ZIJIV DE WEGREUZEV OOK WEGGEUZEN? ZWARE TERHALEN OVER DE ROUTIERS ZIJN UIT DE LUCHT GEGREPEN! 7 Zijn bruine linkerarm steekt haaks door het vensterraampje, een sigaret bungelt in een mondhoek en de rechterhand bedient de vele versnellingen van de zware motor. Het zijn meestal bonkige kerels achter het stuur van een tien- of meertonner. Wij zien ze dagelijks op onze wegen en velen van ons zien hen als een bedreiging. Hoe nietig voelen wij ons niet in ons wagentje naast die mastodonten Zij hebben hun eigen kafeetjes, waar op de ruime parkings dikwijls tientallen reuzen van de weg naast mekaar staan geparkeerd. Zij groeten mekaar door op een speciale manier met hun lichten te knipperen, zij staan aan de grenzen in groepjes te praten of te diskussiëren met al te stipte douaniers. Zij vormen een wereldje apart. Een wereld die leeft op de weg, een weg die ook wij gebruiken. Toch zullen wij nooit echt doordringen in hun groep, in hun milieu. Daarom doen de wildste verhalen de ronde over de chauffeurs van de baanreuzen, de "routiers". Ongeveer een maand geleden vertoonde de BRT een dokumentaire over de vrachtwagenbestuurders op interna tionale lijnen. Gedurende deze uitzending volgde de reporter de "routier" tijdens zijn reis naar de Skandinavische landen. Het filmpje was een echt wangedrocht dat ons deed denken aan bepaalde artikels in sensatiebladen. Mensen die niet beter weten hebben dit filmpje "aux serieux" genomen en menen nu dat het uit enkele speciale gevallen gedistilleerd beeld de echte leef wereld van de routiers is. Gegevens allerhande gesprekken met mensen aan de top en de basis, kontakten met familieleden van chauffeurs, hebben ons echter van het tegendeel overtuigd. DE ROL VAN BELGIE IN HET TRANSPORT Ons land heeft door zijn typi sche ekonomische ontwikke ling, industrie in Wallonië, havens in Vlaanderen steeds een vrij intensief baanvervoer gekend. Door onze grote af hankelijkheid van de uitvoer zijn de Belgen ook zeer aktief op de internationale banen. Ons land ligt bovendien op de grote Europese E3-snelweg. Al die elementen samen be zorgen op de wegen in ons land de faam gevaarlijk en overbelast te zijn. Toch spelen de spoorwegen en de binnenvaartuigen een nog vrij belangrijke rol in ons goede renverkeer. DE VERVOERONDERNE- MING De heer De Laet uit Wichelen is de bedrijfsleider van een vervoeronderneming met in ternationale allure. Hij maak te ons wegwijs in die onbe kende, maar fascinerende wereld van het wegvervoer. Het grootste probleem voor een dergelijke firma is de planning. Zo weinig mogelijk vrachtloze kilometers moeten er gereden worden. Voor een firma zoals de Wichelse die het vooral moet hebben van vaste klanten is het wel iets eenvoudiger om een goede planning op te maken. Voor de espeditiebedrijven echter, die elke vracht aanvaarden is het een moeilijker probleem. De heer De Laet beschikt over acht wagens, waarvan er vijf het buitenland aandoen en bovendien heeft hij een speciale E.E.G.-vergunning waardoor hij vrachten mag laden in andere EEG-landen voor een derde EEG-land. Een toelating die men niet zo gemakkelijk bekomt. Hoe verloopt nu zo'n reis In Grembergen bijvoorbeeld wordt geladen met bestem ming Keulen, in Keulen wordt gelost en opnieuw gela den voor Bremen, vandaar gaat het met een nieuwe vracht naar Stuttgart of Mun- chen, enz. tot de vracht wagen nog steeds geladen in de omgeving van de vertrek plaats aankomt. Dergelijke reizen worden verreden zon der een kilometer verlies. Maar het gaat er niet altijd zo aan toe. BEROEPSOPLEIDING Er bestaat een