Zo zie je dan maar weer... HOTEL DES ARCADES GÜZEGEM WIL MET MESPELARE, OUDEGEM EN SCHOONAARDE BUFFERZONE VORMEN. MOORSELBAAN TREEDT RESOLUUT NAAR VOOR MOORSELSE WEGEN WORDEN VERNIEUWD KOEIEN IN DE KOU HOTEL DES ARCADES HET LAATSTE FUSIE-SPELLETJE: WIE BEGON ERMEE? EERSTE STAP NAAR WATERZUIVERINGS STATION K/ E V AALST AALST JEUGDWERKGROEP VOOR GEHANDICAPTEN FILM DEZE WEEK HOFSTADE 4 - 7-12-1973 Het Stationsplein te Aalst: een monsterachtig station als een middeleeuw fort, een modern fritkot, veel cafés en drie hotels, twee daarvan zijn ook nog restaurant. Hotel Des Arcades niet. Van buiten is het mooi opgekalefaterd, hoewel het op een hoek van het plein met een triestige straat ligt, een straat die eertijds berucht was. Het stationskwartier is netjes geworden: een na een zijn de kaberdoezen verdwenen en maakten plaats voor deftige burgercafés. De studenten van groot- en klein kollege loeren niet meer heimelijk links en rechts als ze naar de trein of de bus stappen. Hier heerst niet meer de sfeer van de grote dagen, die sfeer die men in elke stad, in elke gemeente kon proeven als men het station verliet. Hier zitten geen madammen meer die azen op het weekloon van de werkman. De strijd heeft lang geduurd, maar de lelie heeft de madeliefjes overschaduwd. Het was echter maar tijdelijk want iedereen weet dat het nu niet meer in het centrum te doen is maar op de grote wegen, waar gigantische etablissementen oprijzen met overvolle parkings. Binnenin die hoeven, stallen, schuren en zolders schreeuwen de diejees nu luid om erotiek, flitsen de veelkleurige spots je gewone wereld aan diggelen en springen, huppelen en wiegen de lijven allemaal doorheen. Daartegen is het Stationskwartier van Aalst een naaikransje geworden, een parochiezaal. Eens moet het Hotel Des Arcades een hoofdrol hebben vervuld in die bonte wereld rond het fort dat men hier station noemt. Eens moet daar het eindpunt hebben gelegen van door alkohol en valse erotiek verwarde mensen. Bijna alles is op en rond het plein veranderd. Les Arcades staat er nog. Samen met het uitzicht is ook de faam opgepoetst. Achter de toog staat een vriendelijke patron die zorg draagt voor een knus interieur, versierd met chineesachtige vazen. Een kuismadam lapt de ramen blinkend schoon zodat iedereen kan zien wat er binnenin gebeurt. Haastige en koude voorbijgangers wippen even binnen voor een kop koffie en in de namiddag komt men er gezellig kouten. Het is een net café dat ook nog steeds kamers biedt aan vermoeide passanten, kamers met ontbijt. En tochn toch heeft men in Aalst nog even gegniffeld, hier en daar werden zelfs puntige opmerkingen gemaakt toen hekend werd dat de patron van Les Arcades van nu af zijn huurgeld maandelijks moet afleveren aan de kerkfabriek. Het lijkt wel alsof door het verwerven van Les Arcades de kerk de svmbolische doodsteek heeft willen geven aan alles wat in en rond het Stationsplein lag. Dit is de finale, de apotheose van de ondergang. Een paar weken geleden verscheen in De Voorpost het bericht dat Lede reeds in 1829 plannen smeedde om samen te smelten met Wanzele. Een pluim voor het vooruitziende Leedse gemeentebestuur! Met de primeur-eer gaan ze echter niet aan de haal want het allereerste fusieplan dat in de Denderstreek werd ingediend datert uit 1795. Toen vroeg het Aalsterse stadsbestuur de toenmalige staatskommissaris de gemeenten Nieuw erkerken. Hofstade en Erembodegem