I li J VIJF GEMEENTEN IN KWISFINALE ROES FILM DEZE WEEK ADMINISTRATIEF GENTRUHI TE AALST «MOORD ZONDER SPOOR» IN 'T LAND VAN RIEM TWEE STREEKGENOTEN GEDOOD EN TWEE ZWAAR GEWOND TE WESTREM ITALIAAN VRAT P.V. OP POMPIERS OP ZWART ZAAD 1 AAN ONZE ABONNEES, LEZERS EN KORRESPONDENTEN 6 - 21-12-1973 't Land van Riem bracht voor de eerste opvoering van hun toneelseizoen het bekende blijspel «Moord zonder spoor» van de Engelse auteur Arthur Watkijn in de regie van Leon Vertongen. Werpen we eerst een blik op de historiek van deze vereni ging. Ze is gesticht in 1872, in de toenmalige Ridder straat, het kwartier van de schoenmakers, vandaar de naam. Hun vaandel is hun kostbaarste bezit. Ingewijd in 1875 wordt het tot op heden bewaard. Rond de jaren 1880 be haalden zij reeds eerste prijzen en richtten meerdere festi vals in. Rond 1900 werd medewerking verleend aan allerhande fes tiviteiten waaronder de passiespelen. Sinds 1930 doet de vereni ging beroep op bekende regisseurs onder wie Frans Poos en Staf Bruggen. Zopas heeft het Land van riem zijn 100-jarig jubileum achter de rug met een «Gustaaf Papeherdenking» en een «Operettenparade» in de stadsfeestzaal. Dergelijk werk stelt regis seur en spelers voor een zware taak. Wie bij het «Land van Riem» deze keuze heeft ge maakt, laadde meteen de verantwoordelijkheid op zich, die geroutineerde groepen met enige reserve genomen zouden hebben. Het is dikwijls zo dat ama teursverenigingen, hoe ver dienstelijk ook, wat te hoog mikken. Een ko mische thriller vraagt van zijn vertolkers meer kennis en vaardigheid, meer ge voel voor het treffen van de juiste noot dan menig an der ernstiger onderwerp. Verschillende faktoren heb ben van dit spel een patro naatsvertoning gemaakt. Vooreerst is er de vertaling. Wim Kubbenga is er zeker niet in geslaagd, mede door zijn ellenlange mono logen, iets van het Britse flegma in de nederlandse taal te leggen. Beweert men dat dit onmogelijk is, wel dan zou men er beter niet aan beginnen. Een bepalende faktor is het potentieel aan spelers. Ti mothy Gregg als schrijver en dokter Locke konden zich niet aanvaardbaar ma ken. Een ander feit is de regie: Helaas moet ter zake ge zegd worden dat hier iets niet klopte: Akteurs heb ben een dialoog beëindigd, wachten beweegloos op een bel die te laat komt; politieagent luistert enkele sekonden aan de telefoon en geeft een relaas van wel 3 minuten weer; de dokter wordt opgebeld, adres wordt niet vernoemd en toch staat hij na enkele mi nuten voor de deur. Hoe? Tenslotte door een groot gebrek aan aktie, gepaard gaande met een onvoldoen de rolkennis, haperende re plieken en slordige afwer king, hebben de spelers van de verschillende ko mische situaties geen ge heel weten te maken. Luc Noël als Andrew Ben nett beleefde zijn rol en gaf een voortreffelijke weerga ve, doch zijn hoestbui scène was toch zo artifi cieel. Noël De Smedt als Pedro Juarez en Leo Huy- lebroeck als Kolonel Bar- stow hadden feeling voor hun opdracht en staken met hun karaktertekenin gen torenhoog boven hun medespelers uit. De boog kan niet altijd gespannen staan, Ook niet voor een toneelgezelschap. Het Land van Riem nam het er zaterdag jl. langs de luimige kant van (Ib) Vrijdag rond middernacht werden de wegen in Oost- Vlaanderen plots herscha pen in ware ijsbanen. Als gevolg hiervan slipten tal rijke voertuigen. Een van deze slippartijen was bij zonder tragisch en ge beurde op de Gentse steenweg te Westrem. Vier streekgenoten wer den hierbij betrokken. Een personenwagen, ko mende uit de richting van Gent, slipte ter hoogte van de bar Belizona en sloeg te pletter tegen een boom. De wagen werd let terlijk uiteengereten. De bestuurder, de 26-jarige Eduard Heirwegh, wonen de Allemanstraat 10 te Erpe, doch geboren te Hofstade, bleef op slag doodgeklemd in zijn wa gen zitten. Zijn medepas sagier Maurits Verhoeven, 27 