VERNIEUWDE OUDE MARKT TE AALST I -» DIE GEKKE CHARELS TE AALST aalst "HOGER OP„- leden in de bloemei KFL-AALST MET «ME, NATHALIE» 8 - 15-2-74 - De Voorpost BOEKENSTAND Aan de "boekenstand" willen wij toch een apart hoofd stukje besteden, daar deze stand nog het meest beant woordt aan de eisen gesteld door het woord "oude markt". Hier valt nog wat te beleven. Op een tapijt liggen zo maar alle mogelijke en onmogelijke titels over het Aalsterse asfalt verspreid. U hoeft maar wat tussen de tentoongestelde waren te 'roefelen' om iets naar uw gading te vinden. Wees niet verwonderd zelfs kostbare werken, waarvan misschien nog slechts een paar exempla ren bestaan, of waarvan zelfs een miniem aantal exempla ren van de pers kwamen, tussen deze "rommel" te vinden. En dat alles voor het "prijsje". Zelfs volgend leutig tafere< e mochten wij aanschouwen ei Een jeugdige snuiter, die w maximum 12 lentes gaven was druk bezig papa te helpe bij het uitzoeken nodige "sex-lektuur" jow°l> geleerd is oud gedaanfdil tussen deze boeken zagen wi de titel "Het leven van de H W Johannes Berchmans" di (lil waarschijnlijk toevallig tussei di] de "moderne" lektuur waf Ja verzeild geraakt, of wist djee verkoper zelf niet goed i|nil welke doos hij deze levend L. beschrijving moest klassifice |,e ren Zo hebben wij dan toc|on nog iets beleefd bij onj bezoekje aan de Aalster» "oude markt", alhoewel dez^ vernieuwde "oude" markf toch niet meer is, en waar- I schijnlijk nooit meer zal zijn[ wï wat het ooit geweest is. jW1 F.V.B Wegens de beschadiging van «Slaughterhouse Five» kan deze film niet vertoond worden op 21 februari a.s. In plaats daarvan komt dan wel «Mc, Nathalie», een frisse, hartverwarmende Amerikaanse komedie waarin op fijne wijze de kompleksen een jong meisje worden behandeld. Regisseur Coe is er in geslaagd dit met de zeer goede vertolking van Patty Duke op prettige wijze weer te geven. Het lichtere genre komt dus aan bod in het programma van de Katolieke f ilmliga. Vertoning op donderdag 21 februari om 20 uur in de filmzaal van het Sint-Jozefskolicge, Pontstraat, Aalst. «Slaughterhouse five» zal wellicht op een latere datum worden vertoond. - ste Natuurlijk ben ik met Myriel i 15 j.) en Gary (13 j.) veel alleen, ik kan hem toch niet naar elke voorstelling volgen. Ik vind het wel prettig dat mijn man een zekere bekend heid heeft verworven. Vooral ten tijde van de Filosoof van Haagem was het fijn. Niettegenstaande dat ik weet dat mijn man nooit planken koorts heeft, heb ik steeds de "trak" in zijn plaats. Willy's vrouw en kinderen figureerden eveneens in de filosoof. We zijn hier graag de tolk van de Aalsterse bevolking om Willy De Swaef te feliciteren met wat hij reeds gepresteerd heeft en wensen hem veel sukses in de toekomst. ROEL VAN DE PLAS "kleine wereld". Wenste u een oude fiets in mekaar te knutselen en er ontbrak een onderdeel, dan moest u maar wachten tot de volgende zondag. Te Aalst zoudt u het nodige wel vinden voor een schappelijk prijsje. Dat was eigenlijk de echte oude markt, maar spijtig genoeg bestaat die nu niet meer. OMMEKEER Een paar jaar terug werd door het Aalsterse stadsbestuur een beslissing genomen, die wij de stadhuismensen niet kwalijk kunnen nemen, maar toch betreuren wij het gedeeltelijk verdwijnen van het wekelijks folkloristische feest. Nu is men verplicht in het bezit te zijn van een handelsregister en een leurkaart, zelfs om de meest onbeduidende kleinig heid aan de man te brengen op de "oude markt". Slechts een viertal verkopers staan de zondag voormiddag nog opge steld aan de Aalsterse Var- kensmarkt, en ze dienen