Zonder Draeckenieren geen karnaval lom binnen, kom binnen, het spel gaat beginnen Karnaval in Dendermonde dynamische vertegenwoordiger N INDIA IS DE WERELD EN DE HEMEL GROTER DAN OVERAL ELDERS P.V.BA SEPS - Aalst DE VOORPOST» WEER OP REIS MET DE BELGIAN PRINTER TROTTERS éytrr jé wfe misschim De Voorpost-22-2-74 -9 j)e Belgian Printer Trotters hebben een sensationele reis achter de g rug. Onder de leiding van de H. Dedrue hebben zij een groot deel dnvan Azië bezocht en uit hun eerste brieven blijkt dat zij diep onder wde indruk kwamen van het feeërieke, het wondere, het tegelijk "•betoverdende en bevreemdende van de geheimzinnige landen die ""ze hebben gezien. Elk jaar neemt hun leuk gezelschap uitbreiding, <nisteeds komen van uit alle hoeken van het Vlaamse land meer deelnemers opdagen. Dit jaar hebben ze zelfs jonge beroepsjourna- "Misten op de reis meegekregen, onder wie juffrouw Herreboudt, "'fotografie van het Brugs Handelsblad die praktisch heel India op de 5 gevoelige plaat heeft gebracht. Maar de allereerste indrukken 1 ^werden ons toch gegeven door een zeer sympatieke medereiziger J'die van de luttele nachtrust die de reizigers tijdens de niet alleen "'mooie, maar ook zeer lastige reis gebruik maakte om zijn Serva ringen voor «De Voorpost» neer te pennen. dc weet niet ot' India reeds open :1e aat voor het toerisme, zegt lo nze berichtgever. Wie het land ooit gezien heeft, heeft terzake 1 ellicht geen problemen, maar 1 ij die nu dat wondere land ebben meegemaakt en beleefd, ?n tten toch wel met enkele f." a gen. India, zo groot als een part werelddeel, fascineert en V< rhrikt af. e' heb het mij altijd anders jorgesteld. Wie Amerika. Rus- nd of Japan bezoekt, herhaalt eeds dat die landen precies jn zoals men het zich aan de ;.^and van ontelbare verhalen en ito's heeft voorgesteld. Maar tr< idia maakt daarop een uit sondering. India is anders. lke hoek van een straat, elke J acht in de landweg, elke stad. ke plaats brengt een verras ing. is een openbaring. India jJioet nu worden bezocht. Nu is 0 ït nog echt zichzelf, gaaf en nu naangetast. spontaan en eer- ■eg jk. maar ik vrees dat daar de d 'rstvolgende jaren snel veran- ering en evolutie in komt. Heel s at situaties zullen verbeteren. (2 iaar een deel van de kleur zal u verloren gaan. ika leze nieuwe reis van de Belgian (2 rinter Trotters was precies nu o interessant omdat niet alleen ^d'e lokale en internationale politiek alles hotsebotsend door ejj ekaar haalt maar ook omdat ek,e Indian Airlines op de wt nnenlandse lijnen in staking ch jn en er dus weinig kans is de vfnge reis met veel komfort te leven. India vanuit de lucht is palet van kleur en jhoonheid. India langs de weg een aaneenschakeling van intastische avonturen, een blik het hypermoderne en een irugkeer naar het aloude. De elgian Printers zijn dit jaar enjcht avonturiers geweest. Zon- eigenlijk goed te weten hoe zich in het Indische innenland zouden verplaatsen |jn ze op goed valle het uit xtrokken. reis begon in Brussel met vertraging van twee uur. :e tegenslag werd veroor- gans India zijn zo indruk wekkend voor de toerist die binnenvalt dat hij moet wennen aan de geur. aan de kleur, aan de wijde horizonten en aan het fantastische eer hij de tragische kanten van het leven kan zien. In India heeft de Europeaan de indruk dat de wereld groter is geworden dan waar elders ook. De buildings van de USA. de krioelende stadsdrukte van Japen, de uitgestrekte vlakten van Zuid-Amerika