jaar, wonende Kromme Elleboogstraat te Lede, werd uit het voertuig ge slingerd en werd even eens op slag gedood. Twee anderen werden le vensgevaarlijk gewond en werden in kritieke toe stand overgebracht naar het akademisch zieken huis te Gent. Het betreft Frangois Schouppe, 22 jaar, wonende Pastorij straat te Serskamp, wiens linkerbeen werd afgerukt en de broer van de be stuurder, de 15-jarige Ka- miel Heirwegh uit de Zijp straat te Hofstade. De rijkswacht deed de vaststellingen, terwijl het parket van Dendermonde, geleid door substituut J. Bonte, ter plaatse afstap te. De Voorpost biedt aan de familieleden van de slachtoffers zijn blijken van deelneming aan. (H.D.W.) Vervolg van blz. 1 Mevrouw Delcroix uit de Geraardsbergsestraat te Aalst schrok op 2 augustus jl. niet weinig toen zij plots uit de garage haar eigen personenwagen zag wegrijden met aan het stuur een langharige jongeman. Onmiddel lijk verwittigde zij de Aalsterse Politie die een speur tocht begon naar het gestolen voertuig en die ook de rijkswacht van het distrikt Aalst van de diefstal op de hoogte bracht. Een paar uur later zagen de rijkswachters van Lennik een voetganger een overtreding begaan toen die zich niet stoorde aan de rode voetgangerslichten. De jonge man kreeg een strenge verwittiging van de rijkswach ters en begaf zich dan naar een nabijgelegen dancing. Na een paar minuten kregen de rijkswachters via de ra dio het bericht van de autodiefstal te Aalst, alsmede een nauwkeurige persoonsbeschrijving van de dader. Hoe meer inlichtingen er doorkwamen, hoe meer de rijkswachters overtuigd raakten dat zij zopas de dader een opmerking hadden gegeven. Zij begaven zich dan ook onmiddellijk weer ter plaatse en haalden de man in kwestie uit de dancing. Deze loochende alles, zelfs toen de gestolen wagen in de onmiddellijke nabijheid werd teruggevonden. Hij riep de Madonna aan ter getuigenis van zijn onschuld. Hij werd geïdentificeerd als Agro Calogero van Italiaanse nationaliteit, doch wonende te Anderlecht. Mevrouw Delcroix die inmiddels werd verwittigd, kwam ter plaat se en herkende in de persoon van Agro formeel de da der. En Agro kon alles uitleggen aan de rijkswachters die P.V. opmaakten in de Combi. De konversatie geschied de in de taal van Molière. Toen de rijkswachters klaar waren met de ondervraging en alles op papier hadden gezet, vroegen zij Agro of hij nog iets wilde toevoegen aan het P.V. Oui... zei Agro en voor de onthutste rijkswachters konden reageren, had hij al het P.V. uit de schrijfmachine getrokken en gescheurd. De rijkswachters sprongen toe om het ge scheurde P.V. te rekupereren, maar waren nog niet aan het einde van hun verrassing. De Italiaan had blijkbaar honger en krochte onder het oog van de verbouwereer de rijkswachters het P.V. naar binnen. Dat hadden de mannen der wet nog nooit meegemaakt. Net als een pas gevoede lettercomputer, braakte Agro smalende woorden uit over de hoofden van de rijkswachters en op het laatst spuwde hij ze zelfs in het gelaat. De rijkswachters brachten de Italiaan over naar hun briga de en begonnen ijverig opnieuw aan hun P.V., er nog enkele artikels aan toevoegend wegens smaad. On schuldig als een lam verscheen hij maandagvpormid- dag voor de rechtbank te Dendermonde. Vlaams ver stond hij niet, amper een paar woorden Frans. Doch toen de rijkswachters hem wegleidden tijdens de be raadslaging van de rechtbank, flapte hij er plots in Brussels dialekt uit«'t Is Allemaal nie just.» Volgens voorzitter Hoorens, bijgestaan door de rech ters Lievens en De Visscher, echter wel. Agro kreeg 4 maanden celstraf, waarvan 1 maand voorwaardelijk. Als toemaatje kreeg hij ook nog een reeks geldboeten ten bedrage van 9.000 fr. (H.D.W.) Moorsel en Essene in deze volgorde, en dit was dan ook de tussenstand na vier opdrachten. Bij de volgende twee vra gen over muziek en aktuali- teit verscheen