JAN BIEZEN VOELT ZICH PRETTIG IN AALST Kunstschilder Felix Everaert stelt tentoon in Milds klub 10 Portret van Jan Blezen, gezien door Paul Citroen, grootste nederlandse portrettist. In de Leo De Bethunelaan 70 verblijft, als hij niet op reis is, sedert geruime tijd de Nederlandse dichter en schrijver Jan Biezen. Zijn vader heette Biesen, zijn moeder Van Biezen. Hij maakte er Biezen van. Opzoekingen naar zijn voorvaderen brachten zijn familiestamboom tot in de jaren 1540. Jan is geboren (27 april 1942) en opgegroeid in Wassenaar (provincie Zuid Holland). Uit zijn smaakvol ingericht appartement, waar wij hem voor het eerst ontmoetten, spreekt sfeer. En die sportieve blonde verschijning in blauwe trui met rol- kraag doet ons op het eerste gezicht aan een kei van een basket-ball speler denken. Niets is minder waar. Jan Biezen is gehuwd met Hestia Baelde, vroeger lerares Nederlands-Geschiedenis, mo menteel sekretaresse. Zij is afkomstig uit Eeklo. Zij heb ben een schattig 4-jarig doch tertje Annemieke. Jan Biezen studeerde voor en oefent het beroep uit van ste- debouwkundige. Hij is belast met het uitwerken van bijzon dere plannen van aanleg. D verse redenen deden Jan Nederland verlaten. Voo eerst was daar het woningnood-pro bleem, verder was zijn vrouw Belgische en daarbij was Bie zen dc Nederlandse mentali teit kotsbeu" om het met z:jn eigen woord te zeggen. Hij kwam zich in 1966 te Brus sel vestigen. Op onze vraag waarom Brussel, denkend aan ao speciale sfeer die in onze grootstad hangt, antwoordde hij „Aan Brussel dacht ik als de hoofdstad van het Verenigd Europa". Na een verblijf van een paar jaar vond hij het er toch niet zo prettig en ging op zoek naar een streek om of rond de hoofdstad. Na Halle, Mechelen Leuven als zijn mogelijk leef- mi'ieu gezien te hebben, koos hij dan maar Aalst. Hij vindt het een leuke streek, een pret- i:ge plek om te leven. Froblemen als inwijkeling heeft hij nooit gekend, hij voelt zich goed als outsider. Critici zeg gen van Jan dat hij geen Ne derlander meer is. Wat nu met de taal der Vla mingen en hierbij dachten we aan een Nederlands echtpaar dat een jaar in Aalst verbleef en het steeds smalend over die vreselijke taal der Belgen had en te pas en te onpas de typische Vlaamse uitdrukkin gen naaapte en belachelijk vond. Jan „In het begin kon ik het Aalsters dialekt gewoon niet verstaan, ik vond het een erbarmelijk taaltje." Zijn opinie heeft hij herzien Ons dialekt vindt hij nu een kleurrijk iets, met een rijke woordenschat, (rijke kleurrijke taal vinden we in Jans boe ken) tegenover het Hollands dat doorspekt met vele vreem de woorden, een arme woor denschat heeft. De taal der Aalstenaars ziet Jan als een vorm van folklore. Jan Biezen debuteerde als schrijver in 1968. Hij isoleert zich graag van alles. Hij uit zich anders. Oorspronkelijk ging hij zich uitleven in de architektuur, vervolgens in de stedebouw, om van de poëzie naar het proza te komen. Zijn belevenissen tijdens zijn talrijke reizen vormen een dankbare inspiratiebron. In '62 verbleef hij 2 maanden in Griekenland, in 1965 maakte hij een reis naar Amerika. In maart '73 was hij in Londen. In april in Leningrad en Mos kou in mei in Athene, novem ber in Istamboel en in de loop van deze maand vertrekt hij voor een verblijf van 3 weken naar India. Zijn eerste dichtbundel „Stac cato', waarvan de titel op de stijl slaat, ontstond in San Francisco in 1968. André De- medts zegt„Het is een ak- tualiteitspoëzie, die meer kreet is dan beschouwen, oproep dan belijdenis." Biezen noemt het een