LATOIR IN DE BUURT VAN HET DONK MEER: DRIJVEN WATERLELIES OP KUNSTMATIG MEERTJE nu DRIE GROOT GEZIN HONKYTONKS FESTIVAL IN MOEILIJK. HEDEN... BRENGT «RIJBAAN PIET» DE OPLOSSING AALST KRIJGT REUZE-KARNAVALSTOET BAASRODE DANK ZIJ «ZATTE» BURGEMEESTER... KARTEL BSP-KP-PVV OPNIEUW EENSGEZIND faouw estetisch bouw kwaliteit bouw b estetic De Voorpost - 1/2/74 - 3 Op de jaarlijkse Algemene Vergadering van de afdeling Appels verleden zondag, heeft de h. Van Landuyt, nationaal ondervoorzitter van de B.G J.G. een paar punten aangesneden, die bepalend zullen zijn voor de aktie van De Bond in het komende werkjaar. Samenvattend zouden we kunnen stellen dat de Bond dit jaar vooral aandacht zal schenken aan de gezinnen met drie kinderen. Bij de stichting van de Bond werd aangenomen dat een gezin met vier kinderen «een kroostrijk» gezin kon genoemd worden. En heel wat materiële verwezenlijkingen van de Bond zijn dan ook op dit gegeven gebaseerd, zo o.m. de spoorkaarten, het w oningfonds en tot v erleden jaar ook het studiefonds. Uit een recente studie is echter gebleken dat, ondanks de kinderbijslagen, belastingvermindering en noem maar op, de levensstandaard gevoelig begint te dalen in de gezinnen vanaf het derde kind. Met dit gegeven als basis besluit de Bond dan ook dat de gezinnen met drie kinderen dienen aangezien te worden als «groot gezin». SPOORKAARTEN Zoals bekend werden enkele jaren terug de voordelen van het verminderd tarief op het spoor en sommige andere vervoermiddelen, uitgebreid. Inderdaad, momenteel volstaat het 4 kinderen gehad te hebben om, ook wanneer er eentje niet meer kan genieten van de vermindering, dit voorrecht toch nog te behouden voor de anderen. Maar de Bond wil momenteel meer nl. de uitbreiding van de spoorwegkaarten tot alle gezinnen met drie kinderen. Een logische eis als men uitgaat van het standpunt dat een gezin met drie kinderen moet aanzien worden als een groot gezin. Terzake werden trouwens reeds stappen gedaan en de Bond laat zeker niet los voor dit materiële voordeel verworven Is voor de gezinnen met drie kinderen. En het is duidelijk dat in onze huidige samenleving dit van nut kan zijn voor een zeer groot aantal gezinnen. WONINGFONDS Maar vooral voor de jonge gezinnen met drie kinderen, die er aan denken een eigendom te verwerven, hetzij door bouwen, hetzij door aankoop van een huis, is het van kapitaal belang dat ook vadertje staat akkoord gaat de gezinnen van drie kinderen te aanzien als groot gezin. Het woningsfonds is inderdaad momentcel nog altijd maar toegankelijk voor gezinnen met vier en meer kinderen. De Bond zelf beschikt echter niet over de nodige fondsen om leningen toe te kennen, en gaat daarvoor zelf leningen aan, met dien verstande dat het verschil aan intrest door de Bond betaald en door de Bond aangerekend aan de leden, bijgepast wordt door de staat. Hieruit volgt automatisch dat de staatstussenkomst tevens dient uitgebreid tot leningen aan gezinnen met drie kinderen. Het gebeurt inderdaad zeer dikwijls dat een gezin van drie kinderen een lening moet aangaan om te bouwen aan een intrest die soms de 10% overschrijdt. Wanneer dan een vierde kindje komt, neemt de Bond die lening wel over, maar er komen op die manier toch steeds de dubbele kosten van het verlijden van akten bij kijken. En gezien dit de laatste jaren meer en meer gebeurt, stelt de Bond dan ook voor om het Woningfonds direkt uit te breiden tot die gezinnen met drie kinderen. Terloops weze er wel even aan herinnerd dat in sommige gevallen drie kinderen kan volstaan (gehandicapt kind bv. telt voor twee, evenals een gehandicapte moeder of vader-weduwnaar). Voor het studiefonds van de B.G J.G. werd onlangs de grens van 4 op 3 kinderen gebracht. Resultaat op de 800 dossiers