geven niet de indruk van eindeloosheid en grootsheid die geboden wordt door het land van India. Nergens ter wereld zijn de zonsondergangen poëtischer, nergens vindt men meer en beter dan daar de verschei denheid van de felste kleuren in de luchten die uitspannen naar horizonten die veel verder liggen dan bij ons. In India rijdt de auto naast en tussen de koeien en de kamelen, komen de middeleeuwen en de oudheid nog om het hoekje van de buildings kijken. Dat alles wordt men gauw gewoon. Maar nooit ontsnapt men aan de fantastische indruk die gewekt wordt door de eindeloze land schappen. In dit uitgestrekte land heeft de Wijze Schepper getoond dat Hij een kunstenaar is. Het land is één kunstwerk. Geen wonder dat hier de grootste wijzen, de grootste dichters leven en denken. Geen wonder dat hier het leven andere dimensies heeft dan bij ons. Niet alleen trouwens het leven, ook de tijd. De Euro peaan kan in India met zijn geld alles kopen... behalve de rust en de zaligheid van sommige hindoes die het grootste geluk kennen want voor hen is zelfs de voor ons zo kostbare tijd van geen belang. zaakt niet door de mist of wegens een technisch defekt maar ingevolge een onverwach te toevloed van medereizigers. Men heeft het vliegtuig speciaal moeten uitrusten om al de reizigers een plaatsje te bieden. Moesten alle lijnen van de Sabena het sukses kennen dat onze trip te beurt viel. dan zou de Sabena niet langer met deficit werken. De twee uur extra oponthoud waren gauw- vergeten dank zij de prachtige vlucht en de prima service aan boord. Het was of de Sabena ons allen extra wilde versterken vooraleer de grote sprong in het onbekende aan te vangen. Wij kwamen in Bombay en meteen stonden we volop in een andere, ons voorheen onbeken de wereld. Bombay bij nacht heeft iets zachts en toch huiveringwekkend. Weliswaar staan de heilige koeien op stal en is het in vele straten vrij rustig maar als nieuwe bezoeker wordt men getroffen door het hallucinante beeld van de mensen die in hun witte gewaden op straat liggen te slapen of die bij een vuurtje samengehurkt zitten en geheim zinnig praten zonder op te kijken naar wat voorbijraast. Wanneer het licht komt blijkt deze stad van zes miljoen inwoners enkele zeer mooie delen te bezitten zoals Marine Drive, de schitterende baai boulevard met zijn miniatuur- strand. De hangende tuinen van Bombay zijn wellicht niet zo betoverend als die van het destijds legendarische Babylo- nië. maar toch zijn ze een bezoek waard en buitengewoon goed onderhouden. Reeds in Bombay voelt de bezoeker dat hij India in felle kleuren gaat zien en ruiken. India, waar de grootste pracht naast de diepste armoe leeft, waar de dood naast de levenden ligt. waar de hoogste kuituur naast de ergerlijkste achterlijkheid bloeit, overvalt de bezoeker onmiddellijk omdat het reeds bij de eerste aanblik opvalt dat over de mensen van deze stad en van dit land fierheid en waardigheid hangt. Het is nog mógelijk dat je morgens op enkele lanen van Bombay de mensen rustig in het openbaar aan de dwingende eisen van de natuur ziet toegeven en méér dan een plasje. Maar zelfs in die niet zo heldhaftige situaties hangt over deze lieden iets van waardigheid en kalmte. Er zijn verrassend mooie monumenten en kunstwerken die getuigen van eeuwen be schaving en fijnzinnigheid, maar er zijn ook dingen die de Europeaan een beetje doen huiveren. Zo de «torens van de eeuwige stilte» die nog getuigen van het bestaan en de