v.u. Arr. Aalst C.V.P. Beroepsbrandweer in 1974 voor Aalst P.V.V. K.P. B.S.P. Arr. Dendermonde C.V.P. BERENSTOET TROK WEER DOOR DE STRATEN VRIJE TRIBUNE DE PARTIJBESTUREN VAN HET ARRONDISSEMENT DENDERMONDE WORDEN VERZOCHT HUN TEKSTEN TIJDIG IN TE STUREN; qtiukiac-, fJieuiAJü 2 De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten BESTE WENSEN »Bij 't begin van 't nieuwe jaar, «sta ik niet mijn briefje klaar», zo «leest» de kleine dreumes zijn van buiten geleerde nieuwjaars brief elke eerste januari opnieuw af. Iedereen kijkt vertederd. Hij meent het toch zo goed. Hij zal echt zijn best doen om braaf te zijn dit jaar. En dus krijgt hij een dikke nieuwjaar, want bij kleine kinderen worden de goede bedoelingen nog gehonoreerd. Later zal dat anders worden. In de wereld van de volwassenen heeft men, door alle ontgooche lingen heen, geleerd dat men alleen met de rezultaten kan leven. De rezultaten! Het is in de dagelijke politiek niet minder waar. Want wat al schone woorden krijgen we vier jaar lang van regeringswege niet te slikken! Maar rezultaten? We staan bij het begin van 1974. Is 1973 een goed jaar geweest? Is de korruptie minder groot geworden? Is de bedreiging met verfransing voor Vlaams- Brabant afgenomen? Zijn de rijken minder rijk geworden? Zijn de armen minder arm geworden? Zijn de... Och! Wat zin heeft het al die vragen te stellen? 1973 is een slecht jaar geweest: We hadden veel ministers, maar geen regering. We hadden geen beleid. We hadden veel beloften, maar geen rezultaten. 1973 is een slecht jaar geweest! Zal 1974 beter worden? Zal de macht voortaan bij het parle ment liggen en niet in de beheerraden en de partij- bureau's? Zullen de wetten door de verkozenen van het volk gemaakt worden en niet via geheime afspraken tussen par tijvoorzitters? Zullen de etische problemen sereen en kalm benaderd worden i.p.v. te dienen om een verkiezings overwinning te bewerken? Zullen de centen van de belastingbetaler minder af vloeien naar de bankkluizen van door socialisten beheerde ondernemingen? En zal er in 1974 eindelijk, bijna dertig jaar na het einde van de tweede wereldoorlog, amnestie komen? Het hangt niet alleen van de politiekers af. lezer, het hangt ook van U af. 1973 heeft U de ogen geopend. 1973. het jaar van de schandalen, het jaar waarin de etterbuien zijn opengebroken. 1973 heeft U duidelijk gemaakt hoe het land geregeerd wordt, wat er met Uw centen gebeurt, hoe de rijken nog rijker en de armen nog armer worden. Veel hangt van U af. Veel hangt af van Uw persoonlijke reaktie. Indien U alles blijft slikken, indien U maar blijft betalen zonder morren, zal er ook in 1974 niets veranderen. Uw centen zullen verder in verkeerde handen terecht komen. De Baudrins zullen verder villa's zetten met de centen van de gemeenschap. De Baeyensen zullen verder de beheersmandaten en de vergoe dingen blijven kumuleren. De Leburtons zullen het verder blijven vertikken de taal te leren van de meerderheid van de bevolking. Enz. enz. Daarom keert U in 1974 de traditionelen de rug toe. En U neemt kontakt op met de mensen van de Volksunie, de Vlaams-nationale partij die reeds het vertrouwen gewonnen heeft \an 20 van de Vlaamse bevolking. En daar wordt 1974 een goed jaar. Een goed jaar voor Uzelf. Een goed jaar voor de Vlaamse gemeenschap! Dat wensen wij U! Dr. R. Van Leemputten. Volksvertegenwoordiger. De politiek aan de politiekers Tot tweemaal toe voelde ik mij, deze laatste dagen, ge