MET TWEEDEHANDSWAGEN DOOR DE SAHARA AAN TAFEL MET BERBERS RENDERENDE BIJVERDIENSTE w^m" 10 Reizen en reizen is twee. Je kan morgen je reisagentschap binnenwippen en het duurt amper een kwartiertje of je hebt geboekt voor Wenen in een driesterrenhotel, ontbijt in bed, bad bij de hand, volpcnsioen zonder zorgen en een Strauss-achtig strijkje en kaarslicht bij het souper. Je kan het ook anders aanpakken. Alle komfort overboord gooien en in een tweedehandswagen Frankrijk en Spanje afhaspelen, de Middellandse Zee oversteken, in Marokko belanden, het Atlasgebergte overhotsen, kennis maken met de Sahara, midderwijl Algerië en Tunesië doorkruisen, nog maar eens de Méditerranée onder je heen voelen glijden, op Sicilië aan wal gaan, van de vermoeienis bekomen aan het Lago Magiore en na een trip van 10.000 km. veilig en wel Dendermonde bereiken. Voornoemde tocht ondernamen de h. en mevr. D'Hondt-Smekens uit Dendermonde tijdens de voorbije augustus- en septembermaanden. Zowat vijf weken lang waren ze onderweg, sliepen onder een paar palmbomen, bezochten historische steden en maakten kennis met de inlandse bevolking. «Een unieke belevenis,» verklaarde ons Armand D'Hondt. Beelden van zijn bijna twee uur durende film bewezen het in ruime mate. veiligheid, in een oud-kazerne van het Vreemdelingenlegioen vroegen hun auto te mogen parkeren, boden twee vriende lijke douanebeambten hen zelfs een kamer aan. 's Avonds bij blikjes Belgisch bier en de klassieke pepermuntthee, ont hulde D'Hondt zijn bedoeling het leven der nomaden te filmen. Zijn voornemen werd door beide Algerijnen vrij sceptisch onthaald. vooral omdat naar hun mening zijn wagen allerminst geschikt bleek voor de tocht. Hun voorstel hen met de landrover tot bij de Berbers te brengen, werd natuurlijk hartelijk aanvaard. Na een tocht door de brandende hitte en langs een route die je onmogelijk nog zou terugvin den, bereikte het gezelschap het nomadenkamp. «De begroe tingsceremonie is het vertellen waard.» verklaart D'Hondt. «De landrover stopt op een 300 a 400 meter afstand van de tenten. Een paar claxonstoten kondigen ons bezoek aan. Iedereen die zich tussen de tenten bevindt, verdwijnt. Enkel de chefzo bleek althans later komt ons tegemoet en vraagt om de reden van het bezoek. Beide douanebeambten zetten ons reisdoel uiteen. De chef knikt, keert terug naar de tenten, maar nog steeds mogen we niet nader komen. Na een kwartier blijkt alles O.K. De oorzaak van het wachten werd ons vlug duidelijk, want in allerijl was een tent voor de gasten klaargemaakt tapijten en kussens incluis. Van de vrouwen nog geen spoor. Later mocht mijn echtgenote hun tenten bezoe ken, ik echter niet. Het echtpaar werd er overigens hartelijk ontvangen. Het weini ge dat ze bezitten wordt met de gasten gedeeld. Onmiddellijk werd bevel gegeven een schaap te slachten en na een tijdje deed men zich tegoed aan heerlijk geroosterd schapevlees, zo uit de vuist. Het drinkwater viel wat minder mee. Het smaakte naar teer en bezat een bruine een trip tot in het Libische Tripoli deed een onverwacht evenement hen van dit opzet afzien. Op die avond besloot men het er op te wagen de nacht door te brengen onder een paar palmbomen. De tent werd opgeslagen tegen de auto. men waste zich en ging slapen. De tentafsluiting werd opengelaten om toch maar wat te profiteren van de nachtelijke koelte. Amper was men ingeslapen of mevr. D'Hondt slaakte een kreet van jewelste «D'Hondt er zit iemand in ons tent D'Hondt schoot wakker en zag een jonge snaak over de slaapzak van zijn echtgenote gebogen. Mijn enige reaktie. vertelt D'Hondt. bestond er in te roepen in 't Vlaams dan nog Zeg. godv.... wat komde gij hier doen Achteraf grabbelde ik een slagersmes