TOUWTREKKERIJ OM SIEZEG EM KOUTER BLIJFT VOORTDUREN Rantsoeneringskaarten vlogen vuilnisbelt op KEIZERLIJK PLEIN KAAL UITBREIDING EENRICHTINGSSTRATEN TE AALST AALSTENAAR MAANDAG TE GENT VOOR HOF VAN ASSISEN 14-12-1973-5 Een gewestplan dat voorziet in een zone van sociale woningbouw en gezondheidszorg op de Siesegemkouter (officieel «Beekveld» genoemd), een bijzonder plan van aanleg (BPA) dat van dit gewestplan afwijkt, en door de streekkommissie voor Ruimtelijke Ordening op een on gunstig advies werd onthaald, bouwplannen van de maat schappij Veilig Wonen op voornoemde gronden, de bouw van een nieuw hospitaal en onenigheid in de schoot van de meerderheidspartijen (of binnen één meerderheidspar tij?)- Dat zijn zowat de voor naamste pionnen op het politieke? schaakbord van de kwestie Beekveld. Wie de partij zal winnen is nog onzeker. Wel zeker is dat men ze beter niet zou spelen. Per slot van rekening wordt de gewone man, die reeds jaren om een sociale wo ning vraagt, toch weer eens het kind van de rekening. Het is duidelijk dat door de beslissing van de gemeen teraad het omstreden BPA goed te keuren, weer eens een projekt voor sociale woningbouw op de lange baan wordt geschoven. En dat terwijl elke dag vertra ging dergelijke projekten enkel duurder maken kan. Dat is met de wijk De Biol- ley wel duidelijk genoeg geworden. RUIMTELIJKE ORDENING Wie hoegenaamd niets van ruimtelijke ordening afweet kan moeilijk begrijpen waarover het precies gaat. Daarom eerst een kleine uitleg. De stedebouwregeling, zo als wij die nu kennen, om vat de gezamenlijke wets- en verordeningsbepalingen die een harmonische en ra tionele ruimtelijke ordening willen verzekeren. Zij komt tot uiting in een reeks plan nen van aanleg, opgemaakt op het vlak van de streek, het gewest, de gemeente of een wijk van de gemeente. Terwijl een streekplan toe passelijk is op een streek (d.i. een deel van het natio naal grondgebied dat een samenhangend geheel uit maakt) regelt een GEWEST PLAN slechts de ruimtelij ke ordening van een deel van een streek. Een alge meen plan van aanleg be vat, in grote lijnen, de ste- debouwkundige ordening van een gehele gemeente. Een BPA (bijzonder plan van aanleg) tenslotte be treft slechts een gedeelte van het grondgebied van een gemeente en houdt ge detailleerde voorschriften in aangaande de zoning en het tracé van het wegennet en de bestemming (bewo ning, groene zone, land bouw, nijverheid...) van de verschillende delen van het betrokken gebied. Beide laatstgenoemde plannen worden door de gemeentelijke overheid op gesteld en werken de alge mene richtlijnen uit die in de streek- en gewestplan nen zijn vervat. Zij mogen er slechts DESNOODS van afwijken. BPA Nr. 9 «BEEKVELD» En hier zit hem de knoop. Het BPA Beekveld wijkt namelijk op verschillende punten af van het vooront werp van gewestplan dat in 1970 werd opgesteld (en voorziet in een zone van so ciale woningbouw op de Siesegemkouter). Zodanig zelfs dat de bouw van goedkope woningen ON MOGELIJK wordt. Eerste afwijking: de in planting van een nieuw zie kenhuis op het stuk Siese- gem beek-Merest raat. Hier omtrent is iedereen het eens. De vestiging van een nieuw ziekenhuis is inder daad een voldoende reden om van het gewestplan af te wijken en het nut ervan zal wel door niemand in twijfel worden getrokken. Ook de S.V. Veilig Wonen tekent geen bezwaar aan tegen deze vestiging. En dat is maar normaal