EU6DKLUB Therese Helin"De koek wordt te klein HAK EUREKA ALEWIN LEEUWERIK TUFTUF TIMARCHA KREJA JOME- GIJZEGEM OCARINA SINT-JORIS h 21-12 1973 - 7 Vier Kerstavond met ons. Iedereen is welkom. Open 24december vanaf 20 HAK Keizershof. Korte Nieuwstraat 5. 9300 Aalst. De film «Raad wie komt dineren» wordt gedraaid op zaterdag 22 december te 20 uur in het klubhuis, Keppe- straat. Op zondag 23 december gaat het jaarlijks kerstfeest door in het Parochiehuis, start te 18 uur. Op het programma receptie, diner en dansavond. Voor die dansavond die zal beginnen omstreeks 22 uur. wordt iedereen uitgenodigd. Op zaterdag 29 december te 20 uur houdt Alewin het eindejaars-T-Dansant in de Katolieke Kring, Nieuwstraat. Deze zal bestaan uit een nooit vertoonde diskoshow met de plaatselijke Alewiener D.J.'s Marco en Humberto. Speciale verrassingen worden gedurende deze avond voor zien. FVB Zaterdag 22 december, kerst feest in het bejaardentehuis. Dinsdag 25 december vanaf 20 uur. vrij podium, in vervanging van de kleinkunst- talentenjacht. Iedereen kan deelnemen. Er zal een jury zijn en waardevolle prijzen voor de winnaars. Tevens gastoptreden van Ivan Heylen. Zaterdag 29 december film forum «I love you, Rosa». Zondag 30 december verkleed feest. MARCOLE Op zaterdag 22 december e.k. nodigt de voetbalploeg van den tuf alle vriend(inn)en en sympatisanten uit op hun 1ste T-Dansant, aanvang 20 uur, deuren open te 19 uur. De zaterdagnamiddag zal «den tuf» de laatste kompetitiewed strijd van het eerste semester spelen. Terrein Osbrock. plein C. aanvang 14 uur. Op dinsdag 25 .december is den tuf open vanaf 19 uur (discobar), op 24 december is den tuf gesloten. Op zaterdag 5 januari verkleed Driekoningen-T- Dansant. Mooie prijzen voor de best verkleden. Aanvang 19 uur. Adres Tuf Tuf Zonnestraat 20 te Aalst. OILSJT 1900 DE GOEIENAAEN TOUD Zaterdag 22 december is het de beurt aan de vierde speciale Kerstuitgave van deze gran dioze plezierige romantische avonden met samenzang en dans. De klub zelf zal dit keer niet enkel in de specifiek Oilsjt 1900 sfeer worden gezet, maar er zal ook Kerststemming zijn! Hoe Dat zie je zaterdag wel Het programma is dit keer sterk vernieuwd voor de meezingers komt een groep studenten gespecialiseerd in volksliedjes ofte Folk «De mannen van de Savooistraat». Ze leren ons trouwens ook een oud volksdansje «De Berendans». Natuurlijk krijg je nog steeds de gelegenheid de benen uit te slaan op de tonen van «'t Charelke». «De Raspa» en «De Charleston», ken je deze dansen ook nog niet Dan leer je 't zaterdag wel Hoogtepunt van de avond is het optreden van prins karnaval 1967-1970 Jean-Paul, met LIVE PRE MIERE van zijn nieuwste Karnavalplaat «'t Stroeime- ziksken» en «Kom van d' nauved bei moi». Jean-Paul die trouwens de ganse avond presenteert zal het bij dat ene liedje wel niet laten, misschien hoor je live «De maanen van de-Veirkemert» en «Oilsjte- neers zemmen». Voor de rest werkt terug de ganse animatieploeg van Timareha op volle toeren om van deze avond een enig besluit te maken voor de werking in 1973, Vergeet het niet. zaterdag 22 december, allen op post in Timareha. liefst in oude kledij. De toegang is gratis. De teksten van de meezing- liedjes en dergelijke worden U ter hand gesteld, dus geen eksuses je zal er niet «ongewapend» staan Op zaterdag 2 december om 14 uur afspraak op het voetbalveld aan de Immerzeel- dreef voor de uitgestelde wedstrijd KREJA-TUF TUF pub. Supporters en spelers verzamelen om 13.30 uur aan de instuif. Vanaf 19 uur is er Kerstavond met aangepaste versiering en uiteraard de gekende dans- avonden-ambiance. Ook op zondag 23 december gebeurt er wat. maar dat zeggen ze ons lekker niet. Eveneens op zondag, om 10 uur volleymatch Kuklos- Kreja. Verzameling om 9.15 UUR AAN Krcja. 