waren er meer dan 120 van gezinnen met drie kinderen. Thans stelt de Bond de eis ook het Woningfonds te kunnen uitbreiden tot gezinnen met drie kinderen. GRAAFWERKEN IN PONTSTRAAT GEVEN STUK AALSTERSE GESCHIEDENIS PRIJS Woensdagnamiddag jl. werden bij graafwerken op het braakliggend terrein op de hoek van de Pontstraat en het Sterrestraatje te Aalst, resten ontdekt van het voormalig Wilheimietenkiooster. In een gat van circa twee meter diameter en vier meter diepte werden schedels en beenderen aangetroffen. Duidelijk zichtbaar waren de werklui op tongewelven van het vroegere klooster gestoten. Het betrof hier een proefgraving om de ondergrond te onderzoeken, vooraleer er in de eerstkomende maanden zal begonnen worden met de grondwerken voor het optrekken van een kompleks dienend voor al de Aalsterse socialistische diensten en verenigingen. In de namiddag reeds werd de put opnieuw gevuld en het terrein hermetisch afgesloten. Reeds vorig jaar kwam bij de afbraak van een oud herenhuis dat op dit perceel stond een gedeelte van de oude stadswal bloot. In het voormalige Wilheimietenkiooster kreeg Dirk Martens zijn eerste opleiding en verbleef de vijf laatste jaren van zijn leven er in het zgn. Dirk Martenspand. In 1534 overleed er Dirk Martens. Zijn drukkersmateriaal en biblioteek schonk hij bij testament aan het klooster. 1582, met de inval van de geuzen werd een ramp voor de Wilhelmieten. In 1594 werd het klooster heropgebouwd. In 1784 onder Jozef II werd het klooster opgeheven. Blijft nude vraag open of bij de komende werken, voor geschiedkundigen en archeologen het Wilheimietenkiooster een sleutel zal vormen om de figuur van Dirk Martens en de Aalsterse geschiedenis meer in detail te leren kennen. Een zaak moet voorop gesteld worden zij dienen alvast de gelegenheid te krijgen. J. Velghe FEMTRONIC G700 meegroeit KANTOORMACHINESZAAK Stationsstraat 86 9322 Gijzegem Tel. 053-203.98[2L.] 246 28 Ze zijn nog niet allemaal dood, de plezante jongens. Al lijkt de stunt van de bewoners van de Uitbergse Waterleliestraat veeleer op zwarte humor dan op een spelletje voor lachgragen. U moet weten dat de plannen voor een rioleringsnet rond de "Donk" al uit een grijs verleden dateren. Het werd evenwel vruchteloos wachten op Godot. Toen Berlare, Overmere en Uitbergen de handen in mekaar legden en de interkommunale voor de eksploitatie van het Donkmeer aanstelden als opdrachtgevend bestuur, meende men dat het varkentje gewassen was. Dit samengaan omzeilde immers, zo werd althans gehoopt, een hele boel omslachtige en tijdrovende formaliteiten. Zo leerden de ketters, maar zoals in onze oude cathecismus stond, doolden ze. Het hele dossier is tot in de lade van de Minister van Openbare Werken geraakt en wacht er sedert eind 1972 op een beslissing. Het plan zelf zit nochtans vol positieve punten naast een riolering voorziet het ook het oprichten en het in werking stellen van een zuiveringsstation Men mag niet veronderstellen dat lijdzaam wordt uitgekeken naar enige reaktie Kamiel Moerman, eerste schepen van Uitbergen en zelf Donkbewoner, nam een massa invloedrijke personen onder de arm, deed démarches, schreef brieven, draaide zijn telefoon gloeiend heet, tufte zelf naar Brussel om de zaak te bepleiten, doch vooralsnog bleek dat allemaal boter aan de galg. Het pak dokumenten en brieven over het probleem is intussen een indrukwekkende stapel geworden. De heer Moerman heeft zich zelfs voorgenomen een ekspositie te organiseren. Nee, zo ver drijft hij het niet. Doch alle gekheid op een stokje wie zich voor de zaak interesseert, kan steeds bij hem aanbellen en het dossier inzien. Intussen sleept de toestand aan. Om de aandacht te vestigen op het onhoudbare van deze situatie heeft men in de buurt