i ÜW WOORD MARC DE BIE DEBUTEERT MET «SPORT EN BONDIG» ZO ZIE JE DA\ MAAR WEER BAARDEGEM BRANDWEER MOORSEL BETER UITGERUST! HOE AUTOLOOS WAS MIJN ZONDAG? AALST DERTIENJARIGE OP STAP MET DERTIGDUIZEND FRANK 21-12-1973-5 Mare De Bie is een zoon uit een groot (allen om en bij de twee meter) gezin. Tevens een zeer sportieve familie. Wij herinneren ons dat enkele jaren terug een Baardegemse kaatsploeg «De Bie» bestond. Het waren de gebroeders Emiel, Jaak, Mare, Herman en Erik. Vader Jozef De Bie was kunstschilder, broer Herman is priester en Mare werd «onlangs» auteur. Wij plaatsen «onlangs» tussen aanha lingstekens omdat wij straks zullen bewijzen dat het schrijversbloed hem reeds van kindsbeen af door de ade ren stroomde. Inderdaad werd einde okto ber het boekje «Sport en bondig» van Mare De Bie uitgegeven bij de uitgeverij Heideland. In de reeks inte graalbandjes staat hij nu tussen Piet Theys, Jos Ghysen, Louis Verbeeck en Gaston Durnez. I EENAKTERS EN 1SKETCHEN lOp 13-jarige leeftijd reeds schreef Mare een eerste to- Ineelstukje in een «Cahier I de brouillon». Regelmatig 1 zijn van hem eenakters en korte schetsen op papier I gekomen. Onlangs werd i zijn «De Frangaise van Wal- I schap of de triomf van I het administratieve misver- I stand» bekroond in de kort- I spelwedstrijd van de to- I neel- en expressiegroep I Skêne uit Aalst. Dit werk I wordt eerlang opgevoerd I naar aanleiding van de her- I opening van jeugdklub «Terlinden». i De volle avondwerken van Mare De Bie worden be heerd door het Almo-fonds 1 te Antwerpen. OP DE RADIO OM KWART VOOR ZEVEN In 1968 nodigde Piet Theys, in Sportmagazine, de luis teraars uit om verhaaltjes over hun dorp in te sturen en dit omtrent het sportge beuren op de gemeente. Luisteraar Mare De Bie stuurde een verhaal in met als inhoud: «Baardegem heeft niets op sportge bied». Een jaar later stichtten en kele jonge mensen van Baardegem een voetbalklub «Vlugge Jongeren». Mare De Bie voelt zich verplicht een rechtzetting te doen bij de B.R.T. en zodoende volgt het tweede verhaal dat eveneens wordt uitge zonden. Het geheel moet in de smaak gevallen zijn van Piet Theys en Co., want een maand later krijgt Mare een uitnodiging om aanwe zig te zijn op een vergade ring met de redaktie. Bij deze vergadering worden de grondslagen gelegd van «Sportbiënnale». Sindsdien onderhield Mare wijselijk nauwe kon takten met de sportredak- tie. Twee jaar lang kregen de Sportmagazine-luisteraars regelmatig verhaaltjes te horen van Mare De Bie. KONTAKT MET HEIDELAND In februari 1971 vertelde Piet Theys dat hij Mare De Bie had aanbevolen bij de uitgeverij Heideland te Hasselt. Deze prachtige ge legenheid, om zijn verhaal tjes te bundelen en op de markt te brengen, werd door Mare natuurlijk te baat genomen. Onmiddellijk begon hij te werken aan het manuskript. De stukjes die pasten in het kader van «Sport en bondig» werden bijeenge bracht. Enkele andere tek sten die de trouwe Sportmagazine-luisteraars niet bereikten werden eraan toegevoegd. Samen met grafschriften, spreek woorden en Poëtische stukken vormden zij het manuskript voor «Sport en bondig». In februari 1972 stuurde Mare het geheel naar de uitgeverij en toen begon voor hem de lijdensweg die iedere debutant dient af te leggen. Het is een periode van onzeker wachten en blijven wachten. Zal het ge presteerde werk allemaal Wie dacht dat de Moorselse brandweerlieden zo maar een groepje pretmakers is, heeft het volledig verkeerd voor! EDat ze pret kunnen maken, hebben zij bewezen tijdens het voorbije weekeinde bij het jaarlijks Sint-Barbarafeest, maar dat zij hun taak als brandweerman ernstig