kuituur van de Parsen. die hun doden niet begroeven omdat de grond heilig is. die ze ook niet verbrandden omdat het vuur heilig is. die ze niet in het water gooiden omdat ook het water heilig is maar die de lichamen van hun doden hoog op een toren plaatsten waar ze in een akelige stilte en vrij spoedig door de roofvogels tot witte skeletten werden geredu ceerd. De westerling die met de Parsen over die zeden gaat praten zal spoedig ondervinden dat hij hel is die als een zonderling door het leven gaat. want de Parsen vinden het griezelig de lichamen toe te vertrouwen aan de aarde. Zij vinden het edeler dat de stoffelijke resten van de mens door de roofvogels worden opgegeten dan door de wormen. Tot daar de eerste indrukken die niets vertellen over de beruchte «cages» van Bombay, een soort kooien waarin lichte meisjes van alle mogelijke leeftijd en schoonheid liggen te wachten op klanten van overal. Vermoedelijk heb ben de Belgian Printer Trotters niet direkt de kans of de goesting gehad om kennis te maken met dat minder fraaie aspekt van het internationale leven. Bombay en trouwens De Kaiserlycke Soevereine Caemere Der Draeckeniers ot Aelst, of kortweg De Droekeniers is ta Aalst een begrip geworden. Zonder karnaval geen Drakeniers en zonder drackeniers geen karnaval. Daarom is het beslist passend deze karnavaleske reeks af te sluiten met deze nu meer dan honderdjaar bestaande vereniging van elitaire lolbroeken, die momenteel bestaan uit een stuk of wat bestuursleden en één lid burgemeester de Bisschop. Al zes jaar gevedeze stoere knapen een karnavalboekje uit dat telkens opnieuw door elke Aalstenaar de naam waardig grondig gelezen en bewaard wordt voor het eventuele nageslacht Uit hun eerste boekje zijn we dan ook zo vrij hun geschiedenis door de eeuwen heen te pikken. HISTORIEK De betekenis van de naam Draeckenieren is door de eeuwen heen, steeds ongeveer dezelfde gebleven genoot schap van vereerders van de DRAAK. Voor het eerst werd van een soort genootschap gesproken in 1472 voor Chris tus, namelijk in Zuid-China. Dit vond een oorzaak in het ontdekken aldaar in grotten, van afbeeldingen van een Draak, namelijk wandschilde ringen en zelfs een drietal in zandsteen gegoten beeldjes. Deze ontdekking, onder de regering van de grote keizer CHANG CHIN, in het jaar 237 van de Li-dynastie, werd, zoals later is gebleken, een Tel. 053-241.38 Zoekt een max. 35 jaar vertrouwd met bouwwereld voor verkoop van exclusieve bouw- speclaliteiten In de sector Dender- monde en Land van Waas. )ss$lsjt karnaval das nie allén de foeir en de stoet moar oek en _jBr't jong volk veraal .t KEIZERSHOF. 'oen de Sint-Jorisklub een aantal jaren geleden als een van de (erste Vlaamse jeugdklubs haar aktiviteiten begon was ze ekonfronteerd met een ontzettend geldprobleem. De leden |»ten het toen eenvoudig en nogal plezant op door tijdens de iarnavaldagen HUN keizershof in te richten. Sindsdien is deze loude afspanning met zijn hobbelige binnenkoer in 't Klein lieuwstraatje telkenjare het karnavalcentrum-bij-uitstek. Er is ionstant leute en plezier in de KROCHT waar ooit het paard an Keizer Karei zijn behoefte deed (denk bij een bezoek dus an de grote geschiedkundige waarde der gebouwen) toen deze mze stad aandeed. RT srh jnt M ng VOORBEREIDINGEN bi rijdag jl. woonden we de farlijkse Algemene Karnaval- 3 3 fgadering in de Sint-Joris- lub bij, dit is eigenlijk zowat krijgsraad voor de karna- Jgebeurtenissen. Een boe kl aktische