van het Donkmeer schuimrubberen waterlelies in elkaar geknutseld. Bloemen die na elke regenval op het kunstmatige meertje drijven dat de Waterleliestraat dan heel gauw wordt. Een originele manier om te kontesteren. Stilzwijgend en toch veelzeggend. MVH Over een uitbreiding van de festivalweide tot het erachter gelegen terrein kon eventueel nog gepraat worden, daar niemand graag de plaats verlaat waar dergelijk initiatief is gegroeid, maar de gevolgen die een festival voor het V.P. zelf zouden hebben, deden de deur toe voor alle verdere onderhan delingen. Dit jaar viert het V.P. immers zijn vijftiende verjaring, en daarvoor zou het terrein elke zondag van het jaar moeten vrij blijven voor het publiek. De zondag na het festival is dat echter onmogelijk daar er dan moet opgeruimd worden. De belangrijkste oorzaak is echter het glas. Inderdaad, heel wat kinderen die tijdens het verlof op de speelpleinen verblijven hadden last en kwetsuren van de overgebleven glassplinters. De Honky Tonkers houden er immers aan dat het bier in gewone glazen wordt geschon ken en niet in plastic bekers, zoals dikwijls werd gesugge reerd. Het vorig jaar gingen twaalfhonderd glazen verloren. Een gedeelte daarvan zijn waarschijnlijk meegenomen naar huis, maar het grootste deel is gebroken en de splinters worden door de talrijke heen en weer lopende bezoekers in het gras getrapt. Het is bijna onmogelijk om die efficiënt te verwijderen. Het jaar daarop ondervinden de kinderen dat er nog glas op het speelterrein ligt. Zelfs voor de mensen van de jazzklub was dit een aanneme lijke reden en daarom zijn zij niet verder blijven aandringen. NIEUW TERREIN Nu moest er een nieuw terrein worden gevonden. Onmiddellijk werd gedacht aan het stadspark dat reeds het eerste jaar werd Kortom, het zot geweld breekt weer over Aalst los van zaterdag 23 februari tot dinsdag 26 februa ri, met uitschieters op vrijdag 8 •februari in de Keizershallen voor de prinsenverkiezing en op zondag 3 maart wanneer de Prinselycke Carnavalcaemere der Aloude Keyserlycke Stede van Aelst haar Prinsendag houdt, en karnaval met het verbranden van de Ajuinboom voor een jaar begraaft. Zo ver zijn we bijlange niet. In vorige edities van De Voorpost stelden wij reeds kandidaten Antoine, alias Miss Koolstraat en ex-prins karnaval Jean-Paul voor. De nieuwko mers krijgen vandaag hun beurt. LEVEN VAN KARNAVAL NAAR KARNAVAL Rudy Scheerlinck. geboren op 3 augustus 1948. is staatsbedien de. Hij diende zijn kandidatuur in op 23 februari. Van jongsaf bij het karnaval- gebeuren van dichtbij betrok ken. brandde die wens om er eens aan mee te doen in zijn hart. Om het met rekendagen uit te drukken, hij leeft werkelijk van karnaval naar karnaval. Over de prinsenver kiezing heeft hij volgende opmerkingen «De kandidaten smijten er teveel geld tegen aan, kortelings moet je over een bom duiten beschikken om iets degelijks te kunnen doen Neem nu die platenkwestie. Mijn tekst en muziek liggen klaar. Bij kontakt met een platenfirma stelt men volgende voorwaarde ongeveer 18.000 fr. voor vierhonderd platen, maar je moet ze zelf aan de man brengen. Op onze vraag welke kampanje hij zal voeren, verklaart hij ons een autokaravaan te organise ren op 2 februari. Op de zaterdagse markt zal hij ook te vinden zijn. Zijn leuze «Langs een kinderhart om, steel je een mensenhart» heeft daar iets mee te maken. Wat de verkiezing zelf betreft, weet hij nog niet wat het zal worden. Misschien wil hij het ons niet verklappen. Schijnbaar heeft hij geen voorbereiding nodig, daar hij veel in cirkus Johnny vertoeft, alhoewel hij zulks niet als maatstaf kan nemen, om een show voor zo'n grote menigte te brengen. Als maskotte heeft hij een jachtluipaard, geleend uit de Zoo te Waarbeke. Zijn