EUQDKLUB RORY GALLAGHER IS IN 'T LAND ddcT WIELEWAAL JOME-GIJZEGEM 'OCARINA LEEUWERIK 1<REJA JEUGDHUISSUBSIDIES '72 NOG VOOR NIEUWJAAR UITBETAALD SINT-JORIS MIKISKLUB RORY GIHNGHER 14-12-1973-7 "S.O.S. GRAUWE KIE KENDIEF" Onder deze titel roept de afdeling Denderland van de Wielewaal(jongeren) haar leden in een artikel van het plaatselijk ledenblad op, deel te nemen aan een aktie van de natuurbeschermings vereniging "De Belgische Natuur- en Vogelreserva ten". Recente onderzoekin gen toonden aan dat er in ons land van de grauwe kiekendief of circus pygar- gus met zijn geleerde naam, nog slechts een vijftal broed- paren voorkomen. De con stante achteruitgang van deze merkwaardige Euro pese prooivogel is onder meer te wijten aan het stelselmatig verdwijnen van zijn broed en jachtbiotopen. Gezien in deze toestand vooralsnog geen verandering komt ziet het er dus naar uit dat binnen afzienbare tijde de laatste Grauwe Kieken dief uit onze fauna zal verdwenen zijn. Toch is er hoop dat we deze vogel en tevens zijn broedgebieden met haar interessante moe rasfauna en -flora zullen behouden, hiertoe is echter de solidariteit van alle na tuurbeschermers in ons land nodig. Konkreet komt het erop aan dat men over de nodige fondsen beschikt om deze waardevolle gebieden te verwerven, hiertoe heeft de vereniging van Belgische Natuur- en Vogelreservaten een klever van 20 fr uitgege ven, deze som laat toe ongeveer 7m2 natuurgebied aan te kopen. Op de klever staat de afbeelding van een "kluit", herkenningsteken van de vereniging, de 20 fr kan je storten op per. 834.31 van de Belgische Natuur- en Vogelreservaten, Vautierstraat 31 1040, Brus sel. Zaterdag 15 december te 19 uur, algemene ledenver gadering met gezellig samen zijn in 't Apostelken. Zaterdag 15 december iedereen wordt vriendelijk uitgenodigd op ons "jaar lijks bal". Aanvang om 20 uur, in zaal "De Nieuwe Uil", Steenweg op Dender- monde 11. U komt er zonder moeilijkheden in voor 'n schamele 30 fr. Zondag 16 december ver zorgen van kerstversiering in ons jeugdhuis. We beginnen d'r aan te 15 uur. Uiterst kreatieve mensen zijn van harte welkom. U moest er maar n's binnen. Zaterdag 22 december "Jome" fuif. Wij nodigen op deze wijk elk Jomelid uit om dit gala-diner bij te wonen. De deelname in de onkosten voor zo'n ding bedraagt 120 fr. Inschrijvin gen tot zondag 16 decem ber. Verdere inlichtingen over deze superavond krijgt U in ons Jeugdhuis bij de daarvoor aangestelde verant woordelijke. Let wel slechts degenen die zich voor deze pracht- fuif laten inschrijven heb ben, krijgen op die avond toegang tot het lokaal. Zaterdag 15 december SPEL-AVOND, gepaard gaande met in gebruikname van nieuwe gezelschapspe- len. Momenteel staan ter beschikking kaarten, dam men, ping pong, biljart, kicker, schaak en roulette spel. Tegen 15 december komen daar wellicht scrab ble, stratego, poker (cha- peau) en uiteraard ook een pitjesbak bij. Woensdag 19 december Redaktie tijdschrift Vrijdag 21 december ANI MATIEKERN Op zaterdag 22 december nemen alle leden van Ocari na afscheid van de eksamens tijdens een superboem T-Dansant. VRIJ PODIUM Zaterdag 12 januari, voor meer inlich tingen hierover tel. 053/209.05 Vrijdag 14 december infor matie-avond over Chili met dia's door pater Van Lon- derzeele, die pas terug kwam van een driejarig verblijf aldaar. Wat de tradi tionele talentenjacht rond Kerstmis betreft, werd aan een nieuwe