STAD DENDERMONDE DEED GOEDE KOOP NACHTELIJKE RAADSZITTING MOTIE LEDE Van 15 j'anuari tot 15 februari AALST Tel. 053/239.67 DIENST open tot 18 u Tel. 053/719.81 ^'Sdags De Voorpost - 1/2/74 - 9 /ervolg van blz. 1 Er is nog een ander voorstel, ook niet van belang ontbloot. Men zou kunnen een overeen komst sluiten met de bouwer van de appartementen aan het stationskwartier om geen koop centrum te maken in de verbinding tussen beide blok ken. maar wel daar de administratie te zetten. Voor deze beide alternatieven stelt zich echter het primaire pro bleem gaat het complex aan de Franz Courtensstraat wel op nieuw kunnen verkocht worden, zonder verliezen te maken OP BEZOEK IN HET KLOOSTER Samen met burgemeester Cool en stadssekretaris Beckers heb ben wij een bezoek gebracht aan het vroegere klooster, niet in de hoop er overgebleven schatten te ontdekken, zolders of kelders te doorzoeken, maar gewoon om te zien of er iets kan van gemaakt worden. Het klooster is gelegen op een honderd meter van het stad huis, in het centrum van de stad. Een pluspunt. Het stad huis. het administratief cen trum. de politie en het gerechtsgebouw liggen allemaal zeer dicht bij mekaar. Langs het smalle gangetje dat naar de kapel leidt zijn wij het stille klooster binnengedrongen. Het kleine kapelletje staat nu leeg. Een mooi houten plafond vormt een speciale zorg voor diegenen die zich met de inrichting gaan bezig houden. Langs een zijdeur van de kapel komen wij in het klooster, waar die weeë geur hangt, kenmerkend voor vele konventen. Rond een vierkant binnenpleintje liggen de stem mige gangen, waarin een diffuus licht met de schaduwen speelt. Overal ligt een mooi geboende parketvloer, waarin de tegels wel wat losjes zitten. De kamers die in de gangen uitgeven, zijn ruim en licht. Zware dwarsbalken in beton steunen de gewelven, zodat men gerust de tussenmuren kan uitbreken, om sommige ruim ten groter te maken waar dat nodig zou kunnen zijn. Op de eerste verdieping liggen de cellen van de zusterkes. Alle maal kleine kamertjes, met één venster en net plaats genoeg voor een bed en een kast. Ook Eigenaardig is wel dat onder ieder van de vensters een bankje is gemetseld. Waarvoor dat diende kon niemand ons vertellen. Hier en daar waren Onder elk zolderraampje staat een dergelijk betonnen bankje hier kunnen de tussenmuren gemakkelijk worden weggeno men. De venstertjes die uitgeven op de binnenkoer zijn tamelijk klein, maar die kunnen gemak kelijk door grotere worden ver vangen. Een prachtige zolder onder een goed sluitend dak zal de mogelijkheid geven om daar de stedelijke archieven onder te brengen. Ook in de zolders komen twee rijen vensters voor. aan de vensters heiligenprentjes blijven hangen, «santjes» noe men de mensen dat. Het zijn veruit de enige sporen van de vroegere religieuze bewoners. Er moet zeer veel in gewerkt zijn door de zusterkes die alles in zeer goede staat hebben achtergelaten. Van de zolder zijn wij naar de kelders afgedaald. Ook hier kregen wij de bewijzen van een stevig bouwwerk. De meesten van die Na een zitting die bijna zeveuur duurde, kon de Leedse raad beginnen aan de punten van de geheime dagorde. Intussen waren 15 punten afghandeld waaronder de begroting, de K.O.O. begroting, een politiereglement inzake beteugeling van geluids hinder, de gemeentebelastingen en vijf punten die door de C.V.P.