900 - DIENST TOCH NOG GROTE ONBEKENDE GESCHENKEN SALON HELPT TUNESIE MELDERT EECKHOUTSTRAAT VERRASSEND WINNAAR VOOR MELDERT IN KWIS '73 AAI ST 7-12-1973-5 Zoals wij vorige week meldden, hadden Doment (243 p.), Nievel (243 p.), Dorp (233,5 p.) en Eeckhoutstraat (217 p.) {zich na vier schiftingsavonden geplaatst voor de inter- wijkenfinale. Deze finale ging door op zaterdagavond in de feestzaal van de gemeentelijke jongensschool. De weers omstandigheden en de toestand van het wegdek waren de oorzaken van het niet vollopen der zaal. In normale omstandigheden mocht men heel wat mensen verwachten uit Baardegem, Essene, Hekelgem en Moorsel srarldie ©en kijkje zouden komen nemen in het vooruitzicht van de interkommunale superfinale op 15 december. Enkel e bis een paar waarnemers van Moorsel hadden het gevaar ge- ndej trotseerd om langs de gladde wegen van Klaarhaag en Ko kerij Meldert te bereiken. De grote massa supporters en toeschouwers moest toch uit Meldert zelf komen en die waren er voor een groot deel, zodat men de opkomst in dergelijke omstandigheden, een sukses kon noemen. ittii neel ield )OS DOMENT OF KOP Ais algemeen favoriet startte Doment. de ploeg die door som migen onklopbaar werd geacht wegens de aanwezigheid van T specialist Francois Willems. Nievel maakte eveneens een grote kans. deze ploeg had in de schiftingsreeksen evenveel pun ten behaald als Doment. Dorp werd ook als kanshebber aan zien. of zou Eeckhoutstraat de winnaars van 1972 nog voor de verrassing zorgen? Iedereen kreeg voldoende tijd om zijn pronostiek voorop te stellen daar men startte met een half uur vertraging door de trage opkomst. Bij de eerste vraag, handelend over de Sahel-landen, toonde Doment duidelijk hun bedoe lingen door 8 punten te beha len. terwijl hun tegenstanders slechts 2 punten lieten noteren en Dorp slechts 1 schamel punt je. Als het zo doorging zou de winnaar vlug gekend zijn. Doch reeds bij de tweede vraag (sport) 0.n kwamen de andere ploegen terug, w ant Doment had het wel moeilijk om de 5 Witte Duivels te vinden die samen met Piot speelden tegen Nederland en niet optraden tegen Noorwegen. the Vraag 3 (toerisme) werd opnieuw een harde dobber voor Doment zodat men volgende tussenstand kreeg: Doment 18. Dorp 17, Nievel en Eeckhout straat J6 punten. Men kon dus opnieuw begin nen. PRAKTISCHE PROEVEN 'Bij de volgende teoretische vra gen over aardrijkskunde, poli tiek en algemeen toonden alle ploegen zich even sterk, alhoe wel Dorp wel enige achterstand opliep, doch zij konden deze goedmaken door het gepast inzetten van de joker. Bij de praktische proeven echter verzamelden Nievel en Eeck houtstraat heel wat punten zodat ze gelijke tred konden houden met de anderen zonder evenwel hun joker te gebruiken. De subjcktievc praktische proef bestond hierin dat men een markttafereel moest uitbeelden. De te verkopen waren beston den uit potbloemen en onder goed. Het grote sukses kende Nievel toen André Beke op het podium de nodige strip-tease uitvoerde om een onderbroek te passen. Hierdoor kwam Nievel aan de leiding, nadat ze bij de tiende vraag de joker hadden ingezet. De tussenstand luidde toen: Nievel 74. Doment 71.5. Dorp (>9.5 en Eeckhoutstraat Mi, 5 p. DE VOORPOST Vraag 11 zou de betwiste vraag van de avond worden. Een ge deelte ervan luidde ongeveer als volgt: «Binnenkort zou een be paalde straat te Aalst worden ontboomd, 1) Geef de naam van die straat; 2) Over welke