formule gedacht onder de naam "vrij po dium". Zondag 23 decem ber vanaf 20 uur kan ieder een optreden. Er zal een jury zijn en waardevolle prijzen voor de winnaars. Tevens gastoptreden van Ivan Heylen. Zaterdag 22 december kerstfeest in het bejaardentehuis, zaterdag 29 december filmforum "I love you, Rosa" en zondag 30 december verkleed feest. MARCOLE Zaterdag en zondag kan je in de klub terecht tussen 14.30 uur en 24 uur. Moge lijkheden naar ieders smaak zaterdag basket en volley, eerste dag van spe- leologische eksperimenten; derde film uit het filmpro gramma "City lights" be gint om 20 uur en je betaalt 30 fr. Het schaaktornooi dat vorige maand werd ingezet gaat op 15 december verder. Zondagvoormiddag om 10.30 uur komen de platen- praters samen. De turnklub is er nog vroeger bij, zij beginnen om 10 uur. In de namiddag animatieploeg en gitaar- en blokfluitklub om 19 uur. Vrijdag 14 december om 20 uur worden weer eens alle belotters in de instuif verwacht. De deelnemers betalen 20 fr. en zoals steeds zijn er de klassieke naturaprijzen te winnen (soepkiekens en dergelijke) Zaterdag 22 december vanaf 19.30 uur DANSAVOND Zondag 23 december om 19.30 uur kan je de vijfde forumfilm van dit jaar komen bekijken. Deze keer staat op het programma "Raad wie komt dineren", met Sidney Poitier en Ka tharine Hepburn. De film handelt over het rassenpro bleem, John (een neger) en Joey (een blanke) houden van elkaar. Ogenschijnlijk staat niets hun geluk in de weg, de moeilijkheden be ginnen als Joey haar vader er moet van op de hoogte brengen dat haar jongen een neger is. Een situatie die wellicht ook bij ons meer en meer zal voorkomen wan neer er steeds meer gast arbeiders naar ons land gepompt worden. COM-SA-DA'S "LIEFDE EN MAATSCHAPPIJ" Binnenkort tweede opvoering in jeugdklub KREJ A. Zondag 30 december in Jeugdklub Dl DO, Erpe Vrijdag 11 januari en zondag 13 januari Stadsschouwburg, Vredeplein, Doek 20 uur. Het is geen drukfout, nog steeds wachten de erkende jeugdhuizen op hun subsidies voor het werkjaar '72. Diegenen die pas dit jaar werden erkend ontvingen ook al geen cent. Het werd de jeugdhuizen, die deze situatie beu waren, al te gortig en op een week-end ingericht door de overkoepelende Vlaamse Federatie van Jeugdhuizen tijdens de jongste paasvakantie besloot men tot de aktie over te gaan. Je herinnert je wellicht ook nog de zwartevlaggen-aktie en de talrijke andere protestakties. Intussen komt er dan einde lijk schot in, verleden maand ondertekende de koning het desbetreffende dossier en werd het naar het Rijksadmi- nistratief centrum verstuurd. Nu moet het nog een keertje verhuizen naar de Vastleg- gingskontrole, daarna naar 't Rekenhof, de Tresaurie en uiteindelijk naar het Post- checkambt. Al deze diensten zullen nu het jaar ten einde loopt vast Intussen is de dansavond voor de oud-leden en het Sint-Maartensfeest weer eens achter de rug deze twee klub evenementen brachten uiteraard een aar dige stuiver op. Op de laatste open-klubraad werd besloten dit geld te besteden aan de gehandikaptenaktie waarover we het verleden week reeds hadden. Verder is er op zondag 16 december een dansavond ingericht door 't Ideetje en op kerstavond (24 dec.) is er Kaasfondue en na 12 uur warme wijn respektievelijk te verorberen en te drinken. Tussendoor op zaterdag 22 en zondag 23 wordt een Indisch week-end georgani seerd tijdens hetwelk je informatie kan