FALLUINTJESSTREEK WORD! BESCHERMD REKREATIEGERIED r J RITO-LEERLINGEN MET INDIVIDUEEL WERK AKTIEF GROENKOMITEE AUTODIEVEN GESNAPT 4 - 1/2/74 - De Voorpost Uit de studie met betrekking tot de toeristische- rekreatieve uitrusting van de Oostelijke Vlaamse Ardennen (arrondissement Aalst), van het seminarie voor toegepaste ekonomie bij de rijksuniversiteit te Gent en het Onderzoekcentrum voor Ruimtelijke Ordening van de universiteit te Leuven, leiden wij af dat de Falluintjesstreek een voorbestemming krijgt voor passieve rekreatie als wandelen, vissen, weekendrekreatie en jeugdrekreatie. Als wij bij het volgen van het toeristische autowandelpad "De Denderroute" de keizerlijke stede Aalst verlaten hebben, komen wij langs het lieftallige Herdersem over het Breugeliaanse bierdorp Wieze langs de "Groene Weg" in Moorsel terecht, samen met Baardegem en Meldert, het centrum van de rekreatiezone Falluintjes-Cravaalbos. Verder strekt deze streek zich ook gedeeltelijk uit over het grondgebied van de gemeenten Mazenzele, Asse en Hekelgem. Geografisch bevindt de Falluintjesstreek zich in het semi-landelijk gebied tussen Aalst en Asse. Pi vXp De restauratie van de St.-Margarethakerk te Baardegem, blijft de financies drukken, (jdl) Sinds het ontstaan in februari 1970, heeft het Lebbeek Groenkomitee een steeds maar uitgebreider aktiviteit aan de dj gelegd. Werd schuchter begonnen met een boomplantingsakt o.a. gestimuleerd door de Vlaamse televisie, dan houdt komitee zich momenteel bezig met een brede waaier v aktiviteiten die het behoud van het groen en een gezoi leefmilieu beschermen en aktiveren. Vorige maandag gaf voorzitter Paul Verheyden een overzie van de prestaties tijdens het afgelopen jaar en formuleerde hij vooruitzichten voor 1974. Bij het doorkruisen van deze streek, klimmend en dalend over heuvels, treedt onmid dellijk het typisch Vlaams landelijk karakter naar voor. De Falluintjesstreek vormt met de Zwalmvallei, het ge bied ten noord-Westen van Aalst- Oordegem-Smetlede en het Dendergebied Geraards- bergen Ninove, de vier toeristische zones in het ar rondissement Aalst. Volgens deze hierboven ge noemde studie onder leiding van de heer Van de Walle Etienne (Rijksuniversiteit Gent) vormt de Falluintjes streek een belangrijk centrum voor de rekreatie in ons dichtbevolkt gewest. In een eerste stadium van deze studie werden de be staande argumenten op re- kreatief gebied gelokaliseerd. Tevens werd er een inventari satie opgemaakt van bestaan de toestanden met nadelige invloed op het landschap, zoals wilde inplantingen van chalets en caravans, autokerk hoven en stortplaatsen. Dat deze inventarisatie van de kankers niet nutteloos was bleek uit het feit dat er bijvoorbeeld een kleine twee honderd weekendhuisjes ge vonden werden waarvan slechts zes met een bouwver gunning. In Meldert alleen waren twintig weekendhuisjes gebouwd zonder vergunning. Het tweede stadium omvatte het afbakenen van de rekrea- tiezones, het uitstippelen van ruiterpaden, wandelpaden en autowandelpaden, het aandui den van attraktiepunten en het drukken van een voorstel tot rekreatieve uitbouw van het gewest. Wat is nu voorlopig, want er komt nog een derde en vierde stadium, gepland voor de Falluintjesstreek. De rekreatieve zone Falluin tjes-Cravaalbos, wordt ge pland zoals hierboven ver- rheld als een zone voor passieve rekreatie. In de subzone van de Falluin- tjes dient het aksent gelegd op de kombinatie van bossen, wandelpaden, visvijvers en weekendverblijven. In de sub zone van het Cravaalbos dient men een centrum voor jeugd- verblijf en -rekreatie te plan nen. De studenten die tentoonstel len laten elk afzonderlijk hun eigen interpretatie zien, waar bij van geen opdracht sprake is, doch waarin toch de invloed van hun respektieve leraars doordringt. Tijdens de vooropening schet ste volksvertegenwoordiger B. Van Hoorick in enkele trekken het werk van deze studenten. Het donkere landschap, rot sen en zeezicht van Daniël Potteau