Meldert dan eindelijk toch aan de lei ding, zij het met slechts één puntje voorsprong. PRAKTISCHE PROEVEN Bij de volgende praktische proef kwam het erop aan een dagblad en het week blad «De Voorpost» zo vlug mogelijk ineen te knutse len. Alle bladen waren af zonderlijk van elkaar ge scheurd en op grootte 1/16 gevouwen. Alles bevond zich in een grote doos en Moorsel kreeg de beide bla den in een minimum van tijd in hun oorspronkelijke vorm. Meldert kwam laatst klaar, maar Baardegem maakte een foutje en kreeg aldus het laagste cijfer. Na de pauze kwam de sub- jektieve proef waarbij elke ploeg een humoristisch to neelstukje diende op te voeren in verband met de petroleumkwestie. Meldert en Moorsel deden dit zeer goed, zodat men volgende tussenstand kreeg: Moor sel 61Meldert 60, Hekel- gem 57, Essene 53 en Baar degem 48 punten. OOST-VLAAMSE PLOEGEN OP KOP Dat het gepast inzetten van de joker een grote rol kan spelen, werd hier nogmaals bewezen. Essene en Hekel- gem voelden zich sterk in sport, doch bekwamen met hun joker respektievelijk 2 x 6 en 2 x 2 punten. Baardegem anderzijds haal de het maximum met hun joker 2 x 10 p. op de toe ristische vraag. Bij de aktualiteitsvraag toonden Meldert en Moor sel zich nogmaals de sterk- sten, zodat deze ploegen aan de leiding bleven zon der evenwel hun joker in te zetten. ANANAS, MEEL EN SUIKER. SMAKELIJK! Bij de laatste praktische proef speelde voor elke ploeg één speler. Deze moest zo vlug mogelijk zes stukjes ananas uit een kom water opeten en dit met beide handen op de rug. Nadien moest dezelfde speler op dezelfde wijze een klontje suiker uit een bord met bakmeel halen. Gilbert Huylenbroek deed dit op prachtige wijze, in een minimum van tijd en hierdoor kwam Moorsel nu definitief aan de leiding met 93 punten, Meldert 90, Baardegem 87, Hekelgem 78 en Essene 76. DE SPANNING STIJGT! Vóór de tweede pauze wer den de laatste vragen Ne derlands en geschiedenis gesteld. Bij Nederlands zetten zo wel Meldert als Moorsel de joker in. Bij deze superfina le was de rubriek Neder lands wel heel moeilijk ge maakt. Nu werd het wachten op de uitslag, de pauze leek wel oneindig lang te duren. De ploeg van Moorsel trachtte te weten te komen hoever Meldert het had gebracht bij de laatste twee vragen. Doch de Meldertse stem ming leek gezakt tot het vriespunt. Uiteindelijk verscheen de jury dan toch in de zaal en volgende uitslag werd be kend gemaakt: Hekelgem en Essene allebei 83 pun ten, Baardegem 100 p., Meldert 101 p., en Moorsel 111 punten. Vervolgens ging men over tot de prijsuitreiking en het waren de twaalf deelne mers van Meldert die de prijs van «De Voorpost» ontvingen. Moorsel mocht de prachtige wisselbeker in ontvangst nemen uit de handen van burgemeester Uyttersprot. Schepen Bogaert ziet de bodem van de stadskas. En eij is een groot gat in. Met geld kan men nu wel veel gatenj stoppen, een put van 132 miljoen is toch nog niet zq gauw gevuld. Een kinderhand wel. Spijtig genoeg voon hem hebben de Aalsterse vrijwillige brandweermannen nu niet bepaald kinderhandjes, maar wel forse knuisten die ze goed kunnen gebruiken telkens als ze aan het blussen slaan w^ar dat nodig is. Velen onder hen laten! daar, als het moet, zelfs hun eigen werk voor staan, en verdienen dan ook minder die week of die maand. Om dit loonverlies te kompenseren, betaalt de stad hen! voor de uren die ze al blussend (of oefenend) hebben' doorgebracht. Voor wat, hoort wat, dat is een feit. Traditioneel werden die uitbetalingen steeds vóór het feest van Sint-Barbara, de patrones van de brandweer-: lui, gedaan. Dat is dit jaar niet gebeurd en de pompiers! waren daar niet erg opgetogen mee. Hun humeur is er sindsdien trouwens niet bijster op vooruit gegaan. Men heeft hen nu immers wel uitbetaald, doch enkel voor de uren (blussen en oefenen) gepresteerd in de loop van de maanden april, mei en juni, de