Weekblad van Dender - Durme- en Scheldestreek Vilf gemeenten in kwisfinale rees Villi II VYMR 41 Ml I H\4 4 I AALST CrciiutHeerwaoen slipt grcei VAN LIMBERGEN REVOLVERS IN HET MUIZEKEN MELDERT Maurice Martens gcuden scheen De weg naar het nieuwe jaar is geplaveid met goede voorne mens. We maken veel plannen, we wensen meer vrije tijd, meer kuituur. Kuituur openbaart zich echter niet alleen bij het T.V.- kijken, beluisteren van concer ten, musea bezoeken maar ook EN VOORAL bij het kiezen van voorwerpen die u dagelijks in huis omringen. Bij Van Limbergen vindt u de stimulans daar iets aan te doen. Een goed geschenk offreren is een mogelijkheid om het oude jaar te beslui ten met een nieuwe gewoonte. PORCELEIN- en GESCHENKENZAAK HOOGSTRAAT 28 - 9300 AALST TEL. 223.22 KATTESTRAAT 73 - 9300 AALST - TEL. 256.00 Adviseert u geschenken van gekende merken. De Voorpost VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 - 1e JAARGANG Nr. 16 -12 F EEN UITGAVE VAN Drukkerij - Uitgeverij A. De Cuyper-Robberecht pvba 052/240.60 Verantwoordelijke uitgever; A. DECUYPER PCR 1156M2 (DeCuyper) Jaarabonnement Halfjaar T rimester 545 F 280 F 145 F lixl Zowat overal waar men het principe van verkeersvrije straten toepast in drukke winkel straten, is men opgetogen over de resultaten, niet in het minst de financiële, voor de handelaars van de verkeersvrij gemaakte straten, die een dergelijk projekt oplevert. De voorbeelden zijn legio, we hoeven echt niet naar Nederland te gaan, ook dichter bij ons, te Kortrijk, waar men daar ook eerst uiterst gereserveerd tegenover een dergelijk opzet stond, is men niet meer aan zijn proefstuk toe. Een eerste «shopping street» kende een dergelijk goed gevolg dat onlangs de Kortrijkse gemeenteraad besliste zelfs zeer belangrijke verkeersaders van het stadscentrum te herscheppen in wandelstraten. Wan neer de Aalsterse gemeenteraad vandaag vrijdag de aanstelling van een architektengroep die een struktuurplan voor het stadscentrum dient op te maken goedkeurt, betekent dit een eerste stap in de richting van een herwaardering van het oude stadsmidden, waarin verkeersvrije straten vanzelfsprekend en noodzakelijk zullen geïntegreerd worden. OPTIE DURVEN NEMEN Doorheen de talrijke bijzon dere plannen van aanleg, sommige goedgekeurd door Koninklijke Besluiten, andere aan noodzakelijke voortdurige wijzigingen on derworpen, loopt de draad van be gedachte om het stadscentrum te herden ken. Het hoeft geen betoog dat de funktie en daaraan verbonden <Je urbanisatie van de stadskern, dient her zien te worden» wil ditzelf de centrum overleven en een verdere aantrekkings kracht opbrengen. De stedelijke Kommissie voor Ruimtelijke Ordening, na pogingen samen met de randgemeenten samen werking waar men op dat gebied tenslotte van af zag wegens een verminderende interesse werkte een «survey» uit, waar in deze gegevensverzameling alle nuttige informatie omtrent de elementen van de groei van de stadspool opgete kend zijn. Dit alles in het licht van de optie die geno men werd de stad te vrij waren van wilde inplantin- Zaterdagmorgen om- streeks 1 uur werd het I centrum 900 Aalst door i de burgemeester van He- J kelgem verwittigd dat brand was uitgebroken in de woning van zijn buur man. Hij vorderde de brandweer van Aalst om bijstand te verlenen aan het brandweerkorps van Asse tot wiens gebied Hekelgem behoort. De brandweer van Aalst rukte Na de slippartij beukte de brandweerwagen de huisgevel in (foto P. Eeckhout) Er zal wel even paniek geweest zijn in 't Muizeken te Erembodegem toen maandag in de late namiddag een rijkswachtpatrouille de herberg volledig afsloot en nie mand meer binnen en buiten liet. De faam van de gelegen heid is nu echt niet zo schitterend dat men er graag door politie en al wat daarbij komt kijken, wordt verrast. De Aalsterse rijkswacht was ervan telefonisch verwittigd geworden dat twee kerels in de herberg sommige verbrui kers hadden bedreigd met een revolver en onmiddellijk waren de gendarmen erop uit getrokken. Opdat de kerels niet zouden ontsnappen hadden zij alle deuren hermetisch gesloten, niemand kon er nog in of uit. Uiteindelijk werd de revolver gevonden op het toilet en ook de twee kerels