INTERVIEW VRIJE TRIBUNE BULKT JE KAST OOK REEDS VAN DE SUIKER C.V.P. BURGEMEESTER UYTTERSPROT PROGRAMMA PRAKTISCH AFGEWERKT» B.S.P. K.P. V.U. P.V.V. 2-21-12-1973 srm De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten Een nieuwe sporttak is het niet, bovendien niet bijster origineel. Misschien kan het gekatalogeerd worden als «rage», maar dan niet een modevlaag, maar een eeuwenoud verschijnsel dat blijkt zo nu en dan te moeten terugkeren. Het hamsteren is immers weer a la mode. Het is «in». Je schiet tekort in je plichten als huismoeder, zo de koop- en opslagw oede je onverschillig laat. Je wordt meegesleurd in de mallemolen van de kilo's, liever pakken suiker, koffie, waspoeder, olie, stekjes... en alles wat ons kan behouden tegen sombere tijden. En dagelijks wordt de buit naar huis gezeuld, waar de pas veroverde tien kilo zout netjes achter in de linnenkast naast de voorraad kaarsen gaat. Een zucht van verlichting wordt niet geslaakt want morgen is de jacht op god weet wat weer open, w ant de supermarkt aan de andere kant van de stad heb je nog met geen arendsoog onderzocht naar bussen arachide-olie, want daar heb je met die vijfenzeventig liter in de kelder, toch nog niet genoeg van. Gelukkig dat je een flinke voorraad insloeg in 1956 met die Suezkwestie of was het nog van 1950 toen Korea je naar de winkels deed draven In een tijd overvol van kommunikatiemedia, greep de hamsterwoede niet rond zich heen via de gebruikelijke rekiamestortvloed, maar het is het aloude media van het instinkt dat de koopijver van de huismoeders, en gemobiliseerde huisgenoten, stimuleert. Links en rechts dook een paniekerig koopgraag individu op, na een voorbarig bericht van mogelijks suikertekort, de dagjesmensen in de grootwarenhuizen zagen de eerste pakken en bussen in de auto's laden en de kettingreaktie lag voor de hand. De pers sprak zijn ongerustheid uit over de hamsterwoede en goot nog maar eens olie op het vuur. De koopijver werkte steeds meer en meer aanstekelijk en de lege rekken in de supermarkten jaagden de huismoeders finaal op. De jacht van zeep tot koeponnetjesstoffen verloor zijn geciviliseerd vernislaagje. Grootwarenhuizen werden schaamte loos bestolen. Het gedrum en gedrang om een doos suiker werd een natrappen. Het nodig hebben is minder van tel, het loutere hebben, bezitten telt. Dat de schaarste in de grootwarenhuizen, waar vanzelfsprekend de hamsteraars als een zwerm op afvlogen, te wijten is aan een vooropgestelde kontigentering, die niet dateert van de aanvang van de pctroleumschaarste, maar sedert jaar en dag gepland is volgens de gebruikelijke omzet, met het oog op een verzekerde tewerkstelling van de arbeiders in de voedingssektor, gaat niemand door het hoofd. Dat men alle gebruikelijke redukties verliest, dat de prijzen stijgen en er een zwarte marktprijs ontstaat, neemt men op de koop toe. Dat spaarcentjes geïnvesteerd worden in massale voorraden levensmiddelen, waar men voor jaren mee opgescheept zit, dat geeft gerustheid. Deze paniekerige reaktie, van alle grond ontbloot, greep in minder dan twintig jaar voor de derde maal om zich heen. Het verdedigingsrefleks, dat oeroude beschermingsmechanisme van al onze landgenoten stak weer zijn kop op. Bijna kronisch moet ons volk, want-de hamsterwoede tiert nergens zo welig als bij ons, zijn waar gezicht tonen. De historisch gegroeide individualistische beschermingsreaktie als gevolg van de eeuwenlange bezettingen van onze gewesten, is er spijts alle mooie solidariteitsslogans, alle gemeenschapsprojekten, al het bijgebracht civilisme van de jongste jaren, niet uit. Van zohaast het valse