bedoe ling is de uitbeelding van een spreuk «'t Is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken», waar te maken. Laten we het voor hem hopen. Toen we afscheid namen voegde hij nog vlug iets aan ons gesprek toe «Ik sta voor alles alleen, ik heb niet één of ander komitee dat me steunt en dat alles voor mij doet ZONDER AMBITIE Karei Van der Borght uit de Goudbloemstraat, kan zich als 24-jarige vrijgezel inzetten voor karnaval. De karnavalgroep «De Protters» waarbij hij aangesloten is, staat om zo te zeggen maar in zijn kinder schoenen. Slechts een jaar terug zijn ze van wal gestoken, doch het resultaat rijst ver boven hun verwachtingen uit, ze beschik ken over een majorettengroep en de praalwagen waarmee ze uitpakken «Sneeuwwitje» zal af zijn. Op de vraag of het niet gevaarlijk is zich kandidaat voor de prins-karnavalverkie- zing te stellen, wanneer de steunende groep nog wel de ervaring mist. waardoor een sterk wapen uit de hand gespeeld wordt, antwoordt kan didaat Karei dat er slechts van beperkte ambities mag gepraat worden. Hij gaat de verkiezing niet zonder, maar dan toch met beperkte ambities tegemoet. Wat volgens hem telt de karnavalgroep bekendheid ge ven. Mogelijke prijzen zullen de grocpskas spijzen. Een barnum- reklame wordt er niet gevoerd, hij betrouwt op het publiek. «Karnaval is een spel, een amusement.» zegt ons de kandidaat. Afwachten is het devies van kandidaat Karei, die na zijn eerder onverwachte kandidaat stelling. een programma voor de prinsenverkiezing aan het aan passen is. BRT Dat Keizer Kamiel de karnaval niet los laat hoeft geen betoog. Tijdens een rechtstreekse uit zending vanuit zaal Audient te Antwerpen, stelt Kamiel Ser geant, levende inkarnatie van Aalst karnaval, zijn nieuwste karnavaldreuner voor. De dans mariekes zullen er ook zijn en alles komt op zondag 10 febru ari op het scherm. Wij kunnen zonder risiko van tegenspraak de inwo ners van Baasrode ter ken nis brengen, dat nog voor en gedurende bedoelde overstromingen, door de burgemeester en verant woordelijken van de ge meentelijke overheid alle nodige en mogelijke maat regelen werden getroffen die zich in dergelijke om standigheden opdringen. Een opmerkelijk gevolg van de noodtoestand was wel, dat spontaan door de ver antwoordelijken van de meerderheidspartijen geza menlijk overleg werd ge pleegd betreffende de te nemen voorzorgen. Als de CVP meende te mo gen veronderstellen argu menten te kunnen vinden in de troebele Scheldewateren om de breuk in het Kartel te bestendigen, moeten wij hen teleurstellen. Inderdaad, de gevaren aan dewelke gezamenlijk het hoofd diende geboden, hebben de Baasroodse kar telpartijen, nl. de BSP, de KP en de PVV ertoe aange zet opnieuw nauw samen te werken. Er zijn ogenblikken waarop één schaduwzijde van een langdurige gezag- uitoefening in koalitie dient te worden vergeten. De in woners moeten weten dat de meerderheid, die zij hebben aangeduid om de gemeente te besturen, vast besloten is haar opdracht in volle samenwerking te volbrengen. De mandatarissen van het Kartel hebben een taak aanvaard die niet gemakke lijk is en ook niet altijd zeer dankbaar. Langs deze weg beklemtonen zij hun onver zwakte wil om samen in strikte objektiviteit en loyaal begrip voor iedere overtuiging, te ijveren voor de veiligheid en de welvaart van de gemeente. Zij vertrouwen erop dat zij vanwege de inwoners de waardering en de aanmoe digingen zullen krijgen die zij verdienen. Tot daar de persmedede ling vanwege het kartel. Dat het er bij de volgende gemeenteraadszitting zal stuiven hoeft geen betoog. Verwacht wordt dat tegen die tijd de CVP-oppositie eveneens haar messen zal gescherpt hebben. Wij zul len niet nalaten voor de lezers van De Voorpost over de eerstvolgende