MIDDELEEUWSE PRAKTIJKEN TE ZELE MESPELARE MET TIEN KLEINE NEGERTJES IN GEMEENTERAAD NAAR NIEUWE VERKIEZINGEN MOORSELS ECHTPAAR IN BEREND BOUDEWIJN KWIS AALSTERSE JEUGDRAAD VAN WAL GEMEENTERAAD UITBERGEN RIOLERING DURE ZAAK De Voorpost - 1/2/74 - 7 Wanneer we de klachten van de landbouwers van Zele- t- Kamershoek en Avermaat aanhoorden ten opzichte van de g) Nationale Maatschappij van Waterleiding, dachten we aan het fabeltje «De Wolf en het Lam». Het lam dat alle argu menten aan zijn zijde had om het recht te doen zegevieren Jgt werd door de wolf verscheurd, omdat hij gewapend met zijn sterke klauwen de wet van de sterkste toepaste. De landbouwers wier akker n8en weilanden in de omtrek j liggen van het waterwin- ^.ningsgebied steken hun erhanden in de lucht omdat de honderdduizenden liters ngwater die uit de putten met Li{een diepte tussen 18 en 24 meter getrokken worden, okook het opperwater meezui- 3r gen. De streek, die eens volgens iuijraadslid Mej. Clarisse D'Hooghe water te veel had (want de landbouwers dien den in de regenperioden ■een beurtrol in te voeren ^Eom hun kinderen met de kar naar school te brengen, daar in de wintermaanden de straten onderliepen), ,gimoet nu naar een druppel tje vocht zoeken. Bij de ge- es broeders De Maesschalck )e te Kamershoek werd een brandende toorts in een waterput van zeven meter diep geworpen en op de bodem was geen schijn van el vocht. Deze mensen voeg den er aan toe, dat ze in de zomer één of twee ritten naar hun weiden moeten doen met hun vroegere aal karren, die nu dienst doen als waterrecipiënten om het vee van drinken te voorzien. Niet zelden krijgen deze mensen op zondagen de lach van de toeristen, die naar het Donkmeer snor- ie ren, die veronderstellen dat er ze hun land gaan «beiren» ne zoals men het te Zele zegt. d Moesten die toeristen we ten dat vele boeren over geen aal meer beschikken, daar hun aalputten leegge- trokken door osmose, want ze zitten in een kurkdroge zandlaag ingekuild, ze zou den een andere houding aannemen. In het kleuter schooltje van Kamershoek heeft men de sanitaire in stellingen nooit moeten le digen omdat de inhoud in de grond gezogen wordt. Het water wordt niet alleen weggetrokken van onder de weilanden, maar de boeren moeten een zware rekening betalen voor het water dat de winning optrekt en daar na afgeleverd wordt. Door tussenkomst van het gemeentebestuur heeft men hieraan voor enkele jaren een mouw willen pas sen, door waterputten te graven met een beperkte toelage, doch deze doen nu nog enkel dienst als een uitdaging. Er is met woord gewaagd over het verlies, dat de landbouwers te lij den hebben door het feit dat hun vruchten ver onder de normale opbrengst blij ven bij gebrek aan water in de bouwlaag. het water weinig kalk in hield, maar ijzer, dat men door een eenvoudig oxyda- tieproces kon doen neer slaan. Men had gehoopt deze roestige brij te kunnen drogen en verpakt weg te voeren, maar dit is mislukt met het gevolg dat de be voegde instanties met die bruine papachtige hoeveel heid geen blijf weten. Waarschijnlijk heeft men geredeneerdhet water komt van de omliggende landen, we zullen er de res tanten terug heen stuwen en men loosde de brij in de grachten die weldra ver smacht toevloeiden. Voor een drietal maanden heeft het gemeentebestuur heel wat beken en grachten opengemaakt, doch mo menteel kan men gerust herbeginnen. Het is zelfs gebeurd, dat traktoren niet van het land geraakten, daar het slip overliep. Burgemeester Geerinck ging bij de direkteur-gene- raal deze toestand aankla gen. Men beioofde een spoedige oplossing. De Zeelse burgervader was kordaat en zou indien het slip verder in de beken komt niet aarzelen de ge- rechterlijke instanties te doen optreden. WELKE OPLOSSING? Door de ontzaveling in de nabijheid van de waterwin ning heeft deze ontstane put een mogelijkheid gebo den om de ijzerafval erin te storten. Hiermede zouden alle zorgen voor zes jaar zijn opgelost. Het is onbegrijpelijk, dat het gemeentebestuur van Zele verbod kreeg aldaar te storten en dit onder invloed van de