sing. De werkzaamheden dienen niet noodzakelijk stil gelegd te worden. Onder druk van de stad Aalst, die met de vergunning kan schermen, zou het bedrijf, althans zo luidt de mening van de bewoners van Hertshage, enkele elementaire verande ringen en isolaties kunnen aanbrengen, voor naar schat ting slechts een tienduizend frank, waarmee reeds quasi 70 procent van de geluidshin der weggenomen zou zijn. "De aanval op onze privacy heeft reeds lang genoeg ge duurd," aldus de huurders van het appartementenblok. "Het wordt hoog tijd dat de papieren tijger van onze veel vuldige klachten zijn nagels scherpt." JOHAN VELGHE recht dat de vragen nu wat gemakkelijker waren dan de gene die zij kregen voorge schoteld veertien dagen gele den. Klaarhaag stelt voor om in 't vervolg alle ploegen tegelijk te laten spelen, even tueel vier avonden. Dit zou naar onze mening wel techni sche moeilijkheden meebren gen. Wij hopen dat de mensen van Klaarhaag ondertussen reeds bekomen zijn van de uitscha keling. Tenslotte gaat het hier toch om een spel waaraan iedereen veel plezier beleefde en waarbij het voornaamste is deel te nemen en niet te De inrichters zijn uitgegaan van een lot trekking, en is misschien wel door deze lot- De dienst 900 is een realisatie waarop we terecht trots mogen zijn en die vele landen ons benijden. In vele van de ons omringende landen zoals bijvoorbeeld Nederland of duitsiand bestaat dit systeem van een eenvormig oproepstelsel voor dringende geneeskunde en ander hulpverlening nog niet. De invoering van één gemeenschappelijk oproepnummer voor het gehele grondgebied zou nochtans ook in deze landen een belangrijke stap vooruit zijn en een nog meer doeltreffende en nog snellere hulpverlening mogelijk maken. Vervolg van blz. 1 gen. al'dan niet tegen enige be taling. Beide groepen waren akkoord om hier een oplossing te zoeken in het kader van het nieuw- voor-te-stellen BPA Dender- land. Daarin zal plaats zijn voor minstens cén voetbalterrcin. Een voorstel om eventueel een feest- of sporthalle te bouwen, lokte weinig entoesiasme. te meer daar de kosten vrij aan zienlijk zouden zijn. Tenslotte vroeg Nieuw Hofsta- de. omdat vele van onze oudere mensen een onverzorgde en on volledige voeding genieten omdat zij op zichzelf zijn aange wezen. aan de KOO de wens zou worden overgemaakt te onderzoeken en of er warme maaltijden kunnen worden be zorgd. en hoe en tegen welke prijs en of er daarvoor bij de mensen belangstelling bestaat. De raadszitting die een vrijmoe dige en geanimeerde gedachten- wisseling inhield waarbij ook menigvuldige tussenkomsten van raadslid Wauters werden genoteerd eindigde tenslotte met enkele administratieve punten. J. DE LOOSE PERSONENWAGENS Vooral voor jonge mensen is het haast onvoorstelbaar dat de hulpdienst 900 15 jaar geleden nog niet eens bestond en er haast geen ziekenwagens be schikbaar waren. En toch is het zo. Vóór 1958 was er niets of bijna niets op dit gebied. Geen uitgebreid ambulancenet en geen uniform oproepnummer. Wel een wirwar van telefoon nummers voor brandweer, politie, rijkswacht, ambulance diensten en noem maar op, waaruit men. vooral wanneer het er op aan kwam. maar al te moeilijk wijs geraakte. Met alle gevolgen van dien. Dikwijls kwam elke hulp hopeloos te laat of moesten verkeerslachtoffers met gewone personenwagens van de plaats van het ongeval worden afgevoerd en naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis wor den overgebracht. Achteraf bekeken een bijna hopeloze toestand EXPO '58 Stilaan werd duidelijk dat het zo niet langer kon en groeide de idee van een volwaardig ambulancenet over geheel België en een doelmatig, snel en vooral eenvoudig oproepsys teem. Het expo-jaar 1958 bracht de eerste stap in de goede richting. Naar aanleiding van de wereldtentoonstelling verwachtte de overheid een meer dan normale verkeers drukte op onze Belgische wegen en bijgevolg ook een groter aantal verkeersongevallen. Daarom stelde het ministerie van Volksgezondheid een aan tal belangrijke centra tijdelijk