H€R€K TAPIJTEN HUWELIJKSPARTNERS OP AVONTUUR IN «OPEN SYSTEEM» De grootste speciaalzaak van tapijten en tapis-plain 1000 m2 toonzalen IAA AAAAAAAAA lAAAAAAA'AA Voor nieuwe «Beschuldigde, sta op» ZELE VOORZITTER DR. VAN CAUTEREN ONTLEEDT PLAATSELIJKE POLITIEKE TOESTAND OP STATUTAIRE PVV-VERGADERING De Voorpost - 15-2-74 - 9 Tijdens zijn toespraak op de algemene PVV-vergadering van de afdeling Zele blikte Voorzitter Van Cauteren een jaar terug om de verwezenlijkingen van de bestuurskoalitie waartoe zijn partij behoort, te ontleden en hij ging zelfs verder door enkele bedenkingen te maken halfweg de le gislatuur. Hij gaf een overzicht van de voornaamste initia tieven waaronder hij als voornaamste gewag maakte van de wegeniswerken, waardoor Zele over een degelijk en goed onderhouden wegennet beschikt. De ekonomische expansie en het voeren van een vooruitstrevend sociaal grondbeleid, naast een intense werking van de Kommissie van Openbare Onderstand, haalde spreker aan als feiten materiaal om te bewijzen dat de huidige bestuursmeerder- heid met de nodige bestuurskennis de gemeente kan lei den. KOALITIE MET 1 STEM MEERDERHEID STELT WEL EENS PROBLEMEN Na drie bestuursjaren kwam de Zeelse PVV-voor- zitter tot de bevinding dat een koalitie met drie par tijen en met één meerder- heidsstem geen ideale for mule is, omdat er op geen enkel ogenblik een raadslid van de meerderheid mag af wezig zijn, omdat anders de goede werking in het ge drang komt zoals weieens voorgekomen is tijdens de verlopen periode. Dr. Van Cauteren citeerde verschil lende gevallen als het goedkeuren van de begro ting in tweede lezing en het. verkiezen van CVP-kandida- ten boven deze van de koa litie. Als een ander typisch voorbeeid citeerde hij het feit dat de minderheid de aankoop van het zwembad De Zeemeeuw kon verwer pen, gezien de nauwe fami liebanden van de Burge meester, die als dusdanig niet aan de stemming kon deelnemen. «Besturen met een koalitie van drie en met slechts 1 stem meerderheid, is dus geen gemakkelijk opdracht, die wij nochtans gezamen lijk en vrijwillig hebben aanvaard en vandaag nog onderschrijven op voor waarde dat de aangegane verbintenissen en overeen komsten strikt nageleefd worden en dat ieder koali- tielid de volledige inzet van zijn persoon waarborgt» be toogde spreker. Deze over wegingen van algemene aard mogen volgens de PVV-voorzitter geen aanlei ding worden tot verkeerde interpretaties, omtrent de opportuniteit en het be houd of voortbestaan van dergelijke koalitie. AALSTERSE PVV-VOORZITTER HIELD GELEGENHEIDS TOESPRAAK Normaliter zou Prof. De Croo de PVV-vergadering toespreken, maar deze was weerhouden en het was de h. Omer Van Liedekerke, de Voorzitter van de Aalsterse PVV-afdeling, die een rede hield, waarin hij het voor namelijk had over de natio nale politiek en de voor naamste redenen van de huidige nationale bestuurs- krisis, met de Ibramco en RTT-affaire als hoofdpun ten. Hij belichtte verder het werk van de Vlaamse PVV, die steeds voorstander blijft van de liberaal-huma nistische gedachte en steeds de mens centraal zal blijven stellen. De h. Van Liedekerke was verder van oordeel in ver band met de rol van de staat, dat deze wel kan op treden als stimulator, maar daarom nog geen onderne mer moet zijn. De grootste zorg van de Vlaamse PVV voor de toekomst moet vol gens spreker het oplossen van het werkloosheidspro bleem bij de jeugd zijn. SUGGESTIES In het zogenaamde vragen uurtje sprak de statutaire vergadering van de PVV zich uit dat haar Voorzitter Dokter Van Cauteren bij voorrang zijn kandidatuur zou stellen in de komende parlementsverkiezingen voor de Kamers van Volks vertegenwoordigers. De Voorzitter zelf scheen, in dien de Partij over zijn diensten wil beschikken, eerder te opteren voor een plaats op de Senaatslijst. De besprekingen