K.F.L. met "De tuin van Finzi Contini HOFSTADE WORSTELT MET PARKEERPROBLEMEN HUMOR IN BURGER EN IN UNIFORM BEDROEVENDE LIEFDADIGHEID film deze week BURGEMEESTER DE BISSCHOP NAAR ISRAEL MET CANTATE DOMINO ARTISTIEKE KARNAVALISTEN AAN HET WERK IN AKADEMIE 4 14-12-1973 Verkeers- of parkeerproblematiek is voor een stads- of gemeentebestuur helemaal geen nieuwigheid meer. Bijna dagelijks worden we gekonfronteerd met de moloch van het moderne wegverkeer. De nood aan degelijke parkeer terreinen blijft echter groot, zelfs in kleinere dorpskernen. In steden worden huizen en percelen onteigend. In kleine re dorpen doet men het heel wat rustiger. Het gemeentebestuur denkt nog wel eens aan zijn me deburgers en kijkt eerst uit naar een mogelijkheid die niemand schaadt. Tijdens de jongste raads zitting bracht groep Nieuw Hofstade een drietal inte ressante projekten naar voor, die parkeermogelijk- heid zou bieden aan een honderdtwintig tal voertui gen in het dorpscentrum. De nood is groot. Hofstade ziet het niet zitten wanneer op zondag de vroegere autoloze dan of zaterdag en beslist wanneer begrafe nissen, huwelijken, voor een grote toeloop voor de kerk zorgen en de wagens her en der dienen gepar keerd te worden. Het is er een je reinste ellende. Je kan er je wagen gewoon weg niet kwijt met als fi naal resultaathet flagrant negeren van alle mogelijke verbodstekens in de te smalle Kerk- en Leopold- straat. Voor een automobi list, die er toevallig door heen moet, is het kunst, de wagen er zonder schram men of deuken doorheen te loodsen. Nu zijn er wel een aantal mogelijkheden die wel naar een gunstige oplossing zouden leiden. Maar wan neer de realisatie ervan? Wellicht niet wanneer een maal Hofstade deel zal uit maken van de stad Aalst. PROJEKTEN Het plan «Zijpstraat» kwam in juni '72 voor het eerst op de dagorde op vraag van raadslid De Ridder Alfons. Uitgerekend werd dat het hele projekt aan werken om en bij de twee miljoen zou bedragen. Kosten voor aan leg van het parkeerterrein en overwelving van de To rensbeek vanaf de brug (Stwg. naar Aalst-Zijpstr.) tot het eigendom van de heer Reynier. Kredieten werden reeds voorzien in de gemeentebegroting maar de realisatie van het projekt zal eerst mogelijk zijn bij goedkeuring van het Bijzonder Plan van Aanleg «Dorpscentrum». Mejuffrouw Lena Goeman stelde voor de kerkhofmuur in haar volledige omtrek, een paar meters achteruit te plaatsen, waardoor dan natuurlijk heel wat nieuwe parkeermogelijkheid zou worden geschapen. Dit plan bestaat reeds enkele tientallen jaren en er was vroeger zelfs sprake van onteigening van de huizen blok voor de kerk. Ook het vervallen en verouderd do- denhuisje zal plaats moe ten ruimen. De mooie vrij heidsboom voor de kerkin gang blijft echter behou den, wel zou hij enkele me ters achteruit moeten. Blijft dan de vraag om de mooie boom de overplanting over leven zal. De kerkhofmuur die momenteel in een onooglijke staat verkeerd zou worden gerestau reerd. Wel een goede zaak, maar zal het prachtige uit zicht op onze kerk behou den blijven met het verdwij nen van de oude taxusspar ren? Willen we nog wel ter loops mededelen dat mo menteel een klasserings procedure voor de kerk aan de gang is, waardoor het laatstgenoemde projekt misschien onuitvoerbaar wordt. Blijft dan nog een derde mogelijkheid. Tussen de rijksbaan en het nieuwe kerkhof ligt een perceeltje gemeentegrond, die men De uiteindelijke klassering is er (Ib) Het projekt "Zijpstraat" blijkt wel het interressantste. Kredieten werden reeds voorzien, doch voor de realisatie dient eerst het BPA "Dorpcentrum" te worden goedgekeurd, (jdl) Eenmaal dit alles verwezen lijkt zal heel wat parkeer- ellende in en rond het dorpscentrum uitgescha keld zijn. eveneens als parkeerterrein zou kunnen aanwenden. Bij realisering zou het parkeer gelegenheid bieden aan een tiental voertuigen. Het was acht uur. In de ijskoude belfortzaal zaten een der tigtal toehoorders de voordracht «Humor in burger en uni form» af te wachten. Majoor Gulinck stak nog een sigaret je op toen burgemeester