OMER DE NDRRE BEKIJKT DE MENSEN NIET ZR STRENG HOE KAN MEN STEVEN NRG REREIKEN Barst in meerderheid WONDERDOKTER» TRAINING VOOR DE LACHSPIEREN |i TUUR DE RIJBEL IN 'T APOSTELKEN MOORSEL De toneelgroep «Nieuw Leven» bracht de «Wonderdokter», een spel in drie bedrijven door Jos Janssens, in de regie van de welbekende K.V.S. akteur Vic Moeremans. Van dit gebeuren had iedereen al op voorhand een denderend sukses verwacht, en terecht. Een bomvolle zaal is een bewijs dat de mens graag lacht. Dit oude volksstuk dat zich van de onschuldige schoonheid van Mantens dochter Thea, laat dokter Steven zich in het bedrog meeleiden, zij het dan wel met tegenzin. Alles komt aan het licht en Steven is verplicht met open kaart te spelen. Na sterke aarzeling komen de zieken toch bij hem terug, ondanks zijn di ploma in de geneeskunde. Ulrich D'Haese, in de titel rol, gaf een voortreffelijke weergave van de dokter. Zijn mimiek was echter niet helemaal wat het had moe ten zijn. Stereotiep vertrok ken zijn mondhoeken naar beneden, om in een lach tussen grijns en schater te blijven hangen, wat een zeer onnatuurlijk effekt tot gevolg had. Een degelijke prestatie le verde Lut Van Cauter-Voet (Thea). Gezien het feit dat zij invalt voor de zieke Da nielle Jacob en nogal on voorbereid op de planken staat, zien we haar beslist een goede aktrice worden. De vertolking van Roger De Cock als boer Manten kan alleen maar met superlatie ven beschreven worden. Zijn spel als amateur stond op een zo hoog niveau dat het professioneel was. Uit eigenlijk afspeelt in West- Vlaanderen, werd voor de gelegenheid in een Aalsters kleedje gestoken. Zowat twee uur voeren de vertol kers ons mee naar het plat teland, dat bij de «Derde leeftijd» nog welbekend is. Het is de tijd waarin zwoe gende boeren met onge kunstelde liefde hun harde dagtaak vervullen, in een volkse geest, vertrouwend in de taak van de kwakzal vers, wantrouwend alles wat getuigt van steedse be schaving, wetenschappelij ke geneeskunde. Steven, een jonge pas afge studeerde dokter, brengt een bezoek aan zijn kozijn Manten, die een koeboer derijtje heeft, met het doel in dit dorp een praktijk op te zetten. Onmiddellijk wordt hij gekonfronteerd met het blinde vertrouwen dat de plattelandsbewoners in de kwakzalver stellen. Een toevallige bezoeker ge neest hij van maagpijn. Op dat moment wordt Manten zakenman. In de kortst mo gelijke tijd weet heel het dorp dat er bij hem een wonderdokter logeert. De zieken komen aange stroomd. Onder de indruk "De Wonderdokter" werd beslist een sukses voor Nieuw Leven Vervolg van blz. 1 Het Davidsfonds, waar hij eertijds bestuurs lid van was en de Bond van de Jonge en Grote Gezin nen meer dan veertig jaar lid liggen hem nauw aan het hart. Na de oprust stelling als onderwijzer, kon hij zich zomaar niet in zijn huis aan de Gentse steenweg stilletjes terug trekken. Hij moest iets om handen hebben. Door een samenloop van omstandig heden werd het «sjwiesj». «FEL VOLK» «Dat je nu eenmaal niet als Aalstenaar geboren bent, dat is een gebrek waar je weinig aan doen kunt.» Na al die lange jaren te Aalst voelt Omer De Norre zich Aalstenaar dwarsdoor. Meer dan een regiment Aal- stenaars kregen van hem van de lat en op hun vin gers. Na franstalige onder wijzersstudies in St.