FRANS VAN MECHELEN OVER «LEVEN MET DE WELVAART) SOCIALE WONINGBOUW TE BERLARE N KABEL TV TEGEN HET EINDE VAN DIT JAAR TE GREMBERGEN DE SPORT VOOR ALLEN TE SCHELLEBELLE HEEFT WIND IN DE ZEILEN 8 - 22-2-74 - De Voorpost Dinsdagavond sprak Prof. Dr. Frans Van Mechelen op een vergadering te Lokeren, georganiseerd door de Ronde Tafel van Dendermonde, over «Leven met de Welvaart». De professor met strik had duidelijk last om in een korte, maar gevatte toespraak dit enorme onderwerp samen te ballen, zodat wij in feite moeten spreken van een probleemstelling en niet van een volledig uitgewerkte studie. Volgens prof. Van Mechelen zijn er niet alleen de bewoners van de ontwikkelingslanden die niet het nodige welvaa*tspeil bereiken, ook in onze eigen maatschappij kan men nog spreken van tien ten honderd armen. Armen, d.w.z. mensen die onvoldoende inkomen hebben om zich een menswaardig bestaan te verzekeren. De overige negentig ten honderd kan, alle verhoudingen in acht genomen, dus gerekend worden tot de eerder rijke groep. Gedurende de laatste maanden echter hebben wij ondervonden dat die rijkdom kwetsbaar is. Het gaat er dus om niet te leven als God in Frankrijk, maar ons te bezinnen omtrent het gebruik en de dosering van die rijkdom. Welke zijn de oorzaken van die rijkdom Hoewel de mens tussen de andere levende wezens de zwakste soort blijkt, vooral door zijn fragiele fysische konstitutie, is hij de enige wiens aantal vermeerdert, zelfs op onrust wekkende wijze. Tegen 1980 zal de wereldbevolking verdubbeld zijn. Dit komt door de uitschakeling van de natuurlij ke selektie door de geneesmid delen en het neutraliseren van de natuurlijke vijanden. Het grootste wapen echter dat dc mens heeft is volgens prof. Van Mechelen de techniek. Dat middel wendt de mens vooral aan in zijn drang tot zelfbe houd, in zijn strijd tegen de dood. In de loop der tijden is de techniek zo geëvolueerd dat zij weldra de oude droom van de mensarbeidskracht uitsparen, zal kunnen verwezenlijken. Wij zijn nu zover gekomen dat wij machines ontwerpen die zich zelf aandrijven, maar die ook zichzelf regelen en zelfs korri- geren. De professor sprak zelfs over de techniek als levend gewerden kuituur. Maar die uitspraak mogen wij gerust katalogeren bij de retoriek. Tot zover de inleiding. Hierop valt reeds een en ander aan te merken. Door het korte tijdsbestek echter waarin zoveel mogelijk moest verteld worden is de professor veel te vergeven. Toch kunnen wij er even op wijzen dat hij nooit zei dat het grootste wapen van de mens het verstand (de reden de kunst van het redeneren) was, terwijl hij cén der gevolgen van die rede, nl. de techniek aanhaalde. Ons inziens is dit slechts één der aspekten van de menselijke superioriteit en niet eens het grootste. POSITIEVE ASPEKTEN VAN WELVAART Door de techniek neemt de produktie van goederen toe, waardoor de produkten relatief goedkoper worden. Er-is een belangrijke toename van de vrije tijd. daarmee samengaand stijgt het algemene kultuurpeil. Door de maatschappelijke be scherming (medikatie. verzor ging e.d.) stijgt de levensduur. Terwijl er ook een zeer uitge breide sociale zekerheid is (nog steeds gebaseerd op de arbeid). In de welvaartstaten is er een staatskas, terwijl de drughandel illegaal gebeurt en dus niets oplevert aan de staatsfinanciën. Ecologische (milieuvervuiling) en ethische problemen (abortus bvb.) staan momenteel aan de orde. In hoeverre moeten wij nu optreden tegenover die neven verschijnselen, in hoeverre moe ten wij nu instaan voor wat met de wereld kan gebeuren Daarop gaf de professor drie mogelijke