werden gepakt. Wat men echter niet vond waren voldoen de getuigen. Niemand bleek zomaar gehaast om te zeggen dat hij inderdaad de revolver had gezien, want dan moet men komen getuigen en dan weet iedereen waar men op maandagnamiddag heeft gezeten. Kortom, zowel voor politie als verbruikers een penibele situatie. Als klap op de vuurpijl wist nog één der aangehoudenen te ontsnappen, nadat hij een rijkswachter met de elleboog in Ho mqan hoH no<sf>nr) Dt. onmiddellijk uit naar de plaats van het onheil. Op de Brusselbaan ter hoog te van de elektriciteits- handel Van Wezemael slipte de brandweerwagen ten gevolge van plotse ij- zel en kwam terecht tegen de opslagplaats van Van Wezemael. De bestuur der-brandweerman Bene- dikt Laureys werd door de klap uit het voertuig ge slingerd en liep verschei dene breuken en een her senschudding op. Nog vier andere brandweer mannen liepen verwon dingen op; Luitenant Henry Michiels die ge klemd zat in de stuurka- bine en door een hulp ploeg van de brandweer van Aalst die ter plaatse kwam, met de materiaal wagen moest bevrijd wor den, Luc Van Schuinen- bergh, Marc Van de Velde en Jaccot Van Dorselaere. Zij werden door de dienst 900, ook al verzekerd door brandweermannen, over gebracht naar het hospi taal van Aalst. Benedikt Laureys moest in het hospitaal blijven voor verdere verpleging, terwijl de vier anderen na verzorging huiswaarts mochten keren. De brandweerwagen, aan koopprijs 2,5 miljoen, mag als afgeschreven worden beschouwd. Hij werd totaal vernield. De opslagplaats waarvan de gevel het bergaf moest worden gestut wegens in stortingsgevaar. Een reserveploeg van de brandweer van Aalst was onmiddellijk na het onge val uit de kazerne vertrok ken naar Hekelgem, doch moest na haar aankomst aldaar terugkeren, daar de brandweer van Asse ter plaatse met drie tankwa gens de brand onder kon- trole had. (H.D.W.) h. De Neve, liever niet in het raam van een ideeën- wedstrijd, omdat preceden ten reeds voldoende aanto nen dat vaak al te futuris tische plannen tot geen realisatie komen en tijdver lies inhouden. STRUKTUURPLAN Liever ziet men alles in handen van een studie groep, waar naast architek- ten, urbanologen eveneens vertegenwoordigers van be langengroepen naast socio logen plaatsnemen, groep waarin Aalstenaars zelf ruimschoots moeten aan wezig zijn. Op een korte termijn kan een dergelijke studiegroep konkreet verwezenlijkbare projekten, waarbij rekening gehouden wordt met o.m. historische gebouwen, naar voor schuiven. Trapsgewij ze kan er tot realisaties overgegaan worden. De installatie van een der gelijke veelzijdige studie groep, betekent een reële stap voorwaarts voor de herdenking van de funktie van de stadskern. J. VELGHE gen, o.m. van supermark ten. Centraal staat de bekom mernis dat voor het cen trum een taak weggelegd is, waar de terciaire sektor, in al zijn geledingen, de stads- en streekbewoner die over meer en meer vrije- tijd beschikt, kan opvangen in een ongedwongen sfeer. Verkeersvrije straten vor men hierin een essentieel onderdeel. Deze herdenking van het stadscentrum ziet Schepen van Openbare Werken, de De Meldertse kwissenreeks bereikte het hoogtepunt verle den zaterdag in de feestzaal van de gemeenteschool waar de superfinale doorging. De gemeenten Baardegem, Essene, Hekelgem, Meldert en Moorsel zouden het tegen elkaar opnemen. Na de inter- wijkenkwis had men te Meldert de beste twaalf uitgeko zen, zodat ook deze keer evenals verleden jaar Meldert als groot favoriet werd vooropgesteld. Essene, in 1972 tweede, had evenals Baardegem verscheidene oefen- kwissen ingericht en zou eveneens fel te duchten zijn. Voor Hekelgem was het een eerste konfrontatie met de Meldertse kwis en van Moorsel wist men enkel dat zij een sterke ploeg hadden. Wie zou Meldert kunnen bedreigen? VERWELKOMING Promotor Jan De Geyselaer stelde de jury voor, deze bestond uit: Voorzitter Hu- go Peeters, E.H. Pastoor Standaerd, de heren Jos Muylaert, Paul Beek, Al- fons Roggeman, Constant Van den Broeck, de burge meesters van de vijf deel nemende gemeenten en de heer Velghe van het mede werking verlenende blad «De Voorpost». De vijf burgemeesters hiel den een korte toespraak waarbij de supportersscha- ren