treedt als technisch Tussen beide subzones wordt, rond de prachtige Moelnvijver te Meldert, een centrum voor aktieve rekreatie gepland. In beide subzones wordt een afwisseling van open en geslo ten landschappen en van bossen en velden en vijvers nagestreefd. Ten slotte dient er ook op gewezen dat de rekreatiezone van Falluintjes-Cravaalbos, wel dient beschouwd als een verlenging van de zuidelijke parkzone van Aalst-Erembo- degem, zodat het wenselijk is een kontinu open ruimte (bossen, parken) te vrijwaren tussen het Kluisbos en de kasteelparken van Erembode- gem. INFRASTRUKTUUR De rekreatiezone zou ontslo ten worden door drie auto snelwegen, nl. Mons (A8) Dendermonde (All), Vilvoor de (A2) - Aalst (E5), Knok- ke-Brussel (All). De autosnelweg Knokke-Brus- sel (All) vormt de oostelijke grens van de rekreatiezone, ter hoogte van ht Cravaalbos. Het alternatief tracé, dat voor deze autosnelweg doorheen de rekreatiezone voorzien is, wordt in dit plan niet weer houden. Ook werd een alternatief tracé voorzien voor de nieuwe spoorlijn Brussel—Aalst—Gent ten zuiden van de rekreatie zone, over het grondgebied van Asse en Hekelgem, i.p.v. het tracé dat dwars door de rekreatiezone zou lopen. Daar dergelijke spoorlijn een on tegensprekelijke hinder zou vormen voor de rekreatie zone, dient dus vanuit het standpunt van de rekreatieve uitbouw van het gebied, de voorkeur gegeven aan het zuidelijk tracé voor deze spoorweg. Op plaatselijk vlak wordt de ontsluiting van de rekreatiezone en de omliggen de dorpskernen 'verzekers door het interkommunaal wegennet, nl. Aalst—Moor sel—Baardegem en Baarde gem—Meldert—AIO. Hiermee is dus een toegang naar de rekreatiezone zowel vanuit Aalst als vanuit de AIO (Brussel—Asse-Aalst) verze kerd. Verder kan de inter- kommunale weg Moorsel-Mel- dert gebruikt worden voor de knap afgewerkt naar voor, terwijl de weergave van platte vlakken met punt en lijn van Charlie De Witte, mooi spel en een vorm van tijdloze fotografie is. Paul Keymeulen geeft niet alleen een zicht op de ons omringende wereld doch waagt zich aan het experiment, terwijl Aimée Callebaut, met statige portret ten waarin een zekere "Mona- Lisa-geheimzinnigheid" wel verrast. Herman Palsterman brengt een portret van oude ontsluiting van de zone voor weekendverblijven, die tussen Moorsel en Meldert gelegen is, en voor de zone voor aktieve rekreatie van de Molenvijver. Tenslotte zou ook een nieuw tracé moeten voorzien wor den ten oosten van de dorps kern van Meldert om de ontsluiting van het centrum voor jeugdrekreatie mogelijk ;te maken. ZONES VOOR WEEKEND REKREATIE. In de rekreatiezone wordt een zone voor weekendverblijven gepland langs de vallei van de Molenbeek tussen de dorps kernen van Moorsel en Mel dert. Als variante kan echter ook een zone voor weekend verblijven voorzien worden in het gehucht "Waver" (ten zuiden van Moorsel) of in het gehucht "Nievel" (ten zuiden van Meldert). Zo de vraag naar weekendhuizen en kara- vanstandplaatsen voldoende groot is, kunnen echter drie zones hiervoor in aanmerking komen; wel dient voorafgaan delijk voor elke zone een Bijzonder Plan van Aanleg opgesteld. AKTIEVE REKREATIE EN JEUGDREKREATIE In Meldert wordt een cen trum voor aktieve rekreatie gepland rond de Molenvijver. Indien in de toekomst de behoeften aan aktieve rekrea- tieuitrustingen in deze rekrea tiezone zouden toenemen, kan een uitbreiding van deze zone voor aktieve rekreatie gepland worden in zuidelijke richting (vallei van de Meters beek). Voor zover het Kasteel van Moorsel door de overheid zou aangekocht worden, kan hier ook een kleine kern voor aktieve rekreatie aangelegd worden. Zo lang dit niet geschiedt, zal hier hoofdzake lijk zorg moeten besteed worden aan de bescherming van het landschap in de onmiddellijke omgeving van het kasteel. Het vliegveld, dat aan het Kluisbos paalt, wordt in dit plan niet opgenomen, omdat het onvoldoende uitrusting bezit om als volwaardig cen trum voor sportvliegen te fungeren. Dit