Verkeersplatenpraatje SPOEDIGE OPLOSSING VOO WONINGPROBLEEM TE BUGGENHOUT VEEL WERKEN WORDEN AANGEVAT GEEN VERKIEZINGS - AUTOKARAVANEN DOOR AALST DE WERELD IS ONS DORP PALLIETERHOEKJE Windkracht plusminus 110 Dendermonde HONDERDJARIGE THEOFIEL LENAERTS SMOREN EN SLAPEN RETROSPEKTIEVE JULES DE SUTTER IN GALERIJ VALERIUS DE SAEDELEER 6 - 15-2-74 - De Voorpost Binnen de eerstvolgende veertien dagen worden te Aalst een groot aantal werken aangevat. Vooreerst wordt een aanvang gemaakt met de konstruktie van de viadukt over de Dender, tot aan de H. Hartlaan, als verbinding met de reeds uitgevoerde werken over de Dcndermondsesteenweg. Verder worden steeds meer voetpaden vernieuwd, terwijl er met de verschillende dienstenverlenende instanties overleg gepleegd werd om te vermijden dat binnen afzienbare tijd deze opnieuw zouden dienen opgebroken te worden. Op 1 maart a.s. wordt het sanitair geïnstalleerd op het Osbroekterrein, en beginnen de bestratingswerken aan de Abeelstraat, Keienberg, doorsteek Kerrebroek, Fabriekstraat, Rerum Novarumstraat en Kriekenlaan. Nog voor karnaval zullen de werken beëindigd zijn aan het rond pleintje op de Grote Markt, zodat Aalst met fierheid zijn naar Brueghel geïnspireerde vlag, rood, wit, geel, zal kunnen planten midden deze verhoging. JV Het akkoord om een politiek godsvredebestand tijdens de komende karnavaldagen van zaterdag 23 februari 17 uur tot dinsdag 26 februari middernacht, tussen de verschillende politieke partijen te handhaven werd deze week door vertegenwoordigers van de vijf deelnemende partijen ondertekend. Aan de partijen werden tevens een aantal maatregelen bekend gemaakt in verband met de verkiezingspropaganda die mag starten vandaag vrijdag 15 februari. Stippen wij hierbij aan dat het stadsbestuur, in overleg met de partijen, besloot geen verkiezingsautokaravanen toe te laten op het grondgebied van de stad, om de verkcerscirculatie nog niet verder te bemoeilijken. Verder staat het stadsbestuur er op dat de borden, voorbehouden aan de stad, vrijgehouden worden van propaganda-materiaal. JV Met dit ludieke opschrift reageerden Aalsterse jongeren op de door de V.M.O. (Vlaamse Militanten Orde) ook te Aalst geplakte affiches tegen de imigratie van vreemde arbeidskrach ten. De affiche is ontworpen in het teken van de oliekrisis, en viel blijkbaar voor velen niet in de smaak, zeker voor onze gastarbeiders zelf moet zulks hard aankomen. Tenslotte bedenke men het liedje van Miek en Roel... als het hier te moeilijk wordt voor een fabrikant dan kunnen de arbeiders zich troosten want hun fabriek leeft verder in andere landen. De vraag wordt dan ook terecht gesteld of een campagne tegen de imigratie van vreemde arbeidskrachten de werkzekerheid verzekert van de eigen bevolking. Je kent de geschiedenis van die wijsgeer die op klaarlichte dag, niet een brandende lantaarn in de hand, door de straten wandelde, zeggend dat hij op zoek was naar «een mens». W^lnu. hier volgt het stiekem ooggetuigeverslag van een mens die in het pikkedonker op zoek was naar iets dat hij verloren had... 't Gebeurde die maandagavond dat er zo'n geweldige stormwind stond. Of het nu om redenen van energiebesparing was. ofwel omdat weer eens de straatver lichting in de Kasteel-. Veer- en Fr. Courtensstraat defekt was. dat weet ik niet. Wel geef ik het je zo op een blaadje dat het verleden maandag in de omge ving helledonker was. Toen (schrik niet) ontwaarde ik een slingerachtig-bewegend iets... Eerst vreesde ik dat het een ergens uitgebroken gorilla was. maar bij nader toezien bleek dat bewegend iets een man te zijn die op handen en voeten zich voortbewegend, iets scheen te zoeken. Dat bleek overduide lijk uit het «getast» naar links, naar rechts, aldus voetje-voor voetje vorderend, richting Bo- gaerdsbrug. Op dit ogenblik wilde er juist een wagen starten in de duistere Veerstraat. De «zoeker» richtte zich in zijn volle lengte op (circa 1.80 m.) en stönd te molenwie ken in 't midden van de straat, roepend «Zeg makker, wilde gij a fares niekier loate' schaaine op de Fr. Courtens straat. in de richting van de Post. Allé. stelt aa veer. ik kom dor oit ne café en roef. mijne splinternieuwen hoed vliegt van mijne kop... 