DIB MOKT NE NIEVEN DICTIONAIRE WORDT KARNAVALKWIS BN VASTE HUWDE BISNUMMER Een diskrele vorm van curiosity shop IS BRANDBEVEILIGING Bü ONS ZOVEEL BETER Hoop op een ruimere hotelakkomodatie te Aalst WIEZE ZO ZIE JE DAN MAAR WEER DE KASTONJEVESTEN De Voorpost - 1/2/74 - 17 lii* Als er tussen begin januari en eind februari een verenigingsbrief sn in de bus valt 'Ge moet eens afkomen, we zijn iets aan het voorbereiden', dan bestaat er, voor wie Aalst een beetje kent, weinig twijfel uit welke richting de wind komt. En wij met ons hoofd vol karnavalgedachten naar de Nieuwstraat bij Jan Louies. Het begon zoals we voorspeld hadden, iviet karnaval en de l werkgroep Noig. En het eindigde, wij dachten eerst ook dat het maar een grapje was, met een heus Aalsters woordenboek. Tussen begin en einde lagen een boel prenten van het oude Aalst en een verzameling karnavaldokumenten. NOIG "Wij zijn een kleine werkgroep, afgescheurd van de Verneipelingskes", begint Jan. We toasten op het welzijn van Aalst en karnaval. Noig stapt natuurlijk mee in de stoet maar eigenlijk liggen de bedoelingen verder. Zij 3 willen bij de andere groepen nieuwe kreatieve elementen ingang doen vinden. Terzelf- dertijd zetten zij zich in voor het behoud van de typische geest eigen aan Aalst. Dit jaar zullen zij in die optiek de Aalsterse cafés aandoen en er liedjes zingen en sketches t opvoeren. Natuurlijk in 't Oilsjters. En proberen de mensen die gewoonlijk maar toekijken wat aktiever bij het gebeuren te betrekken. Ook wanneer Jan het pad van de kritiek opgaat blijft de be ll zorgdheid om het welzijn van N zijn stad de boventoon ■M houden. De groepen zouden op grotere materiële steun 5 moeten kunnen rekenen, pleit J hij, en het geld moet tijdig uit de stadskas komen. De vereni gingen zelf moeten er zorg voor dragen dat hun werk "i spirituele en Aalsterse trek- _J ken heeft. Het moet humoris tisch en esthetisch verant woord zijn, mag daarom niet plat worden. Ondanks de w weidse bekendheid van de 11 Aalsterse karnaval hebben al i te weinig inwoners er inte- -4 resse voor. De grapjasserij, het gevoel voor humor en de i betrekkelijkheid der dingen zitten de Aalstenaars in het g bloed. Mensen die hier in hun ,J blootje worden gezet of dié Ijj een figuurlijke schop onder J hun kont krijgen zullen de jj eersten zijn om het geestig te vinden. Er moet dan ook meer aandacht besteed worden aan die kenmerken. Het meewerken van de deke nijen zou hier al een enorme stap vooruit zijn. En groter inspanningen om een gedeelte van de massa toeschouwers tot aktie aan te zetten even eens. WOORDENBOEK Hoe kwam je er toe zo'n boek samen te stellen, vragen we Jan. Hij snuffeld wat in zijn papieren en stapelt een reeks vergeelde schriften, neergekrabbelde nota's en netjes uitgetikte velletjes boven zijn stokpaard - dokumentatie. Het blijkt dat hij er al meer dan zeven jaar mee bezig is. Samen met zijn broer en Luk Van Schuyllen- bergh werd een schooltijd schrift samengesteld. Het boekje is al lang opgedoekt maar één van de rubrieken 'Kentj a tooi', zetten ze ook na hun atheneumjaren verder. Ze verzamelden in al die tijd dan ook een massa Aalsterse woorden, uitdrukkingen, rijmpjes En Jan loopt sinds een paar jaren met de idee rond alles in een boek samen te brengen. Er komen echter iedere dag uitdrukkingen en woordjes bij. De spullen werden wel twintig keer heringedeeld, bij gewerkt en het uitgeven bleef uit. Hoewel Jan beweert zich wetenschappelijk op geen enkele wijze te kunnen verde digen, wil hij de woordjes die hem door vrienden worden doorgespeeld of die hij bij oude Aalsterse bonken gaat opscharrelen toch aan een grondig onderzoek onderwer pen. En dat is niet altijd gemakkelijk. Handleidingen zijn zeer moeilijk te vinden en men is verplicht op de Aalsterse klank af te gaan. Wij