DICHT BD HET BELFORT LOTJONSLOS KEIZER KAMIEL MET DEDESTEREERS NAAR't AJUINENLAND «ASGE MOR PLEZIER HETJ» ZEGGEN DE FLIERAMOIZEIII 1' «BU DE VERBRANDING STERVEN WE ALLEMAAL EEN STUKSKE MEE...» KAMILLEKES WILLEN ECHTE KARN AVALAMBIAN CE 16-1/2/74-De Voorpost tp i Of de Flieramoizen even «harde» nachtbeestjes zijn als het wiens naam ze op hun karnavalgroep plakten, weten we niet. zaak hebben ze alvast niet gemeen waar hun naamgenoten, aan de grond, moeilijk opnieuw aan het vliegen gaan, slaagden: Aalsterse Flieramoizen daar wel in. Roland, Staaf, Willij Stafken, Marcel, Luk, Maurice, Gary, Jean-Pol, Rudy, André en kleine Flieramoiskes zullen er ook dit jaar voor zorgen dat li leuze «Asge mor plezier hetj» waarheid wordt. De karnavalisten van hel eerste uur zijn er niet meer bij. Behalve Maurice Willo dan. Waar het voor een groep al een hele prestatie is twaald jaar na mekaar mee te doen, kwam er voor de Flieramoizen nog een moeilijkheid bij de leden fladderden binnen en buiten. En toch slaagden de mensen die het roer in handen hadden er steeds in de groep op het voorplan te brengen. Jaar na jaar waren ze bij de besten. In de loop van 1973 was het dan toch bijna gebeurd. In de kring van mensen die het karnaval- beest met huid en haar hebben ingeslikt, vreesde men zelfs het ergste, het opdoeken van de groep. Reden daarvan was het verlies van verschillende (goede) leden. Als ge echter van die Aalsterse beren in de ploeg hebt mannen die beginnen janken als ze niet kunnen meedoen dan komt het allemaal wel terecht. Ze zullen er dan ook staan op 24 februari. «En onze Capriolen van Donald en Mickey moeten voor de anderen niet opzij gaan.» voegt een Flieramois er aan toe. Hoewel het dit keer geen technisch ingewikkelde zaak wordt, zal de uitbeelding toch plezant zijn. Een speciale attraktie wordt de Disneybus waar de kinderen tijdens de stoet een ritje zullen mee maken. Dubbeldekker en wagen moeten het even goed doen als de Narrenwag Columbus, 't Amerikaanti Dat is voor de Flieramoi echter niet alles. Bij de prins verkiezing op 8 februari zul zij samen met enkele and groepen de Europaprins vangen. Vóór alles gaat het de Flieramoizen die ook zijn van het Europees verbi der Narren om de leute het plezier. Wat er ook m gebeuren, de leuze «Asge 1 plezier hetj» zullen ze al trouw blijven. Ik sprak het magische woord uit en Kamiel reageerde niet. Er scheelde wat, of hij had me niet begrepen. Ik trok mijn mondhoeken zo dicht mogelijk bij mijn oorlellen en herhaalde het woord. De drie A's knalden tegen de muur. Karnaval, hij hernam het zo zacht als hij voordien nooit deed, is een volksfeest, een ergenis van Breugel, een samen eten en drinken en foert zeggen tegen wat ons gewoonlijk verveelt. Het rolde er uit als een goed ingestudeerd lesje. Ik heb zowat alle karnaval,rden aangedaan en gezien hoe het verliep. Het Rijnlandprocédé doet het overal. Maar wij hebben «Alaaf» niet nodig, «Ajoin» zal het ook wel doen. Wij hebben onze eigen sfeer van treiteren, lachen en spotten. Wij hebben onze kostumes en ons Voiljanetten. Hij was gelanceerd. Waarom lonken we heimelijk naar Keulen of Breda of Maastricht De geschiedenis ligt in onze kontreien toch anders en onze mensen hebben toch hun karakter. Waarom zouden we hen naapen als we zelf sterk genoeg in onze schoenen staan Een Driekoningenfeest met Hollandse muziek, Keulse groeten en een pint uit de automaat. Waar blijven we met hutsepot en Breugel Tien jaar geleden was het zottewerk «Was ik maar nen Oilsjteneer gebleiven» te zingen. Met die plaat van Sergeant buiten hé, zei men toen bij... Nu gaat zoiets over de radio. Hoe kunt ge het na zoveel jaar nog blijven doen, werpen we ertussen. Ik leef er mee, 't is iets ingeboren, niet alleen bij mij maar bij de Aalstenaars. Bij de verbranding sterven we allemaal een stukske