ook. Wie bezorgd is om sociale woningen, is het toch ook om de ziekenhuisinfra- struktuur. Tweede afwijking: de in planting van een groene zone en de bouw van een verkeerswisselaar (een soort klaverblad) op de kruising van de nieuwe ringlaan en de Merestraat nu op dat punt nog een ongeveer 6 m brede aarde- baan voor de verbinding van de snelweg Brussel- Oostende met het zieken huis. Over het nut van deze wis selaar (en dus over de noodzaak het gewestplan niet te volgen) bestaat wel degelijk betwisting. Diverse instanties noemen de bouw ervan totaal overbodig en wie even ter plaatse een kijkje gaat nemen is ge neigd hen gelijk te geven: de verbinding van het zie kenhuis met de snelweg is immers ook, en veel ge makkelijker zelfs, zonder «spaghetti» mogelijk, daar deze gronden vlak naast de nieuwe ringlaan gelegen zijn. Men kan zoveel recht streekse aansluitingen zie- kenhuis-ringlaan maken als men maar wil. Het hele geval wordt nog bedenkelijker zo men weet dat deze wisselaar zodanig is gepland dat de wagens komende van de autosnel weg, om het ziekenhuis te bereiken, eerst ongelijk vloers de Merestraat voor bijrijden om deze dan toch weer gelijkvloers te moeten oversteken. Logisch is an ders. Alleen daarom reeds is het vrij problematisch of dit klaverblad door de ho gere overheid op deze plaats zal aanvaard worden. Bovendien is er het advies van de streekkommissie. STREEKKOMMISSIE Voor een BPA definitief wordt aangenomen, wordt het ontwerp ter inzage van BOUDBWIJNLAAN MERESTRAAT RINGL kAN De Siesegemkouter een twistappel tussen het stadsbestuur en de maatschappij "Veilig Wonen" (Ib) het publiek in het gemeen tehuis neergelegd en neemt de raad kennis van de even tuele bezwaren. In dit geval werden 3 klachten inge diend 2 van de N.V. Imo- dis en één van de S.V. Vei lig Wonen die protest aan tekende om reden dat, in het voorontwerp van ge westplan, de thans voorzie ne groenzone bestemd werd voor sociale woning bouw doch de gemeen teraad besloot de ingedien de klachten te verwerpen en het BPA voor advies aan de Streekkommissie van advies voor de Ruimtelijke Ordening Oost-Vlaanderen over te maken. Deze vergadering keurde op 8 oktober 1973 het BPA goed MITS EEN VOLDOEN DE RUIME ZONE VOOR SOCIALE WONINGBOUW WERD VOORZIEN. Op deze manier maakte de kommis sie op een elegante manier duidelijk dat zij met de ruimtelijke ordening van het stuk Gentse Stwg.-Me restraat (waarop o.m. de in planting was voorzien van de omstreden verkeerswis selaar en groene zone en een kleuterschool) niet kon akkoord gaan. Immers, de zone nodig voor het ziekenhuis on geveer tien Ha kan niet opschuiven naar Nieuwer- kerken toe, daar deze gron den reeds door een bank- maatschappij verworven zijn. Voor sociale woning bouw kan dus nog enkel het stuk Gentse Stwg.-Me restraat in aanmerking ko men. Anders gezegd, het behoud van een verkeers wisselaar en een groene zone is strijdig met het uit gebrachte advies. TOCH De gemeenteraad besloot nochtans met 13 stem men voor en 12 Onthoudin gen dit advies te nege ren en het BPA (ongewij zigd) aan het oordeel van de bestendige deputatie het dagelijks bestuur van de provincie te onder werpen. De reden daartoe is dat men de bouw van het nieuwe ziekenhuis niet no deloos wil vertragen door het BPA af te keuren. Want dan moet men een nieuw plan opstellen en de hele procedure voor de goed keuring ervan van vooraf- aan herbeginnen. De raad