zitten net op de scheiding van- Brabant en Oost-Vlaanderen. Wat is Aalsters en wat is het niet Het dialekt dat men in Mijlbeek spreekt bijvoorbeeld is op sommige punten sterk verschillend met dat van de De tragische schoolbrand te Heusden stemt iedereen tot nadenken. Wat in Limburg is gebeurd, kan ook hier voorvallen. Een onvoorzichtigheid, zo dikwijls oorzaak van brand, is niet aan een lokaliteit gebonden. En er gebeuren dagelijks dergelijke ongewilde onvoorzichtigheden, ook, zoniet zeker in onze schoolgebouwen. Schooldirektics en overheidsinstanties dienen alles in het werk te stellen om een zo groot mogelijke veiligheid te garanderen. Waar dit nog niet is, dienen onmiddellijk maatregelen getroffen te worden. De klassen, die de Dames van Maria, voorlopig betrekken in de oude stadslokalen boven het stedelijk poppenteater aan de Kattestraat, zijn nu niet precies «het je van het» op veiligheidsgebied. Waar de grondwerken aan het kultureel centrum in de Molenstraat enkele lokalen van de Dames van Maria toetakelden, kreeg het instituut deze drie oude lokalen in de Kattestraat toegewezen om uit de nood te zijn. Drie dichtbevolkte klassen, op een eerste verdieping en achter elkaar liggend, met slechts één uitgang, roept bij ons toch wel even een vraagteken op. Wij wijzen noch de Dames van Maria, noch het stadsbestuur, met de vinger na. Het betreft een noodoplossing, maar toch... Andere Aalsterse scholen zijn ook niet altijd even gelukkig ingericht. Scholen in burgershuizen gevestigd, kennen het probleem van achter elkaar aanliggende klaslokalen, geen of geringe nooduitgangen. Uit een ramp als die te Heusden dienen lessen getrokken te worden. LB Niemand zal het tegenspreken dat het Aalsterse totaal onafdoende voorzien is van overnachtingsmogelijkheden. Op een rondvraag van de ekonomische Dienst van het Stadhuis, gericht aan de lokale nijverheden en waar meer dan tachtig procent van de formulieren terug kwamen, bleek het zeer duidelijk dat quasi alle firma's hun gasten doorsturen naar Brusselse hotels. De inplanting van een hotel, beantwoordend aan de huidige vereisten, behoort zeker tot de noodwendigheden en vult in de streek een leemte aan. Momenteel zijn er onderhandelingen bezig tussen de Groep Federale Verzekeringen, die het voormalige K.O.O.-kompleks in de Kattestraat in eigendom verwierven om er een winkelcentrum van te maken, en een maatschappij gespecialiseerd in hotclbouw, om een hotel met plusminus vijftig kamers in het op te trekken winkelcentrum te voorzien. De afbraak van het vroegere rusthuis in de Kattestraat, zal eerstdaags aanvangen. centruminwoners. Zoals over al beschikken hogere kringen over een speciale woorden schat waar toch specifiek Aalsterse wendingen inzit ten". Jan meent dat hij er alvast in geslaagd is een aantal woor den op te vissen die niet meer gebruikt worden. Maar is een leers, een oude kleine gene- vermaat werkelijk typisch Aalsters Hij wil het alle maal zo nauwkeurig mogelijk nagaan, de woorden toetsen aan andere dialekten, en dat vraagt veel geduld en nog meer tijd. Bij een eerste naslagbeurt van alle gevonden woorden bleken er een hele boel in de lijst van algemeen beschaafd nederlands voor te komen. Zo zijn er een aantal uitdrukkingen die enkel wat klankvervormingen betreft variëren. Slechts wanneer de vervorming zeer sterk werd doorgedreven of de betekenis voor een Aalstenaar zeer eng of uitgebreider is dan in andere dialekten blijft het woord weerhouden. Verder is het een speuren naar nuances die alleen hier worden ge bruikt. Het lijstje met typisch plaats- en persoonsnamen levert niet zoveel moeilijk heden op. Champetter Kre- jong en Vosse Kilo of den blok van Borremans en de Zaatstropoeirt (plaats van oude kerkhof) zijn duidelijk geesteskinderen van de bewo ners der Keizerlijke