KUITUUR KALENUER ECHTPAAR LEER ME HOE IK SCHREIEN MOET DOOR VREUGD IN DEUGD - LEDE K.V.G.-INITIATIEVEN OPEN DOEK VOOR EEN BOEK GEEN KOLLOQUIUM OVER JEUGDBELEID Kunstschilder Georges Beckers van Dendermonde (Sint-Gillis) onderscheiden in de derde schilderwedstrijd René Némery te Namen. AALSTERS ARCHIEF KREEG INVENTARIS 32 - 22-2-74 - De Voorpost VRIJDAG 22 FEBRUARI AALST In Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein, Aalst, tot 11 maart van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur, 's zondags van 10 tot 13uur, retrospektieve tentoonstelling Jules De Sutter en juwelen van Luciaan Merlier. WtEZE In Galerij Elias, Royenstraat, Wieze tot 3 maart tentoonstelling "Schilderijen en Tekeningen" samengebracht als "Mijn Innerlijke Bucolica" van Julien Vermaercke, dagelijks toegankelijk van 10 tot 18 uur. Op maandag gesloten. GIJZEGEM 19uur vertrek aan de kerk te Gijzegem met de autocar naar de Opera te Gent voor de opvoering van de operette "Grafin Maritza". Ingericht door de VAB, reissom 200 fr. AALST Vanaf vrijdag 22 februari in cinema Feestpaleis, "de Drie Musketiers" met Oliver Reed, Raquel Welch. Vanaf vrijdag 22 februari in cinema Palace "Leven en laten leven", de nieuwste James Bond film. ZATERDAG 23 FEBRUARI DNDERMONDE 21 uur Honky Tonk Jazzclub Blues met Errol Dixon (USA) AFFLIGEM 18 uur in het Kultureel Centrum, Affligem, tweede leerlingen- kondert van de muziekakademie AUgust De Boeck, plaatselijke afdeling. ZONDAG 24 FEBRUARI DENDERMONDE Dekanale O.L.V. Kerk Dendermonde. Zondag 24/2/74 te 11 uur H. Misviering, opgeluisterd met negro spirituals in nederlandse versie. VoordrachtVoorlopers van Venetië, gevolgd door debat. Filatelistische kring, lokaal De Hert, Kerkstraat. Verkleed kinderbal te 15 uur ingericht door het Karnavalkomiteit Dendermonde, in zaal Het Vaderland. Familiefeest: 19 uur: met toneelopvoering, ingericht door Chiro-meisjes EJO, Parochiale zaal,. Hoogstraat 41. Prins Karnaval te 20 uur plechtige aanstelling van nieuwe Prins, door de burgemeester ten Stadhuize. MAANDAG 25 FEBRUARI AFFLIGEM 20 uur in kultureel Centrum, Affligem, Godsdienstige voordracht "Jezus, arm met de armen, door E.H. Denissen. DENDERMONDE Zotte maandagavondstoet: 20uur gevolgd door gouden Ros Beiaardworp vanop het Stadhuis. WOENSDAG 27 FEBRUARI AALST Te 20 uur in 't Apostelken, Mijlbeek, uiteenzetting over spreekvaardigheid. DENDERMONDE Te 13.45 Film De zes beren van clown Cibulka. Jefi-kinderfilm- club in cinema Albert. Te 19.30 uur Dia-montafe over de Ontwikkelingslanden, ingericht door K.A.V. Lutterzele in het St.-Lutgartcentrum, Spoorwegstraat. 20 uur Voordrachtmet debat, fotografie. Grote Prijs van België, door de Fotografische Kring, Stadslagers Jongensschool, Begijnhof- laan. DONDERDAG 28 FEBRUARI DENDERMONDE Spreekbeurt te 20 uur door Prof. Serbruyns over "De wetenschappelijke verklaring van de droom", C.M.B.V, St.-Gillis in Cultureel Centrum, Weggevoerdenstraat. ZATERDAG 2 MAART AFFLIGEM 20 uur: in kultureel Centrum, Affligem optreden van Tucker Zimmerman. AALST 19.30 uur vertrek aan de Hopmarkt, Aalst, per autocar naar Vorst-Nationaal, Bijwonen van de opvoering van "Romeo en Juliette", door het Ballet van de Twintigste eeuw. Reissom 275 Fr. (autocar en eersterangsplaatsen). Studerenden 180 fr. Ingericht door de VA.B. DENDERMONDE 21 uur in Honky Tonk Jazzclub Louis Nelson (USA) en The Cotton City Jazzband. ZONDAG 3 MAART AALST 20 uur Stadsschouwburg, Vredeplein, de rederijkerskamer St.-Bar- bara stelt voor "Huwelijksreis zonder man", een blijspel van Leo Lenz, in drie bedrijven, in een regie van Jef Bettens. 