M zim EDE EIZERLUKE MUZIEK TIJDENS LEEDSE KARNAVALFEESTEN 3 L ndia kennismaking BOBI PRINS KARNAVAL TE BAASRODE De Voorpost - 15-2-74 - 5 de oliekrisis aanvankelijk enige twijfel bestaan bij het itkomitee, omtrent de organisatie van de karnavalfeesten, dan iden de voorbereidingen van de drie kandidaat-prinsen alle jfel hieromtrent wegnemen. Sinds weken zijn ze met hun gevolg stap om alle dansavonden, feesten en drankgelegenheden af te uimen, erger dan de meeste politiekers. De Ledenaars werden ds overstelpt met foto's, kalenders, aanplakbiljetten en posters, orgelpunt op deze voorbereidingscampagne gooide de regerende lerns Walter II een fonoplaat op de markt een primeur in de v< dse karnavalgeschiedcnis. Hij onderstreepte hiermee zijn bities om het dit jaar tot keizer te brengen. ag( prins karnavalverkiezingen len ondanks alles dit jaar ten lieuw een jeugdig onderonsje rden. Geen enkele van de kandidaten is ouder dan 24 Walter De Kuyper. gel erend prins (voor de tweede al reeds), draagt momenteel ander soort karnavalplunje het soldatenvolk, en heeft dit|iieuw de Melckenbeekvrien- achter zich. samen natuur- met een groot deel omfcporters van V.C. Jong et le. Walter maakt immers Cl elniatig deel uit van het ka ionelftal van Jong Lede. ntjois Bliki studeert nog. is van de Leedse hoogstu- igezitenklub Moeder Oehsenia heeft uiteraard alle studen- en trouwe bezoekers van dig A< )uiie> ook >rd< aal «De Bonten Os» achter h. Etienne De Backer, die PAI ds werkt, is wel een uweling in het karnavalvak. als Francois, maar stamt uit een karnavaleske lilic. Zijn broer Denis was iners twee jaar geleden prins Lede. Hij krijgt steun van de jartklub en alle bezoekers café De Lelie, oraleer zij zaterdag 16 fe- lari met mekaar in de arena len treden, wensten wij toch hun mening te kennen trent de Leedse karnaval- sten. EUWE INITIATIEVEN drie loofden zij de panningen van het feest- en ork (rtkomitee. dat sinds meer twintig jaar ijvert om •naval in Lede op een hoger 1 te tillen. Ze vroegen dan c om de kritiek die ze zouden 1 brengen in geen geval te nen «houwen als een vorm van 'let >rcuk aan de verdiensten van mensen van het Feestkomi- integendeel. Het lag enkel hun bedoeling een paar iitieve ideeën naar voor te •ngen om karnaval in Lede beter te maken. 9 'en-j larij van der1 ontvingen ondertussen van der reizigers volgend 2 (eidend relaas ne-f netf Wat moet er dan zoal veran deren Op de eerste plaats dient er bij de Ledenaars een mentaliteits verandering te gebeuren, ten aanzien van karnaval. Dat is natuurlijk in één zinnetje gezegd, maar niet zo vlug gerealiseerd. De middelen die er in dit verband ter sprake kwamen zouden we als volgt kunnen samenvatten Het feestkomitee zou enkele maanden vlugger moeten star ten met de voorbereidingen omtrent karnaval. Indien dat niet mogelijk blijkt, omwille van de andere werkzaamheden van dat komitee, dan dient gezocht naar de oprichting van een soort «karnavalraad». in de schoot van het Feestkomitee. maar met medewerking van vroegere prin sen of kandidaat-prinsen en eventueel andere karnavalmin- nende naturen. Als er vroeger gestart wordtn kunnen de kandidaturen voor prinsenverkiezing en karnaval- stoet ook vroeger binnenge vraagd worden, zodat men rond nieuwjaar ongeveer weet waar men aan toe is. vooral dan financieel. In dit geval is er ook de mogelijkheid om tijdens de tweede helft van januari, of begin februari (naargeland de datum van karnaval) een officiële start te geven aan de karnavalfeesten. Een