oplossingen, waarvan hij de twee eerste onmiddellijk verwierp. Er zijn de fundamen tele pessimisten (Club van Rome) die menen dat de verdere Een aandachtig publiek met welvaartsproblemen kwasi volledige tewerkstelling en de vrouwen worden meer en meer geëmancipeerd. NEVENVERSCHIJNSELEN De negatieve nevenverschijn selen van de welvaart vormen die problemen waarover de wereld zich sterk ongerust maakt. Er is de bevolkingsex plosie. die vooral voor de derde wereld een toekomstig pro bleem stelt, daar bij ons de bevolkingsaangroei praktisch nihil is en wij daardoor stilaan in een verouderende maat schappij gaan leven. Onze privacy zou volgens de professor in gevaar zijn. Hij citeerde als voorbeeld de Watergate-zaak. De gastarbeiders in onze geïndustrialiseerde landen noemde hij moderne slaven die dat werk komen doen waaraan wij niet meer willen beginnen. Er zijn dan nog de verbrui kersproblemen. De verbruiker staat tegenover een macht die voor hem veel te sterk is. De producent tracht hem met alle middelen te beïnvloeden om hem tot kopen te dwingen. Er worden zelfs onnodige behoef ten geschapen. Een apart probleem vormen de «riskante gewoonten», daarmee bedoelde hij bvb. het roken, de drank en de drugs. In dit verband vroeg hij zich af waarom tabak en alkohol wel vrij mochten worden verkocht en drugs niet. Hij gaf daarop geen antwoord. Misschien kun nen wij iets suggereren. De handel in alkohol en tabak is voldoende kontroleerbaar en brengt een aardig centje in de. evolutie moet worden afgeremd en dat wij naar den stationaire toestand moeten komen. Het radikaal tegenovergestelde standpunt is dat van het «beaat» optimisme dat gelooft in de zelfordenende anarchie. De natuur heeft steeds zichzelf gered en zal dat nu ook wel doen. De derde oplossing is het spreiden van de rijkdom zowel bij de marginalen (vierde wereld), in de derde wereld al:, bij onszelf. Of dit nu echt dé oplossing is durven wij niet zomaar bijtreden. Door het spreiden van de rijkdom delen wij niet alleen de voordelen van de welvaart, maar ook de neven verschijnselen ervan. En die nevenverschijnselen die mo menteel nog in een beperkt gebied zijn waar te nemen vormen net de oorzaak van de groeiende onrust omtrent de toekomst van onze wereld. Volgens prof. Van Mechelen zijn wij nog helemaal niet aan het «einde» van de wereld gekomen, maar aan een begin, een begin van menselijkheid. Wij hadden de indruk dat het hier eerder ging om een inleiding tot diskussie. daar op vele probleemstellingen door de professor geen antwoord werd gegeven. Doorspekt met bou tades en sofismen gaf het geheel een inhoudelijk pover beeld, maar gaf het zeker aanleiding tot verder doordenken, zodat er bij de toehoorders toch enkele vragen opdoken, wat bij een Vlaams publiek meestal uit zonderlijk is. MARC DE BACKER Naar wij konden vernemen, zouden er voor de woningen die zullen opgericht worden in de Venne, reeds een tweehonderdtal aanvragen binnen zijn. De gemeenteraad deed er dan ook goed aan eenparig de plans en bestekken voor de wegenwerken in de "Venne" goed te keuren. Hierin is ook de verharding en de verbreding van de Vennewegel voorzien, evenals drie vlucht heuvels in de bestratingswerken wat zeker moet bijdragen tot meer verkeersveiligheid. Niettegenstaande herhaalde pogingen van het schepencollege om de inbreng van de gronden voor de bouwmaatschappij "Hulp in Woningnood" tot 50 F/m2 te beperken, dient dit bedrag ingevolge beslissing van de bevoegde provinciale diensten op 70 F/m2 te worden gebracht. De kostprijs, respektievelijk de huurprijs van de woningen zal hierdoor licht