14.30 uur Stedelijk Poppentheater, Kattestraat 33, Aalst, verto ning van "Kwik vermist". Einde ma^rt kondigde de Stichting Lodewijk de Raet een kolloquiuni aan over «plaatselijk jeugdbeleid». De bedoeling was samen met alle betrokkenen, georganiseerden en niet-georga- niseerden te Aalst te onderzoeken in hoeverre een dynamisch jeugdbeleid kon uitgedokterd worden. Jeugdhuis Kreja, promotor van deze teach-in, kreeg net als de Stichting te horen dat dit alles in maart niet kon doorgaan, op zijn vroegst september, aldus schepen van jeugdzorg, de h. Bogaert. Vrijdag 1 maart wordt immers het stedelijk koördinatie- en advieskomitee voor jeugdaangelegenheden geïnstalleerd. Dit komitee verdient eerst wat krediet, nadien kan de kritiek geformuleerd worden, aldus de schepen. GEVRAAGD voor avondwerk in school te Dendermonde werkuren van 17 tot 20 uur. Zich aanbieden tel. 03-72.36.03 Hoewel kunstschilder Georges Beckers van Dendermonde (Sint-Gillis) pas 29 werd, toch is het al een hele tijd geleden dat o.m. direkteur H. Van Beveren in de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten van Dendermonde de grondslag legde van zijn artistieke loopbaan. Het is eveneens al heel wat geleden dat hij zich aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten van Antwerpen vervolmaakte in het schilderen en glasschilderen onder de leiding van de professoren G. De Bruyne, C. De Roovere en J. Huet, en dat hij er de prijs Piet Engelen in de wacht sleepte. Recenter was de voltooiing van zijn artistieke loopbaan aan het Koninklijk Hoger Instituut voor Schone Kunsten van Antwer pen. waar hij als professoren T. Wallet. R. Slabbinck en J. De Vlassenaer had en waar hij eveneens de prijs Philippe Oppenheim van de Club der XII behaalde. Na zijn deelname aan enkele groepstentoonstellingen en het tot stand brengen van een paar fel opgemerkte individuele ten toonstellingen, hoorde men gedurende de laatste drie jaar weinig of niets meer over hem. In de stilte van zijn atelier zat toen Georges Beckers soms urenlang te piekeren over het wat en het hoe hij in het vervolg zou schilderen. Soms kwam er ook wel eens een werk van kleinere of grotere af metingen tot stand, dat hij meestal als de zoveelste voor oefening betitelde tot wat later komen zou en waarover hij, buiten enkele uitzonderingen, heel weinig, ja. zelfs soms bijna niet tevreden was. Welnu, het is met een drietal van die «vooroefeningen» dat hij besloot deel te nemen aan de derde schilderswedstrijd René Némery. die in december laatstleden, met de medewer king van het Kultureel Centrum van de stad Namen, werd georganiseerd door het Kultu reel' Centrum Félicien Rops, onder de hoge bescherming van de stad Namen, alsmede de steun van het Gemeentekrediet van België. Het is haast niet te geloven, maar meer dan 100 kunste naars, al dan niet van Belgische nationaliteit, en welke kunst richting ook aanklevend, stuur den zo maar eventjes meer dan 300 werken in. Zodat een hoogstaande jury. voorgezeten door de he$r R. Leonard, raadgever en dienstchef bij het Ministerie van Kuituur, heel wat werk had om onder al die werken een verantwoorde keuze te doen. Tot zijn grote verbazing, maar tevens tot zijn groot genoegen, behaalde Georges Beckers, alsmede slechts vijf andere deelnemers, een waardevolle onderscheiding. Gedurende de tentoonstelling van de geselekteerde werken, liep zijn werk zelfs zo in de kijker dat de inrichters hem alsdan reeds kontakteerden voor een afzonderlijke tentoon stelling van zijn werk. waarvan ten andere de vooropening intussen reeds plaats had in het Kultureel Centrum Felicien Rops, rue des Brasseurs 18 te Namen, op 10 februari laatstle den, met. niettegenstaande het bar slechte weder, heel wat belangstellenden In een toonaangevend Frans dagblad zag Georges Beckers, die zelf bijna nooit tevreden