-Ni klaas kwam hij midden in de eerste wereldoorlog in Gent als beginnend onder wijzer terecht. Daarna Ge- raardsbergen. Om wat dichter bij het Gentse meisje te kunnen zijn waar mee hij kennis aange knoopt had, en niet alle dagen tussen Gent en Ge- raardsbergen in de koude en onverlichte trein, ver trekkend rond vier uur 's morgens en terug na tien 's avonds, zocht hij een op trek te Aalst. In 1924 werd heel zijn schitterend optre den sprak een volledige be leving in zijn rol. Hij was de echte boer, in hart en ziel, in zijn kledij, in zijn ruwe taal. E. Wellekens was soms on verstaanbaar, zijn dankbare rol als burgemeester, deed de zaal in schaterlachen uitbarsten. Een merkwaardige prestatie bracht V. De Vriendt in zijn dubbelrol als kwakzalver en als heer. Paul Coppens, eveneens dubbelrol, was zeer goed als de dove patiënt, als onderzoeksrechter ontbrak karakter. Voor zijn vertolking als koster kreeg J. Coessens een open doekje. Over alle andere akteurs en figuranten kan gezegd wor den dat zij zich volledig ingezet hebben en hun deel in het spel voortreffelijk af werkten. De regie van Vic Moere mans met als assistent Jan Deville, was tot in de klein ste details verzorgd. Zeer goede gags wekten bij het publiek herhaaldelijk de lachlust op. Bloemen werpen we nog naar P. Kieckens voor zijn zeer reëel en funktioneel dekor. Frangois De Koek en Hugo Van de Voorde die licht en klank verzorgden, kunnen er ook van meege nieten, hoewel zij een paar steken lieten vallen. Benevens enkele kleinighe den: een te verlegen lief desscène, halfvolle flessen bier onmogelijk in zo'n kor te pauze buiten het plateau te ontstoppen, bij het bin nenkomen moet het venster gepasseerd worden, heb ben we in dit stuk opge merkt, dat onder de leiding van een zo bekwaam regis seur, amateurstoneel tot het beroepsniveau kan op geheven worden. Laten we hopen dat «Nieuw leven» dat veel begaafde ar tiesten bezit, het in de toe komst ook zal aandurven, om stukken in het ernstige genre te brengen. ROEL VAN DE PLAS Vrijdag 30 november had de vooropening plaats van de werken kunstschilder Tuur De Rijbel. Het ijzige weer als spelbreker, zorgdt voor een slechts matige belangstelling. De heer A. Vermeiren) voorzitter van de Lebbcekse kunstkring «Als ich can» leidde d( eksposanl in en typeerde hem als volgt: «Tuur De Rijbel is eet! schilder-poëet van ons heerlijk schoon Scheldcland, waarvan hij di onsterfelijkheid t.o.v. onze sterfelijkheid als mens, weet vast t< leggen. In de oneindigheid van zijn landschappen symboliseert hi onze menselijke vergankelijkheid en de relativiteit van cei mensenleven.» Vervolg van blz. 1 Met een paar weken verschil werd aan ondernemer Scho- ckaert de opdracht gegeven om de wegen Lievevrouwstraat. Spruithock. Terhagen, en Ei kenstraat ook te vernieuwen en verbreden tot 6.60 m. Dit alles met liet gevolg dat nu ook die richting geblokkeerd is. Laten wij nu even de keerzijde van de medaille bekijken, dan weten wij dat einde '74 begin '75 de wijk Steven gaat beschik ken over het prachtigste wegen net van de ganse streek. De Jon- ghe beschikt over 150 werkende dagen en Schockaert over 200 werkende dagen. Dus kunt u zelfde berekening maken dat er noodzakelijkerwijze een winter periode moet inzitten. Indien ondernemer De Jonghe ook een tiental dagen kan werken (vóór de winter), dan is de Herberg straat over het ganse trajekt be rijdbaar en hiermee is al een groot probleem van de baan. Dus mensen van Steven, wanhoop niet. er wachten veel betere tijden. Het gemeentebe stuur levert een fantastische in spanning die tenslotte zal ten goede komen aan de ganse ge meenschap. Volgend jaar zal men overal spreken over het prachtige Steven en dan is al de miserie van het ploeteren en schoenen afwassen vergeten! F.V.B. "V'-" A De Herbergstraat, nu wat poëtischer onder de sneeuw, ligt er zo al maanden bij (Ib) alles definitief: een aan stelling in de St.