^AALSTERS KARNAVALVERBOND Ideeën met hopen, maar DANKBAAR EN ONDANKBAAR ZONDER OUDE GARDE GEEN KARNAVAL 'T STROEI—MEZIKSKEN OILJST 1900 De Voorpost - 15-2-74 - 17 Wij zien karnaval simplistisch, wij ondergaan die hele kavalkade, en doen aan het feestvieren duchtig mee, hebben enorme bewondering voor de komische groepen die steeds weer fantastische zaken realiseren, maar staan wij er wel eens bij stil, wat een organisatie die feestelijkheden toch wel met zich meebrengt... We weten het allemaal en de meesten onder ons ondergaan lijdzaam al die drukte en vinden het met de jaren mee al zo vanzelfsprekend Maar of alles nu zo eensgezind gebeurt, en of alles wel zo vanzelfsprekend is, betwijfelen we nog meer, nu we ter illustratie een lang gesprek hadden met de diverse leden van het bestuur van het Aalsters Karnaval Verbond (A.K.V.). omloop verspreiden. Zo is er geen omkoperij mogelijk. Omtrent de prijsuitreiking heeft het verbond het volgende voorstel uitgewerkt na de kavalkade komen de juryleden samen en geven hun punten onder gesloten omslag aan de sekretaris van het feestkomitee. 's Anderendaags worden de omslagen geopend en de punten openbaar bekend gemaakt door afroeping. Wie het grootste aantal punten behaalde, ont vangt de grootste subsidie (geen prijs, was een oude schoolterm). Diegenen die buiten de wed strijd ook in de stoet opmar cheerden zoals «De Aalsterse Gilles» krijgen vooraf een afschaffen van de Aalsterse avond ter gelegenheid van de jaarbeurs. Zij stellen vast dat er tienduizenden franken worden gespendeerd aan vedetten, lie ver dan het gratis optreden van de Aalsterse Karnavalfiguren en groepen; spijts het overwel digend sukses en de grote volkstoeloop der vorige jaren. Tijdens de Oiljsterse Karnaval- feesten wordt iedere karnavalist gekonfronteerd met Aalst- Bloemenstad. haar bloemenfee haar jaarbeurs. Met de jaarbeurs zelf echter program meert het Aalsters Feestkomitee NIETS over onze karnaval Oiljst, DE karnavalstad Waarom werd dit ook al Reeds in 1970 stelden zij een eisenprogramma op dat door alle karnavalverenigingen werd ondertekend dus iedereen was principieel akkoord en nog in ditzelfde jaar werd een afvaardiging ontvangen door het feestkomitee. De verzeke ring werd gegeven dat met alle :isen in de mate van het mogelijke rekening gehouden '.ou worden. Nu in 1974 heeft de vereniging dat eisenprogramma terug op gevist en samen met enkele bestuursleden besproken. EISENPAKKET Vooreerst werd er inspraak gevraagd door het verbond in het feestkomitee of in een op te richten beperkt karnavalkomi- 01 tee in de schoot van eerst- l genoemde met informatie, sa- ir menspraak en medezeggen schap van een afvaardiging van het verbond. In feite is er niets gebeurd. Ter e illustratie Driekoningenavond van 11 januari jl. De komische groepen ontvingen hun uitnodi ging slechts op 9 januari i.p.v. in december voorbereiding was nu praktisch onmogelijk. Bij goedkeuring van bovenver melde eis krijgt het feestkomi tee ook automatisch inspraak in het verbond. De h. Singelijn was soms aanwezig op de werkverga dering. Verder gebeurde er niets. EEN OUDE KWAAL HELEN Het is wenselijk bij de samen stelling van de stedelijke komitees en jury's bekwame andere karnavalisten te kiezen. Ook dit werd niet verwezenlijkt, alhoewel dit maar een kleine moeite is. Keizer Kamiel. tevens voorzitter van het verbond, wenst zelfs dat er persmensen uit dag- en weekbladen zouden zetelen in de jury. Subsidies Aan de