Verdwijnt de Marcelinok na meer dan vijftien jaar? I AALST DENDERMONDE Voorzitter Moruanx: KULTURELE RAAD WIL IN 1974 ECHT GAAN WERKEN.. ONTGOOCHELD MAN SCHRIJFT NAAR DE KONIN( M. Uyttersprot hoopt op meer wijsheid in de politiek Aalst EINDE TRILLINGEN AAN DENDERMONDSE- STEENWEG IN ZICHT EEN HEUSE KROON VOOR DE BLOEMENFEE DENDERMONDSE MUZIKANTEN OP TWEEDE ZING-CHANT-SONG 10-15-2-74 - De Voorpost Wie niet ouder is dan dertig en zich een echte Aalstenaar noemt is er zeker ooit heen geweest. De iVlarcelinoklub is een begrip, je denkt erbij terug aan de lagere school die men nu basisschool is gaan noemen en aan de zondagmiddag waarop je voor het eerst met het filmmedium in kontakt kwam. Je eerste kinderliefde vond er ook al plaats en na er een spannende cowboystory te hebben meegemaakt was je fiets een paard en de straat de prairie waardoor verkeersregels en tekens onbekenden werden en je je eerste proces-verbaal opliep. Dit alles herbeleefden we toen we'r een tijdje geleden nog eens heen trokken. Niet alleen is het zaaltje aan de Kapucienenlaan nog altijd hetzelfde gebleven maar ook de jongeren van 6 tot 12 die het vaste publiek vormen reageren net als voor vijtien jaar. Iedere zondag zijn ze'r weer, dat jonge volkje, om een ontspannende namiddag te beleven. Het zijn nog stuk voor stuk oprechte mensen die meeleven met de filmbeel den. Daarom worden er een overvloed aan pauzes ingelast, de kinderen kunnen dan even alles verwerken of de pater kan al te moeilijke situaties uit de film laten doorlopen. Traantjes, strijdkreten, lach geluiden, kinderdiscussies en wijsheden vormen tijdens deze pauzes naargelang de vertoonde film hun reakties. 1957 In 't jaar 1957 vatte pater Bienvenue naar een gelijkaar dig initiatief op de St.-Jozefs- parochie het plan op om met het vertonen van kinderfilms tijdens de zondagnamiddag te starten. Het begon allemaal tamelijk primitief en met weinig kijkertjes. Er was zelfs geen filmkabine en de films dienden geprojek- teerd met een oud en gehuurd apparaat. Door inzamelakties van oud papier en veel goede wil slaagden er samen met enkele jongelingen in een degelijker installatie aan te schaffen. Met wat, nadat het huurgeld van de films betaald was, overbleef werd beetje bij beetje tijdens de vakantie periodes het kille zaaltje dat een bepaalde sekwentie zich in het verleden of in de toekomst afspeelt en ook al moet hij tijdens erg spannen de beelden om stilte vragen. De joelige bende schijnt bij dergelijke beelden de zaal wel te willen afbreken Alle films worden door de ploeg van ongeveer zestien man die de namiddagen orga- nizeert volledig bekeken. Wat te grote problemen stelt laat men weg en desnoods wordt nog een andere film gehuurd. Deze ploeg houdt zich ook bezig met het handhaven van de orde in de zaal, het naleven van het reglement, het verrichten van inschrijvin gen e.d.m. Na elke vertoning geeft elk van hen, waarvan sommigen filmschool volgen hun mening over de vertoning en vertelt de reakties die hij of zij van de kinderen heeft opgevangen, dit laatste is ontzettend belangrijk bij het kiezen der films. De kinderen zelf laat men ook rechtstreeks aan bod komen bij de pro- grammatie, dit gebeurd via muurkranten waarop ze de films die ze graag zouden te zien krijgen kunnen opschrij ven. Gewoonlijk zijn er dat van Laurel en Hardy of den dikken en den dunnen zoals zij dat uiteraard zeggen, Jerry Lewis, Louis De Funès, Nor- Pater Bienvenue sedert vijftien jaar op de bres voor de Marcelinoklub (jm) door het klooster ter beschik king is gesteld wat opgetola- faterd. Geregeld dient het dak gerepareerd en de wateraf voerbuizen hersteld te worden. Ook de stoelen in de zaal smakken na elk seizoen naar een likje verf. Het eerste filmseizoen om vatte tien voorstellingen om de veertien dagen werd tij dens de winterperiode een namiddag verzorgd. Het was weinig suksesvol, veel ouders bleven (en sommige zijn 't misschien nog) in het begin schuchter om hun