stede. De reeks kinderrijmpjes en letter- rijmpjes die in het Oilsjters boeksken moeten komen brengen weer een massa op zoekingen mee. Jan Louies beweert dat hij vooral tot nu toe in de duivensport en in de landbouw een aantal typische termen terugvond. Voor het eerste is zijn lijstje haast volledig maar het af schuimen van het enorme vakgebied met een overweldi gende rijkdom aan uitdruk kingen en wendingen is een werk van lange adem. Dubbel lastig wordt dit werk omdat men over weinig kontrole- mogelijkheden beschikt. Slechts sporadisch treft men nog mensen aan die Aalsters praten zonder al te veel vreemde invloeden. Het wordt nochtans hoog tijd dat we verouderde woorden en uitdrukkingen bij die mensen gaan ophalen. Voor de kennis van het taalleven zijn ze van groot belang. Voor mij, ik ben geen wetenschapsmens, gebeurt het allemaal eerder toevallig." Waarom wil je eigenlijk zo'n boek samenstellen en uit geven "Neem het allemaal niet te- serieus op, antwoordt Jan, het is als een grapje begonnen en ik wil het ook in die richting houden. Misschien wel meewerken aan het woor denboek van de Vlaamse dialekten maar voor mij blijft het in de eerste plaats in de karnavalssfeer hangen. Wij zullen het wel laten drukken en zo, maar het wordt ver kocht voor de kas van Noig. Dachten wij het teruggrijpen van de streektaal valt wel meer en meer in de smaak. Wij zouden een aantal van "IMoig werken aan woordenboek". (Ib) onze volkszangers als voor beeld kunnen stellen. Het werkje van Jan Louies en meteen van Noig mag dan amateurswerk zijn, er zullen heelwat Aalstenaars zijn die er plezier gaan aan beleven. En tenslotte büjft dat hier het voornaamst. Ajoin. ANDRE HEYVAERT Dat de karnavalkwis "Wie van de twaalf" een voltreffer ging worden voorspelden wij na de eerste schifting al. Deze organisatie van wijkklub Park-Watertoren-Houtmarkt zou, mits een degelijke organisatorische aanpak, de overige stadswijken wel eens kunnen inspireren. Laat de kwis een paar weken vroeger starten, hoorden wij stemmen, en vanaf volgend jaar is hij een vaste aktiviteit. Van ons mag het wel, zo'n gekruid karnavalonderonsje. Alleen zou men dan naar ruimere huisvestingsmogelijkheden moeten uitkijken. Wij willen niet iedere keer aan de kapstok gaan bengelen om iets van het gebeuren op te vangen. Er was vrijdagavond voor de tweede ronde minder volk opgekomen maar spanning en plezier leden daar niet onder. Lotjonslos werd blijkbaar ergens vastgehouden want men diende zonder hen van start te gaan. Kwismaster Frans Wauters leidde de overi gen Noig, de Destereers, d'Elastieke Sjinsjippen en de Kornissesloipers na een ultie me wachtperiode (ajuinboer- tijd) dan maar in het karna- valbaantje. Na de gebruikelij ke acht teoretische- en twee diavragen stonden de Kornis sesloipers en werkgroep Noig die intussen al wisten dat een karnavalgroep minstens tien leden telt, nog steeds op gelijke hoogte. Noig moest het na twee sehiftingsvragen echterafleggen zodat de Kor- nissensloipers als tweede fina list uit de bus kwam. De eenmansploeg van de Deste reers werd met vijf punten als derde uitgebeld, d'Elastieke Sjinsjippen droegen met vier punten de rode lantaarn. Zaterdagavond, zelfde uur, zelfde scenario. Onder het waakzaam oog van Meesters Kamiel, Gaston, William, Remy en Herman stonden deze keer de Gaa Lowies; de Pikante Kastaars, de Fliera- moizen en de Suskewieten in de arena. Bijna liep het. in het honderd strikvragen zijn De honorabele jury en onvermoeibare Frans Wauters. (Ib) nooit geschikt voor een kwis. Toen men op een bepaald ogenblik vroeg welke stad op de medaille van het Ros Balatum afgebeeld staat, kwam prompt het antwoord Aalst. Verkeerd zei Frans, Dendermonde. Algemeen protest van het Aalsterse publiek. Sinds wanneer wordt het landelijke Dendermonde, stad