en ging de kerel achterna. Hij vluchtte echter weg in de duisternis. maar liet een sandaal en een draagbaar radiootje achter. Bevreesd dat de kerel zou terugkomen met een paar van zijn kornuiten, werd het kamp in allerijl opgebroken. Bij het licht van een zaklamp werd alles holderdebolder in de wagen geladen en met alle lichten die op de auto voorkwamen, werd op maxi mum kracht de 70 km. tot de Tunesische grens afgeraasd. Van een trip naar Tripoli werd afgezien, vooral omdat mevr. D'Hondt zich in Tunesië toch een vleugje dichter bij huis voelde. Men deed aangifte van het voorval bij de politie, die hen verzekerde de kerel vlug bij de lurven te vatten. De politie treedt er trouwens hardhandig op. Geweld gebruiken schijnt er voor bepaalde agenten de gewoonste zaak van de wereld. Misschien te begrijpen, verdui delijkte D'Hondt. Stopt men de booswichten in de gevangenis, daar geven ze niet om, dan hebben ze eten. Hen een boete opleggen kan men evenmin, want ze bezitten geen duit. Wat Armand D'Hondt.(jo) MAROKKO Na een rit zonder geschiedenis via Parijs, Dourdan. Madrid en Granada werd Algeciras be reikt. Zuidspaanse stad van waaruit de veerboot het echtpaar D'Hondt-Smekens zo noemen ze trouwens mekaar in de dagelijkse omgangstaal op Noordafrikaans grondgebied loodste. «Om 4 uur 's morgens op een parking inslapen is wel niet zo'n pretje.» lacht D'Hondt, «en op dat moment, het was ook het enige van de ganse reis._ heb ik bij mezelf gedacht D'Hondt man, waaraan zijt ge nu begonnen De parkings in Marokko vielen trouwens niet altijd mee. Er bestaan ook campings die niet mogen gebruikt worden door de Marokkanen, er komt zelfs een soort politie bij te pas die er nauwlettend op toeziet, dat dit reglement nageleefd wordt. Van diskriminatie gesproken De ene camping zag er netjes uit. doch op de andere was vuil troef. ALGERIE Via Mek nes en Fez werd na het oversteken van het Atlas gebergte de Pre-Sahara in Algerië bereikt. Ook al spreekt men slechts van «Pre-Sahara». verklaart D'Hondt «Toch kan je ook hier reeds 70. 80 km. afleggen zonder één levende ziel te ontmoeten. Het geeft soms aanleiding tot eigenaardige toestanden, situaties die ons Europeanen erg vreemd toe schijnen. doch voor de Noord afrikanen dagelijkse kost zijn. Zo ontmoetten we ruim 60 km. voorbij een oase, een man die gewoon langs de weg ingeslapen was. Het gebeurt soms dat je midden de eenzame vlakten op de weg niemand ontmoet die een vat van 200 liter voortrolt. Niet te begrijpen en toch waar!» De levensomstandigheden van de Noordafrikanen verschillen enorm naargelang het milieu waarin ze wonen. In de dorpen is armoe troef Kinderen komen aangelopen, bedelen om alles en nog wat en likken zelfs lege sardienenblikjes droog. Het «Rondombellesafari» bereikt. De bloemen en schuimwijn stonden klaar. IK KEER TERUG... «De Sahara heeft me gefasci neerd...» getuigt D'Hondt. «die eindeloos uitgestrekte vlakten, die eenzaamheid maken je een ander mens». Zijn besluit staat trouwens vast. Hij keert dit jaar nog terug naar zijn Berbervrienden. Film en projektietoestel gaan deze keer mee en met behulp van beide douanebeambten, die op een of andere manier voor de stroom moeten zorgen, is hij van plan de filmbeelden die hij vorig jaar schoot, voor de Berbers te projekteren. «Als ze dat zien.» lacht D'Hondt. «laten ze me niet meer gaan De Denderbellenaar verzekerde bovendien, de reis deze keer niet zo nerveus te zullen aanpakken. Die eerste kennis making heeft hem trouwens veel geleerd. Meer sigaretten moet hij meenemen. Zijn voorraad was vorig jaar amper na een paar weken reeds verzwonden. En toen hij een leurder in sigaretten om twee stangen verzocht, kon de man zijn oren niet geloven, want hij