dingen samen met m e reeds opdoemende zotte- anspraat vormden het ge- «reksonderwerp van de u|| irtig aanwezige jongeren die ej( e kerngroep van de ganse Yganizatie vormen. Zo werd ondermeer de werking van a brandblusapparaat op an, eskundige wijze door een lid jUgin onze "pompiers" uit de >eken gedaan, terwijl aller- inde afspraken werden ge laakt voor diverse taken Jaatsen van togen, propagan- i, afwasploeg Keizershof merkte men op, voor de nieuwe leden a|y genlijk een soort doop in „o ït klubleven, iedereen leert dereen weer wat beter ken- De gevolgen hiervan ij len zich trouwens volgens ...«F1 andere nuchtere opmer- ing van een der aanwezigen, fgen maanden later nog Men Jaar na jaar, telkens weer, slagen zij erin hun trefpunt van leute en plezier "en vedette" te plaatsen. De trouwe bezoekers weten dit en de massa nieuwsgierige vierders kunnen er dankzij de originele aanpak niet voorbij gaan zonder ook eens binnen geweest te zijn en doorgaans te blijven hangen .Dit jaar plaatsen zij ons in de speciale sfeer van DE SIRK. Hoe het er allemaal zal uit zien konden we nog niet duidelijk opmaken maar we geven je op een blaadje dat het weer wat tofs zal zijn. Het entoesiasme van de licht en klankdraden- leggers, de timmerlui en schil ders, de dekorateurs en keu kenprinsessen werkte aanste kelijk, op 't Keizershof zit voorlopig nog geen sleet. In gedachten zagen we het hele gedoe reeds in volle zwier. Op de binnenkoer en in de krocht zal er weer gedanst, gehuppeld, gesprongen en ge dronken worden. De lolma- kers zullen er weer bij zijn en op elk moment is er wat te beleven. Een trapje op brengt ons in de "artiestenbodega". Je zal er weer rustig kunnen uitbla zen van het zotte gedoe en je'r te goed doen aan een koele drank, spetterende ajuinsoep, stomende spagetti Bolognaise en wat nog meer op de spijskaart staat viskro- ketjes, uitsmijters, boere- brood met hesp of kaas Aan de bar vindt je een ruime keuze in short en long drinks. Stemmige muziek vult er de sfeervolle ruimte af en toe onderbroken door schateren de lachsalvo's of het aanhef fen van één of ander Karna- valliedje. Het is er de trefplaats van de oud-leden die intussen al jaren in 't leven staan, de enen als artiest, liedjeszanger de ander gewoon als burger mannetje met zo'n konfektie- pakje an. Er wordt nog eens verbroederd zoals destijds op de T-Dansant maar nu wat gematigder doch nog altijd even spontaan. Hun zin voor humor en lok is als oude wijn, hij moet eerst een tijdje gelegen hebben voor ie volle dig kan genoten worden. Zo'n inrichting vergt natuur lijk heel wat voorbereiding. Jarenlange routine samen met steeds nieuw 'jong bloed' dat zorgt voor ideeën en initiatief garandeert het sukses der inspanningen van de meer dan honderd jongeren die ettelijke uren en dagen de handen uit de mouwen steken om 'hun' keizershof tot een echt Aalsters niet meer weg te denken Karnavalelement te maken. Wie trouwens lust heeft om de dagen zelf wat te helpen kan steeds terecht op het sekretariaat (misschien als jje je lief naar huis gedaan hebt) KARNAVALWAGEN Net als elk jaar zullen ze terwijl in 't Keizershof zelf het eerste lege vat met een schril fluitende toon door een nieuw vervangen wordt, op stappen in de stoet. Het wordt dit jaar een heuse sirkuswagen met een trape zium en sirkusingang met bovenop een orkestje. Hier mee trachten ze elk jaar nog wat meer volk naar hun "kot" te krijgen, hoewel we ervan overtuigd zijn dat het vaste publiek