zich voor het eerst lie- Maurice Martens, de Aalstenaar van RWDM en een vaste waarde in de nationale ploeg is de nieuwe "Gouden Schoen". Een uitgebreide jury, voor de helft IVbderlandstaligen en voor vijftig procent francofonen, heeft deze 26-jarige tot "voetballer van het jaar" uitgeroepen. Een verrassing was dat niet. Een eerste stembeurt, enkele maanden geleden, wees al in de "goeie richting". Het eindresultaat bevestigde de pronostieken. Maurice Martens, zoon van een talentvol voetballer en broer van de vroegere Gantoisevedette Roland, debuteerde als miniem bij Eendracht Aalst waar zijn broer Jean-Pierre vandaag nog speelt. Hij werd er als bijna 18-jarige weggehaald door Anderlecht. In het Astridpark bleef hij vijf seizoenen. Eigenaardig genoeg verhuisde dit natuurtalent nadien naar het Fallonstadion en werd lid van Racing White. Het werd het begin van een prachtige carrière afgeschre ven worden door het "grote" Anderlecht betekende voor Martens dus niet "het begin van het einde" zoals sommi gen toen vreesden. AANVALLEN Maurice Martens is het type van de moderne achterspclcr berekend op zijn defensieve taak, doch omwille van zijn glasheldere voetbalkwaliteiten ook een aanvaller die de tegenstander door zijn vlijm- Lees door blz. 14 ZALIG KERSTFEEST EN GELUKKIG NIEUWJAAR Het lijkt wat schrijnend om in deze woelige tijd aan onze lezers geluk en vrede te wensen. In een tijd waarin elk doel alle middelen tracht te wetti gen, waarin dertig on schuldige levens worden opgeofferd om twee terro risten vrij te krijgen, waar in de gewone mensen van bij ons niet erg zeker zijn van de toekomst en men op hoog niveau beslist over het lot van hele vol keren lijkt een wens van voorspoed, rust en vrede belachelijk. Toch menen wij dat het geloof in de fundamentele drang naar broederlijkheid niet helemaal is verloren en dat deze tijd van bezin ning er kan toe bijdragen de problemen in konflikt- gebieden op te lossen. ten horen. De Moorselse spionkop was wel het luid ruchtigst. Men kon dan eindelijk van start gaan voor een bom volle zaal. HEKELGEM ONVERWACHT AAN DE LEIDING De eerste drie vragen over aktualiteit, algemeen en sport brachten geen af scheiding. Het vierde on derwerp was een praktische proef waarbij het erop aan kwam met een speelgoed vrachtwagen zoveel moge lijk water over te brengen met plastiek potjes en dit in anderhalve minuut tijd. Hekelgem won deze proef vóór Baardegem, Meldert, Lees door blz. 6 Niet alleen traden de ploegen aan met een grote bezetting, ook de belangstelling was overgroot (jdl) TALENT EN WILSKRACHT TERECHT BELOOND Vanaf de eerste week van januari verschijnt «De Voorpost» op 32 bladzij den. Onze lezers gaan dus meer informatie krij gen van een groter gebied dan totnogtoe. Wij menen dat het nieuws in een rui mer geheel moet ge plaatst worden en dat de mensen reeds verder kij ken dan enkel maar naar de toren van het dorp waar zij wonen. Ons blad kent een steeds sjijgend sukses en daar mee gaat een snelle groei van het lezerskorps ge paard. Op basis van gron dige enquêtes en degelij ke opiniepeilingen, uitge voerd door specialisten, zijn wij ervan overtuigd dat de bewoners van zo wel de gemeenten rond Aalst en de stad zelf als die uit de streek van Den- dermonde van oordeel zijn dat de oude veten reeds lang zijn voorbijge streefd en dat zij dezelfde belangstellingssferen hebben, zowel op het ekonomische, sociale als gerechterlijke vlak. De streken van Aalst en Dendermonde hebben de zelfde noden en proble men en dikwijls is hun lot aan mekaar verbonden, daarom hebben wij ge meend dat in het belang van de ganse streek een nieuwe inspanning van onzentwege vereist is en hebben wij besloten om de edities van Aalst en Dendermonde tot één blad samen te voegen, zo dat wij een totaalbeeld kunnen krijgen van wat er omgaat in de twee centra en in alles wat er tussen ligt. Wij zijn blij en fier om een vernieuwd en degelijker streekblad als kerst- en nieuwjaarsgeschenk aan onze lezers te kunnen aanbieden. DEZE WEEK IN DE VOORPOST blz. 2 Interview Burgemeester Uytersprot blz. 3 Fusieplannen - meningen blz. 4 Cirkus Jhony blz. 5 Mare De Bie blz. 9 Streeknieuws blz. 11 Sport

De Voorpost | 1973 | | pagina 1