Weekblad van Dender - Durme - en Seheldestreek DOK BENOEMDE VIERT KARNAVAL cr KM DENDERMONDE OP WEG NAAR KAMPIOENSTITEL WILHEIMIETEN DRAAIEN IN HON GRAF Zl VROÜW STIERF VAN DE HONGER I SCHE1DEBRUG ONTEIGENINGEN EN AANBESTEDING VAN LIMBERGEN II 'iBdSme AALST MOORSEL BRANDEN TE DENDERBELLE EN TE GREMBERGEN De Voorpost VRIJDAG 7 FEBRUARI 1974 - 27e JAARGANG - Nr. 6 - 12 F EEN UITGAVE VAN [et een popelend hartje en een komieke grimas worden de rosse liken met nog wat konfetti van het jaar tevoren uit de koffers laald. Karnavaleske «levensliederen», waar vooral onze irderburen zo sterk in zijn, beginnen de sfeer er in te pompen, lok Dendermonde denkt aan karnaval. De jongste jaren kenden de lendermondse karnavalfeesten een revelerende uitbreiding. Het ierweldigend sukses dat de karnavalfeesten en meer in het jezonder het prinsenbal de jongste jaren te beurt viel, heeft vrij elikate problemen met zich meegebracht. De moeilijkheid bestaat r in dat er veel meer mensen op het prinsenbal willen aanwezig |n, dat er zit- en staanplaatsen in de balzaal het Koningshof l°- GEEN UITGEKOCHTE PRINSEN «Enkele jaren terug.» verklaart sekretaris Roge Dierickx, «was het zo dat ik niet mijn hand in mijn haar zat.omdat er een te geringe publieke opkomst op het prinsenbal was. En nu er veel te veel volk naar het prinsenbal komt, zit ik met beide handen in het haar. Vorig jaar noteerde men ruim negen- i drie kandidaten die graag karnavalprins zouden worden te Dendermonde. V.l.n.r. Francois De ippeleir, Willy Ophalvens en Pieter De Wit. (v) honderd entrees voor het bal. terwijl de balzaal slechts een kapaciteit heeft van maximum achthonderd personen. Zo komt het dat men de publieke opkomst wat wil remmen. Einde januari werden reeds duizend ingangskaarten ver kocht. Aan de ingangskaarten is, zoals men weet, een stembiljet verbonden. Om aan de vraag naar nog meer ingangskaarten tegemoet te komen, verkoopt men nog ingangskaarten zonder stembil jet, in de hoop dat er dan minder kaarten zullen gekocht worden. Alle mensen die een kaart kochten, kunnen trou wens niet in de balzaal. Het karnavalbestuur heeft natuur lijk getracht aan het gebrek aan ruimte een mouw te passen. Ze dachten er bijvoorbeeld aan een enorme tent op de Grote Markt te plaatsen, waar men de feestelijkheden kon laten door gaan. Zo'n tent zou echter om en bij de honderdduizend frank kosten en dat was nu toch wel vrij veel. Een dergelijke tent kost duur, omdat men er ondermeer een houten dans- Lees door blz. 3 ronkende verklaringen bij de toetreding van Ierland, iroot-Brittanië en Denemarken, die een enkele hoop in ;ich droegen, zijn al lang stilgevallen. Alleen de herinnering in een woordengedaas blijft over. En voor eenmaal is het «et louter een oprisping van kriticisme van onzentwege of ilijft het bij de veelal nuchtere en vaak noodzakelijk ontnuchterende beschouwingen van jan-met-de-pet, maar =ds het minister van buitenlandse zaken de h. Renaat Van Elslande, die tijdens recente uitlatingen ongemeen scherp jran leer trok tegen de situatie waarin het Europa der negen beland is. De petroleumkrisis deed de etterbuil van het staatsnationa- lisme en chauvinisme nog maar eens openbreken. Het bleek Jluidelijk dat het apparaat waar zoveel jaren aan tsleuteld werd van het Europa der Negen niet funktioneerde. Het vermeende éne Europa diste net zoveel iningen op, als er lidstaten zijn. Gemeenschappelijke langen, lijn en politiek, adieu; het eigen vel redden gaat >or alles. Frankrijk en Italië zijn op de solotoer. Nederland ijkt in USA-ogen. Ierland beeft mee onder de mokerslagen "jlie de Engelse ekonomie momenteel krijgt. Jten hoeft niet langer te vrezen voor onheilsprofeet ^ersleten te worden, wanneer men de vinger waarschuwend n, fipheft om de lidstaten op hun dwingende verantwoordelijk heid te wijzen. De toestand is reeds erger, en waar minister ;loVan Elslande op zinspeelde, heeft een dergelijk verhakkeld lvJuropa nog wel zin, wij staan immers praktisch nog geen t flap verder dan bij het