er zo ook wel tirug heen gaat. Een Karnaval zonder een bezoek aan 't Keizershof is voor de jonge Oilsjterse vier ders geen karnaval geweest. Je kan het met de vingertop pen aanvoelen 't zal weer en beter zjjn en WIJ zullen het niet willen missen. Ook de café van HAK (Hulp Advies Kontaktcentrum) dat op de binnenkoer uitgeeft zal tijdens de vier zotte dagen open zjjn. Dus, sotten en vroeden, alle maal rendez-vous in 't Sirk van 't Keizershof Lieven MATTHIEU STOET MU. TOCH Lte/ ZB srhM noot, HON p 6Wl-- PjfZAfaA mijlpaal in de wereldgeschie denis. Oorspronkelijk als gods dienstig genootschap bedoeld evolueerden deze groeperin gen alras naar verenigingen met meer folkloristische in slag. De bijeenkomsten groei den op de duur uit tot massale opvoeringen van volksspelen welke natuurlijk steeds de DRAAK als tema hadden. De drang naar we reldverovering is niet nieuw en zo ook bevonden zich onder de toenmalige draken- vereerders méér dan één Globbetrotter. Het uitzwer men van de wereldreizigers had voor gevolg dat ook in de andere streken, ver buiten het toenmalige Chinese Rijk de 'Drakenverering' vaste voet kreeg en niet alleen in Azië, doch eveneens in de toen nog bijna onbewoonde streken van wat men nu Amerika noemt Ja zeker beste lezer, u hebt inderdaad goed gele zen Amerika Het wordt thans immers algemeen aan vaard dat Christoffel Colom- bus zeker niet de eerste 'overzeeër' was die voet aan wal zette op 'Amerikaanse bodem'. Het staat evenwel vast dat de spaanse veroveraars bij hun landing, ongeveer waar het huidige Mexico gelegen is, zeer verspreide 'Draken- gemeenschappen' op hun weg ontmoetten. Door het feit dat deze groepen enkel een kultu- reel en folkloristisch oogmerk nastreefden, was het vanzelf sprekend dat zij, als dusdanig, niet openlijk deelnamen aan de strijd tegen de vreemde overheerser. Zij trokken zich veeleer terug (zoals het mo derne maquis) en tartten de Spanjaarden met alle moge lijke 'verdoken' weerstands handelingen o.a. het aanbren gen van sarkastische inskrip- ties op openbare gebouwen (vandaar afgeleid de tegen woordige muurkranten) en de opvoering, in het geheim natuurlijk, van allerhande voor de overheersing kwetsen de, massaspelen waarin hoofdzakelijk 'de Draak' ge stoken werd met de bezetten de overheid. Doch tegen de overmacht waren deze verenigingen op de duur niet opgewassen en dit kreeg voor gevolg dat zij, in groepen naar het noorden uitweken. Ten langen laatste vestigden enkele grootse 'fol kloristen' zich in Noord Amerika, in de toen nog zo goed als onbewoonde moe rassige gebieden waar later de stad New-York uit de grond zou rijzen. In het begin van de 14de eeuw hadden deze verenigingen zich aaneenge sloten tot een machtige volks- gemeenschap de DRAGONS. Door de onvermijdelijke ras senvermenging men de aldaar rondzwervende en op buit beluste 'Europeanen', werd een nieuw ras tot stand gebracht de Amerikanen. Dit nieuwe ras, welke zowel het handeldrijven als het veroveren in het bloed zat, zou de grote verspreide wor den van de aloude Draken- verering. Inderdaad, ontstond op het einde van de 14de eeuw een regelmatige handels weg over zee tussen Amerika en Europa. Het was dan ook zeer logisch dat soms, zowel de bemanning al de bevelvoer ders der schepen, tot één of andere Drakengemeenschap behoorden. Zo gebeurde het dat, in één der voorjaarsstormen in het begin van de 15de eeuw, één dezer handelschepen, waarvan de 'équipage' grotendeels uit Dragons bestond, uit