JO BEECKMAN TOVERT MET PAPIER VOLGORDE KARNAVALSTOET AALST ZO ZIE JE DAN MAAR WEER SUSKEWIETEN en stemmingstrio, KARNAVAL- PROPAGANDISTEN Aalst KARNAVALISTEN ALS GUST KEIS WORDEN ZELDZAAM A.K.V. :<De Flieramoizc 6 - 22-2-74 - De Voorpost 1. Rijkswacht, Aalst. 2. Politie Aalst. 3. Reklamewagens. 4. Rijkswacht en politie, Aalst. 5. Stadsreuzen, Aalst. 6. 't Ros Balatum, Aalst. 7. De Kat, Aalst. 8. Fanfare Sint-Cecilia, Burst. 9. Prins Karnaval 1974, Aalst. 10. De Prinsencaemere, Aalst. 11. De Aalsterse Gilles. 12. Bloemenfee 1973. 13. Koninklijke Fanfare De Yriendenbond, Berlare. 14. Sint-Jorisklub, Het Cirkus, Aalst. 15. De Ui, Alternatieve bewegingsmiddelen zonder oele, Aalst. 16. De Tierekatasjers, Kalimero's, Aalst. 17. De Kapstokken, Rally van Monte Carlo, Aalst. 18. De Slepschieters, La Bel et la Bijte, Aalst. 19. De Protters, Sneeuwwitje, Aalst. 20. Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia, Herzelc. 21. De groene Ianteerekes drougers, De fusie Aalst-Erpe, Aalst. 22. De Geleiboekes, Tropicana, Aalst. 23. Nemna, Nemnaft te koop, Aalst. 24. De Krakken, De harlekijnen van Picasso, Aalst. 26. De Matotten, Sneeuwwitje en de 7 dwergen, Aalst. 26. Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia, Erondegem. 27. De Falluintjes, De Kermis van Pee Klak, Baardegem. 28. De Zoeterikken, Karnaval in Rio, Aalst. 29. De Foesjeleers, 20 joor weirbericht, Aalst. 30. De Zwetmiljaaren, Clochards, Aalst. 31. De Vaaskes-Effers, Op safari, Aalst. 32. De Gattelekkers, Oele Boykot, Aalst. 33. Nieuw Leven, Fanfare, Aaigem. 34. De Kornissesloipers, Schotland deir nen oilstersen bril, Aalst. 35. Kornissesloipers, De Belgische bloedzuigers, Aalst. 36. De Serjanten, Het prinsenkraam van d'Andelsfoir, Aalst. 37. De Gaa-Lowie's, Het petrolvaten- muzieksken, Aalst. 38. De Pikante Kastaars, Zonne Zonen, Aalst. 39. Sint-Cecilia, Koninklijke Fanfare, Appelterre. 40. De Galante Moilentrekkers, De Kopstikken, Aalst. 41. De Berkens 1 van Sint-Anna, Bed-RevoIutie, Aalst. 42. D'Elementen, Vader Abraham en zijn goede zonen, Aalst. 43. Moeder Universitas, Biermobiel, Aalst. 44. De Koekeloerepoezewoefkes, Van een brave poessykat en plezante muizekens, Aalst. 45. Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia, Zellik. 46. Werkgroep Noig, Ode aan de Kezze, Aalst. 47. De Brikaljongs, Wootergat Schandool, Aalst. 48. De Suskewieten, 10 jaar Suskewieten, Aalst. 49. De Bisjekes, Weet ge wat een Aalstenaar ziet als hij bier gedronken heeft Bisjekes!!!, Aalst. 50. De Lodderoigen, Rollende Brouwerij, Aalst. 51. Sint-Pieter, Koninklijke Fanfare, Itterbeek. 52. De Gentlemens, Piratenzender Chipka, Aalst. 53. De Wringereirs, Disneyland, Aalst. 54. De Destereers, Jan Plezant in 't ajuinenland, Aalst. 55. De schaajongens, Ne schaa jongen, Aalst. 57. Herdersem, Concordia et Docilitas, Koninklijke Harmonie, Herdersem. 58. De Kamillekes, Keizersgarde, Aalst. 60. De Kaloeterskabassen, Klaas (Ciaes) Vaak en de Oliesjeikszaak. 61. Lotjonslos, Poesjanellentoern Aalst. 62. Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia, Oordegem. 