begin van geënga geerdheid, een vorm van kon testatie. Hij dicht rond het magische getal dertien (een mooi getal voor hem). Het is opgedragen aan zijn vrouw Hestia. Gedicht 10 aurora in verf op jouw lippen mond op mond ademen we Jan Biezen, de verteller. een schilderij tot leven kleurmolekulen in magies gebonden primair zijn zelfs in mijn baard en onder mijn rouwnagels leven rode zeus blauwe poseidon en gele hades o, geluksdriehoek. Zomer 1968, San Francisco Zijn werken volgen elkaar op. In 1971 verscheen zijn eerste roman Rode Zeus, blauwe poseidon, gele Hades". De hoofdpersoon Milto is een schilder uit een dekadent bourgeoisie milieu, terug van de revolutionaire vrijheidsbe weging. Na een indringend fi losofisch slijtageproces met 'n uitzichtloos - weliswaar reeds verwaterd - existentieel kli maat, glijdt hij gelouterd terug in zijn oorspronkelijk milieu, aldus Jan Biezen. „Atalanta" zijn tweede roman, droeg hij op aan een vriend, die in Viëtnam omgekomen is. Het boek speelt zich af in Schotland, Amerika en Grie kenland. Het handelt over een historikus die worstelt met de waarheid van de geschiedenis. Daarin verstrengeld is de loopbaan van een jong toneel speelsters Sharon, die hij op een fuif van zijn vriend Jerry ontmoet, en die haar weg maakt naar roem in Hollywood. Jan Biezen had het genoegen opnamen bij te wonen van de serie .Peyton Place" en het spektakel „Hello Dolly" met Barabara Streisand hetgeen zeer inspirerend werkte. Geliefkoosde auteurs van Bie zen zijn o.a. Harry Mulisch, Hugo Raes, Jan Wolkers, Jo- han Sonneville en Klem Schauwenaars. De mensen zien te veel de schrijvers als mensen die in hogere regionen leven. De nieuwste strekkingen willen er iets aan doen, ze willen er van af geraken, aldus Jan Bie zen. Zijn werken in Vlaanderen zijn nog niet genoeg bekend. Hier maken we eindelijk weer ken nis met een verteller, die ook de jeugd aanspreekt. Uit zijn boeken die we zelf met veel plezier gelezen heb ben onthouden we vooral de kleurrijke vertelstijl, boordevol adjektieven, die beeldend scheppingswerk verricht. Citeren we uit Atalanta „Pie pend gaat de deur een beetje open. Grijs schuift er een schaduw binnen. Schimmig herken ik haar tengere licht voetige lichaam. Ze zweeft zonder gerucht in de kamer met lichte balletpasjes bege leid door de zacht krakende kurkdroge vloer. Flauw maan licht beschijnt haar lange nachthemd en het loshangen de lange haar. Een door vreemde moed omhulde ge liefde die liefheeft." In de toekomst verschijnen er nog in allerlei tijdschriften en boeken, werken van deze auteur. JANG - 100 dichters (kort ge dicht) in jaunari 1974 De kortste verhalen van (Praka van J. Biezen) Een Jubileumboek Walter Zoethout (werken van J. Bie zen) Hij is redaktielid in het tijd schrift „De Koebel". Na zijn reis naar India begint hij met iets nieuws, wat het worden zal, blijft een verras sing. Waarachtig een auteur die we kunnen a-nbevelen. Het genot dat zo'n boek meebrengt is de aankoop dubbel waard. Roel Van de Plas sociale gebeurtenissen, van de onderdrukking van het in dividu. de manipulatie van de konsumptiemaatschappij. Samengevat zou men kunnen zeggen 'dat Everaert, de mens, het individu verdedigt tegen het systeem. Voor het sys teem telt vooral het opvoeren van de produktie en het af zetten van de konsumptle- waren. Of dit gebeurt ten kos te van de mens interesseert het systeem niet en dat klaagt Felix aan. Everaert werkt liefst met hel le kleuren. Soms werkt hij enkel met nuances van wit en grijs. Hij schildert steeds met penseel. Tot nu toe