federatie voor vrachtvervoerders die is opge richt als groepsverdedigings- middel. De heer Walschap uit Sint-Niklaas, sekretaris-gene- raal van de federatie verklaar de dat deze groepering nog heel wat andere pijlen op haar boog heeft, zo ondermeer het afsluiten van konventies met de vakbonden, het praten met diverse ministers en last but not least het oprichten van scholen voor beroepsoplei ding. r>h afloop van een der tien weken durende kursus worden de leerling-chauffeurs in een firma ondergebracht, waar ze een veertiendaagse stage doormaken. Deze stage is als het ware voor de C-bre- vethouders de vuurdoop en tevens de eerste kennismaking met de praktijk. Dan maken ze reizen mee met hun kolle ga's om de nodige ervaring op te doen. Op de weg zelf krij gen zij geen praktijk. De school heeft daarvoor speciale plaatsen zoals de grote han delsmarkt te Gent en het vliegveld van Bierset te Luik. WIE ZIJN ZIJ Twee oude klasmakkers die elkaar sinds jaren niet meer gezien hebben komen elkaar op straat tegen. Er volgt een hartelijk weerzien en het ge sprek over koetjes en kalfjes komt natuurlijk ook op hun werk terecht. "En wat doe jij momenteel" vraagt de ene. niet vergissen, de angstigste ogenblikken van zijn chauf- feursschap beleeft. In een dichte mist moest een tame lijk scherpe bocht worden ge nomen. Het hoekhuis aan de straatoverzijde bestond uit spiegelruiten. En hoewel men anders zijn eigen lichten niet kon merken ziet hij plots een wagen op zich afkomen. Ge stopt, zich zoveel mogelijk beschermd tegen de komende schok en toch gebeurde er niets. Het waren zijn eigen mistlampen die zich in de spiegelruiten weerkaatst had den. Een simpel, voor sommi gen misschien ietwat lachwek kend, voorbeeld. CHAUFFEURS OVER HUN WERK "Het is een stiel zoals een ander. De mensen weten in feite niet goed wat het juist inhoudt, ze zien alleen grote koppen zoals 'veel van thuis weg', 'Grote vrijheid', (het logische gevolg van velen misbruik ervan), 'weinig fami liebanden', "Wij rijden voor onze boter ham en het is een goed be taald werk. We willen de andere chauffeurs geen schrik aanjagen zoals velen veronder stellen. Veel hangt af of je een goede baas hebt." "Mijn wagen is voor mij een tweede vrouw. Indien ik dit werk niet meer zou kunnen doen, lig ik binnen een maand op het kerkhof." "Ik doe dit werk bijna tien jaar. Ik heb een vrouw en vier kinderen en alhoewel ik veel van huis ben heb ik er nog nooit last mee gehad. Het komt er op aan elkaar te verstaan." "De slechte kant wordt veralgemeend maar ik heb er nog nooit moeilijk heden mee gehad. Ik kom goed overeen met mijn vrouw en wij betrouwen elkaar zoals voor ons huwelijk." "Nee, geen problemen thuis, noch op het werk. Integen-, deel we komen veel beter overeen. Moesten we elkaar niet verstaan dan zou dat net hetzelfde zijn moest ik een andere job uitvoeren." VROUWEN OVER HUN ROUTIER "Mijn man is vaak de hele week van huis en ik weet dat zijn vrijheid zeer groot was. Maar dat wist ik reeds voor we huwden. Ik ken hem en mag hem volledig vertrouwen. Soms kan het wel hard zijn maar dat moet je erbij nemen. Het zijn voorwaarden die je aanvaard hebt." "Men zegt dat de chauffeurs een grote vrijheid hebben. Maar ik en de andere vrouwen van de vrachtwagenvervoer ders hebben die ook. Als zij er misbruik kunnen van maken, dan wij ook. Maar meestal kom je dat toch gauw te weten, daarvoor kennen wc hem te goed." "Nog nooit hebben we hier over problemen gehad, mijn heer "Bij de thuiskomst is de lief de nog zo groot dan wanneer je je man elke dag ziet KENT U ZE NU