HONDERD JAAR KON. HUIHIRE ORPHEOS mm VIER TOPKONCERTEN Aa'1 VORMEN JUBILEUMGESCHENK i VAN PRO-ARTE LEBBEKE 10 - 1/2/74 - De Voorpost In de loop van een eeuw kan heel wat veranderen. Wie van de negen leden van de Lebbeekse harmonie "St.-Cecilia", die in 1874 besloten een eigen fanfare op te richten, zal ooit vermoed hebben, dat honderd jaar later, deze kern zich zou uitbreiden tot een 45-tal spelende leden tellend korps, aangevuld met een majorettengroep van 35 hippe meisjes en een even representatief trommelkorps van 15 trommelaars Wellicht niemand. En toch is de "Koninklijke Fanfare "Orpheus" in die vijfmaal twintig jaar geëvolueerd, zo intens zelf, dat ze momenteel tot de beste fanfarekorpsen uit de streek mag gerekend worden. Haar talrijke gastuitstappen, zowel in eigen streek als in de rest van het land, bewijzen dit ten volle. ONTSTAAN EN EVOLUTIE De geboorte vade fanfare gebeurde vrij toevallig een paar leden van de harmonie kwamen een aangegane ver bintenis te Appels na, i.p.v. een serenade te geven aan een pasgehuwd paar. Gustaaf De Landtsheer, Victor De Wit, Jan De Wolf, Jan Hemelaer, Frans Keppens, Alfons Merckx, Eugeen Van Mal- deren, Frans Van Goethem en voorzitter Victor De Nayer, leverden 's anderendaags de instrumenten binnen en stichtten de fanfare "Orpheus". Tussen beide ver enigingen ontstond natuurlijk de nodige rivaliteit, doch in 1878, ter gelegenheid van de inhuldiging der spoorlijn Brussel-Dender monde, namen beide korpsen deel aan een gemeenschappelijk koncert op het gemeentehuis. Leiding van het geheel had Jan Van Overstraeten. Een paar jaar later echter stonden ze na de stemming van de schoolwet, opnieuw als kat en hond tegenover elkaar. De tachtiger jaren werden een gouden tijd voor de fanfare. Rondom de heren De Nayer werd ze de spil van het liberale verenigingsleven. Het overgrote deel der muzikan ten werkte trouwens in de fabriek De Nayer. Jan Van Overstraeten had nog altijd de leiding. Zowat vijftig muzi kanten maakten toen deel uit vade fanfare; 230 ereleden zorgden voor de financiële steun. Tijdens de algemene vergade ring van 27 mei 1894 werd een reglement neergelegd van 25 artikelen. Emiel Hofmans, onderwijzer op de gemeente, was schrijver-penningmeester; Valentin De Nayer bekleedde het voorzittersambt. NA 1900 In 1906 kwam Jules De Wolf als dirigent naar de fanfare. Dank zij zijn jeugdige geest drift bloeide de vereniging en onder zijn leiding nam de fanfare deel aan diverse mani festaties en muziekfeesten. Op 10 mei 1914 vierde "Orpheus" haar 40-jarig be staan en het 20-jarig voorzit tersschap van Valentin De Nayer. In 1920 bestond het bestuur nog slechts uit acht leden. De wereldoorlog was daar grotendeels de schuld van. Drie nieuwe leden warden toen in het bestuur opgenomen; Emiel Lombaert, H. Mertens en Ch. De Hau- were. Een jaar later werd Dr. Barion voorzitter en E. Lom baert ondervoorzitter. De dood van Valentin de Nayer in 1921 betekende een zware slag voor de vereniging. In allerijl werd een komitee gevormd om het lokaal niet in andere handen te laten komen. De zaal werd uit ter hand gekocht en verdeeld in aandelen; Dr. Barion, Em. Lombaert, Karei De Hauwere, grootvader Alfons De Mol, Flor De Mol, Arthur Veire- man, Victor Ringoot en Pieter Van den Broeck wer den de aandeelhouders. Koninklijk werd de fanfare in 1924 en twee jaar later werd het 50-jarig bestaan gevierd. Verschillende zusterverenigin gen kwamen naar Lebbeke en op het Dorp, in de Laurier straat en op de Brusselse