een ziekenwagen uit de oorlogsreserves van de Mobiele Kolonnes ter beschikking. De meeste van deze ambulances oude Renaults werden nooit terug opgevraagd en gingen in de praktijk deel uitmaken van het wagenpark van de brand weerkorpsen waaraan ze waren uitgeleend. Het ministerie van Volksgezondheid bleef ook naderhand de openbare bestu ren (en andere organismen) wagens ter hand stellen en kon zo een doelmatige spreiding van geschikte ambulancewagens over gans het grondgebied bekomen. Op dit ogenblik telt het ambulancewagenpark on geveer 500 erkende voertuigen. LEEMTE Ook voor het probleem van de telefoonnummers en de centra lisatie van de oproepen werd een oplossing uitgedokterd. Van oktober 1959 tot december l%3 werden 16 -Hulpcentra 900» ingewijd zodat op het einde van "63 in geheel België dringende hulp kon bekomen worden door het oproepen van het nummer 900. Elk van deze centra, die in feite een soort van telefooncentrale of dispatching zijn. heslaan een of enkele van de 40 in ons land bestaande telcfoonzones. Hun opdracht bestaat erin de oproepen te beantwoorden, de vervoerdienst en de verzorgingsinstellingen die de gekwetste of zieke moet opnemen te verwittigen en eventueel de politie, rijkswacht of een geneesheer ter plaatse te sturen. Kortom, iedereen hel pen die dringende hulp nodig heeft. AALST Ook te Aalst werd indertijd (in 1960 om juist te zijn) een dergelijk dispatchingscentrum geïnstalleerd. In de oude brandweerkazerne in het stad huis dan nog wel, hoewel die toen reeds voor de brandweer alleen al erg krap was. Maar ja. de bouw van de nieuwe kazerne bleef maar aanslepen... De dienst werd er aanvankelijk verzekerd door één enkele man die tegelijkertijd voor telefonist en ambulancier moest spelen en in geval van een oproep nog eerst een begeleider diende te zoeken die vrij was. vooraleer hij naar de plaats van het ongeval kon vertrekken. Een vrijwel onhoudbare toestand! STADSBEDIENDEN Reeds na korte tijd werden een begeleider en later een chauf feur voor de ambulance in vast dienstverband opgenomen. Daar de stedelijke brandweer dienst niet over beroeps- doch enkel over vrijwilligerspersonee! beschikte (en dat is trouwens op de dag van vandaag nog steeds zo) konden deze ambulanciers onmogelijk in het vast kader van de brandweer worden opgenomen. Zoals normaal had moeten gebeuren. Er was immers geen. Daarom werden zij door de stad als chauffeurs in dienst genomen en inge schreven als gewone stadsbe- dienden. Een wel ietwat Op maandag 26 november, in de Belfortzaal, droeg de «Akademie voor muziek, ballet en toneel» zijn steentje bij in de Dirk Martensherdenking. Direkteur Dispa heette de talrijke aanwezigen, onder wie schepen an den Lede, voorzitter Crombeen en stadssekretaris Willems hartelijk welkom. Hij dankte de leraars en leerlingen voor hun prachtig initiatief. Tijdens de/c avond hadden we de gelegenheid kennis te maken met een van de meest geraffineerde en gesofistikeerde fjngevoeligc liofkulturen van de Renaissance: de muziek en de poëzie van de 15e, 16e en 17e eeuw, de eeuw van en rond Dirk Martens. Vanuit dc hoge belfort-torens schalde dc muziek van de stadspijpers als een bevrijding uit dc sombere middeleeuwen. De statige Koningsfanfare door hel koperensemble o.l.v. Ho- norc Verstraeten kondigde de Renaissance aan. In onze noorderlanden kwam een toenemende interesse voor de toetsinstrumenten, en het poëtisch oeuvre werd best getypeerd als rederijkerspoëzie. Gedichten werden voorgedra gen door Sibilla Meebuig. Dirk Van Vaerenbergh en Guido Klink. Aan het klavecimbel speelde Sabine Hacnebaleke. Bij hof en volksfeesten traden de eerste speellieden op. Voor de gelegenheid hoorden we een groep speellieden o.l.v. Wil fried Van Beveren. Ze vertolkten werk van de Duitse komponist I ielman Susato. Op het einde van de 15e eeuw vertoonden de orgels reeds het volledige toetsenbord van tegen woordig. Chris Crombeen bracht bijzonder fraaie orgel muziek van de grootmeesters Du fay en de Monte. De vokale kunst mocht bogen opeen