neemt echter man en konstrukties van spel en ritme, lijn en bogen. Cyrille Geerts geeft een wei nig gezien naakt, dat het midden houdt tussen een voorstudie van sensuele foto grafie en een eigen visie; de péle-mèle van Maria Baeyens niet gemakkelijk samen te stellen brengt een fotogra fie van de eenvoud, daarom niet minder gemakkelijk. De fotografiek van Jan Wauters brengt de uitbeelding van het gevangen wezen dat naar zijn bevrijding snakt. Het werk is van een zuiver ge halte. George De Plancke geeft de behandeling van niet-transparante volumes in verschillende fases. De fotografiek van Paul Jacquemijns is fijn, gevoelig en beslist mits een rijpere afwerking, zeer verdienstelijk. De kleurenfotografie van Hendrik Acket' is technisch zeer mooi uitgevoerd en kan alleen met een nog gedurfder inhoud er bij winnen. niet weg, dat indien konkrete projekten voor de uitbouw van dit sportvliegplein voorge legd worden, het in dit plan kan opgenomen worden. In het Cravaalbos wordt een centrum voor jeugdverblijf en -rekreatie gepland. De onmid dellijke omgeving van de zgn. "Kiekenvilla" lijkt hiervoor een geschikte lokalisatie, om wille van de aanpalende bos rand en het zwak hellend landschap dat een mooi verge zicht geeft in zuidelijke rich ting. De omvang en de uitrus ting van dergelijk centrum voor jeugdverblijf dient be paald in overleg met de bevoegde nationale en regio nale overheidsdiensten. ZONES VOOR PARKLAND SCHAP EN VISVIJVERS De valleien van de Molenbeek en de Metersbeek worden voorbehouden voor de aanleg van een opeenvolging van visvijvers en een parkland schap. Beide zones sluiten recht streeks aan bij de zones voor tweede verblijven en karavan- standplaatsen. ZONES VOOR OPEN EN GESLOTEN LANDSCHAP EN WANDELWEGEN Qua landschap wordt een afwisseling nagestreeft tussen de open en gesloten land schappen. Als gesloten land schappen worden het Cravaal bos, het Kluisbos en de valleien van de Molenbeek, Metersbeek en Steensemeer- beek voorzien. De overige delen van de rekreatiezone MILAC De Week van de Soldaat gaat voor Aalst-H.Hart niet kunnen eerder als open land schap behouden blijven. De wandelwegen, die in de rekreatiezone voorzien zijn, zullen hoofdzakelijk in de gesloten landschappen aange legd worden. Een wandelweg dient voorzien, vanuit Erem- bodegem, tussen het Kluisbos en de vallei van de Molen beek, enerzijds naar het kasteel van Moorsel en ander zijds naar de zone voor aktieve rekreatie van Meldert. Ook dient een wandelweg aangelegd tussen deze zone voor aktieve rekreatie en het centrum voor jeugdrekreatie in het Cravaalbos en in het Cravaalbos zelf. Tenslotte kan ook een wan delweg voorzien worden van uit het Cravaalbos naar het kasteel van Moorsel langs de Koestaartbeek. Dit zijn de plannen die van de rekreatiezone Falluintjes- streek-Cravaalbos een aan trekkelijk toeristische streek moeten maken. In het kader van deze studie zal in een derde stadium eerlang de konsultaties (V.V.V.'s, VTB enz...), pro vincie en betrokken departe menten. Na deze raadplegingen zal men in een vierde en laatste stadium overgaan tot het opstellen van een definitief richtingsplan. Deze evolutie zal in de Denderstreek met enthousiasme gevolgd worden daar de natuur en de open- luchtrekreatie een belangrij ker deel gaat vormen van onze vrijetijdsbesteding. R.V.K- zomaar voorbij. Op 10 fe bruari geeft Milac een klein- kunstavond met Jan De Wilde. De opbrengst van de avond gaat naar de soldaten van de parochie. Toegangs geld 50 fr, en voor militai ren in hun pakkie slechts 30 fr. De avond gaat door in de zaal De Kring, Dr. De Moorstraat 104, Aalst. DIVERSE AKTIVITEITEN Naast de maandelijkse verga deringen werden in 1973 talrijke werkbijeenkomsten kriskras over het jaar ge spreid. Het arboretum werd onderhouden en de wandel wegen verder uitgebreid en hersteld. Ten einde de ge meente een fraaier uitzicht te bezorgen, installeerde men talrijke bloemschalen en -bakken en in de Rossevaal- straat werd een