schaarstegcrucht loskwam gooide onze egocentrische instelling alle solidariteit mijlen ver achteruit. Het solidariteitsvliesje sprong zo stuk. We gaan nu eenmaal kapot aan individualisme. JOHAN VELGHE KULTUUR-DEKRETEN De Belgische Grondwet waar borgt het individu een aantal essentiële vrijheden inzake gedragingen, opvattingen en meningsuitingen op filosofisch, politiek en religieus vlak. Het individuele begrip van deze vrijheden werd echter hoe langer hoe meer «vermaat- schappelijkt». Dat is een eerste evolutie. Verder dient men rekening te houden met de toenemende enorme invloed van de kommunikatiemiddelen en de noodzakelijkheid om meer en meer beroep te doen op de tussenkomst van de overheid vooreen doelmatige uitoefening van de essentiële vrijheden. Die situatie stelt problemen en schept onzekerheden. Zolang de strikt unitaire staat bestond, werden die problemen door de vrijzinnige minderheid in Vlaanderen en door de gelovige minderheid in Wal lonië niet zo scherp aangevoeld. De nationale wetgeving en de uitvoerende macht zorgden toen voor een zeker evenwicht en grote misbruiken werden on mogelijk gemaakt. De Kulturelc autonomie en de Kuituurraden voor de Neder landse en voor de Franse Kuituurgemeenschappen zou den de vrees voor machtsmis bruik van de meerderheden sterker op de voorgrond brengen. Daarom vragen de minderheden nu extra waar borgen en ontstaat de eis om een kultuurpakt te sluiten. Dat pakt verbindt de onderte kenende partijen bepaalde principes te eerbiedigen, be paalde doelstellingen na te streven en een aantal garanties te verzekeren. Dat alles met het doel op nationaal, gewestelijk, provinciaal en gemeentelijk vlak machtsmisbruik op ideolo gisch en filosofisch gebied vanwege de meerderheid te voorkomen en te vermijden. Vóór het parlementair verlof van 1973 werd in Kamer en Senaat het «Voorstel van wet betreffende het kultuurpakt» goedgekeurd. Op 16 oktober 1973 werd het «Voorstel van dekreet betreffende het kul tuurpakt» door de Kultuurraad goedgekeurd. Door naast de wet De Moorselse burgemeester Raymond Uyttersprot is zeker geen onbekende in de streek. De Moorselse C.V.P. kwam in 1970 met een zeer uitgebreid programma voor de dag en dat blijkt nu grotendeels afgewerkt te zijn zoals zal blijken uit wat volgt. Als provincieraadslid tracht de heer burgemeester zoveel mogelijk kontakten te leggen en relaties aan te knopen met hogere mandatarissen en met de provinciale overheid. Dit alles in het teken van de vlotte werking van het Moorselse bestuur. Hoe bent U ooit in de politiek gekomen Vroeger reeds was ik min of meer politiek geëngageerd en in 1961 werd ik uitgenodigd door de C.V.P. om voorzitter te worden van de partij en van de harmonie, wat ik dan ook aanvaardde. Bij de vol gende verkiezingen in 1964 wenste de C.V.P. een verjon ging door te voeren zodat ik opkwam als kandidaat-burge meester dit bij een even tuele overwinning met het gunstig gevolg dat ik op 29-jarige leeftijd reeds burge meester werd benoemd. Wanneer men dan burgemees ter is, hangen vele zaken, zoals subsidiëring en uitvoe ring van werken, voor een groot deel af van de admi nistratieve overheid en 'van politieke relaties. Daarom heb ik mij een stap verder ge waagd om ook op provinciaal vlak in het bestuur te komen. Uw beroepsbezigheden laten U toe U volledig aan uw politieke mandaten te wijden Als ambtenaar bij een mi- nistrieel departement heeft men wel de mogelijkheid zich regelmatig vrij te maken voor de provincieraden en kan men ook regelmatig "politiek ver lof" krijgen. Mijn ambt bij het ministerie van Midden stand laat mij wel toe mij volledig in