Aalsterse groepen zou vóór de kavalkade minimum bedrag als voorschot goedgekeurd dienen te worden. Voorstel dat gedeel telijk te verwezenlijken is met L de opbrengst van de officiële steunkaarten. Deze steunkaar- ten werden zelfs afgeschaft. Waarom Het A.K.V. wenst dat ereprijzen en officiële prijzen geschonken worden voor de groepen door de Aalsterse brouwerijen, financiële instel lingen, het verbond der dekenij en enz... In 1970 en '71 waren er private en financiële instellingen die zelf een jury samenstelden en prijzen uitreikten. Dit initiatief .is stopgezet. Het schijnt dat de brouwerijen nog altijd bierbon netjes geven, maar zijn die gratis of niet. dat weet men in het verbond niet. Waarom geen open kaarten De heer burgemeester gaf faciliteiten aan de dekenijen voor hun braderie, als zij iets presteerden a* voor het verbond. De steun kaarten brachten 25.000 fr. op. Dit jaar werd echter geen -jakkoord bereikt met als gevolg H geen samenwerking meer. geen steun van deze sektor, die er per slot van rekening alleen maar baat bij vindt. De prijzen in speciën en vergoe dingen uitbetaald aan alle „■ld deelnemende groepen, zowel a Aalsterse als buitensteedse, dienen te worden gepubliceerd. Tot toe is dit nooit gebeurd. De sekretaris van het feestko mitee zegt «We zouden elkaar Ai vermoorden Achteraf weet het verbond wel voor 80% van I de groepen rechtstreeks wat ze 7 kregen. Deze inlichtingen zijn aa echter niet zo betrouwbaar. Ter uo illustratie vorig jaar werd la( bekend gemaakt dat voor bOO.OOO fr. aan prijzen werd uitgedeeld, andere betrouwbare bronnen gewagen van slechts 400.000 fr. De tijd dat de groepen bekrompen van geest elkaar beloerden, is voorbij. Het verbond vraagt zich daarbij af of volgende billijk is De Kaloeterskabassen, winnaars van de 1ste prijs 1973 ontvingen 35.000 fr. In werkelijkheid hadden ze 55.000 fr. onkosten gemaakt. Daartegenover staat dat een bekende beeldhouwer voor de vormgeving van het «Ros Balatum» (in polyester gespoten door Frans De Witte) 45.000 fr. ontving. Sterker nog de stropop voor het verbranden van karnaval kostte zo maar eventjes 20.000 ballen. Vier nullen teveel als je bedenkt dat dit voorwerp luchtvervuiling meebrengt en bestemd is om in as te vergaan. Wanneer men ziet welke bedragen er worden uitbetaald voor deze prestaties is het wel te begrijpen dat het verbond volledige klaarheid wenst en publikatie van de rekeningen. STENEN DES AANSTOOTS Prinsenverkiezing moet op ge zonde basis starten. Betere organisatie is onontbeerlijk. Welke bestemming hebben de winsten aan die festiviteit verbonden Men beweert dat de verkiezing geen winsten oplevert, niettegenstaande de drank zelf beheerd wordt en het ingangsgeld 60 fr. bedraagt met toch een minimum van een duizendkoppig publiek. Het verbond begrijpt niet hoe men zelfs tot verlies komt. Drieko ningenavond is voor het ver bond een steen des aanstoots. Zoals reeds vermeld worden de uitnodigingen te laat verstuurd. Wat vroeger een Breugheliaans feest was is ontaard in een festival waar het Hollandse showelement hoogtij viert me liedjes als «Lief zijn voor elkaar» enz... in een slecht akoestische zaal. Vroeger was er nog hutsepot of alles van het varken, nu nog slechts een pint bier en een broodje. Mager vinden ze het en maken de opmerking «Ofwel doe je het goed, ofwel begin je er niet aan Dit alles volgens het A.K.V. Trouwens, waar is die eigen folklore gebleven Men doet niets anders dan de volkse kuituur