in de ko mende dagen zullen uitein delijk naar een oplossing lelde". BENO TOONZAAL TAPIJTEN, 1e VERDIEP Alle afmetingen Oosterse, Chinese, Indische Mechanische geweven tapijten MOLENSTRAAT 28A AALST TEL.: 719.03 Croonenberghs in vol ornaat. Wat zou "Beschuldigde, sta op" zijn zonder deze vinnige, vaderlijke, maar eerder behoudsgezinde voorzitter at van het mfltuwelijk» intfinoet ter neejeigcnlijke Secies w nisdaad akeppenbaar Denkt gij dat er in Vlaanderen véél open huwelijken zijn Dat is niet mijn probleem ik geloof echter dat weinig mensen van bij ons voor dat systeem te vinden zijn. maar het valt niet te loochenen dat er in verschillen de milieus veel wordt over gesproken. Onder regie van Jan Materne werd deze week in de studios van de BRT te Brussel een nieuwe aflevering van «Beschuldigde, sta op» opgenomen die binnenkort wordt uitgezonden. Na deze aflevering *orden nog drie andere processen op het scherm gebracht waarna meer dan waarschijnlijk de populaire serie zal verdwijnen. De vaste ploeg van «Beschuldigde, sta op» heeft er alles op gezet om met brio van de kijkers afscheid te nemen en processen te brengen die indruk maken, niet alleen door het geheimzinnig gebleven politioneel aspekt, maar ook door het terloops behandelen van een specifiek probleem van deze tijd. DE VOORPOST is in dat verband gaan praten met Louis De Lentdecker die samen met Jan Materne •verantwoordelijk is voor de uitwerking van het verhaal dat, naar hij meent, in Vlaanderen ophef zal maken omwille van de ongewone tcsis op de achtergrond. *Ik geloof inderdaad dat het een [boeiend proces wordt, zegt ILDL, zowel omwille van de olitionele intrigue als omwille weggeweest is maar dat het best mogelijk is dat één van zijn vrienden hij leeft in een hippie-milieu ongevraagd wist van een moordpoging op haar man want dat zij het geld alleen gaf opdat haar minnaar haar met rust zou laten. De verklaringen van de eersten zijn de verklaringen van de vrouw waard. Dat moet de jury uitmaken. Er zullen natuurlijk getuigen wor den gehoord die nu eens in het voordeel van de ene. dan weer in het voordeel van de andere tesis zullen praten. Maar bewijzen zijn er niet Geen bewijzen. Het is zeker dat de vrouw het geld heeft gegeven. Dat is voor haar zeer bedenke lijk. Ja... maar op het proces zal Wat heeft dat alles te zien met het proces Welnu. Sofie Dalmaris en haar echtgenoot Werner Thans, zijn voorstanders van het open huwelijk. Zij hebben geen kinderen en elk van hun kant belevenze. met elkanders medeweten, al eens een flirt met een buitenechtelijke partner. Wist (in het proces dat werd gefilmd} de echtgenoot dat zijn vrouw Sofie Dalmaris een verhouding had met die Gentse jongeman Neen, dat wist hij niet. Dat is trouwens een van de basisele menten van het proces in de tesis van Sofie Dalmaris. Zij beweert dat zij tegen haar wil in de verhouding met de Gentse man gevangen werd, dat zij de moed niet had dit aan haar man te bekennen, dat zij het geld gaf om zich te redden en dat precies omdat zij de normen van het «open huwelijk» niet naleefde, het tot een fatale afloop kwam. van zijn auto misbruik heeft gemaakt. Kompelaere wordt vrijgelaten maar voortdurend door de BOB geschaduwd. Ondertussen hebben de speur ders allerlei vrienden en beken den van het slachtoffer onder vraagd, alsmede zijn vrouw. Het onderzoek loopt op een dood spoor tot een vrouw uit Gent in de krant de foto ziet van de vrouw van slachtoffer Thans. Deze vrouw, Sophie Dalmaris. is herhaalde malen in Gent op bezoek geweest bij een jonge man die in de Veldstraat woont. Die jonge man blijkt sedert de avond voor de moordpoging op Thans uit Gent weggereisd te zijn met wintervakantie naar Zwitserland. Na een week ontdekt de gerechtelijke politie van Brussel dat Kompelaere naarZaventem rijdt en daar de jongeman die uit