lukkig. Waarover kan het geluk van een politiek mandataris anders gaan dan over de waar achtige en verantwoorde uit oefening van zijn mandaat Laat eerst uitgelegd wezen wat toch te dikwijls kwelt. Inderdaad, misschien wel meer dan elders wordt in dit arron dissement de uitholling van het politiek mandaat ervaren. Wie zich met prijzenswaardige moed kandidaat stelt bij een verkiezing, en nog gekozen wordt ook, zou zich erg mis rekenen indien hij zou veron derstellen dat hem de macht zomaar wordt in de schoot gelegd. Neen, hij (zij) dient rekening, te houden met 1) de al of niet opname in een uitvoerend orgaan (sche penkollege, bestendige depu tatie, regering). De niet-opna- me herleidt de opdracht van de mandataris meteen van een machtsuitoefenende tot een machts-kontrolerende opdracht. Weze gezegd dat deze laatste opdracht ook eerbaar en nut tig is. 2) Wanneer zijn politieke groep in de oppositie belandt, is het hierbovengezegde dubbel waar. Ook dat behoort tot het aanvaardbare democratische spel. 3) Verdemokratiseerd als wij zijn, ziet de politieke wereld zich omringd door een massa verdrukkingsgroepen en in spraakorganen. Het is goed dat de openbare zaak van iedereen is en een soms einde loos overleg is de losprijs van de democratie. Maar ieder moet in zijn rol blijven. De mandatarissen zijn de beslis sers en de anderen adviseren. 4) Tenslotte is het duidelijk dat in onze politieke tuin een aantal wildgewassen groeien. Zoals men op het nationale vlak kan betreuren dat allerlei organismen de politieke macht van het parlement aanvreten, zo is het niet aangenaam vasl te stellen dat een intercom munale zich onheus kan gaan opstellen tegen een of meer gemeenten. Wie heeft nu fei telijk de politieke verantwoor delijkheid. Of welke zin heeft het bij de gemeenteraadsver kiezingen verkozen te worden en daarna te vernemen dat anderen in een intercommunale Een fundamentele wijziging zal zich in 1974 voordoen in de samenstelling van het Aalsters stedelijk brandweerkorps. Waar het korps tot op heden uitsluitend bestaat uit vrijwilligers, zal de brandweer in '74 deel gaan uitmaken van de kategorie Y en daarmee overgaan tot een beroeps- en vrijWilligerssamenstelling, terwijl het tevens als korps een centrumfunktie zal vervullen. Deze heroriëntering brengt heel wat wijzigingen met zich mee. Het beroepskorps zal in de toekomst bestaan uitéén kapitein-kommandant, officier-dienstchef, één kapitein, één adjudant, één eerste sergeant-majoor, vijf korporaals, vijftien brandweerlieden-autogeleiders en zestien brandweermannen. Daarnaast voorziet de ambulancedienst, vijf brandweerlieden-autogeleiders en vjjf brandweerlieden ambulanciers. Met de leden van het hulpcentrum 900 geeft dit een totaal van beroepsbrandweerlieden Daarnaast zal het effektief van de vrijwilligers bestaan uit één luitenant, twee onderluitenants, twee eerste sergeanten, zes sergeanten, zeven korporaals, twintig brandweer mannen-autogeleiders, éénentwintig brandweermannen en één officier-geneesheer of een totaal van zestig leden. De brandweermannen in vast dienstverband vallen onder het statuut van het gemeentepersoneel. Deze reorganisatie van het spuiterskorps vergt tevens een aanpassing van het materiaal, dat dient te bestaan uit vijf autopompen, twee personeels- en gereedsschapswagens, vijf draagbare motof- pompen, twee automatische autoladders, een kommando- wagen, één brandweerwagen met poederinstallatie, vier ambulancewagens voor reanimatie, vijf