WAT BETER We hebben gepoogd u ver schillende klokken te laten horen die van de Federatie, van het bedrijf, van de chauf feur, van de familie. Mis schien blijven uw vooroorde- len»toch nog bestaan maar we hopen ten minste dat we door dit artikeltje er ook in ge slaagd zijn deze te temperen. Er zullen steeds uitzonderin gen blijven bestaan die de regel moeten bevestigen. Laat U, beste lezers, dan echter niet misleiden en zeker, sla niet aan het veralgemenen want dat is de grote fout waaraan iedereen zich vaak schuldig maakt. Veel reisgenot "Ik Ik ben vrachtwagen chauffeur De reaktie Een langgerecht "oooh Had die man geantwoord dat hij een verdacht kroegje open hield, of dat hij beroepsgang ster was, misschien was hij er dan nog wel beter vanaf geko- Voorsteken doen zij ook nog... men. Nu is hij automatisch geklasseerd. De vooroordelen, groeiend uit sensatieartikels en dergelijke T.V.-filmpjes hebben hun doel bereikt. Een axioma is het. Alhoewel we ze niet kennen, "kunnen ze niet anders zijn Wat zeker buiten kijf staat is dat die vrachtwagens een gevaar zijn op de baan. HET REUZENMONSTER We hebben over dit alles ge praat met de chauffeurs. Frans Mellaerts uit Sint-Gillis en Lucien Brackman uit Schellebelle. Twee doorge winterde oude rotten die res- pektievelijk acht en vijftien jaar in het internationaal goe derentransport staan. Zij zijn er mee vergroeid, hun tien tonner is voor hen een tweede vrouw waar ze moeilijk, ja zelfs niet meer, kunnen van scheiden. Ze zijn één met de baan en hun wagen die ze kennen als hun broekzak, bonken van kerels die ervoor zorgen dat die miljoenen waarmee zij onderweg zijn veilig op de plaats van be stemming zullen komen. De verantwoordelijkheid die ze dragen is bij hen in veilige handen. Zij, samen met hun honder den collega's, de meest com petente chauffeurs, zouden volgens de buitenstaanders een gevaar zijn op de baan. Zij die hun wagen tien maal beter kennen, die weten wat de wagen kan en niet kan, zouden vaak de oorzaak zijn van de dagelijkse ongevallen. Zij, de "routiers", die veel beter met hun wagen kunnen maneuvreren, een gevaar voor zondagrijders Wanneer we de statistieken nagaan zien we zwart op wit dat er 61 procent minder ongevallen, berekend op het aantal kilometers, voorkomen met vrachtwagens dan met personenwagens. SENSATIE Daar zijn we belust op en het is dus hoegenaamd niet ver wonderlijk dat spektakulaire ongevallen met tientonners grotere dagbladkoppen halen. Vaak zijn het echter de "rou tiers" die akrobatie moeten verrichten met hun reuze monster om ongevallen te ver mijden. Wij hebben het aan de lijve ondervonden. Samen met een der chauffeurs van de heer De Laet, namelijk Frans Mel laerts, hebben we een korte rit gemaakt. Het is iets gans anders in zo'n reusachtige vie rentwintigtonner met aanhan ger dan in een personenvoer tuig. Zelfs op dat kleine toer tje hebben we kunnen vast stellen dat de achternakomen- de auto's voor, ja zelfs in bochten voorbijsteken, dat melkventers hun wagen par keren in het midden van de straat (die in Schellebelle niet zo breed zijn trouwens), dat wagens zomaar zijstraten uit komen alsof dat de normaal ste zaak ter wereld is, enzo- verder. En toch vindt men de vrachtwagenbestuurders ge vaarlijke chauffeurs OVERDREVEN SNEL HEID Vaak wordt aangehaald dat de chauffeurs van zware ka rn ions sneller rijden dan de hun toegestane zestig die voorkomt op het bordje dat achteraan de wagen is vastge maakt. Wellicht heerst hier bij velen nog een misverstand want dit schijfje slaat alleen op de gewone wegen. Op