opvatten is een vaststaand feit. Men heeft voor het jaar 1974 een grootse materiële uitbrei ding in het vooruitzicht. De nodige kredieten werden op de begroting '74 ingeschreven, men wacht nu op de be grotingsgoedkeuring door de Bestendige Deputatie, waar- Ena zal worden overgegaan tot de aankoop van een hele reeks nieuw materiaal. SAMENSTELLING EN WERKING De Moorselse brandweer telt voor het ogenblik 41 le den, waaronder 35 aktie- ven, 2 veteranen (om ge zondheidsredenen niet meer aktief) en 4 ereleden (gepensioneerd). De over heid bestaat uit dienstchef luitenant Carlé Benoni, lui tenant-geneesheer Podevijn Roger en tweede-in-bevel onderluitenant De Vis Hugo (sekretaris-penningmees- ter). Verder omvat de dienst 4 sekties van elk 6 brand weermannen. 1 korporaal en een sektieleider-onder- officier. De 4 sekties wor den geleid door sergeant majoor Rubbrecht Maurits, eerste sergeant Baeten, sergeant Van Biesen Henri en sergeant Vermoesen Jo zef. Jaarlijks worden 12 oefe ningen gehouden, verder het bijwonen van kongres- sen, begrafenisplechtighe den, het Sint-Barbarafeest en het groots bal «Nacht der Brandweer». Tijdens het voorbije jaar werden 43 bijeenkomsten gehouden (bestuursvergaderingen in begrepen). Wie zou dan nog durven beweren dat onze dienst niet aktief ge noeg is? SINT-BARBARAFEEST Het jaarlijks Sint-Barbara feest is sedert verleden jaar uitgebreid tot een twee daagse. Verleden zaterdag werden de feestelijkheden ingezet met een plechtige eucharistieviering in de pa rochiekerk. Hierbij werden de tijdens het voorbije jaar overleden leden: De Block Louis, Moens Oscar, Carlé Louis en De Wolf Willy speciaal in herinnering ge bracht. Na de mis begaf de stoet (leden in paradekledij echtgenoten en verloofden) zich naar de feesttafel. Vooraleer het feestmaal te beginnen werden door bur gemeester Uyttersprot ere tekens overhandigd: Ser geant-majoor Rubbrecht Maurits ontving de «Bur gerlijke medaille eerste klas» (25 jaar dienst) en sergeant Van Biesen Henri kreeg de «Bronzen medaille in de orde van Leopold II» (30 jaar dienst). Hierna volgde het prachtig tot niets hebben gediend? Zal ik voor mijn moeite uiteindelijk toch worden beloond? De eerste weken stormt men dagelijks naar de brievenbus, maar er komt natuurlijk geen ant woord. Na een maand be gint men zich bij de neder laag neer te leggen. Na acht maanden denkt men nog slechts sporadisch aan het ingestuurde manus kript, alhoewel er in het binnenste van de auteur toch nog een vleugje hoop wordt gekoesterd, maar hij durft er met niemand meer over spreken. En plotse ling, op een oktobermorgen valt er een omvangrijke bundel paperassen in de bus, bij nader toezicht gaat het om een officieel kon- trakt tussen schrijver en uitgever wat natuurlijk wordt ondertekend. EINDELIJK VERSCHENEN Een jaar later (eind oktober 1973) kwam «Sport en bon dig» op de markt en naar onze mening misstaat het helemaal niet tussen de an dere integraalbandjes van Jos Ghysen, Louis Ver beeck, Piet Theys, Gaston Durnez, Pat Hildo e.a. Verleden week kreeg het werkje een gunstige kritiek bij de Gewestelijke Omroep Limburg. Dit werkje is uniek en het komt goed tot Auteur Mare De Bie heeft nog heel wat in zijn mars zijn recht als tegenhanger van alle andere sportboe ken die de prachtprestaties van de sportgoden be schrijven. Hiertegenover beschrijft Mare De Bie de anonieme anti-held, de figurant van wielerkermissen, voetbal pleintjes en duivencafé's. Het loont echt de moeite het werkje eens door te ne men en het leest heel vlot, zoals trouwens alle boekjes uit deze serie van Heide land. Verdere kritische beschou wingen omtrent dit