APPELS BESTAAT 5 JAAR Ruime politieke keus AALSTI WINDSTILTE IN POLITIEK LEVEN KARNAVAL HANGT IN DE LUCHT DIRK MARTENSPRUS LINKSE EN RECHTSE DISSIDENTEN «AALSTERS KARNAVALVERBOND» LOKT REAKTIES UIT ïl fried leen do tejekst, r va erking iirit trio ecl/ilfried. ndert mien jjn in jou Isle indcr rnioeden e lalief ko 1 riode va hi evoluer e( line te a Ik i koor ■jp I gemaakt ;k cisjcs van «II lie rijetijdsbesteding voor de jonge mensen is een heus probleem aarover al heel wat werd geschreven. De jeugd van vandaag schikt inderdaad over heel wat tijd en ruimte om zich te spannen. Niet altijd wordt de beschikbare tijd op een nuttige anier gebruikt. Men verwijt de jeugd nogal vaak een gebrek aan eativiteit, aan inzet. Gelukkig zijn er bij onze jonge mensen ook :l wat aanwezig die niet kijken op een inspanning en die hun vrije d spenderen aan een aangenaam en verrijkende bezigheid. Een inkreet voorbeeld daarvan vinden we in het jeugdkoor te Appels, zoals het te Appels wellicht beter is gekend JEKO. en hoort wel eens meer smalend spreken over kinder- of igdkoren. De opmerking dat ze ofwel slecht ofwel op een veel te hoolsc leest geschoeid zijn, is zeker niet nieuw. Jeko vormt op deze gel een gelukkige uitzondering. JSTRUM tuis dat in erg vele gevallen (beurt, ontstond ook Jeko op :t parochiaal vlak. De kerk |ijft altijd nog een plaats bij tslek waar erg veel aan jftenzang wordt gedaan, zodat hier wel een uitstekende edingsbodeni hebben voor iren van allerlei pluimage, in de basis van het Appelse ior. dat begin 1969 ontstond ■geil voorzeker de toenmalige Istoor en Wilfried Roels. een aan het H. Maagdcollege al jaren zijn hart aan de heeft verpand. De had de heer verzocht de zaterdag- te komen zingen het orgel te bespelen, wou dit het liefst niet doen en vatte het plan op kinderkoor op te richten. In scholen van de kleine liet hij een rondschrij- uitdelen waarin hij de muziek en hoorbe- is een werkje voor trio Freeviri. (Freddy, Rik), (r) .mi uitnodigde om deel te uitmaken van het koor. De bijval van initiatief overtrof zijn verwachtingen. Niet dan zestig kinderen 8 en 12 jaar beantwoord de uitnodiging positief. Het een spoorslag om in de richting verder te de grootste optimis- liadden toen niet durven dat het koor op korte tijd naar een van hoogkonjunktuur evolueren. Den Roover. Andere leden van de werkgroep zijn burgemees ter Albert Cool, hoofdonder wijzer Georges Vereecken. Ba- siel Poppe. Mareel Verwaeren. Mariette De Smet. Marie-Jean- ne Viaeminck en Alberic Pieters. Het belangrijke werk van kassierster ligt bij mevr. Gaby Franyois-Van Den Broeck. KAMPIOENENDAG Eén van de belangrijkste funk ties van de werkgroep was het bij elkaar halen van de nodige fondsen om de koorle den in uniform te steken. Er werd een lening aangegaan die echter op één of andere manier moest worden terugbetaald. Diverse initiatieven werden in dat verband uitgewerkt waar van het belangrijkste zeker de kampioenendag geweest is voor de duivenliefhebbers. Basiel Poppe. lid van de werkgroep was de grote initiatiefnemer van -die dag. die een onverhoopt financieel sukses met zich bracht. Het uniform kwam er dan ook weldra. Ieder