rijk repertorium en werd intens beoefend. Het vokaal ensemble o.l.v. Herman Slag mulder zong: ■Een kim gheboren in Bethle hem». -Mijn hartelijk lief» en I roost mij scoon lief», en het franse chanson •Mignonnc». De instrumentale muziek werd belangrijker. Naief en eenvou dig met dramatische elementen doorweven, bleef in de volks mond de ballade voortleven. Twee pavanes en een fantasia werden op gitaar vertolkt door Jean Van der Schueren. Olivia Deroen Dirk Van Vaerenbergh droegen respektievelijk een middeleeuwse ballade en een Revierein van Spicghcl voor. Slechts in de 17e eeuw breekt de muziek voor strijkinstrumenten trekking dat Klaarhaag werd uitgeschakeld, maar troost u mensen, ik heb ook nooit geluk bij een tombola. De grote finale tussen de wijkploegen Doment, Nievel, Dorp en Eeckhoutstraat gaat door op zaterdag 1 december te 20 uur in de turnzaal van de gemeentelijke jongens school, Dorp, Meldert. F.V.B. Onder voorzitterschap van burgemeester Muylaert kwam Herderscmse gemeenteraad samen om in een minimum van enkele administratieve puntjes af te handelen. Ondermeer werd gemeentebegroting 1974 besproken. Ze voorziet 12.248.561 fr. ontvangsten en 12.099.363 fr. in de uitgaven wat een batig sa betekent van 149.198 fr. Voor dc belastingen bleven die op drijfkracht, personi verhaalbelasting, het trekken en verbreden van straten en ophalen van het huisvuil ongewijzigd, maar ten gevolge ministeriële onderrichtingen werden de opcentiemen van 1000 1.100 gebracht. In deze omstandigheden zal de gemeente optimaal van de gek van het gemeentefonds kunnen genieten. In dc buitengewone dienst zijn er voor 13.426.500 fr. ontvangsten 13.469.368 fr. in de uitgaven. De raad besprak verder het aanpas van de weddestatuten voor het personeel betreffende de aanmerking te nemen diensten en de programmatietoelage. J eigenaardige toestand. Ook nu nog en dit ondanks het steeds stijgend aantal oproepen moet het hulpcentrum zich behelpen met één telefonist en twee ambulanciers per ploeg. Deze toestand brengt nogal eens moeilijkheden met zich, vooral dan wanneer verschillende oproepen gelijktijdig of bijna gelijktijdig binnenlopen. Vermits men over 4 ploegen van elk 3 man beschikt kan de diénst 24 uur op 24 uur verzekerd worden. Sinds 1970 vonden 900 en brandweer een onderkomen in de nieuwe brandweerkazerne in de Vrij heidsstraat. 140 GEMEENTEN Het werkingsterrein van het Aalsterse hulpcentrum 900 strekt zich uit over drie verschillende telefoonzones: Dendermonde (052), Aalst (053) en Ninove (054). Dit betekent dat de dispatching opgeroepen kan worden uit zowat 140 verschillende gemeenten. Bo vendien zijn ook een aantal praatpalen van de snelweg Brussel-Oostende op de centra le aangesloten. In de belang rijkste centra van dit gebied staan voortdurend één of meer abmulancewagens vertreks- klaar. De brandweerkazerne van Aalst herbergt er 5: 4 gewone ziekenwagens van het type Volkswagen en 1 reanima- tiewagen van het type Merce des. Alles samen heeft het hulpcentrum voor het gehele gebied iets minder dan 30 ambulances ter beschikking, l Hoe de centrale juist met deze ambulances in verbinding staat en over wat er allemaal bij een oproep komt kijken vertellen we meer in een volgend artikel. (vervolgt) Frans KIECKENS Dat de inwoners van Moorsel en tevens enkele straten Herdersem, maandagavond omstreeks 19.45 uur gedurende uurtje zonder elektriciteit kwamen was het gevolg van verkeersongeval in dc Gutstraat ter hoogte van grensscheiding Moorscl-Herdcrsem toen er een personenwagc te pletter reed tegen een elektriciteitspaal. Praktisch hetzelfde ogenblik ontstond er een defekt in hoogspanningskabinc in de Rijerstraat en meteen hadden overige bewoners van Moorsel en tevens enkele straten van Aal en Baardegem eveneens geen stroom. De Technische Dienst van Intercom uit Dendermonde was he spoedig ter plaatse en kon na een uurtje werken de mensen u Moorsel en omliggende weer elektriciteit verlenen. JE Vervolg van blz. 1 in 1974 tot 1/2 of zelfs tot I miljoen worden opgetrokken. Dit