werk laten wij over aan specialis ten opfdat terrein. F.V.B. feestmaal gevolgd door een film, handelend over de dienstaktiviteiten 1972-73. Het gezellig samenzijn ein digde vroeg in de morgen. Desondanks waren alle le den paraat om zondag te 14 uur een optocht te houden met herbergbezoek. Het Sint-Barbarafeest werd be sloten met een gratis avondmaal in het lokaal... MODERNISERING Zoals hoger vermeld wordt de Moorselse Brandweer dienst binnenkort materieel versterkt. Zullen worden aangekocht: Een tweede wagen voor materiaal en manschappen, een lichtagregaat met twee zware schijnwerpers, 3 iso leermaskers, met geperste lucht, een lichte draagbare pomp, een toestel voor le vensopwekking, 5 snelblus- sers van 5 kg (met poeder), 2 haakladders en 500 m slangen. Verder zal het équipement der manschap pen worden vervolledigd met laarzen, broek, veilig heidsgordel en reddings- touw. Tot nog toe hoorde men bij brandalarm een sirene loeien in het gemeente huis, doch dit is onvol doende om de ganse ge meente te verwittigen bij brand. Daarom is men be zig een tweede sirene te plaatsen in de toren van Steven kapel. Deze zal wor den bediend vanuit de wo ning van brandweerman Beulens Frans. U ziet, beste lezer, dat wei nig gemeenten uit onze streek van dergelijke dienst kunnen gebruik maken. Wij wensen echter dat onze dienst zo weinig mogelijk moet uitrukken... F.V.B. Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Op de foto burgemeester R. Uytersprot, sergeant-majoor Maurice Rubbrecht, kommandant Benoni Carlé en eerste sergeant Henri Van Diesen (Ib) Geachte Redaktie, Als lezer, volgende beden kingen over Uw blad: Als streekblad is het toch niet nodig dat U soms een ganse blz. geeft over een nationale sportgebeur tenis of figuur zoals de 6 dagen van Gent of Lomme Driessens e.a. Er zijn in het land van Aalst nog genoeg sportfiguren om eens in de kijker te zetten. Trouwens de sportblz. zijn reeds tal rijk genoeg in uw blad. Waarom geen volle blz. met streekreportages. Hier enige tips: Aalst is behalve Verviers, de enige stad in ons land die over een stoomverdelingsnet be schikt (Intervapeur). Met de hedendaagse verwarmings moeilijkheden is een repor tage over dit bedrijf zeker aktueel. In Aalst bevindt zich het winterkwartier van één der weinige Belgische cirkus- sen: nl. Cirkus Johny (Aug. Marcelstraat). Andere onderwerpenBloemenvei ling, hopteelt, ontstaan kaatssport, Karnaval en al les wat daarmee komt kij ken. n r. 7, blz. 11Foto en artikel huldiging voorzitter Turnkring: Waarom wordt door uw medewerker Guy Van Leuven de aanwezig heid niet vermeld van sena tor W. Vernimmen en volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick? (Beiden op foto.) Het artikel bevatte nochtans heel wat namen maar deze van de 2 BSP- parlementairen toevallig niet. Waar blijft dan de ob- jektiviteit? Ook het wekelijks inter view op blz. 2 met politieke figuren blijken steeds per sonen van dezelfde politie ke partijen te zijn. Er zijn ook interessante mensen van andere kleuren. Verschillende hande laars in Aalst hebben pro ces-verbaal gekregen we gens het niet doven van verlichting na 22 uur. Som migen dachten dat het ver bod alleen gold voor neon- reklame, en gevelreklame, en niet voor de eigenlijke étalageverlichting, anderen wisten niet dat zelfs in de winkel geen licht mag bran den. De informatie hierover was erbarmelijk. In Uw blad kregen wij wel léuke foto's van de autoloze zondagen, maar geen uitgebreide be richten over de lichtdem- ping. Waarom deze niet aangekondigd in groot ka der op eerste blz. dan had den sommige uwer lezers een grote geldboete verme den! Nr. 7, blz. 