's Avonds kan je om 19.30 uur de voorstelling bijwonen van de knappe film «Raad wie komt dineren» met Sydney Poitjer en Catherine Hepburn. Deze film handelt over het rassenprobleem. John. een neger, en Jocy. een blanke, houden van elkaar. Ogen schijnlijk staat dan ook niets hun geluk in de weg. de moeilijkheden beginnen ech ter als Joey haar vader ervan op de hoogte moet brengen dat haar jongen een neger is. We kunnen je nu reeds melden dat er bij Kreja in 1974 heel wat nieuwigheden zullen zijn begin januari start een nieuwe gitaarkursus. om de- maand een klein- kunstavond en begin mei een grote kleinkunstavond in de zaal Kring. na de suksesvolle uitstap naar Londen, trekt men er tijdens de paasvakantie op uit naar Parijs. Het wordt een driedaags verblijf in de stad die men ten minste één keer moet gezien hebben, —op Paasmaandag een 5000- meter atlossingsköers rond den blok (tussen de jeugdhuis- ploegen). voor de volleyballers is er ook goed nieuws, men kan nu trainen in de turnzaal van het Sint-Maarteninstituut op de Moorselbaan. En nog een toemaatje... Iemand die de landbouwkom- mune van Deurle (bij Gent), beheerd door de familie Gevaert. bezocht, nodigde de geïnteresseerde Kreja-leden uit om tijdens een zaterdag in januari eens een bezoek aan deze komnuine te brengen. Wie mee wil, geeft alvast zijn naam op aan de dagverant- woordelijke. LM Terwijl men de instuif van Sint-Jorisklub aan het ombouwen was tot danszaal voor de T-Dansant die er die avond gehouden werd ten voordele van de info-dienst, 't Ideetje, en met tafels en stoelen werd gesleurd gingen we even met Thérèse Helin praten over de nieuwe subsidiëringskriteria. Thérèse werkt reeds sinds twaalf jaar als permanent verantwoordelijke in de klub en is reeds acht jaar aktief verbonden bij de werking van «De Vlaamse Federatie van Jeugdhuizen». In deze laatste vereniging zetelt ze in de beheerraad en het dagelijks bestuur, tevens is ze lid van de Komissie van de Nationale Jeugdraad betreffende de Jeugdhuizen. Kortom, iemand die reeds jaren vergroeid is met het jeugdhuiswerk, al enkele generaties jongeren de ietwat steile trap naar de instuif van Sint-Joris heeft weten beklimmen en over dit alles heel wat uit eigen ervaring kan vertellen. Tijdens de ledenvergadering vorige zaterdag van de Wiele waal Denderstreek, werd de situatie van het natuurpoten- tiëel geschetst (Ib) Ontspanningsfeest en eetmaal op zaterdag 22 december te 20 uur in het jeugdhuis. Ze heeft trouwens zelf meege werkt aan de vastlegging van de nieuwe kriteria, hoewel ze er lachend bij zegt. «wij hadden nooit verwacht dat deze voor de. grote jeugdhuizeen zo nadelig uitgevallen zouden zijn». In ieder geval was het vroegere kategorieënsysteem ook dat niet. en het huidige honderd- puntenstelsel is eigenlijk vrij objektief. alleen werden er de laatste tien jaar twee maal zoveel jeugdhuizen erkend en bleef de koek even groot... NIVELLERING ln harde cijfertaal uitgedrukt betekent het nieuw stelsel volgens hetwelke de subsidies van 1972 zullen toegekend worden en ingeschreven staan op de begroting 1973, dat Sint-Jorisklub aan werkingstoe lagen i.p.v. een toelage van onge veer 150.000 fr. nu nog maar 75.000 fr. zal ontvangen... De kleinere jeugdhuizen die vroeger ongeveer 48.000 fr. kregen toegekend, -zullen dit bedrag echter fiks de hoogte ingaan, want benevens de basistoelage van 35.000 fr. die aan alle erkende jeugdhuizen wordt toegekend, komt daar nog eens het aantal behaalde punten op honderd bij. vermenigvuldigd met de punt- waarde die voor '72 ongeveer 500 fr. zal zijn. (Zie hierover «De Voorpost» van vorige week). Een jeugdhuis dat dus 65 punten behaalde, wat een gewone middelmaat is. zal nu 35.000 fr. plus 65 maal 500 dat geeft samen 67.500 fr. ontvan- Op vrijdag 21 december om 20 uur. animatiekern. Op zaterdag 22 december is er T-Dansant als afscheid van de eksamens en voorbereiding op de feestdagen. Zondag 23 december gaat voor de tweede keer deze maand een avond met ANDERE MUZIEK door. Op dinsdag 25 december, dus op kerstdag zelf, is de instuif open vanaf 14.30 uur. Vrijdag 28 december verga dert om 19.30 uur de schaakklub. voor al wie echt wil leren schaken. Zondag 30 december kerstfeest. Opgelet, hiervoor moet je vooraf inschrijven. Wat er allemaal die avond gebeurt, blijft één grote surprise. Het vrij podium gaat door op zaterdag 12januari in plaats van op zondag 13 januari wegens de autoloze zondagen. Groepen of zangers die wensen op te treden telefone ren naar het nummer 053/209.05. 