'k Luep na al 10 minuten te zoeken, 'k Voel maaine rig bekans niemier en 't is hier overal zu donker as binst den oorlog. Zijn da' toere...». Ha. zei de chauffeur ('t was iemand die zich met toneel bezighoudt), ha. 't zit zo. uw hoed is afgewaaid... Dan zal ik zeker eens «schijnen» in die richting... En die mens ging weer aan 't zoeken in 't licht van de autolanipen. «Lotj mor makker, lotj» zei de mens na een poosje, «lotj het mor. ge zijl bedankt, 'k zal mijn plan wel verder alleen trekken. Merci», 't Schijnt dat die mens, worste- Een stoutmoedig zonnetje had enkele dagen tevoren zijn uitbundig kopje reeds opgestoken, maar was bij de bedenking dat de lente pas op éénentwintig maart begon, weer ondergedoken. De natuurwetten schrijven voor dat het in februari nog eens lekker moet regenen en waaien en vies doen. Op de zaterdag dat we op ons flandriaatje de spoorwegviadukt overstaken om in het zo zo verre Sint-Gillis de honderdjarige Theofiel Lenaerts te gaan op zoeken, ging een stormachtige wind zo hevig te keer dat het reeds eerder genoemd brommertje van een aan te prijzen merk van de ene kant van de baan naar de andere kant vloog en dit ondanks de verwoede maneuvers van de bestuurder. De Kruisstraat, waar Theofiel woont en leeft, is een straat die zo weggelegd is voor de boerenromans van Claes en Walschap, een straat die geknipt is om als dekor voor een tv-feuilleton van onze bloedeigen nationale zender te fungeren. Kortom, het is pas in zulke rustieke, weelderige straten dat een mens met wat goede wil honderd jaar kan worden. DRINK MEER MELK De velden en weiden daar doen in hun kaalheid en soberheid de voorbijganger eraan denken dat het toch nog meer winter dan lente is. In een open landschap liggen enkele burgershuizen en hier en daar een hoevetje. Op een van die boerderijtjes woont Theofiel Lenaerts. Als we de binnenhof van de boerderij al luchtvervuilend op pruttelen, gaat een hond kwaadaardig keffen. De binnenhof, gekalseid met herfstkleurige «kinderkop jes», vormt een vierkant, waar rond de schuren, stallingen, melkhuis, stapelplaatsen en woonhuis gebouwd werden. Van de vier rolluiken aan het woonhuis zijn er twee omlaag en rond, aan of op de deur valt geen bel te bespeuren. Je klopt kordaar op de deur, maar de deur blijft gesloten. «Verder blijven kloppen, jong» zegt de aanhouder in ons op dezelfde toon als de aanhouder in de hond er op aandrong te blijven blaffen. Inderdaad, na slechts negen minuten en achtendertig sekonden verschijnt uit een donker zijgangetje een oud, sjofel vrouwtje. Ze vraagt wat ons naar haar brengt. Dan leggen we driemaal na elkaar, telkens wat uitvoeri ger en met meer duidelijkma- kende gebaren, uit dat we niet om melk komen, maar dat we de honderdjarige Theofiel Le naerts willen zien. Dat wordt ons toegestaan. Theofiel zit bij een vreemdblauwe Leuvense stoof en kijkt ons aan met de gelaatsuitdrukking van iemand die het allemaal al wel meegemaakt heeft en nu nog eens gaat uitleggen. Hij is ook honderd jaar, En dan zegt hij, terwijl hij met zijn kromme pijp wijst naar onze haartooi, die door de wind tot een groezelig en hippie-achtig iets omgeto verd werd r «Ja mout, ge zult aan bos is moeten afdoen». Het zijn de eerste woorden die hij zegt. We voelen ons wat ontredderd en hulpeloos. Terug herhaalt zich dan de parabel van de verslaggever die een interviewtje van een honderdja rige wou afnemen en steeds moet antwoorden op de vraag of hij om melk komt. «Theofiel hoort niet goed meer,» legt het kranige dametje uit dat het eerst melk aan de man wou brengen. «Ikzelf hoor ook niet zo best meer», verontschuldigt ze, al verkondigde