komen op rapen over dit land en een boetiek bezoeken. Veront ruste ouders kunnen we wel meedelen dat opium of andere specialiteiten niet te koop zijn. SORRY DAT WE GEBO REN ZIJN Sorry dat we geboren zijn, maar we leven nu eenmaal was een van de leuzen dife de meer dan 4000 gehandicap te betogers en sympatisan- ten meedroegen tijdens de nationale optocht der ge handicapten te Antwerpen. Onder deze betogers, was er ook een groepje leden van Sint-Joris mee opgestapt en volgens hen zou dit weinig nut hebben als ze vandaag in deze sfeer niet zouden ver der leven. Daarom is Sint- Joris in het teken van een aktie om te komen tot een leefbare maatschappij maar meteen voor eigen deur beginnen vagen. Konkreet zal getracht wor den enkele gehandikapten in het klubleven te integreren, want het is inderdaad zoals de gehandicapten het in andere betogingsslogan uit drukten "Jij maakt ons MARGINAAL, maar we zijn NORMAAL" Ook moet de houding van het misplaatst medelijden van "Kijk nu es hier" kost wat kost uitge roeid worden. De gehandi capte wil niet in de belang stelling gebracht worden maar als volwaardig lid van de maatschappij of jeugd huiswerking beschouwd worden. Begin dit jaar vierde de Mikisklub haar vijfjarig be staan. In deze vijf jaar heeft de klub heel wat aktiviteiten op haar aktief gebracht. En dat zij niet zinnens is het daarbij te laten, bewijst nu het feit van haar totale hernieuwing en uitbreiding. Een politieke klub, met een ontegensprekelijk eigen ge zicht. Wat is de Mikisklub, wat wil haar leidende kern dat zij nog meer en beter zou worden Men heeft met haar een enorm voor deel, men weet welk vlees men in de kuip heeft. Het initiatief en de leiding be rust in de handen van de Kommunistische Jeugd. De bedoeling is een kontakt- punt te zijn waar jongeren van allerlei politieke overtui ging mekaar kunnen ont moeten. Men nodigt mensen uit van de meest uiteenlo pende opinie's, om zich zelf te kunnen vergewissen van wat zij willen en nastreven. En de lijst van de sprekers die er reeds aan het woord kwamen, van kommunisten en socialisten tot arbeiders priesters en ettelijke gasten uit het buitenland, is er om dat te bewijzen. De Mikis klub doet natuurlijk ook nog wat anders. Zij richt ontspanningsavonden in, filmavonden, leerrijke uit stappen, tentoonstellingen, enz. maar zij verbergt in geen geval, dat de sociale en politieke informatie haar eerste bezorgdheid uit maakt, omdat zij voor de jeugd geen afleiding wil zijn, maar een gelegenheid tot informatie en bewustwor ding. Bij haar ook geen komplek- sen tussen jong en oud. Indien er generatiekonflik- ten kunnen zijn op indivi dueel vlak, dan zijn degene die men op sociaal en politiek vlak zo graag in alle kleuren en geuren beschrijft, veel meer gekamoefleerde politieke konflikten tussen degenen die vooruit willen en waarbij de jeugd meeren meer de meerderheid uit maakt, en degenen die deze vooruitgang vrezen en willen afremmen, aldus het uit gangspunt van de Mikisklub. We hadden het over het voordeel dat men weet wie de Mikisklub leidt, maar daaraan is natuurlijk ook het nadeel van de drempel vrees, die niettegenstaande men het in alle partijen heeft over het doorbreken van de verzuiling, nog bij zovelen blijft bestaan. Met de vernieuwde Mikisklub zullen nog grotere inspan ningen worden gedaan om degenen die tot nog toe die vrees niet wisten te overwin nen, tot een bezoek te brengen. Bij