te zetten voor onze gemeente. Alhoewel dit steeds moeilijker wordt naar mate de gemeente zich uit breidt en er meer administra tief werk te verrichten is. Welke ervaringen hebt U als politicus opgedaan Men heeft zowel slechte als goede ervaringen, maar het is te vergelijken met een leger dienst waarvan men de slech te herinneringen zo vlug mo gelijk vergeet. Het doet in ieder geval groot genoegen als men voor de mensen iets kan doen en wanneer men dan bij de verkiezingsuitslag vaststelt dat de mensen de geleverde prestaties appreciëren. Hoever staat men met het programma '70 —76 Praktisch alles is gerealiseerd de wegeniswerken zijn volop aan de gang. Koebrug en Kapittel zijn afgewerkt. Aan Tinnenhoek en Herbergstraat is men bezig. Men is eveneens begonnen aan Terhagen-, Lie vevrouw-, Spruithoek- en Eikenstraat. Deze zes wegen zullen uiteindelijk ongeveer 24 miljoen kosten, terwijl op de gemeente een plan klaar ligt voor alle overige sekun- daire wegen o.a. Avoué-, Nieuwmolen-, Kattenbroek-, Ploeg-, Doctoorstraat, enz Deze werken zuilen ook onge veer 10 miljoen kosten. De uitvoering ervan zal zeker binnen de twee jaar klaar zijn. Verder zijn ook de verlichting en de waterleiding volledig in orde. Enkel de punten waarvoor men de toestemming van de voogdijoverheden nodig heeft, zoals het Provinciaal Gouvernement, het Ministerie van Openbare Werken of andere ministeries, om subsi diëring te bekomen zijn nog niet afgewerkt. Onder andere het intercommunaal zwem bad en de sociale woning bouw. Voor het zwembad liggen de oorzaken van de vertraging bij het niet medewerken van de gemeenten Wieze en Meldert, wat wij voor deze laatste erg betreuren met het oog op een eventuele fusie. De voorberei dende onderhandelingen zijn nu definitief afgesloten zodat men er nu werkelijk kan mee starten. Wat de sociale woningbouw betreft is de urbanist Lahous- se bezig een projekt uit te werken van ongeveer 12 ha. op de Kaalberg. Deze opper vlakte zal gedeeltelijk door de gemeente verkocht worden als sociale bouwloten en het overige zal voorbehouden blijven voor groepsbouw van sociale woningen. Het geheel zal ongeveer 150 woningen omvatten. Dank zij de nieuwe wet waardoor wij 100 pro cent subsidiëring van de infra- struktuur kunnen bekomen, kan dit projekt ook definitief van start gaan. ook een gelijkluidend dekreet goed te keuren, geeft de Kultuurraad als drager van de kulturele autonomie zijn wil te kennen zich bij het kultuurpakt aan te sluiten. Artikel 3 van het «Dekreet betreffende het Kultuurpakt» luidt «De overheidsinstanties moeten de gebruikers en alle ideologische en filosofische strekkingen betrekken bij de oorbereiding en de uitvoering van het kultuurbeleid, overeen komstig de modaliteiten van dit dekreet en onder voorwaarde dat zij de principes en de regels van de demokratie aanvaarden en naleven». Dit dekreet is geen plan voor een kultuurbeleid. Feit is dat het aan de basis zal liggen en de Kultuurraad zal inspireren voor alle dekreten, die in de toekomst in het belang van Vlaanderen zullen goedgekeurd worden In die geest stel ik er prijs op ter gelegenheid van de publikatie van dit artikel vanwege de C.V.P.-leiding de lezers de beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden ROGER OTTE V olksvertegenwoord iger VERJONGING EN VERNIEUWING De statutenwijziging die de B.S.P. op haar kongres van zondag jl. heeft doorgevoerd betekent een belangrijke ver nieuwing zowel voor de partij zelf als voor het politiek leven in het algemeen. Er is vooreerst de leeftijdsgrens. Zij werd bepaald op 65 jaar op de dag van de verkiezingen. Dit is een maximumgrens vermits het de B.S.P.