dan nog huurgeld te betalen per lopende meter die hun stand omvat. De eens zo aantrekkelijke, volkse sfeer is verdwenen. Enkel antiekjagers, die de knepen van het vak door en door kennen en ook met de prijs van de tentoongestelde goederen vertrouwd zijn, worden nog lichtjes aange trokken door de huidige oude markt. De verkopers zijn echte zakenmensen, houders van een leurkaart en handels register, mensen die in het vak grootgebracht zijn en de knepen ervan onder de knie hebben. Wenst u uw interieur volledig antiek in te richten en ont breekt er nog ergens een vaas of een pot, dan kunt u die wel nog vinden op de zondag- markt, maar u betaalt de "volle" pot. Wij beschuldigen niemand, wij geloven niet dat iemand kan verantwoordelijk gesteld worden voor dit euvel, maar het is een vaststaand feit dat de aangebrachte vernieuwing aan de organisatie van de oude markt er geen goed aan gedaan heeft. Het is niet meer wat het zou moetezijn of wat het ooit geweest is. Het vernieuwde systeem verhin dert de "oude markt" zijn volkse taak te vervullen zoals voorheen. Naast de antiekverkopers vindt men ook nog een stand in lederwaren, paardenzadels en -garelen, enzovoort. Een stand die naar onze mening eigenlijk beter zou thuishoren op de zaterdagse "nieuwe" markt, omdat het hier gaat om "nieuwe" waren. Doch wij begrijpen best dat de verkoper hier zijn plaats wenst te behouden, enerzijds omdat het hier geen gewoon verbruiksartikel geldt waarop de huismoeders van de zater- dagmarkt jacht maken en anderzijds omdat de vader van de huidige verkoper be hoorde tot de stichters van de Aalsterse "oude" markt. De lederen stand van de paarden- uitrusting is een familietradi tie geworden. boe Oude Markt in staat van ontbinding ?(lb) kespeare tot Miller. Maar als ik echt mag kiezen, dan hou ik het bij de vaudeville. Het publiek houdt niet zoveel van klassiekers. Welk gevoel heb je als je op de scène staat Plankenkoorts ken ik niet. Het publiek is voor mij als een vierde muur. Ik speel alsof ik thuis ben. De keuze van het stuk speelt hierbij natuurlijk een grote rol. Soms heeft men direkter kontakt met de toeschouwer. Ik waak er echter steeds over niet te veel te chargeren. Ik kan me wel erg nerveus maken tegenover andere spelers. Kom je terug naar 't Land van Riem Ja, met de "Gebroeders Kal koen" als regisseur. Het is een oud stuk van Geeraard Nielen, waarvoor ik de tekst heb moeten aanpassen. Is het statuut van beroeps- akteur veilig Als je regelmatig werk hebt is het leefbaar. Alles moet je natuurlijk nemen T.V., re gies, Daar ik momenteel verbon den ben aan het Oost-Vlaams Volkstoneel (O.V.V.T.) heb ik het natuurlijk iets eenvou diger. We bezitten nu een eigen teater te Gent, waar we onze stukken spelen in het dialekt van de Leiestreek. Het is een soort reizend volks- teater, we gaan zeer veel op verplaatsing. Welke zijn uw toekomstplan nen Het is de droom van elke akteur om eens door te breken. Indien ik eens een grote rol in een T.V. feuille ton kon krijgen, was deze doorbraak eenvoudiger, ge zien je een groter publiek bereikt via dit medium. Maar welke vorm van toneel verkies je, op het plateau of voor de kamera Je hebt uiteraard meer kon- takt wanneer je voor publiek speelt. Het is wel gemakkelijker. Je speelt door. Er is een stelsel matige evolutie. Bij een T.V. serie heb je geen kontakt met de toeschouwer. Bij de opna- pien springt men soms van fragment 1 naar 7. De buiten opnamen zijn nog moeilijker, daar men slechts met één kamera werkt en eenzelfde episode diverse malen her haald dient te worden, (shot en tegenshot in vaktermen). Het vergt