LEVE OILSJT KARNAVAL LEVENDIG «RAAR KOPPEL» DOOR «DE SCHAKEL» D'HOIGE VESTEN ONS IENIG OILSJT EN NOG PRINSENVERKIEZING AALST De Voorpost - 15-2-74 - 7 Want de Aalsterse kavalkade is in de traditie zo telkens anders, boordevol vernieuwing. Uren lang zal de schare geduldig wachten om zich enkele ogen blikken te kunnen verzadigen aan het voorbijtrekken van de veertig Aalsterse groepen met hun praalwagens. Eventjes gaat het op sommige plaatsen van de rondgang stil worden dit jaar. Als kennissen, vrienden of verwanten van de jonge karna- valisten die zo domweg uit hun Aalst werden weggerukt zich inbeelden waar ze nu op de wagen hadden moeten zitten. Misschien zouden zij nu één of ander, snaaks Oilsjters gezegde hebben gebruld en een lach salvo als antwoord gekregen hebben. Maar als men dan bedenkt dat het voor die vier een erezaak was telkens op nieuw de Aalsterse geest te helpen triomferen dan zullen de vetten de mageren overwinnen, de vreugde zal het op de smart halen, het leven op de dood. De aantrekkingskracht van de le vendige stoet waarin muziek- en majorettenkorpsen paraderen, de Gilles dansen en de Voiljeannetten al repeteren voor luin dinsdag zal er maar groter door worden. En terwijl wij de clou van een goed georgani seerde karnavalviering de optocht zien voorbijschuiven zal het publiek dat een paar straten verder nog wacht een toevallig passerende politie agent op een spontane ovatie onthalen. Al die wissewasjes die vóór karnaval zo belangrijk leken, de ruzietjes, de scherpe kanten... Alles vergeten, behal ve dat het karnaval is en dat er moet gevierd worden. Vandaag zijn we niet mijnheer Daens of mevrouw Martens maar vas- telavondzotten. Aalstenaars van vlees en bloed die graag leven en genieten. Ze zijn zotten de Daensen en de Martensen. Hoe belangrijk ze zichzelf geduren de 364 dagen ook vinden, met karnaval geven ze toe dat het maar schijn is. Alle Aalstenaars zijn grote zotten en dat geven ze op zondag 24 februari weer graag toe. Je kan ze (ons) die dag gearmd over de straat zien sjokkelen in een pak dat uiterlijk verdwaast maar inner lijk bevrijdt. KOM Waarde «vreemdeling» die dit stukje leest, moet ik doorgaan niet je te lijmen of zal je erbij zijn Ja natuurwerlijk begrij pen we dat het je vooral om de stoet te doen is. Wees gerust, in die bonte mengelmoes vind je je gading wel. Wat zeg je. de eerste keer dat je erop af komt Dan moeten we een paar bijkomende inlichtingen ver schaffen. Karnaval in Aalst is Oilsjters wat men te zien krijgt is het resultaat van maanden lange voorbereidingen die Aal stenaars in hart en nieren er voor over hadden. Uiteraard worden typische toestanden uit de stad over de hekel gehaald. We herhalen het karnaval is een volksfeest of het is niets. Precies dat moet het mogelijk maken dat iemand die niet de plaatselijke geplogend heden niet zozeer vertrouwd is toch de afstand kan overbruggen. Er is maar één voorwaarde aan verbonden nl. dat men houdt van leute en jolijt, springen en zingen, dansen en zwansen. Misschien mogen we aan wie «erin» wil komen de grootse winterfoor aanbevelen. Vanaf het Esplanadeplein tot de Hopmarkt en de Grote Markt zal dit onmisbare bestanddeel van het Aalsterse karnaval weer op volle toeren draaien. En als je zondagnacht rond één uur of zo als een volleerde vasten avondzot met de smaak te pakken huiswaarts keert, zou je er nog wel wat willen mee doorgaan. Ook dat kan. De Gilles met heksenbezem en de ajuinenworp waaien de kater- restanten wel uit je hoofd. Als de karnavalgroepen die maan dag klaar zijn niet hun mini- rondgang staat niets de tweede etappe van de reis naar het land van karnavalisten-met-brevet nog in de weg. Vóór de laatste duit erdoor is zal het feest ook nu niet ophouden, 's Anderen daags is de straat eigendom van de vuiljanetten. Samen met