hoopt dat de depu tatie het BPA nr. 9 Beek veld zal goedkeuren, uitge zonderd het gebied, be grensd door de Merestraat, Gentse Stwg. en de nieuwe ring. Anders gezegd, dat men de planning van het gebied bestemd voor het nieuwe ziekenhuis, zal aan vaarden en die van het ge bied met de verkeerswisse laar niet. Maar dat is lang niet zo zeker. ONTHOUDING Meteen kan men begrijpen waarom de socialistische fraktie zich bij deze stem ming onthield. Het is na melijk mogelijk dat de pro vinciale overheid het GE HELE BPA afkeurt. Het is onze vrees, zo zegde W. Vernimmen tijdens het debat, dat indien het plan nu door de raad wordt goedgekeurd men terug een negatief advies gaat krijgen met alle vertraging vandien. De meerderheid, zo zegde de spreker, moet zelf haar verantwoordelijk heid nemen. En dat deed zij, maar niet eensgezind, want met de socialisten onthielden zich ook nog schepen H. Van der Veken, en de raadsle den R. Daeleman en A. Du Four. Raadslid Daeleman legde er bovendien de nadruk op dat noch in de Kriekenlaan noch in de Merestraat één steen zal moeten onteigend worden, om de bouw van ongeveer 100 goedkope wo ningen mogelijk te maken. Schepen De Neve trok dit in twijfel. ONZEKER Al blijft het advies van de deputatie nog onzeker, toch mag men aannemen dat men ofwel enkel het stuk «Ziekenhuis» zal goed keuren ofwel, tweede mo gelijkheid, het gehele plan zal verwerpen. Zowel in het ene als in het andere geval kan de S.V. Veilig Wonen, die reeds op 10 januari van dit jaar bij de stad een princiepsaanvraag voor sociale woningbouw heeft ingediend, niet voor uit en weet men niet waar aan zich te houden. Zo men zou merken dat het stadsbestuur weinig haast zou maken met het-opstel len van een nieuw bijzonder plan van aanleg voor dit ge bied en het aan gang bren gen van de procedure voor de goedkeuring ervan, dan kan men daaruit besluiten dat men bij het opstellen van dit eerste plan niet vol ledig te goeder trouw is ge weest en op vertraging heeft aangestuurd. We ho pen evenwel dat deze ver- ondertelling volledig fout en uit de lucht gegrepen is. De toekomst zal het ons le ren. FRANS KIECKENS Steeds meer doen rantsoeneringsgeruchten de ronde. De bevolkingsafdelingen kregen echter van het ministerie nog geen bericht door dat hierop wijst. Rantsoeneringskaarten, -bonnen en -zegels blijven dus enkel herinneringen aan nare tijden. Eind 1947 werden ze door het ministerie van Binnenlandse Zaken uit de omloop genomen omdat men er het nut niet langer van inzag. Tot 1970 werden deze kaarten bijgehouden. Omdat er al te veel onnodige administratieve rompslomp kwam bij kijken - bij verande ring van woonplaats, huwelijkdienden de kaarten gewijzigd - gooide men de spullen dan maar op de vuilnisbelt. Wel kan dit systeem zeer vlug opnieuw ingevoerd worden. Via het Rijksregister zou het al snel gaan. Wanneer men echter de bevolking van De Middelbare scholen zou mobiliseren, kan men in minder dan 10 dagen Aalst van rantsoeneringskaarten voorzien. Zover zijn we nog niet. VEEL BLIKSCHADE IN NACHT VAN AUTOLOZE ZONDAG Voor het eerst sinds de invoering van dc autoloze zondag in ons land, heeft de rijkswacht en politie in het Aalsterse een hele reeks ongevallen moeten vaststellen, waarvan een tiental plaatsvonden in anderhalf uur vooraleer het verbod van 3 uur inging. Door het feit dat de meeste ongevallen het gevolg waren van een overdreven snelheid en meestal slechts