-Kamiel- school, momenteel ver anderd in Instituut voor Ge handicapte Kinderen aan de Watertoren. Het onder wijzerschap was in die ja ren niet altijd bepaald een pretje. Karig loon, hard werken, zaterdag en zon dag toe, want dan was er de zogenaamde zondags school. De Osbroekwijk was in tegenstelling tot de dag van vandaag een ar menwijk. Het draagt beslist iedereens verwondering weg, dat in een tijd van be talende studies, er zovele leerlingen van de toenma lige St.-Kamielschool goed hun weg gemaakt hebben. Omer herinnert zich nog de drie leerlingen, die door zijn handen passeerden en later geneesheer werden, zoals dokter Vermeiren. Talrijke bankbedienden en vooral goede vakmannen, kregen in de Sint-Kamiel- straat de eerste aanporrin gen om het goede pad te kiezen. Reeds in '24 tot in 1958 kwam daar de zondags school bij. Nergens kan ik komen, of ik ontmoet er mijn zondagsschoolleerlin gen. Door alles heb ik wel een Aalstenaar, en zeker in de broekventjes die voor je op de schoolbanken zaten, le ren kennen, 't Is een dur ver. Van zohaast ze hun ABC kennen, zouden ze zich aangeven als minister. Dit doorzettingsvermogen gaat samen met een leven dige verbeelding. «'t Is een schoon, fel volk, maar schau jongens op moreel gebied.» HELPEN Je komt dan aan je pen sioen. Omer De Norre had er blijkbaar niet de minste zin in om, na meer dan veertig jaar dienst nog maals onder bazen te staan. Van een bij-job wil de hij helemaal niet weten, en thuisblijven evenmin. Geen bazen, geen orders, geen verplichtingen meer. En zo komt het dat wan neer de vorige kerksjampet- ter Louis, die «'n strengen was», de funktie niet langer kon vervullen, dat Omer zonder verplichtingen Aal sters dekanale kerkbewaar- der werd. En in zestien jaar dienst zijn er weinig zonda gen geweest, behoudens een ziekte of uitzonderlijk slecht weer, dat Omer niet present was om orde en rust te handhaven. «Eer bied in Gods Huis» staat er in fraaie gouden letters ge borduurd op het brede schouderlint. Zo moet het ook zijn, aldus Omer. Maar den tijd van strengheid is voorbij. Een mens moet goed en gedienstig zijn, dat is de juiste instelling en dat toepassen op groot en klein. Het is veeleer een helpen dan een sanktionerend op treden. Ik zie de mensen nog liever te laat komen, dan dat ze niet komen. Op zoveel jaren trouwe dienst heeft hij om te zeg gen geen enkele moeilijk heid gekend. De mensen zijn kalm en bezadigd als ze ter kerke komen. Wan neer je eens iemand een opmerking geeft, dan moet je maar weten hoe ze aan te pakken, maar steeds kalm en gemoedelijk blijven. VRIJEN Omers remedie wanneer een koppeltje al te verlief den, zich achter een of andere pilaar wegduiken, fluisterend en knuffelend, is niet drastisch. Ook voor de liefde is er plaats in Gods huis. Alleen al eens meer voorbij hen passeren, helpt al, al krijgt Omer dan wel eens een vranke blik van de meisjes terug, die blijkbaar de hellebaardier naar andere oorden wen sen. Aan het nummer 211 van de Gentsesteenweg, maakt Omer zich wel wat zorgen, want zopas verbood de dokter hem nog verder met zijn oude «velo» het hele eind naar de kerk te rijden. Het mag wel een uitzonde ring genoemd worden dat de kerksjampetter van St.-Martinus een St.-Anna- parochiaan is, maar dan een heel ontrouwe, want in al die jaren is hij niet eens tienmaal in de St.