IS OPEN HET DEBAT AALST 14-12-1973-3 Uof$rjde/\H?rde< AALST Ik v*v<»kerkty ViewEHLKEK. KBn Mefw«de AALST 6 ijiegem Smetïid^ Hofstad e Oordegem lurdegti Vlierzele Letter-^ houtem Mélde rt iy£r£YNieuwerl<erj Eremb'odegem Borsbtke Burst Haaltert mderie' AALST: FUSIEPLANNEN 4 Voorstel K.P.-Dender. Gemeenten: 6. Inwoners: 75.448. Mogen we er eerst de nadruk opleggen dat de fusieplannen omtrent Aalst slechts voorstellen zijn van de diverse partijen. Voorstellen dus en nog geen definitieve vormgevingen. Waar we trouwens nog lang niet aan toe zijn. De zaak is echter reeds zover gesteld dat maandag 17 december '73 de gemeentebesturen van het arrondissement Aalst in het Provinciaal Gouvernement te Gent zullen ontvangen worden door de Bestendige Deputatie voor een debat over de verschillende fusievoorstellen. In deze tweede aflevering willen we het vooral hebben over het plan van Binnenlandse Zaken onder Van Elslande, toen minister van BZ, over het totaal gebrek aan informatie bij de bevolking, de beroering die hier en daar ontstaat omtrent de fusies, het Sodegec-plan en ten slotte het overleg tussen de verschillende partijen. Een prachtig initiatief, doch niet zo vrij van elektorale en zelfs van persoonlijke belangen. -IWortdrPn/ Voorstel Martin Hutsebaut, wetenschappelijk medewerker aan de Gentse Univ. Inwoners: 107.533. Aantal gemeenten: 13. De h. Hutsebaut komt tot deze visie vanuit volgende overwegingen: Hat Aalsterse staat momenteel voor een historische beslissing: gaan wij ons neerleggen bij een tweederangspositie in het koncert der Belgische steden of gaan wij deze unieke kans aangrijpen om een vooraanstaande plaats in te nemen in het nieuwe België? De beslissing in deze zaak ligt bij de mensen in het Aalsterse zelf. Laat ons ondertussen vooral één zaak niet uit het oog verliezen: het Aalsterse komt momenteel nog niet vol doende aan zijn trekken! Juist om deze reden dienen wij in en rond Aalst onze ogen te openen voor de menigvuldige gemeenschappelijke belangen, die heel wat belangrijker zijn dan de enkele partikuliere tegenstellingen. Daarom is er slechts één alternatief voor de huidige situatie: wij dienen ons één te gevoelen en samen op te gaan in een nieuw groot-Aalst! Maandag 7 december worden al de parlementairen en de burgemeesters van het arrondissement uitgenodigd door de Bestendige Deputatie om het plan van de adviserende kommissies te bespreken. Dit plan behelst de fusie van Aalst met Erembodegem (wijk Terjoden, eventueel bij Haaltert), Nieuwerkerken, Hofstade, Herdersem en Gijze- gem. Verder worden er in de provincie Oost-Vlaanderen elf kernen voorzien, behoudens Aalst: Zottegém, Geraards- bergen, Ninove, Herzele, Mere, Moorsel, Lede, St.-Lie- vens-Houtem, Denderleeuw en Haaltert. Aalst heeft dan een oppervlakte van 5.459 ha, een bevol king van 74.352 inwoners, een dichtheid van 1.361 inwo- ners/km2, een tewerkstelling van 22.066 plaatsen, ver moedelijke waarde van 1 opc. 1975 van 74.500, terwijl de bevolkingsevolutie tussen 1947 en 71 een stijging van 10.621 vertoonde. Plan B.Z. (Binnenlandse Zaken) of het zogenoemde plan-Costard. Gemeenten4. Inwoners: 69.500. Gemeentehuis te Erembodegem, weldra te huur? Volgens het plan van BZ (ministerie van Binnenlandse Zaken) of het zogenoemde plan Costard, zou Aalst be staan uit 4 gemeenten en niet uit 3 zoals vorige week verschenen is op de tekening. Hofstade hoort wel degelijk bij Aalst, Nieuwerkerken en Erembodegem. Dus vier ge meenten met ongeveer 69.500 inwoners. Volgens minister Van Elslan de kon men geen fusies kreëren zonder een vooropge zet plan. Plannen die moeten rekening houden met het aantal inwoners (minimum 5000) en een bepaaldè opper vlakte. Dit plan wa? echter niets meer dan een wérkdoku- ment waaruit men hoopte tegen eind 1973 een globaal plan te maken. Momenteel zijn we zover en zeg nu zelf, het debat is volop bezig. Volgens het plan van BZ zou Aalst de tweede belangrijkste stad worden van de provincie Oost-Vlaanderen. Ook vol gens het plan van de Provin ciaal Ekonomische Dienst, met 10 gemeenten en 86.000 inwoners. Anderzijds stelde het plan van de Provinciaal Technische dienst, St.