steenweg werden koncerten georganiseerd. SCHEURING In 1928 ontstonden er be paalde wrijvingen en de beste muzikanten gaven him ont slag. De moed werd echter niet verloren en dank zij de solfègelessen van Frans Ver- ha evert, Florent De Mol, Cl. Moortgat en chef J. De Wolf werden jonge muzikanten in geschakeld. Drie jaar later kon men opnieuw bogen op een 55-tal muzikanten. Een tiental leerlingen, muziek boek in de hand, stapten de fanfare vooraf. Na de tweede wereldoorlog, natuurlijk een periode van stilstand, namen E. Lom baert, Paul Bosman, Alf. De Smedt en Alfons De Mol, opnieuw het initiatief en onder leiding van chef Walter Van Goethem werd opnieuw gestart. De h. Christiaens nam zijn taak als dirigent over en na diens overlijden deed men een beroep op Max De Bie. In 1965 werd Frans De Saedeleir Voorzitter en A. De Mol schrijver-penningmeester Dirigent Max De Bie, verbon den aan de Folies Bergères, kon na een tijd de zaterdagse repetities niet regelmatig meer leiden en bestuursleden Frans Lombaert en Albert Van Holen gingen aankloppen bij J. De Hauwere, direkteur van de muzie ka kademie te Dendermonde. Laatstgenoem de aanvaardde en onder zijn leiding klasseerde men zich allereerst in uitmuntendheid, later in eredivisie. J. De Hauwere overleed en stief zoon Francois De Ridder nam zijn taak als dirigent over. 75-JARIG JUBILEUM In 1950 vierde de fanfare haar 75-jarig bestaan. G. De Kerpel werd aangesteld tot chef. Aanvankelijk ontpopte deze zich tot een vplwaardig muziekchef en vriend der muzikanten. Toen hij echter een jazz-formatie gi ig samen stellen kon hij de 'epetities niet regelmatig meer eiden en einde '63 word Francois Schollaert aangezoch de fan fare te leiden. Met i ijn jong dynamisme en zijn vakkunde pompte hy weer moei in het hart der muzikanten en de wekelijkse herh.ilingen werden opnieuw dru t bijge woond. Weldra opeide hij een school waar een twintig tal leerlingen opgeleid werden tot volwaardige muzikanten. Op 6 augustus 1967 werd de majorettengroep "Orphea" in het leven geroepen. Gestart met achttien werden een jaar later een vijfentwintigtal meisjes in een blauwwit uni form gestoken. Momenteel telt men zowat 34 leden. Voorzitter is de h. Frangois De Meersman, de meisjes worden opgeleid door Lily De Munter. 1968 betekende ook het stichtingsjaar van het trom melkorps. Zij staan onder de leiding van de h. Edmond De Beule. Lode De Feyter van zijn kant leidt de samenspel klas. Vorig jaar in juni slaagde de fanfare "Orpheus" erin zich opnieuw te bevestigen in de hoogste kategorie en dit tij dens het Provinciaal Muziek- tornooi te Appels. Gezien de zaterdagavondse repetities afzwakten en een eksperiment op donderdag avond niet slaagde, werd besloten de wekelijkse repeti ties naar vrijdagavond te ver schuiven. Tot zijn spijt kon chef Schollaert, wegens andere verplichtingen, deze herhalingen niet meer leiden en werd op zijn aanbeveling een kollega van hem, de h. J. Boeykens aangeworven. De h. Schollaert werd benoemd tot ere-dirigent en verklaarde zich bereid de eremars, ter gele genheid van het 100-jarig bestaan, te komponeren. Momenteel verlopen de repe tities op vrijdagavond naar wens en alles ziet ernaar uit dat de fanfare opnieuw een bloeiperiode tegemoet gaat. Het huidig bestuur voor zitter Fr. De Saedeleir, vice- voorzitters O. Van Den Broeck en Paul De Mol, algemeen sekretaris Alf. De Mol, sekretaris L. De Smedt, penningmeester Leon Bosman, feestrealisator Mar ijn Van Damme, onder chef Fr. Verhaevert en de leden