schuifladders, tienduizend meter persslangen met koppelingen van 75 mm diameter en 8.000 persslangen en koppelingen met diameter 55 mm. (jv) de grote beslissingen nemen. Zonder dat dezen zich ooit Voor hun beleid bij het kie zerskorps aanmelden of zich wensen te verantwoorden. Ik heb met kracht in de ge meenteraad te Aalst de klacht ondersteund van senator Ver- nimmen tegen het ontijdig stu diewerk van een groepering, in verband met de fusieplan nen in ons arrondissement. Als men weet dat de politieke partijen gezamenlijk verschil lende vergaderingen hebben belegd gans te goeder trouw om tot een fusieplan te komen en daarin ook verre gaand zijn geslaagd, dan is het niet behoorlijk dit akkoord nog labiel te maken. Ook niet met zogenaamd studiewerk te elfder ure. De grens van het betamelijke moet men aanvoe len. Deze klacht van B.S.P. zijde stelde mij voor de eerste maal gelukkig. Wat mij een tweede maal ge lukkig maakte was het initia tief, eerst van de stad Ge- raardsbergen daarna van de stad Ninove, om uit te kijken naar een huisvuilverbrandmgs- instaMatie spijts andere vorige beslissingen. Dus toch. Het is altijd onze vraag geweest waarom een rijkemansoplos- sing (verbranding) voor het noordelijk deel van het arron dissement en een armemensen- oplossing (verbrijzeling) voor het zuidelijk gedeelte Maar er was nu eenmaal zo be slist... door de onrechtstreekse machthebbers. Goed punt, Ni nove en Geraardsbergen Meteen weze dit mijn wens voor volgend jaarlaat ons de politieke besluitweretd spoedig zuiver maken. GHISLEEN WILLEMS volksvertegenwoordiger Op een ogenblik dat de ganse wereld en bijzonder onze technische maatschappij getrof fen wordt door de oliekrisis, is het aarzelend dat wensen voor een vreugdevol en voorspoedig jaar worden uitgesproken. Niettemin is het mijn vurige wens dat ook 1974 voor U, uw familie, vrienden, kennissen en voor alle medeburgers een gelukkig en suksesvol jaar moge worden. Daarbij wens ik gans bijzonder dat onze wereld gespaard moge worden van rampen en gewelddaden en dat onze jeugsd vertrouwensvol een welvarende toekomst kan tegemoet gaan. Aan ons en aan de beleidsvoer ders is het dat vertrouwen niet te beschamen. Bijzonder in de moeilijke maanden die voor ons staan, zal veel moed moeten worden opgebracht om maatregelen te nemen, die niet altijd populair zullen zijn. Voor alles en met alle middelen moeten wij de tewerkstelling beveiligen en onze welvaart verzekeren ook in 1974. Daarbij mogen wij in deze moeilijke tijd ook de sociale kategorieën en de zogezegde vergeten groepen, niet vergeten. De vooruitgang voor deze groepen geboekt in 1973. mag niet gestopt worden, hij moet worden voortgezet, want in de moeilijke tijden van schaarste, stijgende levensduurte en werk loosheid. zijn zij de eerste getroffenen en de grootste slachtoffers. Aan ons om met veel moed en zonder onze inspanningen te meten, te geloven in de toekomst en in de mens. om zo ook van 1974 een schoon en suksesvol jaar te maken. Het nieuwe jaar. mag in geen enkel geval een sociale pauze inluiden. LOUIS D'HAESELEER Volksvertegenwoordiger- Quaestor In een Aalsters weekblad drukt een gelegenheidskorrespondent zijn twijfel uit of er van de Gewestelijke Ekonomische Konferentie door de BSP voorgesteld, wel iets zal in huis komen. Maar verder blijft de man absoluut in het vage omtrent wat er volgens hem dan wèl zou moeten gebeuren, en hij geeft zelfs de indruk dat hij het dan toch nog van het