kan de indruk geven dat er voor de andere jeugdhuizen, bij eventuele goedkeuring van het plan. niet zoveel meer zal overblijven. Maar het gaat om een lening! Verder wil ik er ook even op wijzen dat het helemaal niet zeker is dat de begroting niet-deficitair zal zijn. En dan de verdeeldheid die heel deze zaak met zich meebrengt...». Zou het stadsbestuur in dat nieuwe centrum mede de beslissingen treffen «Voor ons is het belangrijkste dat we onze werking op een degelijke wijze kunnen vcrdcr- zetten. Waarom zou er geen medcbeleid en -verantwoorde lijkheid van het stadsbestuur zijn Van belcidsoogpunt uit gezien zitten hier geweldige kansen in. Stel dat het stadsbestuur op bepaalde ge bieden inspraak heeft, dan zou men bijvoorbeeld een deskun dige kunnen hebben die de stedelijke jeugdraad kan be ren. wat voor alle jeugdhui gunstig zal zijn Het centr zou zichzelf volledig kur bedruipen, dus financieel goede zaak En vergeten niet dat na twintig jaar ai eigendom wordt van stadsbestuur». Wat indien het projekt er doorkomt "Het zou geweldig jammer als we na al die steunbei gingen met een kluitje in riet werden gestuurd. Voor i is alles op dat mom afgelopen. Wc staan voor i muur: dit gebouw is ven onbewoonbaar. Het is ecl onze stellige overtuiging dat projekt mits de nodige politi wil van de overheid en solidaire houding van de and jeugdhuizen, ten volle haalb is en een bevredigende opi sing biedt voor de nood i jeugdhuiswerking in de d hoek Dender-Herdersem-Mo selbaan». Vrijdagavond kreeg de 900 van Aalst een luguber tele foontje "Ik heb zojuist mijn vrouw haar kop inge slagen met een hakbijl, gelie ve zo snel mogelijk te komen, want ik weet niet of ze dood isDe 900 verwittigde onmiddellijk de rijkswacht en beide trokken naar het aangeduide adres waar ze een vreedzaam sla pend echtpaar deden op staan. Er was geen dode, geen bijl en zeker geen moordenaar. Maandagavond werd de rijkswacht tot tweemaal toe verwittigd via een praatpaal aan de autoweg dat er wagens over de vangrails waren gevlogen. Ook daar heeft de rijkswacht niets kunnen ontdekken. Maandagavond, terwijl rijkswacht volop bezig w; de aanslag te Wieze onderzoeken, werd hoofd van de mobiele pe manence verwittigd dat er Lede een dodelijk ongev was gebeurd in de omgevir van het station. De 900 ree onmiddellijk naar Led maar kon weer niets vindei De rijkswacht heeft nadie met twee combi's de gan« streek vruchteloos gekamd. Het is een gevaarlijk spelli tje dat gespeeld wordt do< mensen die blijkbaar aang grepen zijn door een soo telefonitis, dat wel eei zware gevolgen zou kunne hebben, indien er op da zelfde moment toch erger een écht ongeluk gebeurt. bewegingen) van J. Purcell. werd uitgevoerd door de klas van kamermuziek o.l.v. Andrc Laszlo. Werk \an Roland de Lassus. veelzijdig kunstenaar, die alle muzikale genres van zijn tijd beheerste, werd door de 16 leden van het vokaal ensemble op een frappante wijze vertolkt. Icn tijde van de Vlaming A. Willaert krijgt Venetië voor de instrumentale muziek een bijzondere betekenis. De mu ziek ontleent haar repertoire nog steeds aan de vokale kunst. De instrumentale van chansons werd irgeI tabu la l u u r opgenomc n Aan het orgel zat Chris Crombeen. Hij speelde van Guanini. Ombri Willaert. Met de Sonate at re van J.J. Fu.v de kamermuziek van de eeuw. traden de strijker voorplan. bewerking de :cht s op het Dit konceri rond de tijd Dirk Martens werd bes! met een paar I6e ceut teksten, afgewisseld door Bauw ens aan het klaveeiml Onderbroken door een se rende vertolking van fragment uit -De Lof Zotheid- voorgedragen d een uitstekende Kris IJs deed het kopcrensembl uitgeleide. Deze uiterst verzorgde stijlvi voorstelling was de laa kulturelc manifestatie van Dirk Martensjaar. Schepen Van den Ei zichtbaar onder de indruk deze uitzonderlijke presta betuigde vol lol zijn dank feliciteerde Direkteur. lerat korps, leerlingen en ad minis lief personeel. Een mooie bladzijde archief van liet Dirk Martt jaar. ROEL VAN Dl: l'L

De Voorpost | 1973 | | pagina 6