kinderen erheen te laten gaan. Ten slotte zagen toch vele niet- verontruste ouders in welke waarde het voor hun kind heeft dat het met andere kinderen uit andere sociale lagen van de bevolking in kontakt komt, en groeide het kijkvolkje gestadig aan. Weldra kon men twintig en dertig namiddagen per sei zoen organizeren en momen teel zijn dit er zelf veertig geworden. Nog enkel tijdens de vakantieperiodes moeten ze hun namiddag elders zien door te brengen. ZONDER UITLEG Waar tot voor enkele jaren bij het begin van een film steeds een woordje uitleg werd ver schaft heeft men dit nood gedwongen achterwege moe ten laten. "De kinderen" zo vertelt de pater ons "komen om zich een namiddag te onstpannen en dan willen ze van geen onderricht meer weten. Er werd tijdens die voorwoordjes trouwens soms meer door hen dan door de speaker gebabbeld". Af en toe legt de pater echter tijdens de film sommige situa ties wat uit, vooral dan voor de kleinsten die nog niet te best de onderschriften kun nen lezen. Soms ook vestigt hij bij de onervaren filmlief hebbers de aandacht op dat man Wisdom, Tarzan, Fernan- del door de filmploeg wordt deze keuze met minder populaire zwart-wit en kleu renfilms van allerlei soort aangevuld VERDWIJNEN Er is spraak van dat de zaal binnenkort zal moeten ver dwijnen, de straat waar ze aan paalt dient een tiental meter verbreed en natuurlijk langs de zijde van het zaaltje. Wat er dan zal gebeuren is een vraag die voorlopig onbeant woord blijft. Het zou ontzet tend jammer zijn moest samen met het afbreken van de oude gebouwen ook de werking van de Marcelinoklub ophouden. De klub heeft immers een sterk sociaal ka rakter. Voor ouders die een hele week samen in een fabriek of elders een dagtaak vervulden betekent de namid dag die hun kinderen er meemaken, heerlijk rusten. Bovendien zijn ze ervan ver zekert dat hun kinderen in goede handen zijn en van een gezonde ontspanning genie ten. Bovendien is de Marcelino klub voor' velen reeds de schakel geweest naar meer vormende films wat tenslotte erg belangrijk is. Wanneer elders een zaal zal moeten gehuurd worden (als er een te vinden is) zal het toegangsgeld dat nu maar een vijftien frank bedraagt gevoe lig verhogen. Subsidies of privésteun kennen ze niet zodat alles van deze kleine sommetjes dient betaald te worden. We hopen dan ook dat indien het zover komt dankzij een stadstussenkomst dit stukje Aalst zal bewaard blijven en zij het dan ook op een andere plaats de voorstellingen nog vele jaren zullen kunnen verder gezet worden. LIEVEN MATTHIEU Vijftien jaar lang reeds dezelfde verrukte gezichtjes.(jm) De h. Maurits Uyttersprot, diep getroffen door de tragisch! brandramp in Hcusden die aan 23 jongelui het leven kostte heefl enkele dagen geleden een ontroerende brief geschreven aan d( koning om hem zijn nood te klagen. Ontgoocheld over politieke hetze en warboel die ons land thans teistert, pijnlijK getroffen door de kleinheid van zovelen die beweren namens ho^ volk te spreken, schrijft hij emotievol enkele overwegingen nee bij het vernemen van de ramp... en de reaktie van onze politic JHl op hoog niveau. In de brief aan de koning zegt de h. Uytterspro iter o.m. «Sire, ik meen dat onze hoofdpolitici, de leden van d e regering, zich bij het nieuws over de brandramp van Heusdei n moeten afgevraagd hebben wat zitten wij hier onderling tas diskussicren over onnozelheden en zetten wij ons land zonde ,0^ bestuur Kunnen die regeerders zich niet eens de vraag stel lei waarom zij toch niet overeenkomen Indien deze personen pg welke naar mijn mening tot de verstandigstcn van het laniee£ kunnen gerekend worden niet bekwaam zijn het land ti besturen, dan mochten zij het mandaat niet aanvaard hebben Of hebben zij dit alleen maar gedaan voor het geld Waaron^' niet eerst aan hun ondergeschikten de meest dringende zake^® doen oplossen en daarna doen uitvoeren Waarom zovec dossiers in de laden van hun bureau laten liggen en er slechti in{ maar uilhalen al$ er een politicus of een vriend achter zit Dt»n toestand waarin België thans verzeild zit is droevig. Hocvee^e miljoenen gaat dit weer alles aan het land kosten indien er geei gunstige oplossing wordt gevonden Wat zal dit jaar aan hc land gekost hebben SRI De h. Uyttersprot zegt zeer pertinente dingen, stelt zee 1 v pertinente vragen. De koning heeft hem een vriendelijknkl antwoord gestuurd maar heeft natuurlijk niet op de vrageneeS geantwoord. Dat mag hij niet. Overigens kent eenieder he| J antwoord op die vragen. Tenzij misschien enkele vooraanstaan de politici... >rd Vorige maand ontvingen de verenigingen, die aangesloten zijn bij de kulturele raad, eenwerkingsverslag van 1973 van de kulturele raad. Dit werkingsverslag werd besproken op de jongste algemene vergadering. Als men het verslag doorbladert, dan wordt het meteen duidelijk dat 1973 voor de kulturele raad een verkenningsjaar was. Denderende aktiviteiten heeft de stedelijke kulturele raad (SKR) in het voorbije werkjaar niet ontplooid. In haar werking stond de subsidiëringspolitiek en het afhandelen van een aantal administratieve punten centraal. In 1974 wl de raad echter definitief gaan werken aan de kulturele infrastruk- tuur van de stad. Vrij belangrijke projekten zullen eerstdaags van stapel lopen. Dit alles vèrklaarde J. Amedé Moruanx, voorzitter van de SKR, in een onderhoud dat wij met hem hadden. HET VERKENNINGSJAAR Meneer Moruanx, welke bedenkingen maakt U als U de werking van de SKR in 1973 overloopt Wel, negentiendrieënzeventig ton beschouwd worden als een verkenningsjaar. De SKR was de eerste adviesraad die geïnstalleerd werd en dus zijn een hele reeks verenigingen er op gesprongen als de wolf op zijn schapen. Met achtentach tig verenigingen zijn we scheep gegaan. Enkele vereni gingen bleven praktisch altijd afwezigen één vereniging nam ontslag. Daarnaast werden na de installatievergadering nog zes verenigingen aangenomen. De aangesloten verenigingen kwamen hoofdzakelijk voor de subsidies en we hebben dat probleem dan maar meteen grondig aangepakt en degelijk afgewerkt. Dit was geen sinecure, want we zaten daar met verenigingen uit drie verschillende gemeenten, die ieder een verschillend betoela gingssysteem hadden. Na ver schillende vergaderingen hebben we tenslotte een be toelagingssysteem uitgedok terd op basis van de regel "wie werkt, wie iets doet, krijgt subsidie." Naar buiten uit hebben we getracht om door de publitotie van de kulturele kalender de aan dacht te trekken van het publiek op de aktiviteiten van de aangesloten verenigingen. Met het stadsbestuur, in de raad vertegenwoordigd door schepen Luc Wiemeersch, hebben we steeds in goede verstandhouding kontakt onderhouden. Toch is het nog een zoeken naar de juiste plaats die de SKR in het toekomstige kultuurbeleid moet toegewezen krijgen. Als aktiviteiten naar buiten uit organiseerde de SKR de retrospektieve tentoonstelling naar aanleiding van de zestig ste verjaardag van Stefan Gorus. De raad formuleerde ook een voorstel om een kultureel centrum in te richten in de Amelinckx-flats aan het Stationskwartier. Hoe ver staat dit voorstel nu Je weet dus dat we dit voorstel deden in navolging van een kultureel centrum in Boom dat in de benedenver dieping en keldering van een flatgebouw ingericht is. Dat centrum heet de Rupelhalle, het werd ingericht op kosten van de bouwmaatschappij en bevat ondermeer een poliva- lente teaterzaal. Toen we ons voorstel aan het stadsbestuur overmaakten, kregen wij als antwoord dat men ten ge paste tijde met onze wensen rekening zou houden. Sinds dien en dat Ls alweer enkele maanden geleden hebben wij er niets meer over ge hoord. Nu het er toch naar uitziet dat Amelinckx op het Stationskwartier komt, zullen we er opnieuw bij het sche penkollege op aandringen om met ons voorstel rekening te houden. STUDIEDAG Welke projekten voorziet de SKR in de naaste toe komst Op vier maart éérst - komend zullen op