ons verkoopt men geen politiek onder de toog als een verboden waar, wij spelen met open kaart. Bij wie de nieuwe klub bezoekt, zal de vraag zich stellen waar wij het geld vandaan hebben gehaald. Het zal er inderdaad zeer schoon zijn. modern, en in alle opzichten praktisch. Het antwoord op deze vraag is zeer eenvoudig de Mikis klub maakt deel uit van een kompleks aangekocht door de Kommunistische Partij, en het geld voor de uitrus ting van de klub zelf werd bij de Aalsterse kommunis ten en sympatisanten ge leend, terwijl honderden vrijwillige arbeidsuren wer den gepresteerd. De klub en de jeugdorganisaties kregen er de meeste plaats toegewe zen. Zij beschikken er over tal van lokalen voor vergade ringen, sport, spelen en technisch werk. Dit zal onbetwistbaar van allen een zeer grote inspanning vragen op financieel gebied, maar de vastberaden wil is er om het gehele opzet tot een goed einde te brengen. Men mag er zich dan ook aan verwachten, dat de aktiviteit van de Mikisklub aanzienlijk zal toenemen. Ook al is er de jongste maanden veel werk op de plank geweest, het plannen maken is niet ten achter. Wie dus wil zien tot wat een koherente en vertrouwens volle groep mensen in staat is, kan best eens op 22 december of daarna, maar liefst op deze schone dag die met luister zal gevierd wor den, een bezoek brengen aan de Mikisklub, Nieuw- beekstraat 35. Hij zal er vast niet alleen zijn, en zelfs niet alleen van zijn strekking indien hij er een heeft, want die dag zal de nochtans meer dan hondervijftig vier kante meter grote Mikisklub te klein zijn, en wie te Aalst nog breed genoeg ziet om bij andersdenkenden een prestatie naar waarde te kunnen schatten, zal er niet willen ontbreken. Werkgroep Mikis en zeker hun best doen om nog voor nieuwjaar klaar te komen met de afhandeling van het dossier. En dat is maar goed ook want voor sommige jeugdhuizen is het werkelijk katastrofaal aan het worden, vele geldschieters be ginnen het subsidieverhaal als een verzinsel te beschouwen. Wat dit betekent voor de jeugdhuizen uit onze streek zullen we in een aantal volgende artikels nagaan, ook kontakteerden we enkele mensen die betrokken zijn bij het jeugdhuiswerk in Neder land en hierover brengen we nog een beschouwing. DE NIEUWE ERKENNIN GEN 1973 Vanaf 1973 zullen de subsi dies volgens een ander sys teem worden toegekend. Voorheen was het zo dat de jeugdhuizen in een bepaalde kategorie werden ingedeeld, en op basis hiervan werkings toelagen kregen, met de nieu we regeling past men een totaal ander systeem toe. Op een totaal van honderd pun ten worden de jeugdhuizen gekwoteerd, deze 100 punten zijn verdeeld over zeven facet ten van het Jeugdhuiswerk. Zo kan men twintig punten verdienen door het organise ren van een werking met instuif-karakter, waarbij reke ning gehouden wordt met de verscheidenheid van instuif- vormen, de participatie van de jongeren, de beschikbare akkomodatie Andere punten slaan op de struktuur van het jeugdhuis, sociale akties, vorming, openingsuren en beschikbare ruimte. Door toepassing van dit systeem werden in Oost- Vlaanderen drie jeugdklubs meer erkend dan in 1973 (van 49 naar 52). Het bedrag ingeschreven in de begroting 1973 bedraagt 24,5 miljoen, hiervan zullen vol- - gens berekeningen van de Vlaamse federatie van Jeugd huizen 8,5 miljoen aan basis toelagen uitbetaald worden. Dit is een bedrag dat de erkende jeugdhuizen als voor schot