De Bisschop onformeel het voor spel inleidde. Hij besliste de voordracht in de warme raadszaal van het stadhuis te laten doorgaan. Onkonven- tioneel stapte de stoet, met de burgemeester op kop, naar diezelfde raadszaal. Na deze humorvolle inzet kon Majoor Gulinck zijn uiteenzetting beginnen. Wie hier de strenge rijks wachter verwacht had kwam bedrogen uit. Voor ons zat een glimlachende joviale persoonlijkheid. Een schoolbal is nu wel geen schokkende nieuwigheid. En dat het in de bedoeling ligt van de organisatoren om centen voor één of andere bestemming binnen te ruiven ligt er zo bovenop. Iedere school heeft wel zo'n datum, zo ook het Rijksinstituut voor Bijzonder Technisch Onderwijs aan de Molendreef te Aalst. Reeds uit het interview dat wij vorige week publiceerden met de Denderleeuwse dichter Willie Verhegghe, kwam naar voor dat het R.IB.T.O. dit jaar niet alleen met een bal zou uitpakken om over meer geldelijke middelen te be schikken, doch tevens ook de bundel «Van Mensen, Dieren en Dingen» van Willie Verhegghe, met gedichten bij tekeningen van een 18-jarig mentaal-gehandicapte jongen Dirk Van der Spiegel, verspreiden. Tijdens het bal van zater dag jl. hadden wij even een gesprek met Professor dr Paul Ghijsbrecht, voorzitter van het Beschermkomitee van het R.IB.T.O., die het voornamelijk bedroevend vond dat er nog steeds be roep dient gedaan te wor den op liefdadigheid om te voorzien in de nood aan materiële uitrusting en ver zorging van gehandicapten in het algemeen, en niet in het minst voor een bijzon der onderwijs... De bundel grafische wer ken, waarnaar gedichten geschreven werden, is als publikatie toe te juichen, aldus prof. Ghijsbrecht, vooreerst omdat ze een gel delijke ondersteuning bete kent en nog meer boven dien een morele steun is voor alle gehandicapten, want de bundel is een pu blieke waardering van de prestaties en de kunstuitin gen van de gehandicapte. De dichter heeft zich geas socieerd met het opvoe dend werk dat in een school voor bijzonder on derwijs gepresteerd wordt. Hierbij verliet Willy Verheg ghe de hyperintellektualis- tische instelling en de daaruit voortvloeiende su- perioriteitspositie, die de kunstenaarswereld ken merkt. Door zich te verbin den met het werk van een gehandicapte, onderlijnt hij de gelijkheid onder alle mensen. Het is een aandui ding dat het talent bij ieder aanwezig is Op een of ander domein overtreft de een steeds de ander, welke ook de algemene konstitu- tie is. SOLIDARITEIT Het is niet alleen goed dat voor een ruim publiek en op een originele wijze, het tot uiting komt dat een mentaal-gehandicapte in staat is tot prestaties met een affektieve inhoud, het moet een grote stimulans betekenen voor de reeds sterke solidariteit tussen ouders en personeel. Tref fend hiervoor is dat in het beschermkomitee van de school er veel gehandicap ten blijvend aktief zijn. Een soort associatief beheer avant la lettre. Meer nog, de dichtbundel is een huldeblijk aan het personeel van het R.IB.T.O. Personen die nadere inlich tingen over deze unieke uit gave kunnen verschaffen en die over een voorraad exemplaren beschikken zijn: Willy Verhegghe, A De Brabanderstraat 76, 9470 Denderleeuw; Felix Everaert, Hoogstraat 72, 9472 Iddergem; Gerard De- bolle, Kerkhoflaan 28, 9300 Aalst; Alfons Schorreel, Biekorfstraat 919300 Aalst; Albert Van Cauter, Jan De Windtstraat 55, 9300 Aalst; Jozef De Man, Buisstraat 65, 9330 Dender- monde. JOHAN VELGHE In een kort gesprek dat wij met hem hadden, kwamen volgende zaken naar voor. Geboren in 1936 te Sint- Niklaas, volgde hij de ka- dettenschool vanaf 15 jaar. De humor is hem als het ware aangeboren. Overal in het dagelijkse leven ont waart hij ze, is er zeer ge voelig voor. «Die humor ge bruikte ik als wapen tegen de hiërarchie en tegen de militaire tucht», aldus de majoor. De rijkswacht heeft een preventieve en sociale taak, dat wordt niet als dusdanig aangezien. Op een heel menselijke manier kan dit euvel opgevangen worden. Inderdaad, een op merking van een rijkswach ter met een smile, wordt beter aanvaard. In