14: cinema programma's: alle vreemde films worden vermeld met Nederlandse titels, behalve de enige Vlaamse film die wordt aangekondigd in het Frans: «La gueule de bois» i.p.v. zijn specifieke Vlaam se titel«Verloren Maan dag». En om met geen kritiek te moeten eindigenHarte lijk proficiat voor Uw merk waardige reportagereeks over het Daensisme. Graag had ik dat U bijgaan de tekst zou afdrukken in Uw rubriek «UW WOORD» (brieven van lezers). Het is altijd interessant zo een rubriek te hebben in een blad en lezers te laten bekvechten, in het geval van DE VOORPOST dan alleen over plaatselijke pro blemen. Ik denk dat deze brieven gretig worden gelezen zelfs als ze worden afgedrukt in een kleiner lettertype dan het gebruikelijke. Alhoewel mijn brief hoofd zakelijk bestaat uit kritiek op Uw blad, hoop ik dat U hem afdrukt, al of niet, maar liefst met Uw kom- mentaar. Intussen teken ik met de meeste hoogachting, JAN LOUIS JAN LOUIES Nieuwstraat 24 9300 AALST Hoe autoloos of autovrij mijn zondag ook mocht zijn, met een roos formulier in de hand rijd ik door gans het land. Vroeger was er iets als een hoed in de hand nodig om doorheen het land te komen, vandaag volstaat hiervoor het roos formulier F.1.191173.Fr.l084.2. Alleen het nummer reeds maakt zo'n formulier gewichtig en kostbaar. Hoe autoloos was mijn zondag Om dit te kunnen gaan zien, kreeg ik vanwege de minister van Ekonomische Zaken en Energie mijn F.l.191173.Fr.l084.2. De operatie hield natuurlijk een hele uitdaging in een opheffing vragen \an een verbod, speciaal om te kunnen vaststellen hoe trouw en stipt anderen dat verbod naleven. Maar achteraf bekeken is het een nuttige uitdaging geweest. Want dank zij één formulier weten tienduizenden nu men vertelle het verder, dan kunnen het er misschien honderdduizend worden over zichzelf hoe ze zich gedragen op een autoloze zondag. Zo'n autoloze zondag is vanzelfsprekend een westerse gril eerst stop je alle wegen en pleinen vol auto's en nadien laat je die auto's binnenblijven, opdat je eens even zoudt kunnen kijken naar een wereld zonder auto's. Het is iets naar de trant van Michelangelo, die op een plein een grote basiliek liet bouwen en achteraf wou weten hoe het plein zou zijn zonder basiliek. Eigenlijk heeft mijn roze formulier tot niets gediend. Geen mens heeft me gevraagd of ik er wel een had. Toen ik nabij het kruispunt van De Vijf Huizen werd ingehaald door een kreemgele BMW met een oranje streep op het dak en rood-blauw schelpembleem op de portieren, dacht ik nu begint het. Maar die heren in de BMW keken me vriendelijk aan, glimlachten berekend en gaven toen vol gas. Misschien lag op mijn gelaat zo'n bezorgde blik, dat ik wel een dokter leek. Of misschien blijkt het soort rijkswachters dat in BMW rijdt te broos voor de zure wind en de striemende regen die de winterdagen zo ondraaglijk maakt. Het was ook bar koud. De mensen liepen schuin voorover gebogen om beter vooruit te kunnen komen, onzeker rijdende fietsers zochten beschutting achter eikaars rug. Niemand wilde langer dan nodig door de straten lopen. In Wichelen kwam net een troep mensen uit de kerk gehaast, zonder zijdelings te kijken holden zij de steenweg over. Een corpulente dame met bleke beige hoed sloot de rij. Met de rechterhand hield zij de ouderwetse hoed op het hoofd gedrukt, met de linkerhand maakte zij een wanhopig gebaar in mijn richting, net alsof nog nooit eerder auto's voorbij de kerk van Wichelen waren gereden. Even voorbij de kom van het dorp werd ik ingehaald door een agent of was het een veldwachter zonder kepi zijn kleine Peugeot slingerde gulpen water en een dikke straal