't Gaat weer rap met die dagen van ons. je bent pas wakker en de zon steekt zich alweer weg. Kerstmis staat dan ook voor de deur. Sinds jaren ofte naar aloude traditie gaat men dan in Sint-Joris met de ganse klub naar de middcrnachtmis, maar vanaf het laatste koncilie is daar nog een nieuwigheid bijgekomen nu we mogen eten tot net voor de kommunie. warmt men er ieder jaar om de gezelligheid van de klub nog wat gezelliger te maken, een kaasfondue op. In de loop van de avond mag iedereen rond het knapperend haardvuur dan eens zijn vinger (liefst gewassen) in de geurende kom dompelen. Na de nachtmis wandelt iedereen terug naar de klub. want daar werd intussen de wijn op het vuur gezet. En wie uit de koude nacht binnen komt. weet best hoe zoiets smaken kan. Op Kerstmis zelf blijft de klub dicht, maar 's woensdags is ze alweer open om de laatste voorbereidingen tc treffen voor nieuwjaar. Dit jaar zijn de leden van Sint-Joris immers zinnens van jaar te veranderen in een éehte karnavalsfeer het wordt beslist een fuif om nog maanden en desnoods jaren over na te kaarten. Op I januari blijft de klub ook dicht, iedereen moet ten slotte de mogelijkheid krijgen peter en meter zijn nieuwjaarsbrief te gaan voorlezen. Dat dan over de komende feestdagen waarop beslist heel wat geschenkjes van eigenaar zullen veranderen. 21-22-23 DECEMBER: GESCHENKJESMARKT Wie nog altijd het passende geschenk niet gevonden heeft dat hij aan zijn lief zal offreren, of waarmee hij even zijn ouders wil bedenken, kan op deze data terecht in de Sint-Jorisklub. Op vrijdag 21 december stellen de rietwerker en pottenbakkers hun kunstvolle en zelfvervaardigde voorwer pen tentoon in een boetiek. Wie graag een origineel geschenk koopt, weet alvast waarheen. Ook tijdens het Indisch weekend kan alleman zich knappe spullen, recht uit India. aanschaffen. Géén zorgen om geschenken dus Verder blijven alle gewone aktiviteiten tijdens de week en in de weekends op volle toeren doordraaien. Al w ie w il komen rondneuzen is reuzewelkom. F.n we mogen jullie alvast vanwege alle Sint-Jorisklub- bers het allerbeste toewensen voor 1974 LM gen. wat dus bijna twintigdui zend fr. meer is dan vroeger. Voor Sint-Joris zal het nieuwe stelsel, indien het ingeschreven bedrag voor de jeugdhuizen hetzelfde blijft een jaarlijkse aderlating van 75.000 fr. betekenen. Anderzijds ontvangen de jeugd huizen sinds verleden jaar 75% i.p.v. 60% als tussenkomst op de wedde der PV's. watuiteraart positief is. Maar er moet dus nog altijd 25% door het jeugdhuis zelf bijgepast worden, en dat is een behoorlijk bedrag dat velen in het verleden konden bekostigen door hun toelagen. Er zijn dan ook reeds verschillende jeugdhuizen waar de nieuwe regeling een drama tische toestand betekent, en waar men de PV zijn opzeg diende te geven. Dat is een spijtige zaak. zeker wanneer je het belang kent van een permanent verantwoordelijke. DE PV's (ofwel: Thérèse haar job kwijt Sint-Joris was een van de eersten om zo iemand in dienst te nemen, het is geen duiveltje- doet-al. maar integendeel, iemand die stimuleert, de groepen in hun werking motiveert. Sinds enkele jaren zijn er zelfs twee PV's tewerkgesteld in Sint-Joris, en dat komt dan ook tot uiting in de veelzijdigheid van dit jeugdhuis. Door de huidige situatie zal dit echter wel problemen stellen, temeer daar de hoop dat de staat ook een tussenkomst zou doen voor de wedde van de tweede PV nu vervlogen is daar de voorkeur werd gegeven deze regeling te beperken tot de jeugdhuizen met een