een korte inleiding ver welkomde voorzitter Ma- chiels de majoor, opmer kend dat diezelfde persoon de spil was, van de ver- keersveertiendaagse, vorige zomer in de stad Aalst. Spreker had het vooreerst over de filosofie van de be roepsmilitair, die weinig vergelijking vertoont met de burgerlogika. Bij de bur gers spreekt men van een ruiter, in militaire termen is dit een bereden rijkswach ter. De normen in die zo uiteenlopende wereld zijn anders, de gevoels- en denkwereld verschillen. De burgerwereld stelt de rijks wacht buiten de maat schappij, misschien de schuld van het korps zelf. Overal in het land deed ma joor Gulinck dienst en te kende okkasioneel de meest humoristische uit spraken op. Zo: bijvoor beeld te Oostende: Zoon vraagt wijzend op een dame aan het strand: «Waarvoor is die madam zo bloot, waarop vader: Gij voetbalt toch ook niet met uwe par dessus aan!». Ook in de verstrooidheid vindt men humoristische uitspraken: «Mijnheer, ze hebben mijn auto gestolen, maar ik heb de nummer plaat nog kunnen afschrij ven.» Ongewilde humor is deze van het kind dat in een opstel het volgende schrijft: «Aan de vijver zit een meid een koe te mel ken, in het water was het omgekeerd.» Met het volgende fragment van Louis Verbeeck «Eens rook zij als een lelie, en hij rook naar kaneel. Nu ruikt zij naar peterselie en hij rookt veel te veel», illus treert Gulinck de fijne hu mor die in boeken schuilt. Op papier wint het leger zeker alle veldslagen, aldus Gulinck. Verder is België de enige natie die nog geen duikboot verloor.,. Een bakteriologische oorlog wordt o.a. met de Dender gewonnen. De gebrekkige verlichting aan onze kunst nam hij humoristisch op de korrel Humor prikt en is tegelijk verzoenend. Mag niet kwet send zijn. Over lichaams gebreken gesproken. Wat denkt U van volgende uit spraak: «Het voordeel van iemand met een lange neus is het feit dat hij zijn siga ret onder de douche kan ro ken In de benaming die stakers e.a. de rijkswacht geven, schuilen fijnzinnige gees tigheden. Ter illustratie: Wallonië noemt ze o.a. fils papa, imbecile, corni- chon. In Brussel zijn het hertefretters, en moules parqué. In Vlaanderen heeft men het over de kloefkap pers, de klutsers, de koeke- tiene. En het A.B.N. zegt «Broeders van Liefde» ha, ha, ha. Humoristisch zijn de scha keringen in de relatie on dergeschikte-chef. Ik slaap. Hij rust Ik kom te laat. Hij is weer houden. Ik heb ongelijk. Hij kan zijn mening herzien. Humor heeft men nodig om het alledaagse te doorbre ken. Deze onscheidbare twee-eenheid van fijnzinni ge geestigheid en weemoe dig levensbesef ligt drie kwart bij de meesten van ons onbenut te weten en het overgebleven kwart wordt dan nog soms ver keerd gebruikt. Majoor Gulinck gaf ons al vast een volle lading. Van deze prettige avond die wij doorgemaakt hebben, zegt majoor Gulinck: «Het was zonder pretentie en zonder publiciteit». «Veeg de lach- tranen maar uit je ogen», zeggen wij. Eens te meer: «Afwezigen hadden onge lijk.» ROEL VAN DE PLAS "Het is ontmoedigend dat er nog steeds op liefdadigheid dient beroep gedaan te worden" Professor Paul Ghijsbrecht in gesprek met dichter Willie Verhegghe, Mevrouw Verhegghe en onze verslaggever (Ib) Feestpaleis donderdag Rio KM «BLOEDIGE HEKSENJACHT», van itiaandag. Alla KNT. «DE NIEUWE DECAMERON 300», tot maandag. «IN DE VARKENSSTAL», van dinsdag tot donderdag. Palace DE ZWARTE KRING», met Charles Bronson. van vrijdag tot donderdag. KNT. «FRANK EN EVA» van vrijdag tot vrijdag tot van vrijdag Van 23 december tot zondag 30 december is het Aalsterse koor Cantate Domino voor de tweede maal op toernee doorheen Israël, waarbij naast optreden in kibboetzin ook een voorstelling te Jeruzalem gepland is. Nbt zoals vorig jaar vergezelt burgemeester Marcel De Bisschop het Aalsters koor. Er is een tijd geweest dat de jaarlijkse stoet in de Karnavalstad Aalst, doodgewoon een optocht was van groepen, verkleed in een seriekostuum. Van praalwagens was geen sprake en de begeleidende muziekkorpsen waren meestal in hun zondags pak. Ze speelden alles behalve