Zwitserland terugkomt op het vliegveld gaat afhalen. Beide mannen worden ingerekend cn langdurig onder vraagd. Kompelaere is de eerste die door de mand valt. Hij bekent dat hij van zijn Gentse vriend 100.000 fr. gekregen heeft om Werner Thans neer te schieten. Na lang tegenstribbe len geeft de Gentse vriend op zijn beurt toe hij heeft de 100.000 fr! gekregen van zijn niaitresse, Sofie Dalmaris vrouw van het slachtoffer om een «tueur» te huren die haar man zou doodschieten. En wat zegt de vrouw Eerst zegt solie Dalmaris dat zij die Gentse jongen niet kent. Onder de druk van de getuige nissen moet zij echter toegeven dat zij een verhouding had met die man. Zij kan ook niet loochenen dat zij hem 100.000 fr. gegeven heeft want zij heeft die som van haar bankrekening gehaald enkele dagen voor de moordpoging. Dus is zij schuldig Dat is niet zeker. De tesis van Sofie Dalmaris is de volgende «Ik had inderdaad een verhou ding niet die Gentse jongeman. Ik wilde echter niet hem breken omdat ik mijn man niet langer wilde bedriegen. Ik heb mijn minnaar 100.000 fr. gegeven opdat hij niet vakantie zou gaan, mij zou vergeten en een andere vrouw zoeken. De 100.000 fr. moesten niet dienen om mijn man te vermoorden. Ik heb nooit aan iemand gevraagd mijn man neer te schieten. Ik dacht er niet aan mijn man te verlaten of met iemand anders te huwen. Die 100.000 fr. heb ik gegeven opdat mijn minnaar zou aanvaarden mij voortaan met rust te laten». Als wij het goed begrijpen beweren de twee mannen dat Sofie Dalmaris 100.000 fr. gaf om haar man te doden cn houdt de vrouw staande -dat zij niets Wanneer wij het dossier met de processen-verbaal opmaakten. Jan Materne de rol van de personages vertolkte en ik die van de onderzoeksrechter, was Jan een verwoede voorstander van het open huwelijk en ik een even verwoed en brutaal tegen stander van het systeem. Dat ben ik in de realiteit trouwens ook. Het «open huwelijk» is iets dat (weeral) uit Amerika naar ons is overgewaaid. Het vertrekt van de gedachte dat zowel de vrouw als de man niet gemaakt zijn om de absolute trouw in het huwelijksleven te eerbiedigen. Tal van huwelijken stranden of lopen mank omdat man en vrouw niet volledig eerlijk tegenover mekaar kunnen staan, mekaar heel dikwijls wat voorliegen en daarom gefrus treerd worden en zich niet kunnen uitleven. Volgens de voorstanders van het open huwelijk moeten man en vrouw- komen in dat verband maandag samen. Nadat zijn verhaal bracht zijn we zijn allen gaan discussiëren wijzigingen voorstellen tot uiteindelijke verhaal in zat. Eens dat achter de wirug gaan Jan Materne en ikzelf twe'e dagen lang vergaderen ..'[(voor de noodzakelijke lafenis vrlfalleeti bijgestaan door regie- rdJassistente Greta Bodson). Jan hu Materne vertolkt dan de rol van al de personages die in het proces zullen voorkomen en aan die verschillende personages stel ik alle mogelijke vragen en —.strikvragen die een rechter van instruktie tijdens het gerechte- I lijk onderzoek kan stellen. Op basis van de antwoorden stel ik vervolgens een dossier op met de verklaringen van de verschil lende personen en elke betrok kene krijgt een afschrift van het proces verbaal dat over hem gaat. Die tekst moet hem dan leiden wanneer hij in het proces optreedt. Dc hoofdverdachte is dit keer een vrouw. Wi b H Wij hebben de indruk dat men d» dikwijls vrouwen in de bcschul- ssei digdenbank brengt, wasjan Materne is van oordeel dat d'leen mooie vrouw meer indruk maakt op de kijkers dan een man. Daarenboven ging het in het oorspronkelijke proces ook i>m een vrouw. Maar hoe verloopt het verhaal dat de kijkers te zien krijgen Op een avond van verleden jaar. wordt de Brugse industrieel wij noemen hem Werner Thans neergeschoten door een onbekende. Hij overleeft zijn zware verwondingen maar kan de 'eerste zes dagen geen woord