stijgen. Het ontwerp betreffende de open bare verlichting in de Boon- venne waarbij het plaatsen is voorzien van de nodige elek trische leidingen, lichtmasten en armaturen met HPL lam pen is zonder opmerking door de raad goedgekeurd. Vooraf, en dit bij de aanvang van de zitting werd een minuut stilte in acht genomen als aandenken aan het over leden BSP-raadslidde heer Florent Samson. Hij werd in die funktie opgevolgd door de heer Hector Vanhouwe (PVV). Dat een BSP-raadslid wordt opgevolgd door een PVV'er is het gevolg van het feit dat, zoals dat trouwens reeds geruime tijd het geval is, BSP-PVV en Onafhankelijken samen een kartellijst vormen voor de gemeenteraadsverkie zingen te Berlare, en dat alle BSP kandidaten rechtstreeks verkozen werden. De heer Vanhouwe legde de grond wettelijke eed af waarna hij als raadslid werd geinstal- leerd. De private wegen in de verkavelingen Urbana en Bun- derberg werden, nadat een voorlopige aanvaarding door de bevoegde diensten had plaats gehad, door de gemeen te overgenomen zoals dit trouwens was voorzien. Dit brengt voor de gemeente een Postzegelkring Lebbeke organiseert voorverkoop van twee Rode Kruis-zegels ,pe B rug. De regie der posterijen zal op 25 februari e.k. een reeks van tv bijzondere postzegels uitgeven in verband met somm aktiviteiten van het Rode Kruis van België. De filatelisten uit de streek krijgen echter de gelegenheid 2 beide zegels aan te schaffen op zaterdag 23 en zondag februari e.k., wanneer te Lebbeke in de zaal "Pedr/VBn^ Dendermondsesteenweg 6, een voorverkoop wordt georg$(je i seerd. Met deze manifestatie wordt niet alleen de werkkracfjetC van de plaatselijke postzegelklub in het daglicht gesteld, mi^g ook het belang van de Lebbeekse afdeling van het Rode Kr^ee één der meest toonaangevende afdelingenuit het land. Prof. Dr. Frans Van Mechelen tijdens zijn toespraak Zaterdag 9 februari was een heuglijke dag voor de mensen van het BLOSO te Schellebelle omdat zij, ter gelegenheid van de uitreiking van de medailles Olympisch minimum ook officieel hun noodsportzaal konden laten openen door het gemeentebestuur. uitgave mee van iets over de 3 miljoen frank. Interpellaties van raadslid Van Sande be troffen in de eerste plaats de verdeling van de gemeente lijke subsidies. Heer burge meester Leys verzocht de interpellant zijn voorstellen opnieuw voor te leggen in de maand september op het ogenblik dat over de verdeling wordt beslist opdat er dan rekening zou kunnen mee gehouden worden. Een tweede tussenkomst inzake de uitbetaling van de geboor tepremies werd opgelost daar de raad besliste de geboorte premie van 200 F op 300 F te brengen en dit met terugwer kende kracht op 1.1.1973. Tenslotte betoogde de inter pellant dat de taksen op de foorinrichtingen te weinig onderscheid maakten tussen gewone inrichtingen en de kansspelen. Het bleek even wel dat wettelijk slecht een eenvormige taks kan geheven worden. Die zal met 50 procent worden verhoogd, zodat deze op 30 F/m2 wordt gebracht tijdens de kermis dagen. Hiervoor komen enkel de zondag en de dinsdag van de jaarmarkt in aanmerking. AB Deze noodsportzaal is feitelijk maar een fabriekshall die door de firrua Smetrijns ter beschik king werd gesteld en die door de medewerkers van fiét Bloso na maanden werk geschikt ge maakt werd voor indoorwerk. Zij werd voorzien van een lichtinstallatie. Dank zij deze overdekte ruimte heeft men nu ook de mogelijk heid om de bloso-aktie ook tijdens de wintermaanden te laten doorgaan. Na de openingsplechtigheid, waar schepen A. Uyttenhove verklaarde dat het gemeentebe stuur zoveel mogelijk zal