63. Rijkswacht Aalst. Vanaf 14 uur worden op de Grote Markt (vóór de tribunen), muziek- en showparades uitgevoerd door Harmonie Sint-Martinus, Oordegem. Muziek- en Showfanfare Sint-Cecilia, Meldert. De opbrengst van de omhalingen, tijdens de stoet, komt ten goede aan de V.Z.W. De Beschutte Werkplaatsen Aalst. Dat na de doop van hun karnavalwagen en het daaraan gekoppelde nachtje zwieren en zwaaien, de Suskewieten er zondagmorgen aan de Aalsterse Watertoren nog zo monter en fris bijstonden, kan slechts te wijten zijn aan twee faktoren die elkaar perfekt aanvullen, enerzijds zijn de Suskewieten keiharde karnavalisten en kunnen ze tegen een nachtje uit en anderzijds verdrijft een ochtendlijk «witteken» de laatste beestjes uit de ogen. Het hele karnavalzootje, aangevuld met enkele extra- sportieven-voor-één-dag, installeerde zich dan maar in de bus, die als taak had de BRT in zijn nieuw kompleks op te sporen. Was het nu dank zij de aanmoedigende en oppeppende «hoige vestem-Iiederen van het Stemmingstrio of was het omdat iedereen wist dat ze beslist niet in de Kattestraat, waar een niet nader te beschrijven doch welbekend individu een zwak voor heeft, mochten belanden, in alle geval het lukte. Naast de verfrissende geur van Katsjoekens ajuinen, kreeg de schone jongen die het achtbaar gezelschap meegidste langs immense studio's, ons aller BRT-klok en de nieuwslezerszetel, ook nog lessen in Aalsterse fonetika. Of de «knots» die prins Antoine de hele tijd meezeulde, diende als stok achter de deur, of was het de bloemige blik van fee Monique, die de keukenchefs toch liet besluiten het ajuinengenootschap niet te laten verhongeren, in alle geval Stemmingstrio en Suskewieten stonden bereid voor de namiddagstrijd in Binnen en Buiten. Dat de BRT zijn pappenheimers kent en eenieder welgeteld en ontdaan van enig wapenachtig attribuut in de gebouwen losliet, kwam goed van pas toen de verkleedpartij begon. Bij gebrek aan grotere slagwapens werd de strijd nu gevoerd met veiligheidsspelden en naalden, en wat tot eer strekt van de Suskewieten, niet eentje is in de kleedkamerstrijd gebleven. Eenmaal in de studio voelden de Trinidad-Suskewieten zich onder de tropische warmte van de projektoren dadelijk thuis, bovendien veel gekkere smoelen trekken dan Walter Capiau ging bepaald moeilijk. De niet-verkleden van het gezelschap, Aalsters-naakt op een ajuin na, gingen de knusse zetels in, doch van knuffelen in de kussens kon er geen sprake zijn; kabels onder je voeten door en een halve kameraman op schoot zijn hiervoor niet bevorderlijk. Duo Johnny en Jackie zetten even bij wijze van proef hun beste stemmingsglimlach op en na een laatste schikking van de fruitkorf-hoofdtooisels, riep het welbekende kartoonmannetje driemaal binnen en eenmaal buiten en in volle kleur daverde de Aalsterse karnaval de huiskamers binnen Johnny De Mol, Jackie D'Herde, Johnny Marcoen en Snoepie, Snoepie. Frans Wauters stak even zijn grijzend hoofd in de beeldbuis en bracht Walter Capiau zijn eerste Aalsterse wijsheid bij. Prins Antoine lachte eens gul en de bloemenfee lonkte eens fel naar de kijkers en Vader Abraham en Jacques Herb kregen de steun van de Suskewieten. Over sport, tekenfilmpje en een franse zanger die als verdienste had dat er een vreselijk schoon kind mee in beeld kwam, geraakten onze karnavalisten bij de kwis. En zoals Vader Abraham zingt «Zo is het leven», zo was ook de kwis. De vrouwenploeg met Mathilde Linthout, die het zocht en vond in leper, Bea Spittaels losjes tussen Keulen en Eupen, Anita Van Holder, overtuigend te