genoemd Bij het einde konden we volgende uitslag noteren Gaa Lowies acht punten, Flieramoizen en Sus kewieten elk zeven eenheden en voor de Pikante Kastaars misschien waren de vragen niet pikant genoeg drie punten. Tijdens de eindronde op vrijdag 1 februari om 20 uur in café Herleving, Houtmarkt, spelen de Gaa Lowies, de Kornissesloipers en de dekenij van de Kool straat. Voor deze finale worden vragen gesteld over alles wat met karnaval ook maar iets te maken heeft. Allen daarheen AH De jongste raadszitting te Wieze werd een bisnummer. Net ais de vorige keer kwamen burgemeester Mertens, schepen W. Veireman en drie van hun raadsleden niet op dagen. Schepen Van Strijthem nam dan ook voor de twee de keer in vrij korte tijd het voorzitterschap waar. Wegens de afwezigheid van voornoemde leden werden heel wat agendapunten een zestal, waaronder de bespreking van de begroting naar de eerstvolgende zitting verdaagd. Wordt het volgende keer, derde keer, goede keer? ONTEIGENINGEN IN HET BELANG VAN DE VERKEERSVEILIGHEID Wat betreft de aanleg en de bouw van een gemeen schappelijk sportcentrum op de gronden van de COO in de Populierenstraat, kon enkel een princiepsbeslis sing getroffen worden. Al lereerst zou de grond van de COO moeten onteigend worden; de werken zouden dan toegekend worden door middel van een wed strijdaanbesteding. De verbeteringswerken aan de Langeroot, reeds beslist tijdens een zitting in 1969, zijn nog altijd niet uitge voerd. De werken voorzien o.a. een verbreding van de rijweg tot 6 m en de aanleg van de nodige riolering. In de Kouter zou echter geen riolering aangelegd worden om de landen te vrijwaren van verzuring. De aanwezi ge schepen en raadsleden verzochten dan ook het schepenkollege, binnen de kortst mogelijk tijd een ontwerper aan te stellen, zodat de beslissing van de raad zou uitgevoerd wor den. Wat de Sasbaan be treft, werd voorgesteld het tracé van Herdersem te vol gen, zelfs de straat even breed aan te leggen, met een minimum van 6 m. Met het doel de verkeers veiligheid te bevorderen zullen in de Molenstraat, Nieuwstraat en hoek Schro- verstraat-Dorp een reeks onteigeningen moeten uit gevoerd worden. Allereerst echter moet een rooiplan opgesteld worden, dan pas kan tot een onteigenings- iplan overgegaan worden. Voor deze onteigeningen zullen in de begroting 2.5 miljoen voorzien worden. In verband met het alge meen rioleringsplan van de gemeente Wieze stelde schepen Van Strythem voor de firma die dit opstelde voor Baardegem en Moor- sel, ook voor Wieze te kon- takteren. De firma is bereid tijdens een raadszitting de leden hierover te informe ren. BESLISSING: 1960 UITVOERING? In de loop van deze week heeft burgemeester Mer tens een onderhoud gehad met een afgevaardigde van de interkommunale DDS, staan de zaken nu zover, dat een architekt van de provinciale diensten een kijkje is komen nemen en het nu wachten is op zijn verslag. Hierna besloot de raad een parig een leeuwevlag aan te kopen. Een ontwerpregle- ment van inwendige orde, voorgesteld door raadslid Janseghers, zal nader be studeerd worden, vooral omdat de h. sekretaris na een eerste lezing bepaalde onduidelijkheden meende aan te treffen. Dit punt werd dan ook verdaagd naar een volgende zitting. Wat de Nieuwstraat betreft werd tijdens een zitting van 18 juni 1960 een plan goedgekeurd tot vernieu wing van deze weg. Dit plan bestaat dus, doch de h. sekretaris kon het niet onmiddellijk terugvinden. Deze beslissing werd im mers genomen tijdens de ambtsbevoegdheid van zijn voorganger. Door de aan wezige raadsleden werd aangedrongen dit plan bij een eerstvolgende vergade ring voor te leggen, opdat van materiaal door het schepenkollege verzocht raadslid Mannaert dat «dit zou gebeuren volgens het rondschrijven van de gou verneur uit 1972». Hij ver