privé-initiatief verwacht. We geven hem in hetzelfde blad onze mening, maar zouden van de gelegenheid even gebruik willen maken om op deze kwestie ook in deze kolommen terug te komen, want het lijkt er inderdaad op dat niemand het BSP-voorstel snel wil vooruit helpen. Men zou zelfs de vraag kunnen stellen betekent deze stilte niet dat de worm reeds in de vrucht zit En wij menen dat het inderdaad zó is. Er moet zodanig genianeuvreerd worden om iedereen tevreden te stellen, dat het ding dat er moet uit voortkomen reeds van vóór het vertrek lood in de vleugels heeft. En kan het ook anders Zonder van de vakbonden te spreken, waar de zaak anders zit. wie kan er op dit ogenblik van de CVP en de PVV zoals zij in ons gewest zijn. verwachten dat zij zich zouden inspannen om een andere ekonomische politiek af te dwingen. De korrespondent waarover wij het hebben is van mening dat de werkers die in ons gewest bedrijven willen zien inplanten, het van geen politieke slogans of twisten moeten hebben. Wij begrijpen hem. Het laat de meerderheid van de getroffen of bedreigde werkers ijskoud hoe die bedrijven er komen, als zij maar snel ingeplant worden. Doch. moet men zich dan om tot een doelmatige aktie te komen, niet de vraag stellen welke de oorzaken van de industriële ontmanteling zijn en in welke richting men dus moet ijveren Of moet men opnieuw tot de zoveelste slag in het water komen Wanneer men even de vergelij king maakt met het verzet en de aktie in Wallonië en wat er reeds afgedwongen werd. inbe grepen de zozeer door de CVP. PVV en VU gewraakte plannen van Ibramco. dan moet men ook daaruit de lessen willen trekken, zoals de werkers van Acec-Gent hebben gedaan, die hun bedrijf bezetten omdat zij het niet ten gronde willen zien richten. In Wallonië kan de arbeidersbeweging voor een staking of een fabriekssluiting tot de pastoors op hun preekstoel in de strijd betrek ken. In ons gewest is er nog steeds geen solidariteitsketen gesmeed tussen de werkers van verschillende bedrijven. En doet men het dan eens in een bepaalde mate. zoals met de betoging tegen de sluiting van Fabelta-Aalst. dan demobili seert men nog dezelfde dag de werkers met de belofte van een rendez-vous in september, waar nooit iets van in huis kwam. Voor de K.P. is het dan ook duidelijk wanneer men ooit in ons gewest (waar nu ook in Wichelen een draadtrekkerij met verdwijning is bedreigd en reeds negentig werkers afge dankt werden) tot een doelma tige aktie komen, dan moet eerst tussen de arbeidersorga nisaties de samenwerking ge smeed worden. Zij weten voor wat en tegen wie de aktie gaat. en in tegenstelling met CVP, PVV en VU hoeven zij niemand te sparen. Verder maneuvreren om tot iets te komen dat noch mossel noch vis is en al evenmin iets zal opleveren dan de voorgaande «initiatieven», gelijkt veel op een poging om de elektorale kansen veilig te stellen. De parlemen taire (1975) en de gemeentelijke (1976) verkiezingen staan im mers voor de deur... RAY DESMET Voorzitter KP-Dender DE SOCIALE POLITIEK Onder de bezwaren die van socialistische zijde waren gere zen tegen een drieledige regering, woog ongetwijfeld de vrees voor een stilstand op sociaal gebied zwaar door. Ik zeg wel. één van de twijfels vermits er zeker nog andere elementen waren en zijn om deze regering en haar daden sterk kritisch te volgen. Het is een feit dat de PVV een bedekt voorstander is van «sociale pauze» of enkel een vooruitgang van bepaalde kategorieën van