nieuwe rozen perk aangelegd. In samenwerking met het plaatselijk Middenstandsver- bond zette men studie avonden op, die o.a. het probleem van de verkoop centra en het milieu te Lebbeke behandelden. De jaarlijkse verbroedering met Thommen en het bezoek aan deze gemeente uit ons Duits talig landsgedeelte, stond eveneens op het programma. Wat de boomplantaktie be treft, werden in 1973 volgen de straten beplant Brug straat (elzen), omheining Sportstadion (populieren), Kleine Snijderstraat (voor de helft met lijsterbes). In de Korte Breestraat werd een klein parkje met lorken en sierpruimen aangelegd. In to taal betekende dit een aan winst van zowat 289 bomen. SAMENWERKING MET HET GEMEENTEBESTUUR Op voorstel van het Groen komitee besliste de gemeente raad vorig jaar, o.a. eedeel van het Poelbos aan te kopen. Het betreft hier een perceel wei land van 63a, 16ca, dat tegen 20 F/m2 door de gemeente werd aangekocht (totaalprijs 127.200 F). Deze aankoop past volledig in het opzet van het Groenkomitee, nl. trach ten te redden wat er te redden valt. De vraag aan de gemeenteraad op de gemeente een algemene kappingsverbod uit te vaardigen, werd gunstig beantwoord. Ondertussen is in het Staatsblad van 19 januari jl., deze beslissing bij K.B. vastgelegd. Voortaan mag geen enkele hoogstammi- ge boom op de gemeente nog geveld worden, zonder toela ting van het schepenkollege. De nauwe samenwerking met dit schepenkollege moet het Groenkomitee toelaten, nauwlettend toe te zien op het respekteren van dit be sluit. HOFKEN VAN ZEVEN WEEEN Interessant projekt dat in de loop van vorig jaar werd aangepakt, is het verfraaien en uitbreiden van "Het Hof- ken van Zeven Weeën", naast de dekenij. Architekt Dubois stelde een plan op dat o.a. voorziet in het verdwijnen van het ijzeren hekken dit zou naar het kerkhof verhui zen en het integreren vai Hl het Monument der Gesneuvel 0| den in het geheel van he 31 groen. Dit plan werd reed jj. overgemaakt aan de kerkraad die beloofde een voorstel t formuleren aan de gemeente G raad. Momenteel wacht meï^ d op dit voorstel echter no d altijd. Er zullen dan 00 nieuwe stappen gezet wordei om deze zaak te bespoedigen NATUURBESCHERMINGS DAGEN Wat de toekomst betreft zj de aktie i.v.m. het beplantei van bakken en schalen uitge breid worden. In maart ma men dan de boomplantingt' aktie verwachten. Naast he snoeien en onderhoud van di aangeplante rozen, zal he Sportstadion verder aangef plant worden. Belangrijk werk zal dit jaa( gemaakt worden van de bei planting der wegen in hel BPA-Stationsstraat. Op d< hoofdlaan zuilen vijfentwintij zomerlinden aangeplant worden, op de middenbermen komen karmijnrode rozen en dwergmispels. De blindt gevels aan de uitritten op dt Dendermondsesteenweg en ii de Stationsstraat, zullen ver dwijnen achter veertig hoof, beuken. In de zijstraten komen afwi» selend meidoorn en sier pruim, honderd in totaal. Dt speelpleinen zullen verfraaid worden met tweehonderd lau. rieren en vijftig fortitia's. A dit bomen- en plantenmate riaal werd na een onderhoud in het Ministerie van Land bouw door de Dienst vai Waters en Bossen ter beschik' king gesteld. Waarschijnlijk tijdens de ko mende meimaand zullen voet het eerst te Lebbeke natuur beschermingsdagen georgani seerd worden. Deze mani festaties, die zal doorgaat tijdens een nog nader tt bepalen weekend (zaterdag zondag-maandag), zal o.a. eet tentoonstelling omvatten dit wordt opgezet met medewet king van het Ministerie van Volksgezondheid en hal Gezin. Ook een tekenwed strijd en een wandeltocht staan op het programma. Bedoeling van het hele opzei is de aktie van de natuurbe schermers meer in de kijker U laten lopen en het publiek et nauwer bij te betrekken. Tot slot van zijn uiteenzetting verklaarde voorzitter Paul Verheyden dat het LebbeeklË Groenkomitee in de toekomil zal samenwerken met het overkoepelend aktiekomite» RALDES en stelde hij de vraag, wanneer te Lebbeke een algemeen rioleringsplan werkelijkheid zal