IVIIEL LEYBAERT GEVOELIG PORTRETTIST KERK EN PASTORIJ VAN SINT-GILLIS-BINNEN WERDEN ALS MONUMENTEN GEKLASSEERD «WIJ» EN «CON AMORE» «VOOR TAAL EN VRIJHEID» AALST Water zuiver ings- en Huisvuilverbranding op voorzien terrein DENDERMONDE DENDERMONDE LEBBEKE AALST KNAP AKTEERWERK BIJ De Voorpost - 1/2/74 - 5 Het Aalsters kollege van burgemeester en schepenen richtte deze week een schrijven aan het ministerie van Openbare Werken in verband met de definitieve vestigingsplaats van de waterzuiverings- en huisvuilverbrandingsinstallatie in Hofstade. Installatie die wel excentrisch gelegen is, doch wegens haar geplande omvang ruim alle behoeften zou kunnen afvangen. De definitieve vestiging wordt tot nog toe gedwarsboomd door een gepland tracé van de autoweg A.29 die loopt van Mechelen over Vlierzele, richting Kruishoutem. Voormelde weg is in het voorontwerp van gewestplan voorzien doorheen de gemeente Hofstade. Wanneer, zoals nu zou blijken, deze weg meer noordelijk zou aangelegd worden, namelijk op het grondgebied Gijzegem, nabij de noordelijke grens van Hofstade, dan zou dit lelijk de plannen van de huisvuilverbrandings- en waterzui veringsinstallatie in de war brengen. Daar de definitieve situering van deze weg zeer belangrijk is voor de stad Aalst drong het stadsbestuur aan bij het ministerie. Het kille, bakstenen centrum van Dendermonde, waardoor dagelijks een hele sliert rokerige auto's toeren, teert ge- iukkiglijk op enkele gezonde longen, die gevormd worden door een paar heerlijke Engelse tuinen met veel bomen en struiken. De hovingen van de abdij en het begijnhof zijn zulke longen. De kleinere tuin van de pastorij van Sint- Gillis-Binnen die je via twee brede poorten en een stenen brug over een walletje bereikt, is als het ware de derde re serve-long die wat groen in de grijze stad brengt. Hier woont reeds meer dan een jaar priester-dichter Mau- rits Van Vossole, pastoor van de parochie van Sint-Gillis- Binnen. Deze dagen ontving hij het bericht dat de pastorie, de tuin errond, de kerk van Sint-Gillis-Binnen en het overblijvende deel van de Zwijvekeabdij in hun geheel als monument ge klasseerd werden. ALLESINTAKT HOUDEN Dat zulk een kompleks ge klasseerd werd als monu ment is ietwat ongewoon, omdat de gebouwen af gezien van de Zwijvekeabdij eigenlijk niet zo heel veel kunsthistorische en ar- chitekturale waarden heb ben en bovendien van vrij recente datum zijn. Pastoor Van Vossole verklaart dat de hele klasseringshistorie aan het rollen ging, toen men vroeger reeds de toren van de kerk klasseerde. De c Honky Tonk zit overvol, zoals steeds als de Jeggpap er speelt. Het draait tegen enen en de muzikanten persen er nog een laatste liedje uit. Op het moment dat iedereen .meent dat het gedaan is, herneemt de drummer en ver- plicht de anderen om nog een stukje over te doen. Het pu bliek is hem dankbaar en juicht... Die drummer is Miel Leybaert. Miel is een echte Dendermondenaar, geboren op het «Vestje». Er zijn er in Dendermonde weinigen zoals Miel. Wie kan zeggen dat hij ooit figureerde tussen de heemskinderen? .uMiel zat in 1958 op 't Ros Beiaerd. Hij was bij de keur- j. groep van de turners, versleet een deel van zijn jeugd onder een scoutstent en speelt reeds meer dan tien jaar bij de Jeggpap N.O. Jazzband. Miel Leybaert is niet alleen een geweldige drummer, die reeds gevraagd werd als gast door Duitse en Nederlandse orkesten, waaronder een tv-optreden, hij is tevens een fijngevoelig kunstenaar. Dat hij uitstekend kon teke nen, dat wisten wij