koorlid kreeg een witte pull en de jongens een grijze broek. Voor de meisjes was er een overgooier in dezelfde kleur. Tijdens het feest dat ingericht werd bij gelegenheid van de kostumering waren de koorleden dan ook niet weinig lier. Dat feest blijft trouwens nog steeds één van de onvergetelijke herinneringen voor de koorleden. AKTIVITEITEN Dat het koor in die begin- er de meest diverse zaken op je repertorium staan.» vertelt diri gent Wilfried Roels. KAMERAADSCHAP Vele kinderkoren gaan erg vlug kapot wegens het gebrek aan nieuw bloed 111 de groep of wegens onderlinge moeilijkhe den. Bij Jeko is er voorlopig geen sprake van deze proble men. «Onze koorleden willen werkelijk niet bij de groep vandaan. Dat brengt natuurlijk met zich dat de gemiddelde leeftijd lichtjes omhoog is gegaan, maar dat is niet zo erg. Toch worden er ook regelmatig nieuwe elementen aangetrok ken. De jonge kinderen die lid willen worden van het koor worden eerst onderworpen aan een stemtest. Indien deze positief is. worden ze opgevan- Freddy D'Hondt, gitarist en orgelist tijdens een op name in de studio, (r) gen in een oefenkoor. De leden hiervan maken wel deel uit van het eigenlijke koor. maar ze zijn bovendien verplicht per week één oefenstonde meer te nemen dan de anderen. Op die manier worden ze vlugger en gemakke lijker geïntegreerd in het geheel. De leiding van het oefenkoor berust bij Wilfried Roels. Regine Vereecken en Geert Corthals. De leiding van Jeko zelf ligt bij Mare Swenne. Theo Verwaeren. Peter Leeman en Monique Francois. Wat het muzikale betreft trekken diri genten Wilfried Roels en de muzikanten Rik Vercammen en Freddy D'Hondt aan de touw tjes. Wat de kameraadschap betreft, die is werkelijk grandioos, aldus onze gesprekspartner. Er wordt bij ons trouwens erg veel aandacht besteed aan de menselijke kant van de zaak. Af en toe wordt een reis ingericht en zeer regelmatig zijn er gemengde feestjes, waarop tel kens een enorme ambiance heerst, waar gezongen en gedanst wordt, kortom, waarop iedereen zich echt amuseert. Die feestjes zijn telkens weer een enorme ervaring. SINGLE Dit jaar is Jeko vijfjaar oud. of beter, vijf jaar jong. Alles gaat werkelijk prima in het koor zodat de huidige koorleden iets wilden hebben dat hen steeds zou herinneren aan die prachti ge periode. Daarom werd gedacht aan een plaatopname. Een koor kan zich bezwaarlijk een betere konsekratie van zijn eigen waarde indenken. De koorleden zorgden zelf voor alles wat nodig is bij een plaatopname. De tekst voor de beide nummertjes «Welkom» en «'s Morgens» werd telkens geleverd door Rik Vercammen. die ook de melodie schreef. Wilfried Roels. weer hij. zorgde voor het aanleren van de stemmen terwijl Freddy D'Hondt de instrumentale be geleiding voor zijn rekening nam. Met zijn drieèn tekenden zij de plaat met de eerste .letter van hun voornaam, zodat men op de plaat de naam Frewiri terugvindt. Reeds zeshonderd zwarte schijfjes werden besteld en de werkgroep heeft de verdeling van de platen op zich genomen. Wij twijfelen er niet aan dat ook dit initiatief weer een sukses wordt en dan komen er wellicht nog andere opna men. Het is duidelijk. Jeko