ook zeer veel tijd eer zo'n feuilleton is afge werkt. Wanneer men nu een stuk opneemt uit de jaren 1800, dan mag men bij de buitenopnamen geen auto's horen Zo komt het dat we soms een sekwentie tot 20 maal moeten herbeginnen. We vroegen aan Mevr. De Swaef (Godelieve Van den Berghe) hoe zij er tegenover staat. Tijdens het teerfeest van Hoger Op op zaterdag 9 februari jl. werden verscheidene leden van de toneelvereniging vereremekt wegens hun 25-jarige toneelaktiviteit. De minister van Nederlandse Kuituur kende de teatermedaille toe aan Cyriel De Block, Nest Verhofstadt, Fons Janssens, Valery en Richard Cornand. De drie laatsten werden opgenomen in de Sint Genesiusgilde en kregen eveneens dit ereteken. Wij hadden een gesprek met de gehuldigen waarbij zij tal van plezierige anekdoten vertelden. CYRIEL DE BLOCK, OOK ZANGROLLEN 59 jaar is deze handelsreiziger en zijn laatste stuk speelde hij in 1965. Het was "De inge beelde zieke" van Molière. Daar Hoger Op tevens een zangvereniging is, kreeg hij de zangrollen toebedeeld. De "Operette Hoger Op" in 1947 onder de muzikale leiding van wijlen E.H. De Bruyn blijft een mooie herinnering. Als akteur beleefde hij ook zo één en ander. In het stuk "Baas - Wip" moest Jef Korthals zich in een kast verbergen en Cyriel moest hem gaan zoeken. De Jef nu had zijn broek laten vallen en stond er in zijn ondergoed toen hij ontdekt werd. Hoe de reaktie van spelers en publiek was, kunnen we ons levendig voorstellen. Toen in 1939 "De Koning der Joden" op de planken kwam moest hij op een podium van ong. 1 m hoogte staan. Hij deed een verkeerde beweging met het gevolg dat hij één meter lager kwam en het publiek alleen nog een stuk hoofd en een pluk haar zag., hilariteit was het resultaat. Cyriel speelt nu geen toneel meer, maar is nog steeds aktief. Bij elke produktie kan men hem aan de kassa aan treffen. NEST VERHOFSTADT: VOORBEELD VAN PLICHTSBESEF In het dagelijks leven meka- nieker is hij sinds 1942 een aktieve medewerker in de toneelgilde. Zijn debuut maakte hij met het stuk "Smidje Smee" waar hij een engel uitbeeldde. De laatste 20 jaar heeft deze 47 jarige akteur bijna elke vertoning op de planken gestaan. Voorzitter Pauwels noemt hem een voorbeeld van plichtsbesef. Nooit te laat op de repetities. Kleine of grote rollen, hij vindt het steeds even belangrijk. In 1960 was hij in "De school der Dappe ren" Finch. Een tegenspeler, zo erg aangegrepen door het gebeurde barstte zowaar in tranen uit. Nest eerst verwon derd, dan ontroerd, begon zowaar ook te wenen. Allebei ietwat de kluts kwijt kon men ze gelukkig weer tot de realiteit brengen en het stuk voortzetten. Louis Pauwels merkte ook op dat Nest werkelijk in zeer gunstige zin evolueerde als akteur. Zijn deel van het spel werkt hij werkelijk uiterst goed af. FONS JANSSENS, NU KEN IK EEN GOEIE De humorist van de ver- eremerkten heeft meer dan 1 fiche nodig om zijn prestaties te noteren. Deze 51 jarige schilder debuteerde 39 jaar geleden in "Willen is kunnen" met "Reinaert de Vos" als een klein kuikentje. Zijn meest opgemerkte vertolkin gen waren deze als Saulus in "Plantage Tamarine" en als Naten in "De Filosoof van Haagem". Ook hij had al eens pech. Hij donderde reeds van de scène als pater maar met zijn handen vol glazen (De Muur). Eens stond hij oer- serieus als grimmige sergeant voor soldaten in "Meeuwen boven Sorento" en de onge lukkige was zijn tekst volledig vergeten. Hulp kwam toen van een tegenspeler. Indien een onbekende een repetitie VROEGER Vroeger kon iedereen met alles terecht op de "oude markt" en bijgevolg kon men er ook alles vinden