de alge mene vergadering enkele defi nitieve beslissingen daar omtrent genomen worden. Voor de eerste semester van 1974 zou ik gaarne twee dingen zien gebeuren. Voor eerst zou er een studiedag of een studieweek-end komen, waarop we de algemene pro blematiek van het kultuur beleid en de kulturele infra- struktuur eens nader zullen beschouwen. Deze studiedag of studiedagen zullen we ofwel in samenwerking met de 3tichting-Lodewijk De Raet organiseren ofwel zullen we zelf een spreker vragen. In het voorbije jaar spraken we reeds over een optreden te Dendermonde van het Ballet van Vlaanderen. Waarschijn lijk zal men in de komende dagen beslissen tot de organi satie van zo'n optreden over te gaan. Een optreden van het Ballet van Vlaanderen schept echter biezondere problemen op het technische vlak. Men moet over een uitgebreid podium beschikken enzo- meer, maar toch hopen we de Dendermondenaren binnen kort dit grotesk spektakel te kunnen aanbieden. In het afgelopen jaar hadden we ook regelmatig kontakten met het V.A.C.V. te Brussel, dit is een neutraal kultureel organisme dat kontakten legt tussen binnen- en buitenlandse groe pen, teaters e.d.m., maar gebrek aan geld en een degelijke kulturele zaal- akkomodatie, maakten dat geen van de voorgestelde projekten kon uitgevoerd worden. Hopelijk verbetert dat dit jaar. De SCR bereid ook nog een aantal adviezen aan het stads bestuur voor Ja, vooreerst zullen we er bij het stads bestuur op aan dringen dat een fulltime-bediende zou aangesteld worden om zich bezig te houden met het administratieve werk van de SKR. Is dit niet mogelijk, dan vragen we toch een parttime- bediende. Momenteel is een stadsbediende sekretaris vade SKR, maar het meeste werk voor de SKR moet hij buiten zijn diensturen verrichten. De raad onderzoekt ook een voorstel tot een meer efficiën te toekenning van de stads- lokaien aan de kulturele ver enigingen. Men wil komen tot een beurtrol voor het gebruik van de lokalen vahet stadhuis, het oud-gemeentehuis van Sint-Gillis en de akademie. Tenslotte wordt een advies voorbereid in verband met de aanplakking op de stadsbor- den. Door een zekere regle mentering en overeenkomst terzake wil men het estetisch uitzicht van de stad bevor deren. Tijdens de jongste algemene vergadering hechtte de raad goedkeuring aan een voorstel tot wijziging van de statuten. Het betreft vooral artikel zeven, waaraan wordt toe gevoegd dat aan het mandaat van de leden van de SKR in afwijking op artikel veertien een einde ton gesteld worden door persoonlijke ontslag name uit de raad of de vereniging van die hen afvaar digde. Is een lid meer dan drie kerenafwezig, met of zonder verontschuldiging, dan wordt de betreffende sektie hiervan op de hoogte gebracht. De sektie wordt bovendien gelijk tijdig verzocht na te gaan of er een nieuwe vertegenwoor diger dient te worden aange steld. In 1974 zal een kontro- lekommissie samengesteld worden om de prestaties van de aangesloten verenigingen in verband met de betoelaging te kontroleren. Paul Van den Eede. Begin deze week ontving burgemeester De Bisschop eej afvaardiging van het personeel te werk gesteld bij de firmJ Penne aan de Dendermondscsteenwcg te Aalst. Tegen dit bedrijf werden de jongste tijd steeds meer klachten ingediend iii verband met milieuhinder. Trillingen en gedreun vormeiC immers het dagelijks deel voor de omwonenden. Recentelijll werden reeds twee kompressoren verzegeld, zodat het ergstq geleden is, doch gezien de nog niet volledig uitgeschakeld! hinder kreeg de firma nu ook geen bouwtoelating voor verder! uitbreiding aan de Dcndermondsesteenweg, terwijl het bedrijf zich tevens in volle woonzone bevindt. De werknemers uitten! hun ongerustheid omtrent hun werkzekerheid bij de heer* burgemeester. Kr JY Kan prins karnaval aan zijn opvolger steeds de skeptei overhandigen, de bloemenfee staat in dit opzicht er wal beteuterd bij. Zo dacht ook Jos Bikkems uit Aalst bij de jongsti bloemenfeeverkiezing