is over zijn eigen werk, boven de naam van de bekende criticus Georges Fabri tentoongestelde schilderij keningen en zeefdrukke sen haakjes in bovenver Centrum nog te bezichtig en met 23 februari) me vertalen, de volgende vl bewoordingen omschreve «Men dient vooral te pree dat Beckers een kunsten met een waarachtig sch temperament. Daarenboven dient me volledig te zijn, aan te te dat Georges Beckers zie meetaf aan laat kennen a Vlaams schilder, met hoedanigheden die deze kening oproept, namelijk m uitbundige aanwending kleuren, een forse tekenin sensuele visie, dit alles ge gaand met de gave de sti het mysterie uit te d'rukkt vlotheid om de werkelijkh transcenderen, zodat een vreemd klimaat gesel wordt die aanstonds de schoutver in de ban houdt. Georges Beckers echter i een hedendaags schilder, de deugden van daa dienen dus de typische kar ristieken gevolgd waarovi kunstenaars van heden p heel wat bekommeren neiging om buitenmate kl< zaken en dieren te vergrot het menselijk wezen te ve nen. een aanwenden vormgevingen verwant m< jf| kinematografische stijl...». Ons besluit kan thans kort moge deze benijdenswaa p onderscheiding voor Ge p Beckers een aansporing zij P zijn technisch hoogstaand l| meer dan tot op li gebeurde, te laten zien. Vlaanderen Door Vreugd in Deugd Lede Met het romantisch toneelspel van Patricia Joudry "Leer mij hoe ik schreien moet" nam de koninklijke toneelkring Vreugd in Deugd deel aan het provinciaal tornooi van A.K.V.T. Oost-Vlaanderen. Het was niet alleen een uitstekende keuze, maar het werd bovendien een absoluut hoogtepunt uit de rijkelijk gevulde prestatielijst van de Ledenaars. Talent, inzet en technische afwerking gaven mekaar de hand terwijl regisseur Walter Boni er een gaaf geheel van maakte. Mrs. Grant heeft nooit opge- kund tegen een aantal frustra ties die het gevolg waren van een ongelukkige jeugdliefde. Ze zit vast in haar eigen wereldje, een onwezenlijk wereldje waarin haar op groeiende dochter dreigt mee gesleurd te worden. Het meisje Melinda voelt het echter aan en groeit langzaam weg vanhaar moeder, zonder nochtans de banden van gene genheid te verbreken. Hier voor is echter de kennis making met Will nodig, die voor haar nieuws perspektie- ven zal openen. Caroline Smolders wist de onwezenlijkheid van haar per- sonnage (Mrs. Grant) sterk tot uitdrukking te brengen. Je voelde werkelijk aan dat die vrouw voortdurend weg vluchtte voor de realiteit. Dochter Melinda werd met groot talent en fijngevoelig heid ten tonele gevoerd door Marleen De Swaef die voor Vreugd in Deugd wellicht haar beste prestatie leverde. Jef Van Den Bossche was de ietwat kwajongensachtige, maar toch erg poëtische jonge man die met de nodige takt weet binnen te dringen in het eigen wereldje van Melinda. Onder hun beiden speelden ze het zelfs klaar om na één van de scènes bij de ruines van de muziektent, applaus te krij gen van het talrijke publiek. En dat is bij ons weten nog maar zelden gebeurd in Lede. Ivo Bosman als vader van Will was het kleine burgermanne tje dat zich als autoritaire vader wil gedragen maar slechts tot aan enkele ko misch aandoende pogingen toe komt. Lena Siau was zijn bazige wouw die af en toe wegvlucht uit haar weinig gelukkig bestaan, in een eigen droomwereld waarvan ze na derhand zelf zal gaan beseffen dat hij niet haalbaar is. "Niemand heeft me ooit bemind" zegt ze op een bepaald ogenblik en meteen volgen één van de basis gedachten die door het ganse stuk dwalen "Wij zijn alle maal zo verschrikkelijk onbe langrijk". Jos Lamagie als lerares Miss Robson vangt op een begrij pende wijze al het jonge geweld op van de scholieren Myriam Joos als de verwende en autoritair optredende Polly ziét haar jaloersheid