AALSTERSE KAR NAVALVULKAAN BARST LO I 2 - 25-2-74 - Karnavaleditie Maanden, weken, dagen een uur en dan eindelijk was het er het grandioze feest van Aalst, de hoogdag van de "Mombakkes", karnaval. De eerste die van de partij was en de meest graaggeziene gast was Laura, ze stond al van 's morgens vroeg te blinken boven een stad die uit de vorst ontwaakte, en was zodoende de enige beste reklame om mensen van heinde en verre naar Aalst te lonken. De auto's als trage slakken kropen binnen en wriemelden om een plaats te bemachtigen. Ja Laura, die pikante, ze prikte zowaar in onze ogen, en menige dikke Shetland werd thuis gelaten. Ze moet toch ergens obligaties in karnaval Aalst hebben want dat is nu al jaren aan een stuk dat zij op die dag de baas speelt over donkere wolken en flinke regenvlagen. We stonden op de Grote Markt te wachten en te kijken. Eivolle tribunes, met gasten getooid in de minst karnavaleske kledij wachtten met ons mee. En het duurde lang, maar de majoretten en de Harmonie St. Martinus uit Oordegem en de muziek en showfanfare St-Cecilia uit Meldert zorgden voor het vlotte verloop van de tijd. Ons speurend oog ging naar de personaliteitentribune waar we minister Chabert ontdekten, de enige De ajuinboer deed onze ogen wateren en menig mannenoog zagen we speurend van beneden naar boven kijken waar ze eens op een fleurig groen rokje belandden en anders op een even fleurig rood dingetje. Fotografen gingen er zelfs op de buik bij liggen. Je moet het maar weten aan te pakken Laura schoot achter de wolken en de reklamestoet bracht wind. Je kreeg er eerst dorst van, later keek je naar je schoenen. Al met al maakten we ons de bedenking dat het fijn is niet op droge auto's van elke dag te moeten staren, dat het fijn is dat gelijk met reklame die firma's ook een karnavaibeen buitenzetten met karamellen, ballen, poppetjes en een hele rennersploeg die Ivierckx niet kan nadoen. Daarna een gat, een gat van wel vijftien minuten, goed om de spanning er in te houden. Menige hand tastte al naar de zak en begon lichtelijk blauw uit te slaan. En dan eindelijk, ja de enige echte ware karnavalstoet zoals er in Aalst maar één bestaat. Na de politie, drie paarden, prachtige raspaar den, als de drievuldigheid, eenzaam met zijn drieën, meer zouden wellicht moei lijk door onze smalle straten kunnen. Het voorste paard deed het, bleekbruin met aan de linker voor- en achterpoot een pracht van een witte sok. De gebruikelijke vierkantjes figuren op hun achterwerk ontbraken, maar wie er wel op zaten, statig als altijd, waren in rijkswachter verkle den. Alle drie droegen ze de prestigesnor. Prachtig was dat en wij maar hopen op de vijgen voor één of andere tribune, gedresseerd als ze zijn gebeurde dat natuurlijk niet .De stadsreuzen ontbraken, waren er geen liefhebbers minireuzedragers of wat Iwein van Aalst, Lauretta en Baba verkozen de stoet in ogenschouw te nemen. Dan kwam het Ros, het dure of minder dure Ros Balatum met een open hals en dik aan vernieuwing toe. Op de rug de kinderen, waarvan er al twee dik volwassen aan 't worden zijn. De kat liet haar geel en groen oog schitteren, ze lonkte erg, 't is daarom ook kattentijd hé De brandweer was zoals altijd op post en dacht daarbij nog aan de gehandicapten. Pol Eeckhout zoals elk jaar trouw van de partij trommelde er lustig op los. En majoretten, de ene al groener dan de anderen, on vermoeibare benen dansten en marcheerden de Prins vooraf. Prins Antoine I, in volle ornaat, groette heel deftig, groette nog eens, zoals het een prins past en stapte dan uit zijn rode met gele mimosa, anjers en paarse irissen versierde wagen, op de eretribune toe om, na de minister, de burgemeester en andere eerwaarden de eer betoopd te hebben zelf, ein delijk te gaan zitten en de kavalkade te bekijken. Kandi daat prins Rudi gooide onder tussen kwistig snoepjes rond. Het feestkomi"tet" vier vrouw-mannen en één vrouw vrouw, of omgekeerd liepen gearmd voorbij. In de verte hoorden we al het ons zo bekende en geliefde gerinkel van ons aller Aalster- se Gilles. Superlatieven om de voorname schoonheid van die groep te beschrijven moeten nog gemaakt worden. En weet je wat er eigenlijk aan die Gilles is Ze maken het, weet je, ze hebben onmiddel lijk het kontakt met het publiek, je voelt ze en je stampt mee, er komt zowaar een beetje emotie aan te pas, je krijgt hier en daar een verraderlijk stukje kippevlees. Hun dans was perfekt, him opstelling rond het plein was enig. Hun kostumes zoals altijd spiksplinternieuw. Ze mogen er zijn onze Gilles. Hoeveel kg. sinaasappelen ze op die plaats uitwierpen kan je niet raden, het waren er veel. En maar grabbelen dat de kinderen deden, een appel sien van een Gille smaakt ook veel lekkerder en het is je zo gegund. De St.