Stavelot, Marleen De Smet, die geen krakelingen lustte en Godelieve D'Haens op stelten, deed duidelijk de Suskewieten-mannekens de baard af. De reuzen van Ath teisteren nu nog Frans Wauters, terwijl de eieren van Kruishoutem, Lucien Daelman nog op de maag liggen. Marcel Liekens weet meer over Rio de Janeiro dan hij laat vermoeden, en Marcel Liekens durft waarschijnlijk wel eens een pintje gaan pakken met een Gillis. Het rad was Mathilde niet erg fortuinlijk, de Rolling Stones en de Franse minister Jobert zullen wel niet haar beste vrienden wezen. Binnen en Buiten zat er op. De Trinidiaanse hitte werd in de bar doorgespoeld en welgeteld gingen de Suskewieten de bus op. Niet voor niets was er een Stemmingstrio mee, zodat niemand tot in Aalst om een muzieknoot verlegen zat. En dat de propaganda die het trio en de Suskewieten voor ons aller Aalsters karnaval op de BRT gebracht hebben, vruchten afwierp, kon men reeds bemerken daar waar het hele gezelschap in eigen stede een pintje ging nemen. «Gust Van Der Stock Nee meneer, die ken ik niet. Maar wacht ne keer, is 't Gust Keis die ge moet hebben Het kaaswinkelke in de Molendries staat tussen de nieuwere gebouwen wat verloren te getuigen van vroegere tijden. Wanneer we de deur openduwen valt ergens achteraan de klank van een vrolijk tingelgangel-klokske. Dan komt Gust, witte kiel, zoveel jaar jong. «Kom maar binnen». En wij stappen met de man die heel Aalst op stelten kon zetten een namiddag tegemoet vol van fratsen, karnavalbelevenissen en herinneringen. «Ik zou dus een paar van ons straffe toeren moeten vertellen.» begint Gust terwijl wij de eerste sigaar opsteken. «Over karnaval zelf en de dagen dat wij in Aalst tamboer maakten zonder dat er daarom iets speciaals werd gevierd, kan ik een hele dag vertellen. Maar 'k zeg het op voorhand Alles vertel ik niet. Er zouden teveel mensen nog eens op hun tenen getrapt zijn». Als we vragen 'of hij nog altijd meekan met de "karnaval, is Gust gelanceerd. «Meekunnen Ba ja jong, ook al is er veel veranderd, ik zou 't nog evengoed kunnen als de eerste keer. Maar ja. een mens komt zoveel tegen dat hij bijna verplicht is enkel achter de schermen mee te doen. Maar de groepen raad en ideeën geven en als het er op aankomt zelf nog eens aan de slag gaan, dat kan wel». En zonder dat we er om vragen begint Gust het verschil uit te leggen tussen wat vastenavond vroeger was en wat karnaval nu is. Wij noteerden enkele plezante staaltjes die hij ertussen gooit. VROEGER «Van voor de oorlog, toen was ik zelf nog ne kleine pagadder, weet ik zoveel niet meer. Wel herinner ik me nog dat de grote massa verkleed op straat kwam. Ik zou namen kunnen noemen van mensen uit rijke families die toen voiljeannette of vasten- avoftdzot speelden. Echte wa gens waren er nog niet. De eerste wagen waar ik zelf aan meewerkte, toen was ik presi dent van Breugel en Bacchus, was het Bacchusfeest. Het jaar daarop maakten we Het Maal der Vetten. We hadden een ketel rijstpap, enorme broden met krenten en pruimen, en kilo's pensen. Een gedeelte van onze trippen was eetbaar, in de rest hadden we zagemeel gestopt. De groep die na ons liep in de stoet heeft waarschijn lijk een hele boom binnenge speeld. Een paar jaar later kwamen we op straat met onze tram. Dat was werkelijk een stunt waar men in Aalst en