ZO ZIE JE DAN MAAR WEER Dachten ze zo BIJ DE CATHARINISTEN WAREN ALLE KARNAVALISTEN Oude Garde en drie kussen van Anita npenen karnaval V_L_ J r 4- 25-2-74- Kamavaleditie Als in de nu volgende lijnen tikfouten of andere vervelende ongemakken zijn geslopen die het de dierbare lezer en lieve lezeres erg lastig maken - wees ervan overtuigd dat wij sommige kanten van het karnavalistenleven ook kennen - schiet dan niet op Uw dienaar. De schuld op de rug van bepaalde bierverkopende bierslijters schuiven is de bal misslaan. Als een plichtsbewuste penneridder stond ik een godganse namiddag met mijn opschrijfblok klaar. Door de bittere kou van wat ik een uitgelezen lenteweertje hoorde noemen is mijn hand eraan vastgevroren. Moedige pogingen konden haar totnutoe niet helemaal ontdooien. Nu is mijn vrouw een braaf kind, zonder fouten typen kan ze niet. Waarvan akte asjeblief. Onverwachte wendingen zullen worden meegedeeld. Bijna werden mijn eerste karnaval- stappen '74 me fataal. Worstel ik me rond 13 uur (sic) door de menigte (volgens een kamavalist van de Nieuwstraat tientallen, de rijkswacht schatte honderden, Katsjoeken duizenden) die het middagmaal op de voetpaden van de Koolstraat hadden gebruikt. Hoor je daar plots iemand luidkeels verkondigen dat hij liever lekker bij de kachel was gebleven. 'Dagen heb ik achter de kolenhandelaar aan moeten zitten om een zakje 20/30 los te peuteren en nu ben ik mans genoeg om hier zonder kachel te hangen wachten". Helemaal ongelijk kon ik hem niet geven. Als ik aan mijn neef dacht die sinds vrijdagnavond op de markt zijn tentje had opgeslagen om toch maar niks te missen had hij zelfs helemaal gelijk. Gelukkig, en ik ben er hem duizendvoudig dank voor verschuldigd maar kan wegens de nakende verkiezingen zijn naam niet vernoemen - met karnaval wordt er trouwens niet aan politiek gedaan - gelukkig redde hij me toen. Mijn hand krijgt stilaan haar vroegere kleur terug. Het voordeel van mijn redder kwam hierop neer. Als hij mocht verkozen worden zou hij eventueel een wetsvoorstel kunnen indienenom de twee dagen karnavalzondag en 's maandags niet werken. Ik trakteerde hem op een broodje met krab sla. Meteen was ik weer in de sferen die meerdere Aalstenaars sinds zaterdagmiddag bewoonden. Om mijn zenuwen een klein beetje onder kontrole te houden ging ik toen mee winkelen (daar word ik stik nerveus vanDe dame vóór ons verlangde kampernoelies. Daar kon geen gunstig gevolg worden aan gegeven. "Geef me dan maar een krop sla, met friet en biefstuk is dat ook kamavaleten". En het was niet alleen in Aalst dat de verwachtingen hoog gestemd waren. Ergens in het omliggende lazen we op het uithangbord van de voetbalklub 'De spelers die voor deze match opgesteld werden zullen door het bestuur achteraf naar Aalst worden weggebracht'. Na een paar omzwervingen die me leerden dat de cafés afgeladen waren en dat de karnavalpree van het feestkomitee of tenminste van een gedeelte ervan in een prachtige 'pit' moest steken kwam ik om twee uur aan het Keizelijk Plein. Iedereen wist 'het', dat zag je zo. Er kon niet de minste twijfel bestaan, ze waren op de hoogte. Hoe weet ik niet maar iemand moet het verklapt hebben. Dat kon je op ieder aangezicht merken, het lag er vingerdik op. Zelfs door een laag smeerprodukten of een mombakkes heen was het duidelijk waar te nemen. Misschien, dacht ik, misschien, maar ik waagde het niet de l'catastrofale gevolgen van een doordenkertje in de richting 'lezen ze dan toch de Voorpost' onder ogen te zien. In elk geval, de menigte wist dat ze met het voornaamste onderdeel van de stoet waren begonnen. Ze wachtten. Van mij zul je niet te horen krijgen dat die wachttijd niet nuttig werd gebruikt. Waarschijnlijk, weinig redenen zijn er om daaraan te twijfelen, waren dat 'de' ogenblikken van die namiddag. Als wij Belgen, wij