heeft de wind in de zeilen en bewijst regelmatig dat in het Appelse heel wat jongeren zitten die een levende tegenstelling zijn van wat sommige kankeraars steeds weer aan de huidige jeugd aanwrijven. Jekozangers, verzameld na het optreden in studio «Start» (r) periode een dergelijk sukses kent. vertelt onze gesprekspart ner Wilfried Roels. was in niet geringe mate te danken aan de bezieling die uitging van Freddy D'Hont en Elie Verwaeren. twee ehiroleiders die zich naast hun enorme aktiviteit in de jeugdbe weging ook terdege inzetten voor Jeko. Het eerste optreden buiten de kerk had plaats te Lede tijdens een KA V-avond. Het sukses was enorm en de aanbiedingen volgden mekaar dan ook in snel tempo op. De wekelijkse heilige mis op zater dagavond bleef één van de belangrijkste aktiviteiten voor het koor. maar er kwamen ook heel wat aanvragen voor huwe lijksmissen. Ook pastoor Van Ho\e uit Mespelare raagt de Appelse zangertjes jaarlijks verschillende keren in zijn stemmingsvol kerkje. Wat het profane gedeelte betreft, wor den vooral feesten opgeluisterd van parochiale verenigingen. Ettelijke malen was het koor ook te gast in de Dendermondse ziekenhuizen en de optredens in ile gevangenis vormen zeker ook een onvergetelijke belevenis. REPERTORIUM Het is vanzelfsprekend dat het repertorium van het koor oorspronkelijk uitsluitend uit religieuze gezangen bestond. Geleidelijk aan ging men ook meer profane dingen zingen. Zodat men vandaag echt niet verbaast hoeft op te kijken wanneer men Jeko na de Ode aan de reugde van Beethoven, ook een nummer van Will Tura hoort brengen. -Om een pu bliek een hele avond te.boeien is het absoluut noodzakelijk dat De nationale verkiezingen verlammen de gewone stedelijke politieke bedrijvigheid, wat maakt dat Aalst in februari noch een gemeenteraadszitting, noch een samenkomst van een stedelijke kommissie zal kennen. Een probleem dat burgemeester De Bisschop wel rond het hoofd heeft, is de verdeling of beter gezegd, de herverdeling van de ter beschikking van de partijen staande aanplakborden. Een nette overeenkomst was er voor die verdeling en voor de kieskampagne reeds getroffen tussen de vijf traditioneel te Aalst opkomende lijsten. De drie nieuwkomers willen ook wel wat van de koek. Vrijdag a.s. komen allen ten stadhuize samen om deze materiële kant van de verkiezingen in het reine te trekken. Eregasten dit jaar worden minister Jos Chabert en minister Willy Claes. In extremis komt vice-premier Willy Declercq wellicht ook. Of er voor hen nog een plaatsje vrij zal zijn op de tribune, blijft afwachten... de ware bestorming om plaatsen op de Grote Markttribunes zal voor velen rechtstaan betekenen langs de omloop. De Gillis, of alvast hun pluimen-attributen, vonden een onderdak in het Stedelijk Poppcntcater in de Katte- straat. Gisteren donderdag waren de Gillis reeds ijverig bezig de duizenden kilo's sinaasappelen af te stempelen. Schepen van Onderwijs en Kuituur, de h. Van den Eede uitte de wens om voor '74 aan de modaliteiten voor de toekenning van de jaarlijkse literaire Dirk Martensprijs van de stad Aalst, enige wijzigingen aan te brengen. Het geheel zou in een andere