reeds, -ai maar zijn jongste portretten openbaren in hem een heel ander aspekt, een talent dat wij nooit konden ver- t moeden. te' Gedurende zeven jaar volg- t de hij de Koninklijke ^ka- demie voor Schone Kun- belangstelling van de pro vinciale diensten was toen gewekt en na Dendermonds aandringen ging men vrij spontaan over tot de klas sering van het geheel. Wat betekent het konkreet dat een gebouw tot monu ment geklasseerd wordt? MVVEerst en vooral bete kent dit dat er bij eventuele grootse herstellingswerken ruimere staatssubsidies zullen bekomen worden. En aangezien we grote kosten in het vooruitzicht hebben, komt de klassering zeker niet ongelegen. Verder be tekent de klassering dat het verboden is op de betrok ken oppervlakte nieuwe ge bouwen op te richten of be staande gebouwen te slo pen, terwijl ook het uitzicht niet mag worden gewijzigd. Ook aan de beplanting mag niet meer geraakt worden. De omwalde tuin hoort te blijven zoals hij is en tot het dempen van de vijver zal in geen geval mogen overgegaan worden. De pastorie, een prachtig ge bouw, ligt in de tuin en is door de vijver omwald. Ze vormt bovendien een uniek geheel met de kerk zelf. In de omgeving van het ge klasseerde geheel zullen nu ook geen gebouwen meer Zelfportret van Emiel Leybaert. sten te Dendermópde, waar hij o.m. lessen kreeg van Hugo Van Beveren en Paul Vermeir. Deze eerder klas sieke opleiding heeft hem de nodige technische en teoretische basis gegeven die noodzakelijk is om in het schilderen een eigen in breng te kunnen doen. KINDEREN «Het liefst van al portret teer ik kinderen, vertelt hij, dat komt omdat ik steeds goed met kinderen heb kunnen omgaan. Wij ver staan mekaar direkt. Het is alsof er onmiddellijk een zekere band tussen ons be staat. Een kind tekenen is nochtans niet zo gemakke lijk als men wel eens zou kunnen denken. De karak teristieke lijnen die het ge zicht van een volwassene kenmerken, zijn nog niet zo duidelijk bij een kind. Het is ook heel wat moeilijker om het karakter van een kind weer te geven. Daar naar moet ik dan peilen.» Hij doet dat trouwens zeer goed. Je ziet zo op het schilderij of de kleine be schaamd, guitig of bazig is. Steeds weet hij door een kleine toets, juist dèt aan het portret mee te ge ven dat typerend is voor het kind. De schilderijen zijn uitge voerd in olieverf en geschil derd met het penseel in dat speciale «Van Dijck-bruin». Deze tint is veel beter dan zwart, daar het geen harde vlakken geeft en de nuan ces in bijvoorbeeld het haar veel meer toelaat en tot hun recht laat komen. JE MOET ER ZIN IN HEBBEN Miel schildert echter niet alleen kinderen. Ook vol wassenen heeft hij reeds gekonterfeit. Getuige daar van het portret van Miels echtgenote, dat bij dit arti kel staat afgedrukt, samen met andere voorbeelden van kinderkoppen. Of men lange tijd moet po seren? Helemaal niet. Als Miel de te schilderen per soon één keer heeft gezien, er een foto van heeft ge maakt, dan kan hij thuis werken als hij er zin in heeft. Het is voor niemand aangenaam om uren te po seren en ook de schilder heeft rust nodig. Toch wordt het nog dikwijls een lastig werkje. Steeds wil hij tot het maximum gaan. «Als ik een hele dag aan een portret heb gewerkt, zegt hij, dan kom ik er 's avonds niet meer aan. 