één voertuig bij het ongeval betrokken was, neemt men aan dat een en ander in verband staat met het rijverbod. Er werden slechts enkele lichtgewonden genoteerd maar de blikschade is zeer aanzienlijk. Zo moesten de rijkswachters op een bepaald ogenblik uitrukken naar een ongeval te Hof stade, waar een wagen met volle snelheid de tuinmuurtjes van enkele woningen had geramd. Enkele minuten later reed een wagen op de Stwg. naar Dendermonde te Aalst ter hoogte van de grensscheiding te pletter tegen een huisgevel. In Erembodegem was het voertuig van Jozef Raes wonende te Kerksken op de smalle Denderbrug geslipt en dreigde in dc Dender te belanden. J.D.L. SIESEGEMBEEK Schematische situatieschets van het besproken gebied. A. de geplande verkeerswisselaar B. de zone bestemd voor de bouw van een nieuw ziekenhuis Mei een goede maand vertraging zijn dc drieënvijftig kastanjelaars van het Keizerlijk Plein toch gesneuveld. In een minimum van tijd werden de bomen maandag omgezaagd. Hierbij wordt het doodsvonnis voltrokken dat echter reeds meerdere jaren geleden uitgesproken werd toen én de stoomverwarming én dc aanleg van parkeergelegenheid tussen de bomen door, er voor zorgde dat de een eeuw oude bomen langzaam de \erstikkingsdood tegemoet gingen. In het voorjaar worden over gans de lengte van het plein reeds volop groeiende bomen geplant. Het plein krijgt zijn oorspronkelijk uitzicht terug. Iedere Aalstenaar kan maar de hoop uitdrukken dat alles zo snel mogelijk mag uitgevoerd worden, want een kaal Keizerlijk Plein is een wonde in het gezicht van Aalst.(jvj Deze week werd in volgende straten het eenrichtingsverkeer ingesteld de Schoolstraat, waar het verkeer nog enkel is toegelaten in de richting van de Gentsestraat naar de Koolstraat; in de Nestor de Tièrestraat is enkel de richting van de Schoolstraat naar de Vrijheidsstraat nog toegelaten, en het rijhaangedeelde van de Graanmarkt, voor het Koninklijk Ateneum, toegelaten van de Vaartstraat naar de Kapellestraat.(jv Maandag verschijnt te Gent voor het hof van assisen van Oost-Vlaanderen de autochauffeur Jozef Backvisch (59) uit Aalst. Hij wordt beschuldigd van moordpoging met voor bedachtheid omdat hij in oktober van verleden jaar zijn vrouw, Julienne Deneef, vier hamerslagen op het hoofd gaf. Tijdens het onderzoek heeft hij de feiten bekend en de voorbedachtheid toegegeven. Het is niet zeker dat hij tijdens de debatten dezelfde houding zal aannemen. Mo gelijk zal hij de voorbedachtheid loochenen. Aan de grensscheiding Aalst-Hofstade ramde de personenwagen de omheining van de voortuintjes (jdl) Voor één keer gaat het niet om een driehoeksverhou ding. Het is een lamentabel avontuur van een man en een vrouw die in eindeloze ruzies verstrikt zitten en die hun samenzijn zien stran den op onwil, onbegrip en hoogmoed. Het is het gro tesk avontuur van een ou der wordende man die het niet kan dragen dat zijn vrouw hem ontsnapt, die in zijn egoïsme en zijn passie denkt dat hij de meester moet blijven en dat hij on danks alles bepaalde rech ten heeft. Julienne en Jef waren al meer dan tien jaar ge trouwd toen zij na de zomer van 1972 officieel de voor lopige echtscheiding aan vroeg. Ze was het beu ge slagen en gepest te wor den. Want het staat buiten kijf dat Jef zijn vrouw her haalde malen mishandelde. De debatten zullen moeten uitwijzen of Jef ernstige re denen had om heftig te keer te gaan tegen zijn Ju