Nationale Maat schappij van Waterleiding en nu zij zelf er gevaarlijke stortplaats gaat van maken, zodat de put zal moeten af gemaakt worden, om onge vallen te voorkomen. Een laatste bedenking aan dit nijpend vraagstuk is wel deze of binnen zeer afzien bare tijd de waterwinning te Kamershoek niet zal moeten opgedoekt worden omdat alle water ver uit de omtrek uit de grond zal verdwenen zijn? Dit is het oordeel van burgemeester Geerinck, die meent dat met alle macht zal moeten gewerkt worden om de ont- zilting van het zeewater als oplossing te brengen. B Deze boer doet zijn beklag tegen burgemeester Geerinck over de waterleiding te Zele. (gb) Het detectiveverhaal van Agatha Christie «Tien kleine ne gertjes» kan in Mespelare toegepast worden op wat er de jongste tijd met de bezetting van de gemeenteraadszetels gebeurt. Het verschil is echter, dat er bij Agatha Christie telkens eentje om zeep gebracht wordt, terwijl er te Mes pelare telkens eentje om vage redenen de brui aan geeft. DE N.M. NEEMT GEEFT OOK Wanneer voor een twintig tal jaren Kamershoek als waterwinningsgebied werd uitgekozen, was dat omdat De uitslag van de gemeen- MAAR. teraadsverkiezingen in ok tober 1970 gaf volgend re sultaat: 6 gekozenen op de lijst van burgemeester Van Den Hooft en 1 gekozene, Frans Van Der Jeught, op de oppositielijst. Hierbij dient aangestipt dat er voor de eerste keer in de Mespe- laarse geschiedenis een oppositiepartij, zij het dan met een onvolledige lijst, in het strijdperk trad. Het verhaal van de tien klei ne negertjes ving verleden jaar aan, toen raadslid Van Sinaey om niet nader be paalde redenen zijn ontslag indiende. Zijn opvolger werd niet bereid gevonden de aldus vrijgekomen zetel te bezetten. Toen waren ze nog met zes. Tijdens de jongste gemeen teraadszitting was het de beurt aan schepen Ray mond Heynderickx om als raadslid en als schepen zijn schup af te kuisen. Als re den wordt opgegeven dat de h. Heynderickx reeds geruime tijd in Denderbelle woont, maar zijn wettelijke In de Kruisabeelstraat dicht bij de gemeentegrens tussen Wieze, Herdersem en Moorsel is in het nummer 68 een kruidenierszaak gevestigd, uitgebaat door Nicole Van Gucht, één der dochters van Jozef Van Gucht uit Herder sem. iai Haar echtgenoot Willy Pieters, geboren te Wieze en er grootgebracht in de «Bierkelder», is thans bediende in de Honda-fabrieken te Aalst. Enkele tijd geleden stelden zij zich kandidaat tot deelna- d<me aan de Belgische Berend Boudewijn Kwis. Na enkele op schiftingen zullen zij bij de zes uitverkoren koppels zijn op ietzaterdag 2 februari in Studio 5 aan de Reyerslaan te Brus sel. Het programma wordt uitgezonden op maandag 4 fe- ^.bruari. Vergeet niet te kijken! "kandidatuur Kwisliefhebber Willy Pie ters hoopt reeds lang eens te kunnen deelnemen aan een grote kwiswedstrijd. lijjBij dergelijke wedstrijden ■lei op de televisie zal hij geen iajogenblik missen, o.a. ook dHniet bij de Nederlandse uit zendingen van de Berend Boudewijn Kwis. Toen enkele tijd geleden iai^ geruchten de ronde deden* als zou Berend ook naar de v3B R-T. komen, aarzelden 1J|Willy en Nicole geen ogen blik om een brief te richten aan de B.R.. Dit gebeurde reeds vooraleer er ergens iets officieel aangekondigd werd en bijgevolg waren zij dan ook bij de eerste Bel- isej gische kandidaten. Naar u het schijnt hebben duizen den echtparen hun kandi datuur gesteld. Hieruit ont vangen er elke maand 1200 11 een formulier. Men hoeft i jj reeds geluk te hebben om J bij deze 1200 te behoren en te Moorsel kwam er inder- ige daad een formulier aan. i. Hierop dienden een reeks ;el vragen beantwoord o.a. ge- d'wone kwisvragen, spreek- woorden vervolledigen, zin- roe nen vormen met opgegeven orl woorden, enz... Het voor- t naamste was echter dat ro< elke kandidaat een voorval uit hun huwelijksleven moest beschrijven. 