's Morgens echter, bij het ontbijt, laat ik soms mijn eitje liggen om gauw iets aan de mond of de neus te veranderen. Wanneer je een hele dag aan éénzelfde por tret hebt gewerkt, dan zie je soms de fouten niet meer in je eigen schilderij. Daarbij geeft mijn vrouw mij wel eens goede raad. Maar het meest heb ik toch afgezien toen ik haèr por tret maakte. Ge weet hoe de vrouwen zijn, hé?». TENTOONSTELLEN Miel Leybaert wil nu ook fi guren gaan schilderen. Daarvoor heeft hij reeds een model gevonden. Met zijn portretten en figuren zou hij dan willen tentoon stellen binnen afzienbare tijd. Dat wordt alleszins de moeite waard om te gaan bekijken. Het wordt tamelijk laat als we van hem afscheid ne men en na nog even naar zijn formidabele geluidsin stallatie te hebben geluis terd, verdwijnen wij in het donkere «prisongstraatje», waar onze stappen luid te gen de hoge muren weer kaatsen. (Emiel Leybaert: atelier St.-Jacobsstraat 29, Den dermonde.) MARC DE BACKER Jonge, dynamische toneelkringen worden zeldzaam bij ons. Meer dan eens stellen we vast dat reeds jaren geves tigde toneelverenigingen het moeilijk hebben, jonge ama teurs aan te trekken. Toneelkring «Wij» uit Lebbeke heeft met dit verschijnsel niet te kampen. De volledige groep wordt er immers gevormd door jonge mensen, die met de nodige dosis dynamisme toneel op de planken brengen. En al missen zij het element ervaring, aan de kwaliteit van hun prestaties is dit geenszins te merken. Zo ook vorige week niet, wanneer twee avonden voor een bomvolle Parochiale Zaal in de Minnestraat, «Con Amore» van Hans Keuls werd opgevoerd. «Wij» bracht «Con Amore». LUCHTIG BLIJSPEL «Con amore» is een luchtig blijspel rondom de huwe lijksperikelen van een jong echtpaar in Amsterdam. «Hij» wordt er door zijn vrouw van verdacht aan te pappen met een «jong spel- leke», terwijl «Zij» af te re kenen krijgt met een voort varende vader-weduwnaar. Deze vierhoeksverhouding geeft de auteur Hans Keuls de kans zowel sprankelen de humor als dolle scènes ten tonele te voeren. Er wordt zelfs gebruik ge maakt van een vervalste buurvrouw en een dito-Ita liaan. Allemaal elementen die de toeschouwers de kans geven het deftig uit te proesten. PRIMA VERTOLKING Dat Annie Bosman ko misch talent bezit, zagen mogen opgericht worden die het uitzie,ht van het ge klasseerde zouden kunnen belemmeren of in een of ander opzicht wijzigen. Evenmin mogen in de om geving van de kerk en pas torij nog reklamepanelen opgericht worden. De huidige pastorie is van vrij recente datum, maar de vroegere afgebroken pasto rie dateert van de jaren 1500. Er lag toen een wal rond het gebouw die wal ligt er nog en bovendien lag er nog een bredere bui- tenwal rond de tuin. Deze wal is nu grotendeels over welfd en behoort tot het kompleks van de stadsrio- lering. Het oude pastorij gebouw was in 1850 totaal versleten. Op dezelfde plaats bouwde men de nieuwe pastorie. Dit sierlij ke gebouw was bedoeld als woonst voor een pastoor, twee onderpastoors en hun personeel. Die drie geeste lijken moesten immers zo wel de parochies van Sint- Gillis-Binnen als van Sint- Gillis-Buiten bedienen. Het gebouw kostte dertiendui zend goudfranken en in ne gentientweeënvijftig wer den grote herstellingswer ken aan het dak en de muren uitgevoerd. PVDE we reeds bij vroegere pres taties. Ook nu, als me vrouw Mimi Van Doren, heeft ze het publiek op haar hand en geeft ze de gepas te repliek aan haar echtge noot Pepe. In deze rol be wijst Eddy Van Langenhove dat hij op de scène alle kanten uit kan: hij is vlot, beweeglijk, bezit een feillo ze uitspraak, kortom, hij kan akteren. Voor het eerst op de plan ken leverde Roger Van Schoor, in de rol van de wat boerse vader-weduw- naar, een opmerkelijke prestatie. Hij kon overtui gen en we zien hem