-Jorisklub nam ons mee naar het cirkus. Ze noemen het "Sirk" Hun kostumes waren De Bloemenfee zat van boven tot onder in het fluweel, bruinachtig van kleur, met turkoise bont afgeboord. Ze was oh zo lief die blonde bloemendame, met haar kleu rige anjers. De St. Jorisklub nam ons mee naar het cirkus. Ze noemen het "Sirk" Hun kostumes waren met stukken en lappen bezet, en hun klown op een wagen gemonteerd was een klown met echt haar van touw nog wel, zijn neus was oh zo rood. Bewonderens waardig dat een jonge klub, een jeugdklub, ook al zoiets presteert. De cirkussfeer was wel zoek, die komt later nog wel. *"t Vliegend Tapoit" nam ons mee op zoek naar olie, met autopeds, afgedankte kinder wagens, en vanwaar halen ze het, toch nog een met olie aangedreven wagentje. De mensen van "De Ui" waren voor de gelegenheid in streep- jeskledij. "En zij zijn groot en ik ben klein, en dat zou niet mogen zijn". We hoorden hetprutsje Kalimero janken. Maar onze kalimero's zijn groot. Alle 28 als ik goed geteld heb waren ze groot, alleen de kwabbe- rige gele pootjes waren bij de één al wat groter dan bij de andere. Het (paas)ei met blauwe strik rolde voort. De Tierekatasjers met gele bek, reuzachtige ogen, komie ke halve eierschaal stapten zo in de rij al waren ze pas geboren De kapstokken hielden rally en Lodewijk de XIV zat in een go-kart. Hun vergrijsde koppen blonken van inspanning, zo zullen ze de Rally van Monte Carlo nog eens winnen. Wie had er schrik van de beesten in bruin vuile pelsen en met reuze vieze tanden Ze kwamen op ons af, de één al lelijker dan de andere. Aktievol waren "De Slep- schieters". Hiin wagen, een insekt van het spinachtige soort, stak kleurrijk af, maar liet een waar rookgordijn achter. Sneeuwwitje lag zo ijskoud bij de "Protters". Het was nochtans een mooie prins die voor de sparreb oompjes stond. De jager met een geweer kwam er ook nog achterna gelopen. Zou ze nu al gewekt zijn Ze had toch al zeker haar zwarte lederen schoenen aan En voor een zo lieve prins is het maar een koud kunstje om van steen mens te maken. Moest de bonte koe en de melkschoel beslissen of Oiljst groeit of Erpe dat doet Daarvoor moet je eerst ver voegingen leren Ik melk, gij melkt, zeer melken. Wie melkt Die boeren trokken er lustig aan los. Wat wordt het met die fusie vroegen de groene lanteerekes Wie melkt De eerste konfettiregen kwam van de "Geleiboekes". Een nieuwe praalgroep naar we lazen. Het was een veelkleurig festijn, een harmonie van bleek blauw naar groen. De koppen van de zeer beweeg lijke vissen waren van karton en papier met de nodige "zjieplanten" er tussen. Twee zeepaardjes pronkten op hun praalwagen die een konfetti spuitende vis voorstelde. Ze dansten op de muziek van een Tropicana melodietje. Wie heeft er al eens Nemnaft gebruikt. We hebben nog wel enkele bonnen teveel. Ze werden zo kwistig uitgedeeld en gestrooid door wie Door Arabieren natuurlijk. Machtige oliesjeiks, kompleet met sigaar en buik, en zonne bril in gestreepte (slaap)- klederen dansten "Allah is groot". Hun Nemna harem vrouwen mochten, zij het dan uitzonderlijk en dit alleen voor Aalst, meedansen. Als Picasso, de grootmeester, dit toch ooit eens mocht aan schouwd hebben hij zou zijn ogen nog niet eens geloofd hebben. Op rode afgedankte lukse Amerikaanse wagens waren daar zowaar zijn eigen baksels gemonteerd, en een draaiende witte harlekijn. De rest liep er op rolschaatsen bij, of zat te paard. Alle "Krakkken" droe gen zwarte Napoleonhoeden, een kostuum in geel, paars, rood, blauw en echte gouden schoenen. Het gezelschap blonk uit in originaliteit. Je ziet ook niet alle dagen een peperdure Picasso. Voor de tweede maal al werden we aan onze kinder jaren herinnerd. Sneeuwwitje had sukses in Aalst. De zeven dwergen kompleet met werk tuigen, dikbuikige dwergen waren het nog wel voor deze gelegenheid, hoewel we ze altijd als eerder magere ka boutertjes voorgesteld hadden, moeten zich toch wel erg te goed gedaan hebben aan appels en snoepjes, ze wierpen ze uit met een elan zeg, wee diegene die zoiets op zijn hoofd kreeg, hij hield er een karnavalbuil van over Een paddestoel, een reuze rode vliegenzwam met witte reuze stippen stond in gezelschap van enkele zonnebloemen op hun wag< "De Matotten" hadden ook het kasteel bijgelast. Als gastgroep en enige folk regroep zagen we de "Fallu tjes" uit Baardegem met "Kermis van Pie Klak". was dan de enige groep i nog dankbaar gebruik maal van het echte dampende bi repaard, een echte akkorde was er ook bij, een grijze e

De Voorpost | 1974 | | pagina 2