wat men nodig had of dacht te kunnen gebruiken. Wanneer men de grote schoonmaak had be ëindigd, kon gelijk wie met alles wat afgedankt was een stand openen op de oude markt en zodoende nog wat drinkgeld verzamelen. Het was werkelijk een hele bele venis om te zien wat er allemaal nog bestaat in onze In de zaal Kring had zaterdag een voorstelling plaats van het muzikaal blijspel van de hand van Roger Piers "De gekke Charels". Het is volkstoneel, gekleurd met show, ballet en zang. We delen een jaar het lief en leed van de volkshelden "De 3 Charels" De inhoud is simpel, zonder politieke hekelingen, zonder moraliseren, een echte brok volkse humor met een grote dosis fantasie. De Charels doen ons lachen en dat de mensen graag lachen, bewees weer eens die bomvolle zaal. Zoals duizenden andere automobilisten reden wij op zondag voormiddag ontelbare keren over de Aalsterse "Varkensmarkt". De rechtervoet wordt wel op het rempedaal gehouden, niet om een blik te werpen op hetgeen zich afspeelt op de zondagvoormiddagmarkt, maar om ongelukken te voorkomen want er lopetoch nog enkele mensen heen en weer tussen de weinige standen op de "oude markt". Het enige wat wij vaststelden was dat de publieke belangstelling blijkt te verminderen. Nu zijn wij toch speciaal een kijkje gaan nemen om te zien hoe het er eigenlijk aan toe gaat op de "oude markt". Alles bij mekaar keerden wij teleurgesteld en van een kale reis terug. Sedert enkele tijd heeft een beslissing van het stadsbestuur een stuk folklore begraven. De drie CHarels maken deel uit van een internationaal gezelschap met hun show revue. Ze worden daar echter aan de deur gezet, omdat ze te oud worden voor dergelijk spektakel en zijn werk loos. Ze keren terug naar hun dorp Prutsegem en verzinken terug in het alledaagse dorpsleven, de tijd meestal dodend met druppels drinken. Maar Fifine en Rose, vrouwtjes van Charel 1 en Charel 2, nemen de tegenslag niet zo dramatisch op en besluiten op vakantie reis te gaan naaTirol. Charel 3 (De Rosse) eeuwige vrijgezel, zit te veel op zijn centen en gaat niet mee. In Tirol maken zij kennis met Amerikanen uit de filmwereld op talentenjacht in Europa, die beloven hen naar Amerika te laten overkomen. Na de vakantie komt de ontnuchtering Van het bureel van arbeidsbemidde ling worden ze verwezen naar de opera waar zij tijdelijk aangeworven worden als figu ranten. Tot op een dag de uitnodiging uit Amerika er is en vijf vliegtuigtiketten voor New York. Het vijftal treedt er in Holly wood op in een grote Mexi caanse show. STADSGENOOT WILLY DE SWAEF - CHAREL 2 Voor alle vertolkers hebben we niets dan lof. Opvallend echter was de prestatie van onze bekende stadsgenoot Willy De Swaef. Zeker geen onbekende meer na zijn opvallende prestatie als Champetter in "De Filo soof van Haagem" stond deze Aalsterse toneelspeler reeds vanaf zesjarige leeftijd op de planken in "Het manneke van de maan". Tijdens zijn athe neumperiode volgde hij voor drachtlessen aan de muziek- akademie en daarna de to neelklas bij Gaston Van den Bossche. Moeilijke opdrach ten kreeg hij wel voorbeeld "La malade imaginaire" dien de hij in 't frans op te voeren. In 1946 sloot hij zich aan bij het "Land van Riem" waar hij onder leiding van Staf Bruggen een verdere opleiding en vervolmaking genoot. Toen het Aalsters Toneel Verbond opgericht werd, speelde hij onder regie van Maurits Balfoort "Twaalf ge zworenen". Toen deze regis seur de "Filosoof van Haagem" voor T.V. bracht zag hij in Willy de geschikte champetter. Nadien was hij ook nog leraar aan het Kol lege van Herentals in de T.V. reeks "Wij heren van Zichem". Ook in "Beschul- De drie knotsgekke Charels.