bij haar grondgebied te mogen inlijven. Toen al werd als reden aangehaald dat hierdoor de administratie sterk zou vereenvoudigd worden. De Aalsterse magistratuur stuitte echter op de Konstitutie die zich formeel verzette tegen dergelijke samenwerking. «Probeer alle wettelijke toegestane maatregelen uit», besluit deze historische brief. Er staat ook dat andere kantons nog eerder fusieplannen opvatten. Komt er dan nooit een eind aan? Deze week werd het kontrakt tussen de stad Aalst en de maatschappij Traction et Electricitc getekend, voor hef ontwerpen van een studie voor de vestiging van een waterzuiveringsstation te Hofstade. Waar precies dit station komen zal is vooralsnog niet bekend daar er momenteel nog moeilijkheden rijzen enerzijds omdat men met landbouwzone te maken heeft op de gewenste plaats van inplanting, anderzijds voorziet het Gewestplan ook de aanleg van een snelweg komende van Oudenaarde over Hofstade naar Brussel. Dit. laatste plan zou evenwel intussen reeds verworpen zijn. Fusie blijft aktueel vermeld op de dagorde der raadszittingen. Ook door de Gijzegemse raadsleden werden de diverse voorstellen door de politieke partijen vooropgesteld even onder de loupe genomen. De raad verwierp alle voorgestelde plannen voor fusionering met Aalst maar opteerde voor een fusie met Oudegem, Mespelare, Schoonaardc en de wijken Eeckhout en Babbelaar van Hofstade. Hierdoor zou een entiteit van zowat tienduizend inwoners worden gevormd, wat dan in feite een landelijke bufferzone zou vormen tussen de kernen Aalst en Dendermonde, iets wat vroeger al in bepaalde voorstellen was opgenomen. Een gemeentereglement werd aangenomen waarbij het vellen van hoogstammige bomen onderworpen is aan een voorafgaande goedkeuring van het schepenkollege. Tevens werd aktie genomen van het besluit van de gouverneur betreffende schorsing van de raadsbeslissing waarbij de Denderlandstraat als straatbe naming Denderweg zou krijgen. Uit het verslag van het schepenkollege over het jaar 73. beheer en toestand van de gemeente, noteerden we. dat steeds meer mensen Gijzegem komen bewonen zodat weldra de kaap van 2500 zal worden omzeild. De gemeentebegroting 1974 werd met algemeenheid van stemmen goedgekeurd zowel de ontvangsten als uitgaven belopen circa 12 miljoen en er is een boni van ongeveer honderdvijftig dui zend frank. De buitengewone diensten ontvangsten en w orden voor op ongeveer 1974 tien uitgaven geraamd miljoen. VERKEERSREGELING De raad besprak enkele interessante plannen inzake verkeersregeling in de gemeen te. In de Dorpsstraat zal éénrichtingsverkeer worden in gevoerd. echter uitgezonderd voor fietsers, terwijl op een snelheidsbeperking (max. 40) op de wijk Damkouter werd aangedrongen. Op het kruis punt Pontstraat-Waterstraat zullen reglektoren worden aangebracht en een verkeers- spicgel nabij de parking. Vroegere Oude Uil. Ook enkele voorstellen in verband met verbeteringswer ken. die zullen uitgevoerd worden voor verbetering en uitbreiding van de parkeerzones waren op de dagorde gepro grammeerd. In de Stations straat zullen enkele percelen grond worden ingenomen, op het eigendom van het klooster, voor verbreding van de weg en aanlegging van parkeerplaat sen. Fietspaden en een greppel zullen w orden gerealiseerd in de Denderstraat en om het parkeren in de Kerkstraat te vergemakkelijken werd voorge steld de muur naast de kerk. kant Molenhoekweg. te verwij deren