modder tegen mijn voorruit. In Schoonaarde draafde een glimmend boerenpaard over de kalseidestraat en sleurde zonder trekkebenen een aftandse en kleurloze huifkar. Bovenop de kar klepperde een zwart-rode vlag. Het was een tegelijk groots en huiveringwekkend beeld, recht uit een Amerikaanse spektakelfilm. Ik dacht dat de tijd hier meteen een paar eeuwen was teruggedraaid, honderdvijfenzeventig jaar geleden barstte hier vlakbij, in Overmere, de Boerenkrijg los, hij deinde langs de scheldedijken over heel Vlaanderen uit. De gelijkenis was treffend, in mijn verbeelding volgde ik die geïmproviseerde stormloop. Op de binnendijk in een bocht van de Schelde, sloop een man in duffelcoat, de loop van zijn geweer wees over de diepgelegen weiden, waar hier en daar groepjes meeuwen in de sompigheid neerstreken, de roze pootjes als in een rem- en duwbeweging voor zich uitstrekkend. In een tegendraadse bocht van de weg stond de veldwachter naast zijn Peugeot. Hij groette breedvoerig, alsof mijn komst al uren tevoren was gemeld.. Nadien werd de tijd opnieuw teruggedraaid. Alleen hier en daar een auto op een stoep, de nieuwe huizen in glas en aluminium en de schreeuwerige reklameborden verrieden plompweg de ware tijdsgeest waarin ik mij bevond. Op de kruispunten schakelden de verkeerslichten traag en nodeloos over van groen naar rood, voorrang bieden is een overbodige beweging in een landschap zonder auto's. Na het laatste kruispunt reed ik Dendermonde binnen. Daar stalden marktkramers kerstboompjes uit, die dadelijk omver werden geworpen door de beukende wind. De verkopers keken bitter voor zich uit, een agent stapte meer nors dan onverschillig omheen de hoopjes stekelig groen. Niemand had zin in een glimlach, een vriendelijke groet, december maakt de mensen grimmig en gesloten. Voorbij de boompjes stonden ook fonkelnieuwe auto's tentoongesteld. Die zijn nu onverkoopbaar, ze dagen eigenlijk uit op zo'n dag. Ik keek op mijn kilometerteller eenenvijftig. Ik kruiste een taxi, de zesde rijdende auto die ik ontmoette. Buiten de stad verwachtte ik opnieuw het landschap, de tijd die stilhangt boven het veld. Maar er was geen landschap meer. Bewonen wij dan toch het lelijkste land ter wereld De ontgoocheling werd ontreddering, ze beklemde mij. Vroeger had ik het nog niet zo indringend ervaren, ik was een speeltuig op de carrousel en ik draaide mee, heel het landschap draaide mee, schreeuwerig en lelijk. En nu stond ik daar plots buiten. Als een eenzame toeschouwer. Toen ik thuiskwam, bekeek ik nog even mijn formulier F.1.191173.Fr.l084.2. Ik dachtwat is het banaal, autorijden in een land zonder auto's FRANS-JOS VERDOODT Wcst-buropa i-v afhankelijk van gtccJ-i investeringen in hes transport apparaat Du- gromlMuf moet vrijwel gètfivl activiteiten maken <lc oüc-mvltKfric vin overate worden aangevoerd. betekend voor haar laul, Dit maakt Je bevoorrading Dat heeft /it in het verleden De olie indtotrie heeft evenwel I n lang voordat de i .at-te druppet kritieke ntuat'ov Allien andere bronnen /ijr. x-.neeboord voortca espktmtk - toals t tan* k,'-> endc gene rat r Je 11 Qf") Pctrolcum-reklame in 1971 een bijna profetische boodschap. Maandagavond verdween een dertienjarige knaap uit de ouderlijke woning, doch niet zonder provisie. Hij had zo maar eventjes dertigduizend frank mee- gegraaid en was zich daar een fonkelnieuwe fiets mee gaan kopen. De Rijkswacht van Haal- tert, die ondertussen het signalement had doorge kregen, kon de jonge niet- deug inrekenen. Hij had de resterende som nog op zak. Hij werd ter beschik king gesteld van de jeugdrechter.

De Voorpost | 1973 | | pagina 5