bomen gaat het hier? (zie De Voorpost) Het antwoord van de deelne mers luidde: 1) Keizerlijke Plaats; 2) Platanen. Toen antwoordde de voorzitter van de jury. de heer Hugo Pee lers. dat het hier ging om het artikel van De Voorpost van 9 november. Het juiste antwoord zou geweest zijn: I) Keizerlijke Plaats; 2) Kastanjebomen. Inderdaad gebruikte onze kolle- ga Johan Velghe de omschrij ving «Kastanje-Vesten», doch is dit duidelijk genoeg om te be weren dat het gaat om kastanje bomen? In ieder geval danken wij de inrichters omdat zij een vraag stelden in verband me.t ons blad. maar wij verlenen toch ook onze medewerking aan de kw issenreeks te Meldert. Hope lijk zoeken zij bij een volgende gelegenheid toch een minder betwistbare vraag uit. Gelukkig heeft geen enkele ploeg hierdoor voor- of nadelen ondervonden. NIEVEL TE ONTSTUIMIG! In de laatste praktische proef heeft Nievel de kans op een ex-eaqüo met Eeckhoutstraat verspeeld, zoals zal blijken uit de eindstand. Deze proef was een krachtmeting in «Eanktrek- ken» (touwtrekken met een bank) van twee spelers per ploeg. Nievel trok onmiddellijk Do ment overhoop en Eeckhout straat won van Dorp. In finale trok André Beke zo onbedacht dat zijn medespeler Frans Rub- brecht, die vóór hem stond, boven op de bank zat. met de voeten de grond niet m,eer raakte en niet meer kon mee trekken. André (alleen) moest slechts niptjes de duimen leggen voor de twee tegenstrevers. Eeckhoutstraat kreeg 10 pun ten, Nievel 8. In het andere geval zou Nievel 4 punten meer gehaald hebben t.o.v. Eeck houtstraat en het zullen juist die 4 punten zijn die Nievel zal tekort komen in de eindafreke ning. LAATSTE VRAAG BESLIST Na de voorlaatste vraag (mu ziek) was dé stand: Nievel 93,5 p. en de drie andere ploegen elk 89.5 p. Maar Eeckhoutstraat had gewacht om de joker in te zetten bij de laatste vraag (Ne derlands). Deze vraag bracht volgende punten op Eeckhoutstraat (2 X 9) 18 p.. Nievel 10 p.. Dorp 10 p. en Doment 9 p. Maakt u zelf de optelling en dan merkt u dat Eeckhoutstraat zijn prestatie van vorig jaar herhaalde door nogmaals overwinnaar te wor den van de interwijkenfmale, zij die slechts in extremis de finale bereikten. Wij wensen hen in elk geval van harte proficiat met hun overwinning en wij hopen dat de Eeckhoutstraatse men sen niet met de wagen waren ge komen. in het andere geval zal die wel een ganse zondag aan de jongensschool hebben gestaan, want om dergelijke prestatie te vieren zal wel wat tijd nodig ge weest zijn. NABESCHOUWINGEN Wanneer wij de punten, behaald in de praktische proe ven en de teoretische vragen, afzonderlijk samentellen, beko men wij voor de praktische proeven een identieke uitslag als de eindstand. Ook in de schiftingswedstrijden kregen wij hetzelfde beeld, op een paar af wijkingen na. Huizekens-Parijs mogen wij nog steeds het zwakke broertje noe men, hopelijk komt daar veran dering in volgend jaar. Klaar haag was sterk bij de praktische proeven (30/40 in de 2e schif ting) doch zeer zwak in de teorie (58/100). Hetzelfde geldt voor Putstraat. Kokerij heeft bij de eerste schifting de finaleplaats verspeeld en zoals hoger geméld bereikte Eeckhoutstraat in extremis de finale om uiteinde lijk als gróte triomfator te zege vieren (36/40 bij de praktische proeven). De communale ploegen kunnen hieruit de nodige besluiten trekken voor het opstellen van hun ploeg. SUPERFINALE De kw issenreeks 3'73 nadert stilaan het