alwaar meteen voldoende parkeerruimte zou worden geschapen. ZWEMONDERRICHT Een wel belangrijke beslissing werd getroffen in verband met het geven van zwemonderricht en de sportieve opvoeding van de leerlingen in de gemeente school. Zo zal gedurende vier uur per week turnles worden gegeven en twee uur zwemon- Zo Ni) wij fee 'In derricht door mevr. McganclV?' Steenhout Godelieve. leran^'* lichamelijke opvoeding. de De kinderen zullen met de buee naar het zwembad van Dende monde worden vervoerd en kosten zullen door de gemeen worden gedragen. In e< daaropvolgende geheime zittii werden nog enkele personeel aangelegenheden afgehandeld J. DE LOOSJ D( Al! Di de Van 5 tot en met 31 december organiseert de Midden standsvereniging «Het Handelscentrum Moorselbaan» een grootscheepse verkoopsveertiendaagse die moet bijdra gen tot de verdere opbloei en de promotie van deze, in Aalst nog vast en zeker ondergewaarde, winkelstraat. De rechteroever kan er alleen maar wel bij varen. Het handelscentrum, dat in april van dit jaar werd opge richt en zowat 65 van de 70 winkeliers van het stuk Slot- straat-Schendelbeekhofstraat van de Moorselbaan groe peert, is met deze verkoopskampagne niet meer aan zijn proefstuk toe. In I972 deden alle winkeliers tijdens de eindejaarsfeesten eensgezind een extra-inspan- De Moorselse gemeenteraad kwam samen maandag jl. Als eerste programmapunt werd het jaarverslag 1972/73 voor gelezen door de voorzitter. Dit jaarverslag bevat enkele nuttige gevens voor de bevolking die we volgende week brengen. Nadien werd de hoofdbrok van de avond aangepakt, na melijk het begrotingsontwerp 1974. Wat hieromtrent, naar onze mening, het voornaamste is, is de vaststelling dat de oppositie vooraf de nodige dokumenten had ingekeken en uitgepluisd. Wij mogen dus besluiten dat alle voorwaarden vervuld waren om tot gunstige besprekingen te komen. Wij durven zeggen dat er een gezonde sfeer heerst in de Moorselse raad, in het voordeel van de bevolking, omdat elke partij zich voldoende dokumenteert om tot interessante diskus- sies te komen. Maar per slot van rekening beslist toch de meerderheid en dat is nu eenmaal niet weg te denken in onze maatschappij. Praktisch gaat het hier om dat men alle Moorselse wegen in een zo kort mogelijke tijdspan ne wil vernieuwen. Maar koken kost geld en aangezien het Moorselse gemeentebestuur een zeer uitgebreid menu aanbiedt aan de bevolking, dienen de prijzen aangepast. De heer Redant stelde voor om het tempo der wegeniswerken in te tomen zodat de uitgaven over meerdere jaren zouden gespreid worden, wat toch niet zo zwaar zou wegen op de begroting 1974. Hierop replikeerde burge meester Uyttersprot met het feit dat de inwoners die de sekun- daire wegen bewonen evenwel belasting betalen en zij moeten reeds de laatsten wachten om een degelijk wegdek te beko men. Daarom wenst de C.V.P. deze mensen niet langer meer te laten wachten. Er ontstond een langdurige dis- kussie tussen raadsleden Re- Enige tijd geleden namen enkele leden van het V.V.K.S. te Aalst het vast voornemen om nu eens eindelijk wat te doen voor de gehandicapten, en dan vooral voor de jongeren onder hen. Eerst werd gedacht aan het oprichten van een onafhankelijke Scouts-groep, doch het bleek bijzonder moeilijk om hiervoor een goede leiding te vinden. Op een kontaktvergadering voor scouts-leiders waarvoor tweehonderd uitnodigingen werden verstuurd, daagden slechts enkelen