-federaties vrij staat deze leeftijdsgrens nog lager te stellen. Aldus bijvoor beeld werd zij in de B .S.P -fede ratie Aalst op 62jaar gebracht. Afwijkingen hiervan kunnen slechts zeer uitzonderlijk zijn, vermits zij. enkel op voorstel van de betrokken instanties zelf, door de algemene leden vergadering of door een kongres kunnen worden toegekend in geheime stemming en met een drievierde meerderheid voor alle mandaten, behalve voor de gemeentelijke dewelke een gewone meerderheid vergen. Dit betekent bij de volgende verkiezingen een aanzienlijke verjonging. Een tweede drastische bepaling is de onverenigbaarheid tussen een socialistisch mandaat en het lidmaatschap van een beheer raad. kollege van kommissaris- sen of vast adviseur van financiële, handels- of indus triële ondernemingen van de privé-sektor. Hiermede beklem toont de B.S.P. haar anti-kapi talistisch karakter en wil zij elk sanienheuien van politiek en financie uitschakelen. Tegen elke overtreding van deze bepaling zijn strenge sankties voorzien. Een derde oppuntstelling is deze betreffende de kumul. Ofwel mag de mandataris zijn mandaat uitoefenen samen met een beroep, ofwel mag hij zijn mandaag bekleden samen met een beroep, ofwel mag hij zijn mandaat bekleden samen met een bestendige funktie in de socialistische beweging, ofwel mag hij zijn mandaat uitoefe nen. samen met een tweede mandaat. Het mandaat van gemeenteraadslid, van lid van een C.O.O.. van provinciaal raadslid, van raadslid van een federatie van gemeenten of van een agglomeratie en van burgemeester of schepen in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners, wordt hierbij niet in aanmerking genomen. De kontrole op de uitoefening van de mandaten wordt in handen gegeven van de basis. Aldus werd statutair bepaald dat ieder lid van de federale vergadering bij het federaal bestuur bezwaar kan indienen tegen de mandataris. Dit bezwaar dient te bewijzen dat de mandataris zijn verantwoor delijken en zijn verplichtingen Zijt U zinnens eventueel nog verder te gaan in de poli tiek Nog andere politieke man daten viseren doe ik in geen geval. Maar ik wens wel op de ingeslagen weg door te gaan zolang mijn gezondheid, de verstandhouding in de partij en mijn ambtsbezigheden het toelaten. F.V.B. voortspruitend uit zijn funkties niet nakomt. Iedere motie die een dergelijk bezwaar inhoudt en de tweederde van de stemmen op de federale vergadering bekomt heeft als gevolg dat de kandidatuur van betrokkene voor elke politieke funktie niet ontvankelijk is tijdens de duur van de overtreding en gedurende twee jaar nadat deze heeft opgehou den. Dit is een maatregel die. zoals de vorige trouwens, een aanzienlijke versterking van de interne demokratie inhoudt en die men in geen enkele andere partij aantreft. Een vierde maatregel is de inschrijving in de statuten van wat in de B.S.P. in de praktijk steeds is toegepast geworden, het feit nl. dat het partijlid dat een bezoldigd mandaat of vertegenwoordiging op zich neemt, aan de partij-instanties een financiële afdracht betaalt. Deze afdracht slaat echter niet alleen op de inkomsten uit het mandaat maar op het geheel van de inkomsten, deze van het eventueel beroep van hoogle raar. advokaat, geneesheer of welkdanig ander ook inbegre pen. Hoe hoger de inkomsten, hoe hoger de aanslagvoet voor de afdracht op de opbrengst van het mandaat aan de partij. Dit artikel op zijn beurt beoogt de financiële kumul tegen te gaan. In elke federatie wordt een kommissie opgericht die de staat opmaakt van alle manda ten en vertegenwoordigingen door haar leden uitgeoefend en die de naleving van