Willy Jacobs, G. Elskens, P. Van deBroeck, Fl. Uyttersprot, Aug. Colson, L. Fol, Th. De Schrijver, L. Buggenhout, Leo De Boeck, F. Van der Meeren, Joz. Verfaille, Fr. De Ridder, K. Pissens, J. De Batselier, L. Van Weyenberg, Alf. De Boeck en Leo Brandt, staan trouwens borg voor een schit terende toekomst. Ze slaag den er zelfs in op 12 mei e.k. het muziekkorps van de Gidsen naar Lebbeke te halen. Die dag wordt de gemeente beslist te klein. Pierre Van Rossem Muzikanten gaan ook wel eens de sporttoer op. Al deze stoere sjotters zijn spelende leden van "Orpheus" (VRP) bezorgde! Mc st verscheidJve' misten, viollwa zang en haien md worde!201 KamerorkeSaai oningin EliaaaJ uitvoerders, dit alltOv een benijdenswaaivol its, temeer daar h!l) :onder uitzonderin3) audities welke eerdfMa in in grote konceif in in de bescheiddJA De Kon. Fanfare "Orpheus" een paar jaartjes terug. (VRP) Edvardo del Pueyo, bij een vorig optreden in de stadsfeestzaal. Stefan De Jonghe uitvoering van de Negende van Beethoven wordt met het Nationaal Orkest van België of de Filharmonie van Ant werpen, of een Haendel- oratorium door het jonge symfonie-orkest onder leiding van dirigent Jean Jakus aan gekondigd wordt. VOORLIEFDE VOOR AALST Dat de muzikale feestviering van het 25-jaar jonge Pro Arte, met de Beethoven pianist bij uitstek del Pueyo aanvangt heeft eebijzondere betekenis. Immers vijfentwin tig jaar geleden was het dezelfde beroemde Spaanse pianist die het eerste koncert gaf voor de pas opgerichte vereniging terwijl tevens voor del Pueyo Aalst eerste kon- takt met het Belgisch publiek betekende, dit reeds voor de wereldoorlog. De naam del Pueyo is voor ons land, en voor het muzikale Europa een begrip geworden. Reeds meer dan tien maal, door het toedoen van Pro Arte gaf deze uitmuntende vertolker van Beethoven, recitals te Aalst, waar hij dan ook naar aanleiding van zijn tiende optreden gehuldigd werd. De bewondering en waarde ring welke het Aalsters pu bliek hem toedraagt is weder kerig de pianist schreef destijds ter gelegenheid in de jubileumbrochure bij het tien jarig bestaan van Pro Arte, in de meest levende termen over het auditoire van de feestzaal van het stadhuis. Meer nog deze uitzonderlijke figuur heeft ontegensprekelijk zijn stempel gedrukt op de aktiviteit van de hoogstaande kulturele vereniging Pro Arte. Bijna was er voor het openingskoncert van Pro Arte een kink in de kabel gekomen. Koncerten kunnen nu eenmaal niet in zo maar de eerste de beste zaal doorgaan en wanneer door vertraging bij de aanvang van de restauratiewerken aan de stedelijke feestzaal. Pro Arte voor haar eerste koncert van 74 zonder zaal kwam te zitten, is het toch wel even uitkijken geworden tot de beste akkoestische oplossing uit de bus kwam, nl. Jezuietenkerk in de Pontstraat te Aalst. De zilveren jubileumvierende initiatiefnemers van Pro Arte met deze oplossing een zucht van verlichting slaken, want én de datum én het kontrakt voor de geprogrammeerde Beethovenavond worden gerespekteerd, terwijl aan dit winterkoncert dat wellicht zal uitgroeien tot het top evenement in het muzikale leven van de stad niet zal voorbijgaan. De Pro Arte-initiatiefnemers, de h. M. Coppens, G. De Cock, H. Talloen, Dr. Van Overbeke, J. Wellekens en L. Coppens, bieden met de vier geplande koncerten over het jaar gespreid, Aalst en zijn bevolking een prachtig muzi kaal geschenk aan. Naast het winterkoncert van maandag a.s. met de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo, komt er een