in september jl. Het idee om aan dit lievi kind ook een statussymbool te geven groeide, en na maanden, tussen het vele werk door, wordt de zilveren kroon, want dal wordt het symbool dat jaar na jaar van bloemenfee naai bloemenfee zal doorgegeven worden, een werkelijkheid. kroon is reeds aan de afwerking toe en zo alles meevalt draagt dej lieve Monique tijdens de karnavaldagen reeds de haar rang waardige kroon. JVl De Sing-Chant-Song, die vorig jaar voor het eerst door volkskunstgroep Reynout ingericht werd, is op 22 februari om 19.30 uur in zaal De Klok op het Keur aan zijn tweede uitgave toe. Organisator Herman De Nijs, die overigens zelf tijdens deze muziekavond optreedt, legt uit dat Zing-Chant-Song aan de Dendermondse jongeren de kans wil geven om als muzikanten naar buiten te treden, om hen de mogelijkheid te geven hun muzikale vaardigheden op een zeker publiek uit te testen, om kontakt op te nemen hetzij met beoefenaars hetzij met liefhebbers van een bepaald muziekgenre. Dat bepaald genre zou men nader kunnen omschrijven als muzikale richtingen die zich bewegen tussen kleinkunst een diskutabele term, maar kom folk, volksmuziek en renaissancemuziek. e irei err jn, di COMING MEN Het programma voorziet in het optreden van twee duo's enerzijds Frans De Lepelere en Chris Van de Velde en anderzijds Wim en Veerle Buyst. Als Lebbekenaars is Frans De Lepelere zowat de enige niet-Dendermondenaar uit het hele gezelschap. Samen met Chris Van de Velde brengt hij luisterliede ren, liedjes van anderen zowel als eigen komposities. Beiden begeleiden ze zich op gitaar. Wim en Veerle, nog altijd broer en zus van de indertijd populaire kleinkunstenaar Jan, traden vorig jaar ook op Sing-Chant-Song op. Zij zullen eveneens hun gitaren meezuelen om het Engelse en Amerikaanse folksongs naast liedjes van eigen bodem kracht bij te zetten. Musica Teneramunda, ongetwijfeld de sterkste formatie die Den dermonde momenteel onvei lig maakt, maakt op 22 februari haar Dendermondse première. De naam Musica die Teneramunda voorafgaat, wijst er op dat de muzikanten renaissancemuziek spelen. In tegenstelling tot wat een buitenstaander zou denken, is de renaissancemuziek zeld zaam mooie muziek, die in dit geval op hoog peil ge bracht wordt. Het repertoire van Musica Teneramunda be staat hoofdzakelijk uit instru mentale nummertjes, die afge wisseld worden door soms meerstemmige votole num mers. En lukt het dan nog niet, dan beschikt Musica Teneramunda over enkele erg knappe solisten, die het ganse optreden weer goed maken. Al zal dat natuurlijk niet nodig zijn. De twee gitaristen van Musica Teneramunda nl. Filip Malfait en Filip Duerinck volgen fulltime de lessen aan het konservatorium te Brussel. Vokaliste en pianiste Hüdegarde Van Over- straeten geeft zelf muziekl te Lebbeke. De zeskoppi^Off groep bestaat overigens u e Veronik Vermeir (viool), Bc Duerinck (fluit), en Luc Caoe lens, terwijl bijna alle muz®vv kanten van de groep afwiss lend lichte slaginstrumente bespelen. Verder treedt het kwartet dat bestaat uit Hilde Veerle Vervrangen en Hai Van Impe en Luc Duerinc! Is Het gezang van de zusj<{' Vervrangen wordt aangevu! door het gitaarspel van HaigJ,' en Luc. HERMAN DE NIJS Tenslotte treedt de man o die deze tweede Zing-Chanloc Song in mekaar bokste. H iai danst bij VVKB Reynout^n zingt bij de Bob Boonsingeiei en zal op de tweede Sinf Chant-Song een aantal liedje uit de eerste elpee van Zje Van Uytsel brengen. Hij bege leidt zich met gitaar schaduwbeelden zullen he dekor vormen, waartegen h musiceert. Eerder op d avond zal het publiek al me hem kennis kunnen makel hebben, want Herman De Nij Bn' presenteert deze avond, waai van de opbrengst naar de ka van VVKB Reynout Voor deze avond betaalt mei dertig frank en kaarten kaïiaa men overvloedig verkrijgen bi de inrichter, aan de Pijnders laan 76 te Dendermondi ofwel bij leden van volks kunstgroep Reynout. PVDiipt ok

De Voorpost | 1974 | | pagina 10