einde, namelijk de grote interkommunale superfi nale tussen de gemeenten Baar degem. Essene. Hekelgem. Meldert en Moorsel. Zullen sommige gemeenten elkaar een handje toesteken om de ver standhouding te verbeteren in het vooruitzicht van de nakende fusies? Het ziet er niet naar uit. want overal is men druk aan 't werk om een onklopbare ploeg samen te stellen. De ploegen van Hekelgem en Moorsel zijn reeds sinds enkele weken klaar. Te Essene heeft men ook een kwissenreeks inge richt als voorbereiding op de superfmale. Te Baardegem gaat de laatste oefenkwis door op vrijdagavond 7 december en on dertussen zal men ook te Meldert wel al uitgevist hebben Alle kwissers de vier ploegen van Meldert konden er toch nog netjes op (jdl) wie de 12 sterkste deelnemers waren uit de acht wijkploegen. Dus mensen, allen naar Meldert op 15 december te 20 u. in de feestzaal van de gemeentelijke jongensschool. De ploeg die uw gemeente verdedigt, rekent op uw steun! F.V.B. (Vervolg van vorige week) Kom erin. Met een brede armzwaai verwelkomt de telefonist van wacht ons in zijn heiligdom: de dispatchingcentrale van het hulpcentrum 900 voor het gewest Aalst. «We hebben geluk,» zegt hij. «Het is kalm vandaag, we zullen rustig kunnen praten. Kijk, dit is de...». Verder komt hij niet. De telefoon snerpt luid en ononderbroken. Een oproep Vlug maar doodkalm neemt de man de hoorn op en luistert aandachtig. Een telefoonoproep uit Erembodegeni. Dus een karwei voor de ambulance dienst van de Aalsterse brandweer. Iemand werd plots onwel op het werk en moet hoogdringend naar een zieken huis worden overgebracht. Een kort telefoontje naar het gelijkvloers we zitten op de tweede verdieping van de nieuwe brandweerkazerne in de Vrijheidsstraat naar de ambulanciers van dienst vol staat. Amper 30sekonden na de oproep schuift één van de zware garagedeuren automatisch naar omhoog en tracht de ambulance zich voorzichtig het verkeer is vrij druk en vele automobi listen en fietsers laten zich spijtig genoeg nog maar weinig gelegen aan sirenengeloei en zwaailicht een weg door het verkeer te blazen en te knipperen, richting industrie park Erembodegeni. We heb ben dikwijls moeite ons een weg te banen, merkte één der ambulanciers later op. De mensen zouden de gewoonte moeten aannemen onmiddellijk uit de weg te rijden als ze sirenengeloei horen, maar ja... STEEKKAART Voor de telefonist begint het zwaarste werk pas nu. Reeds klinkt over de radiophon alle ambulances en brandweerwa gens werden met radio uitgerust de eerste melding van de ziekenwagen: we zijn op weg. Hij bevestigt de goede ontvangst van het bericht en is ondertussen reeds druk doende met een grete steekkaart waarop bovenaan in dikke letters de naam van de betrokken gemeente prijkt. Ik neem ze maar om te tonen hoe het eigenlijk moet, vertrouwt de man ons toe. maar gewoonlijk heb ik ze niet meer nodig. De meeste van de 140 steekkaarten die hier staan ken ik immers zo ongeveer rats van buiten, lacht hij. Op deze steekkaarten per gemeente komen alle nuttige inlichtingen voor: de brandweer en ambulancediensten die in de streek ter beschikking zijn. de politic en dc rijkswachtbrigade van het gebied, de verpleegin stellingen waarheen de gekwet sten of zieken kunnen overge bracht worden en de bedienaars van de verschillende eredien sten. Op de achterzijde vindt men gegevens over gas-, water en electriciteitsmaatschappijen of bijzondere instellingen en