heeft hij de menselijke figuur centraal gesteld. Nu gaat hij over naar het gebruiksvoorwerp. Momen teel werkt hij aan een doek van 1 meter op 1 meter dat een kopje voorstelt, op dit kopje is een spoor van lip penstift te zien Wat is nu die achtergrond Hij kontes- teert tegen de kosmetika. Het kost een bom duiten, en min derwaardige materialen wor den erin verhandeld. Volgend ontwerp moet nog ontstaan. Titel Het windei. Hier zal Felix een kapstok schilderen met daaraan een kleed dat zeer overdreven geprijsd staat. Bovenop de kapstok staat een windei. Trek de konkiusie zelf Zijn tentoongestelde kollages zijn opmerkelijk. Ze zijn een mengeling van knipsels uit pa pier, kranten, stof en foto's. Hij ordent ze en plakt ze naast en over elkaar. Opvallend is het werk «Ik zie». In het schilderij Meccano- dans vestigt Everaert de aandacht op de machine, die zo'n groot belang krijgt dat ze de mens overschaduwt. Tegenover de overvloed van geproduceerde stoffelijke za ken plaatst hij de gezonde na tuur van de mens. zoals in het schilderij Twee appelen Het lot van de kleine mens onder de rechtse diktatuur is eveneens een voorwerp van kommer bij Felix De titel van het schilderij Eviva Espafia is een satire op het snertlied met hetzelfde refrein. Het zon nige Spanje is wellicht een paradijs voor de toerist, voor de Spaanse arbeider betekent het onderdrukking. Bij de dood van Allende heeft Felix een ontroerende lino snede gemaakt. Het stelt Al- lende voor, die met een droe vige blik tenonder gaat te midden van geweld. Een be klemmend gevoel gaat uit van die sombere wit en zwarte strepen. In zijn vormgeving maakt de kunstenaar gebruik van meet kundige figuren. Personnages en voorwerpen worden gevat in driehoeken, cirkels, seg menten, ruiten, e a. Zijn beelden in zeer duur ma teriaal, beslagen en gelaste koperplaten, zijn in dezelfde zin van zijn schilderkunst. Ze zijn niet louter dekoratieve elementen, maar houden een boodschap in zich. Het beeld Vallend brons mooi van vorm. in rood koper, toont vijf massieve buizen die uit een soort machine komen. Eve- raerts kommentaar erop In dien men het zover kon drij ven, dat een schoon voor werp, hier een beeld, iets zou kunnen produceren, men zou het nóg doen ook. In het sportkomplex van Denderleeuw kan men ook een koperplaat van Felix bewonderen Everaerts reaktie op het he dendaagse kunstgebeuren is sterk gericht tegen het sys teem van galerijen en musea. Ze hebben, aldus Everaert, een louter kommerciële waarde en doelstelling, en staan slechts open voor een elitegroep be zoekers. De werkende mens gaat er niet binnen. Dit soort kapitalistisch systeem heeft hij vervangen door zijn volks- kultureel centrum Enemolen», waar de geest van zijn werken in zijn doelstellingen Jan en alleman te bereiken tot ui ting komt. Op 11 en 12 januari zijn daar twee poëzieavonden en er worden een serie kinderteke ningen tentoongesteld. Erg produktief is Everaert niet. Slechts 20 a 30 werken maakt hij per jaar. Het ceuvre dat hij tot nu toe opgebouwd 'heeft is tot stand gekomen in zijn vrije tijd. Het is hem tot nu toe onmogelijk van zijn kunst te leven. Een werk van Everaert kost zowat 10000 fr. Vermits de grootste belangstelling van de jongeren komt. is dit voor hen onbetaalbaar, vandaar onregel-1 matige verkoop. Zijn werk goedkoper leveren i schaadt het doel van zijn kon testatie. Nu beperkt de inte resse zich tot een kleinere groep geïnteresseerden. Met de tijd is hij van plan, van zo dra zijn financiële middelen dit toelaten, van zijn werk posters te laten maken. Zo