verkocht altijd zijn sigaretten per stuk! In Noord-Afrika reizen valt financieel erg mee. Voor 10.000 fr. per man. is hij bereid een koppel mee te nemen. «Dat de kandidaten me maar kontakteren.» lacht hij. D'Hondt loopt trouwens nog met andere plannen in het hoofd vertrekken vanuit Kaapstad in Zuid-Afrika en het hele Afrikaanse kontinent doorkruisen, met een landrover dan natuurlijk. Het klinkt misschien een weinig voortva rend. maar wie D'Hondt kent. weel beslist dat hij het doet. Eerste objektief blijft echter zijn tweede reis naar de Sahara. Dat staat reeds vast. Hij wil zijn vrienden terugzien. Misschien ontmoet hij dan nog eens die kleine Tunesiër, die hem al bedelend bewijs leverde van zijn snuggerheid, door hem in gebroken Frans toe te fluiste ren. zijn kleine medaillon in de hand «Mesieu. moi pas Moslem... Regarde nion Ma be: donna...». iVc PIERRE VAN ROSSENM; M; Mevr. D'Hondt.(jo) door aanwerven van abonnementen voor DE VOORPOST Oude Vest 34 - 9330 Dendermonde of telefoneren naar 052-240.60. wit van de banaanschillen wordt met de grootste nauwkeurigheid weggekrabt en gulzig verorberd. BU DE BERBERS Enorm veel genoegen beleefde het echtpaar aan hun bezoek aan een Berbergemeenschap kleur, net kwel m water. De kroes, die van hand tot hand gaat. laat men vooraf een paar minuten staan, opdat het zand zou bezinken. 's Avonds werd bij het schamele licht van een olielamp gezellig gepraat. De Berbers paften de sigaren die D'Hondt hen had aangeboden en stopten hun neuzen vol snuif, ook een hen dan nog overblijft is er gew oonweg op kloppen. In Nefta reed het echtpaar Tunesië binnen en via Tozeur werd Tunis bereikt. Het avontuur was voorbij. Tunesië viel trouwens minder mee dan verwacht. Alles is er afgestemd op toerisme. De oorspronke lijkheid is er reeds voor een groot deel verdwenen. Met deze tweedehandswagen trok Armand D'Hondt door de Sahara.(jo) de oorspronkelijke Algerijnse bevolking die een nomaden leven leiden. Ze leven in lage tenten en eens het schrale gras door hun kudden is wegge- graasd. trekken ze verder, op zoek naar nieuw «weiland» Het is vrij moeilijk kontakt te leggen met deze mensen. Het woord toerist is hen onbekend. Ofwel aanvaardt men je als vriend, ofwel ben je hun vijand. Hoewel het van te voren de bedoeling was het leven der nomaden van dichtbij te bekijken, kreeg het echtpaar de dankbare hulp van twee Algerijnse douanebeambten. Toen ze op een avond een dorp bereikten en om reden van geschenk van de Dendermon- denaar. Eén zaak konden de nomaden maar niet begrijpen: Waarom had het echtpaar dergelijke reuzeafstand afge legd om hen te komen bekijken. Toerisme kennen ze er niet. MINDER AANGENAAM AVONTUUR Ook al viel het bezoek aan de Berbers enorm mee. toch moesten D'Hondt-Smekens ver der. ze hadden immers nog een 2000km. Sahara voor de boeg en bevonden zich op zowat 7000 km, van de thuishaven. Toep ze zich op 70 km. van de grens met Libië bevonden de oorspronkelijke reisweg voorzag Ze ontmoetten er twee Vlaamse meisjes die er als verpleegster werkzaam waren. Hun aanbod in hun appartement te over nachten. werd niet afgeslagen. Gelukkig maar dat men hun raad opvolgde, alles wat kon losgeschroefd worden aan de auto in veiligheid te brengen, want 's anderendaags stelde men vast dat aan de autosloten geprutst werd. Via Tunis ging de reis per boot naar Palermo. Na een bezoek aan de Etna trok men naar het Italiaanse vasteland, waar aan liet Lago Magiore bekomen werd van de reis. Zonder kleerscheuren werd dan Den derbelle. het eindpunt van deze :dr. De heer en mevrouw D'Hondt voor het karretje dat wel in de Sahara zijn diensten bewees, maar iidr. Dendermonde de strijd staakte.(jo) 'Ta i 1st

De Voorpost | 1974 | | pagina 10