ook een volgende keer graag aan het werk. Louisa Van Mulders als Fientje akteer- de op bepaalde momenten al te schools en ook aan haar uitspraak kan ge schaafd worden. De regie over het geheel voerde Luc Verhaevert; hij slaagde erin zijn spelers- potentieel dermate op te peppen, dat ze het uiterste van zichzelf gaven. Puik werk! Ook het dekor, van de hand van Jan Van Assche, Paul Van Langehove en Adolf Van Mulders kwam ujtste- kend tot zijn recht, net trouwens als de belichting van de h. Heyvaert en Jan De Gols. Al deze elementen samen, distilleerden in een knappe prestatie, die door het tal rijke publiek uitermate ge apprecieerd werd. Toneelkring «Wij» bracht werk op de planken, waar op reeds lang gevestigde kringen terecht jaloers mo gen zijn. PIERRE VAN ROSSEM Gesticht in 1871 heeft het Aalsters Koninklijk Letter en Toneelkundig gezel schap «Voor taal en vrij heid» reeds een welgevulde geschiedenis achter de rug. Onder de leiding van de dy namische voorzitter Albert Waegeman en met de me dewerking van een hoop goede akteurs, mag de ve reniging aanzien worden als één die de laatste jaren steeds aktief heeft "geijverd om de heropbloei en het voortbestaan van het lief hebberstoneel in de hand te werken. Dat zij mede door hun be hoorlijk verzorgde opvoe ringen in dit opzet volledig slagen bewijst het talrijk opgekomen publiek voor de vertoning van «Kent U de melkweg?», een komedie in vier beelden met voor- en naspel van Karl Wittlinger in de vertaling van Hubert Hermans. Het stuk speelt zich af in een psychiatrische inrich ting waar patiënt (Jo Beeckman) en dokter (Paul Sonck) samen, naar het manuskript van de patiënt een voorstelling geven. Het is het levensverhaal van de patiënt, hoe hij op gegroeid is... op een ster, dan zijn grote reis naar de aarde, vervolgens wat hem daar overkomen is, en tenslotte hoe hij in de psy chiatrische afdeling be landde. Slechts twee akteurs ston den in voor dit moeilijk spel, dat ofwel alles, ofwel niets kon worden. Jo Beeckman bleef met een verbluffend gemak zichzelf, akteerde met een overtui gingskracht, een professio neel eigen. Echter zijn iet wat stotterend begin van sommige frasen, zagen we liever verdwijnen. Het zou op een gebrek aan rolken- nis kunnen wijzen, maar dat was het hier zeker niet. Zijn typering van de ge- neesheer-direkteur was schitterend, ons stoorde echter die zilverwitte karna- valpruik, die alle schijn van echtheid verloor. Een hoogtepunt van "Kent U de Melkweg Een gelijkwaardige, zoniet nog sterkere tegenspeler vond hij in Paul Sonck, die van top tot teen de mis vormde zielige gemeente- sekretaris, de vlotte char mante Italiaanse barman Maestro Salvatore, de hy pernerveuze motordoodrij der Ben en tenslotte weer gewoon de op het randje af zenuwzieke arts verper soonlijkte. De uitvoering was door de beide akteurs tot in de puntjes verzorgd. Het dekor was zwart, ui terst efficiënt, sober, mooi. Waarom echter waren de spots op scène zichtbaar? De dekorwisseling kon ze ker geruislozer gebeuren en de lichtoperator mocht wel leren zijn spots te testen voor het publiek in de zaal aanwezig is. Verder zwaaien we een pluim aan al de leden van «Voor taal en vrijheid», die in de zaal, voor de voorstel ling ih een smetloze witte kiel het publiek opwacht ten. Tenslotte voor dit goed uit gebalanceerd geheel, ver dient Jo Beeckman als re gisseur grote waardering, temeer daar hij de ko mische inslag van het stuk zonder een te sterke nadruk vlot liet ervaren. ROEL VAN DE PLAS

De Voorpost | 1974 | | pagina 5