verdrag van Rome, beseft nu laajedereen doch verroert geen vin. >it voor de resultaten dat een gemeenschappelijk probleem ils de petroieumkwestie opleverde. Praten over de lonetaire problematiek impliceert de naam Europa niet leer kunnen gebruiken, hier is de eenheid helemaal een lerts geworden, lit het slop geraken is niet langer voldoende, en een ieifommissie om de barsten en scheuren te lijmen is een illusie léren die men reeds op voorhand armer is. Twintig jaar •met enorm veel retoriek en eigen lof, heeft ons geloof in de :uropese top gedoofd, de palavers lopen oeverloos uit en ijzen slechts één zaak aan de hele eenmaking dient dacht te worden, van de basis af. Want daar zitten hem fundamentele fouten, die die twintig jaar lang gemaakt irden het eenmakingsproces berust bij lieden wellicht betrouwbaren huize, maar niet van betrouwbare ilitieke zeden. Er wordt gewoonweg door hen geen reëel ingemaakt Europa gewenst, laat staan ervoor gewerkt, tuvinisme en eigen veelal financiëel belang primeren, in de basis dient alles opnieuw begonnen te worden, met lalisme hoe onwaarschijnlijk dit in politiek mag sttflinken en niet langer gestoeld op de huidige strukturen larin mens en volkeren verstikken. Deze wens is aanwezig, loch wordt sistematisch gesmoord. Het eigenbelang moet ijken voor een Europa der volkeren, waarin het individu 1 geschermd wordt. Utopisch wellicht, maar de enige uitweg. Johan Velghe Dit is goed nieuws. De eerste praktische stap naar de bouw van de vaste Scheldebrug over de Schelde is gezet. Op voordracht van minister van Openbare Werken A. Califice werden twee koninklijke besluiten ondertekend ten behoeve van de door het bestuur der waterwegen te bouwen vaste Scheldebrug. Het ene koninklijk besluit betreft het onteigeningsplan van de nodige landbouwgebieden op het grondgebied van de stad Dendermonde. Het tweede KB behelst het onteigeningsplan van dijken, hooilanden, braakliggende gronden en bouwlanden op het grondgebied van de gemeentel tembergen. Door deze twee koninklijke besluiten wordt het duidelijk dat wat de politici en ambtenaren op 23 oktober 1973 op het stadhuis van Dendermonde beslisten, geen holle woorden waren. Op diezelfde werkvergadering besliste men op 14 maart van dit jaar tot aanbesteding van de nieuwe Scheldebrug over te gaan. Toen werd ook definitief beslist dat het projekt van de diensten der Zeeschelde' zou uitgevoerd worden. Wanneer alles naar wens verloopt en de nodige kredieten voorhanden zijn, dan mag de definitieve ingebruikneming van de brug tegen 15 juli van volgend jaar verwacht worden. Het ministerie van Openbare Werken liet weten dat de dienst van de Zeeschelde op 14 maart te Dendermonde zal overgaan tot de aanbesteding van de bouw der nieuwe vaste brug en van de aanleg der toegangswegen. Zo vernamen wij woensdagmiddag via volksvertegenwoordiger Duerinck en burgemeester Cool. PVDE Neem een goede start met een huwelijkslijst bij Van Limbergen HOOGSTRAAT 28 AALST KATTESTRAAT 73 AALST gekende merken samen in één grote DRUKKERIJ - UITGEVERIJ A. DE CUYPER - ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER PR. 115692 (De Cuyper) Burelen Oude Vest 34 - Dendermonde 052/240.6.0 Pontstraat 64 - Aalst 053/741.19 Jaarabonnement Halfjaar Trimester 545 F 280 F 145 F KAM PK A K /\VD LEES BLZ 22 Zoals wij vorige week in kort bestek reeds melden zijn de werken voor het optrekken van een gebouwenkompleks op de hoek van het Sterrenstraatje en de Pontstraat, waar de Aalsterse socialistische koöperaties hun onderdak zullen vinden, vorige maandag begonnen. Naar wij van volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick mochten vernemen beschikt de firma Rombaut over een uitvoeringster mijn van 350 werkdagen, zodat het kompleks in het voorjaar 1975 voor verdere afwerking zal klaar zijn. Er is evenwel aan het optrekken van dit gebouw een bijzonder aspekt verbonden nl. het gebouw wordt gekonstrueerd op de grondvesten van het voormalige Wiihelmietenklooster, dat zich reeds in de 15de