ze daarmee niets nieuws. Ze haalt de zestigjarige zoon van Theofiel, Jef, erbij. EEN BIOGRAFIE Voor Jef aangekomen is, zijn Theofiel en ik alleen in de kraaknette kamer. Het gegrom van de hond buiten is opgehou den. De kamer is eenvoudig bemeubeld en met kleine, wit-blauwe tegeltjes geplaveid. Op de schouw boven de Leuvense stoof staat Jezus met gespreide armen zijn heilig hart te laten zien. Hij wordt aangevuld door twee eenvoudig- niooie vazen. Jefke Lenaerts, een blozende boerenmens, komt binnen en vertelt dan over zijn pa. Theofiel werd op 12 febru ari 1874 geboren en is dus vorige dinsdag precies honderd jaar geworden. Het was te Sint-Gillis-Dendermonde dat hij geboren werd en hij is er steeds blijven wonen, al verhuis de hij wel enkele keren. Zijn jeugd bracht hij door op het ouderlijk bedrijf langs de huidige Heirbaan. Nauwelijks was Theofiel acht jaar of zijn vader overleed. Tot zijn elf jaar kon Theofiel nog schoollopen, maar dan werd het menens. Zoals dat in die tijd vaak ging, moet hij gaan werken. Een tijdlang was hij bakker, maar hij kon met brood zijn boterham niet verdienen, (voor de taalmaniakken onder de lezers let op de woordspeling kon met brood z'n boterham niet verdienen). Theofiel ging daarom boeren. Intussen had hij wel het geluk gehad dat hij vrijgeloot werd van legerdienst. Dit gebeurde in het gelukzalige jaar 1895, toen Theofiel éénen twintig jaar oud was. Het eerste landbouwbedrijf dat hij uit baatte, lag in het begin van de Kruisstraat, niet ver van de huidige supermarkt Delhaize. In 1959 kocht hij de boerderij, waar hij nog altijd woont, wat dieper de Kruisstraat in. Vele jaren vroeger huwde hij met Maria De Pauw, die in 1952 overleed. Drie kinderen sproten uit dit huwelijk voort Jozef, Maria en Frans. Frans huwde en bezorgde Theofiel twee kleinkinderen. De twee oudsten Jef (60 jaar) en Maria (58 jaar) bleven «jong» en wonen op de boerderij bij hun vader. Wat Theofiel zo allemaal gedaan heeft «A van alles, hé man, van alles,» zegt Jef en er ontspint zich een uitgebreid verhaal over het harde labeur van de boerenstiel. Hoe alles vroeger met de hand moest gedaan worden en nu machi naal gebeurt. Hoe ze vroeger ook varkens kweekten, maar het nu houden bij zeven koeien, drie muettes eh «ui pjeit». Hoe de Fiel tijdens de oorlog eens drie dagen verstoken geweest is in een beerput en daarna welriekend op de vlucht ging. Hoe hij jarenlang lid was van de Confrérie van het Heilig Kruis en het zware vaandel van de Congregatie tijdens de proeet droeg. NA EEN EEUW Wat voert Theofiel nu een gi dag uit «Smoren en sla gelijk dat ge 't ziet hé», kl het logische en nogal lakon antwoord. En de gezondhe Het gehoor is niet best ra maar eten doet hij nog al beste. Een borrelke slaat hij af en vroeg opstaan en laat slapen is de regel. Volgend als Theofiel honderd en één wordt, zal er iets speciaals heni gedaan worden, oi men dan ook het honderdjj bestaan van het bijzi kapelleke viert. «Ja. nog een jaar.» zegt hoofdschuddend, «één jas rap voorbij, maar voor ien die niet veel meer doet is 't zitten». Het is een bijna filosof uitspraak. Als we wegri voelen we een niet thui brengen weemoedigheid. W om hebben we geen liter mee naar huis genomen P. VAN DEN E Dat Buggcnhout al verschillende jaren ernstige inspanningen doet om uit te groeien tot een moderne leefkern waar het goed is om leven, zal wellicht door weinigen worden tegengesproken. Alles evolueert vandaag aan een ongelooflijk vlug tempo en van de gemeentevaderen wordt dan ook een voortdurende aktiviteit verwacht. Wie te Buggcnhout naar een gemeenteraad komt en hoopt op vinnige en fanatieke diskussies tussen verschillende strekkingen, komt wel erg bedrogen uit. Inderdaad, meerderheid en oppositie laten zich in de eerste plaats samen leiden door het algemeen belang. Uiteraard is men het niet altijd onderling eens maar dat lijkt ons overigens enkel een ppsitief verschijnsel te zijn. De voorbije jaren heeft Buggenhout grote inspanningen gedaan om werk- lend tegen de wind in, nog een tijd naar zijn hoed heeft gezocht. Bijna tot op de Grote Markt en hij geraakte bijna niet vooruit omdat de wind tegen hem aanbeukte met een kracht van plusminus 110 km. 