de bevolking. Voor de socialisten was het echter van in den beginne dat deze regering moest kunnen steunen op een stevig sociaal beleid. Willy Claes heeft op het laatst gehouden kongres gewezen op de indrukwekkende verwezen lijkingen te beginnen met de verhoging van de pensioenen met 8%. vanaf 1 januari 1973, verhoging van het verzekerd minimuminkomen. de ver hoging van de vakantievergoe ding der gepensioneerden. het principe van de koppeling der sociale voordelen aan het welvaartspeil. De jonge werknemers kregen voldoening op hun eis tot instelling van de kredieturen. Ook aan de gehandicapten werd speciale aandacht besteed, verhoging met 10% voor de fysisch gehandicapten en 15% voorde mentaal gehandicapten. De familiale politiek werd niet vergeten vergoeding van een 14e maand en de verhogingen voor het 2de kind. de wezen en de gehandicapten. De oorlogsslachtoffers bekwa men ook nog merkelijke voordelen en de werklozen van voor 1971 ontvingen eveneens hun rechtmatige verhoging. Er werden ook maatregelen geno men om de inflatie trachten te verzachten voor de belastings betalers met een bescheiden inkomen dus beneden de 150.000 fr. De ministerraad heeft ten slotte het verzekerd minimum ge bracht van 54.000 fr. op 60.000 fr. voor gezinnen en van 36.000 fr. op 44.000 fr. voor alleenstaanden, wat naar onze persoonlijke mening nog te weinig is. Ook de sociale programmatie gaf voldoening op de eisen van zowat 750.000 agenten in openbare dienst. Ten slotte zijn er de belangrijke beschikkingen vanaf 1 januari 1974 op gebied van de pensioenen, hiermede maken wij onze pensioenen niet alleen waarde-, maar terzei Idertijd welvaartsvast. Dat betekent meteen dat wij als socialisten tevreden zijn over het werk van de B.S.P.-minis- ters Claes. Van Acker en Glinne. Niettegenstaande al onze kri- tieken mag ook dat wel eens onderlijnd, worden, en intussen een goed jaar 1974 voor allen W. VERNIMMEN Senator PARTICIPATIE DOOR C.V. P.LIDMAATSCHAP Vooraf begroeten wij het initiatief van «De Voorpost» om de politieke partijen in een «vrije tribune» wekelijks de gelegenheid te geven bij te dragen tot meer informatie over het politiek gebeuren. Tijdens allerlei gesprekken die wij voeren over een hele reeks problemen van politieke, socia le. ekonomische en kulturele aard wordt meermaals als konklusie de vraag gesteld «Wat kunnen wij er nu konkreet aan verandren Welke macht hebben wij om in te grijpen Dikwijls wordt dan op vrij negatieve wijze een oplossing zonder uitzicht naar voorge bracht. vergezeld van de gedachte dat onze inbreng tot verbetering of wijziging niet in ons bereik ligt. Aan deze besluitvorming zou den wij graag direkt opwerpen Laat ons op effektieve wijze deelnemen aan het politieke leven, om vanuit de basis onze standpunten duidelijk te formu leren en deze via de partij-orga nisatie en de politieke macht in uitvoering te brengen. Dat dergelijke opbouw véél meer is als op een knopje drukken is nogal vanzelfspre kend. Een duidelijke demokratisering en participatie van het C.V.P. lidmaatschap werd tijdens het oktobercongres van 1972 te Antwerpen statutair vastgelegd. Immers in elke afdeling worden nu de congresleden aangeduid a rato van één afgevaardigde per 50 leden. Deze congresafgevaar digden hebben stemrecht op onze congressen zowel op arrondissementeel als nationaal vlak. Als lid van de C.V.P. wordt U de mogelijkheid geboden op meer inspraak, meer invloed, meer zeggenschap. De wereld van vandaag