op. Het is uiteraard begrijpelijk dat men niet zomaar zijn groep waarmee je vergroeid bent laat vallen om een nieuwe op te richten en daarom besloot men het op een andere manier te proberen. Gepoogd zal worden, in de diverse jeugdklubs en organisaties enkele licht-gehandieapten te integreren, deze vorm is misschien zelfs beter dan de vooropgestelde scoutsgroep, omdat nu iedereen zich een beetje zal dienen aan te passen en men anders deze mensen min of meer samen opsluit. Uiteraard beperkt deze aanpak enigszins de mogelijkheden, zo zal hel moeilijk zijn om iets te doen voor de werkelijk /waar-gehandicapte jeugd. Maar we zijn ervan overtuigd dat wanneer men tevreden is over de integratie van deze niet zo kleine groep er nog meer initiatieven zullen ontstaan. Immers door kontakt met de problemen van deze mensen kan ook gemakkelijker interesse ontstaan voor hen die nog meer afgezonderd leven. Hoewel binnen dit en een halfjaar alle jeugdklubs zullen worden aangesproken, heeft men zich het eerst tot de Sint-Jorisklub gericht waar vroeger reeds dergelijke werking min of meer bestond. Vooral nu in deze klub door de verhuizing van de judo-klub Hirano-Kwai op het gelijkvloers plaats vrij kwam voor de ateliers zal het gemakkelijk worden om ook enkele gehandicapte jongeren op te nemen. LIEVEN dant en De Meersman enerzijds en burgemeester Uyttersprot anderzijds. Eerstgenoemden wensten de uitgaven zoveel mogelijk te besnoeien om de be lastingen te kunnen drukken. Doch burgemeester Uyttersprot bleef bij zijn standpunt en betoogde hij «Een gemeente die werkt moet nu eenmaal met de belastingen naar omhoog». Tijdens de bespreking stelde raadslid De Meersman voor om een belasting te innen op verka velingen. Doch hij zou met zijn voorstel moeten wachten tot alle programmapunten waren afge handeld. aangezien zijn voorstel niet reglementair op het pro gramma kwam. Tenslotte bracht de ganse bespreking enkel een wijziging op aan twee posten: De uitgavepost «Huwe lijksleningen» werd van 60.000 fr. verminderd tot 40.000 fr. De uitgave post «Feesten en plech tigheden» wordt met 10.000 fr. verminderd en aldus op 20.000 fr. gebracht. Dit bracht echter geen aarde aan de dijk. De bur gemeester beweerde dat het geen zin heeft alle uitgave posten in te dijken om achteraf gedurig begrotingswijzigingen moeten aan te vragen. Tenslotte werd de begroting goedgekeurd met 7 stemmen tegen 4 (raadsleden De Meyer en P. Pieters waren afwezig wegens ziekte). De heer De Meersman verklaarde met de begroting niet akkoord te kunnen gaan omdat zijn voorstel niet werd besproken. Als derde agendapunt diende gestemd over enkele jaarlijkse hernieuwbare belastingen. De uitslag hiervan luidde, naar al gemeen mocht worden ver wacht: «Behouden» van de 6 bijgevoegde belasting op de per sonenbelasting en «behouden» van de opcentiemen op de drijf kracht en het nijverheidsperso- necl op 300. werden eenparig aanvaard. Terwijl de «verho ging- van de opcentiemen op de onroerende voorheffing tot 1500. werd aangenomen met zeven tegen vier stemmen. De overige punten op de dagorde werden eenparig goed gekeurd: De begroting 1974 dei- kerkfabriek. toekenning van een programmatietoclagc aan het personeel, toekenning van een vergoeding voor begrafenis kosten aan het personeel, aan vulling van het weddestatuut van het kaderpersoneel en voor sekretaris en ontvanger. Aangezien mevrouw Michiels- V'an den Steen, die