-Niklaas voorop, met zeven gemeenten en 84.000 inwoners. EERST FUSIES Verschillende bronnen gaan ervan uit dat men eerst tot fusies moet komen voor men kan overgaan tot federaties. Op het vlak van de ruimtelij ke ordening blijken federaties nogal onmachtig, vooral op juridisch gebied dan. Ook zal een federatieraad steeds advi- zerend optreden ten opzichte van de gemeenten. Een fede ratiebestuur heeft dus geen reële bevoegdheid op het vlak bievoorbeeld van een ruimte lijk beleid. De gemeenten blijven hierin steeds oppermachtig. Door het oprichten van sterke fusies kunnen ook de inter- kommunales in het gedrang gebracht worden op voor waarde dat men bestuurs- krachtige gemeenten gaat fu sioneren die de hedendaagse problematiek van het leef milieu aankunnen. En voor we bij die fusies komen zal er nog heel wat beroering ontstaan Enorm veel zelfs. In het arrondisse ment Aalst alleen al zullen een 50-tal burgemeesters hun sjerp mogen aan de kapstok hangen. Hetzelfde geld voor de schepenen, de raadsleden en een respektabel aantal leden van de diverse KOO's. (Kommissies voor Openbare Onderstand), lokale politieke figuren, dorpsfiguren bijna, zullen door de fusies plots een miniem rolletje gaan spelen, binnen hun politieke partij. Momenteel is er dus ook al een boel verzet. Kleine ge meenten willen absoluut be wijzen dat ze het ^elfstahdig ook aankunnen en stemmen dan ook prompt moties, laat staan diegene die voorstan ders zijn van het samengaan met die of die gemeente, maar zeker niet met die andere. wijk Onegem van Erpe, en geheel Hofstade, behalve de wijken Eekhout en Hoeksken bij de agglomeratie gevoegd. Dit voorstel werd destijds door Sodegec gedaan op grond van een wetenschappe lijke studie van de Dender streek. TERJODEN Zowel bij sommige PVV-ers als in VÜ-kringen schijnt er een tendens te bestaan om Erembodegem-Ter joden, nu één gemeente, op te splitsen. Erembodegem zou dan bij Aalst komen en Terjoden zou aansluiten bij Haaltert. De VU in Erembodegem heeft dan ook een soort referen dum opgezet, waarin de be volking haar mening kan uiten. Er tekenen zich drie mogelijk heden af a) de ganse ge meente Jaij Aalst; b).,Erembo degem bij Aalst, Terjoden met als grens de autosnelweg, bij Haaltert (samen met Kerksken, Denderhoutem, Heldergem en eventueel Aaigem) en c) Erembodegem bij Aalst, Terjoden met als grens de spoorweg Brussel- Oostende (hoge lijn) bij Haal tert. Verder stelt deze laatste partij ook nog vragen omtrent Is u voor of tegen een fusie Voor of tegen groot Aalst (100.000 inwoners) of als alternatief Aalst beperkt tot Aalst, Nieuwerkerken, Erem bodegem en Hofstade. Ook suggesties zijn welkom Met een krijgt dus ook de kom- plete bevolking van Erembo degem een stem in het fusie debat. PARTIJEN-OVERLEG De fusiekoorts zit er dus dik in Merkwaardig is wel dat alle partijen, gezamenlijk rond de tafel zijn gaan zitten om hun plannen te bespre ken. Een merkwaardig initia tief. Aanvankelijk had men het wel bij de vier traditionele partijen gehouden m.a.w. de BSP, CVP, PVV en VU. Achteraf heeft men er ook de KP in betrokken. Hun voor stellen omtrent Aalst hebben we vorige week in kaart gebracht, en ook deze week zijn er nog een paar voorstel len bijgekomen. Uiteraard hadden deze heren het niet alleen over Aalst-stad maar over het gehelé arrondis sement. Samen met het plan van Binnenlandse Zaken, de twee provinciale plannen vormt dat een boel plannetjes die ten slotte opgesteld wer den door een beperkt aantal mensen, met of zonder per soonlijke of elektorale doel einden. Neem daarbij dan een respektabel aantal voorstellen door bepaalde gemeente besturen zelf vooropgesteld en die soms regelrecht indrui sen tegen bestaande voorstel len. Ondanks dit mooie initiatief va n i n ter-partijen-overleg moeten wij vaststellen dat dit overleg geen onderdeel is van de wettelijk-voorziene proce dure tot samenvoeging van gemeenten. Zij hebben dus enkel een advizerende funktie bij de Bestendige Deputatie van de provincie Oost-Vlaan deren. Anderzijds kunnen we ons de vraag stellen naar de waarde van deze vertegenwoordigers. Wie vertegenwoordigen zij eigenlijk Logisch ant woord de leden van hun partij. Maar in de meeste gevallen werden deze leden nog niet geraadpleegd, laat staan geihformeerdMen zou dus kunnen konkluderen dat deze afgevaardigden enkel hun arrondissementele bestu ren vertegenwoordigen. ONDEMOKRATISCH De fuzies zijn er in de eerste plaats voor de rationalizatie van onze Belgische staats- struktuur, maar zijn in de eerste plaats ook een aangele genheid van de inwoners van de betrokken gemeenten. Pas