Vlamingen, wij Aalstenaars willen dan kunnen we ook Neem nu bijvoorbeeld die folklore waar zoveel over wordt gepraatbarakt. Mensen toch, met zakken, met kilos en lepels er bovenop beoefenden wij onze nationale folklore sport. Zomaar doen wij dat, voor niks. Mijn rechterhand heeft zich weer helemaal in de plooi gezet. Net op tijd want we zijn aan de kavalkade toe. Het allereerste gedeelte van de stoet was nog voor geen driekwart voorbij of mijn buurman wiens tongval zonder de minste twijfel een Antwerpse invloed liet onderstellen begon geestdriftig in de handen te klappen. Toen die eerste karavaan helemaal was gepasseerd kon hij het niet langer voor zichzelf houden. Mijnheer bulderde hij, in Aalst hebben ze een magnifieke stoet. Rechtuit, de-met-spekken-en-luciferdoosjes-op-het - leven-aan- slagplegende-reklamestoet was niet mis. Tweemaal hebben we de stoet helemaal uitgekeken en tweemaal gebeurden er kleine drama 's. De eerste keer, ik zal dat gezicht nooit vergeten, waren de sinaasappels van de Gilles er de oorzaak van. Mevrouw stond slechts een paar meter van me verwijderd. Op het geschikte moment klonk het fluitsignaal, ze stond uiterst gunstig geplaatst. Niets maar dan ook niets kreeg ze de arme sloot. 'Hebt ge van uw leven' kreet ze verbolgen, 'nu kent hij me niet'. De tweede keer waren de agenten op de grote markt de dupe van de historie. Steekt een fijne mijnheer het in zijn bol een extra ritje te gaan maken op ons grote plaats. Precies of het is allemaal nog niet moeilijk genoeg was. Weet ge, 't is daar niet om uit te houden als er niet van 'Est veir een geborte' wordt gekwaakt. Wat ik na de stoet gezien heb was verdomd schandalig. Zoals iedereen spoedde ik me naar de plaats waar het hoogstnodige na zo'n emoties kan verwerkt worden. Na minder dan een uur kon de kelner van dienst met de brede toestemming van de eigenaars pinten van tafel halen die nog voor de helft boordevol waren. Zo zie je dan maar weer dat het niet alle dagen karnaval is. Gelukkig kwam ik even later nog maar eens de klap op de vuurpijl tegen, de bloemenfee. Waarmee ik Boontjes gezegde wil herhalen en beamen dat deze hele wereld zich wijzigt maar dat een mooi kindje er nog steeds het voornaamste van is. Zo zie je dan maar weerwaarmee ik besluiten wil dat alles eigenlijk mogelijk is óp dit ogenblik. Aalst doet wat het wil, ik schrijf wat ik wil. Vergeten dat het vandaag en morgen karnaval is doen we toch niet. Dat we de eerste karnavalstad van België zijn daar twijfelt geen ziel aan. Straks ga ik een kalender kopen - zou je dat nu kunnen krijgen - en uitrekenen wanneer het spel volgend jaar begint. ANDRE HEYVAERT sleuren Het madanir..; waarmee we een praatje ha» mi aangeknoopt bleek vroeger fè' in de stoet te hebben m< stapt. «Een ding moet ik zeggen», terwijl ze gretig detail van de wagen voorbijtrekt in zich opne «als het volgend jaar weer 2 is kan ik in mijn kot niet bi i want ik ben van Aa Waarmee we dit willen zeg als de kavalkade langs gaat het niet om pro of kot om schoon tegen lelijk maa het vastenavondsamenh 1 hetdsgevoel van vreugde vertier. Wij hoorden de op king dat er teveel ruimte w gelaten tussen de verschill reeksen praalwagens. Wij 1 den fezelen ze mochten eens horen en volgend jaar meer komen dat al majoretten en muziekveren "j gen de optocht al te maakten. Niemand die er ogenblik aan dacht zijn p dan maar af te staan aan w het volgende rijtje stonc reikhalzen. Een Nederla 1 die we een poosje haddei sleeptouw genomen 1 zonder enige fierheid verk den we hem de spot die plaatselijke toestanden gedreven had na afloo| kommentaar: Jullie kaval is het aankijken waard en van Aalst of beter nog. va Aalstenaars. Iemand van echte, hij was helemaal op eentje in de optocht, vond erg jammer dat zo wi Aalstenaars er verkleed b pen. Iedereen met wie zondagnamiddag