het reglement op de aan de mandatarissen opgelegde ver plichtingen kontroleert. BERT VAN HOORICK Volksvertegenwoordiger zestal jaar geleden met een onwrikbaar vertrouwen aan de wederopbloei van de partij zijn gaan bouwen en nu op de waardevolle fundamenten van dit bouwwerk kunnen steunen om hun levensbelangrijke taak te vervolmaken. In de geest die zopas door ons 21ste partijkon- gres werd bevestigd, samen met alle vooruitstrevenden op basis van een gezamenlijk uit te werken programma dat ons land in de richting van het socialisme kan brengen, staan de K.P.-militanten klaar. Het zal hen dan ook een waar genoegen doen bij de officiële opening van het partijhuis en de Mikis-klub ook de lezers van de politieke tribune van «De Voorpost» te mogen begroeten in die geest van pluralisme in dewelke wij ook de werking van de klub zien. Een mooie dag is voor ons in het verschiet, overwin uw drempel vrees. voor zover die bestaat en kom met ons dit mooi moment meemaken tijdens onze officiële ontvangst op zaterdag 22 december tussen 19.30 uur en 21 uur. Van harte welkom en tot dan. JOS DEGEYTER Sekretaris i EEN HEUGLIJKE GEBEURTENIS Zaterdag 22 december opent de K.P.-Aalst in de Nieuwbeek- straat 35 te Aalst officieel haar nieuwe gebouwen. Voor de eerste keer in het meer dan vijftigjarig bestaan van de K.P. in ons gewest zal ze gehuisvest zijn in eigen gebouwen. We overdrijven dan zeker niet wanneer we dit een heuglijke gebeurtenis noemen. Hartver sterkend vooral voor al die ouwe getrouwe militanten die sinds jaar over tijd en dag aan dag op de bres staan voor het uitdragen van hun ideaal. Hartverster kend ook voor de tientallen kameraden die honderden werkuren vrijwillig hebben opgeofferd om het ganse gebouw netjes in orde te stellen en die nu met gerechtvaardigde fierheid op het resultaat van hun gepresteerde werk zullen kunnen neerzien. En dat resultaat mag gezien zijn. Naast de burelen van de K.P. Dender zijn verder in het huis voorzien het bureau van de mutualiteit «De Eenheid», een vergader zaaltje voor de Vrouwenbewe ging, een verzamelplaats voor de Pioniers en last but not least de fantastische Mikis-klub waar de jeugd een prachtig onder komen zal vinden, waar direkt na de officiële opening wordt gestart met een reeks ontspan ningsmogelijkheden om de moeilijksten te bevredigen tapbiljart. tafeltennis, knutsel werk. tllmklub. reisklub. scha ken. dammen, vogelpik en andere spelen, diskussieavon- den, debat, voordrachten en de reeks kan nog veel verder worden doorgetrokken. Dit alles in een zeer smaakvol en modern geheel waarvoor ieder een. die er heeft aan meegewerkt, een dikke pluim verdient. Het openen van het nieuwe partijhuis en wat er bijkomt is ook een voor onze streek veelbetekende politieke gebeur tenis. Diegenen, die de K.P. in ons gewest enkele jaren geleden ten dode hadden opgeschreven, zijn er aan voor hun moeite. De K.P. is in het Aalsterse levendiger dan ooit. een reeks jonge en waardevolle militanten staan klaar om morgen de fakkel over te nemen en de partij verder ten dienste te stellen van de werkende bevolking van onze streek. Zij zullen het met des te meer entoesiasme kunnen doen daar zij nu over de infrastruktuur beschikken om deze taak met meer zekerheid en in betere materiële voorwaarden te vol brengen. En hier past het dan zeker een woord van dank te richten tot al diegenen die deze vooruitgang vandaag mogelijk hebben gemaakt. Zij die onze K.P. boven de doopvont hebben gehouden zowat 50 jaar geleden, zij die het pionierswerk hebben verricht en de moeilijke oorlogsjaren hebben doorwor steld. zij die de partij door dik en dun trouw