autostrades mogen ze tot negentig per uur. Ze moeten trouwens reeds minimum ze ventig rijden. Het moderne verkeersnet laat toe om van in Zele tot in Wenen, het noor den van Duitsland en het zon nige zuiden te komen zonder de autosnelwegen te verlaten. De voerders zijn bij de wet verplicht om zich te houden aan een maximale rijtijd van 8 uur per dag en maximaal 450 kilometer daags. Indien men dasteeds autosnelweg heeft dan kan deze afstand tegen 90 km per uur in vijf uur afgelegd worden. Anders ge zegd, drie produktieve uren die volledig verloren zijn. Voor de internationale trajek- ten heeft het dus geen enkele zin om zich niet te houden aan de maximum snelheid. Iets wat trouwens kan gekon- troleerd worden door middel van een speciale kaart die ingebouwd is. DE PREMIEJAGERS Er zijn inderdaad nog steeds mensen die tegen premiestel sel rijden, alhoewel dit sterk terugloopt. Deze chauffeurs die elke dag hetzelfde binnen landse trajekt afrijden kennen dat ook na verloop van zekere tijd elke steen, deuk of on effenheid van het wegdek. Gevolg is dat zij meer risiko's gaan nemen, want hoe sneller ter plaatse, hoe meer men verdient. Het zijn de cow boys van het vak, aldus de heer Walschap. Premiejagers lijkt echter een geschikter woord te zijn. Het is deze groep die het denkbeeld of Fietsers op de baan want de kamions staan er geparkeerd. HET BAANLEVEN BIJ DAG EN NACHT Maandagmorgen bij het eerste ochtendkrieken maakt de chauffeur zich klaar om een nieuwe reis van zo'n gemid delde 2 a 3.000 kilometer aan te vatten. Bestemming Italië, Duitsland, Frank rijk, Het weekend zit er op en weer gaat hij voor een ganse week de familie verla ten om samen met zijn wagen West-Europa te doorkruisen. Elke dag hetzelfde de acht uren rijtijd, eten in de Franse 'Routiers' of Duitse "Rast- stattes", een uiltje knappen in de wagen die hiervoor is uit gerust. Achterin de stuurkabi- ne is vaak een bed opgetrok ken waarin men de nacht op konfortabele wijze kan door brengen, althans gemakkelij ker dan op de zetels van voerder en begeleider. De chauffeurs geven grif toe dat het de eerste malen een ge weldige ervaring is een reis in het onbekende. Wat moet een eerste vuurdoop op de baan over een trajekt van duizend en zoveel kilometer niet wezen Niet alleen de Italiaanse douanebeambten dan toch maandagmorgen weer aan het werk zouden togen. Niks van, het werk wer^ pas 's avonds hervat. Kortom, drie verloren dagen. BELLA ITALIA In Italië hebben de chauffeurs niet alleen te kampen met ernstige douaneproblemen; Italië is niet alleen het land van Don Camillo en Peppone, van de warmbloedige tifosi en paparazzi, het is ook het land van de wijdvertakte "Cosa Nostra", of hebt u liever het minder zwierige Maffia. Een routier kan zich in het schiereiland niet veroorloven om zijn wagen, voor hoe'n korte tijd 09k, onbeheerd achter te laten. Zeker niet wanneer hij zijn wagentje heeft volgeladen met dran ken, etenswaren, elektrisch materiaal, enz. Indien de wagen niet verdwenen zal zijn, de inhoud zal hoogst waarschijnlijk wel van eige naar veranderd zijn. ACHTER RODE LAMP JES Routiers worden steeds met rijd op Duitsland en België, en dat betekent hoofdzakelijk autosnelwegen. Bij mijn weten zijn er op autostrades geen dergelijke bars." "Indien wij in een of andere grootstad een avond moeten wachten of langer om te ver trekken gaan we naar de ci nema of blijven bij de wagen, anders hebben we nog onze eigen plaatsen van bijeen komst. De verhaaltjes van 'chauffeurs zijn vrouwen lopers want niemand komt het toch te weten' is praat van