't Schijnt ook dat op het ogenblik dat die «zoeker» zijn papborstel, ik bedoel, zijn frank viel. iemand in Vlassenbroek het verloren voorwerp voor de voeten rolde en het oprapend zich afvroeg «Tiens, 'wiezenhoed is dat. wiezenhoed mag dat wel wezen! En 'k heb met eigen ogen gezien dat de bereidwillige «chauffeur» van het daverend lachen alle moeite van de wereld had om zijn wagen in 't midden van de baan te houden Nee. nee. de «hoedzoeker» was bloed nuchter, maar met zo'n windkracht mag je alles ver wachten Is het niet. Fr... Scr. Op Vlaanderens wegen komt men van alles tegen. Als we deze beide tegenstrijdige verkeersborden mogen geloven dan is Wieze van de kaart geveegd. Wie van onze lezers kan ons dergelijke situaties aanwijzen of zelfs een foto opsturen van onduidelijke of onjuiste signalisatieborden Het is de tijdgenoot van de grote vertegenwoordigers van de Latemse school als Gustave Van deWoestijne, Permeke, Gust en Leon De Smet, Fritz Van Den Berghe. Met al deze kun stenaars heeft hij iets ge meen, hij leefde er samen mee en werkte soms samen in het beroemde Sint Mar tens Latem. Hij werd geboren te Gent op 18 oktober 1895, stu deerde er aan de Stedelijke Akademie o.l.v. Jan Delvin. Meisjes op 'C Land (1947), eigendom van de kunstenaar Hij verbleef achtereenvol gens te Waregem en te Astene om zich in 1939 definitief aan de LEie te Sint Martens Latem te ve stigen, waar hij als een eenzaat leefde, terugge trokken, met de boeren mee. De Sutter is vergroeid met het Vlaams expressionis me. Hij schilderde de mens die het land bewerkt, ge bukt naar de grond die zijn bestaan betekent. Hij ver wrong zijn figuren tot hun sterkste expressie. Hij leef de heel sterk mee met het leven op de boerderij, ook met de dieren. Dit alles wist hij met lijn en kleur te vertellen. Hij schilderde ook de landlieden terwijl zij in de graskant rustten, met daarrond de dreigende na tuur die een geladen at mosfeer schept. Naast deze tableaus waar op de personages voorrang hebben, kwamen er ook een reeks landschappen tot stand, waarin mens en dier met slechts schetsmatige trekken worden aangeduid. Afwisselend naar gelang cle seizoenen bereikt hij als koloriet hoogtepunten. Het ganse oeuvre van De Sutter geeft een indruk van stevigheid en samenhang, een harmonieus geheel, een lust voor het oog. Amsterdam, Den Haag, Pa rijs, Menton, Budapest, Stockholm, Venetië en vele Belgische steden hadden de eer de werken van Jules De Sutter te kunnen ekspo- seren. Deze kunstenaar die in 1970 overleed heeft meer dan 400 doeken van mid delmatige grootte verwe zenlijkt. We spreken dan nog niet, van zijn reeksen gouachen en schetsen, landschappen, komposi ties, portretten, naakten. Alles heeft hij beproefd. Deze tentoonstelling wordt aanbevolen. Galerij Valeri us De Saedeleer, van 15 februari tot en met 11 maart van 10 tot 12 en van 14 to 19 uur. Zondag van 10 tot 13 uur. Maandag geslo ten. R. Van De Plas gelegenheid in eigen streek te verzekeren. Ettelijke nieuwe industrieën werden aangetrok ken hoewel men zich te Buggenhout lang niet altijd gesteund zag bij die inspannin gen door het centraal bestuur. De positieve gevolgen bleven niet uit. Het bevolkingsaantal groeide in 1973 niet vele tientallen aan. Dit positief aspekt werd nochtans overscha duwd door een gebrek aan woongelegenheid te Buggen hout. Jarenlang heeft de ge meente aan het bos te kampen gehad met een nijpend tekort aan nieuwe woningen, vooral dan sociale woningen. Verschillende plannen werden- gemaakt om ook aan dat probleem te verhelpen, maar toch scheen het allemaal vrij lang te duren vooraleer er praktische uitvoering kwam. «Nu echter hebben