zijn gebleven, zonder zeker en vast de ploeg jongeren te vergeten die nu een CENTRUM-VORMING Of ce centrum-beweging waar voor Jan Hendrickx zich inzet bij de niet-socialistische partij en enig praktisch sukses zal kennen. kunnen we niet voorspellen. We hebben trou wens andere dingen te doen dan het raden naar wat de partij politieke toekomst van het land nog allemaal verborgen houdt. Volgende vaststelling kunnen we evenwel nu reeds op papier zetten de centrum-beweging van Jan Hendrickx zweeft niet helemaal in het luchtledige. Er zijn in de CVP en de PVV een steeds groter wordend aantal mensen die de BSP beu zijn. vandaag reeds meer dan gisteren, morgen nog meer dan vandaag. Zij zijn het beu zich onrechtstreeks medeplichtig te weten aan de politieke en financiële manipulaties waar mee BSP-politici en hun vriendjes het land van het ene schandaal naar het andere voeren. Zij krijgen er stilaan genoeg van een regering te steunen waarvan de eerste- minister met de regelmaat van een klok op vriendenbezoek gaat. bij voorkeur bij staats hoofden die de demokratie nog nooit van dichtbij gezien hebben en ze alleszins niet beoefenen. Deze mensen dro men luidop van een samengaan van alle niet-socialistische par tijen in een alternatieve regeringsformule en in het licht van alles wat de BSP de jongste jaren te zien en te beleven gegeven heeft, kan men hen dat niet kwalijk nemen. Maar. we herhalen wat we bij de aanvang van dit artikel gezegd hebben, of er praktische resultaten zullen komen, be hoort op dit ogenblik tot het terrein van de voorspellingen, terrein waarop wij ons niet wagen. Een paar overwegingen willen en moeten we bij deze centrum- beweging toch wel maken. De Volksunie is een Vlaams- nationale partij met een eigen gelaat, een eigen ideologische basis, een eigen verleden en een eigen toekomst. Het jongste Kongres van Oostende heeft zulks nog eens duidelijk benadrukt. De Volksunie, als partijpolitieke uitdrukking van het Vlaams-nationalismc denkt er helemaal niet aan ook maar écn tiende van haar zelfstan digheid af te staan. Spekulaties hieromtrent steunen nergens op en moeten verwezen worden naar het rijk van de zuivere fantasie of de bewuste kwade trouw. We kunnen onze eerste vaststelling dus kort als volgt samenvatten de Volksunie was en is een totaal zelfstandige politieke partij en zal dat in de toekomst ook blijven. Een tweede vaststelling in de rand van Jan Hendrickxs centrum-beweging is er een die vooral de BSP'ers zal interes seren. Van BSP-zijde wordt zure kommentaar geleverd over een eventueel samengaan van niet-socialistische partijen in een alternatieve regeringsfor- mule. Het schijnt de BSI'-lci- ders vooral dwars te zitten dat er in VU-kringen wel belang stelling bestaat voor CVP en PVV. maar weinig of geen interesse te vinden is voor de BSP als regeringspartner. Wij kunnen hen zeer openlijk zeggen waarom. Op de allereerste plaats is de BSP een unitair-Belgische partij, een «staatsbehoudende partij», zo als hun co-voorzitter Van Eynde het uitdrukte, en het is begrijpe lijk dat VU-mensen liever niet in die richting naar een regeringspartner zoeken. Dezea allergie geldt ook voor de PVVJ zoals de liberalen wel wetenj Behalve het unitarisme van del BSP. is er ook het feit dat wijjj vandaag, in 1973, van BSP-zijde" voortdurend nog voor fascisten uitgescholden worden, voor Hitler-knechten. en noem maar op. Welnu, zolang dat niet ophoudt, zal er in de VU een uiterst grote terughoudendheid f Y aan de dag gelegd worden ten;' opzichte van de BSP als regeringspartner. Om niet tei zetten een onoverkomelijkePnvo terughoudendheid het t- Dr. R. VAN