ten overstaan van de verhouding Will-Melinda uitstekend uit te spelen; Monique Van Der Eist als Eleanor en Bea Van Der Sypt kregen niet de gelegen heid om hun kunde te tonen maar trokken zich voortreffe lijk uit de slag terwijl Herman Van Molle als Bruce een opgemerkt debuut deed. Hij deed ons terug denken aan zijn vader Antoine, die lang één der steunpilarei van de Leedse toneel) Hij heeft "het" en kan Vreugd in Deugd een rijke aanwinst worden. IZI 1 1 «I o es s i h< Helena Janssens stond in de typering, Lucien Copi had de leiding over de d< bouw, een dekor dat een suggestieve rol speelde ij A situering van het stuk. 9S Van Daele stond in vooifja feilloze belichting Walter Boni, naast de j ook instond voor de pas.< geluidseffekten. Zijn regie aksentueerde n poëtische inhoud van stuk. Vreugd in Deugd bi een prestatie voor het licht waarvan het A.K.V.T. tomooi heel goeds mag verwachten. MARCI m De katholieke vereniging voor gehandicapten richt een feest in. Het heeft plaats op zondag 17 maart 1974. Dit gezellig samen zijn wordt opgeluisterd door D.J. Flor en troeba- doer Callebout. Er worden koffie en koeken geser veerd. Het dagelijks be stuur ontvangt de feestga- sten vanaf 14 uur in het H. Maagdcollege te Den dermonde. Ingangen langs de Noordlaan en achter de «Grote Kerk». De bijdrage ih de onkosten is voor de leden 30 fr. en de niet-le- den 35 fr. Voor inschrij vingen kunt U terrecht bij de bestuursleden- (Adres sen zie onderaan). Of kom rechtstreeks naar de feest zaal. Steun onze zinvolle vereniging door talrijk aan wezig te zijn op dit opvro lijkend feest. Wie van de jeugdige gehan dicapten durft de eerste stap zetten om een beter en zinvoller leven tegemoet te gaan, door aan te sluiten bij onze vereniging? Ge zult er alleszins een vriend ont moeten. De huidige K.V.G.-initiatie ven zijn: oprichten van een sportclub; oprichten van een hobbyclubn. Indien U interesse heeft voor zwemmen, tafeltennis, balspelen en dergelijke, of handig zijt in knutselen, mandjesvlechten enz., neem kontakt op met Ro land Van Damme, Spoor wegstraat 165, 9330 Den dermonde. U verkrijgt bij mij alle inlichtingen. U kunt ook bij mij thuis ko men. Uzijt hartelijk wei kon. Indien U zich niet kunt verplaatsen, kom ik wel bij u thuis. Zijt U de jeugdige leeftijd gepasseerd, dan ook is er plaats voor U in onze vere niging. Kent gij uw rechten? Weet gij welke tegemoetkomin gen ge kunt genieten? In dien niet, kom eens horen bij mij thuis (Spoorweg straat 165) of bij de heer Kerremans (adressen zie onderaan)! Gebrek aan vrienden Ge brek aan ontspanning? Sluit aan bij K.V.G. Bij ons is er regelmatig een feest je, een reis of een gezellig samenzijn. De minder-valide die reeds geïntegreerd is in de maat schappij, bewijst een grote dienst aan al onze leden door tot ons toe te treden. De minder-valide die reeds Valide personen die aan de huidige toestand iets willen veranderen of de vereniging steunen, zijn welkom als vriendlid. K.V.G. staat steeds ter u- wer beschikking met haar verschillende diensten.Ver dere inlichtingen hierover krijgt U, door een brochure aan te vragen op ons secre tariaat. Adressen voor inlichtingen Sport- en hobbyclub: Ro land Van Damme, Spoor wegstraat 165, 9330 Den dermonde. Inlichtingen in verband met tegemoetkomingen en pro blemen van sociale aard: Robert Kerremans, Wegge voerdenstraat 10, 9330 Dendermonde en Roland Van Damme, Spoorweg straat 165, 9330 Dender monde. Adressen van uw dichtsbij- zijnde kernlid, zijn te ver krijgen op aanvraag. Tijdens een feestmaal, aangeboden aan de leden en medewerkers van het Dirk Martenskomitee, die na een voorbereiding van twee jaar erin geslaagd zijn gedurende de maanden september en oktober van vorig