avond waarop de kandidaat-prinsen met hun gevolg, en de deelnemende groepen aan de stoet, aan het publiek voorge steld worden, dit alles omlijst met een kleine karnavalshow (al dan niet met mensen van eigen bodem), kan niet anders dan een suksesrijke inzet van de karnavalfeesten worden. Bovendien voelen de Ledenaars zich veel vroeger bij karnaval betrokken. Van dan af kunnen de kandidaten hun verkiezings- kampagne starten en worden de Ledenaars elke dag bijna herinnerd aan het nakende karnaval. —Indien er vlugger gestart wordt zal het Feestkomitee ook meer mogelijkheden krijgen om initiatieven te stimuleren zoals b.v. de oprichting van typische Leedse karnavalgroepen. In dit verband willen we toch vermelden dat er dit jaar een nieuwe groep werd opgezocht, die zich uitsluitend met karna val wil gaan bezighouden, in het café Uilenspiegel- op het Dorp. De groep heet dan ook «Tijl Uilenspiegel» en komt rond dit tenia dit jaar voor de eerste keer op straat. Het is bij ons weten de eerste echte Leedse karnaval- groep. Volgens de kandidaten zou de prins ook meer armslag moeten krijgen. Zo willen ze b.v. dat de regerende prins gedurende zijn regeringsjaar deel uitmaakt van het Feestko mitee en bovendien op de hoogte wordt gehouden van feestelijkheden en plechtighe den. Hij zou ook meer moeten betrokken worden bij Leedse feestelijkheden. In dit verband zou het feestkomitee de organi satoren van feesten kunnen stimuleren om de prins de ereplaats te geven die hem toekomt. Maar om dat allemaal te verwezenlijken zal er wellicht meer geld nodig zijn. dan er totnogtoe verkregen wordt van wege het gemeentebestuur. De som werd dit jaar weliswaar opgedreven maar als we dit bedrag vergelijken met de meer dan 600.000 fr. subsidies die de Leedse groeperingen ontvan gen. dan loopt de verhouding o.i. toch wat mank. PRIMEUR Maar ondanks al die opmerkin gen schijnt het Leedse karnaval zich stilaan op te werken naar een niveau, waar het naast «de grote mensen» mag gaan staan. Hieraan gaf prins Walter II een flinke duw met de uitgave van tie eerste Leedse karnaval- fonoplaateen leuke meezinger die het nu reeds doet op alle juke-boxen. De 500 beschikbare platen werden immers in rekordtempo aan de man gebracht. Maar of de uitgave van die plaat zal voldoende zijn om Walter voor de derde maal tot prins, en dus tot keizer, te kronen, dat zal zaterdag 16 februari uitwijzen. Opnieuw is de zaal Brouwershuis het strijdtoneel en zorgen de «Steve Selections» voor de muzikale begeleiding van de kandidaten. Vermelden we in verband met de verkiezing nog dat het Feestkomitee. tegen het advies van de drie kandidaten in. toch besloten heeft, indien Walter mocht keizer worden, de titel van prins niet toe te kennen aan de tweede gerangschikte, zoals dit in het verleden reeds gebeurde. Er werd ook gezorgd voor een vreemde jury. die zal samenge steld zijn uit vreemde prinsen of karnavalfiguren van andere gemeenten en steden. Deze jury stemt mee op aparte stembrie ven. Hun stemmen zullen alleen in aanmerking genomen wor den. wanneer de stemming van het feestkomitee twee of drie kandidaten met evenveel pun ten zou aanwijzen. GEEN PRIJSKAMPEN Bovendien wenste het Feestko mitee erop te wijzen dat dé laattijdige start van de voorbe reidingen (voornamelijk wegens de onzekere toestand in ver band met de oliekrisis). en oorzaak ervan was dat er dit jaar geen prijskampen voorzien werden voor het beste karnaval- lied. de beste karnavalvlag of -affiche enz... De