LEEM PUTTEN jvoor Volksvertegenwoordigerwjj 0 fusie: IOm c met i van i ande Bejaardeninkomen en de tocgc-Acht laten inkomens voor de Bert Zelfstandige Gepensioneerden diger verhogen. hebfc Midden de internationale oliej krisis heeft de regering opnieuw een belangrijke sociale maatre-juw. gel getroffen. Na de verhoging fusie van de pensioenen voor de And< werknemers, werden nu dé/a||e bejaarden bedacht. De minis- j ters keurden inderdaad eènj£ Koninklijk Besluit goed om me j7" ingang van 1 januari 1974 het ^S" gewaarborgd inkomen voor de wet bejaarden te verhogen. Dej basisbedragen van het inkomen voor de gezinnen worden \y vastgesteld op 60.753 fr. (nu 54.137 fr.) en voor de^ alleenstaanden op 44.273 fr. (nil J 36.090 fr.). Deze week nog wordt Wetsontwerp tot verbetering van de toekenningsvoorwaarder I van het pensioen der zelfstandi gen goedgestemd. De toegelatei maxima-inkomens voor d< I gezinshoofden worden verhoogc van 21.000 fr. 's jaars to 27.000 fr. en voor de alleen staanden en de weduwen van I 14.000 fr. 's jaars tot 21.000 frj Dit met terugwerkende kracht van 1 JANUARI 1973. zoveel de herzieningsaanvraagj gebeurt voor 31 maart 1974. Wat Veel dient nog gedaan voor het het sociaal statuut der ZELFSTAN- ^or' DIGEN wat de PVV op haan Sociaal Kongres voor de Zelfstandigen te Leuven gehouj den op 22 en 23 september vol 1973. heeft onderlijnd. (Op fcjn aanvraag worden de resolutiesj poi van dit Kongres aan de belangj ken stellenden kosteloos overge-' Ven maakt). kof Hiermee is andermaal bewezen de dat de deelname van de P.V.V. ver; geen hinder is voor de sociale gen vooruitgang, wel integendeel, koi Zelden heeft men in korte tijdJ Me dank aan de P.V.V. deelname in de regering, een zo grote sociale politiek gevoerd en dan vooral ten voordele van Qf achtergebleven groepen. gel rez bel de; Gewestraden, maar geen over- uit bodige instellingen. vet Een van de problemen waarvoor to' de huidige regering tot stand1 moest komen nadert haar oplossing. Inderdaad tegen e ISjanuari 1974 bereiden de 8 ministers een wetsontwerp voor dat de vorming op proef van] ^1 gewestraden voorziet. Daarmee ge gepaard zal een plan van va| decentralisatie en dekoncentra- tie van de departementen ne worden ingediend. De nieuwe organen zullen samengesteld' zijn uit volksvertegenwoordigers en provincieraadsleden. Een aantal bevoegdheden zullen overgeheveld worden streek- ontw ikkeling. stedebouw, huis-1 vesting, ruimtelijke ordening.! Het wordt een belangrijke stap. Het geheel moet als proef gezien worden, als een overgangsre gime dat teoretisch later moet verbeterd en aangepast worden. Maar zoals zovele zaken die als1 proef worden ingesteld bestaat de mogelijkheid dat ook dit experiment van gewestraden blijft. Anderzijds staat vast dat deze gewestraden met hun bevoegd heden een weerslag zullen hebben op bestaande instellingen en dubbel gebruik zullen betekenen. Dat wordt dan verkwisting. Daarbij dient de vraag gesteld of de leden van de Kamer van Volksvertegen woordigers wel over de nodige tijd beschikken om de opgeleg de taken naar behoren te vervullen. Vergeten wij niet dat door de oprichting van de Kuituurraden het werk van de Parlementairen toegenomen is. Nu zijn vele bestaande instellin gen reeds in elkaar vergroeid en misgroeid. Bouwt men nu binnen het bestaande en reeds te ingewikkeld raderwerk van onze besturen nog een nieuwe organisatie, dan moet men- gelijktijdig de moed hebben de overbodige instellingen af te schaffen in het belang van 's lands bestuur en de inwoners. LOUIS D'HAESELEER Volksvertegenwoordiger lir Of be lij Di bi

De Voorpost | 1973 | | pagina 2