doende kan hij zijn kommuni- katiemedia vergroten. De ten toonstelling blijft geopend tot zaterdag 6 januari, in de week van 14 tot 17 uur Zaterdag en zondag van 19 u. 30 tot 22 uur. Maak van deze ge legenheid gebruik om deze enige serie kunstwerken te gaan bewonderen. Roel Van de Plas. De akademie gaf hem een meer persoonlijke stijl Met Rouault als voorbeeld ging hij de richting van het expressio nisme uit en kreëerde nog sporadisch realistisch werk Na zijn legerdienst kwam hij in de grafische industrie te recht als grafikus, tekenaar ontwerper. Daar viel weinig kreatiefs te doen en hij is er maar mee gestopt. Gedurende de daaropvolgende jaren fun geerde hij als chef-tekenaar in de metaalindustrie. Daar had het kommerciële voorrang op het kreatieve, wat op Eve raert een remmende invloed had. Everaert is een overtuigd ge- engageerd kunstenaar, die zijn kunst vollediq in dienst stelt van de sociale boodschap. Hij heeft een sterk persoonlijke mening. Hij bekijkt de maat schappij met een uiterst kri tisch oog. Hij is geen salon- kontestant. In de praktijk kon- testeert hij aktief mee, richt o.a. zelf manifestaties in. Zijn werken zijn ook politiek ge- engaqeerd. Kunst mag volgens hem geëngageerd zijn. Het omgekeerde beweren is vol gens Everaert bourgoisiepraat. Hij bestempelt zichzelf als hyper realistisch. Deze stro ming blijkt erg populair en men beweert dat dit de be grafenis betekent van de hele modernistische beweging. Het hyper-realisme maakt dankbaar gebruik van de politieke en Tenslotte ging hij over naar het onderwijs. Hij is leraar in het buitengewoon lager -on derwijs te Aalst. Zijn mongo- loïde leerlingen geven hem enorm veel voldoening. Laatst nog was hij werkelijk tevre den dat hij zo'n kind met te kentalent bepaalde technieken kon bijbrengen met het gevolg dat de weg open is voor ver dere studie in die richting. Sedert 1962 woont hij te Id- dergem. In die gemeente heeft hij onlangs de Enemolen gehuurd, en die eeuwenoude watermolen met behulp van enkele vrienden tijdens de voorbije zomervakantie uitge bouwd tot een juweeltje van landelijk schoon. Het gebouw Kunstschilder Felix Everaart. Het kontaktcentrum Mikis Theodorakis, kortweg ge noemd de Mikis-klub is verhuisd van het Keizerlijk Plein naar de Nieuwbeekstraat 35. In een prachtige vernieuwde ruimte, heeft de klub plaats bij overvloed en biedt de mogelijkheid tot tal van aktiviteiten voor jonge en minder jonge mensen. Bij deze gelegenheid heeft men een tentoonstelling ge organiseerd van werken van kunstschilder Felix Everaert De vernissage had op zater dag 22 december onder grote belangstelling plaats. Deze hedendaagse kunstschil der werd in 1939 te Asse ge boren uit een arbeidersgezin. Hij studeerde aan de Akade mie voor Schone Kunsten te Brussel en volgde er als vrije leerling het hoger kunstonder wijs, afdeling sierkunsten schilderen, keramiek en beeld houwen. Vanf zijn dertiende jaar had de jonge Felix een opmerke lijk talent voor schilderen en tekenen. Hij maakte kleine realistische werken, schilderde naar de natuur. fungeert als volkskultureel centrum en staat open voor iedereen. Felix is een temperament dat meer wil dan gewoon iets schoons te scheppen, dat dan onvermijdelijk terecht komt in één of ander salon, waar het geen ander doel heeft dan de bezitter een tevreden gevoel te geven. Hij vindt geen bevrediging in het louter dekoratieve. Voor hem is een schilderij een kommunikatiemiddel, wat niet wegneemt dat hij ook andere kunstwerken aanvaardt. Status» mboul 1972

De Voorpost | 1974 | | pagina 10