-Anna- kerk binnengeweest. Het wordt wat moeilijker om steeds op post te zijn. «D'r zit van binnen sleet op» zegt hijzelf met een tik keltje spijt om alles. In de zomer gaat alles nog wel, maar in de winter, ja dan moeten ze me al begin nen voeren naar de kerk. Alles loopt nog niet zo'n vaart. Zondag is «De Norre» uitkijkend over de groep kerkgangers, langzaam, plechtig, stappend door de kerkgangen er weer bij. Is het een traditie, een stukje folklore bijna... het ver trouwde beeld, de strenge blik neemt men erbij, wilt niemand zomaar weg. Met het verdwijnen van tradities en gewoonten sterft ieder een een beetje mee. JOHAN VELGHE 186ste CECILIAFEEST VAN "OUDE GARDE" De Koninklijke harmonie "De Oude Garde" huldigde drie verdienstelijke leden. Na een bijeenkomst in het lokaal en een feestelijke op tocht door de stad, verbroe derden leden en belangstellen den aan de feestdis. Voorzit ter Schepen G. Van den Eede, heette alle aanwezigen, onder wie Burgemeester De Bis schop, Ere-voorzitter Stele man, Volksvertegenwoordiger D'Haezeleer en andere promi nenten, hartelijk welkom. In zijn gelegenheidstoespraak dankte hij vooreerst alle leden en sympathisanten voor hun zo talrijke opkomst. Na de voorstelling van de jaarverslagen werden naar goede traditie enkele verdien stelijke leden gehuldigd. Adolf Callebout is reeds meer dan 50 jaar muzikant, wat hem toelaat de titel van "Veteran Honorem" te dra gen. Het diploma van het "Muziekverbond van België" werd hem overhandigd. Willy Ruyssinck uit Erembo- degem, 40 jaar verdienstelijk lid en Adolf Breynaert, 25 jaar lid, kregen een geschenk en "Het gouden ereteken" aangeboden. Hun dames werden met een prachtig bloemstuk bedacht. De drie gehuldigden brachten elk hun zoon in de vereniging. Zo, aldus Schepen Van Den Eede, blijft de leefbaarheid van de "Oude Garde" verze kerd. De heer Hector Madou en Raoul Ladeuze werden om hun stille medewerking in de huldiging betrokken. Koel Van de Plas Tuur De Rijbel, 47 jaar, kunstschilder, graficus, poëet, woont te Buggen- hout. Hij is oud-leerling van de Akademie voor Schone Kunsten te Gent, waar hij grafische kunsten volgde, en van die van Aalst en Dendermonde, waar hij zich vervolmaakte in de richting Plastische Kunsten. Hij, de landschapsschilder bij uitstek, zoekt zijn inspi ratie in de Polders en de Scheldestreek. Door de steeds verdere industriali satie van de Scheldeboor- den zijn de schilderijen van De Rijbel eeuwige getuigen van de eens zo mooie hoek jes. Hij beheerst volledig het métier. Hij schetst in de natuur en werkt af in zijn atelier. Zijn olieverfdoeken verto nen overwegend zijn lieve lingskleuren geel en oker (Goud over Vlaanderen). In zijn werken begint echter variatie te komen, inder daad sinds geruime tijd wijdt De Rijbel een studie aan de personnages, vooral zij van het platteland. Zijn kleurrijk doek «Oogst» is het resultaat van. De ekspressionist De Rijbe is een persoonlijkheid di< weigert «in» te zijn, vandaa zijn trouw gekozen rich ting: ongekunstelde plas tische taal. A. Vermeiren omschrijft D( Rijbels' werk als volgt «Zijn hoog en wijds ge spannen luchten, gesteun* op een verre wazige hori zon, vanwaar de werel* naar ons zijn mildheid reik is een steeds weerkeren* beeld; met in zich de me lancholie naar een lever dat we gekend hebber maar dat ver van ons i weggegleden, en dat ziel meedogenloos van ons ver wijdert, voor altijd.» Voor allen die op zoek zijn naar onvergankelijk* schoonheid, die de illuzic willen beleven van een we reld zonder milieuvervui- ling is deze ekspositie zeer) toegankelijk. De tentoonstelling