(1b) Tijdens het jaarlijks teerfeest verdienstelijke leden.(lb) zou bijwonen, kan hij Fons onmiddellijk herkennen want hij begint altijd zo "Nu ken ik een goeie VALERY CORNAND, ACHTER DE SCHERMEN Dit is één van de mensen die nooit op een programma vermeld worden. Zij zijn de stille maar onontbeerlijke medewerkers achter de scher men. Valery, 65, helpt aan alles en nog wat. Akteren kwam er ook eens bij, als "Pietje de Dood" in "Hoe Schuiverluit in de hemel kwam". Meestal be perkt hij zich tot de figuratie. Het is ook de man die niet weg te cijferen valt uit de diverse Mijlbeekse aktivitei- ten. Lang speelde hij cirkus tijdens de Vlaamse kermis aldaar. Zijn plezierigste herinnering was toen hij mannen van Sabam, die de taksen kwamen heffen, om de tuin wist te leiden. Toen hij aan de kassa zat toen ze binnenkwamen, moffelde hij vlug het brief- geld weg en de mensen zagen een paar munten liggen. Het was wel niet heel eerlijk zegt hij, maar ik deed het tenslotte voor de vereniging. RICHARD CORNAND STREEFDE ERNAAR vereremerkte «Hoger Op» hai] BETER TONEEL TE BRE!0I GEN Hij was de akteur uit familie Cornand. Zijn laatsfvan optreden maakte hij mfhin "Arsenikum en oude kantlnu» Het geheugenwerk marcheefeigi niet meer zo goed en sjng, stopte. Er is een tijd komen en gaan zegt lakonisch. 62 jaar is hij een staatsbediej' de. Hij heeft steeds getracfc beter toneel te brengen. "Tien kleine negers" "Proces Douglas" zijn toneelspelen waaraan hij m i? blijdschap terugdenkt. Veel gelachen heeft hij ook ,ce deze goeie tijd en hij haa k* een herinnering op. "Tijde dig1 een kabaretavond hadden v ner een sketch in elkaar gestokt opt met als titel "Slagen verwondingen". Ik was 1 Plat en de regisseur hi ied gevraagd om mijn boeze |ar nogal omvangrijk te make nie Maar Mr. Pastoor zat in en zaal en na de vertoning kwa hij bij me en fluistert n "Richard, 't was toch wru. gralijk zulle Een opmerking wens ik maken "Ik heb nooit gevri op de scène." Unaniem zijn de gevierde het eens "Toneel gaf hu worming ROEL VAN DE PLA digde sta op" werkte hij meermaals mee. In "Mira of de teleurgang van de water hoek" van Hugo Claus in de regie van Fons Rademaeckers konden we hem weerom als veldwachter zien. Gezien Willy De Swaef in de privé sektor niet kon aarden koos hij in 1970 zijn hobby als beroep en werd aangewor ven door Roger Piers, bekend van "Oud België", om zich als Charel bij de drie Charels te voegen. Sindsdien zijn er tal van produkties gekomen we ci teren de laatsten "Charel en Dolle Mina's", Charels, love and flowers (71)", "De Grote Drie (72)" en nu Die Gekke Charels. Tijdens de zomerperiode kan men Willy De Swaef aantref fen te Blankenberge, waar hij met zijn mooie bas-bariton stem verschillende opvoerin gen brengt van het Witte Paard. We hadden een lang gesprek met deze zo interessante akteur. De veldwachter (Willy De Swaef) uit het TV-feuilleton «De Filosoof van Haagem» Wat is voor u goed toneel Een degelijke rolkennis en een kundige regie met een aangepast dekor kan goed toneel geven. Ge moet u ook in 't vel van de personnages kunnen steken. Natuurlijk moet men in Aalst wel enig krediet verlenen omdat de uitrusting niet steeds doeltref fend is. Wat is de bedoeling van toneel Het geeft de mens en de akteur een goede ontwikke ling. Het hedendaagse toneel moet ontspannend zijn. Som mige stukken brengen de mens in spanning. Men moet trachten de mensen warm te maken om naar het spektakel toneel te komen. Welke genre speel jij liefst Alle goede stukken,, van Sha-

De Voorpost | 1974 | | pagina 8