omstreken maanden nadien nog over taterde. Op onze 69 hadden we zo ongeveer de voornaamste bordelen van de stad als haltes aangeduid. En de zondag van karnaval, wij met dat gevaarte op stap. De mensen, bijna dood van 't verschieten omdat den tram over de Sint-Annabrug reed daar lagen wel rails, maar er was nog nooit een tram gepasseerd. Onderweg hier en daar iemand in onze 69 geschopt en bij het volgend café mocht hij een rondje betalen. De leden van het feestkomitee waren zo entoesiast dat ze ons voor één keer vroegen mee in de stoet te gaan. Wij reden echter vóór de optocht en pakten nog altijd toeschouwers mee. Op het einde van de stoet hadden we in alle cafés samen een affaire van 1100 pinten te goed. De volgende uitbeelding was het huwelijk van prinses Juliana. Toen Gust naar het atelier ging waar hij «zijn» trouwkleed had besteld, viel het meisje dat de opdracht had gekregen het nieuwe kleed aan te passen, in de patatten. Terwijl Gust in een doos met oude foto's zit te frutselen vragen we hem wat de plezantste stoot is geweest die hij ooit heeft uitgehaald. Hij glundert ondeugend en doet alsof hij nadenkt. Wij wagen het voor te stellen «Misschien toen ge op de konferentie van Dr. Paardekoper met een ezel binnenstapte of toen ge als Professor Von Stock in Gent een uiteenzetting hield in het Duits voor een boel van die geleerde hoofden. Is het waar dat ge zo in een nederlandse encyclopedie terechtkwam Gust stoort zich niet aan onze opwerpingen, voelt aan dat we het alleen maar zeggen om te weten te komen of het waar is wat verteld wordt. «Het sche penkollege was om zeep,» verandert hij van richting, «en we waren op een maandag avond in .de schouwburg. Vinden we daar «toevallig» een broek en een paar schoenen, 'k Zeg aan mijn vriend, Robert, daar maken we ne vent van. Een varkensblaas en een kapstok gevonden, een masker, een paar handschoenen, een vest ge zocht, mijn hemd uitgespeeld en daar een pop mee gemaakt. Op onze man zijn vest een plakkaat geschilderd met 'nog een schepen'. Achter de schouwburg stond er een mast met de telefoondraden die naar het stadhuis gingen. Wij met ons tweeën en onze man op die paal gekropen, de pop aan de draden gebonden en een zetje gegeven. Heel dat geval kwam juist boven de markt te hangen, 's Anderendaags stond al het volk van de vroegmarkt in paniek naar boven te kijken. 'Hij heeft zich verhangen'. Onze krak hing ginder op 32 meter hoogte te bengelen. Toen ik 's middags thuiskwam, stond de politie me al op te wachten. Wij hadden echter een alibi opge bouwd dat tot in de détails klopte. De kommissaris alles nagegaan en juist bevonden. Hij telefoneert naar de burgemees ter en zegt dat het voor een keer iemand anders moet geweest zijn. Terwijl hij de hoorn neerlegt zegt hij tegen mij volgende keer doet ge een ander hemd aan hé Gust». Toen men Gust Keis eens vroeg of het waar was dat bier in een Beeckmans' kreativiteit. In, deze tijd zit hij overstelpt van werk. IN een karnaval- stoet enkele jaren geleden kregen we zijn kartonnen steigerende paarden te zien. Verder beeldt hij plaatselijke gebeurtenissen uit, typische Aalsterse ge zegden en straatnamen! Het zijn beeldskulpturen die dan als doel hebben etalages te sieren en her bergen nog vrolijker te ma ken. Jo was de maker van de kop van de struisvogel die kandidaat