lentekoncert in samen werking met het derde pro gramma van de B.R.T., terwijl het zomerkoncert, begin sep tember opgenomen wordt in het programma van het Festi val van Vlaanderen, zodat Aalst definitief opgenomen is in de reeks festivalsteden, en het herfstkoncert voorbehou den wordt voor een symfo nisch orkest en het ofwel de Wie de kritiek in het Parool na een recent optreden in het koncertgebouw van Amster dam doornam, weet dat del Pueyo op een grandiose manier de machtigste sonate van Beethoven brengt opus 106, de fameuze Hammerkla- vi er sonate. Het Parool schreef immers "Het optreden van de Spaan se pianist Eduarde del Pueyo gisteravond in Amsterdam voor de leden van de Kunst kring (Grote Zaal Concert gebouw) is een onvergetelijk evenement geworden. Door zijn opvatting van Beethovens z.g. Hammerklaviersonate. Pianisten die dit gigantische en bijna onspeelbare werk technisch én geestelijk aan kunnen, zijn er maar zeer weinig po- generatie. Del Pueyo is er één van, dat heeft j gisteravond bijna ontstellend duidelijk gemaakt. Deze ver tolking was in alle opzichten fantastisch te noemen, tech nisch als musikaal van het allerhoogste niveau, en geeste lijk van een grootheid die wij maar heel, heel zelden in een concertzaal mogen bele ven Al wat nog volgde na de pauze Chopin, Liszt, Gra- nades en Albeniz het was nauwelijks nog mogelijk er naar te luisteren, na die éne overweldigende en onvergete lijke indruk. Of dit herhaal baar is, is de vraag. Maar wij moeten het vragen Laat del Pueyo nog éénmaal terug komen om Beethovens Ham merklaviersonate te spelen." Deze Hammerklaviersonate brengt del Pueyo maandag a.s. voor het Aalsters publiek. SPIJTS ALLES, AALST NIETTE BESCHEIDEN Uitwijden over al de topmani- festaties die Pro Arte gedu rende haar vijfentwintigjarig bestaan inrichtte te Aalst zou ons voeren naar een lange rij van zeer diverse en vooral grote namen van de klassieke muziekwereld. Onder impuls van Léona De Paepe, leerlinge van Eduardo del Pueyo, de nu vijf jaar geleden overleden echtgenote van de medebezieler van het eerste ogenblik, de h. Cop pens, kreeg het Aalsters kon- certleven een gestalte. Zij, zelf bekend pianiste en har piste, totaal bezield om de koncerten leefbaar te maken en iets van blijvende waarde aan de stad te geven, voerde als het ware het testament van de Aalsterse musicus Leona De Paepe, bezielster van Aalsters muziekleven. M Stephan De Jonghe uit, di K van Aalst een stad met eeCI hoogstaand muzikaal leveiK wilde maken. ve Dat Léona De Paepe en P&K Arte veel tot de verspreidit V van de muziek heeft bijgedr gen en Aalst in de gelegenhei R stelde om te genieten van d D meesterwerken van de mt j ziek, kan niet genoeg worde p onderstreept. Pro Arte met nieuwe ten, jonge mensen "werkploeg" heeft nog toekomst. De fakkel Stephan De Jonghe en doorgaf aan Mevrouw Paepe en Pro Arte is in handen. Door degelijkh uitzonderlijk spel kreeg talloze koncerten die de een prestige Namen de meest buitenlandse pianisten, ten, cellisten, zang en kunnen genoemd Het Belgische het Trio van Koningin beth, Kamerorkest BRT Nationaal Orkest, de monie van Antwerpen, pese koren, dirigenten Pierre Rampal, Han kat, Jean Jakus, het Loeweguth, uitvoeringen de Mathauspassion met honderd gaf Aalst een dige plaats, temeer daar steeds zonder ging om audities welke thuishoren in grote zalen, dan in de zalen van een stad in provincie. Een eer voor dankzij Pro Arte die hiervoor vijfentwintig inspant. Johan V

De Voorpost | 1974 | | pagina 10