omvat een reeks uitdagingen waarop onze samenleving een antwoord moet geven. Deze oplossingen zullen wij met U zoeken en vinden in de kristelijke visie op de mens en op de maatschappij van morgen. Deze maatschappij zal nooit volmaakt zijn. Wij vragen U. samen met de grote formatie van de kristen-demokratic zich blijvend in te zetten om haar te verbeteren. Diegenen die reeds lid zijn van onze partij vragen wij vriende lijk hun toegestuurde lidkaart snel te betalen. Diegenen die wensen lid te worden, wel het is eenvoudig U stort 150 fr. op de rekening 000-0645029-76 voor Gemeen tekrediet van België, rekening CVP - 1040 Brussel. U vermeldt lidmaatschap 1974 plus geboortejaar. di bt ge er fu d« se D< be aa Voor een tweede lid in Uw gezin mi stort U 50 fr. op een aa afzonderlijk formulier en L ek vermeldt eveneens lidmaat- ru schap 1974 plus geboortejaar, he Wij vragen U door uw be lidmaatschap en Uw medewer- king aan te sluiten bij die"" honderdduizend anderen die31^ zich positief inzetten voor dé verwezenlijking van een betei*£^e' maatschappij. Breek niet af - bouw op. 0i, Dit is onze vurige nieuwjaars- wens voor U allen. vrij Aa Jef van Wezemaeli2i Arr. Voorzitterzov CVP Dendermonde ten eer tief Hel J gen Gij- der I kerl -E ge be Rond de jaarwisseling trekt door de straten van Wichelen een eigenaardige groep de Berenstoet. Tien jaar geleden knoopten KWB en heemkring opnieuw aan met een verloren gegane traditie. Sindsdien ging de belangstelling crescendo. De groep groeide en op een goeie dag was "Herodes de geketende beer", pe kindermoordenaar uit het begin van onze tijdrekening, die samen met zijn bewakers, sterreman, dragonders, fijfelaars, herders en nog een heel stel aan het kerst- en nieuwjaarsgebeu- ren ontleende figuren, omringd door een aantal kleine bruine beertjes. De berenommegang is geen bont en geïmproviseerd alle gaartje van verklede venten en vermomde kinderen de orga nisatoren gaven alles en ieder een een eigen betekenis. 1973 werd uitgeroepen tot Beren jaar, naar aanleiding van het eerste decennium van de "revival". Er waren in de loop van de voorbije jaren een aantal aktiviteiten tientallen miniatuurdiertjes, met het ge duld van een middeleeuwse monnik vervaardigd door juf frouw Cecile Govaert, maak ten een fikse duik van de honderdjarige kerktoren en werden door grijpgrage kinde ren huistoe genomen. En er was zelfs een "Berenbal". De stoet die op 29 en 30 december door de Wichelse straten trok, kon op ruime belangstelling bogen. De geld mandjes werden bovendien flink gevuld. De bedoeling van de ommegang houdt immers weinig geheimzinnigs in al zingend en nieuwjaar wensend willen de "mensen van goede wil" de nodige fondsen verzamelen om ieder jaar Sint Maarten met volge propte geschenkentas 350 kinderen ede mensen van de derde leeftijd die in het rustoord wonen, een brokje te schenken. Dat ook buiten de gemeente interesse bestaat voor het gebeuren, is niet zo verwon derlijk het Wichelse evene ment is bijna uniek, al is men in het naburige Serskamp nu aan een imitatie toe. Het werd dus kijken naar de "rare" optocht en luisteren naar het "Lied van de Beer" dat werd ingeleid door vol gend "refreintje" Hopsa, beer ten dans, een flikker op zijn Frans, voor mynheer en voor madan en voor Alleman. En verder "We komen hier met hee onzen trein Wij zijn alhiere gekomen Vriendekens die daar binnei zijt Ge moet voor ons beerkei niet schromen. MVI- P/MM

De Voorpost | 1974 | | pagina 2