de telefoonnummers van alle dok ters en apothekers uit het omliggende. AUTOMATISCH Plots klinkt over de radio een tweede bericht van de ambulan ce: we zijn ter plaatse. Kort daarna een derde. De chauffeur meldt het vertrek van de wagen naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis. Het schijnt, voegt hij er lakoniek aan toe, nogal dringend te zijn. De telefonist roept oké en heeft ondertussen reeds een toets, waarop in kleine drukletters de naam van de verpleeginstelling vermeld staat, ingedrukt. Hierdoor wordt automatisch het telefoon nummer van het betrokken ziekenhuis gevormd. Dit sys teem met automatische num merkiezer heeft tal van voordelen. Zo is bijvoorbeeld elke vergissing bij het vormen van de nummers uitgesloten en kan de verbinding zeer snel tot stand worden gebracht. LOGBOEK Nadat de telefonist in een kort gesprek het personeel van de instelling heeft ingelicht over de komst van een ziekenwagen en de aard van de aandoening van het slachtoffer, noteert hij snel en handig een paar gegevens bestemd voor het logboek: dag en uur van de oproep, aantal gekwetsten, aard van het letsel, de ambulancedienst aan wie de orders werden doorgegeven, het uur van aankomst der hulpver lening ter plaatse, het uur van aankomst in de verpleeginstel ling en een korte beschrijving van de verleende hulp. LUNIDENTIFIKATIE Hij noteert ook, en dit is opmerkelijk, het telefoonnum mer van de abonnee die de oproep heeft verricht. Dit nummer verschijnt automatisch op een speciaal scherm van zodra n de centrale de hoorn wordt opgenomen. Dit procédé van lijnidentifikatie is uniek in de wereld en wordt enkel in België toegepast. Het heeft onschatbare voordelen en is het hulpcentrum reeds zeer dikwijls van groot nut geweest. Het gebeurt herhaaldelijk, zo vertelt onze zegsman, dat iemand, in zijn haast of door paniek aangegrepen, een foutief of onvolledig adres doorgeeft en zelfs gewoonweg vergeet de plaats van het ongeval te vermelden, en inhaakt nog voor de telefonist uitleg kan vragen. Gelukkig beschikken wij in dergelijke gevallen, juist dank zij het systeem van de lijniden tifikatie. over zijn of haar telefoonnummer en kunnen we terugbellen ofwel, via een rechtstreekse telefoonlijn, bij de regie informeren naar de naam en het adres van het oproepende nummer. Ook de nummers van openbare telefooncellen worden automatisch «verklikt». Binnen de 30 sekonden kunnen we zo. met de hulp van de regie, te weten komen met welk toestel Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. of vanuit welke cel iemand ons gebeld heeft. Op die manier kon reeds meer dan één flauwe plezante, die zich domweg genoeg met het verrichten van valse oproepen onledig hield, nog net op tijd bij de kraag gepakt worden. Er zijn er waarschijnlijk bij die zich nu nog altijd afvragen hoe de 900 hen dat gelapt heeft. OP BAND Alle gesprekken en dat zijn er minstens negen per oproep worden automatisch op band genomen met, na ieder gesprek, opgave van het juiste uur door middel van de sprekende klok. Op die manier wordt elke betwisting betreffende de in houd, de dag en het uur van de gevoerde gesprekken, totaal onmogelijk. Al deze banden worden genummerd en ten minste 6 maanden bewaard. Het gebeurt meer dan eens dat één of enkele ervan door de justitie w orden opgevraagd naar aanleiding van een of andere gerechtszaak. Inmiddels heeft de ambulance haar aankomst in het zieken huis (en kort daarop