carnavalmuziek. Met de jaren is de evolutie zichtbaarvreemde groepen worden geweerd muziekkorpsen dienen in kleurrijke uniformen te zijn er wordt ernstig geselekteerd betreffende de muzikale uitvoering. Enkel Aalsterse karnavalgroepen staan in voor het kleurrijk en vrolijk vertoon. Stilaan groeit het aantal die in hun uitbeelding gebruik maken van een praalwagen. Aan deze wagens wordt nu reeds duchtig gewerkt. Het stadsbestuur verhuurde een leegstaande fabriek aan het karnavalverbond en het is daar dat nu de echte Aalsterse humorindustrie op volle toeren draait. Het bleek alras dat het ontwerpen en uitbouwen van een praalwagen een werk is waar de improvisatie moet vermeden worden. Het is een noodzakelijkheid te beschikken over de nodige techniekers. Verleden jaar werd de eerste proef gedaan. Karnavalisten konden zich aan de tekenakademie laten inschrijven voor een weekendkursus. De belangstelling bleek verrassend groot. Het resultaat was dan ook reeds zichtbaar. Dit jaar schijnt erop te wijzen dat de werkelijke doorbraak een realiteit is. Nu start men met het opmaken van een plan. Nadien maakt men een schaalmodel. Figuren en koppen worden eerst verkleind gemaakt om dan ter plaatse en onder de bevoegde leiding, uitgevoerd te worden. Moeilijkheden met het schilderen van de teksten bestaan niet meer. Men kan daarvoor terecht fn het atelier voor letterschilderen. De kledij wordt nu eerst op tekening gezet en na de kritische bespreking en de noodzakelijke aanpassing worden de costuums uitgevoerd. Verrassend is wel dat het lerarenkorps van de akademie voor Schone Kunsten begrip heeft voor de noden van het karnavalisten en duchtig helpt en medewerkt. Men staat in bewondering voor diegenen die gedurende een volledig jaar al hun vrije tijd hun energie en geld besteden om gedurende drie dolle dagen de faam van Aalst als karnavalstad te doen uitstralen tot buiten onze landsgren zen. Het is verheugend dat het stedelijk artistiek onderwijs aangevoeld heeft dat deze karnavalisten dienen geholpen te worden. Moge nu ook de tijd komen dat onze industrie daadwerkelijk zou steunen en medewerken. Aalst zal nogmaals fier zijn over zijn karnaval wanneer we, in 1974, de prachtige kavalkade zullen bewonderen en de uitbundige feesten zullen meemaken. Als laatste film voor 1973, vertoont de Katolieke Filmliga, op donderdag 20 december a.s. om 20 uur, in de zaal van het St.-Jozefskollege, ingang Hoogstraat of Pontstraat, de film "De Tuin van Finzi Contini" een werk daterend van 1971 Vittorio de Sica. Italië, 1938-1943. De vloed van het fascisme brengt het brakke water aan van een langzaam opkomende jodenvervolging. De aristokratische familie Finzi Contini leeft te Ferrara in haar villa midden een grote ommuurde tuin een "splendid isolation" een getto. Deze tuin vormt in essentiële mate het dekor waartegen een zestal joodse jongeren worden geprojekteerd, met hierin centraal de verhouding tussen Micol Finzi Contini en Giorgio. Deze jongeren voelen intuïtief en konfuus de fascistische agressie aan, maar berusten in een lijdzaam verzet terwijl hun ouders hopen dat het Fescio hen alle Italianen met rust zal laten. V.de Sioa tekent al deze mensen in hun partikuliere, verziekte bourgeois-sfeer, in hun privéleven dat schijnbaar in zijn beperkte dramatiek los staat van de tragedie die zich zal afspelen. Maar doorheen deze persoonlijke gebeurtenissen laat hij de boosaardigheid en de verwording van een politiek systeem sijpelen giftig, pervers. Kleine persoon lijke feitjes nemen zo in hun beperktheid plots tragische afmetingen aan. De deportatie naar de uitroeiingskampen is dan de tragedie in zijn volle omvang. r*h een lange periode van broodfilmerij is dit een meesterlijke comeback van De Sica. Zijn film is een gevoelig, zinderend protest tegen oorlog en menselijke intolerantie. De Sica's stijl mist de grote ekspressie- kracht. Zijn film bestaat echter bij de genade van zijn details, subtiel en diskreet neergezet. Uitstekende intimistische sfeer schepping en briljante vertolking.

De Voorpost | 1973 | | pagina 4