loochenen om Holland se klanken ervoor in de plaats te laten klinken. De meeste mensen, aldus het verbond, zouden zeker akkoord gaan moest er een demokratische prijs gevraagd worden als bijdrage in de kosten van een «goede hutsepot zoals in de tijd van de K.O.O.». Toendertijd hebben echter enkelingen deze feesten verstoord en mede door hun baldadigheden het echte Breugheliaanse karakter eruit verstoten. Maar dergelijke fees ten moeten niet noodzakelijk in zo'n banen geleid worden INSPRAAK Het verbond vraagt inspraak bij het samenstellen van de twee wegwijzers van de kavalkades op zondag en maandag. Alle dekenijen aandoen is onmogelijk. Maar de startplaats zou de maandag elk jaar gewijzigd kunnen worden, zo dat in een tijdspanne van zowat vijfjaar alle dekenijen aan bod zouden komen. Het feestkomi tee was ook hiel principieel akkoord. Misschien gaat in 1974 de eerste uitvoering van start Steeds begaan met het welzijn van alle karnavalvierders en toeschouwers stelde A.K.V. voor een algemene karnavalvcr- zekcring af te sluiten voor de wagens en de groepen. Deze cis dienden zij te herzien. Geen enkele verzekeringsmaatschap pij is bereid zulks te aanvaar- overeengekonien subsidie. KARNAVAL OOK TUDENS HETJAAR Er verscheen eens een vlug schrift waarop stond «Het Aalsters Karnavalverbond dankt zeer hartelijk het Stedelijk Feestkomitee voor het De muziekvereniging, «De Oude Garde» zet zich sedert jaren totaal achter de karna- valviering. Zo ook dit jaar. Op zaterdag 23 februari houdt de Oude Garde haar traditio nele optocht. Voorafgegaan door de reuzen van de vereniging en de marketent sters stappen de muzikanten en het bestuur in kledij 1830 door de stad. Om 19 uur gaat het vanop de Grote Markt langs de Zoutstrntcn, Keizer lijk Plein, Nicuwstraat, Grote Markt, Molenstraat, Kapcllc- straal, Esplanadcstraat, Kat- testraat naar de Grote Markt, waar na een rondedans de optocht ontbonden wordt. Op maandag 25 februari van 21 uur af, heeft in de salons Verspaillc, Keizerlijk Plein te Aalst, het verkleed en gemas kerd bal plaats. Aan de mooist gekostumccrden en verklede groepen worden waardevolle prijzen toegekend. Tijdens het dansfeest wordt de marketent ster '74 van de Oude Garde aangesteld. De marketentster van de Oude Garde ontvangt een bijzondere prijs een Tonneke en de titel, waardoor deze gedurende het ganse jaar op alle leesten van de vereniging mag aanwezig zijn. Voor de optochten zal de nieuwe marketentster aan huis afge haald worden, de karnaval- feeslen luister bij zetten en lot slot zal zij op dinsdagavond naar het lokaal worden geleid en in ruil van het Tonnekcn een geschenk worden aange boden. karnavalgroepen En daar de karnavalgroepen zijn verenigd in een verbond, kan men de vraag anders formuleren Heeft het stedelijk feestkomitee wel degelijk recht op het organisatie monopolie Volgens onze mening moet men minstens het A.K.V. erkennen, meer nog. beslissingsrecht ge ven En dit kan enkel wanneer de politieke partijen invloed wordt geweerd uit dit komitee. en vervangen door mensen die echt iets willen doen voor deze grootse manifestatie, zonder hun politiek engagement te verloochenen Roel VAN DE PLAS Keizer Kamiel zit er met karnaval niet zo stilletjes bij, waarbij het voor hem zeker geldt«Hoge bomen vangen veel wind».