mee... AH Plezant in Ajuinenland». En wanneer men met de plannen van Plezante Jan komt aandra ven. kunnen we alleen maar zeggen dat onze Aalstenaar er fameus goed uitziet. Bij de Destereers ook geen geheim- doenerij, als het over de kostumes gaat in de stoet Ieder karnavalist en welke Aalstenaar is dat eigenlijk niet kent «Lotjonslos» als de groep van de prachtige, op Zuid-Amerikaanse leest geschoeide praalwagens. «Dit jaar wagen wij opnieuw de stap naar het Aalsters-komisch genre,» vertelt Lotjonslos-voorzitter Willy Van Mossevelde. Terwijl wij onze pen scherpen worden de gebruikelijke pré-karnavalwerktuigen aan de kant gezet. Als we het enorme geraamte vraag maar direkt. En wat zien van de wagen die de wordt het Uit de wirwar van Lotjonslos-kompagnie in de- kippegaas, ijzerwerk en papier- zelfgebouwde werkplaats aan deeg tekent men ons een de Ledebaan klaarstoomt, stel- belforttoren en Poesjenellen len wij de gebruikelijke slot- voor. Indrukwekkend is het in ieder geval. En dat men zich iets «anders» mag voorbereiden, weet iedereen die ooit Lotjons- los-kreaties zag. Lotjonslos zette haar eerste strompelpasjes in de Aalsterse karnavalstoet van het gezegen de (voor de vrouwelijke halve trouwboeken, verwenste) jaar '63. De minuten die het einde van het Catharinistenbal scheidden van de optocht bleken, mits een paar liter koffie, voldoende om een plunje aan en de kater uit te trekken. Dat er wat meer dan een dronkemanseed kwam bij kij ken werd in de daaropvolgende jaren duidelijk. Tot spijt van wie het benijdt. Goud van oud: Cleopatra, de groeite griezel, de arrondissementsrechtbank sukses op sukses. En het ging verder met een reis naar Aachen en medewerking aan het TV-programma «Spelevaren». Interne moeilijkheden zetten Lotjonslos in 1967 bijna vast en het mindere sukses van «Groeit Oilsjt» we zien er daar nog over struikelen was olie (sic) op het vuur. Enkele vastbera den elementen (van deze groep) brachten de Zonnekoning en de Vliegende Draak aan het rollen. Het rolde prachtig en pralerig via Fantasia naar Lotjvoegelos. Het exitische tintje viel bij velen in de smaak. Dat in de smaak vallen was er de oorzaak van dat de idee van het overschakelen naar het komische, typische Aalsterse, steeds maar verdron gen werd. Een weddingschap om, wat dacht je, een bak bier de geschiedenis van de karnavalgroepen is opgebouwd met volle en lege pinten, geen wonder dus dat er soms scherven worden gemaakt deed het tij echter keren. Oude vossen verliezen hun streken niet en Lotjonslos geeft de praal niet zomaar prijs. Zij willen bewijzen dat een samengaan van de twee opvattingen mis schien wel de beste oplossing is. Afwachten en uitkijken. Allen daarheen op zondag 24 februa ri. Lotjonsloskoor en -orkest staan onder leiding van Willy Van Mossevelde, leuteperikelen worden ijverig genoteerd door sekretaris Jaak Pereboom. de leden kunnen voor hun karna- valpree en alle andere financiële verhandelingen terecht bij Bart Corthals. werkleider Georges De Mette zal precies op het ogenblik dat dansmaricken Fabienne Boone ten karnaval nodigt, een ferme «oef» zuchten. PISTOLEN - REVOLVERS WAPENS - MUNITIE JACHT- SPORTWAPEN GUN-SHOP - SIJBEHOORTEN. A BAEYENS ALLE HERSTBLLING£N Geraardsbergsestr. 17, AALST TEL. 053/286.15 Voor de Destereers is 't alle dagen karnaval, zegt Miel den Destereer, in het leven Miel Van Den Broeck, voorzitter van de karnavalvereniging. Zoals dat wel meer gebeurde werd deze groep boven de dooptoog gehouden nadat enkele vastenavondcharels mekaar in alle omstandigheden, maar dan vooral in lastige boemeidagen, trouw beloofden. En voorlopig bleef dat zo, want totnutoe kende men in de groep nog geen moeilijkheden. Gelukkig maar dat men bij de stichting op 6 augustus 1970 «Ambrasmakers» niet als naam koos. Om een echte Destereer te zijn, moet ge heel wat