vlaggetjes voor dit jaar werden gemaakt en ontworpen door ex-prins Denis De Backer, die hiermee vorig jaar de prijskamp won. De rondgang van de prins met zijn gevolg heeft dit jaar plaats op zaterdag 23 februari. Zater dag 2 maart gaat natuurlijk de traditionele karamellenworp door vanop het gemeentehuis. De karnavalstoet gaat uit op zondag 3 maart en volgt dezelfde omloop als vorig jaar. De vorming zal echter geschie den op het Meirveld. i.p.v. in de Vijverstraat. Voor het ganse opzet tekenden ere-voorzitters H. Raes en G. D'Haese. voorzit ter J. De Cremer, schepen van feestelijkheden en sport A. Smolders, afgevaardigde ge meentebestuur E. De Smet. politiekommissaris H. Van Hauwermeiren, sekretaris R. •Van Daele. ondervoorzitters G. Van Looken en G. Goeman, schatbewaarder G. Lievens. leden J. Nijs. O. Lanckman. P. Neirinck. L. Verschelden. W. Hereman. A. Matthijs. G. Latouren L. Cannoot. MARCOLE iek 17. Ier n de Information-dicnst van luxueuze TAI MAHAL er-Continental Hotel te mbay'kocht ik postzegels om wachtende thuisblijvers cele indrukken te schrijven de eerste kennismaking en werd mij voor de luchtpost goedverzorgde, betrekke- kleine postzegels toegescho- Op de eerste, de mooiste, nd een atbeelding Mediaeval :.rï' iilpture (hij de zegel - n Hi» hnnutlp waarde). de hoogste waarde), daar- ast kreeg een Spoetnik of iat-afbeeldsel en de derde [ieg als thema-titel «Family inning-. Nooit zou men op kleiner oppervlakte in drie )eeIdingen een beter totaal- eld van India kunnen samen- n ge n. Het overweldigende achtige verleden in al zijn i'ldhouw werk en kunstpracht. hoopvolle toekomst die een door buitenlandse hulp zware geldbijdragen kan ur> bracht worden en daartussen het heden dat zijn noodzake- heil vindt in de familie- nt- inning hét probleem van de 34- dier. de levenskonfrontatie iarmede wij. als vreemdelin- ii. reeds bij het verlaten van liegveld middenin ge- aatst werden, en dat ons larschijnlijk alle volgende gen zal achtervolgen, door- en gans onze reis die van het e luxe-hotel naar het andere genieten wordt, was de kennismaking Dat het India van deze tijd. Een ld dat 100 X groter is dan :lgië (3.270.000 km2) tegen- 30.000 kni2( MEI' EEN ■VOLKING VAN 167 inwo- rs per km2 (in België 320) met n doorwegend moesson kli- lat. t.t.z. lange tijd per jaar *el droof en warm. ofwel tzettend veel regen en koude. Bombay kan dc temperatuur (schillen van 38 gr. tot gr.C.. en in New Dehli kan men tot 45 gr. opgaan terwijl ook meermaals onder het 0-punt moet geleefd worden. India telt zo maar eventjes 550 miljoen inwoners of 60 X dat van België en de regering moet dan wel een planning uitbou wen om het huidige aangroei- cijfer van 38 per duizend naar 29 en liefst 27 terug te brengen, want de huidige miljoenenste den mogen niet verder uit groeien tot bidonvilles Calcutta heeft méér dan vol doende met zijn 7 miljoen en Bombay loopt \lug naar de 6 miljoen, terwijl New Dehli (de hoofdstad) er ruim 3 1/2 miljoen moet herbergen en dit kan niet... Maar veel erger nog is het met de landelijke bevolking gesteld inderdaad. 