zocht het schepenkollege zich te houden aan de on derrichtingen die in dit rondschrijven voorzien zijn. In één der vorige zittingen werd beslist de aansluiting der wegen 2 en 8 (Hoek- sken) te verbeteren. De se kretaris vermeldde in dit verband dat de'burgemees ter reeds een onderhoud had gevraagd met de pro vinciale diensten en deze beloofden dat een inge nieur zich persoonlijk zou komen op de hoogte stel len. Tot slot van de zitting wer den de reis- en verblijfkos ten van het schepenkollege goedgekeurd. PIERRE VAN ROSSEM om de sociale woningbouw dit projekt zo spoedig mo te Wieze te bespreken. Wat 9e''Jk zou kunnen uitge- de verbouwingswerken aan voerd worden, het gemeentehuis betreft Betreffende de aankoop Wordt het weer de zoveelste opening van een nieuwe galerij te Aalst, om dan na enkele maanden de failliete en onleefbare zaak te sluiten Het kan een klisjeebeeld lijken, doch de "Capri Gallery" in de Molenstraat is anders. Het is bovenal, zeggen ons de heer en mevrouw Van den Bergh een diskrete poging om enkele principes die bij hen gegroeid zijn in de loop van de jongste tien jaar, uit te werken. De galerijruimte is klein, volgens de gebruikelijke normen zelfs piepklein te noemen, maar met een huiselijke sfeer. Familiaal ambachtelijke antikwiteiten, vooral betaalbaar, vormen het dekorum voor de werken van jonge kunstenaars die het fantastische genre beoefenen. Het kontrast tussen de muurversiering met grafiek en keramiek die een vervreem dend effekt geeft en het antieke meubel schept een aparte persoonlijke woonkultuur. De galerijhouders kiezen zelf hun eksposanten, zoals reeds gebeurde voor Leon Boel uit Erembodegem ende huidige tentoonstelling "Grafiek en Keramiek" van Walter De Rijcke, leerling van Octave Landuyt. In alle bescheidenheid en met minimale onkosten krijgen jonge kunstenaars een mogelijkheid om een publiek te bereiken. Nog maar pas zijn de «keizerlijke» bomen op de «Kastanje Vesten» in Aalst verdwenen of daar heb je de Aalstenaar weer, die vol sehnsucht, vol weemoed, een traan en een lach, zichzelf ergens een beetje verminkt voelt en wat beteuterd naar het nu blote plein kijkt. De mannen van het stedelijk feestkomitee, voelden die teleurgang van een stukje romantiek zo aan, en op het smartlappenritme van «In je ogen staat geschreven» geeft Corum Alostum Imperiale dat stukje pijn dat het naakte Keizerlijk Plein ons doet, weer Op de Vesten stonden boeimen Mor die stoon do naa ni mier Wie hooi dan na teiven droeimen 't Doet ons Oilsjters hert zu zjier En 't er stonten oeik nog banken Wor da ge zu goed kost op vroin 'k Zo va spoit nog kennen janken Want dat es na een bloeit ploin. Zacht rooist de windj Rond 't beldj van Astrid Zu bloeit as da da mensj do stoot Aal de ge vindj es nen boeiltj en ne pit Naa es 't een eiremmensjenstroot Vroeger ten zaugde koppels floreiren Ten was da nog romantiek Naa kee do zelfs gin'n otto parkeiren Gedoon me de groeile sjik Woor es den toid van de wolf en gravei En de Filtrerie Imperial De Kastonjevesten was nen allei Da was de Quartier Principal Ge wordj do talven in 't stad op den booiten Ge kreigt dor een goed koleir En g'hoeirden door de voegelkes flooiten Geift ons dei boeimen weir In 't Center van 't stad Zoekt iederen hond Nen boeim ve zenne plas te doen Hei lupt verloeren en hei drooit rond Ver insj te flossen me fatsoen 't lenigste da dei biest nog kaan vinnen Is icvcrst nen blociten stien Doorveir lupt 'n hei de fïesthallc binnen En flost'n hei teigen a bien Naa zcn't dor aal doktoers en tantisten Minncstcires en bcraus Een exposziesje ve groeit artisten En het hoois van Gilbeer Claus Den beitciwei heit dor zen koticrcn Een kliniek most er oeik zoin En ba Vcrspaille kee j'een traaficst vieren Naa hoctj da 't Koizeleik Ploin.

De Voorpost | 1974 | | pagina 17