(Ib) Zondag zong Kamiel Sergant, Keizer Karnaval rechtstreeks vanuit zaal Audiant te Antwerpen dit voor BRT-2 den. Maar een verzekering per groep behoort nog tot de mogelijkheden waartoe A.K.V. alle komische groepen aanzet. De premie wordt door elke groep zelf betaald. Omnium bedraagt 5000 fr. en verzeker ing aan derden 1500 fr. De skooters moeten uit de stoet blijven. Te realiseren met walkie-talkies. Dit onderwerp werd reeds aangesneden in de bijdrage omtrent het feestko mitee. Wel kunnen we er aan toevoegen dat een toelating dient aangevraagd te worden aan de RTTdie gezien de omvang van de manifestatie, zulks graag verleent. Een veilig idee, maar nog steeds niet verwezenlijkt, is geduren de de drie karnavaldagen verbod aan alle private auto's het centrum binnen te rijden vanaf 12 uur 's middags. En wat met de werk- en standplaatsen voorde karnaval- wagens Het verbond streeft er naar een vaste werkplaats tc krijgen met gelegenheid tot werken, die uren waarop de meeste mensen zich kunnen vrijmaken, de laatste week dag en nacht open en met een minimum aan verwarming in de haile waar gewerkt wordt. Op een weigering vanwege het feestkomitee stak A.K.V. zelf de handen uit de mouwen. Natuurlijk moeten nu ook zij alles zelf betalen electriciteit, nieuwe aan te leggen leidingen, water, brandverzekering ge bouw en buren, bewaking, boekhouder, verwarming en het onderhoud van het gebouw. Gratis tribunekaarten voor elke plaatselijke komische groep war eigenlijk een iets vanzelfspre kend. Eens betaalden zij 80 fr. voor een plaats en toeval bij toeval, juist die bepaalde tribune stort in Och. offer maar een paar maand al je vrije tijd op voor het Aalsters karnaval, het hoort zo Bij het verbranden van karnaval wenst het verbond twee nadar afsluitingen op de Grote Markt. De eerste moet de karnavalisten beschermen tegen het vuur, de tweede de toeschouwers op afstand houden, zodat zij de rondedansen niet verhinderen. Het kwoteren van de praalwa gens op vijf punten is een verouders systeem. Vijf mensen beslissen over 600.000 fr. Hun voorstel is het volgende minimum 30 punten per jurylid, tc verdelen in 10 punten voor het idee. 10 punten voor de uitvoering en 10 punten voor de show. aktie. akteren. Een jury bestaande uit minimum 10 leden (jonge en oudcie karna valisten. een paar buiten staanders. pers en eventueel een TV-vedette) moeten zich over dc Zo tussen de halfklare wagens in de Fiberfleethalle zie je karnaval groeien. Nog acht dagen scheiden ons van datgene waar Aalst terecht fier mag op gaan. En tussen de Walt Disney-figuren, met soms nog een stuk blote karkas, de griezeldieren in telefoonboek-papier gepapt, de isumo- handen, koppen en noem maar op, tussen dit alles en de vele lege flesjes bier, weet je waarom Aalst alleen de sleutel vindt om karnaval uniek en eigen te vieren. Je hoeft er echt niet lang rond te lopen om te bemerken dat het die eigenschap van de Aalstenaars is, voor karnaval kunnen ze WERKEN, die de karnaval groots maakt. Niet iedereen zal en kan een eerste prijs halen, veertig eigen Aalsterse groepen dingen immers mee. Maar een zaak staat vast bij allen wordt er keihard gewerkt, belangloos voor de eigen karnavalgroep en voor hun karnaval tout court. In dergelijke omstandigheden waarbij allen de besten willen zijn, en er enorm veel voor over hebben zal het de jury die de praalwagens en de groepen moet kwoteren niet bijster gemakkelijk vallen. Hoe het ook zij, een selektie dient er gemaakt te worden, een erg ondankbare taak. De Voorpost achtte het zijn taak, als weekblad van en voor Aalst, in de afgelopen weken de grootst mogelijke aandacht aan het karnavalgebeuren