80% van de Indiase bevolking leeft (en hoe) op het platteland, met zijn meer dan 180 verschillende talen en zijn meerdere honderden dia- lekten. Zo heeft de grondwet dan ook na de onafhankelijk heid republiek sedert 20 jaar het Engels als officiële centrale taal moeten opleggen, want anders zou het nooit meer mogelijk geweest zijn welke centrale regeling nog tot in de 21 bondstaten te laten door dringen. De belangrijkste eigen taal is wel het Hindi en dit wordt wel door 33miIjoen mensen gesproken, maar wat maakt dat uit op de 550 miljoen die het totale Indische rijk uitmaken Etiennus I, de derde hond Francois I, studentikoze karna- valdagen Walter II, ditmaal keizer Omstuwd door een grote schare supporters werd de 28-jarige Bob Heyndrickx vorige zaterdag in de zaal 't Schipken te Baasrode tot prins karnaval 1974 verkozen. Op zeker ogenblik werd gevreesd dat de verkiezing uit de hand zou lopen. De leden van het karnavalkomitee, met de steun van de kandidaten die hun supporters voortdurend trachtten in toom te houden, slaagden er ten slotte in alles in goede banen te leiden. Geen gemakkelijke taak, vermits er zowat duizend aanwezigen waren. VRIJGEZEL Prins Bob is ondanks zijn 28 lentes nog steeds vrijgezel en woont bij zijn ouders in op de Nieuwe Briel. Hij speelt voetbal bij FC Baasrode en is lid van de biljartklub Green Star. In de voorbije jaren stelden zich reeds twee vrienden van Bob kandidaat. Voor twee jaar kende men sukses met de verkiezing van prins Fernand, die trouwens een van de eersten was om prins Bob geluk te wensen. In een vraaggesprek gaf Bob Heyndrickx grif toe dat hij zijn verkiezing in de eerste plaats te danken heeft aan de steun welke hij vanwege zijn entoe- siaste supporters mocht genie ten. Zijn verkiezingscampagne werd gelanceerd onder de slogan «Viert karnaval met plezier en ga met prins Bob op zwier». Op de vraag of hij zinnens is nog lang vrijgezel te blijven, antwoordde prins Bob. bedrijfs- kandidaten voor de aan de dag gelegde sportiviteit, ondanks leider in een grote Baasroodse firma, dat hij bereid is elke kandidatuur van een eventuele levensgezellin persoonlijk te beantwoorden. Zijn ouders vin den ook dat het tijd wordt dat hun Bob er eens ernstig gaat over nadenken zich een vrouwe lijke levenspartner uit te kiezen. HOGER PEIL Op de vraag waarom hij zich kandidaat gesteld had voor prins karnaval antwoordde Bob I dat het er hem in de eerste plaats om te doen was de Baasroodse karnavalviering op een hoger peil te brengen. Hij beloofde alvast zich hiervoor volledig in te zetten in samen werking met de leden van het karnavalkomitee voor wie hij een grote bewondering koestert. De verkiezing zelf noemde prins Bob een formidabele belevenis welke men moet meegemaakt hebben om erover te kunnen praten. Hij dankt eveneens zijn mede- het feit dat bepaalde kandida ten op zeker ogenblik moeite hadden hun supporters in toom te houden. Hoeveel hem deze verkiezing zoal opbrengt Elke kandidaat kreeg ais geschenk van het komitee een draagbare radio. Voor hun propaganda moesten de kandidaten zelf instaan. Het enige profijt dat prins Bob als prins karnaval geniet, is dat al zijn onkosten, gemaakt na zijn verkiezing, door het komitee vergoed worden. Komiteevoorzitter Louis Hey- vaert en keizer Pierre Cleemput wisten ook nog te vertellen dat volgend jaar dc keizersverkie- zing zal plaats grijpen. Deze wordt verkozen uit de prinsen van de vijf voorgaande jaren. UITSLAG De verkiezing van prins karna val te Baasrode gaf volgend resultaat Bob Heyndrickx 516 stemmen. Francois Daelemans 425 stemmen. Marcel Moens (de straffen) 317 stemmen, Wilfried De Ridder 272 stem men en Emmanuel Vekemans 98 stemmen. In naam van «De Voorpost» wensen wij alvast Prins Bob I alsmede alle leden van het Baasroods karnavalkomitee hartelijk proficiat. ROBERT PEETERS Tijdens de prins-karnavaiverkiezing te Baasrode werd Bob I tot prins uitgeroepen* (hv) The