kansarme jeugd. Dit is een jeugdhuis, waar jongeren komen die meer begeleiding nodig hebben dan een gewoon publiek, bijvoor beeld in een fabriekswijk. waardoor de eerste PV reeds zijn handen vol heeft met het oplossen der problemen van de leden. Thérèse wil zeker het belang niet ontkennen van dergelijke jeugdhuizen, maar anderzijds bewijst de huidige werking van Sint-Joris dat dank zij het in dienst nemen van een tweede PV in een gewoon jeugdhuis heel wat meer bereikt kan worden. NOG EEN JAAR ACHTEROP. We mogen het nieuwe stelsel echter niet volledig naar de verdomdhoek wensen. een verhoging van de totale rijksbegroting zou bijvoorbeeld het grootste probleem reeds oplossen en wanneer het eenmaal vlot zal werken zullen we er heel wat op vooruit gaan. Zo moest men vroeger twee jaar op zijn geld wachten, althans als alles «vlot» verliep, want pas in juli van dit kalenderjaar ontving men de subsidies van 1971 Met deze voor '72 loopt het echter weer verkeerd, men had de jeugdhuizen immers beloofd in '73 het voorschot van 35.000 fr. en de tussenkomst voor de PV uit te betalen en zoals je reeds weet wachten ze nog altijd. Indien alles in de toekomst echter normaal ver loopt, en dat hangt voor een heel stuk ook af van de jeugdhuizen die soms laattijdig hun verslag insturen, dan zit men nog een jaar achterop tegenover vroeger twee jaar. Het blijft echter nog steeds moeilijk om als jeugdhuis te beginnen, je moet eerst een heel jaar werken voor je erkend en gesubsidieerd kan worden en op de eerste toelage moet je dan nog één en als het slecht gaat anderhalf jaar wachten. Ook om een permanent verantwoor delijke in dienst te nemen is het reeds een hele krachttoer, vooreerst moet je hem het eer.ste jaar zelf betalen en op de 75%-tussenkomst voor het tweede dienstjaar kan je toch nog altijd een jaartje wachten HOE SPEELT SINT-JORIS HET KLAAR Als je alle onkosten de 25% wedde van de eerste PV. 100% voor de tweede, verwarming, elektriciteit, algemene onkosten enz. samentelt, blijft er van wat Sint-Joris als staatssteun krijgt. niets over. nee. ze komen er zelfs niet mee rond. Je vraagt je dan af hoe ze het vol houden om er 15 verschillende hobbyklubs op na te houden. Want zelfs de bierverkoop en de inkomsten van 't Keizershof dat ieder jaar door de leden van Sint-Joris wordt opengehouden tijdens de karnavalleesten en door ieder een wel gekend zal zijn. leveren maar net genoeg op om het tekort goed te maken. Het antwoord is echter vrij eenvou dig. Sint-Joris lost dit probleem niet op. maar de leden zelf Het zou. aldus Thérèse. onverantwoord zijn om vanuit de gemeenschappelijke kas aan 10 van de 500 leden een belangrijk bedrag ter beschik king te stellen om hun hobby te kunnen uitoefenen. Daarom werkten wij een ander systeem uit Zo zorgde de K.L.K. (Klank. Licht Klub) zélf voor haar disco- en lichtinstallatie door de muziek te verzorgen op huwelijksfeesten en dansavon den in andere jeugdhuizen. Momenteel is alles afbetaald en het is hun eigendom. Op eenzelfde manier kwam enkele jaren geleden het pottenbakkenatelier tot stand, je begrijpt dat we van de werkingstoelagen in die tijd geen 40.000 fr. konden uitkeren voor de aankoop van een oven. de leden van het rietwcrkatelier en de kunstglazuurklub die daarmee wilden starten, hebben dan zelf voor het nodige geld gezorgd door verkoop van eigen werk... Volgens hetzelfde procédé ontstonden de naaiklub. 't Ideetje... Wij geven eigenlijk alleen begeleiding, huisvesting, elektriciteit en verwarming, voor de rest zorgen de leden zelf... Hierdoor bouwen zijzèlf iets op en is hun aktie meteen gemotiveerd, de reden waarom volgens mij vele van onze hobbyklubs het zo lang volhouden. LIEVEN MATTHIEU Jeugdklub Timareha pakt ekologische onderzoekingen ernstig aan (Ib) Slechts enkele konden op de foto, toen onze fotograaf wat te vroeg op de avond de oudleden van de St.-Jorisklub ging gaan opsporen (Ib)

De Voorpost | 1973 | | pagina 7