daarna zijn zij er voor de politieke partijen. In hoeverre de politieke partijen de bevol king van de samen te voegen gemeenten geraadpleegd heb ben, blijft een open vraag. Momenteel zijn er wel reeds een paar voorbeelden in West- Vlaanderen en te Erembode gem. Ligt hier in misschien een volgende stap van de inter- partijen-werkgroep nl. het vaststellen dat de gehele fusie procedure ondemokratisch is. Dat er geen direkte inspraak van de betrokken gemeente inwoners is. Misschien kan dit nog na het definitieve voor stel van de Bestendige Depu tatie. Zo'n bepaald soort referendum moeten de inter- partijen zeker kunnen organi seren. Wat nu niet bepaald wil zeggen dat men het oordeel van een lokale bevolking moet overlaten of een ge meente al dan niet men een andere gemeente wil fusione ren. Iedereen zal natuurlijk zoveel mogelijk zelfstandig willen blijven. De plaatselijke bevolking bij de besluitvor ming betrekken wil zeggen dat men vooraf met weten schappelijke inspraak ver schillende alternatieven uit werkt en de bevolking hier over achteraf raadpleegt. Anderzijds kan men ook de besturen van dergelijke orga nisaties raadplegen en uit het debat leren waar men met de fusie naar toe wil. GEBREK AAN INFOR MATIE Wat van bij de start kompleet fout zat, was het gebrek aan informatie. Hoeveel mensen in de stad Aalst, laat staan in het arrondissement, kennen de belangrijkste wettelijke be palingen terzake. Een fusie brengt nadelen met zich, maar ook een boel voordelen. Maar wie kent ze Opteert men voor grote fusies of voor kleinere, en wat zijn hierbij dan weer de voor- en nadelen. Radio en TV, de scholen en volwassenen-organizaties kun nen en konden zeer veel doen op dit gebied. Maar niet alleen zij Ook de politieke partijen hadden hier een in formatieve taak. Eén voorbeeld Wat met het platteland en de voortduren de verstedelijking Het platteland komt hoe langer hoe meer in de ban van de verstedelijking. De steden nemen steeds meer uitbrei ding ten koste van het platte land. Het gevaar dat het platteland een overlevings- gebied wordt ten behoeve van de steden en ten koste van de eigen leefbaarheid, is niet denkbeeldig. Ondanks de toenemende ver stedelijking en ondanks het minder overheersend belang van de landbouw, blijft het platteland nochtans een es sentiële rol vervullen en is een modern en leefbaar platteland noodzakelijk. De landbouw- bedrijvigheid heeft immers in elke maatschappij een ekono mische en levensnoodzakelij ke funktie. Uitgaande van deze noodzakelijke en speci fieke funkties, moeten leef bare en bestuurskrachtige ge meenten een geëigend beleid t.o.v. het platteland inspire ren en zorgen voor de verwe zenlijking ervan. De samenvoeging van landelij ke gemeenten kan wellicht gebeuren op een schaal van 3.000 ha en 10.000 inwoners, deze cijfers gelden niet als strikte normen. Elke plaatse lijke fuzie-mogelijkheid moet in concreto onderzocht wor den. Rekening houdend met het industriëel, kommerciëel, ad ministratief, verzorgend en socio-kultureel belang van de stad voor een ganse streek, moet de ekspansie-drang van de steden beperkt worden binnen én voor de stad én voor het platteland aanvaard bare grenzen. De funkties die de steden vervullen voor een bredere regio, de voorzie ningen die zij daarvoor tot stand moeten brengen en de lasten die zij daarvoor dragen, moeten pro rata de werkelijke uitgaven mede gedekt worden door de omliggende platte landsgemeenten. Deze lasten- omslag moet op elk gebied wettelijk vastgesteld worden. RONY BOONEN Vervolgt Gemeentehuls Herdersem: in begroting een paar honderdduizenden voorzien voor her stellingswerken. Nog van nut? SODEGEC In tegenstelling tot de fusie plannen van Binnenlandse Zaken werden er reeds in 1963 door Sodegec, (sociaal demografisch, geografisch en ekonomisch onderzoek) een werkgroep, in het Richtplan voor de ontwikkeling en de ruimtelijke ordening van de Denderstreek, een ander plan vooropgezet. Aalst zou uitgebreid worden ten zuiden van de autostrade, door toevoeging van het deel van Erembodegem en Nieu werkerken gelegen.ten noor den van de autostrade, met uitzondering van de wijk Boekhout, ten oosten van Erembodegem. Wijk die bij Hekelgem-Essene zou gevoegd worden. Ten westen wordt de Gijzegem: het mooie en nieuwe gemeentehuis naast de eeuwenoude parochiekerk, wel dra gedevalueerd?

De Voorpost | 1973 | | pagina 3