ook haar vertrek huistoe) aan de centrale gerapporteerd. Vanaf dat ogen blik, dus nog voor de terugkeer op de stelplaats. is de ziekenwagen opnieuw beschik baar voor de volgende opdracht, die desnoods over de radio kan doorgegeven worden. Kort na deze beide mededelin gen klinkt nog een laatste bericht over de radio: hallo centrale, we zijn terug op post. En na een kort maar hartelijk dankwoord voor de gedane rit, sluit de telefonist met een vlug «over and out» het gesprek af. GELUK Ziezo, zucht hij, dat is dat. We hebben geluk gehad dat er intussen geen tweede oproep is binnengelopen, want dan wordt het bepaald moeilijk. Het gebeurt wel eens dat die ene telefonist van dienst met vier, vijf of zelfs meer (jawel meneer!) ambulances tegelijkertijd in verbinding staat. Bovendien moet hij dan gauw tussendoor nog even telefoneren naar een paar ziekenhuizen, en, als het slecht gaat. ook nog naar politie of rijkswacht, een geneesheer, een priester en noem maar op. En als één van de bestuurders dan over de radio nog de weg vraagt Cs nachts bijvoorbeeld) is de man helemaal klos. Onder het telefoneren kan hij dan inderhaast naar het betrokken stratenplan grabbelen en vlug de weg zoeken. Kort en goed: wie vlug over zijn toeren is, begint er best niet aan. Ik heb het geweten, zegt hij, dat één van onze telefonisten uit pure zenuwachtigheid zijn sigaret (brandend en al!) inslikte. Ik hoop maar, verzucht de man. dat Sinterklaas de 900 nog een extra telefonist brengt en als het kan nog een paar ambulanciers ook. Die kunnen we ook goed gebruiken. (vervolgt) FRANS KIECKENS Geachte Heer, Op bladzijde 2 van de Voor post van 30/11/1973 wordt een gesprek afgedrukt met raadslid Gilbert Bourlon van Erembodegem onder de titel «Sportverenigingen stiefmoederlijk behandeld». Ik lees hier o.m. «Het is erg te noemen dat Erembode gem, gemeente met een belangrijk inwonersaantal, niet de minste inspanning levert om de bestaande ve renigingen financieel te steunen. Sportverenigingen moeten het met een minie me subsidie stellen. De re sultaten zijn dan ook nave nant. Erembodegem ver toeft in de voetbalkompe titie in Derde Provinciale. Dat spreekt voor zichzelf, aldus het raadslid. De sport bewees voldoende haar nut in onze maatschappij. De onvoldoende belangstelling die er momenteel door het bestuarskollege voor opge bracht wordt, is totaal on verantwoord.» Mag ik, als voorzitter van de Sportraad, hierbij even een aanvulling doen, die wel niet als rechtzetting maar zeker als tegenspraak kan gelden van wat wordt beweerd. Zonder mij ook maar één keer op het poli tieke vlak te willen wagen, vind ik het spijtig dat een raadslid, die zich blijkens het interview erg interes seert voor de sport, onwe tend is over het sportge beuren in de gemeente. Erembodegem telt een sportraad, waarin ALLEEN vertegenwoordigers van sportverenigingen zitting hebben. Geen politieke mandatarissen. De Sport raad is in oktober jl. bijeen geweest en alle vertegen woordigers hebben hun voldoening uitgesproken over de betoelaging van de sport in Erembodegem, ook de vertegenwoordigers van de klubs, waarvan de heer Gilbert Bourlon ere voorzitter is. Hierbij blijft één moeilijke situatie: de organisaties van motorcrosswedstrijden waarbij het kollege van bur gemeester en schepenen beslist heeft dat deze orga nisatie op een PRIVE-TER- REIN financieel zo'n vlucht neemt dat de toelage, van een gemeente hierbij (wat de toelage