zeggen zodat hij de politie geen inlichtingen kan geven. Op de plaats van de misdaad worden mkele vage sporen van auto banden gevonden. Dit brengt er de onderzoeksrechter toe na te gaan welke automobilisten die avond in de buurt van Brugge op een verkeersovertreding wer den betrapt. De gendarmerie ontdekt dat een zekere Kompe laere uit Brussel weinig tijd na de moordpoging in het Brugse betrapt werd op overdreven snelheid. In Brussel onder vraagd beweert Kompelaere dat bij die avond niet uit Brussel Thieu Croonenberghs, omringd door zijn raadgevers. Hij is zeker niet vóór het "open systeem". bruikt. Het wordt dus wel zeer moeilijk dc waarheid te achter halen. En welke is die waarheid De waarheid kennen alleen Jan Materne en ikzelf. Wij weten welke onze bedoelingen zijn en hoe het verhaal gekonstrueerd werd. Maar noch de voorzitter, noch de procureur, noch de advokaten... noch de jury kennen de waarheid. Zij zullen aan de hand van de getuige nissen naar de waarheid moeten zoeken. Het is mogelijk dat zij zich vergissen. Inderdaad. Dat zal dan na het proces aan de kijkers wel worden verteld. Indien wij nu aan iemand de waarheid moesten vertellen zou er in het proces geen spanning meer zijn. Wat komt het zogenaamd «open huwelijk» daarbij ter sprake En wat is een open huwelijk in het huwelijk hun eigen weg gaan. In een open huwelijk is het dus normaal, goed en aan te bevelen voor de verstandhou ding. dat de man af en toe een kortstondige tlirt heeft met een andere vrouw, dat en dat ook de echtgenote al eens een stapje in de wereld zet met een andere man. Het open huwelijk zegt niet dat men buitenechtelijke verhoudingen moet beginnen maar beperkt zich tot een tlirt «sans lendemain». Hoeveel beschuldigden zuilen we te zien krijgen Drie de vrouw als hoofdver dachte. de gewezen minnaar cn de «tueur». Ze zullen mekaar voortdurend bestrijden. De vrouw is in de ogen van het gerecht de hoofdverdachte. En in uw ogen Dat mag ik niet vertellen. Dat kan ik nog zeggen ik was bij de voorbereiding van de talloze processen zelden zo geboeid als dit keer. Jan Materne en ik hebben bij de verdediging van de verschillende tegenover el kaar staande tesissen echt ruzie gemaakt. Daarvan komt nooit iets op het scherm Neen. Maar het is wel de droom van Materne na liet verdwijnen van «Beschuldigde, sta op», uitzendingen te brengen die het verhaal van een onderzoek tonen. Die onderzoeken zijn inderdaad zeer boeiend. Welke wordt de uitspraak van de jury Dal weten wij niet. De jury is nog niet samengesteld.en hij blijft in zijn beslissing volledig vrij. Maar ik kan u wel vertellen dat de voorstanders van het open huwelijk het niet makke lijk hebben voorzitter Thieu Croonenberghs is immers geen verdediger van dat systeem, en dat zal men wel merken aan de ondervragingen. Jos De Man, hiér "verdediger" van Julien Schoenaerts in de zaak de Mazières zal in het nieuwe ^'proces de advokaat zijn van Sofie Dalmaris. het zogenaamd «open dat onvermijdelijk ter sprake komen. Het is vrij en zo gebouwd dat tngeerde onderzoek niet weet wie feitelijk voor de verantwoordelijk is. haar echtgenoot de van zijn zware verwondingen herstelde Werner Thans voor zijn vrouw ten beste komen spreken en zeggen dat hij niet gelooft dat Sofie hem wilde (laten) doden. De gewezen minnaar is met vakantie naar Zwitserland ge gaan. Dat wijst er op dat dc vrouw de waarheid spreekt. Niet noodzakelijk... want de gewezen minnaar kan bewijzen dat hij naar Zwitserland reisde met het geld van zijn ouders en niets van het geld van zijn vroegere minnares heeft ge- Materne is vertrokken van proces dat verleden jaar in land werd behandeld. Hij zijn plan voorgesteld aan vaste leden van «Beschul- sta op», voorzitter Croo- de advokaten, het ministerie en mijzelf. heeft het verhaal uitgevon-

De Voorpost | 1974 | | pagina 9