'ij, Willy beschreef de valies j van hun huwelijksreis. :Ef Toen het jonge Pieters-Van Gucht in Italië aankwam, deel te nemen aan de schif ting in het Amerikaans tea- ter op zaterdag 19 januari. Onder hen nog steeds onze Moorselaars. Hier zouden slechts zes echtparen uitverkoren wor den om achteraf te wedijve ren voor de Berend-prijzen- massa. Te Brussel werd van alle overblijvende kandidaten een interview afgenomen door Berend Boudewijn Het echtpaar Pieters uit Moorsel waagt maandag 4 februari, zijn kans in de Berend Boudewijnkwis op de B.R.T. (m) was hun wittebroodsvalies spoorloos. Gelukkig heeft een pas gehuwd koppel weinig uitrusting nodig, desondanks waren toch een heleboel waardevolle dingen verdwenen. Drie maanden later, na brieven verstuurd te hebben naar verschillende reisagent schappen, K.L.M. en Sa bena, kwam de vermiste reiskoffer terug, recht streeks uit New-York. Nicole beschreef hoe hun huwelijk voor haar echtge noot een opluchting bete kende. Nu kon Willy rustig zijn baard laten groeien, wat van moeder Pieters nooit had gemogen. Deze beschrijvingen moe ten wel in de smaak van de selektieheren gevallen zijn wat verder zal blijken. LAATSTE SCHIFTING Enkele weken geleden ont vingen 84 koppels (van de 1200) een uitnodiging om himself, nog een paar Ne derlanders, Willy Delabas- tita, producer Jef Van den Bergh en een assistent producer. Gedurende dit drie minuten durende inter view zou de beslissing val len, die achteraf schriftelijk zou meegedeeld worden. Alhoewel Willy, in tegen stelling met zijn echtgeno te, nogal optimistisch ge stemd was, kon hij toch zijn oren niet geloven wan neer hij zondagavond tele fonisch vanuit Nederland werd verwittigd geselek- tioneerd te zijn. Grappen maker Willy dacht natuur lijk met iemand te doen te hebben die door hem al eens beetgenomen was. Daarom telefoneerde hij onmiddellijk naar de R.T.., doch daar kon men niet be vestigen of de oproep wer kelijk uit Nederland kwam. De bevestiging kwam dan enkele dagen later schrifte lijk. VOORUITZICHTEN Onze kandidaten blijven nu optimistisch, nu kan er toch nog weinig gebeuren, zij zijn nu alleszins bij de prijswinnaars. Ze hopén echter op een goede eerste ronde waar de faktor geluk een grote rol speelt. Als ze hier een hoog cijfer beko men, hebben ze veel kans om er nog een paar ronden bij te blijven en indien wij de laatste ronde kunnen bereiken, waar het groten deels aankomt op een vlug ge reaktie, dan zullen wij heel wat meebrengen naar Moorse!, vertelt Willy. Het is natuurlijk een spel, zegt Nicole, en het is toch een hele prestatie dat wij mogen meedoen. Ook zij hoopt natuurlijk op wat ge luk om niet te vlug van het scherm te verdwijnen. Wij wensen hen alleszins veel sukses toe. NIET AAN ZIJN PROEFSTUK Dat Willy Pieters niet zo maar de eerste de beste is, bewijzen zijn hobby's: Kwis, puzzelen, heel veel lezen en ook zelf schrijven van kursiefjes, gedichten en liedjesteksten. Hij stuurde een tekst in voor een aflevering van «Bel de 500» waarvoor hij een eervolle vermelding kreeg. Op 15 december ging te Meldert de superfinale van kwis 373 door tussen de gemeenten Moorse, Mel dert, Baardegem, Essene en Hekelgem. Hoeft het nog gezegd dat Willy Pie ters één der hoofdpionnen was in de overwinnende Moorselse ploeg? Wij wensen Willy en Nicole nogmaals veel sukses in de eerste Belgische Berend Boudewijn Kwis en vergeet niet te kijken op maandag avond 4 februari! F.VB. Schepen van Jeugdbeleid E. Bogaert kon meedelen dat nog in de loop van februari de werking van de vernieuwde stedelijke jeugdraad zal van wal steken. Een bijzondere zorg hechtte de heer schepen aan de gedepolitiseerde samenstelling ervan. In afzonderlijke adviserende vergaderingen werden respektievelijk de jeugdklubs, de jeugdbewegingen, de jeugdbeschermings- komitees en nog te voorzien de onderwijsinstanties gepolst. Deze duidden zelf hun vertegenwoordigers voor de raad aan. De subsidiëring van de jeugdverenigingen zou niet langer onder de fakultatieve uitgaven der stad vallen, doch voor een half miljoen rechtstreeks voorzien worden op de begroting, terwijl voor de buitengewone begroting een last van vijf miljoen berekend werd. JV Hoofdbrok van de jongste raadszitting te Uitbergen was de bespreking van de aanleg van een rioleringsnet in het centrum van de