wij wel reden tot optimisme.» vertelde ons de steeds aktieve burgemeester De Landt sheer. Van wie wij ook vernamen dat Buggenhout een tweehonderd nieuwe woningen wil bouwen. Dat zal gebeuren in een urgentieprogramma dat principieel vast ligt. De Zeelse bouwmaatschappij is akkoord om zo vlug mogelijk vijftig nieuwe woningen te bouwen. Die woningen zouden komen in het Lentepark tussen de Bos straat en de Kasteelstraat. Wij voorzien die woningen volgens de formule huurwoning in te planten, want naar onze mening is er te Buggenhout ook nog een vrij groot tekort aan huurwo ningen. Vooral jonge mensen, pas gehuwd zien zich niet direkt in staat een eigen huis te bouwen of te kopen, ook aan hen moeten wij denken en daarom die huurwoningen. Een andere reeks van vijftig woningen zal in de nabije toekomst opgericht worden te Opstal. Hier is het de bouw maatschappij van Sint-Gillis die de woningen zal oprichten. Voeg daar nog bij een twintigtal nieuwe woningen te Opdorp aansluitend bij de wijk van de nationale landmaatschappij. Ook daarvoor zijn reeds bepaal de beloften gedaan aan onze schepen. LENTEFARK Mei het Lentepark heeft Buggenhout trouwens een erg interessante bedoeling. Voor de vijftig huurwoningen die dooi de Zeelse bouwmaatschappij gezet zullen worden, is er in lëile geen probleem meer. Daarvoor hebben wij reeds de grond, maar wij willen meer. Een vierde mogelijkheid ligt immers bij de grond regie. Wij zouden hiermee in het Lente park een aantal verschillende alleenstaande en andere wonin gen willen bouwen. Dit dan vooral ook om het eflëkt «wijk» te verbreken. Wij beschikken daar over een prachtige opper vlakte grond, jammer genoeg zijn er weeral een dl eigenaars die niet akkoord met de onteigeningsprocet Ge kent het gevolg, een hel administratieve en jurid rompslomp met als onverm lijk gevolg een enorme v< ging van de werken. De woningen van de genie dienst zijn wel duurder ook luxueuzer en groter, het feit dat er- echter een v verschillende types van wi gen door mekaar zouden t en daartussen dan nog ei percelen bouwgrond om a derlijke woningen te ze hopen we echter een intere te woonkern te verwezen 1 die niemand afschrikt. Met die huizen van grond regie komen we eigenlijk die gezinnen tege die niet premiegerechtigd Je weet hoe dat gaat, ze meer dan vijf jaar getrouw gaan allebei uit werker zitten bovendien met verdiensten boven het niufti. Ze kunnen dus van enkele premie genieten, be dens van hel feit dat zij vat kollektieve organisatie zo kunnen genieten en dat precies wat wij bedoelen m grondregie, In concreto kent dat dus dat er Buggenhout een 170 wonii op plan staan. Het natuurlijk erg gekomplicj zaken waarin de adniinisj erg veel tijd opeist. TIMING Het is natuurlijk altijd mot en bijgevolg gevaarlijk om echte timing op te geven, hoop ik dat wc voor de wei-ven dit jaar nog zulle aanbesteding gaan. Daar trouwens geen twijfel aan moesten we geen probit hebben met de grondaanko KROTTEN Eenmaal die serie ui woningen opgericht, lijkt Buggenhout het probleem grotendeels opgelost: «Toch helemaal.» replikecrt de bu meester, «daarna moeten absoluut beginnen met saneren van de krotwonin Ik geloof dat ik hier Buggenhout onmiddellijk tientallen woningen zou mo sluiten indien ik de letter vf wet moest toepassen, krotwoning is niet altijd woning die in slechte staa Een krotwoning is ook kleine woning, een niet void de uitgeruste woning. En zijn er jammerlijk genoeg veel. Soms komen er at te van dokters, waarin sta familie X in het belang v kind onmiddellijk een huis moet hebben, maar er geen huizen. Maar wee eenmaal de huizen er zijn zi de eerste zijn om die (best aan te klagen, en te sa straat per straat. Anders gezegd. Buggcnl maakt liet goed. dank maar toch is er geen en) reden om reeds op de If te gaan rusten. Een mode gemeenschap is voortdur evolutie. In Buggenhout zich daar uitstekend bewust. MARC HHYMA

De Voorpost | 1974 | | pagina 6