-oppositie waren aangevoerd met betrekking tot de fusies, de waterleiding, het kasteel van Mesen en het zwembad. Wegens klachten over geluids hinder, vanwege enkele inwo ners vade gemeente, werd een politiereglement goedgekeurd om de geluidshinder te beteu gelen. Alle raadsleden ver klaarden zich akkoord om voetstappen te ondernemen ter verwerving van het oude Rijkswachtgebouw terwijl de rekeningen van 72 en de begroting van 74 van de K.O.O. na enige diskussie eveneens werden aangeno men. Voor de meerkosten aan Ommegangweg en Grote Ka- pellestraat zal een bijkomen de lening van ongeveer 6 miljoen worden opgenomen terwijl voor het herloden van de glasramen van de kerk, een bijkomend van 115.000 F het bestek van 2.513.000 F komt aanvullen. De gemeentelijke begroting nam heel wat tijd in beslag maar werd na enkele aange brachte wijzigingen aangeno men. De betoelating aan de diverse verenigingen gaf wel stof tot enige diskussie maar werd eveneens goedgekeurd. De gemeentebelastingen wer den als volgt vastgesteld personenbelasting 6 procent, onroerende voorheffing van 900 naar 1.100 opcentiemen. Beiden kregen slechts zeven van de dertien stemmen voor. Belastingen op drijfkracht werd 300 opcentiemen, huis personeel 400 opcentiemen, drankslijterijen 300 opcentie men, lijkenvervoer 3.500 F voor le, 2.500 voor 2e en 1.500 F voor 3e klasse, en ophalen huisvuil bleef behou den op 200 F. Voordien had Mr. Ruyssinck (C.V.P.) herhaaldelijk aange drongen om de laatste punten van de dagorde te laten voorgaan op de begroting, maar dit werd door de meer- derheidsgroep geweigerd. Deze laatste punten waren op de dagorde geplaatst door de C.V.P. Hierin werd naar het standpunt van de meerder heidsgroep gevraagd betref fende de fusies, alsmede na dere uitleg over het standpunt dat de burgemeester, innam tijdens de "hearing" vade burgemeesters te Gent, nopens dit probleem. Burgemeester Raes verklaarde dat het te laat was om nog een gemeenteraad samen te roepen voor de bedoelde vergadering in Gent doorging en zei dat hij had gevraagd om de zuidelijke grens van een gefusioneerd Lede te laten samenvallen met de steenweg Aalst-Gent. Noch de meerderheidsgroep, noch de oppositiepartijen maakten echter een duidelijk standpunt bekend nopens een eventuele fusie. Op de vraag naar de stand van zaken betreffende het dossier van de kelders zijn gemakkelijk te betreden, andere zijn iets te laag. Het schijnt dat de vloeren ervan werden opgehoogd. Toch is het boeiend om even rond te dwalen in de gangen met ronde stenen gewelven. Zelfs de keldermuren werden door de nonnekes gewit, onze blauwe jas draagt er de sporen van. In een van de kelders vonden wij een broodoven terug, die naar het schijnt vooral tijdens de oorlog zijn diensten heeft bewezen. Langs de kelder kan je in de grote tuin. maar het gaat ook op de gewone manier. Achteraan geeft een poort toegang tot de Noordlaan. Toen men voor het eerst de tuin betrad zag men er sporen van fietsbanden. Dat wekte wel enige vragen op, maar de zusterkens konden die onmiddellijk beantwoorden ze bezaten namelijk twee fietsen, waarmee zij tijdens de rekrea- tie-uren toertjes maakten door de tuin. Nu zijn het de vrachtwagens van de stad die voor sporen zorgen... WATNU? Ondertussen is men reeds volop aan het werk gegaan om het klooster zo snel mogelijk in gebruik te kunnen nemen. De verschillende diensten en bure len van het stadhuis hebben reeds hun wensen en noden moeten kenbaar maken, zodat men een overzicht krijgt van hetgeen er nodig is. Door de technische diensten wordt een plan opgemaakt van al hetgeen men kan gebruiken van dat wat er is en welke dingen men met eigen personeel kan uitvoeren. Aan architekt J. Vincart werd opdracht gegeven een voorstu- Stemmingsvolle gangen die best in hun oorspronkelijke toestand zouden bewaard worden. die te maken van wat er zoal met het gebouw kan worden aangevangen. Men laat er dus geen gras over groeien. Wel wisten burgemeester en sekreta- ris ons te vertellen dat er twee uitgangen zullen komen, of liever een ingang en een uitgang die zullen uitgeven op een parking in de tuin. Daarvoor zal één der huizen aan de straat moeten worden aangepast. Naar alle waarschijnlijkheid zal men daar het