zitting, welke waarschijnlijk mid den februari zal plaats grij pen, objektief verslag uit te brengen. Na deze raadszitting zullen de Baasrodenaars waar schijnlijk weten wat er in hun gemeente nog moet zijn: zand of water. ROBERT PEETERS De formule inzake woningbouw estetic - Bouwmaatschappij voor estetische woningbouw Kantoren Maria Van Hongarijelaan 107 1080 Brussel tel. 02-65.96.22 Inlichtingen in eigen streek Tel. 052-260.58 b bouwt naar uw per soonlijk inzicht en uw in dividuele wensen, b biedt u kontakt met de architekt en licht u te vens in over de kosten- konsekwenties. aangevraagd, maar dat werd geweigerd omdat de plantsoe nen zouden beschadigd worden. Vorig jaar echter richtte men er het volkskunstfestival in en toen bleek dat het park zich zeer snel herstelde. Ook de terreinen aan de sporthal van Sint-Gillis kwamen in aanmerking. Tegen die twee voorstellen gold echter hetzelfde inkonveniënt er is helemaal geen infrastruktuur. Alles moet er ter plaatse worden gezet en dat voor amper één dag. De kosten voor een dergelijke organisatie zouden bijna onmogelijk te dragen worden. Gelukkig stond er nog een derde mogelijkheid op het, lijstje Rijbaan Piet. Hoewel ook de akkomodatie daar niet is zoals op het V.P., zijn er toch enkele gebouwen die dienstig kunnen zijn. Het terrein is heel wat uitgestrekter dan vroeger en de toegang is even efficiënt af te sluiten. Bovendien zijn er nog twee grote voordelen. Het nieuwe terrein ligt op amper honderd meter van het oude, zodat de trouwe festivalbezoe kers niet lang zullen moeten zoeken om het te vinden. Maar er is vooral de overdekte manége die in geval van regenweder op enkele minuten zou kunnen omgevormd worden tot festivalterrein. Totnogtoe hebben de bunkerlingen mooi weer gehad, maar dat zou ook wel eens anders kunnen en heel wat mensen zullen nog zo graag komen, als zij weten dat er ook een overdekte ruimte is. Mis schien kan die manége wel gebruikt worden om muziek te geven die minder overkomt in open lucht. Wij denken hier dan bijvoorbeeld aan bands in het genre van Stephane Grapel- li. In Rijbaan Piet kunnen zeker vijftienduizend mensen ontvan gen worden op een behoorlijke manier. Principieel zijn de inrichters en Jules Pieters, big boss van Rijbaan Piet. akkoord. Alleen het financieel aspekt moet nog even verdei worden besproken. Beide partijen ken nende, weten wij dat ook dat in orde komt. Daarmee weten wij nu toch dat de organisatoren van het festival niet hebben stilgezeten en dat Dendermonde zich ook dit jaar opnieuw mag verheugen in dat heerlijke feest. Die «Vlaamse Jazzkermis», zoals een vooraanstaand jazzkritikus het ooit uitdrukte, een naam waarop men trouwens fier gaat. daar jazz moet beleefd worden in een speciale sfeer, een sfeer die even goed door bier en friet kan gewekt worden, betekent voor de stad een toeristisch hoogtepunt. Wat er juist gaat gebeuren op vrijdag, een dag die nu reeds wordt vermeld op de affiches is not niet helemaal uitgewerkt. Toch zou het zo moeten zijn dat in Dendermon de een speciale jazzstemming wordt geschapen in de dagen die het festival voorafgaan. Over het programma weten wij wel al enkele bijzonderheden, maar over de grote namen wordt angstvallig gezwegen. Wij begrijpen het ook hier heerst konkurrentie en niemand laat graag zijn attrakties wegsnoe- pcn. Toch mogen wij vertellen dat er zeer waarschijnlijk een AmerTkaanse negerband over komt. als de onderhandelingen met Sabena vlot verlopen, dat één van de drie B's zal aanwezig zijn (Buc. Barber. Bilck) en dat een Europese Big Band. een iets andere stijl gaat brengen. Wie er natuurlijk opnieuw bij is, is de Jcggpap N.O. Jazzband. Misschien ook met de onlangs opgerichte Brass Band MARC DE BACKER

De Voorpost | 1974 | | pagina 3