vorm gebeuren terwijl er eveneens aan de jury zou gesleuteld worden. Een voorstel in die zin zal eerlang aan het schepenkollege overgemaakt worden. is ontegensprekelijk.» ver- Wilfried Roels ons. «dat het van het koor voor een deel te danken is aan de die de èhirobeweging te Appels. Het gros van werd inderdaad door jongens en van die beweging. Niet jjjeen de kwantiteit beant- voedde echter de oproep, ook kwaliteit was ruim aanwezig, een dergelijke basis kon het werkelijk niet misluk- Het was in de karnaval» van 1969 dat Jeko voor in een te Appels. e( ilcrcen was cntocsiast. groeide en bloeide tot spijt ie het benijdde, lnitiatief- 3Miier en koorleden wilden meer. Het koor zou zieh beperken tot optreden het kader van de Men wilde ook muziek brengen, op een manier uiting geven aan levensblijheid en zijn 'a .(.lis ei tocsiasme. De uiter- vorm diende ook verzorgd worden. Er mest een uniform Het oog wilde ook wat Een dergelijke uitbrei- het oorspronkelijk moest echter van nabij en in goede banen worden. Daarom moest werkgroep worden gericht die het koor in de komst zou kunnen patrone- .tuwen. Weer werd een nep gedaan, vooral dan tot ouders van de jonge zanger- Het koor was toen één jaar De reuk tic van de ouders verbluffend. Het entoesias- .an de jeugdige zangertjes blijkbaar aanstekelijk ge- rkt op hun ouders. Na een rste werkvergadering van de werd de heer Albert reammen gev raagd het voor- hap op zieh te nemen, is dat vandaag nog steeds en toewijding en dynamisme zeker belangrijke kraeht- 11 geweest in de bloei van jonge koor. Ondervoorzit- werd Paula Den Roover en laggever de heer Arniand De Voorpost - 22-2-74 - 7 De jonge mannen van Jeko zijn de trekpaarden van de groep (r) Het arrondissement Aalst bewijst met de huidige verkiezingen dat de politieke strijdlust nog niet in het minst afgezwakt is. Waar in andere Oost-Vlaamse arrondissementen het meestal bij de klassieke vijf lijsten, kreeg het Aalsterse er zelfs eentje meer dan Gent. Een feministische lijst zat er nog niet in. Naast CVP, BSP, VU, PVV en KP dingen drie regionale lijsten mee naar de gunst van de kiezer op 10 maart a.s., nl. de Partij van de Middenstand en Onafhankelijken, Amada en lijst Diependaele. Deze drie laatsten komen allen op voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers met onvolledige lijsten, terwijl alleen lijst Diependaele ook present is voor de Senaat. Voor de provincieraad blijft het voor het ganse arrondissement bij de traditionele partijen. LUST DIEPENDAELE VU-senator Renaat Diependae le is dus toch met een eigen lijst «Katholieke Volkspartij» opge komen. Waar eerder aangekon digd werd dat er lijsten zouden neergelegd worden over gans de provincie, bleef uiteindelijk alles beperkt tot het gezin Diependaele zelf en dan binnen het eigen arrondissement al leen. De abortuskwestie blijkt voor de senator de voornaamste drijfveer te zijn om de Volksunie te verlaten. AMADA De lijst van Alle Macht aan de Arbeider (Amada) met Arniand Goossens. een 32-jarige fa brieksarbeider uit Ninove als lijsttrekker bestaat uit een driekoppige Ninove-kern. De Partij van de Middenstand en de Onafhankelijken met Marcel De Luyck uit Heldergem als lijstaanvoerder, heeft kandida ten van Geraardsbergen. Erem- bodegem en Aalst op de lijst. Een definitieve samenstelling van de lijsten is als volgt AMADA Kamer 1. Goossens Armand (Ninove). 