KOHORO KWfll LEBBEKEJUDOCLUB MET TOEKOMST BEA CLAUS, EERSTE FLUITENDE REF VAN WETTHRA KoKoro stilaan maar zeker voldoen de plankenvastheid zal ver werven om "iemand" te worden. Er wordt gezegd dat het voorbeeld van Bea Claus aanstekelijk werkt op de sportiva's uit het Wetterse en dat nog andere meisjes haar voorbeeld zullen vol gen. Intussen is Bea een trouw lid van Wetthra ge worden en ze hoopt dat ze via de kontakten met ter zake bevoegde mensen een en ander zal bijleren dat haar moet helpen om hoger op te klimmen in het door haar gekozen hobby. BVH Toen Wetthra in 1962 gesticht werd, was die scheidsrech- tersvriendenkring een onooglijk klein groepje mensen dat op betere tijden hoopte op de allereerste vergaderingen waren in het beste geval een tiental voetbalrefs aanwezig en het duurde een hele tijd vooraleer er schot in kwam. Er heerste een voorbeeldige verstandhouding, doch het Wet terse was nu niet precies een wingewest het aantal nieuwe kandidaten lag niet bijster hoog. Maar er kwam stilaan schot in. En toen een jaar geleden het tienjarig bestaan gevierd werd, overschreed het ledenaantal ruimschoots de dertig eenheden. Van de "pioniers" bleven nog heel weinig mensen over allemaal ex-refs trouwens want intussen werd gewezen voorzitter en sekretaris Marcel Van Hauwermeiren eerst opleider en daarna lid van de PSC Oost-Vlaanderen, de hh. Julien Colman en Theo De Rop zijn aan hun eerste jaar als opleider toe en José Baeyens, jarenlang gewaardeerd als feestbestuurder, hing de shoe's aan de wilgen doch springt nog steeds in de bres als een of ander feest georganiseerd wordt. NIEUWE PLOEG De "oudjes" droegen hun bestuursfunkties aan de jon gere generatie over Victor De Bosscher is voorzitter, William Van den Abbeele sekretaris, Jozef Moeskops feestbestuurder, Albert Kei lens penningmeester en Antoine De Paepe, Willy Temmerman en Firmin Schuddinck verdelen de taken van ondervoorzitter en kommissarissen. Een pluspunt voor Wetthra was wel, dat in het begin van het voetbalseizoen te Wetteren een kursus voor kandidaat- refs georganiseerd werd. Bovendien was er een inno vatie naast de opleiders schakelde de provinciale kommissie ook aktieve scheidsrechters als lesgevers in. Te Aalst ontpopte de Lebbekenaar Clement Mi- chiels zich als een bekwame kracht en te Wetteren deed Victor De Bosscher zijn duit in het zakje. Waarschijnlijk wordt op diezelfde mensen een beroep gedaan voor de kursus die begin januari 1973 start. Dendermonde wordt nu ook ingeschakeld als er voldoende belangstel ling bestaat, zullen de jonge mensen uit de Ros Beiaard- stad en de omliggende ge meenten die iets voelen voor een loopbaan als scheids rechter, in de onmiddellijke buurt de nodige kennis over de spelregels kunnen op doen. Om te weten hoe het allemaal in mekaar steekt, kunnen de geïnteresseerden kontakt opnemen met PSC-sekretaris Julien Van Renterghem, Rabotstraat 13, 9050 te Evergem. Dat moet voor 31 december van dit jaar gebeuren. Misschien kunnen de clubs een duw in de goeie richting geven sommige spelers zijn ge doemd om voor eeuwig en drie dagen in het invallers elftal te akteren. Een plaats je in het fanionelftal zal De refs van Wetthra in vergadering. altijd een utopie blijven. Waarom die elementen niet aanporren om het spelers truitje te verwisselen voor de zwarte broek en de don kere vest Een rijk scheids- rechterspotentieel laat immers een betere selektie toe en wie een beetje klasse mist om het voetballend ver te schoppen, kan misschien uitgroeien tot een uitste kend spelleider. We willen geen namen citeren, doch er zijn voorbeelden genoeg om deze bewering te staven. BEA In ons landje fungeren reeds verschillende dames als scheidsrechter. In onze streek trad het "zwakke ge slacht" eerder schoorvoe tend toe. Toch is er al één jongedame die de drempel vrees overwon,: de 19-jarige Bea Claus uit Wetteren. Ze slaagde schitterend in het teoretisch eksamen maar op het terrein zelf heeft ze zich nog niet kunnen manifeste ren zoals ze het had ge wenst. Na een "debuut- matchke" te Massemen, "floot" ze een k na pen wed strijd te Wichelen. Op de terugweg naar huis werd ze door een autobestuurder van haar bromfiets gereden. Het kostte Bea een weken lange inaktiviteit vooral een beenkwetsuur genas eer der onwillig. Waarom Bea Claus zich tot de arbitrage liet overhalen "Liefst zou ik voetballen, maar omdat Racing Wette ren waarvan ik een suppor- teres ben, geen damesteam opstelt, werd ik liever jacht wachter dan wildstroper. Voor de centen doe ik het niet. Ik wil gewoon aan sport doen. Dat ik nog heel veel te leren