zijn. Pierre Van Rossent In de acht jaar dat de afdeling fotografie van het Aalsters R.I.T.O. bestaat, kwamen reeds heel wat fotografen dankzij deze avondschool voor sociale promotie op de arbeidsmarkt terecht. Deze driejarige kursus brengt de fotografie-studenten, via de diversiteit van de vakken, de intense groepswerking en de wisselwerkende beïnvloeding van leerlingen en leraars, tot een eigen kreatieve instelling. Het is deze eigen kijk op de fotografie die aanleiding gaf tot de tentoonstelling "Grijswaarden" die vorige vrijdag geopend werd in de Aalsterse Belfortkelder en nog loopt tot 11 februari. Aalst en omliggende gemeenten werden de jongste maanden geplaagd door een golf van autodiefstallen. Na een eerste suksesrijke aktie van de Aalsterse B.O.B. was het resultaat dat vier minderjarigen ontmaskerd en geplaatst werden door de jeugdrechter. Die vier bekenden zo maar eventjes een twintigtal autodiefstallen in de streek. Met de gestolen wagens werd af en toe echte rodeo gehouden zodat voor verscheidene tienduizen den frank schade aangericht werd. Sedert een drietal weken kende men te Aalst een heropflakke ring van autodiefstallen. Het ging van kwaad naar erger. Verleden week maandag werd voor de garage Ruyssinck op het O.L.Vrouwplein een wagen B.M.W. gestolen van een kliënt die net in de garage binnengestapt was om te vragen de wagen na te zien. Toen de bestuurder zijn wagen wou binnenrijden zag hij deze in volle vaart vertrekken met een andere bestuurder aan het stuur. Onmiddellijk werd alarm geslagen doch voor de politie of rijkswacht kon optreden botste de gestolen wagen aan de Varkensmarkt tegen deze van de h. Schokaert uit Erembode- gem. De dief vervolgde zijn weg met hoge snelheid. Ter hoogte van de St.-Annabrug zag hij een politieagent staan die het verkeer regelde. Om niet gesnapt te worden draaide hij rechts af via de Zwarthoekbrug, Denderstraat, Zeshoek en Pieter Couckestraat belandde zo op de St.-Annalaan. Hier waren studenten van de technische school net bezig de straat te dwarsen daar de verkeerslichten voor hun op groen stonden. De dieven stoorden zich hier niet aan en raasden met volle snelheid door het rode licht. Met dramatische gevolgen. De 18-jarige student Erik Lambrecht wonende Grote Baan te Herdersem werd door het voertuig gegrepen en weggeslingerd. Hij bleef zwaar gewond in bewusteloze toestand tegen de straatstenen liggen, en werd overgebracht naar het stedelijk hospitaal alwaar een schedelfraktuur en verscheidene breuken werden vastge steld. Zijn toestand was kritiek. De doodrijder vervolgde zijn weg en bekommerde zich niet om zijn slachtoffer. Ondanks onmiddellijke wegversperringen bleef de dader onvindbaar. De dag nadien kwam bij de rijkswacht de melding dat een auto van een lid van het verplegend personeel gestolen was op de binnenplaats van het hospitaal. Een uurtje later opnieuw één melding via de muurtelefoon Lede van een nieuwe autodiefstal. De rijkswacht zette alles op alles. Met sukses trouwens. Net had de politie van Lede een voertuig tot staan gebracht voor een routinekontrole of twee ploegen van de rijkswacht waren ook reeds ter plaatse. De rijkswachters die inmiddels langs hun radio's het gestolen voertuig hadden geseind gekregen bemerkten onmiddellijk dat zij hier te doen hadden met het gestolen voertuig. De twee inzittenden werden opgebracht naar de rijkswachtkazerne van Aalst. De persoonsbeschrijving klopte honderd procent met deze die was doorgegeven door studenten na het ongeval op de St.-Annalaan. Na ondervraging gingen de mannen door de mand en bekenden nog een reeks andere autodiefstallen. Gelukkig maar lopen zulke kerels ook tegen de lamp. De mannen Emiel Hauwelaert van de Dr. De Moorstraat en Freddy D.B. beiden uit Aalst en lang geen onbekenden voor het gerecht werden overgebracht naar het gerechtshof van Dendermonde alwaar ze door onderzoeksrechter Leo Tas onder aanhoudingsmandaat werden geplaatst. H.D.W.

De Voorpost | 1974 | | pagina 4