mevrouw Van den Bremt-Van Gyseghent verving in de gemeenteschool, gevraagd had om vrij te zijn. werd mejuffrouw Goossens Rita aangesteld als waarnemende leerkracht. F.V.B. tting om de Moorselbaan fees telijk te verlichten en vroeg men de Kerstman op bezoek. Daar mee hadden de Moorselsebaan- se winkeliers pas voorgoed de smaak te pakken. Zij stichtten een eigen vereniging en begon nen nieuwe plannen te smeden. De resultaten bleven niet uit. Reeds in juni van dit jaar lan ceerde men onder de vorm van een veertiendaagse met tombola er waren onder andere talrijke reizen te winnen een eerste verkoopsaktie, die tot een waar sukses uitgroeide. Zoals het spreekwoord zegt, aan het werk herkent men de werkman! En gewerkt wordt er. Het voltallig bestuur en alle leden doen hun uiterste best om ook deze tweede veertiendaagse goed te laten verlopen. De straat werd alvast en in een rekordtijd! bevlagd. Ook het programma liegt er niet om. Voor 19 december plant men een rondgang van de Kerstman die geschenken zal uitdelen en op 22 december komt er een grote vedettenparade. Een groot aantal artiesten zegden reeds ha hun medewerking toe: Paul S vers. Ann Michel. Jo met c Banjo. Ivan Heylen, Micl Marah. Truus. Luc Tangl |e< (patatje). Willy Somers. Cynd Danny Fabbri. Bob van Bat Ro Burms. Marc Dex. Pet West. John Horton en Tht Van Gijseghem met zijn Ros lieken. Ook de bloemenfee Mi nique. de Schuimwijnprinscs niet te vergeten Keizer Karn; val Kamiel Sergant zullen va de partij zijn. Op 29 december is het dan beurt aan de groten uit sportwereld Ook het initiatief van een ton bola wordt hernomen. Ditma zijn er een twaalftal reizen (o.r naar Malaga. Mallorca. Lou des. London en het Groothe togdom-Luxemburg) te winnet Een interessant detail is wel d, de feestversiering tot het ein< van februari behouden blijf Daarmee pikt men ook nog periode van Karnaval mee wordt het «Handclscentrui Moorselbaan» de eerste deken die ook voor Karnaval me werkt aan het opsmukken v dc stad. Daar zal Keizer Ka naval Kamiel. de feestleider va het bestuur, wel niet vreem aan zijn. Hopelijk wordt ook deze twce< veertiendaagse van de Moorse baan een sukses. Afwezighe versterkt misschien wel de lie de. maar de verkoopscijfers da toch alleszins niet en daar is h onze winkeliers in feite toch o te doen. Dus allen daarheen. F. FEESTPALEIS: KNT «La Gueule de Bois», van vrijdaj tot donderdag. RIO: KNT: «Geef ons, onze dagelijkse liefde», var vrijdag tot maandag. ALFA: KNT «De Verderven», van vrijdag tot zondag. KNT «Vrijheid voor de liefde», van maandag tot don derdag. PALACE: KNT «De Rode Steppe», van vrijdag tol donderdag. D !V li In een weide, palend aan dc Lindeveldstraat te Hofstade, stonden li al het gure weer tijdens het afgelopen weekeinde een veertiend jonge koeien, zich zowaar suf te denken waarom ze dit bittere, e: vooral koude lot, beschoren waren. Geen drinkbak, noch beschuttingsafdak is voorzien. De dieren trokken zich van het poëtische van het winterlundsehaf weinig aan en veegden feestelijk hun polevieën aan de afrastering toen ze zich over de gladde wegen op zoek naar eten begaven. De struiken en de planten van de Lindeveldstraat moesten er dat maar voor opdraaien. De loslopende dieren vormden een gevaar en waren allerminst bevorderlijk voor de nachtrust der huren, die dan ook bij eigenaar stappen deden om dc dieren een beter winteronderkomd te geven. JDl

De Voorpost | 1973 | | pagina 4