zijn koers geslagen werd en uitein delijk schuil ging in de mon ding van de Rijn. Door het aanhouden van de stormen besloten de bevelvoerders, liever dan hun tijd doelloos door te brengen, eenvoudig weg de Rijn op te varen. Na enkele dagen ontwaarde de bemanning, doorheen de' mistslierten, welke de omge ving bijna onzichtbaar maak ten, een grillige rotspiek waar op zij een enorm grote draak meenden te zien. Op staande voet werd een vlot uitgezet om deze onherbergzame wand van naderbij te gaan bestuderen. Doch toen deze kleine expe ditie onverrichter zake naar het schip wou terugkeren, was zowel dit laatste als hun kleine roeiboot in de mist verdwenen. Van de nood een deugd makend, zocht het tiental achtergebleven man schappen zich een onder komen op de rotsflank in de later zo beroemd geworden 'Drachenhöle' waar volgens de sage Siegfried de Draak zou gedood hebben en op geregelde tijdstippen de 'Drakengeest' nog verscheen. Deze verschijningen zouden zich ten andere ook voordoen gedurende het geïmproviseer de verblijf van de Amerika nen. Het vervolg kan men alras raden een grote Drakenver- eniging werd in het leven geroepen, deels gegrondvest op angst voor het boven natuurlijk en deels door de ingeboren eerbied voor de Draak. Na weinige jaren was de ganse omgeving zodanig door 'Drakenpsychose' aan getast dat overal Draken- gemeenschappen opgericht werden en uiteindelijk, mede door de voortdurende afwis selende vreemde overheersing, deze verering ook ingang vond in de Nederlanden. Eenmaal per jaar werden van heinde en verre, tochten naar de beroemde 'Drachenhöle' ingericht. Iedere vereniging van Draeckenieren had im mers, zoals overigens thans nog, als eerste verplichtingen éénmaal 's jaars het verblijf van de Draak te gaan groeten. In de loop der tijden evenwel werd deze bovennatuurlijke verering zodanig aangepast dat nog slechts het kulturele en het folkloristische over bleef. Niettemin wordt in de wereld vereniging (Internatio nal Dragons Association) de Draak nog steeds aanzien, zoals oorspronkelijk het geval was in het vroegere Chinese Keizerrijk, als het zinnebeeld van de vruchtbaarheid, de nacht, de hemel en de vorste lijke waardigheid. Tot daar het lange verhaal van de Opperdraak. AALST Te Aalst werden ze opgericht in 1872, en tot 1974 houden ze het nu al vol. En wie het "officieel vastelaovend pro gram" in zijn handen krijgt weet dat de Draeckenieren springlevend zijn. Met een boeiende beschrijving van Oilsjt zit het er weer boven- op "Oilsjt is Oeist-Vlomse stad van 46.000 bierdrinkers. Ze leit booiten in oepen locht, sjustekes halfweg lissen Gentj en Bruxelles en is halfweg bleiven steiken. Oilsjt werd bevooiltj deir den Denjer, de Meilebei, 't Slooisken en andere oepen en gesloeten rioelen. Booiten 'n poor sja- poneizen is Oilsjt bewoeindj deir ajoinen (boinaum Oilsj- teneers)' Heer tool is ver 95. pet. oilsjters. De rest sprekt frans, surtout in ex-ministe riele middens. Het niveau van de stad is nog verschillend, t.t.z. pitten en beirgen (diep ste pit in de Meilestroot)." Tussen de "reklame" in het Oisjsters, "Petrol in de Soep", oude burgemeesters, een stukske Aalsterse kuituur ofte vervolg van den Oilsjtersen diksjoneer, een paar lie kens, vortjens, een alternatief kabel-T V-kar navalpro gram- ma, en 'n fameuzen horos koop. Over de fusieplannen hebben onze politici een eigen karnavaleske kijk en met een grote prijskamp is 't program uit. BOB.

De Voorpost | 1974 | | pagina 9