heb Abso luut, doch men heeft me verteld dat ik talent heb. Of het werkelijk zo is, moet de toekomst uitwijzen. Wel weet ik dat ik me zal inspan nen om de techniek van de arbitrage onder de knie te krijgen en ik hoop dat ik vlakte van de Tatami is mat van rijststro) verdub beld. Dit kostte Kohoro Kwai eens te meer vele briefjes van duizend, zodat voor het ogenblik de schat kist er maar bleekjes uitziet. Gelukkig kan Kohoro Kwai op een tussenkomst rekenen van het Bloso, anders zou men bij de Lebbekenaars wel even gaan "panikeren". VAN WITTE GORDEL TOT DAN-GRADEN De club is zowel toeganke lijk voor meisjes als voor het zogenoemde sterke geslacht. Ook wordt er uiteraard onderscheid gemaakt tussen de min-15 jarigen en de plus-15 jarigen. Trainer F. Renders, die zelf in het bezit is van een zwarte gor- del-le dan, is beslist de ge schikte persoon om zijn judoka's op te leiden tot zwarte gordel en de daarop volgende dan-graden. Als nieuwkomer draag je uiter aard een kimono met witte gordel. Ni een oefentijd van vier maanden wordt je gele gordel en ben je meteen een echte judoka. De echte sportmannen verwerven na doorgedreven training die steeds maar intensiever wordt, achtereenvolgens de oranje, groene, blauwe en bruine gordels. Vóór het verwerven van de zwarte gordel en dan-graden, wor den de judoka's "mun- danska" genoemd, hetgeen aanduidt "op weg naar de dangraad". Eens in het bezit van de zwarte gordel, dus dangraadhouders, wordt men "Yudanska". Om deze laatste graden te behalen is in België als technisch on derdeel vereist een aantal worpen te tonen uit de eerste drie Kyo's, het daar bij behorende grondwerk en het demonstreren van het nage-no-kata (de vorm van 15 basis werptechnieken. Al wie interesse heeft in de judosport en in judoclub Kohoro Kwai kan zich steeds wenden tot de be stuursleden of zich aanbie den op de trainingen waar hij zonder enige verbintenis over alle facetten van deze opvoedende sport zal inge licht worden. EVA Zo gaat dat in judo... Sommigen verslijten Judo immers voor een verfijnde vorm van "catch" dat dik wijls zeer terecht mis prezen wordt als een mens onwaardige show, anderen deinen voor Judo angstig terug als voor een bijna dui velse handigheid, die een tenger meisje in staat zou stellen om met enkele non chalante bewegingen van haar hand kerels als bomen tegen de grond te werpen. Kodokan-Judo (letterlijke betekenis "school van de goede weg) toont aan dat het mogelijk is langs hu- Kohoro Kwai in de dojo. mane weg een strijdbaar mens te worden. Ziedaar de bedoeling van Judo club Kohoro Kwai Lebbeke. Dojo De Dojo, of de oefenzaal van Kohora Kwai, is nu gelegen in het lokaal Vieux Temps, Leo Dubois- straat te Lebbeke. Elke woensdagavond en zaterdag namiddag oefenen een vijf tigtal Judoka's in deze uit stekende oefenzaal die, alle normen in acht genomen, beantwoord aan de serene sfeer die ons steeds treft bij het betreden van een ge schikte Dojo. Inderdaad, het karakter van deze sport vraagt om een uitgesproken sfeer, wil judo volgens de regels beoefend worden die de stichter Jigoro Kano voor ogen stond. Daarom wordt ook verwacht dat de toe schouwers van een judo kamp zich onthouden van luide aanmoedigingen. Voor Kohoro Kwai is hun Dojo geen heiligdom, maar wel een plaats van rust en be schaving. Om dit alles waar te maken zijn er judo en thousiasten nodig zoals voorzitter C. Maesschalck, O/voorzitter A. Cooreman en secretaris Laurens, die met een weinig gezien en thousiasme hun uitgebreide ploeg leiden. Dat de Dojo van Kohoro Kwai nu zo voortreffelijk ingericht werd is niet zonder inspanningen, zowel lichamelijk als finan- tiële gegaan. Lokaalhouder Erik Van Den Broeck, zorg de ervoor dat de eertijds nogal vervallen zaal er piek fijn uitziet. Het bestuur zorgde voor een uitstekende Tatami. Enkele weken gele den nog werd de opper- Judo is de laatste jaren verbluffend snel populair geworden. Men zou zelfs van een "rage" kunnen spreken. Toen wij in ons gesprek met de heer C. Maesschalck onze mening te kennen gaven dat naar ons gevoel Judo meer een modever schijnsel is dan eigenlijk sport, werden wij onmiddellijk en kordaat terecht gewezen. De eminente voorzitter van KOHORO KWAI, maakte ons onmiddellijk attent op het feit dat Judo een eerlijke en gezonde sport is die het meer moet hebben van behendigheid dan van kracht. Het vraagt en geeft zelfbeheersing, fantasie en durf. Het judospel is zeker geen verzameling van sluikse grepen en louche truks, maar kan integendeel een waardevol element zijn in de vorming van de jonge mens.

De Voorpost | 1974 | | pagina 20