eeuw aan de Pontstraatpoort bevond. Spijts deze gegevens en het stuiten bij de proefgraving vorige week woensdag op gewelven van het klooster, worden de graafwerken voor de onderbouw op efficiënte en snelle wijze uitgevoerd, zodat de volledige ondergrond in een minimum van tijd zal weggehaald zijn, de mogelijke geschiedkundige vondsten ten spijtIn geen enkel geval immers worden de werken stopgezet. kwam er belangstelling, ook van officiële zijde, en ver moedde men dat het braaklig gend terrein nog heel wat kon prijsgeven en de geschiedenis van Aalst aanmerkelijk kon aanvullen. Temeer omdat in het Wiihelmietenklooster in Toen in mei vorig jaar, na de afbraak van een oud heren huis net tegenover de Hout markt, een deel van de stadswallen bloot kwamen te liggen, met een duidelijk schietgat en tal van sporen van vroegere gewelfbouw, Wij stonden zaterdagmorgen versteld toen wij het verhaal over de dood van de 62-jarige Helena Podevijn te horen kregen, die even na negen uur door de rijkswacht van Aalst uitgemergeld werd aangetroffen in haar woning, Breestraat 22 te Moorsel. Onmiddellijk hierop vroegen wij ons af hoe zulks nog mogelijk was in het jaar negentien honderd vier en zeventig. In de twintigste eeuw. Een eeuw waarin de mensen voor het eerst voet zetten op de maan, een eeuw waarin men gisteren nog voor proble men stond die onoplosbaar leken en vandaag reeds ver ouderd zijn, een eeuw waarin het levenspeil de jongste jaren met een ruk de hoogte inging en alle mogelijke sociale voor zieningen getroffen werden. En toch het kan. Ergerlijk genoeg wanneer men dan ook moet veststellen dat de maat schappij hier tegenover prak tisch machteloos staat, omdat in het priveleven menselijke vrijheden bestaan waaraan niet mag geraakt worden al dragen die privelegies letter lijk zichzelf ten grave Een 62-jarige moeder, niet onbemiddeld, en een 68-jarige man worden in minder dan 15 maand uitgemergeld aan getroffen, dood, in de meest onmenselijke onstandigheden. Heeft de maatschappij tegen over deze mensen laat ze minder ontwikkeld zijn, niet dc morele plicht hier tussen te komen en te trachten deze mensen een aangepaste ver zorging te geven en ze de kans te geven als heropgevoeden terug hun plaats in de maat schappij in te nemen Lees door blz. 3 Breestraat 22 te Moorsel de hoeve waarin zich de tragische gebeurtenissen voordeden. Het slachtoffer werd gevonden in een hoek onder het tweede raam. (hdw) 1534 Dirk Martens overleed, nadat hij er in een eigen pand de vijf laatste jaren van zijn leven doorgebracht had; druk kersmateriaal en biblioteek had hij er eveneens in onder gebracht. De inname van de stad door de Geuzen in 1582 betekende voor het klooster een ware ramp. Het Dirk Martenspand, evenals het klooster gingen in de vlam men op. In 1594 heropge bouwd, werd het na een rustige periode onder Jozef H, opgeheven in 1784. Uit de geringe gegevens en aanwijzin gen blijkt dat het Wiihelmie tenklooster toch over een rijke biblioteek moet beschikt hebben. Een zekere intellek- tuele uitstraling ging van het klooster uit. Lees door blz. 3 Zaterdagnamiddag is brand uitgebroken in een onbe woond huis, gelegen te Den derbelle, aan de Visstraat. Het is eigendom van Alfons Vermeiren die in dezelfde straat woont. De brandweer van Dendermonde was op nieuw in een minimum van tijd ter plaatse. Toch kon zij niet verhinderen dat heel wat materiaal in de vlammen opging. Men was immers bezig het huis grondig te herstellen. Omtrent de oor zaak van de brand werd een onderzoek ingesteld, maar men meent dat het wel eens spelende kinderen zouden kunnen zijn die door onvoor zichtigheid de brand in het gebquw joegen. Zondagavond omstreeks 21.30 uur werd de Dendermondse brandweer opnieuw opgeroe pen voor een brand te Grembergen. In de fabriek «Fan-Luxembourg» stond een machine in lichtelaaie. Geluk kig vielen er deze keer nergens gekwetsten te noteren. Voor enkele weken had men in dezelfde fabriek twee gekwets ten bij een ontploffing.

De Voorpost | 1974 | | pagina 1