rustigste maanden van het jaar. De vaste jaarlijkse vergoeding waarop elke brandweerman recht heeft, werd niet uit gekeerd. Ook de uren gepresteerd als vervangings ambulancier of op het hulpcentrum «900»* blijven on- vergoed. Men kan zich echt wel de vraag stellen of dit niet wat van het «onvergoede» te veel is. De kruik gaat zolang te! water tot ze barst, zegt men wel eens. Gelukkig zijn de; pompiers niet zo licht ontvlambaar als sommige mate-! rialen die ze te blussen krijgen, maar hier en daar zijn de gemoederen toch reeds aardig verhit. Om die af te| koelen, zal een druppel op een (hete) plaat wel niet voN staan. Het zou werkelijk al te beschamend zijn zo de Aalsterse brandweermannen, uit protest, in de karnavalstoet niel voor de gehandicapten maar voor zichzelf met de bedelbus van deur tot deur zouden trekken. PALACE KT "De Grote Bazar" van vrijdag tot donderdag. RIO KMT "Koning Zwaardvechter" van vrijdag tot dinsdag. ALFA KT "Tarzan en de Aapmens" en "Jailhouse Roch" met Elvis Presley van vrijdag tot zondag. FEESTPALEIS KT "Een slippertje met allure". Nogmaals is gebleken dat de praktische proeven van groot belang zijn. Wanneer wij de praktisch veroverde punten samentellen, krij gen wij het volgende resul taat: Moorsel 34, Hekel gem 30, Meldert 24, Baar degem 18 en Essene 16. In de teorie (geen rekening gehouden met de joker): Meldert 73, Baardegem 72, Moorsel 71, Essene 61 en Hekelgem 51 p. Hieruit blijkt dat Baardegem de overwinning liet ontglippen in de praktische proeven, juist daar waar Moorsel ze veroverde. Wij wensen nogmaals al de mensen die meegewerkt hebben aan kwis 3*73 profi ciat voor de prachtige or ganisatie en in het bijzon der Jan De Geyselaer, Lieve Vastenavond, Linda Ghys- sens, Guy De Backer en Lieve Baert. Vergeten wij zeker niet de leden van de jury die vele avonden opge offerd hebben om alles bin nen de perken te houden. Het mooiste van de ganse organisatie is wel het voor opgestelde doelde op brengst gaat naar de zieke, oude en gehandicapte men sen van Meldert. Afwachten nu wat het wordt volgend jaar te Moor sel. Want de winnende ploeg krijgt de volgende in richting toegewezen. DE WINNENDE PLOEG De Moorselse ploeg die de ze superfinale op verdiende wijze heeft gewonnen, was samengesteld als volgt: D'Hooghe Hilde, Hereman Martine, Huylenbroeck Gil bert, Pieters Willy, Van den Eede Chris, Van Driessche Jan, Van Keymeulen Paul, Hoofdinspekteur Van Ros- sem Alfons, Van Rossem Paul, Van Vaerenbergh Gre ta, Verdoodt Hilda en de ploegverantwoordelijke. FRED VAN BIESEN De ruimtelijke dekoncentratie van overheidsdiensten terug aan de orde van de dag. Met het oog op de bouw van een administratief centrum te Aalst werden twee terreinen in aanmerking genomen, respektievelijk gelegen Pontstraat en Pupillenkazerne. Momenteel zijn er studies aan de gang om na te gaan op welke gronden de voorgelegde bouwprogramma's van de verschillende departementen (Justitie, Binnenlandse Zaken, Financiën, Landbouw) het best zouden kunnen verwezen- lijkt worden. Indien de gronden aan de Pontstraat niet mochten gekozen worden, zal met de stad Aalst onderhandeld worden tot mogelijke verkoop van het terrein. Op het ogenblik wordt een vijfjarenplan opgemaakt voor de oprichting van rijksadministratieve centra over het Vlaamse land. Het is aan onze Aalsterse beleidmensen om ervoor te zorgen dat Aalst zijn deel van de koek krijgt. Gezien de degelijke verbindingswegen (spoor, weg en water) zou er logisch gezien geen hinder mogen zijn om enkele arbeidsintensieve overheidsdiensten naar de streek te trekken. De toekomst zal ons daarin meer inzicht brengen. Wegens de feestdagen verschijnt «De Voorpost» niet volgende week. Vrijdag 4 januari verschijnen we opnieuw en dan op 32 pagina's. De praktische proeven brachten eens te meer de afscheidin tussen de ploegen (jdl)

De Voorpost | 1973 | | pagina 6