gelijkvloers wegslaan om een doorgang te maken voor de wagens. Op de eerste verdieping kan dan de woning van de koncierge komen. Ondertussen heeft men ons ook verteld, niet de burgemeester of de sekretaris, dat er enkele stukken van het sanitair ver dwenen zijn naar ergens in Sint-Gillis, hoewel die daar konden gebruikt worden. Er moeten daar immers ook cellen worden gemaakt voor diegenen die 's nachts door de politie worden opgepikt. De sanitaire installaties kunnen daarvoor dienen. Als iedereen zo maar uit dat klooster gaat weghalen wat hem of zijn vrienden dienstig lijkt, dan wordt het opnieuw een warboel. GOEDE KOOP Na ons bezoek aan het klooster moeten wij zeggen dat het geen slechte koop is. Als de architekt nu de stemmigheid van het oude gebouw weet te verzoenen met de noden van de adminis tratie, dan zijn wij ervan overtuigd dat er iets heel degelijks kan van gemaakt worden. 1 MARC DE BACKER zwemkom verklaarde burge meester Raes dat enkel ge wacht werd op de schrifte lijke toezegging van de staats- toelagen om het werk in aanbesteding te geven. Betref fende het gesticht van Mesen waren totnogtoe kontakten gelegd met Min. Chabert en werden ruime staatstussen- komsten in het vooruitzicht gesteld. De nationale politie ke toestand plaatst deze onderhandelingen echter op de helling, aldus de burge meester. Tenslotte vroeg de C.V.P. de uitbreiding van het waterbe- delingsnet tot de Ommegangs- weg, de Grote Kapellestraat en de Hoogledezijdestraat. De meerderheidsgroep beloofde een studie te laten maken betreffende alle straten die nog niet over het waterbede- lingsnet beschikken, en dan verder te praten over dit voorsel. Om halfdrie 's nachts kon dan begonnen worden met de geheime zitting. MARCOLE betreffende het fuzie-ontwerp dat door de h. Gouverneur van Oost-Vlaanderen overgemaakt werd aan de minister van Binnenlandse Zaken. Het bestuur van de Volksunie in het arrondissement Aalst heeft kennis genomen van het fuzie-plan dat door de Gouverneur en de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen werd overgemaakt aan de minister van Binnenlandse Zaken. Met verbazing wordt vastgesteld dat van de strekking die tot uiting gekomen is tijdens de besprekingen tussen de politieke partijen van het arrondissement Aalst en waarbij een meerderheid duidelijk afstand heeft genomen van al te grote fuzie-eenheden, in het provinciaal fuzie-voorste! niets terug te vinden is. De Volksunie van het arrondissement Aalst kan zich onmogelijk akkoord verklaren met een voorstel dat in feite niets anders is dan een licht gewijzigde versie van het fuzie-plan van de EROV en waarin van enige inspraak van de plaatselijke politieke partijen en gemeentebesturen zo goed als niets terug te vinden is. Met verontwaardiging stelt de Volksunie vast dat een fuzieoptiek die in het arrondissement Aalst slechts een kleine minderheid van de totale bevolking vertegenwoordigt, de steun krijgt van de officiële instanties, terwijl met de mening van de grote meerderheid nagenoeg geen rekening werd gehouden. Tegen deze ondemokratische handelswijze van het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen wenst de Volksunie scherp protest aan te tekenen. De Volksunie roept de bevolking op zich tot het uiterste te verzetten tegen een fuzie-plan dat de belangen van de bevolking geenszins dient en mastodont-gemeenten in het leven wil roepen die door de meerderheid van de plaatselijke bevolking verworpen worden. VOLKSUNIE ARR. AALST St.-Jozefstraat 20 Gpen van 9 tot 12 WW rillA Erembodegem-Terjoden Keuken- en badkamermeubels, verwarmingstoestellen inbouwtoestellen, sanitair, electrische- en huishoud- apparaten. Gemak van betalen, waarborg en service Enkele geschonden toestellen GEVRAAGD Machinegasten voor de meubelmakerij

De Voorpost | 1974 | | pagina 9