praatten het over één zaak roerend t al die komische groepen ben, zonder naar de result van de jury te luist» prachtig werk gepresteerd, dat punt sluit niemand ien uit. Oilsjt es toch gi 1 schoeen. ANDREHEYVA Oilsjteneers, jong en oud, van de Kastonje Vesten tot de Hoge Vesten, iedereen was op het Catharinistenbal. Wie maar benen had om nog te defileren en te dansen was er. Met zijn meer dan tweedui zend kon men zich er be zwaarlijk vervelen, en meer dan driehonderdvijftig defilé- deelnemers na het midder nachtelijk uur zorgden ervoor dat de verkleedpartij van jaar tot jaar een steeds groter sukses kent. We gaan de ontelbare oliesjeiks niet optel len, doch zelfs met onze middernachtelijke lodderige blik hebben we de grootste lof voor alle defileerders, maar ons hart hadden dan toch de "Leste van de Vesten" gestolen, samen met de Kopstikken. Trouwens allen hadden ons hart ge stolen want de sfeer was er. Waar de jury de nodige moed vandaan haalde om rond drie uur in de morgen de bekroon den te feliciteren mag joost weten, doch daarom waren ze niet minder gelukkig. Bij de dames haalde een romeinse het voor harlekijn, Pipi Langkous derde, waarna French Cancan en Prinses van Atlantis. Bij de only en lonely haalde Obelisk het op Kabaret en de Prins van Atlantis, de Water gate Tourist vierde voor Pitjou en de Alpenboer. De koppels zagen de zee paardjes winnen, Meksiko tweede voor de Krekel en de Mier en Cli Cla Clownery. Vijf ex aequo Edissen en Mister Clondine en Mark ie- zen. Zesde gelijk Micky en Snoepy en Belotte van Schop penheer. Verder nog de Vogels en Paris bv Night. zwieren en drinken en alei toe. karnaval vieren hein. Misschien wijk ik al te ver van het onderwerp af, het is immers geen algemeen sfeerbeeld dat ik hier zou neerschrijven maar de mening van de man uit de straat over de stoet, «'t Is de laatste keer dat ik naar de stoet kom kijken, mijnheer, de prutsen die ze daar tegenwoordig in mee- Kregen verdiend de eerste prijs buiten wedstrijd met gelukwensen van de jury om de beste presentatie en uit voering De Woopsy Toopsy Girls we zijn er, nou ja, nog lekker van de prijs voor originaliteit en karnavaleske kleur naar "De Kopstukken". In de mini-gezelschappen van vijf man kregen "De Leste van de Vesten" het beste voor Blommekee en Juanita Banana en Cariocas. Tot tien elementen, de ee prijs naar Aalsterse Zaire v Lords en Ladies, verder Kerieuzeneuzen, Lenteb mekens en Jacht op diploma. Bij de serieus grote groep eerste Arabieren met de gr Nemma. De Karok tweede, verder de Verke lichten, de Waterkiekens de Aalsterse Zienners. (jv). Wat hier volgt wordt waar schijnlijk een van de onvolledig ste stukjes die we ooit penden. Onder het wapperen van de wit-geel-rode meterslan» wimpel op het stadhuis, de zachte tonen van de "Ou» Garde" met vrolijke marsliederen van vroeger en toen, en karnavaleske blik van ieder die met het grote Aalster vierdaagse boemeifeest iets te maken heeft, was karnav zaterdag weer in de stad. ledereen weet het, karnaval is nooit weg uit Aalst, no» geen dag in het hele jaar, doch van zaterdagavond t» dinsdagnacht, nou ja, beschrijven hoeven we het niet, vi zitten er midden in, is alles beter, mooier, leder wor» enkele dagen zichzelf. En midden laatste winkelende wandelaars, paardemolens e de autoskooter ging het zaterdagavond met de Oude Gar( van café naar café in het centrum. In een van karnaval-pleisterplaatsen wachten ons de eerste dr karnavalkussen kantinière Anita nam er heel wat vo< haar rekening in evenredigheid met het verminderen v< het vaatje whisky en karnaval begon vol beloften. Weet iemand hoeveel mensen er gisteren op straat waren? Ik niet. maar wat ik met zekerheid weet is dat: in Aalst was het gisteren karnaval en karnaval betekent de beestjes loslaten, er samen een feest van maken en

De Voorpost | 1974 | | pagina 4