de Oude Garde, nog zo'n brokje rasechte Aalsterse traditie, zul len ze de stad inpalmen. Gewapend met beroeste voegel- mooiten, afgedreigen korseis. gebloeisjte pispotten zullen ze voorbijgangers hun zaligheid geven vanachter een veilig masker. Het kan misschien plat lijken, het is echter Aalsters. Gelijk hoe Oilsjters. Wie karnaval heeftingeslikt neemt er dat graag bij. Een karnavalist die in zijn hemdje wordt gezet of een figuurlijke schop onder de kont krijgt zal de eerste zijn om het zelf geestig te vinden. EINDE EN BEGIN Volgt dan het begin van het einde. De tocht met de vasten avondpop start alsof het de eerste karnavalaktiviteit zou zijn. Naar het einde toe krijgen de dapperste karnavalisten dan loden benen. En wanneer vas tenavond in de vlammen opgaat staan ze er wat beteuterd bij met een hartje zo groot als een boon. Moegevierd staan ze ei met lege handen... tot iemand zegt dat het toch alleen maar in Aalst kan en dat volgend jaar nog komt. Zorgd dat je d r bij bent. ANDRE HEYVAERT En op d'hoige vesten zen zcr allcmool gecharmeerd omdat de reklamstoet na langs door is gepasseerd en charmant ADEL - sjieke madmoisel was dor oik met giel er spel Get zwerte kninen Melanie, ge moet ze wassen dat t'ek zie en as ze ten gewassen zoin, stekt ten a voeten bij de moin Den oileshuter en anjeliek, de feilen bijter de vogelschrik trokken te samen de bossen in om te genieten van de zoete min Geer veir - geer veir - stoot e kooesken - stoot e kooesken Geer veir - geer veir - stoot e kooesken van Albert zet er a in - zet er a uit - da we rijen - da we rijen zet er a in - zet er a uit - da we rijen de Nieuwstraat uit Groene, groene, groene peterselie met ne krop salau Groene, groene, groene peterselie met ne krop salau En da me meiken da moest weten as da'k vrij van men zestien jaar, ze zo me in een klooster steiken al tot men 21 joor Vooir hoe zit het aan den ijzer - sprak de kroonprins tot de keizer - slecht menc soon weir geraken der nie door, want de kleinen belsj dienen stinkoord stoot er veir - moor weir gon het iens proberen me onze machien geweren en as tei tein nog nie zal goon tein ist mi ons gedoon 't Was in den tijd da'k vreet me Angelique Van 't vrijen hadden men gene schrik wij trokken samen de bossen in om te genieten van de zoete min Wer trokken noor den boer zen hof - de pruimenboom stond in den hof - en goe verstoon met pruimen aan zen me weir an 't plukken gegoon 'k zag ins pruimen hangen - pruimen schoon, dik, rond gelijk men kont 'k Zo ze willen vangen as 't er gene garde stond 't waren van die lange - ze waren nor mijne zin In - uit een plesj op eiren buik - 'k zag pruimen hangen Het is zowat een nieuwe traditie aan het worden met de karnavaldagen zijn er hier en daar geesten met pennen of tekenschriften in de hand die hun waarheid kwijt willen. De karnavaleskc sfeer krijgt door die liedjes, boekjes en dergelijke spiritvruchten meer dan gewoonlijk een fikse opomhoog. We denken slechts en we doen een boel mensen onrecht aan het «gele boekje» van de Dracenicrs. Ook dit jaar zijn er weer zo'n bijdragen. Het karnavalstootje dat we hier voorstellen doet ons in de eerste plaats plezier omdat het van Frans Wauters komt. Dat ronduit gezegd omdat Frans een karnavalist is die een massa werk achter de schermen presteert. En daar schrijft men gewoonlijk niet Het middenrif van de stads- kaart alei ten toch 'n stiksken die Frans samente- kendc. laat ons toe in Aalst de weg terug te vinden zelfs als er stoet wordt gelopen. Natuurlijk moet men het dialekt van de stad doorhebben want anders wordt het serieus puzzelen. Het plezantste en dus het belang rijkste staat echter rond dat stadsplan. De tekenaar noemt het zelf «ienige schaa tistcn en veil ander kweddelen» en al dan niet met politieke prikjes voegt hij eraan toe dat de