bijdragen tot het welslagen van deze aktie. werden op het gemeentehuis de medailles van het Olympisch minimum uitge reikt door schepenen O. De Taeyeen A. Uyttenhove. Burge meester Dokter Galmart kon hier wegens beroepsverplichtin gen niet aanwezig zijn. Ook verschillende gemeenteraadsle den waren van de partij. In totaal waren er 37 laureaten die voor deze huldiging in aanmer king kwamen. Hiervan waren er 30 goud, 2 zilver en 4 brons. Na een gedocumenteerde inlei ding door de heer A. Uyttenho ve, schepen van sport en kuituur, gaf de gangmaker Robert Galle een overzicht van de Bloso-aktie, die thans zijn vijfde werkjaar ingaat. Hij dankte zijn medewerkers die hem steeds trouw hebben bijgestaan bij al het zware werk dat reeds werd gepresteerd, eerst bij het aanleggen van de titometr-omloop en dan bij het aanleggen van het volleybal plein op het domein Nele en ook bij het inrichten van de nieuwe sportzaal. Hij bracht ook hulde aan de mensen die de moed opbrach ten om na hun dagelijkse bezigheden nog een medaille te behalen. Hij stipte daarbij aan dat het vooral de ouderen waren die de nodige volharding aan de dag hadden gelegd en bracht vooral hulde aan de dames, die dank zij de medewerking van twee vrouwenorganisaties, op het gebied van lichaamsbewe ging, hun mannelijke kollegas ver overtroefden. Ondanks de 37 medailles die werden uitgereikt was de gangmaker echter niet in zijn nopjes omdat er tenslotte toch in totaal 150 prestatiekaarten werden verkocht en er minstens nog een dertigtal mensen meer moesten in staat geweest zijn om een medaille te behalen. VerscheidenffTT'Hadden reeds twee of drie proeven afgelegd en hebben, bij gebrek aan infra- struktuur. de overige niet kunnen volbrengen. Hij doet bijgevolg nogmaals een oproep aan gans de bevolking om nog intensiever mede te werken en deelt mede dat de achterblijvers die reeds» een prestatiekaart bezitten nog tot einde juni 1974 de tijd hebben om het olympisch minimum te halen. De eretekens werden uitgereikt aan Armand De Vos. Julien Van Hecke. Mariette Van Loo. Herman De Bie, Peter Dc Winter. Suzanne Leys, Robert Galle. Ilse Rasschaert, Maria De Prez, Edmond Van Thielen, Valeer Verhofstadt. Robert Van den Bogaert. Veronique Van den Bogaert. Kathy Van den Bogaert. André Verhaevert. Jozef Colman. Suzanne De Smet. Suzanne Neyt. Lisette De Grauwe, Blanche Dobbelaere, Maria Verlippens, Cesar De Grauwe. Elza De Wilde, Gisèle De Mulder, Luc Galle, Robert Brejan, Lucienne De Winter, Marcel Veracht, Godelieve Mertens, Yvonne Uyttenhove, Blanche Verstuyft, Jeannine Galle, Anne Galle, Van Mosse- velde. Kathleen Van den Bogaert. Nadien werd door de aanwezi gen de erewijn gedronken en mochten de sportiefsten van de gemeente het gulden boek tekenen. SCHELLEBELLE GAAT SPORTIEF JAAR TEGEMOET Schellebelle, dat steeds wat betreft sport, niet van de zwakste was mag juichen. Sinds zaterdag kunnen de Schellebel- lenaren nu ook beschikken over een overdekte sportzaal. Het is allemaal nog wel wat primitief, doch de eerste stap werd gezet. In de gebouwen van de firma Smetrijns was een onlangs gebouwde werkplaats van onge veer 200 m2 die niet werd gebruikt. Thans kunnen alle Schellebellenaren hier sport beoefenen naar wens. Het gemeentebestuur, vertegen woordigd door beide schepenen verklaarde zelf indien de mogelijkheid zich voordoet, dat het gebouw eventueel zou worden aangekocht en worden voorzien van een nieuwe dakbe dekking én vloeren zodat men in de komende jaren zou kunnen spreken over een sporthal. Voor het ogenblik kan men hier reeds aan volleybal doen en er is ook een ring voor basket