sensatiezoekers." GEWOONTE Wanneer men dagelijks met de reuzenwagens onderweg is geraakt men alles zo gewoon dat men als het ware niets meer ziet. Maar toch bestaan er voorvalletjes, meestal van minder prettige aard, die de Routiers nooit meer vergeten. Voorvalletjes die voor eeuwig in het geheugen staan gegrift. Een voorbeeld ter illustratie. Lucien Brackman, een knaap met vijftien jaar ervaring op de internationale wegen, heeft in Duitsland, in Ne- heim-Husten indien we ons een scheef oog bekeken als het gaat om kontakten met het andere geslacht. Wij vroe gen het hen zelf "De ver halen over seksbars en ver dachte kroegjes met animeer- meisjes berusten op fantasie. De meeste chauffeurs hebben daar nog geen voet binnen gezet. Zij hebben hun eigen 'Routiers', 'Raststattes', her bergen en eethuisjes. Men moet niet a priori vracht wagenchauffeur zijn om daar binnen te gaan. We hebben een grotere vrijheid en on tegensprekelijk zijn er ver voerders die er misbruik van maken. Maar die zouden het ook doen moesten ze een ander beroep hebben." "Verhalen zoals medegedeeld door sensatiekranten en snert- filmpjes zoals onlangs op de B.R.T. dragen er zeker niet toe bij om de vooroordelen tegen ons te verminderen. In tegendeel. Nochtans zijn ze een grote leugen. Chauffeurs die internationale reizen on dernemen hebben een veel te grote verantwoordelijkheid om hun tijd door te brengen bij die meisjes van lichte zeden. Maar ja, overal zijn er uitzonderingen en de mensen nemen gauw een hand als je hen een vinger toereikt.". "Belachelijke onzin Klets praat "Wie zoiets graag doet moet daarom geen chauffeur zijn. Moest hij op een fabriek wer ken, het zou juist het identie ke resultaat geven." "Wij heb ben vaste stopplaatsen waar we eten of een glas drinken. En dat zijn zeker niet de bars die U bedoelt Trouwens, ik baan en het daarmee samen hangende leven doet immers problemen ontstaan. Het grootste probleem, aldus de vrachtwagenbestuurders, is er een waar wij buitenstaanders niet onmiddellijk zouden aan denken, namelijk DOUANE DE VIRUS VAN DE BAAN De douanekantoren hebben de chauffeurs reeds dikwijls lelijke parten gespeeld. Dat is vrij normaal te noemen vol gens de mensen der Federatie. Door versoepelingen binnen E.E.G. verband wordt hun baantje immers sterk be dreigd. Dat deze mensen het zolang mogelijk willen in stand houden is klaar. De verschillende formaliteiten die dienen vervuld te worden waardoor de douane-overgan gen minder soepel worden zijn hieraan evenmin vreemd. Op vele plaatsen loopt alles echter heel vlot, tenminste wanneer de vergelijking ge trokken wordt met de Ita liaanse grensposten. Vraagt maar aan een chauffeur wat hij van die toestanden in het landje van Julius Caesar denkt maar het antwoord is en blijft "Rot Een zeer re cent voorbeeld. Frans Me- laerts, chauffeur bij de inter nationale transportfirma De Laet, heeft vorige maand van vrijdagavond 22 uur tot maandagavond 22 uur halt dienen te houden bij de Bren- nerpas. Laten we nog aan nemen dat er zaterdag (feest dag in Italië) en zondag niet gewerkt werd. Maar onlogisch is het in geen geval dat de waanbeeld van gevaar in het leven hebben geroepen. De ongevallen met zware weg- reuzen vallen voor het over grote deel binnen deze kate- gorie. Maar er is een groot verschil tussen deze vaak roe keloze 'drivers' en de rasechte routiers. Deze laatsten zijn, in 't algemeen dan, want zoals overal zijn er uitzonderingen die de regel bevestigen, de dups en krijgen de weinig toepasselijk naam wegpiraten te zijn.

De Voorpost | 1974 | | pagina 7