eigenschappen hebben. Om te beginnen moeten eventuele kandidaten op welbepaalde ogenblikken tegen gelijk welke dagelijkse sleur «Foert» kunnen zeggen. Wie aansluit moet er rekening mee houden dat de vereniging geen spaarkas is. Een lever van aloude keizerlijke karnavalher- komst strekt tot aanbeveling. De uiteindelijke beslissing wordt slechts getroffen nadat de achtbare kandidaat de jaarlijk se Breugelorgie met sukses heeft doorgemaakt. De Destereers die het Aalsterse topgebeuren nu ook wel eens van wat dichterbij wilden meemaken, begonnen hun kar- rière als voetgangers. Van het een komt het ander en de eerste wagen kwam. Een beginnende groep heeft heel wat hindernis sen te overwinnen vooraleer ze haar plaats krijgt bij de goeie. De grootste moeilijkheden zijn sinds vorig jaar wel achter de rug. Met aan de improvisatie over te laten is het definitief voorbij. Reeds in november begon het bestuur met Miel Van den Broeck. Secretaresse Rita Kooyman, schatbewaar der Roger Van Vaerenbergh, technische leiders Rudy De Vos en Gaston Franck. materiaal- meester Willy Schillemans, public-relations John Wooley en bestuursleden Eddy Roelandt en Roland Van Geert aan de voorbereidingen van een spik splinternieuwe wagen. Terwijl de enen op zoek gingen naar gunstkoopjes, monteerden de anderen al stukken van «Jan zullen ze als polyester-ajuin Als paraderen, 's avonds vormen^ jn een Schotse drumband. V0( Dat deze jonge groep wind in; m zeilen heeft, bewijzen de as biedingen van Schilde, Halle j*°' Ninove. Ze zijn er gerust in, Re Destereers, karnaval mag 1 we men. ma Tu De Kamillekens en Kamiel Sergeant, (foto Roef) De Kamillekes zijn anders dan anders. Waar we karnaval al moeilijk een plaats kunnen geven tussen de alledaagse evenementen, kunnen we de Keizerlijke erewacht evenmin bij de «gewone» groepen onderbrengen. De garde heeft de zware taak op zich genomen een goed ambassadeur te zijn. Wel en wee van de uitdragers van de Aalsterse hoogdagensfeer door een keizerlijke bril. Toen Kamiel Sergeant in '70 keizer werd gekroond, kreeg hij van de wettelijke ouders van zijn karnavalgenote een prach tige bruidsschat mee zorg ervoor dat de andere steden ons kind leren kennen. Zette Kamiel zich tijdens zijn wette- broodsweken aan het denken. uitsluitend aktiveren en uitstra len. Dit jaar werd er wel een nieuwe wagen gebouwd maar de kostumes zijn dezelfde als vorig jaar. Sommige Kamillekes me nen dat het publiek (en de jury) hen daarom met een scheef oog zullen bekijken. Wij menen dat de verdiensten van onze ambas sadeurs er niet minder zullen om zijn. Resultaat van zijn geestesarbeid was de bevinding dat de sfeer, de echte ambiance van de Aalsterse karnaval bij de anderen kon overgebracht wor den als er een vaste groep rond hem werd gebouwd. Aanvanke lijk vond hij wel voldoende steun bij de mensen van het feestkomitee. Maar het kon beter en er kwam een groep jonge mensen, de Kamillekes. Intussen is die groep uitge groeid tot een stevige vrienden kring, die zo'n vijftig keer per jaar de glorie van Aalst in alle windrichtingen uitbazuint. En wat schudden ze dit jaar te Aalst uit hun mouw Samen met de prins van Kopenhagen verzorgen ze bij de verkiezing (8 februari, niet 10 maart) een show. Voor de stoet hebben ze een wagen «Op autoloze zondag met de velo de wereld rond» en ze gaan op toernee met echte Oilsjterse liekes. «Alles bijeen valt het wat zwaar uit,» vertelt Kamiel, «vooral dan omdat er een boel mensen bijzijn die nog studeren». Ook financieel is het moeilijk houdbaar andere groepen rek u pereren een som door elders nog eens mee op te stappen. De Kamillekes doen dat ook maar als officiële Aalsterse afgezanten. We kun nen Aalst toch niet verkopen, hé? Of ze zelf een voorstel hebben Ja, ofwel buiten wedstrijd in de optocht ofwel

De Voorpost | 1974 | | pagina 16