voorzien. Verder is er nog voldoende plaats om andere zaalsporten te beoefenen. Er is ook verlichting voorhanden. VDVR REEKS MANIFESTATIES Voorzitter-sekretaris van VBP-postzegelkring Lebbeke, de h. Julien Heyvaert verklap te ons dat te dier gelegenheid een brede reeks van manifes taties wordt georganiseerd. Tijdens deze tweedaagse wordt allereerst een tijdelijk postkantoor met speciale af stempeling in de zaal "Pedro" geïnstalleerd. Het zal telkens geopend zijn van 10 tot 17 uur. De officiële opening gaat door op zaterdag 23 februari te 9.30 uur. Gedurende twee dagen kan de bezoeker even eens kennis maken met de thematische verzameling "In ternationale Rode Kruis" van de h. Schollaert uit Hillegem. Deze kollektie werd niet alleen bekroond met een bronzen medaille op de 3de Nationale Tentoonstelling te Aalst in 1970, maar behaalde eveneens een zilveren medail le te Karl Marksstadt. Deze tentoonstelling is zaterdag en zondag telkens geopend van 10 tot 20 uur. Eveneens in de zaal Pedro zorgt de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis voor een tentoonstelling, die de wer king van het organisme illus treert. Op het Dorpsplein zal het publiek kermis kunnen maken met een hulppost, zoals die opgezet wordt in geval van ramp. Zondag 24 februari dan om 10.15 uur wordt op het Dorpsplein een demonstratie gegeven van eerste hulp bij ongevallen. TWEE ZEGELS Beide zegels hebben natuurlijk te maken met aktiviteiten van het Rode Kruis. De eerste (4 F en 2 F toeslag) geeft een allegorische voorstelling van een bloed- inzameling. De zegel wordt uigevoerd in violet, rood, groen en zwart. De toepassing van de medi sche vooruitgang op chirur gisch gebied en het alsmaar stijgend aantal ongevallen eisen steeds meer bloed. In ons land eist het verkeer per jaar zowat 3.000 doden en 100.000 gewonden. Om de 2 1/2 minuten wordt een bloed transfusie toegediend. Het Belgische Rode Kruis zorgt voor de inzameling, bewer king, bewaring en verdeling van het onontbeerlijke bloed. Dank zij de 190.000 vrijwilli ge bloedgevers die 400.000 flessen bloed per jaar aan zieken en gewonden afstaan, slaagt het daarin op voortref felijke wijze. Het stijgend aantal ongevallen op onze wegen krijgt even eens de aandacht van het Rode Kruis. Daarom werd op de tweede postzegel een alle gorische voorstelling met be trekking tot de verkeersonéjjg^ vallen weergegeven. Dë. zegel bezit een waarde van j' F, vermeerderd met 5 Q6V< toeslag. Om tot de reddi)wg-( van de slachtoffers van vT". keersongevallen bij te drag$0l6 houdt het Rode Kruis zi|Y)Q( verschillende diensten stee paraat 220 vaste hulppostjeiVa de weg, aangevuld da mobiele hulpposten, een wee van radiofonisch geleftaat ambulancewagens, de blojnze bi transfusie (23.000 1 blcjooit g voor de slachtoffers van »ellich keersongevallen in 1973), dy ji« leendienst van sanitair nuL^ei rieel, de technische hulprr|tten delen voor minder-vaUdenl n niet in het minst het EHtf a).( onderricht en de dienst v<Fj de gezondheidsopvoeding, l borge ind o leeds INTERESSANT VGOR LATE LISTEN ijn zc De h. Heyvaert verwacht tyan(] v wat belangstelling van fik listen, niet alleen uit de streL(jja maar uit het ganse vlaanf|ei land. De voorverkoop j. deze beide zegels wordt locht mers enkel te Lebbeke, u hulpen en Brussel georgal e P seerd. fn8' Tijdens de openingsuren ki|10et 1 nen de belangstellenden olc' n( geïllustreerde eerstedagomsnaan gen verkrijgen (beide zegjjk. n afgestempeld met 1ste dierstvc stempel) tegen de prijs gering 150 F. Ook luxeblaadjes (^at si F), gouden luxeblaadjes (f F), uitgiften op zijde FDC's (120 F), 