te geven een willekeurig aantal groepen werden voorgesteld de anderen zijn we beslist niet vergeten alle praktische inlichtingen en nieuwsjes, en hoe scherp er ook op gelet wordt, ook de zogenaamde knelpunten, of duidelijker, deze instanties die karnaval maken tot wat karnaval is, door alles te koördineren, nl. het feestkomitee en het Aalsters karnavalverbond, beiden nogal eens aan kritiek onderhevig, beiden nogal eens kritiek afgevend op elkaar, en daar is helemaal geen bezwaar tegen, het gebeurt in een opbouwende zin. De meningen die in het artikel over het Aalsters karnaval-verbond op deze pagina geuit worden, zijn deze van het A.K.V. en liggen helemaal in deze lijn, vandaar dat wij niet aarzelden ze naast het vorige week gepubliceerde artikel over het feestkomitee weer te geven. Wat leeft aan ideeën, versies en visies bij allen die bij karnaval betrokken zijn, mag en moet weergegeven worden, hoe dankbaar of ondankbaar dat ook worden kan, want zoals we persoonlijk tijdens de prinsenverkiezing mochten meemaken, komen er dikwijls heel wat emoties bij los. Een bewijs te meer dat karnaval leeft en doorleefd wordt. In deze optiek geven wij het artikel met de standpunten en de opties van het karnavalverbond. JOHAN VELGHE afgeschaft Het A.K.V. eist. maar het feestkomitee is de inrichter. We zijn er volledig mee akkoord dat het Stedelijk Feestkomitee reeds veel heeft gepresteerd, maar wat zou deze organisatie doen zonder de Aalsterse Ee ammool heir stroei-meziksken boi ze ge ze ge ze ze ge ze ge ze ze Zinkt ter tein in tegeloikcr toit ze ge ze ge ze ze ze ze En oeir nikker oon wa ne magnjcfikken toein ze ge ze ge ze ze ge ze ge ze ze 't Es gerat de stemme va Lowic Pool Boein ze ge ze ge ze ze ze ze Bei ons in de geminde root Doo weirter veil besproeken Ver oon aal eer probleemen En goeij oplossink te zoeken Verleide weik die zoi Marcel Zwoigt ammool 't es o moi Iederien stont verbauwereirt Want wedje wattatn zoi In ammol ons cafeis Doo kee a graaleik ammezeiren En naa goo'd ellken boos Mè zein kallanten reppeteiren In ploch van te belotten Of te schieten op den bak Goo'd elk na op cafei Me zei stroei-meziksken op zak 'k ben wel getraat, mor 'k zal a toch bedriegen - ja zonder liegen toch za'k a w iegen en goje ge soms men nen anderen iens op schok drougt ten derveir op mij toch giene vrok - Ieder lief kind die dad iens wil proberen - iens te changeren, gen moet nie trëircn - ze kan eir kiezen in ons sjosjieteid - de Casperknols doen da zonder profeit Toen ik nog klein en in men wiegske lag - was ik de lieveling uit onze straat - ze brachten mij soms een bezoek en ze noemden mij hunne kleine toetoe - want alle meisjes hadden mij zo lief - ze noemden mij hun kleine hartcdief - en ze wiegden mij zo heen en weer - liefkoosden mij zo zacht en teer en ze kusten mij soms menig keer REFREIN Mor da ze da nog iens mosten doen Potverdekkc 'k zo men beste doen Dat den tijd na mor iens kwam of den tijd terug begost Dor ver zegek erna gew is groit zijn dat dat van men voeten is Dor veir zegek in men eigen ras 'k wa dak nog ne snotneus was Eens was mama met papa op reis gegaan en ik moest bij de buurvrouw slapen gaan - ze legde mij in 'n zacht bed - Ik zag haar losmaken hare corset - En toen ze was van hare kleren vrij - toen nam ze mij stiilekens aan haar zij - ze kuste mij op mijnen mond - 't scheen dat ze daar plezier in vond - maar spijtig dal ik toen nog niets en kon.

De Voorpost | 1974 | | pagina 17