prinskarnaval Jean-Paul in zijn show op de prinsenverkiezing ge bruikte. In en ook buiten Aalst zijn Jo Beeckmans juweeltjes van papier bekend. De prijs van zo'n kunstwerk varieert, al naargelang het onderwerp, de werkduur en het gebruikte materiaal. In de tentoonstelling «Gra fische Nijverheid» in okto ber 1973 in de Keizershal- len, konden we zijn Dirk Martensfiguur bewonderen. Jo Beeckman kreeg ook een opdracht van een poli tieke partij, om voor een internationale bijeenkomst de tratitionele klederdracht van de U.S.S.R. uit te beel den. En wie heeft ooit al eens met papieren zetstukken geschaakt Ook al moge lijk als de partij geen dagen in beslag neemt. Want in dit twee of drie dimentio- neel werk zit het probleem van en beperkte houdbaar heid. Het werk is gevoelig voor licht en vochtigheid en ziet er na een paar weken onfris uit. Ook de spanning van het papier is verzwakt. Nochtans is papier een zeer dankbaar iets, men kan be halve de zuivere bolvorm, alle mogelijke kanten uit. Jo heeft reeds een bol met een samenstelling van en zeshoeken gerealizet Het probleem van de h< baarheid is echter op lossen wanneer Beecki^'ls zijn beelden in een du koperplaat vervaardigt denkt er sterk over omdat dit dan de eij!' mogelijkheid zou zijn zijn kreaties in een toonstelling te plaatsen Het is in feite wel jam dat zo'n mooie zaken ll duurbaar zijn, gezien er|dci nu toe nog geen enkel cede bestaat om papie beschermen. Mischien ware het origii nu de traditionele karna |Ml stropop eens te vervang' door een karonnen pop Jo Beeckman. In die werd door iemand van feestkomitee gesproken is steeds bereid zijn sti tje bij te dragen voor ka val, en heeft reeds ideetje klaar! Misschien voor volg jaar! R. VAN DE PI icli lllc m •nu :bb "g 1Jo Beeckman Dat papier voor de meest uiteenlopende doeleinden gebruikt wordt valt niet te betwijfelen. Het is een zo doodgewoon gebruiksvoorwerp dat nogal dikwijls de vuilbak als onmiddellijke bestemming krijgt. Maar wat Jo Beeckman met als hoofdbestanddeel papier weet op te bouwen is een unikum. Inderdaad papierskulptuur is een kunst vermoedelijk overgewaaid uit Duitsland of Enge land. In België zijn slechts enkele personen die deze kreatieve vorm uitwerken. stenen pot langer fris bleef antwoordde hij zo rap als tellen: thuis. Hij werkt nooit op patroon, het gebeurt echter -wel dat hij vooraf een klei ne schets op papier zet. Naargelang de moeilijk heidsgraad kan zo'n beeld in ee paar uur of in een paar dagn afgewerkt wor den. Vooral totaal nieuwe ontwerpen vragen nogal wat tijd. Het principe geldt: alleen papier voor papierskulptu- ren, maar Beeckman durft ook, zij het dan spora disch, materialen als staal- wol mee verwerken. Zijn ideeën zijn persoonlijk met misschien een onbe wuste invloed van buiten uit. Zijn werk bestaat uit dieren en mensenfiguren, ook wel eens abstrakte objekten. Soms haalt hij zijn inspira tie uit de filmwereld. Wij denken aan de fabeltjes krant en de Walt Disney- films, inspiratie wil hier echter niet zeggen kopi ëren. Voor het kopiëren van deze dieren dient toelating gevraagd te worden. Tijdens de karnavalperiode wordt uiteraard zeer veel beroep gedaan op Jo Hij werd geboren te Aalst, de zaterdag voor karnaval, 22 februari 1936, een aan geboren karnavalist dus. Hij leerde de elementaire beginselen van de