blijft ge opend tot 12 decembei 1973. Donderdag gesloten Bezoek aan echte liefheb bers zeer aanbevolen. ROEL VAN DE PLAS Vervolg van blz. 1 Ruimte is er nodig voor een centrale biblioteek en een polyvalent centraal gelegen auditorium. Een kultureel centrum stimuleert bovendien aktiviteiten op een intense wijze. Hij wilde een einde aan de verwarring zien en het stadsbestuur een duidelijke optie voor een spoedige af werking zien nemen. In zijn antwoord gaf schepen De Neve de globale raming op dit ogenblik van 263 miljoen, zo de totale afwerking binnen de 3 a 4 jaar gebeurt, zoniet loopt de kostprijs boven de 300 miljoen uit. Het huidige kollege, aldus de schepen, kan niets verweten worden, de dossiers worden steeds zo vlug mogelijk overgemaakt. In de daaropvolgende uitge breide diskussie drong de h. Van Hoorick aan geen aarze lende stem momenteel te laten horen, alleen een kate- goriek, eensgezind geluid, kan gehoor vinden op de ministe ries. Hierbij werd hij gesteund door raadslid G. Willems, burgemeester De Bisschop, geld speelt geen rol schepen Van den Eede. PVV-raadslid De Gols stelde zich hierbij eerder skeplisch op, zo zou blijken dat het kultureel centrum uiteindelijk schromelijk meer zou kosten. GROOTWARENHUIZEN Raadslid Jan De Bruecker laakte de indirekte reklame en dienstverlening die de stedelijke politie, de groot warenhuizen in hun strijd tegen diefstallen, verleende, temeer daar de politie reeds overbelast is. In zijn ant woord stelde burgemeester De Bisschop voorop dat hij slechts over administratieve bevoegdheden beschikt, en dat de grootwarenhuizen een eerder misplaatst bericht in de regionale pers lieten af drukken. ONWETTIGE EKSPLOITA- TIE KANTINE Raadslid Vernimmen wees erop dat de eksploitatie van de kantine van het slachthuis, onwettelijk is, daar er geen kontrakt, noch aanbesteding gebeurd is, bovendien word» er geen vergoedingen uitb taald voor verbruik van wate elektriciteit en verwarmin Schepen Ringoir antwoord* dat deze schikking ten voorla pigen titel uitgevoerd wen doch dat er eerlang ee aanbesteding zal gebeurei Over de getroffen beslissii verzocht de h. Van Hoori* opname in het verslag. COTE D'OR Over de niet inplanting va Cöte d'Or te Aalst stelde c h. Vernimmen volgend vragen. Vooreerst is het wai dat de pers ingelicht werd Waarom werden de raad leden niet op de hoogt gebracht Waarom diend schepen Bogaert aan de firm een negatief antwoord ti geven, en waarom werden d kontakten niet uitgebreid to de Interkommunale Het Lani van Aalst, waarbij Aalst even tueel geen schuld draagt aar de niet-inplanting te Ni nove Schepen Bogaert gaf daaro] een overzicht van de onder handelingen die in juni 197! begonnen zijn. Aalst kon ir zoverre meegaan met di wensen van de firma, die haai konfiserie-afdeling te Aals wilde inplanten zolang he over 10 ha industrieterreil ging. Het bedrijf zelf vroeg de grootste diskretie. Nadat alle^ door geargumenteerd was, kreeg de stad het voorstel van het bedrijf 20 ha te voorziei De firma zelf zwichtte ter slotte voor de hogere lonei die een inplanting op h< Wijngaardveld met zich had den gebracht. Diverse raadsleden betreurdei dan ook de houding vai Ninove, daar waar Aak steeds in de bres is gespronj gen voor betere tewerkstellii in de Denderstreek. Raadslid Van Hoorick dei beroep op een eenheidsakti» om niet steeds wanneer hi lelaat is bij staatssekretari D'Hoore aan te kloppei doch met een eensgezind» aktie de prioriteit van di Denderstreek voorop te len. J. VELG Hl

De Voorpost | 1973 | | pagina 6