Belgian Printer Trotters zijn aan hun zoveelste jaarlijkse reis begonnen. De sympatieke groep die in vroeger jaren zeer interessante en prettige reizen maakte in Japan, in het Midden-Oosten, in Noord-Amerika en in Zuid-Afrika is nu vertrokken naar een van de schoonste en meest boeiende delen van de wereld. Zoals DE VOORPOST vroeger jaren trouw verslag uitbracht over de reisavonturen van de Printers zo brengt het blad weldra ook het omstandig relaas van deze reis die op 6 februari begon en op 22 februari zal eindigen. De Printers waren al in Bombay en in New Delhi, in Agra, in Varanasi en in Kathmandu. Zij hebben Benares gezien en de Ganges, zij zullen weldra Thailand zien, het land waar het oosten even geheimzinnig als riant en vriendelijk is. Zij bezochten ook het Taj Mahal - zie foto - het mooiste stenen liefdegedicht van alle tijden en alle werelden. Over dit alles en de persoonlijke avonturen van de reizenden leest U binnenkort een uitgebreide reportage in DE VOORPOST. Deze postzegels symboliseren een groot gedeelte van de Indische situatie. Lees het artikel hierbij ITT*rf IN DIA Niet alleen de mentaliteit, de taal. de schrijfmetoden (de helft schrijft \an R naar L en de andere helft van L naar R) maar dan zeker nog de godsdiensten wegen zwaar op het leven zelf van de inwoners. Ongeveer 80% is Hindoe en 9 a 10% Islam, maar het overblijvende 10% saldo omvat kristenen (10 miljoen ongeveer). Boedhisten- Jainisten (elk 2a 3 miljoen) en Sikhs die er nog wel 7 miljoen tellen. Op deze godsdiensten op dit complexe groeien steunen dan al de levensgewoonten die op klassen en kasten zijn opge bouwd. Dat. en nog véél véél meer is het complexe India dat we nu gaan bezoeken. OOST-VLAANDEREN IN BEELD Eerstdaags wordt door de uitgeverij Lannoo te Tielt en de Federatie voor Toerisme een boek over "Oost-Vlaan- deren" uitgegeven. Een viertalig keurig werk van ongeveer 300 bladzijden, dat in hoofdzaak de provincie toeristisch behandeld, maar onder een formule, waarbij iedereen aan zijn trekken komt. Het boek is immers opgevat als een lees- en kijkboek, waarin men rustig kennis neemt van de twee toeristische troeven, die Oost- Vlaanderen in handen heeft, nl. de kunststeden en het natuurschoon. Na een voor woord van de heer Gouver neur R. De Kinder en Besten dig Afgevaardigde Jozef De Grave, Voorzitter van de Federatie, wordt de provincie in haar geheel benaderd in een algemene inleiding door Dr. M. Grypdonck. Vervol gens beschrijft de heer D. De Moor vijf gewesten, die elk afzonderlijk worden verlucht door een tekening van kunst schilder Herman Verbaere en tal van prachtfoto's, vervaar digd door de fotografen De Clercq, Van den Abeele en De Mulder. Een orientatiekaart met de indeling in vijf ver schillende gewesten zijn een nuttige aanvulling om de lezer een klare kijk te verschaffen. Het is zeker niet de bedoeling om met dit boek een volledig toeristisch beeld van Oost- Vlaanderen op te hangen. Toch wordt de belangstel lende, en zeker de buiten landse lezer de gelegenheid geboden via dit werk zich een idee te vormen van de toeris tische^ waarden, die de ver schillende gewesten van Oost- Vlaanderen bezitten. In dat licht kan het boek "Oost- Vlaanderen" zeker bijdragen om onze provincie ook toeris tisch ene betekenisvolle plaats te geven, waarop zij tenvolle recht heeft. Jozef DE GRAVE, Bestendige Afgevaardigde Voorzitter van de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaand eren.

De Voorpost | 1974 | | pagina 5