2. Muylaert Etienne (Ninove). 3. Coppens Jean- Pierre (Ninove). Plaatsvervan gers Coppens J.P.. Muylaert Etienne en Goossens Armand. B.S.P. Kamer 1. Van Hoorick A.. Aalst (uittr.) 2. Timmermans J.. Ninove. 3. Galle Carla. Denderleeuw. 4. De Loor H.. Zottegem. 5. Wellekens N._. Idegem. 6. Van Liefferinge R.. Geraardsbergen. Plaatsvervangers 1. Van der Niepen P.. Denderleeuw. 2. Van Herzele H.. Zottegem. 3. Van Londersele J.. Ninove. 4. Van Melckebeke E.. Hillegem. 5. De Doncker P.. Meerbeke. 6. Van Gael Rita. Schendelbeke. Senaat 1. Vernimmen W.. Aalst (uittr.). 2. De Roeck G.. Ninove. 3. Van Isterdael R.. Denderleeuw. 4. V.D.Cruyssen M.. Oudenaarde. Plaatsven angers 1. R. Otte. Zottegem. 2. Ghijsbrecht. Ou denaarde. 3. V.D. Meersche P.. Aalst. 4. V.D. Menschbrugge. Brakel. 5. De Vreeze Ad.. Denderleeuw. 6. V.D. Huygen M Ronse, Provincie KANTON AALST 1. Van Droogenbroeck. Aalst (uittr.). 2. V.D. Bosch. Herder- sem. C.V.P. Kamer 1. Otte Roger. St.-Lievens- Houtem. 2. Willems Ghisleen. Aalst. 3. Maes Roger. Ge raardsbergen. 4. Van Den Berghe Jozef. Ninove. 5. mevr. Blanekaert-Bourgeois. Aalst. 6. De Turck Willy. Aalst. Plaatsv en angers 1. Petit Hector. Zottegem. 2. Van Achter Albert. Oordegem. 3. Beerens Michel. Denderleeuw, 4. Van Vaerenbergh Remi. Erembodegem. 5. Limbourg Remi. Geraardsbergen. 6. Van De Nlaele Willy. Appelterre- Eicheni. Senaat 1. Verleysen Wini. Aalst. 2. Dupont Adiel. Ronse. 3. de la Faille d'Huysse Gui. Zottegem. 4 Matton Willy. Schorisse. Plaatsven angers 1. D'Hondt- Vanppdenbosch Paula. Kerk- sken. 2. Van Heuverswyn Charles. Brakel. 3. De Jonghe Nestor. Ninove. 4. Van Auden- hove Albert, Munkzwalm. 5. De Buyst Michel. Zottegem. 6. Thienpont Jozef. Oudenaarde. Provincie ARR. AALST Kiesidstrikt Aalst 1. Uytter- sprot Raymond. Moorsel. 2. Bogaert Etienne, Aalst. 3. mevr. Janssens-Flobert. Mere. 4. Roe- landt Frans, Lede. 5. De Deurwaerder André, Oordegem 6. De Winter Floris, Nieuwer- kerken. 7. Van Der Veken Henri, Aalst. LUST DIEPENDAELE Kamer Diependaele Irène, Zottegem. Plaatsvervangers Diependaele René, Zottegem. Senaat Diependaele René. Zottegem. Plaatsvervangers Van Damnie Elza. Zottegem. K.P. Kamer 1. De Smet R.. Aalst. 2. Deville G., Ninove. 3. Lefèvre M.. Geraardsbergen. 4. Robbrecht J.. Hofstade. Plaatsvervangers 1. Baudewijn J.. Ninove. 2. De Rijck Leona. Aalst. 3. Detaye A.. Geraardsbergen. 4. De Brul Olga. Aalst. 5. Van den Abbeel P.. Aalst. 6. Ghijssens D.. Aalst. Senaat Veldenian Marie Louise. Polla- re. 2. Oudenaarde. 3. Meiskens, Geraardsbergen. 4. Vergeylen V.. Aalst. 5. V. Wezemael J.. Nieuw erkerken. 6. Brondeel P.. Erembodegem. Provincie 1. Van den Abbeel P.. Aalst. PARTU VAN MIDDENSTANDERS EN ONAFHANKELUKEN 1. De Luyck Marcel. Helder gem. 2. De Luyck Pierre. Geraardsbergen. 3. Willem Brackenier. Erembodegem. 4. Torrekens Cyrène. Aalst. Plaatsvervangers Nelly Torre kens. Heldergem. P.V.V. Kamer 1. D'Haeseleer L.. Aalst (uittr.). 2. Waltniel. Ninove (uittr.). 