gemeente. Voor de wijk Donk is er een projekt waarvoor door de drie gemeenten Berlare, Overme- re en Uitbergen de handen in elkaar sloegen. Voor de Uit- bergse dorpskom en de aangrenzende straten moet je op eigen houtje worden gewerkt. Lang en breedvoerig hebben de vroede vaderen over de zaak gepraat zonder dat iemand een definitieve konklusie kon formuleren. Om klaar te zien in de situatie zal het ge meentebestuur een technieker inviteren om uitleg te ver strekken. Men mag immers niet over ijs van één nacht gaan omdat meer dan 23 miljoen ten slotte toch een be drag betekent waarover eens kan gepraat worden. HUISVUIL Het ophalen van huisvuil gaat duurder kosten: het bedrag wordt opgetrokken van 100 naar 200 frank. De ophaal dienst zelf zal met 10.000 frank verhoogd worden. Nu wordt dat 60.000 frank voor het centrum en 50.000 frank voor de wijk Donk. Het voorstel werd aangenomen. De interkommunale DDS heeft aan Uitbergen, zoals trouwens aan alle aangesloten gemeenten gevraagd 10 procent en dan nog eens één procent van het onderschreven kapitaal te storten. Voor de duizendjarige Scheldegemeente verte genwoordigt dat in totaal 16.830 frank. Heel veel bezwaren rezen tegen die vraag niet: het punt werd dan ook zonder kommentaar goedgekeurd. Er werd ook gepraat over de belastingen op het uitzavelen van de zandgroeven. In geheime zitting werden de vergoe ding voor de zondagsprestaties van de schoonmaaksters in het KOO-rustoord goedgekeurd en ook over de zitpen- ningen van de KOO-leden werd van gedachten gewisseld. INTERPELLATIES Tijdens die zitting noteerde men twee interpellaties. Een eerste van Pierre De Braeckelaer die inlichtingen wilde over de subsidies die werden toegekend voor het voorbije Sint-Niklaasfeest. De h. De Martelaer brak een lans voor de jeugdklub Villa Bergina, een dynamische vereniging die op de kulturele toer ging en onlangs een geslaagde boeken- en platenbeurs organiseerde die niet alleen de jongeren, maar ook de volwassenen aansprak. VH verblijfplaats in Mespelare bleef behouden. Nu zijn ze nog met vijf. ledereen in Mespelare vraagt zich thans af wan neer men zal kunnen zeg gen en schrijven: nu zijn ze nog met vier. Eenmaal be neden dit getal moeten er volgens de wet nieuwe ver kiezingen uitgeschreven worden. Niemand twijfelt eraan dat, mocht dit ooit gebeuren, oppositielid Van Der Jeught onmiddellijk zijn ontslag zal indienen zodat er alsdan slechts drie raadsleden zouden overblij ven met het gekende ge volg. Normaal gesproken heeft de burgemeester ook nu reeds het recht nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Volgens zijn eigen zeggen wordt hieraan mo menteel nog niet gedacht. Als schepen wordt de h. Heynderickx opgevolgd door Jozef Beque (54 jaar), telefoonarbeider te Gent en sinds 1970 gemeenteraads lid. In geheime stemming behaalde hij 4 stemmen tegen 1 voor Jean Grysolle. Tijdens een afscheidsvie- ring in besloten kring, waarop ook de pers mocht aanwezig zijn, dankte bur gemeester Van Den Hooff ontslagnemend schepen Heynderickx voor de verwe zenlijkingen, welke hij in samenwerking met het ge meentebestuur te Mespela re tot stand wist te brengen ondanks de scherpe oppo sitie van Van Der Jeught. Stilaan krijgt men in Clo- chemerle pardon, Mes pelare toch wel de in druk dat er tijdens de raadszittingen een per soonlijke vete tussen de burgemeester en Van Der Jeught met niet altijd fraaie woorden uitgevochten wordt. Zelfs op het ogen blik dat een heildronk uit gebracht werd, konden zij het niet laten elkaar in het haar te zitten, wat bij de aanwezige persmensen de reaktie uitlokte: Allee, jongens, gij zijt hier toch niet gekomen om ruzie te maken, maar om een pot te pakken. Nadat de gemoederen te rug tot bedaren gekomen waren, zwaaide de burge meester de lof van nieuwe schepen Beque, die zich de jongste tijd verdienstelijk maakte op socio-kultureel gebied. Aftredend schepen Heynderickx werd nadien in een Mespelaarse staminee door de leden van de meer derheid bedaeht met een afscheidsgeschenk... een duivenkeef. R. PEETERS.

De Voorpost | 1974 | | pagina 7