kaart een ode is aan bepaalde mensen voor wat ze in het verleden in het belang van ons ienig Oilsjt en onze karnaval hebben gedaan. Er staat een zomerzot van de Koolstraat en een bloemenfee op. een draak(enier) kuiturele en keizerlijke ajuinen, in 't kort mensen die met de karnaval iets te maken hebben of er zouden moeten mee te maken hebben. Bijzonder gees tig zijn de toekomsttaferelen die worden uitgeschilderd. Het boerken uit Nieuwerkerken en de voorzitter van de kuiturele raad «onder voorbehoud». Op de kaart zelf vinden we op de Oilsjtersc stroten alle frietkot jes, standbeelden en oepenboor pissoinen terug. Eerlijk gezegd, we vermoedden niet dat er van alle drie zoveel waren. En dat er nog «mcsploinen» zijn. wie wist dat Boven al die drollige grollen en Aalsterse kweddelen troont een karnavalzot. En net boven die Aalstenaar vinden we Frans Wauters terug. Eigenlijk had hij beter op gelijke hoogte met de vastellavondzot gestaan. Zijn liefde voor zijn stad. voor dat enig Aalst, geeft hem echter recht op de beste plaats. Met de karnavaldagen wordt «dit stadsplan van ons ienig Oilsjt» de Aalstenaars aangebo den. Wie er een eksemplaar van verlangt zal zich moeten reppen want er komen slechts twee honderd in omloop. Om dit stukje af te ronden nemen we over wat Frans Wauters voor schrijft als uitrusting voor de vuiljeannetten. 1 Een stik ooitgevasjelde gordoin. 2. ne kapotte paraplie. 3. nen bepoe- tclde soutien. 4. 'n afgedankte kinderkoesj. 5. nen gebloesjten pispot. 6. 'n vooile tette-moesj. 7. nen afgedreigen korsei. 8. nen beroesten \oegelmooit. En petrol geven Aalstenaars. ANDRE Er was heel wat belangstelling zondag voor het optreden van de toneelgroep «De Schakel» die «Een raar koppel» een blijspel in drie bedrijven door Neil Simon, vertaald door Jan Teulings voor het voetlicht bracht. Het is de historie van twee uit de echt gescheiden mannen die onder hetzelfde dak wonen en door hun onhebbelijk heden een serie komische situaties doen ontstaan. KOmisch althans voor het publiek, dat op dat gebied ruimschoots voldaan werd. De twee karakters van ae hoofdrolspelers staan zo lijnrecht tegenover elkaar dat ze moeilijk helemaal waarachtig kunnen zijn. Enerzijds hebben we de puriteinse Felix Ungar, aangestoken door een or- demikrobe en een ziekelijke belangstelling voor huis houdelijk werd, en ander zijds de bon-vivant, super slordige drinkebroer Oscar Madison. Dat die twee in botsing komen ligt voor de hand. Maar de ruzie begint pas goed als Oscar zijn uitje met de gezusters Pigeon naar de bliksem ziet gaan door de overgevoeligheid van Felix. Dat deze voorstelling ge slaagd kan genoemd wor den is niet zozeer te dan ken aan de inhoud van het stuk. Het is de prestatie van de akteurs, een homo gene groep, uiterst goed op elkaar ingespeeld, aan el kaar gewaagd. Ondanks de langdradigheid soms monotone dialogen in het eerste bedrijf wisten ze er stuk voor stuk alles uit te halen wat er uit te halen was. Grote verdienste vanregis seur Tuur Van Den Brulle is wel het feit dat zijn perso nages juist gekozen waren. Een bijzonder lofwoord ver dienen Herman Daelman (Felix) en Edmon Cooman (Oscar). Onze felicitaties gaan verder ook naar Her man Ravijts (Murray), Dolf Sedeyn (Speed) Tuur Callen (Vinnie) en Paul Seghers (Roy). De Pigeon Sisters Lil De Waegeneer en LUt Verhoe ven brachten kleur en fleur in het tweede bedrijf door hun bijzondere vaardigheid wat bewegingen en mimiek betreft. Aangestipt dient echter dat de akteurs in hun aktievol spel toch niet mogen ver geten dat enkele veilig heidsregels dienen in acht genomen te worden...een sigarenpeuk lag te smeulen op de bar en een sigaret in de asbak. Waarom niet zoals in Nederland de wa ter-asbakken invoeren Verder konden enkele dé tails nog beter verzorgd worden. Wanneer FElix op de scèene komt met bord en afwasborstel doen zijn droge handen wel artificieel aan. Men kon een emmer water in de koulissen klaar zetten. En hoe charmerend het ook is» een «Voorpost» in een Amerikaanse krant gezien. Het dekor is dan wel het enige wat in deze zo goede produktie uit de toon viel. Er moest meer aandacht besteed worden om zo doende toch een typisch Amerikaanse leefkamer te verwezenlijken. Al met al was «Een raar koppel» een parel van een opvoering. ROEL VAN DE PLAS Zc kwamen zo allemaal eens op het podium om Antoine proficiat te wenscn.