2 maxil ten (120 F), 2 "encarts" (2lrjntc F) en 2 maxikaarten (40 f worden te koop aangebodé Wie zich tijdens deze daao|j(jc niet kan vrij maken, k voornoemde zaken bestelli vermeerderd met aangetel de portkosten of gew< portkosten, door oversch|Jn e' ving op PR. 87781 ^nëe Spaarkrediet Antwerpffleve voor rekening 860-0004653-76 van Juflhooi Heyvaert, Bareelstraat 1 eei 9370 Lebbeke. bntas VBP-Postzegelkring Lebbëp he zal op zaterdag 23 en zon&rug) 24 februari drukke dagtelgia beleven. De bestuursledenfcht Heyvaert, Felix Buggenhoj P. Verhaeven en Jean Hoof staan er echter lekai li innei voor dat alles in de beste oi| jn -i zal verlopen. Momenteel 1 hun kring ruim vijfenzeveid leden. Tweemaal per ma wordt er vergaderd tweede en vierde zondag V elke maand hebben de let' de kans hun postzegels ruilen. Ze bezitten zelfs eigen klubblad. Belangstelll den zijn trouwens nog altff welkom. Hoe meer ziel#' hoe meer vreugd. Pierre Van Rossiilsjt .r'tj Toen srste jekor Het is nu zo ongeveer een jaar geleden dat met te Grembergen in kringen van de gemeentelijke overheid ons ten stelligste beloofde dat nog voor het einde vaqn dit jaar de eerste beelden via het kabelnet in Grembergen zouden kunnen ontvangen worden. Dis is evenwel een slag in het water gebleken. Weliswaar ligt het gemeen tebestuur niet aan de basis dat er voorlopig van TV dis tributie in de gemeente geen sprake is. Er werd trouwens door Ebes be loofd dat men via de an tenne die te Buggenhout werd geplaatst en de distri butiekabel via Baasrode- Dendermonde zo onder de Schelde zou gaan. Achteraf is evenwel gebleken dat de kosten om een kabel onder de Schelde te trekken veel te hoog zouden oplopen. Hiermee zat men op het Grembergse gemeentehuis met de gebakken peren. Van de beloofde kabel TV kwam niets in huis. Intus sen is men evenwel niet bij de pakken blijven zitten. Burgemeester Reyns wou er kost wat kost iets op vinden. Veel beloven en weinig geven ligt nu im mers niet in de aard van de Grembergse burgervader. Er werd uitgekeken of het niet via het Waasland zou gaan. Dit ligt nu in de mogelijkheden. Vla de ge plaatste antenne te St.-Ni klaas en een distributieka bel door de gemeente Hamme zou men tegen het einde van het jaar te Grem bergen de eerste beelden via het kabelnet moeten kunnen ontvangen. Dit al thans volgens een schrijven van de uitvoerende firma gericht aan het gemeente bestuur. Men voegt er trou wens reeds de verschillen de stations aan toe die men in de beginstadia op het kleine scherm zal krijgen. Naast de traditionele BRT en RTB zal men Nederland 1 en 2 en Frankrijk 1-2 en 3 kunnen ontvangen. «In de nabije toekomst» zoals let terlijk in voornoemd schrij ven staat vermeld, zullen ook de drie Duitse TV-zen- ders kunnen ontvang worden evenals radia T0OO Luxembourg. Wanneer birijdi nen afzienbare tijd BRT en RTB 2 definitief op ajergai tenne zouden komen men via de TV-distributiel Grembergen 13 televisistalgel tions op de beeldbeus ku nen krijgen. Hierbij kom ook nog 15 F.M. radioprl gramma's bij die eventu<^®£ later ook nog verder zuil kunnen worden uitgebreit erti| k rgan De kabels die voor dit i stributienet dienen aanf legd zullen wat alleoekJ staande huizen betreft cand( der de grond worden (laak legd. In huizen die in aan mekaar palen zal m de kabel op de huisge aanbrengen. De gemeentelijke overh I te Grembergen hoopt alv dat tegen het einde van jaar de eerste beelden de gemeente zullen kunn ontvangen worden. De I loofde TV-distributie kofl er, al is het toch met efE jaar vertraging... EDDY DE M laati a, ai Ke igen

De Voorpost | 1974 | | pagina 8