3. V.D. Poorten. Zottegem. 4. V.D. Abbeele. Wanzele. 5., Eeman. Welle. 6. De Rouck. Geraardsbergen. Plaatsvervangers 1. D'Haeseleer Diane. Aalst. 2. Van Daele C.. Geraardsbergen. 3. Lory M.. Hofstade. 4. De Rijck. Zottegem. 5. De Vos X., Herzele. 6. Beeckmans. Den- derwindeke. Senaat 1Dr. Cuvelier, Ronse (uittr.). 2. Lion. Geraardsbergen. Plaatsvervangers 1. Singelijn, Aalst. Provincie 1. Noel. Lede (uittr.). 2. Mevr. De Maght-Albrecht Annie, Meldert. 3. Meert A.. Nieuwer- kerken. 4. Van Pollaer L., Mere. 5. Mevr. Moreels-Van Beveren. Aalst. 6. De Man L., Hofstade. 7. D'Haeseleer L., Aalst. V.U. Kamer 1. Van Leemputten R. 2. De Kegel Georgette. 3. Roels H. 4. De Man F. 5. Grysouille M. 6. De Neve J. Plaatsvervangers 1. Caudron J. 2. Verdoodt F.J. 3. Scheeriinck S. 4. Henderickx G. 5. De Borre A. 6. Van Danime F. Senaat 1. De Graeve U. 2. Verdonckt L. 3. Vanderbeke P. 4. Van den Abeele P. Plaatsvervangers I. Van Nieuwenhove F.. 2. Ryenaert H.. 3. De M3n F.. 4. Henderickx P.J., 5. Boel C. 5. Ascoop P. Provincie 1. Hendrickx P.J. 2. Van Mossevelde W. 3. De Rauw G. 4. Van Impe A. 5. Van Daele Veerle. 6. Marcoen V. 7. Caudron J. JV Met één been reeds in karnaval staand, toch nog even vlug een paar randbemerkingen vandaag vrijdag dient men geen serieuze dingen meer van ons te verwachten tijdens de karnavaldagen Het artikel «Aalsters Karnavalverbond, ideeën met hopen, maar...» in onze vorige editie, lokte niet onverwachts heel wat reakties uit, en dit van diverse zijde. Zoals in de begeleidende kolom duidelijk neergeschreven, trachtten wij in de afgelopen weken alles wat reilt en zeilt in en rond karnaval weer te geven. «Wat leeft aan ideeën, versies en visies bij allen die bij karnaval betrokken zijn, mag en moet weergegeven worden, hoe dankbaar of ondankbaar dat ook worden kan,» schreven wij vorige week, en daar blijven wij bij. Zo kwam dus ook na het artikel waarin het feestkomitee aan bod kwam, het karnavalverbond zijn mening vertolken. Graag gaan wij in op de wens van een tweetal iri het geciteerde artikel betrokken personen, om een voorstelling van feiten die niet zo precies was, duidelijker weer te geven. In het artikel over het A.K.V. komt voor dat de stropop voor het verbranden van karnaval zo maar eventjes 20.000 fr. kostte vorige jaren, aldus de zegsman van het A.K.V'. De firma De Winter, die hiervoor steeds instaat kon ons zwart op wit voorleggen dat deze lieve pop slechts 2750 fr. kost inbegrepen all^ werkuren, honderd plastieken bloemen, tweehonderd petards, de verzekering, hoed en krans. Zo zien we dan weer dat het feestkomitee zijn centen liever niet al te erg opstookt. Het Ros Balatum is de tweede struikelsteen, waar het A.K.V. het heeft over een bedrag van 45.000 fr. voor de vormgeving, wijst Mark De Bruyn, want hij is de vermeende zondebok, er de redaktie op dat het bedrag dat hij ontvangen mocht, «een serieus pak minder» is, terwijl het werk zelf omvangrijk was ontwerp in polystereen. vormgeving in gips daarbij werd het niet gespoten door Frans De Witte die er wel bij geholpen heeft doch door de h. De Bruvn. Waarvan akte. J. VELGHE

De Voorpost | 1974 | | pagina 7