jaar te Aalst een pleiade van hoogstaande manifestaties te organiseren met blijvend karakter, dit ter gelegenheid van de vijfhonderdste verjaring van het verschijnen van de eerste Dirk Martens-druk, stelde schepen van Kuituur en Onderwijs van de Stad Aalst, de h. G. Van den Ecdc, de zopas verschenen «Inventaris van het Oud Archief van de Stad Aalst» voor. Stadsarchivaris, de h. Karei Baert, besefte de belangrijkheid van het stedelijk archief, dat terugloopt tot de 12de eeuw, toen hij het initiatief nam tot inventarisatie. Het stadsbestuur ging daarna over tot de aanstelling van een gediplomeerd archivaris, de heer Erik Houtman, die in minder dan één jaar Spijts het gebrek aan akkomodatie en de verspreiding der archieven over diverse gehouwen, er toe kwam deze inventarisering waar te maken. Vorsers, historici en kortom alle belangstellenden kunnen voortaan gemakkelijker het waardevolle archief raadplegen. DE KAVUAKS De 41-jarige Zeebrugse ploeg baas Jozef Van Torre heeft met zijn debuutroman De Kauijaks een kei van een auto-biografisch verhaal in onze literatuur gebracht en meteen Standaard Uitgeverij (in ko-produktie met Mous- saults n.v. te Amsterdam) een kanjer-in-de-verkoop bezorgd, een leider op de boekenmarkt met drie herdrukken in een periode van negen maanden. Roman Verhaal Wij zouden liever schrijven re laas van een bewogen jeugd. Jozef Van Torre is kind in een arm gezin van dertien kinderen, dertien Kavijaks. Arm, maar sterk en onafhan kelijk standjutten, gevaarlijk inhaalwerk, "afruimen" van vuilnisbelten. Het werk van die halve vagebonden is erg lonend. Vooral voor de Kavijaks die er stuk voor stuk een gestijfde spaarboek aan over houden. Het dekor van het relaas is de Tweede Wereldoorlog en de eerste jaren erna. Het leven en het "beroep" van de Kavijaks is een waagspel met verrukke lijke momenten. Daarom wel licht is er zoveel plaats voor milde humor in het boek van Van Torre. De Kavijaks weten dat zij hun gewaagde praktij ken met wat geveinsde zorge loosheid en wat humor moe ten motiveren. Bijvoorbeeld tegenover de Duitse bezetter, van wie ze twee gepluimde eenden ontvreemd hebben Ik wist niet hoe radeloos een mens kan zijn, als hij ontdekt dat er twee gepluimde eenden gaan vliegen zijn. Maar over de zogenaamde weerstanders wie ze ook weer te vlug af waren laten de Kavijaks zich wat scherper uit De witte brigade, zegden wij, op al onze rooftochten hë&n wij nooit één van die mak) gezien, zelfs niet zonder |>cl band, en nu wij bevrijd en al de Duitsers al gevat lopen hier honderden var mannen. Allen zijn helden. Door de bez{ hebben ze honger geledei nu zullen ze dat eens den met een ander zijn te stelen. Overigens heil de Kavijaks niemand k' berokkend door hun en bijhaaltochten. Kan het iemand kwalijk ni dat hij te gelde maakt anderen achteloos wegwi of achterlaten Is het slotte misdadig het strai jutten en alles wat del t tijdens en na een zware stf8" prijsgeeft weg te graaien De Kavijaks vormen sloten gemeenschap, eigen moraal en eigen (i schreven) wetten. De solij teit is er onverbrekelijk, als een individueel ondi men waagspel gunstig af li is alle eer en (finam verdienste voor de initii nemer. Vóór alles zijnL Kavijaks echter gevoelig tl eerlijkheid. Hij die tegeijf voorschrift zondigt, sluit zelf onvermijdelijk uit gemeenschap. Zo gebeurt tenslotte met de vader Kavijaks "de generaal men ze hem; bij de Kav heeft eenieder zijn toena de Beer, de Baron, Bille Na de dood moeder kan "de gener zijn menselijke kleinheid niet meer binnen de gem schap houden. Dus sluit zich zelf uit, snel en onvel delijk. Die nacht komt generaal niet meer naar I voor hem is hier geen p meer. FRANS-JOS VERDO

De Voorpost | 1974 | | pagina 32