(jm) En of de verkiezingssfeer er was in de zaal.(jm) Burgemeester De Bisschop werd zoals het hem eigen is weer eens "berremiester van Oiljst" tijdens de prinsenverkiezing, (jm) Dat Aalst klaar is om weer eens drie dagen op zijn kop te gaan staan, wie durft het nog in twijfel trekken In de eerste karnavalstad van België is het nu alleen nog wachten op dat verlossende kanonschot, het startsignaal van de Aalsterse hoogdagen. Wat er vanaf dat moment gebeurt en hoe het er aan toegaat... Je moet die rcuzcboemel, die optocht en alles wat er komt bij kijken meegemaakt en ondergaan hebben voor je er wat van begrijpt. Eigenlijk is het je reinste onzin, de geest en sfeer van zo'n karnavalgebcurcn in een paar woorden te willen vatten. Met een «Allen daarheen» durven we er niet tussenuitknijpen... Maar de poging om het met wat woorden uit de doeken te doen is onrechtvaardig en pretentieus. Met zijn allen schreven we dit blad week na week boordevol karnavalesk gedoe. We bewandelden de brede karnavallanen en deinsden er niet voor terug de smalle en vaak duister beïnvloede zotskappen af te schuimen. En nu zal ik eens met een paar pennetrekken duidelijk stellen waar het om gaat... Wat alle stukgeschreven Voorposters samen over pagina's en nog eens velletjes uittekenden moet ik in dit ene stukje waarmaken. Geef toe dat het wat ondankbaar is. Uitzichtloos wordt het echter voor wie weet dat het hier om een wedstrijdartikel gaat. De dag- en weekbladen nemen deel aan een karnavalrace. De prijzen ervan zijn al verdeeld. Karnaval is immers een volksfeest of het is niets. Dan moet je het Aalsters karnavalvolk eens vragen wie de persprijs krijgt. UNIEK Karnaval is één. Oilsjt-karnaval is twee. Natuurlijk, de ingre- w cliënten van de Aalsterse I boemeklagen zijn ongeveer dezelfde als deze van andere steden waar gedurende een paar dagen alle ernst uit den boze is. Maai de keizerlijke karnaval- stede weet op een bijzonder handige en originele lees Aalsterse manier met die ingrediënten om te springen. Zo'n reuzefeest kan alleen slagen als de feestneuzen uitsluitend en alleen oog hebben voor de verlossende vreugde van het zich één voelen. Het sukses van een karnaval viering is rechtstreeks afhanke lijk van de goede wil van ieder afzonderlijk. Precies daarin is de Aalstenaar een grote mijn heer. Weinigen kunnen als hij opgaan in het gemeenschappe lijk beleefde feestgedreun. Een ajuin beseft beter dan wie ook dat iedereen zijn of haar aandeel heeft bij te dragen. Akkoord, er zijn aktiviteiten. we hoeven slechts aan de stoet te denken, die op zichzelf het aankijken waard zijn. De sterkste zijde van de kavalkade is echter dat hij het jolijt losslaat, dat hij mensen uit alle lagen van de bevolking tot een originele deelname aanzet. Met een viert de rijke inhoud van het lokaal gekleurde volksleven hoogtij. Dat dergelijke echte vastenavondz.otternij aansteke lijk werkt zullen we vanaf volgende week zondag weer eens kunnen meemaken. KAVALKADE EN ZOTSKAP We rollen in onze verbeelding het filmpje van de karnavalstoet '74 af. Dat kan. omdat het weer net hetzelfde zal zijn als verleden jaar en tien jaar geleden. En toch zal iedereen, wij niet in het minst, opnieuw op de eerste rij^willen staan.

De Voorpost | 1974 | | pagina 7