beeld- skulptuur in een midden- standsorganizatie en werk te zich verder autodidakt op. Dat hij in zijn beroep van etalagist dankbaar ge bruik maakt van zijn kunde ligt voor de hand. Jo Beeckman is ook ge kend als regisseur en ak- teur in de Aalsterse ama- terustoneelwereld, waar hij onlangs met «Kent U de melkweg» weerom sukse oogstte. Enkele vellen wit en ge kleurd zwaar tekenpapier, lijm, een mes, een schaar en een stalen lat zijn de matérialenvoeg daarbij een menselijke hand, een kreatieve geest, een uitge sproken zin voor verhou dingen en een kunstwerk ontstaat Gust van Pie Keis, één van de echte «Aalsterse zotten» is plezante vent. «Ik heb het nog nooit gepro beerd.» Als er in Aalst wat abnormaals gebeurde stond de politie om te beginnen bij Gust. Zo gebeurde het dat op een goeie dag alle deksels van de rioolputten waren weggenomen. De agenten die de opdracht hadden gekregen dat geval eens na te pluizen kwamen gewoon tegetrouw op bezoek. Toen de kommissaris dit hoorde schoot hij in een Franse koleire. «Als Gust iets uithaalt, dan is het beter gedaan.» Leuke herinner ingen heeft Gust ook aan de serenades die hij ieder jaar met zijn vrienden ging geven. Gewoonlijk ging het er echter de eerste avond en nacht dat ze mochten spelen en zingen zo luidruchtig aan toe dat ze hun vergunning kwijt waren. De serenade waar hij het meeste plezier aan beleefde was deze «De dag van de verkiezingen trokken we de stad rond met onze instrumenten, 's Avonds kwam ik te weten wie er burgemeester was gekozen. Wij naar de andere kandidaat en bij onze aankomst een paar gewone liedjes gespeeld. Goed ontvan gen. en als we het aftrapten een serenade gegeven, precies of het was hij die burgemeester was. Al de mensen buiten en felicita ties voor de verliezer. Iedereen was daar echter niet mee akkoord, want wij blijkbaar wie het had geh vóór de uitslag bekend was er moest herkozen wor Resultaat onze vriend wa keer de sterkste». In zijn glorietijd was Gust van liefst twintig verenigin Als we al zijn beleveni moesten vertellen, dan kui we ons blad waarschijnlijk weken na elkaar alleen daai vullen. Nog een laatste t' dan is het uit». Wij gewoon voor de boerkes v omstreken dansavonden t< ganiseren. Gewoonlijk kwafer ze er op af als bijen op sirjit Zekere keer riskeerde het ecyill te mislukken. Er was omgeving kermis en ze kwa niet bij ons. Mijn kamen aan het vloeken. Bel ik citaxen op en wij naar kermis. Een paar m< j' meegepakt in 't begin telden ze wel wat tegen, het duurde niet lang vonden het plezant daarmee naar de zaal di hadden gehuurd. Om de ce van de citaxen te rekupei vroegen we een frank mee ingang en 't spel zat na eet zovol als een ei. Wij schuit alles af en gingen zelf op naar de kermis». ANDRE HEYVA In zijn atelier is het kraak net, moet ook, gezien op de beelden geen enkele vlek mag komen. De skulp- turen maakt hij volledig 2. Een van de zetstukken uit een schaakspel De Flicramoizen danken lanf deze weg voor de talrijk 9 blijken van medeleven, welkffl zij mochten ontvangen bij hi fl onherstelbaar verlies van hu H trouwe medewerker en karn. I val 1st, Rudy Wasteels, tr. I gisch verongelukt na cl prinsenverkiezing. Bij algemene vcrgadcrir 'i heeft de vereniging beslotc jj niet deel te nemen aan d !u optocht van zondag 24 ff m bruari.

De Voorpost | 1974 | | pagina 6