ook zou zijn) on beduidend zou zijn. Wel stellen we alle mogelijke materiële hulp ter beschik king, maar voor de resj gaat dit probleem wel even de Sportraad te buiten. Het is het raadslid wellicht ook bekend dat Erembode gem, TIEN voetbalploegen in kompetitie telt. De sub sidiëring voor deze klubs ligt in 1973 precies 100 hoger dan twee jaar gele den, en ALLE klubs worden hierbij betrokken. Sport als nut in de maatschappij is immers voor IEDEREEN en niet een prestige-klusje omdat je de pretentie kunt hebben in hogere afdeling te staan met een stel bui tenlanders. De betoelaging gebeurt per ploeg, dit om de mogelijkheden om aan sport te doen te stimule ren. Op verzoek van de Sportraad voor Vlaanderen heeft Erembodegem trou wens een algemeen dossier klaargemaakt in verband met de sport-toelagen, pre cies om in andere gemeen ten als voorbeeld te worden gesteld. Voorts heeft Erembodegem in dë werking Sportbiënna- le de beste resultaten ge boekt in het Vlaamse land en werd ik zelfs officieel aangezocht om ook de wer king naar de stad Aalst te spreiden, iets wat tot een hartelijke samenwerking heeft geleid tussen Aalst en Erembodegem. Mocht het U interesseren dan kunt U een volledig dossier krijgen over de nor men, bedragen en sport- initiatieven in Erembode gem, die, wat de mogelijk heden van de Sportraad be treft, allerminst «miniem» zijn. Wel vind ik het als voorzitter bedroevend dat verscheidene raadsleden, o.w. de heer Bourlon, zo weinig belangstelling tonen voor de werking van de Sportraad, en mij nooit eni ge informatie of suggestie hebben gedaan in verband met de sport. Mocht dit wel gebeuren n.a.v. dit interview en dit schrijven, dan zal het alle maal toch IETS hebben op geleverd. Met achting en sportieve groeten, Louis DE PELSMAEKER Voorzitter Sportraad De Schepperstraat 72 9440 EREMBODEGEM De studenten van het V.T.I. en het Sint-Maartensinstituut te Aalst werken aan hun projekt in Tunesië niet zo maar op het goedvalle't uit. Zij groepeerden zich o.l.v. Pater Aernouts en E.H. De Zutter, in de bouwgroep "Ontwikkeling". Vorige zomer ging het nog naar El Haouaria in Noord-Oost TUnesië, waar met tweemaal dertig man gewerkt werd aan een projekt dat de afbraak van krotwoningen en de op bouw van komfortabele wo ningen behelsde. Deze studenten-bouwgezellen betalen zelf hun reis, de ervaringen met de inheemse bevolking is dat heus wel waard. De zorg voor de inwendige mens van deze groepen die ieder drie weken daar verblijven nemen firma's in voedingswaren op zich. Blijft natuurlijk de financie ring van het projekt zelf, dat zowat een kwart miljoen frank telkenjare bedraagt. Een van de middelen, om zonder het traditionele aan kloppen om geld, toch aan financiën te komen is het jaarlijks "Geschenken uit Vreemde Landen"-salon. Je kunt het eerste een boetiek noemen, want zonder al te veel opsmuk kan men er kunst- en handwerk uit ont wikkelingslanden kopen. Er komt geen uitbuiting aan te pas, want de makers werden reeds degelijk betaald voor hun prestatie. De opbrengst gaat integraal naar het Tunesië-projekt waar de Aalsterse bouwgezellen samen met de inwoners, hy giënische woningen optrek ken. "Geschenken uit Vreemde Landen" gaat door in het Belfort te Aalst van zondag 9 december tot en met zondag 16 december. Op de weekda gen van 14 tot 20 uur, 's zondags van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur. J. VELGHE

De Voorpost | 1973 | | pagina 5