uitbetaald krijgen, het bedraagt 35.000 fr. Nog eens ongeveer 8,5 miljoen gaan naar weddetoelagen voor de permanent verantwoordelij ken en wat nieuw is, werd nu ook 300.000 fr. ingeschreven voor wedde toelage van PV (permanent-verantwoordelij ken) die werken in jeugdhui zen waar ze de handen vol hebben met het oplossen der problemen van de leden (ar beiderswijken). Een reken sommetje leert ons dat er dus nog ongeveer zeven miljoen te verdelen blijft over de toege kende punten, de waarde van één punt zal wellicht onge veer 500 fr. zijn. Als deze berekeningen kloppen dan zal deze nieuwe regeling in het voordeel uitvallen van de kleinere klubs. Lieven Wie je tijdens de eindejaars- koncerten zeker niet mag missen, is de Ierse duivel-doet- al-met-de-gitaar en zanger Rory Gallagher. Zijn dominerende gitaarsolo's dringen je door merg en been, doch persoonlijk is Rory Gallagher de antitese van zijn muziek. Hij is rustig, biezonder vriendelijk, een typi sche Ier die het allemaal rustig aandoet, doch steeds bezorgd is over de toestand in zijn land en de toekomst. Hij werd geboren in Ballyshan- non. maar verhuisde al vlug naar Cork. een stadje in de zuidoostelijke hoek van Ierland. Plaatsje dat hij dan ook als zijn thuis beschouwt. Sinds zijn negende jaar heeft hij altijd gitaar gespeeld en diverse leraars gehad, zodat hij dan ook vlug de nodige perfektie bereikte. In zijn schooljaren vormde hij reeds verschillende bandjes en ging plots de grote toer op met de groep Impact. Ze trokken Ierland door, toerden ook door Spanje en gaven een paar koncerten in Engeland. Na 1965 in Hamburg, waar ze voorna melijk «hard rock» speelden, begon de grote doorbraak. Terug in Ierland vormde Rory Gallagher de groep Taste, waarmee hij in Londen de grote stap naar de roem waagde. Met deze laatste groep werden twee elpees gemaakt-Taste» en «On the Boards». Maar zoals het goeie groepen schijnt te passen, gingen ze uit elkaar. Doch Gallagher ging door. Met de nodige ervaringen achter zich. zette hij een eigen band op in 1971. Er kwam weer een elpee van. doch deze keer alleen met als titel «Rory Gallagher». Tenslotte met zijn schijf «Life in Europe» kwam de grote doorbraak voor Rory. Er volgde al onmiddellijk een toernee door de steets. die zo'n sukses kende dat hij het jaar daarop nog maar eens overgedaan werd Momenteel is Rory Gallagher weer op stap. Dank zij de autoloze zondagen zit Rory Gallagher te Brussel in de zaal Marni, Flageyplein, op dinsdag 18 dezer om 20 uur, en woensdag om 19 uur in de Kortrijkse Hallen. Inkom 180 ballen voor iedereen. In het voorprogramma zit de veelbelo vende Strider. Warm aanbevo len Ronnie Nederlandse kleinkunstzanger Armand bracht samen met de Leedse kabaretgroep een ge slaagde avond in Tuf-Tuf- jeugdklub (jdl) DIENSTCENTRUM VOOR JEUGDWERK, Esplanade straat 34, 9300 AALST, Tel. 053/734.46 Openingsuren Maandag van 16 tot 19 uur Dinsdag van 16 tot 19 urn- Woensdag van 13.30 tot 19 urn- Donderdag gesloten Vrijdag van 16 tot 19 urn- Zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur Deze lieverds ofte Deep Purple, zitten vandaag vrijdag 14 december om 20 uur (zeer stipt in Vorst-nationaal, Globelaan, Brussel. Zij zullen er optreden in een volledig vernieuwde uitgave. In het voorprogramma zit Tucky Buzzard. Vraag maar al een voorschot op uw zondagse pree want de algemene inkom is 220 ballen. (Ronnie)

De Voorpost | 1973 | | pagina 7