lienne. Misschien was ze hem na al die jaren een brutaal en vervelend man gaan vinden, misschien zag ze het leven schoner en prettiger elders dan bij hem, misschien had ze meer dan genoeg van zijn hebbelijkheden, van zijn gewoonten, van zijn op dringerigheid, kortom, van alles wat hij vertegenwoor digde? Een feit is het dat Jef oordeelde dat zijn vrouw hem beledigde en belachelijk maakte en in zijn woede zag hij maar één uitweg: geweld. Hij sloeg en klopte, blind van woede. In september '72 was hij zo fel te keer gegaan, dat zijn Julienne een tijdje in het ziekenhuis was gebleven om te herstellen, minder van de emoties dan van de rammelingen. Toen zijn vrouw in behandeling was, bakte Jef weer zoete brood jes. Hij zei dat hij van haar hield, dat hij haar nodig had, dat hij zonder haar niet leven kon, dat zij de zijne, de zijne alleen, moest blijven. Maar Julien ne die ook al een eind in de vijftig was, oordeejde dat ze genoeg geduld had op gebracht en dat ze niet lan ger met de bullebak wilde samenleven. Eens uit het ziekenhuis, ging ze elders wonen. Jef vroeg haar meer dan eens naar hem terug te komen, maar steeds weigerde ze. Toen hij naar Dendermonde bij de rechter ontboden werd. begreep hij dat het definitief was en dat Ju lienne nooit meer de zijne zou zijn. Julienne had haar intrek genomen bij haar zuster. In gezelschap van twee perso nen kwam zij op 28 oktober 1972 voor de laatste keer, dacht ze naar de echtelijke woning terug om haar kleren af te halen. De vrouw had zich laten verge zellen omdat ze haar man niet vertrouwde. Tevoren had hij eens laten weten dat hij een pistool had met zes kogels: vijf voor haar en één voor zichzelf. Toen Julienne aan de deur kwam, liet Jef haar binnen. De andere twee personen bleven buiten wachten. Jef vergezelde zijn vrouw naar de slaapkamer en toen ze daar was, greep hij een hamer die hij had meege bracht en sloeg haar daar mee vier maal zwaar op het hoofd. «Nu moet gij d'er aan», riep hij, uitzinnig van woede, nadat hij weer vruchteloos had gevraagd het echtelijk leven te herne men. Gillend en bloedend viel de vrouw neer. Jef dacht dat hij ze dood geslagen had en liep weg om zelfmoord te plegen. De personen die Julienne hadden vergezeld, hoorden de kreten en lie pen het huis binnen. Ze beletten Jef zelfmoord te plegen en ze boden de eer ste hulp aan Julienne die weliswaar zwaar gekwetst werd, maar niet in ster vensnood was. Wegens een zware hersen schudding en ernstige kneuzingen aan het hoofd, bleef de vrouw zes maan den in behandeling en het is nog altijd niet uit te ma ken in hoever zij blijvende gevolgen van de aanslag zal dragen. Aan de leden van de ge rechtelijke politie bekende Jef Backvisch dat hij gesla gen had, niet in een plotse opwelling van woede, maar dat hij er sedert lang aan dacht zijn vrouw te ver moorden, indien ze weiger de bij hem te blijven. Daar om had hij een hamer mee genomen en ergens in het huis had hij nog een twee de hamer klaar gelegd voor het geval hij aan één wapen niet genoeg zou hebben. Jef sloeg werkelijk voor dood: maar het feit dat hij op het ogenblik van de aan slag zeer dicht bij zijn vrouw stond, had voor ge volg dat hij aan de slagen niet de gewilde kracht kon geven. Wat uiteindelijk de redding van Julienne met zich bracht. De debatten zullen verschil lende dagen duren. De be schuldigde wordt verdedigd door mr. G. Grysolle.

De Voorpost | 1973 | | pagina 5